'Er moeten meer historische panden worden gerestaureerd" T E X E LS E«5 COURANT )yDANf; Pastor Arie Groot (80) overleden Welstands commissie Gemeente steunt huiskamerfestival BEZORGERS Geen krant gekregen? Bel uw bezorger Vurig pleidooi twintigjarige Stichting Dorpsherstel Eerste kamers SWT bewoond 'Galg terug op Galgenlandje' Geldorp ontvangt Texels fotoboek 1 VRIJDAG 21 DECEMBER 2001 Oud-pastor Arie Groot is afgelopen week op 80-jarige leeftijd overle den in Alkmaar. Groot was van 1973 tot 1981 pastor bij de Rooms- Katholieke kerk in De Cocksdorp. Daar wordt hij zaterdag begraven. Groot kenmerkte zich door zijn di recte manier waarmee hij de mensen tegemoet trad. Een stijl die hij had overgehouden uit dertig jaar bij de missie in Afrika. 'Hij was iemand die niet afstandelijk was, maar tussen de mensen stond', vertelt Kees Klaassen junior, wiens familie nauwe banden had met Groot. 'Hij was met de men sen en hij had ook een geweldige humor.' Hij had ondermeer de eigen schap om rekening te houden met de verjaardag van zijn parochianen. 'Hij had elk lid op de kalender staan. Hij belde de mensen ook op op hun ver jaardag of hij ging even bij ze langs.' Na zijn vertrek in 1981 was Groot nog enige tijd pastor in Schermerhorn. Hij woonde de laatste jaren in Schoorl. Volgens Klaassen behield hij tot het laatst een band met veel mensen op het eiland. Zaterdagmiddag om 12.30 uur start in de RK-kerk in De Cocksdorp een eucharistieviering. Aansluitend heeft de begrafenis plaats. Daarna is er de mogelijkheid tot condoleren in het Eierlandsche Huis. Op donderdag 3 januari vergadert de welstandscommissie op Texel De vergadering begint om 11.30 uur en is openbaar. Belangstellenden kun nen zich melden bij de receptie van het gemeentehuis Op 17. 18 en 19 mei (Pinkster weekend) wordt in Den Hoorn voor de derde keer het Broadway Huiskamerfestival gehouden. Het college heeft besloten het evenement te steunen met een bijdrage van ƒ5.000,- met daarnaast een garantie subsidie van eveneens vijf mille. De eventuele baten van het festival gaan deze keer met naar een overkants goed doel maar naar de dorpscommissie van Den Hoorn In verband met dat laatste heeft de ge meente niet zonder meer ƒ10.000,- willen gegeven, want het is de bedoe ling het festival te steunen en met andere Hoornder doelen De organi serende Stichting Theater Activiteiten Texel zoekt nog naar andere spon sors. (jrocn ^warL-Jexels in het harL, Naam Peter van Heerwaarden John v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Madeion Hin Erik van Es Petra van Es David van Es John van Heerwaarden Ada Huisman A. van Tongelen Mevrouw Barhorst Peter Bakker Mw. W. van Benthum Sacha van der Velden Marian Krotje Rob Kooiman Leo Witte Emmy Boerhorst Johnny Hin C. Broekman Jorieke Meijer Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Sandra Bremer Mw. S. Koopman-Grit Gijsbert Buijsman Remon Koster Patrick de Graaf Jorrit Koenen mw. T. Witte-de Vries Danny Goènga Tobias van der Zee Duco v.d. Kuijl Jorina Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg A1 Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E. Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan De Mars v a. Buytengors. Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw., Akenbuurt, J. Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45. Pontweg 72 - 95. Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterw., Driehuizen Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland. Hoofdw., Slufterw., Oorsprw Stengw., Limietw. Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw., Hollandsew. Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oost Spangerw Marsw., Kadijksw., Hallerweg. Ongeren, Meiertebos, (Waalen)burgerdijk, Veenselangweg. Oostkaap, Zevenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw 160-222, Wezenland. Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68. Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82. Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41, Bosrandw. v.a. 516 Kogerweg De Kaai. Genteweg 1-6 even Hoornderw Hemmerw., Emmaln 33, De Grie Slufterweg/Zanddijk Q 31 25 73 31 55 79 31 20 38 31 51 66 31 40 30 31 40 30 31 40 30 31 55 79 31 44 78 31 04 43 31 27 63 31 93 03 31 79 36 31 65 80 31 89 30 31 39 56 31 40 03 31 55 17 31 79 08 31 63 62 31 64 78 31 63 24 31 83 07 31 88 37 32 29 76 31 43 75 31 95 82 31 42 16 31 55 41 31 21 17 31 53 65 31 89 15 32 04 40 31 16 53 Den Burg A: Gollards/Samen Eén, Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even. Binnenburg, Burgwal P v. Cuyckstraat Elemert. Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat. Groeneplaats. Hogerstraat. Ada van Hollandstraat. Hollewal, Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39. Molenstraat. Molendwarsstraat. Parkstraat, Schilderend 6 en 10. Stenenplaats, Vismarkt. Vogelenzang. Warmoesstraat. West straat, Weverstraat. Pater Witteplem, Zwaanstraat Den Burg A1: Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven, Noordwester. Schoorwal Vaargeul. Golfslag. Vloedlijn. Zeebries. Duinreep Den Burg B: Achterom. Bernhardlaan 50-.. even en 63-121 oneven. Binsbergenstraat. Brouwer straat Drijverstraat, Marelstraat. Starkenburgh Thijsselaan. Waalderstraat 45-86. Wilhelmina- laan 37- oneven 50-120 even, Wilsterstraat. Den Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60- ..even; W. van Beierenstraat. Boogerd Jan Dirkszoord. Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles. 48-76 Jonkerstraat. Kogerstraat 59- oneven en 76-. even. Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even, Julianastraat. Burdetstraat, Mr Kraaistr., Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr., Lieuwstr.. Hof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123-. oneven Maricoweg, Schoonoordsingel. Waalderstraat 2- 48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44. Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even, Slingerweg 21-27. hebben, waarmee Monumentenzorg akkoord moet gaan. En als het niet lukt, dan zal de stolp wel plaats moe ten maken voor een woonhuis, zoals wel vaker op het eiland gebeurt. In andere gevallen worden boerderijen zodanig verbouwd, dat belangrijke cultuurhistorische waarden verloren zijn gegaan. Door de gestegen huizenprijzen is Dorpsherstel zich steeds meer gaan toeleggen op de restauratie van schapenboeten. Om die reden werd bestuurslid Kees Hin werd jaren ge leden binnengehaald door Fndt Blan ken. 'Of ik de boeren wilde benade ren of ze boeten wilde laten restaureren. Hij zei: jou kennen ze wat beter, als j/j erop afstapt, gaat het wat makke/i/ker. Als ze welwillend zijn is het zo klaar. Maar sommigen willen het absoluut niet. Daar zijn monu menten bij die in elkaar zakken. Jam mer want het zijn rijksmonumenten en dat zijn de mooiste. Dat ze niet willen is met altijd een kwestie van geld. maar ook omdat de boer met wil meewerken. Ze vinden het ook een sta in de weg. We zijn zelfs bereid om dne boeten in eigendom te nemen en voor een symbolisch bedrag te ver huren aan de boeren. Tegen honderd procent financiering. We hebben dat aangeboden aan drie boeren die een vervallen boet hebben, maar ze wil den er met aan. Ze willen geen eigen dom van iemand anders op hun land. Bovendien zien ze de boeten als een sta in de weg Dat staat het herstel van die dne boeten in de weg. Jam mer. want het zijn heel authentieke boeten. Gelukkig zijn er ook boeren die wel meewerken. Bruin: 'Een wat jongere boer hikte er vreselijk tegen aan, want het kostte hem een be hoorlijk bedrag. Voor dat geld wilde hij liever een schuur dichtbij huis. Maar uiteindelijk stemde hij er toch in toe. Later vertelde hij me dat hij er hartstikke blij mee was.' Heel veel Texelaars weten niet van het bestaan van Dorpsherstel, Engel vaart: 'Dat we restauraties perfect kunnen uitvoeren. Degelijk, maar waarbij de monumentale waarden van het pand zo goed mogelijk tot hun recht komen. We kunnen inves teren in het maken van een schets- plan en een begroting. De stichting kan een stukje risico lopen, met als doel te bereiken dat een beeld bepalend pand goed wordt gerestau reerd.' Dorpsherstel wordt geadvi seerd door restauratiespecialist Lex Annema, werkzaam bij architecten bureau Visser. De boet tussen Oosterend en De Waal is één van de panden die door de Stichting Dorpsherstel zijn gerestaureerd. Beeldbepalende en monumentale panden. Er kan veel aan worden verknoeid, maar er is ook veel aan te verbeteren. Zoals de Stichting Dorpsherstel heeft laten zien. In haar twintigjarige bestaan werden op haar initiatief ruim dertig beeld bepalende en monumentale pan den opgeknapt. Een wapenfeit waarmee je voor de dag kan ko men. En dat moet ook, want nog veel te weinig huiseigenaars weten wat deze stichting voor hen kan betekenen. Er moeten veel meer historische panden worden gerestaureerd.' Een hartenkreet van voorzitter Jos Engel vaart, die als vertegenwoordiger van een door Monumentenzorg erkende instelling recht van spreken heeft. Het stichtingsbestuur vindt dat er meer geld beschikbaar moet komen voor het behoud van monumenten. 'We zijn gebonden aan budgetten, die per gemeente worden verdeeld. De laat ste jaren zijn wij er behoorlijk bij in geschoten. Toen alle kerken bijvoor beeld moesten worden opgeknapt, was er voor ons minder geld. Ook de Schans heeft een aardige cent ge kost. Gelukkig lopen die restauraties op hun eind en komen hopelijk ook andere monumenten aan de beurt.' De oprichting van Dorpsherstel had destijds drie redenen: er bleef restauratiegeld liggen, er was weinig werk en ten tijde van de bouwcrisis begin tachtiger jaren stonden veel oude panden te koop die er niet fraaier op werden. De gemeente wilde graag dat er een stichting kwam, want ze mochten zelf de sub sidie met gebruiken. De eerste resul taten lieten niet lang op zich wachten. Met name in Oosterend zijn verschil lende pandjes gerestaureerd. Bijvoor beeld het winkeltje van Burger. 'Het zag er vreselijk slecht uit, en moetje nu eens kijken.' Normaal gesproken koopt de stichting panden, restau reert ze en verkoopt ze daarna weer Engelvaart: 'Het geld dat we over houden gebruiken we om andere panden te kunnen kopen. Maar we zijn geen projectontwikkelaars, die er op uit zijn hun zakken te vullen. We opereren voorzichtig, want we kun nen ons geen grote verliezen veroor loven. Jammer is dat te restaureren panden door de gestegen huizen prijzen tegenwoordig veel te duur zijn voor ons. Je moet ze doorgaans he lemaal slopen en weer opbouwen en dan lopen de kosten dermate hoog op, dat het niet meer te verkopen zou zijn. We hebben in het verleden wel eens een huisje aan mensen van de overkant moeten verkopen, want die hadden dan wat meer te besteden. Oosterenders vonden het te duur. Voor ons was het belangrijk om het te verkopen, omdat we anders geen geld hadden om een ander pand te restaureren. We zijn ooit bezig ge weest met de aankoop van het pand op de hoek Weverstraat-Warmoes straat. Dat stond een hele tijd leeg. kend is voor een grondige restaura tie. Of een eigenaar die kozijnen van kunststof in een gemeentelijk monu ment plaats. Dat hoort niet. Je ziet ook dat mensen proberen een pandje een monumentaal of pittoresk karak ter te geven. Ik heb daarvan nog geen goede voorbeelden gezien. Iets dat geen monument is kan het ook nooit worden. Is het wél een monument, dan geven eigenaars vaak meer prio riteit aan het wooncomfort, waardoor bij een restauratie bepaalde details verdwijnen.' voor een gesprek en dat heeft er mede toe geleid dat er een brede dis cussie op gang komt. Ook hebben we wel eens avonden gediscussieerd over de ijzeren hekken die Uit- waterende Sluizen op de dijk plaatste. Waarom geen mooi houten hek? Texel heeft van oudsher een ei gen type hek. Maar het heeft niet veel resultaat gehad, want ze staan er nu nog.' Bestuurslid Dick Bruin: 'Er gaat op het eiland wel meer mis. Neem de bungalows rond Bleekerscoogh De Om er financieel uit te springen kon den niet meer bieden dan 120.000,- maar dat was veel te weinig. Het is later voor meer verkocht. Gelukkig hebben ze er toch wat moois van gemaakt. Zo zijn er wel meer panden die voor ons te duur zijn geworden. Mensen die zelf handig zijn, niet zo veel eisen stellen of starters, kopen dat soort pandjes vaak en knappen ze al dan niet zelf op. We zien wel eens uitglijders. Bijvoorbeeld doordat het budget van mensen niet toerei- Misschien hadden we ons in het ver leden wat vaker ongevraagd met zulke verbouwingen moeten be moeien. Maar we zijn geen actie groep zoals Tien voor Texel of Landschapszorg. Kort geleden heb ben we voor het eerst een bezwaar schrift geschreven. Dat was tegen de sloopvergunning van de boet aan de Maaikeduinweg. En we hebben ooit een plan ingediend om de Groene plaats mooier te maken. Vorig jaar zijn we door de gemeente uitgenodigd schrik slaat je om het hart nu we weten dat zoiets bij nog veel meer boerderijen kan gebeuren. Discutabel zijn ook de grote loodsen rond Den Hoorn, wat een beschermd dorps gezicht is. Aan de andere kant kun je de boeren met belemmeren in hun bedrijfsvoering. Maar we hebben ten aanzien van ons erfgoed ook een ver antwoordelijkheid te vervullen. Wij hebben in ieder geval ons best ge daan om het silhouet van het dorp te bewaren.' Bruin toont foto's van een boerderij op Diek. 'Zo zag ie er vóór de restauratie uit en zo erna. Een heel verschil.' 'Ons doel is primair het behoud en opknappen van monumenten of beeldbepalende panden. Met een beetje ruime interpretatie kunnen we nog net de panden naast het monu ment opknappen, mits dat de plaats van het monument in het dorpsbeeld hersteld. Maar we mogen daarvoor geen subsidie gebruiken en niet zo maar ons eigen geld in steken. Ons streven is om kostendekkend te wer ken. Bij wijze van uitzondering geven we uit eigen zak geld weg. Dat is aan een ondernemer die van een pand zo'n mooi winkeltje heeft gemaakt. Dat vinden we zo'n vemjking voor het dorp, dat we hebben gezegd: wij betalen de meerkosten. We zouden we dat wel vaker willen doen, mits dit juridisch kan. Verder spannen we ons in voor de restauratie van de boerdenj bij de Eierlandse rotonde, die op in storten staat. Het is één van de oudste boerderijen van Texel en his torisch gezien zeer waardevol. We kunnen helpen, maar de eigenaars moeten het uiteindelijk zelf doen. Ik kan me voorstellen dat ze bepaalde wensen ten aanzien van woongenot Op het Galgenlandje moet een her innering komen aan de galg die daar tot 1781 gestaan heeft. Dat heeft (amateur)historicus Gelein Jansen bepleit bij burgemeester Geldorp. Volgens Jansen zou er geen echte galg moeten terugkeren, maar een stevige paal op de plaats waar vroe ger de echte stond. Volgens hem zou dat goed passen bij de viering van het 400-jarig bestaan van de VOC. De herinnering zou ook met misstaan voor toeristen. 'Bij rondleidingen maak ik het nog wel eens mee dat mensen de verkeerde kant uitwijzen als ze aangeven waar de galg vroe ger stond.' De galg had vroeger een goede uit werking op mensen die het eiland bezochten. 'Daarmee werd aangege ven dat het recht hier gehandhaafd werd. Je wist dat het hier goed zat. Mensen konden zich veilig voelen.' De burgemeester heeft het voorstel inmiddels doorgespeeld aan wethou der Nel Eelman, die zitting heeft in de Stichting VOC 2002 Texel. Eerder pleitte Jansen met succes voor de terugkeer van een schandblok bij hotel De Lindeboom. Een kopie daarvan werd dit jaar ge plaatst. Zowel de galg als de schandblok kenden dezelfde laatste gebruiker; Andries Hendrikszoon van Munsterland die op tweede kerstdag in 1781 een schaap stal bij 't Horntje. Nadat'hij in het schandblok had ge staan, werd hij gedood Daarna werd het dode lichaam aan de galg gehan gen. Begin volgënd jaar verhuizen de eer ste kamerbewoners van de Stichting Wonen Texel naar hun nieuwe wo ning. Het pand Bernhardlaan 32 is de eerste woning die geschikt is ge maakt voor het kamerverhuurproject van de stichting, leder van de drie bewoners krijgt een eigen woonka mer met keukenblok en een eigen slaapkamer. Badkamer, toilet, berging, keuken en tuin worden door de bewoners gedeeld. In de keuken wordt door de SWT een koelkast, een kookplaat en een wasmachine ge plaatst. De huurprijzen voor de ka mers vanëren van 395 tot 524 gulden. Als dit project slaagt, en er meer be hoefte aan kamers blijkt te zijn, zal de SWT meer woningen geschikt maken voor deze vorm van bewoning. Geïnteresseerd bladert burgemeester wel een verhaal heeft bij de foto's.' Joke Geldorp door het nieuwe boek In een paar maanden tijd bekeken de 'Focus op Texel' van Simon Dros en twee zo'n vijfduizend foto's om er uit- Gelein Jansen. De twee samenstel- eindelijk honderd te selecteren. 'Fo- lers overhandigden het eerste exem- cus op Texel' is onderdeel van een plaar dinsdag aan de burgemeester, serie die wordt uitgegeven door de In het boek zijn foto's van Texel op- Europese Bibliotheek in Zaltbommel. genomen over de periode 1930 - Er zijn vijfhonderd exemplaren ge- 1980. Bi; de afbeeldingen zijn be- drukt, die te koop zijn bij Het Open schrijvende teksten opgenomen. Vol- Boek. Nauta Boek en 't Ouwe Boe- gens Jansen zijn die bewust kort ge- kie. Het boek kost 37,50. houden. 'Omdat elke Texelaar zelf trotow HMumi

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7