J Raad laat streven 100 duurzame energie varen Groen 2jvarL-Jexels 'in het harL, Akkoord vliegveld en overheid over afkoopsom twee miljoen Géén postkantoor in aanbouw raadhuis Sunderklaas Markante Texelaars herleven op Ouwe Bruining Nikadel j/voonjlain TEXELSE^COURANT ordeelland moerbee*- Ondernemers vereniging Oosterend Kerstmarkt Tot het laatst onderhandelingen over voorwaarden Kinderdagopvang houdt open huis Illegale afvoer asbest bestraft 'Gemeente niet verantwoordelijk' IJsclubs laten niets aan toeval over Koolhof weer beter Gewond na val Garage Rentenaar Koopjesjagers Hans Roeper: geen snars mee opgeschoten GESLOTEN 7 mom jPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11638 VRIJDAG 14 DECEMBER 2001 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82 speulers was de opkomst heel be hoorlijk. Dat gold in mindere mate voor de jeugd, alhoewel er met 38 kinderen nog altijd 10 méér meede den dan vorig jaar. In Oosterend mocht het aantal spelers misschien de indruk wekken dat er het afgelo pen jaar weinig was gebeurd in het dorp, de groepen bogen zich wel over een keur aan onderwerpen. Eén van de meest besproken figuren was ongetwijfeld Wim Ploeg, wiens plan nen voor een nieuw te stichten school ('De Ploegschaar' of 'Starkebuurt') gesprek van de dag waren. In Oude- schild staken de jeugdige speulers gunstig af bij de oudere spelers, zo wel in aantal als uitbeelding. Net als elders hadden de Ouwe Sunderklazen zich laten inspireren door lokale gebeurtenissen van de afgelopen tijd. (Foto March Heqnen) (Advertentie) (frpcM ^morL-Jitrli te hé han. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: vuurwerk vuurwerk vuurwerk NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. fi - Heb jij nog gespeuld? - Nee, ik werd al gespeuld. Het vliegveld en het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn het woensdag met elkaar eens gewor den over de afkoopsom van zo'n twee miljoen gulden die het minis terie betaalt voor renovatie van de tanen van het vliegveld. Ook is astgelegd dat de overheid toe- lomstige aandeelhouders schade- oos stelt als vliegen boven stilte- gebieden aan banden wordt gelegd. /erkeer en Waterstaat, groot- tandeelhouder in het Texelse vlieg veld, trekt zich terug uit alle kleine en egionale luchthavens in Nederland. )e afgelopen maanden zijn met de aatste vier, waaronder Texel, onder- landelingen gevoerd over de afkoop- iommen. fot woensdagochtend, de dag uaarop contracten getekend moes- en worden, bleven het vliegveld en iet ministerie het met elkaar oneens iver enkele voorwaarden. 'Zelfs on- ierweg naar het ministerie werd er onderhandeld', vertelt uchthavendirecteur Ed de Bruijn. ferwijl hij naar Den Haag reed voor de mdertekenmg, voerden burgemees- er Geldorp, voorzitter van de NV .uchthaventerrein, en Piet Moree van ie gemeente telefonisch nog ge- prekken met de Rijksluchtvaart- lienst. De gemeente is betrokken imdat zij 29 procent van de aande- en bezit. ien van knelpunten was volgens De iruijn het tijdstip waarop de renova te van de banen klaar moest zijn. erkeer en Waterstaat had geeist dat Ie werkzaamheden voor 1 januari I0O4 opgeleverd moesten worden, lolgens De Bruijn was dat te krap. Als het even tegenzit door het weer if het gras groeit niet goed, dan ben daar overheen en dan zou je de wee miljoen moeten terug betalen.' Jiteindelijk werd de termijn verscho ven naar 1 januari 2005. Ook waren r volgens De Bruijn nog wat me- ungsverschillen over kleinere zaken. Geldorp gaf De Bruijn uiteindelijk de opdracht het contract namens de NV te tekenen. Dat moest uiterlijk woens dag gebeuren, omdat anders het lo pende boekjaar van het ministerie gesloten zou zijn. 'Dan zou je met alle onderhandelingen opnieuw kunnen beginnen. En op de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 2002 was geen budget beschikbaar voor af koop van luchthavens.' Het vliegveld krijgt ƒ2.080.000,- van het ministerie voor het opknappen van de banen. De provincie (5,8 pro cent van de aandelen) stelde vorige week ƒ225.000,- beschikbaar voor het opknappen. De Bruijn zegt tevre den te zijn met het uiteindelijke resul taat. 'We hebben een solide basis gelegd voor het voortbestaan van het vliegveld.' De werkzaamheden start ten volgens planning volgend jaar oktober. Waarde aandelen Het vliegveld bereikte ook overeen stemming over eventuele schade loosstelling als de aandelen door overheidsbesluiten in waarde dalen. Aanleiding is de motie die de Tweede Kamer eerder dit jaar aannam om vliegen boven stiltegebieden aan banden te leggen. Mocht de minister besluiten die motie uit te voeren, dan bestaat de kans dat nieuwe aandeel houders de zojuist verworven aande len fors in waarde zien dalen. 'Dan stelt de staat hen schadeloos.' Over de hoogte van de schadeloosstelling hebben het vliegveld en het ministe rie nog geen overeenstemming. 'Stel dat de minister die motie slechts ge deeltelijk uitvoert, dan zou ook een gedeelte schadeloos worden gesteld. Daar valt nu nog niks over te zeggen. De komende tijd richt het vliegveld zich op het aantrekken van nieuwe aandeelhouders. De gemeente krijgt als overgebleven aandeelhouder de eerste keus. Aan burgemeester en wethouders is een aantal voorstellen gedaan die volgens De Bruijn var ieren van nul tot honderd procent van de aandelen. De gemeenteraad kan in februari een besluit nemen over de wijze waarop zij financieel betrokken wil blijven. 'Daarna kunnen we verder met anderen. Er zijn veel bedrijven en organisaties die de afgelopen tijd al interesse hebben getoond. We heb ben tot nu toe de boot altijd een beetje afgehouden omdat we eerst uitsluitsel van de gemeente moeten hebben.' Het vliegveld streeft volgens De Bruijn naar aandeelhouders die veel belang hechten aan de continuï teit van het vliegveld. Verkeer en Waterstaat tekende woensdag ook overeenkomsten over afkoopsommen met de luchthavens van Maastricht, Eelde en Twente. Bij die drie liepen de onderhandelingen ook tot het laatste moment. De Bruijn: 'Eigenlijk was het de bedoe ling dat we gezamenlijk met de minis ter zouden tekenen. Uiteindelijk ging elke directeur afzonderlijk naar bin nen.' De vier zijn de laatste van de kleine en regionale luchthavens in Nederland die geprivatiseerd wor den. Het ministerie verwacht medio volgend jaar de aandelen te hebben verkocht. Het nieuwe kinderdagverblijf aan de Slingerweg houdt zaterdag 29 de cember van 10.30 tot 12.00 uur open huis. Per 2 januari verhuist de kinder dagopvang van de oude lokatie aan de Burdetstraat naar het nieuwe on derkomen. Texelaars die denken zich gratis ran hun asbest te kunnen ontdoen door dit in hun grijze afvalcontainer Ie stoppen, moeten er rekening nee houden dat ze wel eens duur uit kunnen zijn. De gemeente heeft aangekondigd de politie in te scha kelen wanneer asbest in een con tainer wordt aangetroffen, waarna proces-verbaal wordt opgemaakt an de boosdoener kan rekenen op aen 'stevige boete'. De aanleiding voor deze beslissing is dat al een paar maal asbest tussen het gewone huisvuil is gevonden, laat een woordvoerder van de gemeente «eten. Een gevaarlijke situatie voor het personeel van de huisvuilwagens, omdat deze op Texel zijn voorzien van een persinstallatie die het afval vergruist. Daardoor worden ook de ïsbestplaten fijn gemaakt en komen de medewerkers in 'wolken' van de kankerverwekkende asbestvezels te staan. De gemeente verwijt de boosdoeners met alleen riskant, maar ook onnodig gedrag. Asbest kan, mits op de juiste manier verpakt, tegen een 'zeer rede- i|ke' vergoeding worden ingeleverd bij overslagstation De Hamster bij Oudeschild. Er komt geen postkantoor in de aanbouw van het gemeentehuis. 'Het is mogelijk wel gewenst, maar niet onze verantwoordelijkheid', verklaarde burgemeester Joke Geldorp dinsdagavond, nadat het college Postkantoren BV had ge polst over deze mogelijkheid. Bij nader inzien willen b en w de ge meente niet met de financiële con sequenties opzadelen. B en w zijn bang dat de combinatie van centrale publieksbalie en bedrijfsverzamelgebouw wordt ge blokkeerd door de komst van het postkantoor. 'We moeten naar onze partners duidelijk zijn dat zoiets met gebeurt', aldus de burgemeester. Een woordvoerster van Postkantoren BV laat weten dat het besluit van de ge meente geen invloed heeft op de in tentie om het postkantoor in de tweede helft van volgend jaar ergens anders onder te brengen. Gedacht wordt aan een postagentschap in een winkel. 'We zijn in gesprek met ver schillende ondernemers', aldus de zegsvrouw. Of de verhuizing zich daadwerkelijk binnen de gepande termijn zal voltrekken, is volgens haar niet zeker. Ze benadrukt wel het voor nemen om het huidige diensten pakket volledig te handhaven. Nu de voorspellingen over vorst se rieuze vormen beginnen aan te ne men, is het voor de ijsmeesters zaak de pistes te prepareren. Een vrijwilli ger van IJsclub Den Burg is al dagen in de weer om gemaaid gras dat is gaan drijven uit het water te vissen, zodat schaatsers er straks niet over onderuit gaan. Ook elders op Texel verkeren de ijsveremgmgen in de hoogste staat van paraatheid. (Foto Gorord Timmerman) Harry Hartog, Cor van Etten, Jaring Moll, 'Swiebertje', André Witte en Gerard Schrama. Stuk voor stuk markante Texelaars die dit jaar hun laatste adem uitbliezen. Dat ze wor den gemist, bleek woensdagavond. 'Markant Texelvolk herleeft op een witte wolk', zong een groep speulers in Den Burg. Het was één van de spaarzame voorstellingen op een aanhanger, maar wel een hele tref fende en daarom goed voor de eer ste prijs. In aantallen gezien zal Ouwe Sunderklaas 2001 in Den Burg niet als record de boeken in gaan, maar met het niveau zat het wel goed. In De Koog was de deelname bij de volwassenen ongeveer even groot als vorig jaar. Er werden er zo'n zestig geteld. In die categorie waren vijf grote groepen, tegen vorig jaar slechts één. De jeugd was numeriek iets minder vertegenwoordigd. Voor beide categorieën geldt dat er over wegend goed en met veel originali teit werd gespeuld, met een sterk accent op Koger toestanden en per sonen. In De Cocksdorp werd na een matig jaar weer goed gespeeld. Meer dan zestig volwassenen en veertig kinderen speelden traditioneel hun voorstellingen in de huiskamers. Aan onderwerpen had het dorp dit jaar geen gebrek: verbouwingen in de Kikkertstraat, het vertrek van de sla ger, de wisseling van de wacht bij café De Rog en de antennemast. In De Waal was het aantal deelnemers^ (45 personen in alle leeftijdsgroepen) opvallend groot, het kleine aantal in woners van het dorp in aanmerking nemend. Vooral de volwassenen wa ren sterker vertegenwoordigd dan vorig jaar. Met zijn reuzenpompoen, fietsongeluk, exotische tuin met bananenplanten en z'n onvolprezen rubriek 'Harry's Hoekie' in dorpsblad De Hoornder was Harry Bakker met afstand het meest favonete onder werp van Ouwe Sunderklaas in Den Hoorn. Met 18 voorstellingen en 62 Na drie maanden afwezigheid maakte Jan Koolhof (CDA) dinsdag zijn rentree in de gemeenteraad. De politicus werd in september geveld door ernstige hartproblemen. Chirur gen hebben hem weer volledig opgelapt, vertelde hij. 'Ik heb weer het hart van iemand van 25 jaar', prees hij de medewerkers van het zie kenhuis. 'Ik ben fantastisch verzorgd en het eten was goed. De dokter heeft me verteld dat als ik niet meer rook het hart nog wel 15 jaar mee- kan', knipoogde hij naar burgemees ter Geldorp, zelf ook een fervent ro ker. Een 16-jarige jongen uit De Koog is woensdagmiddag in zijn woonplaats gewond geraakt na een valpartij met een brommer. Dat gebeurde op het fietspad naast de Ruijslaan. De jon gen zat achterop de brommer. De bestuurder daarvan, een eveneens 16-jange jongen uit De Koog. had het voertuig niet goed onder controle, waardoor hij de macht over het stuur verloor. De passagier raakte gewond aan zijn hoofd, omdat hij geen helm droeg. Het college stuurt aan op verhuizing van garage Rentenaar in Oosterend naar garage Reij in Den Burg. Het vnj- komende terrein aan de Peperstraat in Oosterend komt volgens wethou der Schilling in aanmerking voor de bouw van woningen. B en w voelen niets voor de uitgelekte plannen van de Stichting Wonen Texel (SWT) om op de locatie 'Reij' 50 tot 60 senioren woningen te bouwen Pagina 5 Een materialenveiling in de schuren van voorheen Texel Verhuur BV aan de Laagwaalderweg van Jan Kikkert trok woensdag zo'n 250 tot 300 ko pers en belangstellenden. Geveild werd een gevarieerd assortiment spullen, afkomstig uit de aannemerij, de wegenbouw en het agrarisch loonwerk. Blikvangers waren enkele personenwagens van het merk Mercedes. Pagina 5 Texel moet in de toekomst zoveel mogelijk duurzame energiebron nen aanboren, maar de doelstel ling om in 2030 op duurzame wijze volledig in de eigen energie behoefte te kunnen voorzien is verlaten. Dat is grofweg de uit komst van het debat in de gemeen teraad, dat werd gevoerd naar aan leiding van de rapportage van bureau Ecofys aan de Stichting Duurzaam Texel. verplichting aangaan van alle ener giebronnen gebruik te maken. Corrie Heijne (Texels Belang): 'Er zitten in teressante en haalbare onderdelen in het plan. Die moeten we er uitpikken.' Wethouder Peter Bakker onder streepte dat Texel gretig moet zijn op nieuwe ontwikkelingen. 'Want het ei land leent zich bij uitstek om dat zichtbaar te maken. Als we dat doen. dan hoeven we niet zozeer naar de procenten te kijken.' Waterkracht, biovergassing en zonne- en windenergie zijn de vier bronnen die Texel volgens Ecofys van voldoende energie kunnen voorzien. Maar een eiland vol zonnepanelen en windmolens is een schrikbeeld voor veel raadsleden. Dat zijn echter wel de twee technieken waarvan zeker is dat ze energie opleveren. 'Over waterkracht en biomassa is nog wei nig bekend', constateerde Hans Roe per (PvdA), die zich als één van de weinigen ergerde aan de houding van de raad. 'Het rapport zegt dat we het als Texelaars aan onze stand ver plicht zijn in onze eigen energie te voorzien, maar als het op handelen aankomt krabbelen we terug. We houden hier vanavond een leuk ver haal en roepen dat het een mooi rap port is, maar we zijn er geen snars mee opgeschoten.' Vrijwel geen van de fracties wil de (Advertentie) Ons bedrijf is maandag 24 en 31 december Spinbaan 6, Den Burg

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1