Toename aantal dode eidereenden langs kust Diploma voor eerste lichting SIGMA-groep Loos alarm door rook en zon Bergingswerk Puntverlies voor dames Tevoko TEXELSE j couRANT Nieuwjaarsgolf Pupillentoernooi Vogel opnieuw onder druk in Waddenzee Zwemmers in de prijzen Programma zaalvoetbal Driekoningenspel in Maartenhuis VERVOLG VAN PAGINA 1 specteerd. Hoogendorp verwacht niet dat het schip schade heeft over gehouden aan de stranding. 'Maar daar waar nodig zal de scheepshuid worden gerepareerd.' Hogendorp is goed te spreken over de hulp van Texelse bedrijven. 'Het is perfect ge gaan, zoals wij dat graag zien.' Ook over de catering laat hij zich tevreden uit. Werner Dros: 'Je moet je wel be denken dat toen we hier die vrijdag nacht begonnen we alleen een keet hadden en overleg voerden in het licht van twee kaarsen. Er was hier mets.' De vraag is of het bergingswerk Hoogendorp is meegevallen. 'Ach, het schip is nog intact en we hebben niet met een gevaarlijke lading te maken. Dat is positief. Het liefst had den we de Hunte zondag van het strand getrokken, maar dat is dus met gelukt. Het bergen van zo'n boot is een langdurig proces. De lading er uit, graven en nu slepen. Doordat het schip overdwars op het 'strand lag, begonnen we met een vervelende uitgangssituatie. Maar nu het schip met de kop naar zee ligt, komen we ook de verderop gelegen zandbank wel over.' Hoogendorp geeft aan dat het de bedoeling is dat zodra het schip nog iets verder zeewaarts is getrokken een deel van het ballastwater naar het voorschip wordt gepompt, zodat het achterschip wat meer uit het water komt. Het slopen van de Hunte heeft hij geen moment overwogen. 'Als we er geen vertrouwen in hadden gehad, dan waren we er niet aan begonnen. Want het is no cure, no pay.' Het bergingswerk op Texel was voor de bergingsinspecteur een klusje dat zich in zijn belevingswereld dichtbij huis afspeelt. Nog niet zo lang gele den leidde hij de onderwateroperatie van de berging van de Russische onderzeeers Koersk in de Barentszzee. De bergers waren niet de enigen die bijna onafgebroken op het strand verbleven. Ook jutter Jan Uitgeest ontbrak maar zelden en nam amper de tijd om te eten of te slapen 'Ik ben hier tot nu toe elke dag minstens twee keer geweest. Ik wil niets mis sen van deze bergingsoperatie. Het is maarte hopen, nu er zoveel moeite is gedaan en kosten zijn gemaakt, dat het ze lukt om het schip van het strand te krijgen.' Op de vraag of hij nog een souvenir aan de Hunte heeft overgehouden, lacht hij geheimzin nig. Even later: 'Als je het dan toch wilt weten: Ik heb twee flessen met lijnzaadschroot. Mooi voor in het museum.' Jutter Sil Boon hield zelfs een paar reddingsvesten en een zo geheten 'man-over-boordlamp' aan de stranding over. Hij kreeg het van de kapitein, in ruil voor documenten van het schip die hij op het strand had gevonden. Net als Uitgeest, mocht Boon een kijkje op het schip nemen. Uitgeest: 'We zijn in het ruim ge weest. Zéér indrukwekkend.' Vannacht om kwart over twaalf gleed de Hunte over de tweede zandbank. Dit nadat de Zeus gisteren de hele dag op veertig tot vijftig procent van z'n capaciteit aan het schip had ge trokken. Graafmachines hadden gistermorgen en -avond een diep gat achter het schip gegraven, zodat klei nere sleepboten met de kracht van hun schroeven zand rond het achter schip konden wegspoelen. Gistera vond tegen elf uur trok de Zeus de Hunte van het strand om ruim een uur later de tweede zandbank te trotse ren. De kustvaarder is inmiddels op weg naar Rotterdam om in het dok een inspectiebeurt te ondergaan. Het schip vaart niet op eigen kracht, maar wordt gesleept door de Pieter van rederij Waterweg. In Rotterdam zal het schip worden ontdaan van de overige lading en waar nodig worden gerepareerd. Vervolgens moet het schip aan de reder worden terug geleverd en waarna de bergers wor den uitbetaald. Volgens Hoogendorp is dat laatste 'goed geregeld'. DINSDAG 8 JANUARI 2002 De wedstrijd tussen het eerste damesteam van Tevoko en Reac tie eindigde in een domper voor de Texelse volleybalsters. Na de eer ste drie sets te hebben verloren, zette de tegenstander uit Alkmaar een succesvol slotoffensief in. De ploeg won de vierde set, waardoor Tevoko niet met 4-0 maar 'slechts' met 3-1 won, wat vier in plaats van vijf wedstrijdpunten opleverde. De voorsprong van de koploper op Simokos, de nummer twee in de regioklasse, bedraagt nu nog maar één punt. Reactie was net zo'n lastige tegen stander als verwacht. Zonder hoog- tepunten, maar met een sterke ver dediging en profiterend van de fouten van de tegenstander, sprokkelt de ploeg flink wat punten bij elkaar Tevoko raakte allerminst geïnspireerd en slaagde er niet in op het normale niveau te spelen. Goede service beurten, onder meer van Aglaia Westra - die later ook veel door het midden scoorde -, zorgden voor winst in de eerste drie sets. De inzet en motivatie van een sterk spelende Marianne Boekei kwam helaas niet over bij de rest van het team. Coach André van der Vliet probeerde met wissels de spirit weer in het team te krijgen, maar was te laat in de vierde set. Reactie won de vierde set met 23-25 en nam verrassend een punt mee naar Alkmaar. Het derde damesteam had minder moeite met het onderaanstaande De Boemel. De jonge tegenstanders uit Tuitjenhorn hadden weinig in te bren gen tegen de aanvalskracht van de Texelse 'runner-up'. Met een tacti sche wissel wist coach De Graaf on heil in de vierde set tijdig af te wen den, waardoor zijn ploeg met 4-0 won. Ondanks afwezigheid van de spelverdeelsters wist ook het tweede damesteam vier winstpunten te ver overen. Dat gebeurde ten koste van naaste concurrent De Boemel 3. Een belangrijke rol speelde het sterke Texels blok, dat de angel uit de aan val van de tegenstander haalde. Invalster Gertha Wessels leverde een niet te onderschatten bijdrage aan de aanvalskracht. Inde wedstrijd van het tweede heren team was een overmaat aan spelver delers eerder een probleem dan een aanwinst. Het gebrek aan specifieke aanvallers kost dit team veel punten. Enige hoop biedt nieuwkomer Hans Muller, die zich tot een goede aanval ler ontwikkelt. Hij kon echter nog niet voorkomen dat Tevoko met 0-4 van Zeemacht verloor. De C-jeugd haalde vier punten weg bij WSOV uit Den Helder. Een slechte service zorgde in de derde set nog wel voor problemen, maar door de andere drie sets vrij moeiteloos te winnen, werd de einduitslag 3-1 Voorafgaand aan de nieuwjaars receptie van de golfclub werd een cross-country golfwedstrijd ge speeld, waar Hans de Beer als beste van de 45 deelnemers uit de bus kwam. De wedstrijd begon op de negende hole, waarna dwars over de baan werd gespeeld, waarbij over duinen, waterplassen en afslag plaatsen moest worden geslagen om de bal in de speciaal voor de gele genheid aangelegde hols buiten de greens te krijgen. Na aftrek van handicap eindigde Hans de Beer met 33 slagen als eer ste, gevolgd door Cees Duin (33) en Vernon Hughes (35). Bij de dames won Elfride van Schendel met 40 sla gen. Tweede werd Gerdi Reijers (47), derde Erna Dam (48). Longest drives waren er voor Hans de Beer en Mariike van Wijsbeek van Possum. website van de Zeevogelgroep wer den bij Camperduin zo'n vijftig- tot zestigduizend eidereenden waarge nomen. Ook in Zeeland werden grote aantallen aangetroffen. Nabij Harlingen bevonden zich nauwelijks eidereenden Volgens Leopold is de Noordzee niet de aangewezen plaats voor de eidereend. 'Als zij op de Waddenzee genoeg voedsel kunnen vinden, wijken ze niet uit naar de Noordzee. Daar kunnen ze alleen spisula (schelpdier) vinden en ze moeten er dieper voor duiken.' Nog een andere mogelijke oorzaak is de bewaking van mosselbroed plaatsen in het westelijk deel van de Waddenzee. Vissers verjagen daar de eidereenden om te voorkomen dat er teveel geroofd wordt. De huidige sterftetoename wordt nader onder zocht. Onderzoek De massale sterfte in de winter van 1999/2000 was het gevolg van geme chaniseerde schelpdiervisserij. Dat De eerste vrijwilligers van het Texelse SIGMA-team hebben za terdag hun diploma's gekregen. SIGMA staat voor Snel Inzetbare Groep voor Medische Assistentie. De medewerkers zijn opgeleid om in actie te kunnen komen bij onge vallen en calamiteiten. Twee jaar geleden startten dertien mensen op het eiland met de oplei ding, die een jaar duurde. Het afge lopen jaar werden stages gelopen bij de ambulancediensten op Texel en in Den Helder. 'Tijdens de opleiding hebben de mensen onder meer ge leerd welke procedures bij de GGD worden gehanteerd en hoe daar wordt gehandeld. Ze hebben ook de medische termen geleerd die artsen en verplegend personeel gebruiken', vertelt coördinator Ron Kooij. De vrij willigers hadden al een EHBO-di- ploma, een voorwaarde om te kun nen deelnemen aan de cursus. Het SIGMA-team van Texel is één van de vier in Noord-Holland-Noord. De andere bevinden zich in Den Helder. Alkmaar en Hoorn. Het ministerie van Binnenlandse Zaken trok na de Bijlmerramp in 1991 geld uit, zodat landelijk van dergelijke teams konden worden opgericht. Onder meer bij de rampen in Volen- dam en Enschede werden SIGMA- vrijwilligers ingezet om professionele hulpverleners en verplegend perso neel te ondersteunen. 'Ook bij de problemen rond het evenement Dance Valley in Spaarnwoude waren SIGMA-teams aanwezig', aldus Kooij. 'Toen er een schip met moge lijk honderden asielzoekers op weg was naar Nederland, stonden we eveneens paraat om de mensen te kunnen onderzoeken.' In dat schip bleken toen overigens geen asiel zoekers te zitten Brandweerkazerne Twaalf Texelse SIGMA-leden kregen hun diploma's uitgereikt in de brandweerkazerne. De dertiende was verhinderd. Het team heeft nog geen eigen onderkomen. Het is wel de bedoeling dat het een eigen ruimte krijgt in de nog te realiseren centrale hulpverleningspost voor brandweer, politie en GGD. Daarop vooruitlopend zegde wethouder Nel Eelman de groep een groepsfoto toe die in die nieuwe ruimte opgehangen kan wor den. Zij wees er op dat de groep straks als vrijwilligers samenwerken met professionals. 'Jullie vormen een eenheid met hen. Het gemeentebe stuur is blij met jullie.' Gerry Vogel van de GGD, verant woordelijk voor de bestrijding van rampen in de Noordkop, ging in op het feit dat het team bestaat uit vrij willigers. 'We stellen in dit land aan alles hoge eisen en toch vallen we hier terug op vrijwilligers. Dat komt omdat de inzet beperkt is. We heb ben de rampen in Volendam en Enschede gezien, maar het kan ook elders gebeuren. Ook op Texel en dan hebben we extra mensen nodig.' Werken op basis van wederzijds res pect ligt volgens Vogel ten grondslag aan de samenwerking tussen de vrij willigers en professionals. 'Jullie moeten oog hebben voor eikaars mogelijkheden, maar ook voor el- kaars beperkingen.' Zowel Vogel als Eelman zei dat het het beste is als het SIGMA-team zo weinig mogelijk in actie hoeft te ko men. Benadrukt werd wel dat het belangrijk is om te blijven oefenen, zodat de groep klaar is bij een even tuele calamiteit. Doet zich aan de overkant een calamiteit voor, dan kan het Texelse SIGMA-team ook opge roepen worden. Tent Voor de kazerne stond zaterdag de tent opgesteld waarover het team beschikt. 'In twintig minuten kan deze tent worden opgebouwd', aldus Kooij. Binnen stonden brancards, medische apparatuur en zogeheten Advanced Life Support- koffers, eveneens met medische bagage om bijvoorbeeld een infuus aan te leggen of apparatuur waarmee mensen in de keel gekeken kan worden. Kooij: 'Het verschil tussen een vrijwilliger en een professional is dat alleen de laatste een infuus mag aanleggen of iemand in de keel mag kijken met deze ap paratuur De vrijwilliger assisteert, weet wat hij moet doen. maakt spul len op orde en reikt ze aan.' De mensen die een diploma kregen waren: Dick Kruijsifix, Marijke Witte, Karin van Empel, Jan Wiering, Andries Huberts, Ben Gerritsen, Susan Romein, Erik van der Spek, Mieke van der Spek, Joost Coutinho, Gerrie Stark en Gauke de Jong. Geeske Zijm was verhinderd. ue eerste neming van net biUMA-team, dat zaterdag de diploma s kreeg uitgereikt. (Foto Jeroen van H&ttum) Zes Texelse F-pupillenteams - Texel'94 F1F2 en F3, SVC F1 en SVO F1 en F2 - houden zaterdag een voetbaltoernooi in sporthal Ons Ge noegen. Er wordt zonder zijlijnen ge speeld, zodat de muren gebruikt kun nen worden om te kaatsen. De teams bestaan uit vijf veldspelers en een keeper. Er mag onbeperkt gewisseld worden. Na afloop van de laatste wedstrijd volgt in de kantine de prijs uitreiking. Het programma is als volgt' Texel'94 F2-SVC F1 9.00 SVO F2-Texel'94 F3 9.14 SVC F1-Texel'94 F1 9.28 SVO F1-Texel'94 F2 9 42 Texel'94 F1 -SVO F2 9.56 SVO F1-SVC F1 10.10 Texel'94 F2-Texel'94 F3 10.24 Texel'94 F1-SVO F1 10.38 Texel'94 F3-SVC F1 10.52 SVO F2-Texel'94 F2 11.06 Texel'94 F3-SVO F1 11.20 SVCF1-SVOF2 11.34 Texel'94 F2-Texel'94 F1 11.48 SVO F1-SVO F2 12.02 Texel'94 F1-Texel'94 F3 12.J6 De sterfte onder eidereenden is weer aan het toenemen. De afge lopen maanden zijn redelijk veel dode dieren waargenomen, blijkt uit tellingen van de Nederlandse Zeevogelgroep. Op Texel spoelden in de laatste helft van december ook veel dode volwassen eidereenden aan langs de Waddenkust en, in mindere mate, langs de Noordzee. Volgens tellingen van de Nederlandse Zeevogelgroep werden in november 121 dode eidereenden langs de Ne derlandse kust gevonden. In decem ber werden 142 dode dieren geteld. Op haar website schrijft de Neder landse Zeevogelgroep dat er diverse signalen zijn waaruit blijkt dat de eidereend opnieuw onder druk staat in de Waddenzee. In de winter van 1999/2000 was de laatste grote sterfte onder eidereenden. Toen stier ven tenminste 21.000 eidereenden. Volgens Mardik Leopold, voorzitter van de Zeevogelgroep en werkzaam bij onderzoeksinstituut Alterra, zijn nog geen duidelijke oorzaken aan te wijzen voor de nieuwe toename. 'Daar is het beeld nog te diffuus voor, maar helemaal jofel gaat het niet met de eidereend.Hij acht het niet onmo gelijk dat de toename de voorbode is van een nieuwe massale sterfte. Veel wijst erop dat de recent aange spoelde dieren gestorven zijn door gebrek aan geschikte mosselen en kokkels, het basisvoedsel van eidereenden. Is dat er niet, dan wendt de vogel zich tot het eten van strand- krabbetjes, waardoor de parasiet Profiiicollis botulus zich in de darmen van de eidereend kan nestelen. Dat kan fataal worden voor zwakke eidereenden. Opmerkelijk De sterftetoename is opmerkelijk, omdat er in 2001 juist een rijke mosselzaadval was in de Wadden zee, waardoor de eidereenden aan voedsel geen tekort zouden moeten hebben. Volgens Leopold is het mo gelijk dat de mosselen voor de eidereenden echter op de verkeerde plaats liggen. 'In het oostelijk deel van de Waddenzee zijn volop mosselen, maar we hebben geen beeld van de hoeveelheid in het westelijk deel en daar komen de eidereenden voor hun voedsel. In het oostelijk deel van de Waddenzee komen ze nauwelijks.' De hoeveelheid kokkels in de Wad denzee is wel schaars op het mo ment, aldus Leopold. Een teken dat er toch voedselgebrek zou kunnen zijn, is het gegeven dat veel eidereenden zich weer op de Noordzee bevinden. In 1999/2000 was dat ook het geval. Volgens de blijkt uit onderzoek van het NIQj waarvan de resultaten eind von week bekend werden gemaakt, betrokken wetenschappers public ren binnenkort een artikel over i oorzaken van die sterfte. Ol vervuiling, vergiftiging, virusinfecty en bacteriele infecties worden uitgi sloten als oorzaak. Het artikel gaat ook in op de verh. zing van de eidereend naar de Nooi zee. Dat wi|st volgens de onderzo,, kers duidelijk op verslechteren: omstandigheden in Waddenzee. 1990/1991 verplaatsen eidereendi zich voor het eerst massaal van i Waddenzee naar de Noordzee. Ini jaren die volgden, daalde het aan' schelpdieren in de Waddenzee doe dat er weinig broedval was, terwijl visserijdruk hoog was. Volgens onderzoekers van het NIOZ z( nieuwe massale sterftes met onm gelijk. In Nederland broeden zc< negenduizend paar eidereenden. Ij het gebied rond de Oostzee korrn, jaarlijks zo'n 100.000 exemplars, naar Nederland om te overwinter^ Langs de Waddenzee spoelden in de tweede helft van december relatief veel dode eidereenden aan. Rook, een opkomend zonnetje en een alerte buurvrouw waren vrijdagochtend de oorzaken van melding dat er brand zou zijn bij hotel de Zeven Provinciën in Oude- schild. De buurvrouw dacht vlammen uit het dak van het hotel te zien slaan en alarmeerde de brandweer. Bij nader inzien bleek dat er sprake was van gezichtsbedrog. 'De zon kwam op over de dijk en daardoor leek de rook uit de schoorsteen op vlammen', zegt eigenaar Bert Klippel. De brandweer, die met twee wagens uitrukte, con troleerde voor de zekerheid nog even de schoorsteen, maar hoefde verdc niks te doen. De rook was afkomst' van de kachel van de Zeven Provir ciën. Klippel: 'De thermostaat sta; op vijftien graden. De kachel sprint vanzelf aan.' Hij neemt het de buu vrouw met kwalijk dat ze de branc weer belde. 'Ik ben wel blij dat ze hi in de gaten hield. Ze krijgt van mij oo nog een bosje bloemen.' Brandwee commandant Jongeneel zit er even min mee dat het loos alarm was. 'I ben er blij mee als mensen zo ale reageren. Het heeft verder ook gee consequenties. Ik heb haar er oo nog voor bedankt.' Beeld van maandag. Terwijl op de voorgrond een deel van de lading van het schip in zakken is opgeslagen, probeert een sleper op de achtergrond de Hunte vlot te trekken. Foto Cenvd nmmemori Door gezichtsbedrog leek het vrijdag also f vinciën In Oudeschild. er brand was uitgebroken in de Zeven Pro- (Foto Jeroen van Heltif I' Zwemmers Simone de Wit en Wou ter Dogger hebben afgelopen week einde met succes deelgenomen aan de Kringkampioenschappen van Noord-Holland. De Wit had zich voor deze wedstrijden gekwalificeerd op de 50 meter vlinderslag, rugcrawl en Woensdag 9 januari 18.30 Klif D2-DeKrimD1 Klif 19.20 Texel C1-Koog C1 Franch. 20.10 Texel 5-Klif 4 Texel 21.00 SVO 5-Klif 5 SVO Mantje heeft zaaldienst. vrije slag. Dogger dwong deelname a aan de 50 meter rugcrawl en vri|; slag. Hoewel De Wit door de grief werd geplaagd, slaagde zij er toch r om derde te worden op de 50 mete rugcrawl. Zij voltooide deze afstanc in 34.01 seconden. Dogger werd of deze afstand eveneens derde. Zijr tijd was 30.53, een persoonlijk re cord. De 50 meter vlinderslag legdf De Wit af in een tijd van 34.38, goec voor de vierde plaats. Van de 50 meter vrije slag waren d uitslagen nog met bekend toen de Texelaars weer naar huis ginger maar de tijden wisten zij wel. Dogge finishte in een tijd van 26.64. De WiS tikte volgens haar klokster aan ir 31.00. De trainers betwijfelden de juistheid van deze waarneming. Vol gens hen was De Wit ongeveer eer halve seconde sneller. Donderdag 10 januari 18.30 De Krim 4-J'boog 3 Krim 19.20 Koog 4-Texel 3 Hoogendijk 20.10 Koog 3-Mantje 2 Meedendorp 21.00 Klif 3-NIOZ Meedendorp- Casmo heeft zaaldienst. Vrijdag 11 januari 16.45 Koog E1-De Krim E1 Koog 17.30 SVO E1 -Klif E1 SVO 18.15 Texel 4-ZDH 1 Franchimon 19.05 Texel 2-Mantje 1 Van Beek 19.55 De Koog 2-SVO 1 Molanus 20.45 J'boog 1 -De Krim 2 Kuipers 21.35 De Koog 1-SVO 2 Hoogendijk 22.25 Texel 1-Casino 1 Sangers De Koog heeft zaaldienst. Een groep uit Alkmaar en omstreker voert zondag het Driekoningenspé op in het Maartenhuis. ledereen is - welkom, maar gezien de aard van hel spel acht de organisatie het verstan dig dat bezoekers tenminste negen jaar oud zijn. De deuren van de zaal, 'Artaban', gaan om 14.45 uur open, zodat de uitvoering om 15.00 uur kan beginnen. De toegang is gratis. In lichtingen kunnen worden ingewon nen bij de familie Visée, Ruijslaan 81, De Koog, tel. 317282.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 4