Gestrande kustvaarder Hunte vannacht van het strand getrokken IJsplezier van korte duur Cjroen 'wartsjexeh'm het harL, (MOKDOP Gemeente verliest geding Sam Sam Oud-Texelaar weer terecht mmmLrn* GroenLinks start verkiezingen met partij-kalender Texelse bevalt van drieling Beursplein 5 vaart uit voor vermiste man Dode eidereenden Winst 'Huntezicht' Hout- en Bouwbond CNV naar het eiland T E X E LS E^COU RANT Sportschutters in selectie Wad en Duin SUPER DE BOER Kalender GroenLinks OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11643 DINSDAG 8 JANUARI 2002 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 Foto van de Hunte, kort nadat de boeg van een kleinere sleepboot. Er zit weer beweging in de Hunte, het schip dat op vrijdag 28 decem ber strandde bij paal 22. Zondag avond slaagden de bergers er in de boeg van de kustvaarder in de richting van de Noordzee de trek ken. Het was een spannende ope ratie, want toen het schip rond 23.00 uur vlot leek te komen, brak met een daverende klap de sleep- het schip in de nacht van zondag op maandag door de sleper Zeus haaks op de golven is getrokken. Ernaast vaart De pogingen van de bergers om de Hunte vlot te trekken trokken maandag veel belangstelling. Ifoio Ben Konng) kabel in tweeën. Maar nadat de verbinding was hersteld, kon het sleepwerk worden hervat. Giste ren en vannacht werden nieuwe bergings-poging ondernomen, met als resultaat dat het schip werd vlotgetrokken. Onafgebroken waren de bergers de afgelopen dagen in touw om de helft van de lading lijnzaadschroot van de Hunte aan wal te krijgen. Via pers leidingen was zondag zo'n 700 ton op het strand gebracht en in zakken afgevoerd naar de schuren van Wetenkamp in Oudeschild. Toe schouwers meenden zondagmiddag al beweging in het schip te zien Na dat de leidingen waren losgekoppeld, brachten de slepers de door Smit Tak gecharterde zware Finse sleper Zeus 's avonds onder stoom, om te pogen het schip vlot te trekken. De bergers hadden het geluk dat er een behoor lijk tij water stond. Veel toeschouwers volgden de bergingspoging, maar dropen na het knappen van de kabel na elven af. De achterblijvers werden niet teleurgesteld. Kort na 1.00 uur, nadat kleinere slepers met hun schroef het zand rond het schip in beweging hadden gebracht, draaide de boeg langzaam maar zeker in de gewenste zeewaartse richting en begon de voorsteven zowaar te drij ven. 'Was de kabel niet gebroken, dan hadden we het schip wellicht wat verder zeewaarts kunnen trekken', aldus bergingsinspecteur Jaap Hoogendorp van Smit Tak, die niet al te moeilijk doet over de breuk, die met een indrukwekkende vonken regen gepaard ging. 'Dat soort din gen gebeurt wel vaker tijdens dit soort werk.' Gistermiddag waagden de bergers opnieuw een poging, maar meer dan het heen en weer wrikken van de boeg kwam het niet. 'De motor werkt nog uitstekend, maar we laten de (foto Gerard Timmerman) schroef niet draaien, want dan zou den we de hoofdmotor in de vernie ling draaien.' Tijdens de gehele bergingsoperatie verbleef de Filippijnse bemanning aan boord, om zodra het schip vlot wordt getrokken de besturing over te nemen. Het is de bedoeling dat het schip in een Rotterdams dok zal worden geïn- Lees verder pagina 4 Alles blijft voorlopig bij het oude. Dat is de voornaamste conclusie die getrokken kan worden uit een uitspraak van de Raad van State in de slepende kwestie over disco theek Sam Sam in de Dorpsstraat. Wel liet de gemeente alvast weten dat als de zaak voor dit horecabedrijf verkeerd afloopt, de eigenaar niet bij de gemeente hoeft aan te kloppen voor schade vergoeding. Het juridische breiwerk rond disco theek Sam Sam wordt steeds groter. IDaar komt naar verwachting pas een einde aan als de Raad van State in de loop van dit jaar in hoger beroep een definitieve uitspraak doet over de sta tus van de discotheek. De gemeente Texel had gehoopt met een kort ge ding bij de Raad van State de zaak te kunnen beslissen. Dat dit niet ging lukken, werd op de zitting van 18 december al duidelijk. De gemeente voerde die dag in Den Haag een soort kort geding tegen een uitspraak van de rechtbank in Alkmaar. De Alkmaarse bestuurs rechter had eerder bepaald dat de gemeente opnieuw het bezwaar schrift in behandeling moest nemen dat de concurrerende Koger horecaondernemers Henk Jan Klok en Frits Langveld hadden ingediend. Met dit bezwaarschrift willen de twee bereiken dat disco Sam Sam, geves tigd in het 'droge' zuidelijke deel van de Dorpsstraat, wordt gereduceerd tot eetcafé. De uitspraak van de Alkmaarse rechtbank hield ook in dat de gemeente opnieuw een historisch onderzoek moet instellen naar de disco, die eigenlijk, zo erkent ook de gemeente, in strijd is met het gel dende bestemmingsplan. Met een nieuw onderzoek moet de gemeente aantonen dat Sam Sam gedoogd mag worden. De gemeente heeft echter geen zin in zo'n onder zoek. Het geeft bergen werk en de uitspraak van de Alkmaarse recht bank wordt straks waarschijnlijk toch vernietigd, zo menen b en w. Op deze toekomstige uitspraak wilde de ge meente in december alvast een voor schotje hebben van de Raad van State. Het rechtscollege geeft echter mets prijs. De Raad van State vindt dat de gemeente gewoon moet wachten op de uitspraak in hoger beroep die later dit jaar zal volgen. De 51 -jarige oud-Texelaar die tot vo rige week werd vermist, is terecht. De man was bewust ondergedoken en handelde volgens de politie geheel uit vrije wil. De politie heeft de zaak ge sloten. De kandidaat-raadsleden van GroenUnks. Boven, van links naar rechts, Ineke Hin, Maaike Deckers, Henny Festen, Willy Vlaming, Carta Schrama en Arthur Oosterbaan. Zittend vlnr André van der Vliet, Jaap Vlaming, Theo van den Berg en Peter Bakker. foto Jeroen van Hattum) De ijsclub van De Koog meldde za terdag een primeur. Als eerste op Texel openden de ijsmeesters de baan, die was gevestigd achter de voormalige tennishal op 't Stappeland. De ijsclub had hiervoor van Nico Erwich een stuk weiland gehuurd, waar rondom een dijkje was geploegd. De eerste vorstnacht was eind vorige week voldoende om de paar centimeter water op het terrein te laten bevriezen. 'Vrijdag hebben we er nog een laagje overheen ge spoten en nu ligt er toch een fantas tische baan', schreeuwde Richard Bakker zaterdagmorgen boven de luide muziek uit. Op dat moment maakte de Koger jeugd dankbaar gebruik van de royale ijsbaan. 'Dit had anders niet gekund', wijst Maar ten Jan Boon op de nabijgelegen vij ver op 't Stappeland, waar de Koger jeugd in het verleden schaatste. 'Die is nu nog met houwes. Je durft toch met bij de leden om contributie te vragen als ze met eens hebben kun nen schaatsen.' Ook het onder gelopen land van Waalenburg was het domein van schaatsers. Vrijdag begaven de meest fanatieken zich al op het krakende ijs en zaterdag morgen werd er volop geschaatst. Tot de dooi onverbiddelijk inzette. '/M-n ïif Sik Pw De Koger jeugd wist de ijsbaan op 't Stappeland zaterdag snel te vinden. Foto's Gerard Timmerman) GroenLinks heeft zich gisteren in de verkiezingsstrijd geworpen. Als eerste van de politieke partijen heeft zij haar verkiezings programma gepresenteerd. Texe laars krijgen vandaag een Groen Links-kalender in de bus waarop standpunten, informatie over de partij en wetenswaardig-heden uit het politieke verleden zijn afge beeld. De partij gaat de verkiezingen in met tien kandidaat-raadsleden. Op plaats één, twee en drie staan respectieve lijk de zittende raadsleden Peter Bak- De gezinsgrootte van Marja, Hans en hun zoontje Aaron Witte uit Oude schild is in één keer verdubbeld. Op Oudejaarsdag bracht de vrouw des huizes een drieling ter wereld. Dat mag bijzonder heten, want voor zo ver bekend is een Texelse nog niet eerder van een drieling bevallen. Zara (1790 gram), Jochum (1970 gram) en Jelmar (1685 gram) kwamen via een keizersnee ter wereld. Voor een drieling stemt het geboortegewicht tot tevredenheid. Het drietal ligt ter controle in de couveuse. 'Het gaat hartstikke goed allemaal', vertelt de trotse vader, die aangeeft dat ook zijn vrouw het goed maakt. 'Op zoiets hadden we natuurlijk met gerekend. Want er zijn geen kunstgrepen aan te pas gekomen en dat wilden ze in het ziekenhuis nauwelijks geloven. We zijn er in ieder geval hartstikke blij mee.' Witte vertelt dat er in het Gemini tot dusver vijf drielingen ter wereld zijn gekomen. ker. Arthur Oosterbaan en Jaap Vla ming. Bakker is kandidaat om opnieuw wethouder te worden en het is de bedoeling dat Oosterbaan in de nieuwe raad het fractievoorzitter schap overneemt van Vlaming Die had in eerste instantie op een onverkiesbare plaats willen staan, maar het partijbestuur haalde hem over toch de derde plaats op de lijst in te nemen. Vier, vijf en zes op de lijst zijn Henny Festen, Theo van den Berg en Ineke Hm. Zij zijn alledrie al lid van de steunfractie van GroenLinks. Willy Vlaming (dochter van Jaap Vlaming). Carla Schrama, Maaike Deckers en André van der Vliet bemensen de zevende tot de tiende plaats. GroenLinks heeft daarmee een lijst met veel bekende mensen. Van der Vliet is beheerder van vakantiepark De Krim, Deckers is directeur van de Muziek- en Dansschool, Schrama is jeugd- en jongerenwerkster, Vlaming is student sociaal pedagogische hulpverlening, Hm is bestuurslid van de WLTO en agrarische natuur- vereniging De Lieuw, Van den Berg is voorzitter van Yarden (een uitvaart organisatie). Festen is verpleegkun dige in het Gemini Ziekenhuis en medewerkster van het SIGMA-team, Vlaming is voorzitter van de Wereld winkel en bestuurslid van de tuindersvereniging, Oosterbaan werkt als bioloog bij EcoMare en is bestuurslid van stichting De Nollen in Den Helder en Bakker is wethouder en postbode. Volgens Van den Berg en Vlaming is het echter niet de be doeling dat mensen zich op personen baseren, maar op het gedachtegoed waar de partij voor staat. De Beursplein 5 heeft zondag avond op de Noordzee mee- gezocht naar een man die van een booreiland was gevallen. De man, die van twintig meter hoog in het water viel, werd niet gevonden. Het ongeval gebeurde op het boor eiland Glomar Adriatic 11zo'n 33 mijl bij de Eierlandse vuurtoren vandaan. Om half negen werd de Beursplein 5 gealarmeerd om uit te varen. Naast de reddingboot van De uocksdorp deden twee reddingboten van Ter schelling en de reddingboot van Vlieland mee aan de zoekactie. Ook een helikopter van de Koninklijke Marine en een heli van de SAR (Search and Rescue) en twee bevoorradingsschepen zochten naar de in een oranje pak gehulde man. 's Nachts om 2.00 uur werd het zoeken gestaakt. Alleen drie reddingsboeien, die naar de drenkeling waren gewor pen, werden uit het water gehaald. De Beursplein 5 was om ongeveer 3.20 uur terug op het station in De Cocksdorp. De leiding aan boord was in handen van schipper Charles Douma. De sterfte onder eidereenden is weer aan het toenemen. De afgelopen maanden zijn redelijk veel dode die ren waargenomen, blijkt uit tellingen van de Nederlandse Zeevogelgroep. Pagina 4 Slechts vier dagen functioneerde het zeer provisorische café 'Huntezicht' bij paal 22, maar in die korte tijd wer den goede zaken gedaan. In totaal kwam 8.695,- beschikbaar, dat werd bestemd voor het Tesselhuus. Het bedrag is ruimschoots toereikend voor een geheel verzorgde vakantie van één week voor vier zwaar- gehandicapte kinderen. Pagina 5 De Hout- en Bouwbond CNV bezoekt woensdag 16 januan het eiland. Be stuurders nemen een kijkje bij enkele hout-, bouw- en afbouwbedrijven. Doel is met de werknemers te praten over de arbeidssituatie op Texel. Ver der kunnen werknemers van de ge noemde sectoren tussen 17.00 en 19.00 uur terecht in Hotel De Linde boom in Den Burg, alwaar met het afdelingsbestuur van gedachte kan worden gewisseld. (Advertentie) (jrrrt ZmrrL- Jntit ét hf htn. Samen met de Korfbalclub HKV/ Ons Eibernest uit Den Haag en Voetbal vereniging Reigerboys uit Heerhugowaard is het bestuur van de Stichting Sportschutters doorge drongen tot de finaleronde van de verkiezing van 'Sportbestuur van het jaar'. De verkiezing wordt in samen werking met de Lotto georganiseerd door het blad SPORT Bestuur Ma nagement Elk bestuur dat zich het afgelopen jaar op bijzonder wijze heeft ingezet voor de club, of de le den van de club, of dat door buiten gewone inspanning de positie van de club heeft versterkt, kon aan de ver kiezing deelnemen. In totaal waren 41 besturen aangemeld, verdeeld over vijftien taken van sport. Het winnende bestuur wordt bekend gemaakt op woensdag 16 januari als staatssecretaris Margo Vliegenthart de Lotto-cup aan het winnende be stuur overhandigt. Van de directeur van de Lotto ontvangt het winnende bestuur vervolgens een cheque van €4545,-. Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt vrijdag een feestavond met gourmet in manege Akenburg. Het festijn begint om 20.00 uur. Opgave is tot woensdag mogelijk bij Tineke Spigt, tel. 319627. en Karin Brans, tel. 06-22147383. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Mi DE GROEN EN DOEN WINKEL ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1