'Sommigen vragen om een bonnetje voor hun plakboek' bruna RWS gaat zandsuppletie onder water aanbrengen Cjroen 'jjjwarL- Jexels in het hart Terrasje pikken bij gestrande kustvaarder Hunte Ruim vijf miljoen kuub voor De Koog Piet Postma naar Friesland Qnder de pomp Oud en nieuw kent vrij rustig verloop Winkeliers hebben nauwelijks problemen met eurobetalingen Ganzenexcursie Rotjesactie Wandeling IVN Nieuwjaarsduik Vliegtuigwrak Oud-Texelaar (51) die wordt vermist neemt wel geld op Zoekactie naar kottertje T E X E LS E^COU RANT SUPER DE BOER Mets DONDERDAG 3 JANUARI 2002 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11641 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag Rijkswaterstaat (RWS) start dit jaar voorjaar met een voor Texel nieuwe manier van zandsuppletie. Tussen paal 17 en paal 23 wordt onder water maar liefst 5,3 miljoen kubieke meter zand aangebracht om de kuststrook te versterken. Het zand wordt zo'n achthonderd meter uit de kust op een diepte van zo'n vijf tot tien meter opgezogen. Het wordt er achter de buitenste zandbank gestort. Volgens RWS wordt omgerekend per meter kust bijna duizend kubieke meter (tien bij tien bij tien meter) zand in zee gede poneerd. RWS hoopt op die manier de zandsuppleties bij Texel efficiënter en goedkoper uit te kunnen voeren. Eer dere experimenten bij Egmond, Ber gen en Callantsoog leerden dat onderwater zand toevoegen een voordelen oplevert. De werkzaamhe den kosten minder tijd en energie, omdat het zand niet meer naar het strand hoeft te worden gepompt. Voor hetzelfde geld kan daardoor ongeveer drie keer zoveel zand wor den aangebracht. Doordat de nieuwe 'zandbank' de golven breekt, kalft het strand minder af. Tegelijkertijd wordt het strand vanuit zee 'gevoed' met het opgespoten zapd. Volgeps RWS wordt een groot deel door golfslag en stroming op natuurlijke wijze naar het strand vervoerd. Na één a twee jaar moet dat al merkbaar zijn Doordat alle werkzaamheden op zee plaats hebben, hoeven mensen op het strand ook geen overlast meer te ondervinden Aandacht RWS wil veel onderzoek doen naar de verloop van het project bij Texel, vanwege het unieke karakter. Het is groot van omvang, de ecologische waarde rond het eiland is groot en de Texelse kust vertoont een specifiek gedrag. Voor het onderzoek wordt de kust jaarlijks drie keer gemeten, om de bewegingen van het aange brachte zand nauwlettend te kunnen volgen. RWS wil weten hoeveel zand zich richting de kust verplaatst. Ook wordt gelet op de uiteinden van de 'zand bank'. Verwacht wordt dat daar juist zandverlies zou kunnen optreden. Een andere verwachting is dat moge lijk relatief veel zand naar de Wad denzee wordt getransporteerd. Daar mee zou volgens RWS de zandhonger van de Waddenzee weer gestild kunnen worden, waardoor de kusterosie elders wordt beperkt. RWS denkt al hardop over een mo gelijke suppletie bij het Molengat om ook op die manier zand naar de Wad denzee te transporteren. Naar de gevolgen van de suppletie bij De Koog voor vogels en de leef omgeving van andere dieren wordt eveneens onderzoek gedaan. Volgens een berekening van RWS is de afgelopen jaren zo'n 25 miljoen kubieke meter zand aan het Texelse strand toegevoegd. De kosten bedra gen eenderde van het budget dat RWS in totaal heeft voor de suppleties op de Nederlandse kust. Opzichter Piet Postma van Staats bosbeheer wordt per 1 januari districtshoofd van het district Sudwest-Fryslan, waar hij al vanaf april waarnemer is. De taak van opzichter werd op Texel sinds au gustus waargenomen door iViarcei Berkhout uit Schoorl. De sollicitatieprocedure voor een nieuwe opzichter gaat deze maand van start. Daarbij wordt eerst bin nen de eigen organisatie naar ge schikte kandidaten gezocht. thoden is het huidige beleid van het spannen van draden op percelen graszaad en het verjagen door jagers die in de lucht schieten voortgeko men. Later vervulde Postma de functie van opzichter en gaf hierbij leiding aan personeel van Staatsbosbeheer en aannemers. Ook onderhield hij de contacten met de agrariërs die grond van Staatsbosbeneer pachlen. Daar naast bleef hij betrokken bij de op vang van rotganzen. Postma blijft op het eiland wonen. - Wat een mooi gezicht, dat gestrande schip. - Ja, dat is nog eens Kunst in Zee. De jaarwisseling is volgens de politie vrij rustig verlopen. In de uitgaans gelegenheden was het behoorlijk druk. In sommige cafés waren vol gens Jan van der Meer van het bu reau in Den Burg wel wat opstootjes: 'De nieuwjaarsperikelen.Bij het af steken van vuurwerk deden zich vol gens hem geen ongeregeldheden voor. 'Voor zover ons bekend, zijn er ook geen gewonden gevallen.' De koek en zopie van Henk Jan Klok en zijn vrienden ging in de dagen rond de jaarwisseling op paal 22 als warme broodjes over de toonbank. De vrijdagavond in een vliegende storm gestrande kustvaarder Hunte vormde een trekpleister van onge kende omvang, jexeiaars, toeristen en ook dagjesmensen van de over kant namen een kijkje bij de Duitse coaster die bij paal 22 aan de grond was gelopen, waarbij op nieuwjaars dag vele handen werden geschud. Goede zaken werden gedaan door Klok en zijn vrienden die zaterdag morgen in alle vroegte hun koek en zopietent Huntezicht openden. Klok zegde toe de winst te doneren aan net iéssemuus. Het viertal nieid da genlang goede klandizie, want de bergers van Rederij Waterweg en Smit Tak slaagden er ondanks her haalde pogingen niet in het schip van het strand te krijgen. Om het drijf- vermogen van het vaartuig te verho gen, werd op nieuwjaarsdag een be gin gemaakt met het afvoeren van een deel van de lading van 1400 ton lijnzaadschroot. Een operatie die wat moeizaam op gang kwam en die veel tijd in beslag zal nemen. Per uur kun nen zes tot acht zakken van 600 ki logram worden gevuld. De zakken worden met dumpers van het strand afgevoerd en opgeslagen bij de firma A. Bakker Azn. in Oudeschild. Voor de bergers is het wachten op een gunstige wind, waardoor het water hoog genoeg wordt om de Hunte van het strand te trekken. Meer over de stranding elders in deze Kram (Foto GerarO Timmorman) Piet Postma werkt sinds 1970 voor Staatsbosbeheer. Eerst alleen in de zomer als vogelwachter en sinds 1976 ook in de winter als hij werd in gezet bij de opvang en verjaging van rotganzen. Uit experimenten van Postma met diverse verjagingsme- Leden van de Vogelwerkgroep gaan zaterdag ganzen kijken in Friesland. De excursie staat onder leiding van Bernard Spaans. De groep vertrekt met de boot van 8.05 uur en verwacht met de boot van 18.35 uur weer te rug te zijn. Deelnemers dienen zelf voor een lunchpakket te zorgen. In verband met meerijden is vooraf op geven noodzakelijk. Dat kan bij G.A. Visch, tel. 318881. Winkeliers op Texel hebben giste ren over het algemeen weinig pro blemen gehad met de euro. Giste ren was het de eerste dag waarop echt met het nieuwe geld betaald kon worden. Daarbij was een be langrijke rol weggelegd voor win keliers, omdat zij wisselgeld in principe nog alleen in euro's mo gen teruggeven. Mensen moesten soms even goed zoeken naar de juiste munten, ook winkelpersoneel pakte de euro's nog niet blindelings uit de kassalade, maar over het algemeen leverde de eerste echte 'euro-dag' een positief beeld op, aldus winkeliers in Den Burg. 'Het liep goed', zegt Ria Tim mer van Bakkerij Timmer. Wel waren er nog veel mensen die met guldens betaalden, aldus Eliza Schuijl van Keurslagerij Dros. Ze schat de verhouding tussen gulden en eurobetalers op half om half. Bij andere winkels wordt de verhouding ook fifty-fifty genoemd. Doordat veel winkels met dubbele kassa's werk ten, leverde het betalen met guldens weinig hoofdbrekens op. En waren die er wel, dan lag de eurocalculator binnen handbereik. Bij de Notenstolp zijn Hanneke van der Vis en moeder Henny van der Vis blij met de kassa die automatisch omrekent. 'Je slaat het Nederlandse bedrag aan en vervolgens zie je hoe veel euro's je terug moet geven.' Henny van der Vis zegt dat ze wel moet wennen aan het nieuwe geld. 'Vooral aan die twee eurocent. Je ziet trouwens ook dat er maar weinig één eurocenten worden gebruikt.' De eerste euro's uit Duitsland werden gisteren ook al waargenomen. Schuijl van slager Dros toont een Duitse één euromunt en een muntje van vijf eurocent. De Notenstolp zag Duitse munten opduiken in de kassa en bij de Hema werden ze aan het eind van de middag eveneens aangetroffen, zegt bedrijfsleider Kees Vlaming. Daar waren de hele dag drie kassa's geopend om lange rijen te voorko men. Volgens Vlaming werd er vooral veel met bnefgeld betaald. 'Weinig met muntgeld, maar we hadden ge noeg wisselgeld op voorraad.' Klan ten waren volgens hem vaak bezig met het geld. 'Ik zag een paar men sen in de lunchroom van wie één op zoek was naar een bepaalde munt. Ze pakte alleen een paar keer de ver keerde, waarop de ander zei dat ze nog kleiner moest.' Bedrijfsleider Kees Vlaming van de Hema rekent afin euro's. Het betalen met de nieuwe munt leverde over het algemeen weinig proble- Bij de Albert Heijn stonden aan het eind van de middag lange njen aan de kassa. Volgens een medewerkster verliep het allemaal nog wat romme lig. Miriam Switzervan Switzer Texel zag het gisteren tot haar opluchting allemaal goed gaan. 'Het verliep soe pel. maar ik had er wel tegenop ge zien. Ik was bang dat het hier een wisselkantoor zou worden, maar dat is gelukkig niet gebeurd.' Hoewel de euro de afgelopen dagen flink aan populariteit heeft gewonnen, blijft Switzer haar scepsis behouden. 'Hij is ons wel door de strot gedouwd. We hebben er geen inspraak in gehad. Ik weet ook nog niet wat het nou moet opleveren.' Wim en Suzanne Groenewoud van de gelijknamige bloemenwinkel ver tellen wel blij te zijn dat het bij hun nu net even rustig is. 'Wij hebben het relaxed. Onze drukke tijd was met de kerstdagen. We zijn nu nog bezig met het omprijzen.' Wisselen Personeel bij de Action had gisteren wel het gevoel als wisselkantoor ge bruikt te worden. 'Er was 's morgens iemand die 250 gulden neerlegde voor iets van een paar gulden. Die hebben we nog wisselgeld in euro's teruggegeven', vertelt Mary Russchenberg. 'Maar later was er een meneer die honderd gulden neer legde voor iets klein en toen hebben we gezegd dat hij daar maar ergens anders mee naar toe moest. Wist zijn vrouw opeens een vijfje tevoorschijn te halen.' Volgens zowel Russchenberg als Ali Lijnes loopt het op zich lekker, maar zou het een stuk prettiger zijn als mensen toch meteen met euro's be talen. Het is ook nog even wennen, omdat de munten een andere inde ling in de kassa hebben gekregen. Lijnes: 'Je moet ze nog even om draaien om te zien welk cijfertje erop staat.' Kevin Kapitein meldt dat hij al diverse mensen aan de kassa heeft gehad die specifiek om het bonnetje vroegen. 'Die wilden ze hebben voor in hun plakboek.' Viscenter Waddenzee was aan het eind van de dag bijna door de munt jes heen. Niettemin ook hier hetzelfde verhaal. Betalen van euro's leverde volgens Martin Zeeman weinig pro blemen op, behalve dat mensen moesten zoeken in de portemonnee naar het juiste geld. En ook hier werd al betaald met Duitse euro's. De hoofdprijs (een discman) in de jaarlijkse actie 'Lotje voor een rotje' van de gemeente is gewonnen door Simon Prins. Ook voor zeventien an dere kinderen die niet-afgestoken vuurwerk hadden ingeleverd was er een prijs, waarvan een deel beschik baar was gesteld door Texelse onder nemers. Alle kinderen die bij de trek king aanwezig waren, kregen een troostprijs. Nog met alle prijzen zijn afgehaald. Dat kan bij de receptie van het gemeentehuis. De voor 6 januari geplande nieuwjaarswandeling van IVN-leden wordt verzet naar zondag 13 januari. Er wordt om 14.00 uur gestart in de Muy. Na afloop wordt het glas gehe ven op het nieuwe jaar. De traditionele nieuwjaarsduik bij paal 28 trok deze keer 156 deelne mers van zeer uiteenlopende leeftijd: 5 tot 67 jaar. Voor héél even trotseer den ze een watertemperatuur van vijf graden, bewonderend gadegeslagen door honderden warm geklede toe schouwers. Pagina 2 Al bijna zijn hele leven lang is Paul Dekker in de ban van een vliegtuig wrak. Hij was een jaar of acht toen zijn opa hem op een dag ter hoogte van paal 8, op de laagwaterlijn, op de resten wees van wat volgens hem een Duitse Domier was, neergestort in de Tweede Wereldoorlog Toen opa en kleinzoon een paar dagen la ter terugkeerden, was het wrak weg. weer bedekt door het op de Hors im mer in beweging zijnde zand. Afge lopen zomer was het er plotseling weer. Pagina 5 (Foto Jeroen van Hottum) De 51-jarige oud-Texelaar Theo Backer die al geruime tijd woonach tig is in Wageningen en sinds eind no vember wordt vermist, is aan het be gin van deze week opgedoken in Den Haag. De man. die administratief medewerker is bij de Landbouw universiteit in Wageningen, werd door een camera geregistreerd toen hij bij een pinautomaat geld opnam. Zijn familie heeft zijn vermissing op 13 december jl. gemeld aan de politie, die de zaak in onderzoek heeft geno men. Nu duidelijk is dat de man in Redders van de KNRM hebben zaterdagmiddag 30 december deel genomen aan een zoekactie naar opvarenden van het kottertje Victorie, dat vorig jaar is vermist. Aanleiding tot de actie vormde het stoffelijk over schot van een 49-jarige opvarende, dat ter hoogte van Huisduinen was aangespoeld. Eerder al werden een met opgeblazen reddingscapsule en wrakstukken gevonden. De zoekactie waarbij het zeegebied tussen Petten en De Cocksdorp werd afgezocht en waaraan werd deelgenomen door reddingboten uit verschillende kust plaatsen, had geen resultaat. goede gezondheid verkeert, sluit de politie het onderzoek aan het eind van deze week. 'We hebben geen re den om aan te nemen dat sprake is van een strafbaar feit', verklaart een woordvoerder van de recherche, die aangeeft dat de politie wél met de man in contact wil komen. (Advertentie) Ujnr/i ei U fcjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE drogisterij parfumerie www.bruna.nl altijd actueel NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1