Kokkelvissen in Reservaat beboet Cjroen Tjwarts jexeh in het harL, Merrie stort zich in nat avontuur Euro's voor asielzoekers Noorderbuurt Gemeente wil gebruik van SamSam niet onderzoeken De besize -wensen nog „vergeten"...? Natuurmonumenten wil compensatie schade Twee katernen IBS/Oele/Schoo neemt firma Veltkamp over Geen nieuwe partijen in verkiezingsstrijd Toch weer bus naar eerste boot Gemeente zorgt voor afvoer grondwater Wolkers signeert Kotex opnieuw gedupeerd Kerstmarkt TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Kinderkerstfeest TEXELSE^COURANT ALLEEN VRIJDAGKRANT NA KERST Ballonnen Opgave voor de TEXELSE^COLIRANT van 28 december Uitgeschilderd Rondje Razende Bol jPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11640 VRIJDAG 21 DECEMBER 2001 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82 istallatiebedrijf IBS/Oele/Schoo leemt loodgietersbedrijf Veltkamp iver. Dat is de intentie van de over- enkomst tussen beide bedrijven, lij fa. Veltkamp werken veertien nensen, die per 1 september 2002 n dienst treden bij de firma Oele. )ries Veltkamp wil ermee stoppen, naar binnen de onderneming ont- ireekt het aan een opvolger. Hij wil :ijn medewerkers goed onderbren gen en zocht contact met Piet Schuijl. Schuijl: 'Wij willen beiden graag dat het bedrijf in Texelse handen blijt en Oele kan de medewerkers goed ge bruiken. We hopen dat ze zich met Dries goed bij ons thuis zullen voe len.' IBS/Oele/Schoo was al van plan om aan de Abbewaal een nieuwe loods te bouwen. Uitgebreid worden ook de showroom, het kantoor en de kantine. Directeur-eigenaar Piet Schuijl treedt per 31 december terug uit het bedrijf. De zaak is een jaar geleden overgenomen door zoon Menno en medewerkers Giel Boog aard en Olaf de Porto. Verderop in deze krant een interview met Piet Schuijl. (Advertentie) tlleen de thans in de gemeenteraad ërtegenwoordlgde partijen zullen needoen aan de gemeenteraads- (erkiezingen van 6 maart. Er hoeft lus met te worden gerekend op Brandweerlieden kwamen gister middag in actie voor een ongebruike lijk klusje langs de Westerboersweg nabij De Waal. De zwarte merrie Stoes van manege Kikkert was onge zien te water geraakt en slaagde er niet in op eigen kracht op het droge te komen. Het is met bekend hoe lang het dier al in het water had gestaan toen de verzorgster het verkleumde dier ontdekte. Omdat het haar niet lukte de merrie uit het water te krij gen, riep ze hulp in. De brandweer probeerde het dier naar een minder steil talud te leiden, maar hoe hard er ook aan werd gesjord, het paard wilde met meer voor- of achteruit. Daarop werden enkele brede riemen rond de buik van het dier gespannen, waarna het de spuitgasten met ver eende krachten lukte de merrie uit de benarde positie te bevrijden. (Foto Gerard Timmerman) 'Leefbaar Texel' of een andere moge lijke nieuwkomer. Op 10 december sloot de termijn waarbinnen partijen zich konden aan melden voor de verkiezingen. Als gevolg van veranderde wetgeving komt de meuwgekozen raad direct in functie en houdt de oude raad op te bestaan. De eerste vergadering van de nieuwe raad is al op 14 maart. Reizigers voor de eerste boot kunnen vanaf dinsdag 14 januari toch weer met de bus. Vanaf die dag vertrekt vanaf om 5 44 uur vanaf de Elemert weer een bus. Na aankomst op 't Horntje rijdt de bus naar Oosterend, waarna deze om 6.14 uur vertrekt vanaf de halte Zevenhuizen. De route De asielzoekers op Noorderbuurt lebben gisteren allemaal een ei- jen kennismakingspakketje met (uro's gekregen van de gemeente. Jij hadden geen gratis eurokit ge- iregen, omdat zij nog niet geregis treerd stonden. Wethouder Nel Eelman deelde de luro's gisterenmiddag uit aan de asielzoekers. Bewoner Gulbeyi Qay veeg als eerste een kennismakings pakketje. Hij had eerder van de week al aan beheerster Els Whyte ge raagd hoe het kwam dat Nederlan- iers wel een gratis setje kregen en zij liet. Eelman liet weten dat dat onder scheid een gevoel van buitensluiting tan geven en dat dat niet de bedoe- Ing is. Landelijk kunnen alle Nederlanders van zes jaar en ouder sinds vorige week een gratis eurokit ophalen. Asielzoekers kunnen dat met, omdat zij nog niet opgenomen zijn in de zo geheten gemeentelijke basis administratie. De gemeente besloot daarom op eigen initiatief iets te on dernemen voor de mensen op Noorderbuurt. 'We hebben er daarbij ook niet naar gekeken of dit nou wel of met zou mogen', vertelt Eelman. Een medewerkster toog dinsdag naar de apotheek en kocht daar de laat ste vijfentwintig nog aanwezig consumentenpakketjes. Daarmee werden vervolgens zelf kennismakingspakketjes samenge steld. Kinderen van zes tot elf jaar kregen elk voor 88 eurocent aan munten, kinderen tot en met zeven tien kregen voor 2,38 aan munten en volwassen voor 3,51 Televisie Qay kon het gebaar goed waarderen. 'Tot nu toe had ik ze alleen op televi sie gezien.' Hij wist gisteren nog met wat hij ermee zou gaan doen. 'Eerst ga ik ze bewaren.' Ook Ferat Umur had de nieuwe munten tot nu alleen op televisie gezien. 'Ik het vind het leuk dat ze dit doen.' De asielzoekers kregen ook een eurocalculator cadeau van de ge meente. Bij elkaar werd ongeveer elf honderd gulden uitgetrokken voor het gebaar. De ene helft voor de euromunten, de andere helft voor de calculator. Er werden 94 kennismakingspakketjes uitgedeeld. Wethouder Nel Eelman deelde gisteren euro's uit aan de asielzoekers op Noorderbuurt. gaat langs Oosterend, De Waal, Oudeschild en komt rond half zeven aan in Den Burg. Om 6.39 uur vertrekt de bus vanaf de Elemert naar de veer haven. Hiermee is de oude dienstre geling weer van kracht. Klachten van gedupeerde reizigers zijn de reden van dit besluit, dat Connexxion heeft genomen met goedkeuring van Ge deputeerde Staten. Busreizigers moeten er rekening mee houden dat ze vanaf 1 januari alleen met euro's kunnen afrekenen. De wateroverlast die de bewoners van de Sommeltjesweg in De Waal al jaren ondervinden, wordt spoe dig opgeheven. De gemeente geeft ƒ18.000,- uit voor de aanleg van een drainageleiding van enkele honderden meters die het water afvoert naar de poldersloot. De bewoners kunnen daarop (op ei gen kosten) de drainage van hun erven aansluiten. In natte perioden is de grondwater stand in deze omgeving zo hoog dat de kruipruimten onder de huizen blank staan. Het water trekt op in de muren waardoor de huizen vochtig worden en aanzienlijke schade ont staat Het besluit om de drainage aan te leggen heeft even op zich laten wach ten omdat het college eerst het be leid heeft vastgesteld dat in dergelijke situaties wordt gehanteerd. Dit beleid is neergelegd in de omvangrijke no titie 'Grondwater in de bebouwde kom', waarin onder meer is bepaald welke verantwoordelijkheden parti culieren, de betrokken overheden, het waterschap en het hoogheemraadschap hebben bij het ontwateren en afwateren. Jan Wolkers signeert zaterdag tussen 15.00 en 17.00 uur in Het Open Boek aan de Binnenburg. Aanleiding is het verschijnen van twee boeken bij De Bezige Bij: 'De schuimspaan van de tijd', een verzameling van eerder ver schenen essays, en 'De weerspiege ling' een uitgave van zes radio columns die Wolkers het afgelopen voorjaar voorlas in het VPRO-pro- gramma OVT. Dit boekje is in kleur geïllustreerd door Bob en Tom Wol kers. Verder verscheen afgelopen week de vierde druk van 'Omringd door zee', een uitgave van Het Open (Foto Jeiom van Hunum) Boek. De gemeente probeert onder de door de rechtbank opgelegde onderzoeksplicht naar het gebruik van eetcafé/discotheek SamSam in de Dorpsstraat uit te komen. De kwestie diende deze week voor de Raad van State. B en w van Texel voerden afgelopen dinsdag bij de Raad van State een soort kort geding in hoger beroep tegen een uitspraak van de recht bank. De Alkmaarse bestuursrechter droeg de gemeente in oktober op uit te zoeken of het huidige gebruik van SamSam in strijd is met het geldende bestemmingsplan. De gemeente heeft daar geen zin in en vindt het onderzoek overbodig. Maar Fnts Langeveld en Henk Jan Klok dringen al enkele jaren aan op het uitkleden van SamSam, omdat de disco in het zuidelijke deel van de Dorpsstraat zit waar alleen droge horeca is toege staan. De raadsman van de gemeente vond dat de rechters niet teveel woorden aan SamSam moeten vuilmaken. Het bedrijf is weliswaar niet geheel in overeenstemming met het bestem mingsplan, maar het zit al geruime tijd in de Dorpsstraat en valt daardoor onder het zogeheten overgangsrecht. Een onderzoek naar de omvang van het strijdige gebruik, zoals de recht bank de gemeente heeft opgelegd, is dan ook niet nodig. Bovendien be staat de kans dat de uitspraak van de rechtbank in de loop van volgend jaar door de Raad van State onderuit wordt gehaald in de bodem procedure. 'Dan is het onderzoek helemaal voor niets geweest', aldus de raadsman van de gemeente. In het kort geding dat de gemeente dinsdag voerde kan de RvS alleen maar een voorlopige uitspraak doen. Hoe die ook uitvalt, Texel kan het onderzoek naar SamSam blijven uit stellen tot de RvS volgend jaar de bodemprocedure tegen de uitspraak van de rechtbank heeft behandeld De gemeente heeft overigens eerder al een onderzoek gedaan. De recht bank nam daar echter geen genoe gen mee omdat er teveel bewijs stukken bij zaten die geheim moesten blijven. Dinsdag bleek dat de ge meente en eigenaar R. van der Veen het geen punt meer vinden als de stukken openbaar worden gemaakt. Van der Veen heeft vorig jaar de ex ploitatie van SamSam verkocht aan Van Dijk. Vóór de verkoop heeft hij bij de gemeente geïnformeerd of SamSam kon blijven bestaan. Van der Veen zegt dat hij verkoopschade lijdt van ongeveer drie ton als de ge meente wordt verplicht tegen SamSam op te treden. De gemeente advocaat benadrukte dat Van der Veen en Van Dijk met bij de gemeente Texel hoeven aan te kloppen voor een schadevergoeding. De Raad van State doet binnen enkele weken uit spraak. Tien hanen en vijf grote kippen zijn vlak voor de kerstdagen verdwe nen van de kinderboerderij van kleindierenvereniging Kotex in Den Burg. De vereniging is daarmee voor een tweede keer in korte tijd gedupeerd. Vorig jaar werden vlak voor de kerst al de konijnen door onbekenden meegenomen. 'Die had ik daarom dit jaar op tijd weggehaald, maar de kip pen liepen nog gewoon los rond over het terrein', zegt Toon Haastrecht, voorzitter van de Kotex. 'Ze hebben alleen de hanen en de grote kippen in Den Burg zie onze advertentie op pagina 8 l ONDERNEMERSVERENIGINGDEN BURG I (Advertentie) C/na rt Thrli a bd bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd0 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) meegenomen. De krieltjes zijn er nog wel.' De vereniging heeft geen idee wie de kippen meegenomen kan hebben. Ze kan wel raden waarom ze zijn weg gehaald. 'Ze zullen wel lekker sma ken tijdens de kerst', zegt Haastrecht cynisch. In de doopsgezinde kerk in de Kogerstraat in Den Burg wordt op eerste kerstdag vanaf 16.00 uur een kinderkerstfeest gehouden, waarbij iedereen welkom is. CfTHB JWl Jlnli ii bd bjrt, In verband met het als werk dag uitvallen van dinsdag 25 en woensdag 26 december zal er volgende week alleen een krant verschijnen op vrijdag 28 december Advertenties voor deze krant kunnen donderdag 27 de cember tot 10.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) Liefst honderdvijftig kinderen lie ten op 24 oktober ballonnen op bij een ballonnenwedstrijd van ABN Amro. Maar hoe de kinde ren daarna ook wachtten, geen enkel kaartje van de op het eiland opgelaten ballonnen keerde te rug. Onder toezicht van de direc tie van de bank, werd daarom maar een officiële trekking ge houden. Anne van Heerwaarden uit Den Burg won vijf vrijkaartjes voor de Efteling. De ballonnen wedstrijd was onderdeel van de spaarweek. tot donderdag 27 december 10.00 uur bij de advertentiebalie aan de Spinbaan 6 - 1791 MC Den Burg Telefoon 36 26 00 Fax 31 ai 11 Doordat de krant vandaag uit twee katernen bestaat, nam het drukken vanmorgen iets meer tijd in beslag. Hierdoor is de bezorging mogelijk vertraagd. Hiervoor onze excuses. )e vier kokkelvissers die in sep- ember in een natuurreservaat op okkels hebben gevist zijn door de tlgemene Inspectie Dienst (AID) «boet. Bij een volgende overtre- ling zal hun vergunning worden ngetrokken. Maar de boete van luizend gulden per visser staat rolgens Vereniging Natuur- Ilnonumenten in geen verhouding ot de schade die is aangericht loor vernieling en diefstal. De ver- miging overweegt daarom de aan- jerichte schade te verhalen op de laders, met als doel het verlies van Ie natuur te compenseren. 'olgens Natuurmonumenten hebben Ie vissers 100 hectare grond bmgeploegd en zijn er tonnen ;okkels opgevist. Kort na het voorval rokken de kokkelvissers het 'geslo- en' gebied van Natuurmonumenten n twijfel. Na onderzoek door een feserijkundig ambtenaar van de AID in na vergelijking van diverse kaart- iystemen bleek dat de vier kokkelvissers wel degelijk in een ge sloten gebied hadden gevist. Het re servaat is volgens Natuur monumenten één van de belangrijkste vogelgebieden in Ne derland. In de trektijd komen er honderdduizenden steltlopers voor. Rosse grutto's, wulpen, bonte strandlopers en tureluurs zoeken daar hun voedsel. Daarnaast is dit gebied met name in trek bij eidereenden, omdat zij specifiek kokkels eten. Natuurmonumenten: 'Doordat de kokkelvissers de bodem omploegen en voedsel wegvissen, gaat er veel voedsel voor vogels ver loren. Dit heeft negatieve gevolgen voor de vogelstand, die toch al onder druk staat. Uit onderzoek blijkt name lijk dat de laatste jaren de vogelstand in deze omgeving achteruit is ge gaan.' Als compensatie voor de schade adviseert Natuur monumenten bepaalde gebieden in de Waddenzee waar nu op kokkels mag worden gevist, af te sluiten. 'Vroeger ging je als schilder met een tas met tubes naar de klant. Iedere schilder had zo z'n eigen kleurenplan. Tegenwoordig gaat alles op nummer en is het computerwerk. 'Ko Oostra, die bijna 45 jaar geleden zijn schildersloopbaan begon en alweer 18 jaar bij Schildersbedrijf Graaf aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg werkt, heeft het allemaal meege maakt. Pagina 73 De Razende Bol is rond deze tijd van het jaar een guur oord, waar geeh mens voor zijn plezier naar toe gaat Bijna dan, want makelaar Hans Eelman banjert er vrijwel elke zondag rond. 'Even lekker warm lopen, want ik heb ook maar een kantoorbaan.f Zijn aanwezigheid heeft ook een of ficiële reden. Als hulpstrandvonder het zijn taak om in de gaten te hou1 den of er zaken van waarde zijn aan gespoeld. Pagina 13

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1