HEMA Cjroen c/vjarL-Jexels in het harL, Wellicht vruchtbare toekomst voor Texelse stieren Horeca op eiland vertoont consistent beeld in 2001 Denken veranderd na 11 september Bij de jaarwisseling Dennenboom in de mast Mkz-crisis weinig gevolgen voor horeca Roken joint wettelijk niet strafbaar Qnder de pomp Toerist vindt ruim drie kilo cocaïne Vlam in de pan Oudejaarspuzzel Supervrijwilliger Ons aller euro? TEXELSE^COURANT GECOMBINEERDE KRANT I.V.M. NIEUWJAAR TEXELSE^COURANT Let op! gesloten 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11641 VRIJDAG 28 DECEMBER 2001 /erschijnt dinsdag en vrijdag De rondvaartboot TX 35 'Zeester' heeft een kerstboom in de achtermast. Dat heeft niets met kerstmis te maken maar met het huwelijk van opvarende Anouschka Hutjes met Kees Jonker op 15 januari. Volgens vader Adri Hutjes wordt aldus een oude traditie in ere gehou den. In diverse visserijplaatsen wordt een boom in de mast ge hesen als een der bemannings leden in ondertrouw gaat. De his torische achtergrond van deze folklore was voor ons niet te ach terhalen. Mogeli|k zijn er lezers die er meer over weten. (Foto Harry do Graaf) Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Het roken van hasj op straat kan niet per definitie verboden worden. Volgens burgemeester Geldorp zou het wel strafbaar moeten zijn als een openlijk gerookte joint leidt tot overlast. Ze reageert daarmee op de ophef die ontstond nadat ze had gezegd het ro ken van hasj in het openbaar aan te willen pakken. Ze zei dat op een avond met ouders en jongeren in Den Burg. nadat het skatepark wegens overlast was gesloten. Volgens Geldorp kan het roken van een joint op zich niet strafbaar ge steld worden. 'Iemand die buiten op De aanslagen van 11 september hebben een verandering in mijn denken aangebracht. Ook in rela tie tot Texel. Voor mij is daar de kwetsbaarheid van een open sa menleving als de onze uit voortge komen. Er is iets gebeurd dat je overkomt, zonder dat je er iets aan kan doen. Een gemeente is ook bezig met de bestrijding van rampen. Je houdt controles, je probeert rampen te voorkomen, maar er is één factor die je met in de hand hebt. Dat is het menselijk handelen. Of het nu per ongeluk gebeurt, zoals in Volendam, of met opzet, zoals in New York, je kunt het niet voorkomen. Als gemeente kun je geen honderd procent garantie bieden voor veilig heid Maar je hebt wel een verant woordelijkheid en die houdt niet op. Bijvoorbeeld bij brandgevaarlijke si tuaties in horecagelegenheden. Is iets absoluut niet in orde, dan trek je de laatste conclusie, dan sluit je de tent. Dat is verantwoordelijkheid ne men. Ik kan zeggen dat de horeca ondernemers hiervan goed door drongen zijn. Op dit moment is er geen aanleiding dat soort maatrege len te nemen, maar is het voor het publiek onveilig, dan heeft de burge meester de verantwoordelijkheid om in te grijpen. Dan leg ik later verant woording af in de raad, zodat in het openbaar geoordeeld kan worden of het terecht is geweest of met. Zo hoort het. e mkz-crisis had afgelopen jaar et veel gevolgen voor de horeca, et was volgens voorzitter Jook auta van de Texelse afdeling van oninklijk Horeca Nederland wel lerkbaar, maar de markt kwam Iweer snel in zijn normale ritme. jlgens Nauta was dat onder meer danken aan het brede aanbod op it eiland. 'We hebben gelukkig geen lonocultuur waarbij we van één ding Ihankelijk zijn.' Hotels en bungalows lerkten even een 'terughoudend- eid' in het aantal boekingen, ver het algemeen was 2001 volgens auta een goed jaar voor de horeca. )e bedrijfstak geeft een stabiel eeld. We zagen wel een verandering n het bestedingspatroon. Mensen lillen meer uit eten gaan. We hebben Dk een stijging gezien van het aan- J eetgelegenheden. Dat versterkt eer de diversiteit en zorgt voor ieuwe inkomsten.' Ook is er een lename van dagexploitatie bij de itte horeca. let het beheersen van de openbare de ging het volgens Nauta over het Igemeen goed. 'We hebben het onvenant waarin de afspraken staan Ik vind ook dat het publiek zijn eigen verantwoordelijkheid heeft. Niemand wordt gedwongen om naar lokaliteit A of bedrijf B te gaan. Je moet rond kijken, je moet je eigen vluchtweg in geval van nood zien. Of er iets van zeggen. Richting de gemeente zijn de inwoners van Texel altijd uiterst mon dig, dan mag het daér ook wel. MKZ Ook bij de uitbraak van mond- en klauwzeer bleek de kwetsbaarheid van de samenleving. Er overkwam de mensen iets waar ze zelf niets aan konden doen. De angst en zorg zijn me bijgebleven van deze crisis. De angst dat het op het eiland zou ko men en de zorg over de gevolgen daarvan. Het was raar om zelf niet aanwezig te zijn, toen mkz uitbrak in Nederland. Dat gebeurde net nadat ik vertrokken was voor een vakantie naar Curagao. Het zittend college met wethouders Schilling, Eelman en Bakker heeft maatregelen genomen. Op Curagao hadden we wel alle Ne derlandse kranten, maar pas op mo ment dat ik terug was en op het vlieg veld door het citroenzuur moest sectoren Gemeentewerken en Ruimte en Wonen hebben we één sector Grondgebied gemaakt. De eerste fase van de haven in Oude- schild is afgerond. We zijn nog met de tweede bezig in het kader van de VOC. En als ik denk aan het fietspad Westerweg, dan vind ik het fantas tisch dat Texel de plannen op de plank klaar heeft liggen, zodat wij dóór kunnen als er bij de provincie geld wordt vrijgemaakt. We dachten in 2003 klaar te zijn, maar het lijkt het er nu op dat het voor de komende zomer klaar is. In de herhuisvesting van de welzijnsinstellingen, één van de andere kanjerprojecten, is vertra ging gekomen. Daar heb je te maken met meerdere instellingen buiten het gemeentehuis, dus het is lastiger om dat te coördineren. Maar tiet college heeft beloofd dat de welzijnsin stellingen aan bod komen. Verkiezingen Ik kijk met spanning uit naar de gemeenteraadsverkiezingen in maart. Zoals het er nu naar uitziet, vertrekken er elf mensen. Dat bete kent dus elf nieuwe gezichten en - Steek jij dit jaar nog vuurwerk af? - Nee, wel een preek. die we in 1999 met onder meer poli tie en gemeente gemaakt hebben. Daar kun je elkaar aan houden. Per saldo gaat dat goed, er zit een stij gende lijn in.' Met folders en posters wordt jongeren duidelijk gemaakt dat er regels zijn waar ze zich aan heb ben te houden. WW Veranderende wetgeving rond de WW-uitkermgen was een van de on derwerpen waar Horeca Nederland (HN) zich het afgelopen jaar nauwge zet mee bezighield. Door de verande ringen dreigen veel seizoenkrachten niet meer in aanmerking te komen voor een tijdelijke WW. Voorwaarde is dat een bedrijf tijdelijk gesloten of afgebroken moet zijn. Na een uitge breide briefwisseling met het minis terie van Sociale Zaken en het Lan delijk Instituut Sociale Verzekeringen (LISV) kreeg Horeca Texel even de hoop dat staatssecretaris Hooger- vorst alsnog de voorwaarden wilde versoepelen. Hij sprak zich uit voor het toch toekennen van een uitkering als een bedrijf wel openblijft maar door weersveranderingen tijdelijk niet voldoende werkgelegenheid kan bie den. Het LISV besloot zich echter te houden aan de eerder gestelde voor waarden. Volgens Nauta is nu de tijd aangebroken voor een proefproces. 'Iemand zal die voorwaarden voor de rechtbank moeten aanvechten. Dan is het vervolgens aan de rechter om een uitspraak te doen.' Volgens Nauta zijn er, voor zover hem bekend, nog geen mensen die al een zaak hebben aangespannen. Horeca Nederland verzette zich het afgelopen jaar tegen de plannen voor windturbines. 'Ze kunnen een bedrei ging vormen voor de kwaliteit van het toerisme. Door steeds weer conces sies te doen en uitzonderingen te rechtvaardigen, wordt het karakter van Texel langzamerhand behoorlijk aangetast. Alleen als we ons profile ren als een gaaf en uniek gebied kun nen we tot in de lengte van jaren onze toeristische bedrijfstak kwalitatief in stand houden.' een terras een glas bier drinkt en geen overlast veroorzaakt, is ook niet in overtreding.' Over het strafbaar stellen wil ze eerst advies vragen aan een officier van justitie. Ook moet het plan besproken worden in het zoge heten driehoeksoverleg tussen bur gemeester, politie en justitie. Sneeuw of geen sneeuw, de poli tie spreekt al over een witte kerst op Texel. Oorzaak is een plastic zak die een man uit Nieuw Leusden zondag op het strand vond, met daarin ruim drie kilo wit poeder, vermoedelijk cocaïne. Als dat in derdaad zo is, vertegenwoordigt het een straatwaarde van onge veer ƒ200.000,-. De man heeft de vondst overgedragen aan de poli tie, die het zal vernietigen. De toerist vond de blauwe plastic zak, ter grootte van een kussensloop, op het strand nabij de vuurtoren. Hij nam de zak mee naar zijn vakantie huisje en belde van daaruit de poli tie. In de zak zaten diverse goed ver pakte pakketjes met wit poeder. In totaal gaat het om een hoeveelheid van 3.325 gram. Hoewel volgens de politie alles er op wijst dat het om cocaïne gaat, moet het spul nog wor den getest op echtheid. De politie is de vinder dankbaar voor het aange ven. 'Want het had ook in verkeerde handen kunnen komen. Voor een cocaïneverslaafde had het een witte kerst op Texel kunnen zijn.' De her komst van het spul is onbekend. lopen, drong het tot mij door, realiseer ik me achteraf. Tijdens de crisis heb ben het college, de WLTO, de politie en wie er maar ook bij betrokken was, hier goed werk verricht. Daar heb ik ze later ook in het openbaar voor gecomplimenteerd. Ik vind het jammer dat de onderhan delingen over schadevergoeding na de wateroverlast in 2000 zonder re sultaat zijn gebleven. Wat ik absoluut niet snapte, was dat de minister zijn betrokkenheid niet kon tonen door langs te komen. Ik vond dat Texel een uitzonderingsgebied was, dat zwaar was getroffen, zelfs in vergelijking met de Wieringermeer en de Kop van Noord-Holland. Hij had zijn medele ven kunnen tonen door langs te ko men, Als er brand is geweest bij men sen, doe ik dat ook. Ik heb dan geen zak met geld bij me, maar ik ga wel bij ze langs. Besluiten De gemeente heeft de afgelopen tijd belangrijke besluiten genomen. De nieuwbouw van gemeentewerken start in maart. Met de plannen voor de centrale publieksbalie hebben we een verschuiving binnen de gemeen telijke organisatie volbracht. Van de Menige brandweerman moest dins dag voortijdig weglopen van het kerstdiner om een binnenbrandje te bezweren op het adres Golfslag 12 in Den Burg. Daar was in de keuken de vlam in de pan geslagen. Het vuurtje woedde kort maar hevig en drong door tot hoog in de wasemkap. Nog voordat de brandweer arriveerde had de bewoner de vlammen met een deken gedoofd. De brandweer rondde het karwei af en klom op het dak om te kijken of ook in het hoog ste gedeelte van het afvoerkanaal de laatste vonken waren gedoofd. mogelijk nog meer als de wethouders straks geen lid meer zijn van de ge meenteraad. Ik verheug me ook op de verkiezingen, omdat het voor het college een oordeel is dat de kiezers geven over de afgelopen vier jaar en voor de komende vier jaar. Hoe kijkt men tegen het team aan dat er nu zit? Wekt dat vertrouwen voor de toe komst of vinden de kiezers wat an ders en betekent dat een college verandering? De nieuwe raad kan straks meer rich ting geven aan het beleid van het college door de voorstellen van de commissie Elzinga. Nu is vaak de gedachte dat het college een voorstel voorbereidt, voorlegt aan commissie en raad en dan wordt er besloten. Straks bepaalt de raad veel meer wat het college moet doen. De raad kan straks ook nieuwe am bities opstellen. Wat nu opgestart is, moet in de volgende raad worden afgemaakt, maar de nieuwe raad zal ook nieuwe uitdagingen in onze sa menleving moeten vaststellen. Lees niet teveel stukken, is het belangrijk ste advies dat ik geef aan nieuwe raadsleden. Ga naar de mensen. Loop naar de sportvereniging, ga naar een ondernemer, dat is volksvertegenwoordigerschap. De stukken lees je twee keer. Eén keer voor de commissie en één keer voor De gebeurtenissen van het afge lopen jaar passeren de revue in een speciale oudejaarspuzzel die de redactie heeft samengesteld en die verderop in deze krant is afgedrukt. De oplossing kan wor den gestuurd naar de redactie, Warmoesstraat 45, 1791 CN, Den Burg. Onder de inzenders wordt een leuke prijs verloot. Losse nummers 1,80 0,82 de raad en dan weet je het wel. Je moet letterlijk de straat opgaan en luisteren wat het publiek wil. In prin cipe zijn dat je kiezers of je toekom stige kiezers. Burgemeester Voor mij zit op 16 maart de eerste helft van mijn eerste termijn als bur gemeester erop. Ik zie met veel ple zier uit naar de komende drie jaar. Je hebt een periode dat je alles moet ervaren, moet lezen. Ik heb nu het gevoel dat de mensen mij kennen, dat ik de mensen ken en de lijntjes die hier lopen. En ik ken de geschiede nis van bepaalde zaken. Over een tweede termijn als burgemeester kan Ze is het gezicht van de EHBO, maar ook daarnaast werkzaam op velerlei terrein. We spreken met Riet Goeman geboren Smit, één van de stille dui zendpoten uit het nu bijna voorbije jaar 2001het Jaar van de Vrijwilliger. Pagina 9 De euro zal snel wennen. Waarom dan toch die enorme campagne? Hoe lang houdt die afbeelding van onze geëerbiedigde koningin nog stand op de euromunten? En hoe maak je een muntautomaat in eigen beheer geschikt voor de nieuwe munt? Harry heeft daar het nodige over te melden. Natuurlijk gebaseerd op recente eigen ervaringen, met veel bloed, zweet en tranen van vreugde. Pagina 10 ik nog weinig zeggen. Over drie jaar ben ik 61 en op je 65ste ben je als burgemeester verplicht om ontslag te nemen. Maar tussen een eerste en tweede termijn zit eerst nog een oor deel van de raad. Een goede jaarwisseling en een voor spoedig nieuwjaar. Burgemeester C.J. Geldorp-Pantekoek (Advertentie) Cjrtta it b4 kirt. In verband met het als werk dag uitvallen van dinsdag 1 ja nuari zal er volgende week op donderdag 3 januari een gecombineerde krant ver schijnen. Advertenties voor deze krant kunnen woensdag 2 januari tot 10.00 uur worden ingele verd. Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) Er is misschien een vruchtbare toe komst weggelegd voor de stieren Hoornder Cassa (links) en Hoornder Winner van veehouder Marcel Witte van hoeve Concordia nabij De Waal. De twee roodbonte stieren zijn opge nomen in het fokprogramma van de Coöperatieve Rundveeverbeterings- organisatie (CR) Delta, de rechts opvolger van de KI op Texel. Momen teel zijn de twee wachtstier en wordt getest in hoeverre hun veelbelovende kwaliteiten iets toevoegen aan het huidige Nederlandse fokmateriaal. Als dat het geval is, dan worden de Texelse stieren wellicht op grote schaal voor de fokkerij ingezet. Uit de melkveesector valt nog meer nieuws te melden. De zestienjarige koe Roza 25 uit Witte's stal overschreed in de cember de magische productiegrens van 10.000 kilogram vet en eiwit, ter wijl haar dochter Roza 49 vrijwel ge lijktijdig door de grens van 100.000 liter melk brak. Meer over de koeien van Witte en vier andere melkvee houders met jubilerende koeien ver derop in deze krant. CfTtca ^airL-JirrHi h ké kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) I.v.m. de oudejaarsviering zijn de winkels maandag 31 dec. om 17.00 uur ONDERNEMERSVERENIGING DEN BURG|

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1