Tijd voor elkaar w€nn€... Prettige Kerstdagen en een Voorspoedig 2002 tiet gemeentebestuur wenst u s 'tUEl/SLffir.QHnAUT' gemeente Texel Informatierubriek van de email@texel.nl www.texel.nl Lotje voor een rotje Wijziging vuilroutes Jeugd test stemcomputer Straatje vegen Agenda Eén loket voor werk en inkomen Openingstijden rond de feestdagen Geen asbest in vuilcontainers Wees geen rund... Inzameling kerstbomen Gele kaart voor minicontainers Gemeente is goede werkgever' Regenton vergeten aan te vragen? Het kan nog. VRIJDAG 21 DECEMBER 2001 (advertentie) Eiland berichten Ook dit keer houdt Texel de actie "Lotje voor een rotje". Leden van de jeugdbrandweer en de vrijwillige brandweer van het eiland staan op 1 januari van 13.00 tot 15.00 uur klaar op het terrein van gemeente werken aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg om vuurwerk dat niet is afgegaan in ontvangst te nemen. Voor elk rotje krijgen inleveraars een lot. waarmee mooie prijzen zijn te winnen, waaronder een discman. De gemeente en enkele Texelse bedrijven hebben deze prijzen be schikbaar gesteld. Dinsdag 2 januari trekt burgemees ter Geldorp om 12.00 uur de win nende loten in de hal van het raad huis ledereen is daarbij welkom. Geen winnend lot? ledereen krijgt een leuk prijsje, niemand gaat met lege handen naar huis. De winnende nummers en prijzen worden ook bekend gemaakt in de Texelse Cou rant. Maandag 24 december wordt het huisvuil opgehaald van maandag 24 en dinsdag 25 december en het bedrijfsafval van de maandagroute Donderdag 27 december wordt het huisvuil opgehaald van woensdag 26 december en donderdag 27 de cember. Vrijdag 28 december wordt de re guliere route huisvuil ingezameld en het bedrijfsafval van donderdag 27 december. In de kerstweek is er geen inzameling van grof vuil. De eerste ophaalroute van grof vuil is op dinsdag 8 januari. De huisvuilroute van dinsdag 1 ja nuari wordt verreden op woensdag 2 januari; de bedrijfsafvalroute ver schuift naar maandag 31 december. Tijdens de Texelse bedrijvendag op de OSG deden in de stand van de gemeente 117 scholieren mee aan de "gemeenteraadsverkiezingen". Het was voor de leerlingen een eer ste kennismaking met de stem computer. Opvallend was dat de uitslag bijna gelijk was aan de hui dige zetelverdeling in de raad Al leen kreeg D66 door middel van lo ting een restzetel toegewezen ten koste van de WD. In het nieuwe jaar zal de OSG tijdens de lessen maat- Het einde van het jaar nadert met rasse schreden. De kerstsfeer is overal voelbaar en ook het raadhuis hebben we op passende wijze van verlichte versiering voorzien. We hebben geen kerstboom op de Groeneplaats, omdat net als vorig jaar in overleg is besloten voor licht jes in de bomen rond het plein te zorgen. Het heeft dus mets te ma ken met vermeend brandgevaar. Het gaat me te ver om, zoals in an dere gemeenten is gebeurd, kerst bomen te verbieden. Ik ga er van uit dat iedereen zorgvuldig handelt. Op Texel werd al veel gecontroleerd en sinds de ramp in Volendam is dat zelfs nog intensiever gedaan De horeca op het eiland is goed door drongen van de gevaren en er is een etaleuse die brandgevaarlijk mate- Veegt u de stoep? Dan doen wij de straat! Met deze oproep wil de ge meente iedereen vragen in deze tijd waarin de bladeren vallen de bezem ter hand te nemen. Bladeren mogen naar de goot van de straat geveegd, waar de gemeentelijke veegmachme ze oppikt. Ze mogen uiteraard ook in de groene container. schappijleer aandacht besteden aan de komende verkiezingen voor gemeenteraad (6 maart 2002) en Tweede Kamer (15 mei 2002). riaal impregneert. Een goede ont wikkeling. Binnenkort sluiten we het jaar van de vrijwilliger af. Via een lokaal com pliment hebben we enkele van deze onmisbare mensen in het zonnetje gezet. Maar ik ga er van uit dat alle anderen van hun eigen organisaties een schouderklopje hebben gekre gen en zo niet, dan wil ik dat bij deze doen. We kunnen niet zonder jullie en we hopen dat we ook volgend jaar op jullie mogen rekenen. Ook binnen de gemeente hebben we een schouderklop uitgedeeld. In verband met de instelling van een Centrale Publieks Balie is keihard gewerkt door iedereen om dit tot stand te brengen. En dat moest De regentonnenactie die de ge meente heeft gehouden in samen werking met de NOVIB is een groot succes. Texelaars zijn enthousiast ingesprongen op de kans om het regenwater voortaan op te vangen en nuttig te gebruiken. Had u ook een ton gewild maar bent u verge ten het aanvraagformulier op tijd in te dienen? Het kan alsnog, als u vóór 1 januari a.s. een briefje met uw naam en adres inlevert bij het raadhuis (mag ook in de brieven bus), waarop u duidelijk aangeeft welke van de twee tonnen u wilt hebben krijgt nog te horen wan neer u de ton kunt afhalen bij gemeentewerken. In januari 2002 is geen raads vergadering, pas op dinsdag 12 fe bruari is het weer zover. Wel verga deren de raadscommissies, aan vang 19.30 uur in het gemeente huis. Maandag 21 januari commissie Bestuur Organisatie Dinsdag 22 januari commissie Ruimte, Wonen en Economie Woensdag 23 januari commissie Welzijn en Onderwijs Donderdag 24 janüari commissie Financiën, Werken en Milieu Vanaf 1 januari 2002 gaat aan de Thijsselaan 2 in Den Burg het Cen trum voor Werk en Inkomen (CWI) van start. Werkzoekenden en men sen met een uitkering kunnen hier terecht bij één loket. Het CWI be schikt over vacatures en verzorgt de aanvraag van een uitkering. Het Arbeidsbureau is per 1 januari op geheven. Informatie: tel. 36 21 00 of tel. 31 40 47. voor een groot deel naast het nor male werk, want de winkel bleef open. Het is niet helemaal vlekke loos gelukt en sommige afdelingen zitten met flinke achterstand. We zijn nu ongeveer op driekwart van de gehele reorganisatie De mensen die het loket gaan "bemensen" zijn benoemd. Nu moeten de taken er achter nog worden verdeeld. We hebben overigens besloten om het postkantoor niet toe te voegen aan onze balie. Het is niet direct passend bij de gemeentelijke zaken en ik ben ervan overtuigd dat ze el ders in het centrum een passende plek vinden bij een ondernemer. Ik kijk erg uit naar de verkiezingen, in 2002. Ik ben benieuwd hoe de afgelopen jaren door de kiezers worden beoordeeld. De sfeer in de raad is plezierig, een goede mix tus- Er zijn al meer dan 250 tonnen aan gevraagd, dus geeft de gemeente een bijdrage van 25.000,- €11,344,51 gegeven aan de NOVIB, die er waterprojecten in derde wereldlanden mee financiert. Bin nenkort zal wethouder Bakker op sen humor en serieus werk. Of lan delijke ontwikkelingen een rol spe len en of lokale zaken de kiezers beïnvloeden zal ons dan duidelijk worden. Het wordt tevens het jaar van de VOC-herdenking. Oudeschild, in samenwerking met andere instan ties, is druk met de voorbereidin gen voor een groot feest in juni. Het wordt steeds meer een trend om de geschiedenis en de identiteit van een gebied uit te dragen. Leuk voor de eigen bevolking, maar ook voor bezoekers van het eiland Oude schild heeft het druk, want ook de tweede fase van de haven wordt besproken met het dorp en andere organisaties die met dit gebied te maken hebben. Na de tien parels heeft de onderlinge relatie even in een dip verkeerd, maar ik geloof dat we elkaar weer hebben gevonden feestelijke wijze een cheque over handigen. In opdracht van de gemeente heeft Jaap Eelman videobeelden van de Texelse actie gemaakt, die gecom bineerd worden met NOVIB beel den. De film zal worden overhan digd aan de deelnemers van het Masterplan Water, zoals de provin cie. Staatsbosbeheer en het Water schap. Ook is deze film beschikbaar voor de Texelse basisscholen. en we zullen er gezamenlijk de schouders onder zetten. De kerstdagen breng ikthuis in Den Hoorn door met familie en mijn moeder, We maken met z'n allen een kerstdiner en het huis staat vol kerststukken en kaarsen. Ik heb bin nen geen kerstboom. Die moet je namelijk ook weer opruimen en dan is iedereen natuurlijk net weg. Goede voornemens voor mezelf voor volgend jaar heb ik niet echt. Ik voel me goed bij de gewoonten die ik heb, dus daar ga ik lekker mee door. Ik moet wel toegeven dat dé ge beurtenissen van 11 september mijn denken flink hebben beïnvloed. De kwetsbaarheid van mensen in een open samenleving als de onze is duidelijk aangetoond. Ik heb er geen oplossing voor, iedereen moet (Aan deze publicatie kunnen geen rechten worden ontleend.) Maandag 24 december en 31 december is het gemeente huis gesloten. Woensdag 2 ja nuari is het gemeentehuis in verband met de overgang naar de euro en een nieuw jaarsbijeenkomst voor het personeel pas vanaf 11.00 uur weer open. er maar zijn eigen conclusies aan verbinden. Ik wil besluiten met iedereen hele goede feestdagen toe te wensen en een prettige jaarwisseling. Verlies de veiligheid niet uit het oog! De burgemeester C.J. Geldorp-Pantekoek Nog tien dagen en dan is het zover de omschakeling naar de euro. Heeft u 'm al in huis, de speciale eurokit? Dan kunt u vast wennen aan de nieuwe munten. De gemeente is klaar voor de invoering. Op de eerste werkdag van het nieuwe jaar, woensdag 2 januari, is het raadhuis pas om 11.00 uur geo pend, mede om de omschakeling te voltooien. U kunt nog tot 28 januari 2002 met guldens betalen bij de gemeente, bijvoorbeeld voor een nieuw paspoort of rijbewijs. U krijgt echter wisselgeld in de vorm van euro's Na 28 januari worden alleen euro's geaccepteerd. De parkeermeters worden omgebouwd, zodat u tot 28 januari met gul dens én euro's terecht kunt. Na deze datum accepteert de meter alleen nog maar euro's. Belangrijk om te weten; in de autobus kunt u per 1 januari 2002 alleen maar met euro's betalen. Buskaarten blijven wel gewoon ge'Jig tot en met 31 december 2002. Al een aantal keren hebben mede werkers van de gemeente asbest aangetroffen in gewone grijze vuil containers. Dit is gevaarlijk, omdat de vuilniswagens een persinstallatie hebben en dit materiaal dus verpul veren. De vrijkomende asbestvezels leveren risico op voor de vuilophalers en anderen in de om geving. Het is met alleen gevaarlijk, maar ook niet nodig om op deze manier uw asbestafval weg te gooien As best kan, mits goed in plastic ver pakt, door particulieren tegen een redelijke vergoeding bij De Hamster worden ingeleverd. Om te voorkomen dat medewerkers van de gemeente en anderen nog langer worden blootgesteld aan het gevaarlijke asbeststof, zal voortaan de politie worden gebeld als asbest in een grijze vuilcontainer wordt aangetroffen, waarna proces ver baal wordt opgemaakt. Dit kan een stevige boete opleveren. Je bent een rund als je met vuur werk stunt. Een oude slogan, die echter helaas nog steeds van toe passing is, omdat rond de jaar wisseling nog steeds veel onge lukken gebeuren. Dat gebeurt vooral bij het opnieuw afsteken van niet ontploft vuurwerk, de zogenaamde 'weigeraars'. Steek vuurwerk nooit twee keer aan. Niet alleen loop je daardoor de kans op een rotje voor een lotje mis, je riskeert ook je vingers! Enkele regels: Koop alleen vuurwerk bij een er kende verkoper Lees de gebruiksaanwijzing. Zit die er niet bij of is die niet in het Nederlands, blijf er dan af Zet vuurpijlen in een verzwaarde plastic fles Zet of leg vuurwerk goed neer, gooi het met van je af en steek het niet aan terwijl je het in je hand houdt Gebruik een aansteeklont Hou een afstand van zo'n zes meter in acht Gooi geen vuurwerk naar ande ren Ouderen, kleine kinderen en die ren kunnen erg schrikken van vuurwerk, hou daar rekening mee Experimenteer niet met vuurwerk Steek weigeraars niet opnieuw aan Gaat het mis koelen met water! Stop gevonden vuurwerk in een stevige plastic tas met daarin een natte spons of drijfnatte lap Doe mee aan lotje voor een rotje en lever weigeraars in bij de brandweer in de Reijer De traditionele inzameling van kerstbomen is opwoensdag 9 januari 2002 tussen 13.30 en 16.00 uur. De inzamelplaatsen zijn: Den Burg; parkeerterrein Krakeling, werkplaats gemeentewerken, hoek Buytengors/Sluyscoog Den Hoorn: parkeerterrein Naalrand De Koog: parkeerterrein Nikadel De Cocksdorp: parkeerterrein Eierlandse Huis Oosterend: parkeerterrein Botterstraat Oudeschild: container Trompstraat De Waal: Vermaningspad 83 Per ingeleverde kerstboom wordt een lot gegeven. Om 16.00 uur worden op iedere inzamelplaats bioscoopbonnen verloot. Keijserstraat in Den Burg op 1 ja nuari tussen 13.00 en 15.00 uur Het afsteken van vuurwerk is al leen toegestaan op 31 december vanaf 10.00 uur tot 1 januari 02.00 uur. Op het niet naleven van de regels staan flinke straffen: Bezit van verboden vuurwerk (strijkers): fl. 170,- - fl. 280,- Afsteken van vuurwerk buiten de toegestane tijd: fl. 110,- Minderjarigen (t/m 17 jaar) kan een taakstraf worden opgelegd van 2 tot 8 uur. Vuurwerk afsteken? Dan ook de rommel opruimen! Weigeraars kun nen worden ingeleverd voor 'lotje voor een rotje', maar iedereen die vuurwerk afsteekt dient er zelf voor te zorgen dat andere achterblij vende rommel wordt opgeruimd. Vuurwerk en luchtvervuiling Behalve een kleurrijke traditie is vuurwerk ook een kostbaar spek takel dat veel luchtvervuiling en een enorme berg afval veroorzaakt, le der jaar weer komen bij het afste ken grote hoeveelheden schadelijke stoffen in lucht, zoals zware meta len, fijn stof en zwaveldioxide. Bij windstilte kan de stofwolk lange tijd blijven hangen. De stofdeeltjes be vatten veel kalium, chloor en zwa vel, maar ook de giftige zware me talen barium en strontium; deze zor gen voor het kleureffect. Mensen met CARA kunnen tijdens de jaarwisseling en gedurende de eerste dag van het jaar veel last hebben van hun luchtwegen en worden aangeraden hun Hoe bied ik mijn minicontainer aan voor leging? Het is tijd voor een opfriscursus, want uit de praktijk is gebleken dat het nogal eens fout gaat. Daarom heeft de gemeente de laatste tijd gele kaarten uitgereikt om iedereen er nog eens op te wij zen hoe het werkt. De container mag pas op de dag van de leging aan de weg. Het is een lelijk gezicht als ze dagenlang in het zicht staan en in sommige gevallen kunnen ze de doorgang belemmeren. De container met de handgrepen naar de weg toe plaatsen, zodat de medewerkers snel kunnen wer ken. Zij zetten ze terug met de handgrepen van de weg af, zodat u weer makkelijk met uw contai ner huiswaarts kunt. De klep moet dicht zijn. Half uit stekende zakken vallen ten prooi aan meeuwen en ongedierte. Bo vendien is de inwerpopenmg van de vuilnisauto zó gemaakt dat al leen dichte containers kunnen worden geleegd. Hebt u structu reel teveel vuilnis, dan is een aan schaf van een grotere container raadzaam. Is het incidenteel, kijk dan even wat u eventueel nog in een andere gereedstaande con tainer kwijt kunt. Gooi geen gras- of tuinafval in de grijze container en voer glas en papier op een andere wijze af. Prop het afval niet vast in de con tainer. Leegschudden kan in dat geval problemen geven, zodat er afval in uw container achterblijft. luchtwegverwijders bij de hand te hebben. Vooral de zware metalen die in het siervuurwerk voorkomen belasten het milieu en zijn schadelijk voor organismen en voor de mens. Ze breken niet af in het milieu, waar door ze zich ophopen in bodem en grondwater. Uit milieuoogpunt kun nen we dus beter knallen dan sie ren. Daar staat tegenover dat we dan een tijdelijke toename van geluidsoverlast voor lief moeten nemen. Een nieuwe vorm van vuur werk, bijvoorbeeld via lasershows, zou beter zijn voor het milieu en te vens geld uitsparen. Bij de Stichting Consument en Veiligheid kunt u voor informatie terecht over vuurwerk en veilig heid (tel. 020 - 511 4567 van 9.00 tot 16.00). „Ik dacht eerst ook: de gemeente, daar voeren ze niks uit Maar dat is helemaal niet waar." Hans van Es (20) en Mike de Bruijn (22) lo pen sinds augustus stage in het kader van hun HEAO-opleiding management, economie en rech ten in Alkmaar. Hans bij de afde ling bestuursondersteuning, Mike bij de afdeling ondersteuning sec tor middelen. Hun kijk op de ge meente is veranderd. „Het is een goede werkgever. Ik zou het se rieus overwegen als me een baan werd aangeboden", zegt Mike. Het negatieve imago dat van ambtenaren bestaat klopt met, vindt het tweetal „Natuurlijk wor den wij er in onze vriendenkring ook wel mee geplaagd. Maar er wordt gewoon heel hard gewerkt. Ik dacht eerst ook: waarom moet de beantwoording van een sim pel briefje lang duren? Dat maak je toch zo? Nu weet ik wel beter. Zo'n brief gaat over veel schijven en dat geldt ook weer voor het antwoord." Beiden zijn enthousiast over de manier waarom ze bij gemeente Texel worden begeleid. ,,We heb ben duidelijke taken en worden echt niet met tuttige klusjes af gescheeptHans houdt zich be zig met de strandvonderij, hij ver zamelt gegevens over Texelse oorlogsmonumenten voor een landelijke website en helpt het se cretariaat van de commissie be zwaar- en beroepschriften. Mike verzorgt de evaluatie' klachten regeling servicebalie en heeft te vens de brochure over de nieuwe trouwlokaties gemaakt. „En alles wat daar nog tussendoor komt hè. Want naast je vaste taken komt er nog best veel dat 'even' moet gebeuren De werksfeer en onderlinge ge zelligheid scoort hoog bij het tweetal. „Iets vervelends? Nee, eigenlijk niets. Misschien de eer ste week, ik moest erg wennen aan de lange dagen op kantoor. Je gaat weg met donker en je komt thuis in het donker", aldus Mike.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 21