Laatste loop van het jaar Geknipjo Nieuwe graflift afgestemd op lange mensen Uitslagen eilandcompetitie Zwemdiploma's Dijt eerste in kersttoernooi Snelschaken in Buureton Darttoernooi Wat ik zeggen wou. Subsidie voor 'beursende vissers' Turnsters GVT in de prijzen Mixdubbeltoernooi van Badmintonclub Menwedstrijd OVD Fotoboekje over gedachten bisschop Cursussen Muziekschool Klachtenbureau dicht met Kerst Witte gooit hoge ogen Thomas van Luyn 'geniale clown' Vft i De traditionele Sportshop Texel Winterbosloop wordt komende zon dag gehouden. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur in Bos en Duin. Bakkenweg 16 Het inschrijfgeld bedraagt voor de leugd tot en met 16 jaar €3,- en voor de ouderen €6.- Het startschot voor de jeugd voor de 1250 en 2500 m klinkt om 11.00 uur. Meteen na de fi nish van de laatste jeugdige deelne mer vindt de prijsuitreiking plaats. Nadat dit is afgehandeld starten de anderen om ongeveer 11.20 uur. Er wordt gelopen in verschillend ca tegorieën en verschillende flf^Jgndgn afgelegd.Voor de jeugd is er ere metaal te winnen en voor de 8,8 km wedstrijd zijn er voor alle categorietn waardebonnen beschikbaar gesteld door Sportshop Texel. De prijzen van de vier en acht kilometer worden in Bos en Duin uitgereikt, waar ook de prijzen worden verloot onder de men sen die in oktober een meter baan hebben gekocht. Met als hoofdprijs een weekje in bungalow van een van Landal Greenparcs. Voor 50 euro zijn nog meters baan te koop. Deze me ter geeft ook recht op vijf trainingen .PPiie nipuyve bagn, Texelaars in den vreemde. Vaak blij ven ze onopgemerkt, maar een en kele keer niet. Zoals de families Van der Werf en Reij, die in Dusseldorf op de foto werden gezet door een ver slaggever van het Duitse blad Rheinische Post. Het betreft een illus tratie bij een artikel over de buren hulp, in dit geval door de Neder landse politie aan onze oosterburen. De gemeente schaft voor de alge mene begraafplaats in Den Burg een nieuwe graflift aan. Dat is een toestel waarmee de lijkkist in de groeve kan worden neergelaten. Het ƒ10.000,- kostende apparaat is nodig omdat de oude lift versleten is en storingen vertoont. Een paar keer is het gebeurd dat de kist voortijdig zakte, wat bij de nabe staanden de nodige verwarring veroorzaakte. Door de aankoop van de nieuwe lift is meteen een ander probleem opge lost. Als gevolg van de toenemende lengte van de mensen worden steeds vaker extra lange lijkkisten gebruikt. Die passen met in de opening van het oude toestel, zodat men de kist dan op de bekende traditionele wijze moet laten zakken, dus met touwen. De nieuwe lift biedt ook ruimte aan grote kisten. Tegeli|k met de lift wordt voor ƒ4.500,- een aluminium rooster aangeschaft waarmee de kuil wordt afgedekt in afwachting van de begra fenis. De graflift van de begraafplaats in Oosterend is ook versleten, maar daar is het efficiënter om de recente lijk aangeschafte lift van de Her vormde gemeente te huren. OSG-Tatenhove 11 -2 Super de Boer-CV 2-1 Agrifirm -Teso 2-1 Groote Slock -Tex.Autocentrale 3-0 DGM-Kobeko 1-2 Maarcobouw - Paal 28/De Krim 0-3 Klif 12-Slagerij lepe de Boer 0-3 L en R-Nioz 1-2 Keverm. De Bocksb.-Tatenh. 2 1-2 Slagerij Beverdam-Fitt 2-1 TX Kossen Horeca-De Zandb. 1 -2 Cocky's Kapsalon-Sportshop 2 0-3 Keursl. Dros-Sal. Mart./De Oorz. 2-1 Jozefschool-Wiersma Meubelen 3-0 Bar Sportief-Milly's 3-0 De Krim-Zeilmakerij 1 -2 NBC Eelm.&Part.-Spar Goënga 2-1 Smash '68-De Rival 2-1 De eerste helft van de competitie wordt op 8 en 15 januari voortgezet. Tot 15 januari kunnen nieuwe teams die willen deel nemen aan de eiland competitie volleybal zich inschrijven bij Willem v/d Kamer telefoon 315194. Waarna de tweede helft van de competitie begint op dinsdag 5 februari. In Calluna werd vrijdag voor de tweede keer dit seizoen afgezwom men voor de Teddybeerdiploma's. Dit diploma is bedoeld voor kinderen vanaf zes maanden die samen met een volwassene het programma af werken. Daarbij worden de kinderen door en onder water voortgetrokken en moeten ze diverse voorwerpen van de bodem pakken. De geslaagden zijn: teddybeer brons: Kees Blom, Kiara Wetsteen, Wouter Maat, Wesley Huijsman, Isabel Eelman, Corné Geus, Danny van Heerwaarden, Bo Mattner, Jessica Groenendaal, Noa Klijn. Teddybeer zilver: Sanne Graaf, Bibi Witte, Mandy Barhorst, Marike Graaf. In bowling De Koogel werd afgelo pen weekend het kersttoernooi van de Texelse Bowlingbond ge houden. In een bijzonder plezierige sfeer gooiden de 36 deelnemers mooie games en hoge scores. Na twee dagen spelen kwamen Liber- dien Witte en Rinse Dijt als win naars uit de bus. Hoewel het toernooi al op zaterdag middag begon, liet het echt vuurwerk nog op zich wachten. Alleen Martien Roeper behaalde een goede score, al wist hij uiteindelijk niet in de finale te komen. Er werd dit toernooi met han dicap gespeeld, wat betekende dat elke speler op zijn top moest preste ren om een finaleplaats te behalen en dat ook de voorrondes belangrijk waren. Bij de acht deelnemende da mes was de strijd om de zes finale plaatsen misschien niet zo spannend, maar de strijd tussen de 28 deelne mende heren leverde het nodige spektakel op. Er werd zondag te laat begonnen omdat Rutger Oosterhuis jr., de kam pioen van vorig jaar, te laat kwam. Maar het wachten werd goedge maakt door de hoge scores. Zo gooide Pietje Kager 210 en 201 en Liberdien Witte 202 en 200 punten. Verder kregen ook Eelco Buis (209), Jan Plaatsman (201), Peter Veldman (202) en Marcel Bakker (200) een medaille voor het gooien van een 200-serie. Nadat alle series waren gegooid, werden de finalisten bekend gemaakt. Deze gooiden ieder nog vier games, waarna met het totaal van de voorrondes bekend werd wie op het ereschavot terecht zouden komen. Bij de vrouwen ging de strijd voorna melijk tussen de tweede en de derde plaats, omdat de overwinning van Liberdien Witte nauwelijks in gevaar was. Tiny Kok slaagde er met in het goede resultaat van de voorrondes te benutten en zakte naar een vierde plaats. Rina Drijver en Ans Keulaerst wisten met hoger te komen dan een vijfde en zesde plaats. Na een span nende strijd werden Ineke Witte en Trijn Stiggelbout tweede en derde. De heren hadden moeite het hoge niveau van de voorrondes voort te zetten. Een score hoger dan 150 was uitzonderlijk, waardoor het verloop van de finale erg spannend was. Mischa Witte wist op te klimmen naar een tweede plaats, maar kwam net een paar pins tekort voor de eind overwinning. Chris Dobber zakte van een tweede naar een derde plaats, terwijl Frans van Westenbrugge en André Barhorst niet hoger kwamen dan een vijfde en zesde plaats. Uitslagen: Dubbels 1Andrê Barhorst en Marcel Bakker; 2. Chris Dobber en Roelf Siebmga; 3 Peter Veldman en Rinse Dijt Singles dames 1 Liber dien Witte, 2. Ineke Witte; 3 Tnjn Stiggelbout Heren. 1Rinse Dijt; 2 Mischa Witte; 3. Chris Dobber In De Buureton aan de Molenstraat wordt zaterdag 29 december vanaf 13.00 uur een snelschaak- en -dam- toernooi gehouden. Afhankelijk van het aantal deelnemers wordt ge speeld met een speeltempo van tien tot 15 minuten per persoon per par tij. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ5,.-. Voor meer informatie: Wim Timmer (tel. 318469) en Piet Bakelaar (tel. 313843) voor het dammen. Voor het schaken: Jaap de Wijk (tel. 314987) en Rinus Vittali (314061). In discotheek de Jelleboog wordt maandag 24 december het '501 Kerstdarttoernoof gespeeld. Inschrij ven kan vanaf 20.00 uur, de wedstrij den beginnen om 21.00 uur Het inschrijfgeld bedraagt 7,50. Eén van de drie beelden van oude vissers op de 'beurs' bij de kerk muur in Oosterend zal worden be taald door de gemeente. Het col lege heeft besloten hiervoor 7.735,- beschikbaar te stellen. De initiatiefnemers zijn bezig zelf het geld voor de twee andere beelden (kosten 15.470,-) bijeen te brengen. Er is al ƒ7.060,50 binnen. Daarbij zijn onder andere de baten van de vis- verkoop bij de Strender rookwedstrijd die dit jaar achter Het Cafeetje werd gehouden. De Dorpscommissie van Oosterend stelde 5.000,- beschik baar. Gerekend wordt nog op bijdra gen van de Ondernemersvereniging Oosterend (die een lijstcollecte houdt onder de leden), vissersvereniging DETV en particulieren. De 60 centimeter hoge bronzen beel den zullen worden gemaakt door Anna de Visser. 'Er is voor haar ge kozen door haar inspirerend werk en ook een beetje omdat zij al vele jaren in Oosterend woonachtig is', aldus initiatiefnemer Arjan Trap in zijn ver zoek aan het college. Hij hoopt dat het beeld in 2003 tijdens 'Oosterend Present' zal kunnen worden onthuld. Op de rayonkampioenschappen tur nen die afgelopen weekeinde wer den gehouden in de Groeneweghal in Schagen wisten de turnsters van GVT slechts twee prijzen weg te kapen. Nienke Daalder werd derde bij de ju nioren A en Esther Albers eerste bij de senioren B. De overige Texelse turnsters vervulden slechts een bijrol. De teams Luuk de Jong/Linda Vlaar en Lard Plasmans/Marthe Elstgeest hebben maandag het jaarlijks mixdubbeltoernooi van Badmintonclub Texel gewonnen. Elf teams namen het tegen elkaar op in twee poules. De finale in poule A ging tussen De JongA/laar en Leo Maas/Margriet Reij. Na een spannende strijd wisten De Jong en Vlaar nipt te winnen. Ryan van Heerwaarden en Marijke Bakker waren de finale van poule B de tegen standers van Piasmans en Elstgeest. Laatsgenoemden waren net iets ster ker. In februari worden de individuele clubkampioenschappen gehouden. Luuk de Jong verdedigt voor de derde keer op rij zijn titel. Bij de da mes kan Nellie Witte haar titel verde digen. Op welke dagen de club kampioenschappen worden gehouden, is nog niet bekend. In manege Akenburg deden zondag 26 combinaties mee aan de tweede voorronde om de Jaap de Graaf- bokaal. Ditmaal werden drie van de in totaal zes dressuurproeven verre den. Piet Daalder eindigde als eerste met zijn jonge paard Raschana. Na afloop had jury L. Woudstra nog enkele opmerkingen waar de menners bij een volgende wedstrijd hun voordeel mee kunnen doen. De volgende wedstrijd is op 13 januari, wanneer alle combinaties tweemaal een vaardigheidsproef tussen kegel tjes door moeten rijden. Uitslagen: Eerste proef. 1Piet Daalder, 52 strafpunten; 2 Kees Bakker. 56; 3 Dirk Jongeneel 57 Tweede en derde proef: 1. Frans Bakker. 54; 2 Anke Vingerhoet 63; 3. Piet Beers, 64 Begin december gleden er weer twee rekeningen van de Ondernemers vereniging Den Burg in de bus: één voor mijn lidmaatschap en één voor de activiteiten rond Sinterklaas en Kerst. Hoewel ik uit onvrede met de gang van zaken binnen de OVD mijn lidmaatschap reeds twee jaar gele den opzegde, droeg ik nog wel ieder jaar bij aan de folklore- en emdejaars- activiteiten, omdat met name de in tocht van Sinterklaas mij lief is. Ook dit jaar was ik van plan mijn bijdrage voor beide evenementen over te maken Ik zie daar echter van af, omdat ik vind dat de overkoepelende activiteiten geen gezicht meer heb ben. Een stem binnen de OVD heb ik met meer Toch vertrouwde ik erop dat, door bij te dragen aan de ge noemde evenementen, de ondernemersvereniging Den Burg haar naam waar maakt door voor heel Den Burg de basisvoorzieningen te verzorgen. De intocht heeft plaats gevonden, maar de grandeur was dit laar ver te zoeken. In de weken voor het Grote Feest placht de goede Sint door de straten van Den Burg te schrijden en de winkels te bezoeken, al dan met voorzien van pepernoten. Dit jaar ben ik hem verschillende malen tegengekomen, alleen steeds in dezelfde (Wever)straat. Of moet iedere straat voor zichzelf ook een eigen Sint organiseren? Een paradijs voor het kind: iedere straat zijn eigen Sint, Leve de commercie. Toen kwam het moment dat Den Burg versierd werd met kerstbomen. Ik zag dat de Weverstraat, de Stenen plaats en de Waalderstraat meer dan ruim van bomen werden voorzien. In de Binnenburg werd geen boom ge plaatst. En ook in een aantal andere straten van Den Burg en op de Groeneplaats miste ik het kerstgroen. Bij navraag bleek dat elke straat zijn eigen bomen had moeten organise ren, Hoezo Ondernemersvereniging Den Burg? Ik ben ook benieuwd hoe het nu ei genlijk met die lichtornamenten zit. Indertijd hingen ze door het hele dorp. De toenmalige leden van de OVD, waaronder De Witte Engel, hadden voor vijf jaar betaald. Daarna moest het onderhoud en de plaatsing per straat worden opgebracht. De De gedachten van aartsbisschop Dom Helder Camara en de foto's van Jan Bot. Ze zijn gecombineerd in het boekje 'Kopwerk' dat deze week is uitgekomen en dat tot 1 januari te koop is voor 24,95. Na die datum kost het €12,50. Amateur-fotograaf Jan Bot heeft zich verdiept in de gedachten van de aartsbisschop uit Brazilië. 'Hij was een opvallende bisschop met bijzon dere kwaliteiten. Hij paarde radicaal aan beminnelijk, eenvoud aan diep gang en stond onvoorwaardelijk klaar voor de medemens. Iemand met een groot geloof. Midden in de nacht de nacht stond hij op om in de nachte lijke rust en stilte zijn gedachten op papier te zetten. Ik zocht beelden bij die gedachten. Het leverde boeiende tweegesprekken op. Soms blijft het beeld heel dicht bij de tekst en een andere keer gaat de foto de discus sie aan met de tekst. Want Brazilië voelt anders aan dan Europa en tek sten uit de jaren zestig krijgen met vanzelf beelden van nu mee.' Weet je waarom je nooit stilstaat? Je denkt misschien, dat het je verantwoordelijkheids gevoel is, omdat je geen tijd verloren kunt laten gaan, door geringschattende afwijzing van alles wat je belet tot een maximum te profiteren van het kortstondige leven. In werkelijkheid, heel eenvoudig verraad je jezelf door te proberen te ontsnappen aan de ontmoeting met jezelf VRIJDAG 21 DECEMBER 2001 De Muziek- en Dansschool begint na de kerstvakantie met een reeks korte cursussen voor zowel kinderen als volwassenen. Alle cursussen hebben slechts een beperkt aantal plaatsen beschikbaar en vinden alleen door gang bij voldoende deelname. Infor matie en inschrijving bij de Muziek- en Dansschool Texel, telefoon 313493. Cursussen voor kinderen: Kleuterblokken: een muzikale ont dekkingstocht, dansend de wereld rond en kleutermuziektheater Op een speelse manier maken kinderen van vier en vijf jaar kennis met de crea tieve vakken muziek, dans en spel. Start: maandag 7 januari. Kosten: 64 euro voor 15 lessen. Leerlingen van het vorige kleuterblok moeten zich opnieuw opgeven als zij willen door gaan met de cursus. Algemene Instrumentale Oriëntatie: bestemd voor kinderen van groep 5 en 6 van de basisschool die nog niet precies weten welk instrument ze willen gaan bespelen. De lessen zijn op maandagmiddag en beginnen 14 januari. Kosten: 55 euro. Applausvervolg op de acteercursus Spelen Maar Voor kinderen vanaf 9 jaar. In 15 lessen wordt een voorstel ling gemaakt - en uiteindelijk uitge voerd voor publiek - over een zelf gekozen onderwerp of naar aanlei ding van een verhaal. Start: dinsdag 8 januari, kosten: 80 euro. Cursussen voor jongeren: Meidenzanggroep: een zanggroep voor muzikale meiden vanaf 12 jaar. Als voorproefje komt er een cursus van 5 repetities met: stemvorming, songs (o.a. musical), klassieke mu ziek en wat zoal door de deelnemers aangedragen wordt. Tijd: vanaf woensdag 10 april, van 15.30-16.30 uur. Kosten: 17,50 euro Bij vol doende belangstelling gaat de groep volgend cursusjaar door. Cursussen voor volwassenen: Kinderliedjes begeleiden op de piano: een cursus voor (groot)ouders die graag met hun (klein)kinderen sa men zingen en hun zang op de piano willen begeleiden. Ervaring op de piano is met noodzakelijk, maar kan wel van pas komen. Start: maandag 4 februari, kosten: 75 euro. Liedjes schrijven: in deze cursus wordt aandacht besteed aan rijm schema's, versvormen en verhaallijnen in teksten. Vervolgens wordt geleerd deze teksten op een voudige wijze op muziek te zetten. Deze cursus van 10 lessen begint op dinsdag 15 januari. Kosten. 75 euro Stemvorming: speciaal voormensen die graag in een koor zingen en/of op een ontspannen manier wat meer willen leren over hun zangstem. Er wordt gewerkt aan stemvorming (techniek om beter te leren zingen) en aan koorvorming (het samen zingen). Tien lessen vanaf dinsdag 15 januari. Kosten: 88,50 euro. Tinwhistle voor beginners. De cursus is een eerste kennismaking met de traditionele Ierse (Keltische) muziek. Noten kunnen lezen is niet noodza kelijk. Er wordt veel aandacht be steed aan uit het hoofd spelen: ook wordt er gewerkt aan frasering, de typische Ierse versieringstechniek, ademhaling, ritmiek en inzicht in de structuur van de muziek. De (8) les sen zijn op woensdagavond van 18.45-19.45 uur en beginnen op 16 januari. Kosten: 65 euro voor volwas senen en 45 euro voor jongeren tot 21 jaar. Meer informatie is verkrijgbaar bij Loes Bakker, telefoon 0223-628580. Moderne dans: een gezonde en na tuurlijke dansvorm die iedereen kan leren. Er wordt gedanst op mooie en gevarieerde muziek. Vanaf vnjdag 18 januari. Kosten: 75 euro. Volwassenentoneel: een cursus voor volwassenen die kennis willen maken met toneel, of met hun toneelervaring meer willen leren over improviseren. Trainen van de fantasie, creativiteit, alertheid. Belangrijk is ook het sa menspel en het maken van korte scè nes. Start: dinsdag 15 januan, kosten: 75 euro. Wegens vakantie is schriftelijke op gave mogelijk bij de Muziek- en Dansschool, Schilderend 39, 1791 BB, of email: muziek.texel@wxs.nl of antwoordapparaat inspreken. Het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg (IKG) heeft van 24 december tot 7 januari geen telefo nisch spreekuur De dienst wordt gedurende die periode waargeno men door het Regionaal Patiënten- Consumenten Platform Noord-Hol land Noord (RP/CP NHN). Dit is van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 13.00 uur te bereiken via te lefoonnummer 0223-618806. ornamenten waren van de straat, voor zover ik het me kan hennneren. Dit was een moeizaam proces, waar ik heel wat tijd en energie in heb ge stoken. Het liep in onze straat op niets uit omdat de OVD niet akkoord wilde gaan met een incasso-overeen komst met de ondernemers. Ik vind het nog steeds jammer dat dat niet is gelukt. Maar zijn daardoor nu de ornamenten van de OVD? Het lijkt wel of ze allemaal in de Weverstraat hangen. Wat de bomen betreft: dit jaar heb ik gewoon zelf twee mooie bomen ge kocht voor mijn zaak. Toch had ik het wel even prettig gevonden als ik had geweten dat we per straat voor bo men moesten zorgen. Als de OVD nog ergens voor wil staan, zou de vereniging misschien wat informatie kunnen verstrekken over de te volgen strategie. Nu ziet Den Burg er rom melig uit. Volgens mij is het in ons aller belang dat het winkelhart van Den Burg aantrekkelijk is. En dan is er nog de kerstmarkt en de koopzondag. Een aantal onderne mers (OVD?) wil dat organiseren en stelt de datum vast. Vervolgens komt er iemand in de winkel om te vragen of wij ook op die zondag open gaan. Uit principe wil ik dat niet. Er zijn meer ondernemers die niet open gaan: of uit principe, of omdat het gewoon niet loont, of omdat ze ook graag genieten van die ene vrije dag in de week. Deze ondernemers zijn nu dus de 'spelbrekers'. Nog niet zo heel lang geleden is er een enquête gehouden over het draagvlak voor koopzondagen. Dat bleek er met te zijn. Waarom wordt zo'n uitslag dan niet gerespecteerd? Waarom niet een aangeklede 'koop zaterdag' met een leuke kerstmarkt en medewerking van de horeca, de muziekschool, de kerken (heel korte concerten, tentoonstellingen), ver sierde panden (een wedstrijd?) en 'Tusse de Banke', de toneel- en musicalverenigingen, koren, enz. zo dat het feest tot in de avonduren kan doorlopen. Dan heb je sfeer voor ie dereen. Ik zou daar graag aan meewerken. Oosterend heeft bewezen dat een kerstmarkt op een vrijdagavond een prima initiatief is. Jeannet van Abs, De Witte Engel, Den Burg. Bij de donderdagavond league van de Texelse bowlingcompetitie liet koploper De Koogel geen spaan heel van het team Schouwstra Transport. Dit mede door een game van 213 van Marcel Witte (5^0). Badweg Sportief won met 5-0 van Sommeltjes, terwijl Speelkwartier alle zeilen moest bijzet ten om te winnen van TZN. Evenals de wedstnjd tussen De Branding en Visvogels werd het uiteindelijk 4-1. Visvogels is duidelijk de vorm kwijt die het team aan het begin van de competitie nog had. 't Praethuys deed goede zaken door met 4-1 van Heksenketel te winnen. Omdat het team van Super de Boer met 4-1 ver loor van Eduardo s en daarmee naar een derde plaats zakte, staat 't Praethuys nu tweede in de competi tie. In de huisvrouwenleague waren zo wel Klaver 4 als Juffertjes en W8Z te sterk voor hun tegenstander. Zij won nen alle drie met 4-0, waardoor de stand in de competitie er nu als volgt uitziet: 1 Klaver 4, 30 punten; 2. WBZ, 27,5; 3. Flair, 24,5; 4. De Pins 24,5; 5. Juttertjes 19. T-Fords 6,5. Een geniale clown en een meester lijke verteller, alhoewel hij inhoudelijk maar weinig te melden heeft. Aldus een kntiek over Thorns van Luyn, één van de weinige cabaretiers die weg komt met veel gestileerde vorm en weinig inhoud. Zijn debuut lokte re censies uit als hilarisch, muzikaal, rake typetjes, een boel lef en een ras- paardje. In zijn tweede programma sloeg hij radicaal een andere richting in. Van Luyn ging terug naar de ba sis, naar zijn eigen stijl: kinds en irri tant, hilarisch en muzikaal, opper vlakkig en meeslepend. In zijn nieuwe voorstelling 'Acht' trakteert hij het publiek op zeer uitgesproken gedachtekronkels, vervreemdende humor en prachtige muziek. Het is onmogelijk te voorspellen waar zijn de voorstelling over zal gaan. Woens dag is hij te zien in Klif 12, aanvang 20.30 uur Entree €10,20, Vrienden prijs €7,95 euro. Diner mogelijk vanaf 18.30 uur.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 9