Piet Schuijl stopte ziel en zaligheid in installatiebedrijf 'Ik w als een vroeger zo fel jonge hond' Renovatie Binnenburg 6 in volle gang m nmmm 'OURANT ïMmm. - «I Loos alarm houdt boot aan de kant KNMI verandert windwaarschuwing Kerstbridge VRIJDAG 21 DECEMBER 2001 Piet Schuijl van IBS/Oele/Schoo, is recht voor z'n raap. Tevens een man die een broertje dood heeft aan formeel gedrag. 'We hebben ooit het hele park de Sluftervallei bekabeld. Er ging voor miljoenen de grond in. Om over de prijs te onderhandelen met eigenaar Aegon, moest ik helemaal naar Oen Haag. Samen met mijn vrouw José zat ik tegenover de directie Ik zei tegen haar: let goed op hun ogen, dan weet ik waar ik aan toe ben. Op een gegeven moment zat er nog een ton tussen. Ik zei: die moet erbij, want ik moet de keutel bij het schone end houden. Het flapte er zomaar uit. We werden het eens. Later bleek dat die directeur enorm om die opmerking had moeten lachen. Zoiets had hij nog ooit meegemaakt.' Schuijl stopte decennialang zijn ziel en zaligheid in het installatiebedrijf, dat uitgroeide tot één van de groot ste van Texel en waarvan hi| met te rugwerkende kracht het roer heeft overgedragen aan zoon Menno en medewerkers Giel Boogaard en Olaf de Porto. Tijd voor een gesprek met een bevlogen ondernemer, tevens een man van snelle besluiten. Hi| doet ets, of hij doet iets met. 'Dat gedraai via omweggetjes, daar hou ik niet van. Net als al die flauwekulregeltjes van tegenwoordig. Voor het minste of geringste heb je al een boete aan |e kont. De Arbowetgeving is bij elke bouwvergadering een apart agenda punt. We zijn verzand in een vergadercultuur. Niks voor mij. Daarom is het goed dat ik er mee ophoud.' .Veel Hoornders herinneren Schuijl nog als voetballer bij ZDH. Blauwwit, een zwarte broek, met in de achter zak een rode zakdoek. Hij stond be kend als een fanatieke speler, een rauwdouwer die de confrontatie met uit de weg gin. 'Ik was linksbuiten. Jpiet Zijm en ik waren maten. Als jo- Ichies speelden we met mannen als iKees Kok en Piet de Wit. Bij hun ging 'het van dik hout. Zij waren onze voor beelden in hardheid en ook wij wilden ons niet laten kennen. Het ging er Itijd nogal fel aan toe. Zeker als we tegen De Koog speelden, want dat was altijd een happening. Scheen beschermers gebruikten we niet. Het was regelmatig raak en het gebeurde wel dat we met z'n tweeën tegelijk van het veld werden gestuurd. Ik was fanatiek, maar dat kreeg je gewoon 'mee. Ik denk dat me dat later wel van pas is gekomen.' Schuijls loonbaan als elektricien be gon op 1 oktober 1960, toen hij aan de slag ging bij Martin Bakker van het gelijknamige Electrohuis in de Wever straat. Het was Gerrit Coevert die de knaap aan zijn baan hielp, 'Ik kwam van de LTS en zocht werk. Gerrit zei: dat regel ik wel even. Er werkten toen twee monteurs, Adriaan Barhorst en Douwe de Vries. Zij hebben mij het vak geleerd. Het was in de tijd dat de televisie in opmars kwam. Als Coevert op de markt een toestel had verkocht, gingen we de televisie in stalleren. De antenne moest worden afgestemd op Lopik. Na veel geso demieter had je dan beeld. We had den radio's, wasmachines en noem maar op. Die handel kostte toen een vermogen. Het elektrisch was in die dagen veel simpeler. De leidingen gingen door stalen buizen en stop- klcontacten waren er amper. Inbouw l bestond nog niet. Een van de grotere klussen was de Rabobank. Samen met Adriaan moesten ik sleuven hak ken in van die grote harde Belgische stenen. Met de hand, want met een boor begon je niets. We deden elk drie sleuven op een dag. In dat grote gebouw, er kwam geen eind aan Als ik er nu nog doorheen loop, moet ik mij maar een tonnetje Carltons. Die bollen deed ik er voor en na mijn ge wone werk bij. En het geld kwam la ter goed van pas. Want toen ik op 1 oktober 1978 voor mezelf begon, kon ik van de opbrengst de eerste maandlonen betalen Een krediet had ik toen nog niet.' tijd een kwestie van overleven. Er moest werk op de plank zijn. Ik was toen zo fel als een jonge hond. Jarino bouwde toen Bosch en Zee. Voor de aanneemsom van ƒ140.000,- waar over werd gesproken kon het nooit. Maar de directeur zei: doe het maar Morgen krijg je voor ƒ80.000,- aan <4 contacten wilde leggen. Op 1 okto ber 1989 heb ik Oele overgenomen.' Schuijl werd op dat moment niet ge hinderd door enige kennis van het loodgieterswerk. 'Ik wist dat er water uit de leiding kwam, maar meer ook niet. Het was alle hens aan dek. Ik heb dakdekker Sil Witte een lijstje laten maken, op basis waarvan ik mijn calculaties kon maken. Hij kon in één uur bijvoorbeeld tien zinken 'Probleem is dat er moeilijk vak bekwame mensen zijn te vinden. Vroeger had je jongens van de LTS, die het vak in wilden en één dag in de week naar school gingen. Dat werden de beste monteurs. Vroeger had je zo vier van die jongens, tegenwoordig moet je al blij zijn als er eentje komt. Ze willen allemaal achter die computerschermen. Terwijl het installatiewerk een prachtvak is. Je Toen besloten werd dat het avond werk af moest zijn, ging dat niet zo maar. 'Want het loopt wel eens an ders dan je wilt. Maar nu werk ik al leen nog maar overdag.' Voor de overdracht van zijn bedrijf had hij vijf jaar uitgetrokken. 'Zet dat maar in de krant, die tijd heb je gewoon nodig. Eerst om aan het idee wennen, want een bedrijf is een stuk van je leven. Ik was er dag en nacht mee bezig. Piet Schulll: We zijn verzand in een vergadercultuur. Niks voor mij. Daarom is het goed dat er wëer aan denken. Die bank is daarna nog een keer of vier ver bouwd en we lopen er nog steeds. Dat is toch leuk.' Via Electrohuis ontmoette hij echtge note José. 'Bakker had vier dochters en met ééntje klikte het. Zo gaat dat. Maar ook nadat Schuijl was ge trouwd, was het allerminst vanzelf sprekend dat hij Electrohuis zou over nemen. 'Bakker zag liever dat ik het samen met een zoon zou overnemen. Maar zijn natuur en die van mij wa ren totaal verschillend. 'Je bekijkt het maar', zei ik. 'Verkoop het maar aan je zoon, ik red me wel.' Maar nadat Bakker er nog een tijdje over had nagedacht, gaf hij me gelijk. 'Je moest het maar doen.' Al die jaren had Schuijl een bijver dienste gehad. 'In de zomer werkte ik bij de gebroeders De Jager in Den Hoorn in de narcissen. 'Als het op uitbetalen aankwam, dan zei ik: geef Installatieburo Schuijl verhuisde van de Weverstraat naar het pand van de VTB en ging met zes monteurs van start. In 1980 kwam de schuur van aannemer Koorn aan de Drijverstraat te koop 'Ik moest in een paar dagen •beslissen. Het was een hele investe ring. Ik had amper gekocht, of de hele bouw stortte in en de rente liep op naar dertien procent. Ik dacht: had ik het maar nooit gedaan.' Dat het een magere tijd was. illus treert Schuijl aan de hand van een voorbeeld. 'Er werden in die jaren aan de Beatrixlaan in twee fases bouw fondswoningen gebouwd, de Krakeling. De eerste fase 56 wonin gen, de tweede fase 65. De aanneemsom van de tweede fase was net zo hoog als die van de eer ste fase. De markt stond enorm on der druk. Maar uit de nacalculatie van de eerste konden we afleiden dat het ervoor kon. Het was gewoon in die ik er mee ophoud. meerwerk. Zo was de markt toen. Je zette laag in en eindigde hoog. Ik heb in die tijd héél wat potentiële op drachtgevers gebeld. Nee had je, ja kon je krijgen. Het minste wat ze de den was je de gelegenheid geven om in te schrijven. En daar rolde dan weer werk uit.' 'We zaten tot die tijd alleen in het elektrisch. Maar dat is in de woning bouw maar een kleine tak. Een elek- tncien kan pas beginnen als een pand glas- en waterdicht is. Maar een lood gieter begint al met het riool, zinken goten. dak. enzovoort. Dat is veel uit gebreider. De tendens was toen dat de aannemers liever met één aanspreekpunt te maken hadden.' Toen een kennis hem op een ochtend vertelde dat loodgietersbedrijf Oele te koop was, ondernam Schuijl meteen actie. 'Dat was een buitenkansje. Ik ben naar accountantskantoor NBC gereden vroeg Marius Kikkert of hij de goten in model buigen. Het leerde snel, want als uit de nacalculatie bleek dat ik verkeerd zat, dan deed ik het de volgende keer wel beter. Het loodgieterswerk was een hele stap, maar daardoor werden we wel voor vol aangezien In 1992, wederom op 1 oktober, volgde opnieuw een overname Dit maal betrof het Schoo, het bedrijf dat was gespecialiseerd in centrale ver warming 'Nu konden we een volle dig pakket bieden. Eén coördinator en aanspreekpunt. Dat willen de klan ten.' IBS gaf een voorbeeld dat door andere bedrijven werd nagevolgd. Door de komst van Schoo groeide het bedrijf aan de Drijverstraat uit z'n jasje en moest worden uitgebreid, 'We wilden dolgraag naar de Abbewaal, maar de gemeente vroeg ƒ125,- per vierkante meter en dat was veel te duur. Het Texels Verbond van Ondernemers heeft zich toen in gespannen om de prijs omlaag te krijgen en dat lukte. Het werd 80,-. Maar de toenmalige wethouder Terpstra vond dat we te groot waren voor dit bedrijventerrein en advi seerde ons naar Oudeschild te gaan. 'Dat scheelt je ƒ100.000,-'. zei de wethouder. Hij had het goed bere kend, maar vergat dat het tijdverlies en de transportkosten veel duurder zouden uitpakken. Uiteindelijk moch ten we hier toch aan de slag.' Twee jaar geleden offerde hij samen met Giel Boogaard zijn vakantie op om een prijs voor het werk aan de Nieuwe Toekomst te calculeren. Door allerlei omstandigheden werd het doorgeschoven. Wij hielden er al geen rekening meer mee en namen andere klussen aan. Tot net na de bouwvak de architect belde dat de bouw doorging. Maar toen zaten we al volop in het andere werk en had den we er geen mensen meer voor. We hebben nog overleg gehad met de collega's op Texel om het samen te doen, maar dat lukte niet. Het is de enige klus geweest waar we nee te gen hebben gezegd. Jammer, want we moeten proberen het werk op Texel te houden. Maar er komt zóveel op ons af. Vroeger had je nog wel eens een rustige tijd, maar nu is dat er niet meer bij. Zomer en winter is het druk. Ze zeggen al tien of vijftien jaar dat het zo met kan doorgaan, dat het wel eens minder zal worden met het werk. Maar het lijkt alleen maar toe te nemen. We zitten weliswaar aan de bovengrens van de bedden, maar er wordt veel aan vernieuwing en kwaliteitsverbetering gedaan Ik sprak laatst een architect die nog voor jaren werk in portefeuille had.' bouwt iets op, komt nog eens ergens en het werk wordt niet slecht be taald.' 'De hele bouw is trouwens veranderd. Vroeger had je de drie D's, Duin, Drijver en Daalder. Die hadden samen misschien wel honderd man aan het werk. Het is nu veel meer versnip perd. De grootste aannemer heeft nu hooguit vijftien man aan het werk. Natuurlijk wordt er tegenwoordig veel uitbesteed. Het is toch rampzalig dat zo'n bedrijf uit Kampen de Nieuwe Toekomst bouwt Schuijl heeft de afgelopen decennia goed geboerd, maar tegenvallers waren er ook. 'Opdrachtgevers of aannemers die hun financiële ver plichtingen met konden nakomen. Je kunt je er tegen verzekeren, maar dat kost een vermogen aan premie. Je moet de betalingstermijn goed in de gaten houden. Als die oploopt, moet je natuurlijk onraad ruiken. Tegen woordig zijn we daar erg scherp op. Maar ja, ik ben een werker en in het verleden lette ik daar wel eens niet zo goed op. Maar zo zal iedereen wel eens een paar zepers halen.' Pas nadat de verhuizing naar de Abbewaal rond was en het gezin Schuijl in de nieuwe woning aan de Middelton was ingetrokken, durfde Schuijl het aan om wat gas terug te nemen. 'Zolang als het kon ben ik overdag gewoon op karwei gegaan. Storingen liep ik ook zelf. Als 's nachts een bak ker belde dat hij problemen had. dan verhielp ik het euvel. Ik had dat wel aan een ander kunnen overlaten, maar met al die leningen wilde ik de kop er vanaf hebben. Het was kei hard werken, 's Avonds zat ik te calculeren en bereidde ik het werk van volgende dag voor. Want een ei gen bedrijf houdt niet op om vijf uur 's middags. Regelmatig deed ik 's avonds om tien uur de deur achter me dicht. Mijn vrouw stond wat dat betreft achter me. 's Morgens praat ten we dan even het werk door en ging iedereen weer een kant op. Zo gaat het in feite nog. Hier werken nu 25 mensen, maar het zijn allemaal zelfstandige baasjes. Ze moeten zelf de klus doen en zorgen dat het ge beurt volgens de opdracht Een baas die in zijn nette pak op het werk ver schijnt, dat zie je niet meer. Personeel moet zichzelf kunnen redden. Laat ze maar eens een fout maken, want daar leren ze van. Liever een fout dan geen beslissing. Ik heb me nooit geen baas gevoeld. Ik was gewoon iemand die probeerde de touwtjes aan elkaar te knopen.' Het liefst hadden ze gesloopt en een nieuw pand gebouwd. Na on derhandelingen met de gemeente besloot de familie Huizinga het ka rakteristieke pand Binnenburg 6 toch te laten renoveren. De werk zaamheden zijn momenteel in volle gang. Soms kun je even naar binnen kijken, andere keren zitten er stevige houten planken voor het gapende gat in het pand Binnenburg 6 in Den Burg. Bin nen wordt volop gewerkt. Sloop werkzaamheden zijn inmiddels ach ter de rug. Gisteren begon aannemer Maarco Bouw met de aanleg van een betonnen vloer in het beneden gedeelte dat winkelruimte wordt. Aanvankelijk hadden de familie Huizinga en architect Ronno Honingh het pand volledig willen slopen en een nieuw gebouw terug willen plaat sen. Volgens Honingh verkeerde het pand eigenlijk in een te slechte staat om gerenoveerd te worden. De sloopplannen riepen veel protest op onder de bevolking en later ook on der de raadsleden. Na onderhande lingen met de gemeente die twee keer een subsidie van ƒ45.000,- toe zegde voor de werkzaamheden, be sloten de eigenaren het toch overeind te laten staan. Deur Naast het open gat voert de stevige voordeur naar het woongedeelte. Een gang met een rijk gedecoreerde lam- brizenng leidt naar een halfronde trap die weer uitkomt op de eerste en Architect Ronno Honingh en eigenaar Jan Huizinga van Binnenburg 6 in Den Burg dat momenteel gerenoveerd wordt. (Foto Jewn n het weghalen van allerlei spullen. Hadden we het volledig kunnen slo pen, dan waren we in een week tijd klaar geweest. Er had dan ook iets heel moois teruggekeerd en nieuw bouw was goedkoper geweest.' De renovatiekosten zijn begroot op on geveer één miljoen gulden. Volgens Honingh had nieuwbouw meer garanties gegeven voor de toe komst, 'Je weet nu niet hoe zo'n hou ten constructie over tien jaar is.' Vol gens Huizinga had dat ook voor de appartementen beter uitgepakt. 'Hierboven op zolder bijvoorbeeld heb je nu alleen een paar kleine raam pjes. Daar kun je nu niks aan veran deren. Anders hadden we ze wat hoger kunnen maken.' Hij voegt er aan toe wel achter de beslissing te staan die eerder dit jaar werd geno men. Met de nodige extra inspannin gen wordt zo goed mogelijk gepro beerd het karakter van het pand intact te laten. 'Maar dat betekent dat we bouwtechnisch veel meer moeten uithalen.' Volgens Honingh geeft het de appartementen echter ook extra charme. 'Het wordt nu een soort nieuwbouw met oudbouw daar door heen verweven.' tweede verdieping. 'We laten alles zoveel mogelijk intact', vertelt Honingh, terwijl hij naar de eerste verdieping loopt. Momenteel is het er vooral stoffig van de werkzaamhe den. Boven komen drie appartemen ten. 'Elk met twee kamers, een keukenblok en een badkamer.' Hij toont een aantal slechte plekken. 'We wisten van tevoren dat het huis in slechte staat verkeerde. Achteraf bekeken is dat zeker met meegeval len.' De tocht leidt verder naar zolder. Delen van de houten dakconstructie zien er ronduit slecht uit. 'Daar moe ten nieuwe delen tussen geplaatst worden.' De constructie en het zoge heten kaphout tussen de constructie en de pannen krijgt een nieuwe laag verf, maar kan blijven liggen. De dak pannen worden wel vervangen. Eige naar Jan Huizinga lijkt achteraf ge voelsmatig nog steeds moeite te hebben met het renoveren. 'We had den een ontwerp klaarliggen waarin het gebouw voor zeventig procent terugkeerde zoals het nu is. Maar de gemeente heeft daar uiteindelijk niet naar willen kijken.' Volgens Huizinga had dat veel rompslomp kunnen schelen. 'We zijn nu bijvoorbeeld an derhalve maand bezig geweest met Amsterdamse school Een van de argumenten tegen de sloop was het gegeven dat het pand, gebouwd in 1912, van de zogeheten Amsterdamse School was, Honingh betwijfelt dat. 'Het lijkt op de stijl van de Amsterdamse school, maar de bouw is dat niet oorspronkelijk. Ver gelijk het bijvoorbeeld met Cobra uit de jaren vijftig. Er waren diverse men sen die zich aansloten bij die kunst vorm, maar er waren er maar een paar die het ontwikkeld hadden.' De gemeente plaatste het pand begin dit jaar op de gemeentelijke monumentenlijst om sloop te voorko men. Over de terechtheid daarvan laat Honingh zich achteraf met uit. 'In rapport dat opgesteld was over het pand, kreeg het een laag cijfer. Het houten huis op het Schilderend is minder spectaculair, maar wel een oorspronkelijke stijl, dus met meer recht een monument.' Dat huis staat op de gemeentelijke monumenten lijst. Het is de bedoeling dat de werk zaamheden in maart afgerond wor den, Huizinga wil zich echter nog niet vastpinnen op die datum. 'We heb ben de winkelruimte die beneden onstaat ook met te huur aangeboden. Het kan best zijn dat de renovatie nog uitloopt.' In het gapende gat, waar vroeger de erker zat, komt een soort winkelpui. 'Eentje die aansluit bij de rest van het gebouw Dus bijvoor beeld met soortgelijke ramen.' Honingh wijst nog op de voordeur. 'Die blijft ook gehandhaafd.' Loos alarm zorgde er gisteren voor dat de boot van 13.05 uur ongeveer een kwartier vertraging opliep. Vol gens een politiewoordvoerder was bij een geldwagen het alarm afgegaan. 'Daarop hebben we verzocht de boot nog even aan de kant te houden.' Of de geldwagen zich op de boot of op het eiland bevond, kon de woord voerder niet zeggen. 'Maar er was uiteindelijk niks aan de hand.' Het heeft een tijdje geduurd, maar inmiddels ben ik gewend aan het idee. Kijk maar naar mijn agenda, die raakt al aardig leeg.' De opvolger diende zich aan in de hoedanigheid van zoon Menno. die er de voorkeur aan gaf het bedrijf samen te voeren met Giel Boogaard en Olaf de Porto. Piet Schuijl: 'Ik deed het vroeger liever alleen, maar ik kan goed begrijpen dat Menno het anders wil. Hij is van een andere generatie en heeft goed om zich heen gekeken. Giel is hier al zo lang. Hij werkte hier al toen het nog Electrohuis Bakker heette. Hij runt sinds vier jaar de elek trische afdeling. Giel vroeg me nog wel eens of ik een calculatie wilde zien, maar ik wist dat het goed zat. Hij komt uit een goed nest. Er werken hier ook nog twee broers van hem en een neef. En als zich weer een Boog aard aandient, neem ik hem blind aan. Olaf de Porto is loodgieter en komt in feite van de werkvloer. Voor hem is de stap wat groter dan voor Giel. Als ze het goed doen. en daar help ik alle vertrouwen in, dan hebben ze een goed stuk brood. Ik ben blij dat het bedrijf in Texelse handen blijft.' Na de overdracht krijgt Schuijl tijd om wat vaker op de golfbaan actief te zijn. 'Waarom met? Ze zeggen dat het je leven verlengt. Ik zal hier best het bedrijf nog eens binnen lopen.' Ook in de hoedanigheid van aanspreek punt voor de bouw van de zestig vakantiebungalows op de Vogelmient, waar hij zakelijk bij be trokken is. 'Ik zit van het begin af aan in dat verhaal. Voor mij is het een nieuwe uitdaging. Als er problemen zijn, dan moet er iemand zijn bij wie ze terecht kunnen. Ik heb me vanaf het begin achter dit plan opgesteld, want zo kan er toch een aardig stuk werk op Texel blijven.' Tekst en foto: Gerard Timmerman Het KNMI voert volgend jaar ver anderingen door bij de wind- en stormwaarschuwingen rond Texel. Vanaf april wordt duidelijker on derscheid gemaakt tussen waar schuwingen voor de Waddenzee en de Noordzee. In het huidig districtenstelsel van het KNMI vallen zowel delen van de Noordzee als de Waddenzee onder het district Texel. In het nieuwe stel sel worden de windwaarschuwingen voor de Waddenzee opgenomen bij het district Harlingen dat de status 'ruime binnenwateren' heeft. De waarschuwingen voor de Noordzee blijven bij het district Texel dat bij het KNMI de status 'kustwateren' heeft. Volgens het weennstituut komt de Waddenzee onder een ander district omdat de wind en de golven er min der zijn dan op de Noordzee. Het Marsdiep en het Eierlandsche Gat blijven onder het district Texel. 'Vlak onder de kust kunnen zich daar kleine storingen voordoen, waardoor er een venijnige wind kan opsteken', aldus woordvoerder Harry Geurts van het KNMI. Toegenomen recreatievaart op zee en beter ontwikkelde apparatuur waren voor het weennstituut redenen om haar dertig jaar oude districten stelsel te veranderen. 'We hebben verbeterde rekenmodellen waarmee we kleine storingen in de atmosfeer beter kunnen volgen.' Behalve de hele Waddenzee worden ook de Zeeuwse wateren vanaf april be schouwd als 'ruime binnenwateren'. De wind- en stormwaarschuwingen van het KNMI zijn ondermeer te vin den op teletekst pagina 710. de website www.knmi.nl en ze worden zo nu en dan voorgelezen op de ra dio. Dertig paren speelden maandag in manege A'kenburg om de Kerst bokaal Bridge. De dames Brans en Van Beek eindigden met 69,97% op een eerste plaats, gevolgd door de dames Van der Kerkhof en Bakker met 64,58%. Derde werd het duo Elzinga/Chavonnes met 63,09%. Alle spelers ontvingen een sfeervolle at tentie

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 15