Telefoontje in trein leidde tot nieuwe trailer Beursplein 5 Tesselhuus blij met winst 'Huntezicht' Vaste plaats voor koek- en zopietent Roggesloot .TEXELSE J COURANT Onderstel reddingboot officieel in gebruik genomen Wandeltocht Gouden Boltje Cursusaanbod Thuiszorg Voetbalprogramma Activiteiten in Natuurmaand Klaverjassen met losse maat Cursus over theorie van kustnavigatie DINSDAG 8 JANUARI 2002 KNRM-voorzitter Cassijn van TUI schenkt directeur George Möller van Euronext een strop das in het boothuis van De Cocksdorp. Een telefoontje vanuit de TGV van Parijs naar Londen, zo'n anderhalf jaar geleden. George Möller, direc teur van de Amsterdamse beurs (tegenwoordig Euronext), belt met Cassijn van Till, voorzitter van de KNRM. Of hij misschien nog een donatie kan gebruiken, want er is een potje met geld beschikbaar. Van Till weet wel wat. Het station in De Cocksdorp heeft een nieuwe trailer nodig voor de Beursplein 5. Madurodam te sponsoren, maar daar was toen geen potje voor We hadden het geld niet. Zo'n anderhalf jaar geleden kwam er wel een potje vrij. Dat hebben we vervolgens bui ten de fusiebesprekingen met de beurzen in Belgié en Frankrijk weten te houden. Toen ik in de trein van Parijs naar Londen zat, ontstond het idee om wat te doen voor de KNRM.' Het vinden van KNRM-voorzitter Van Till is voor Möller niet zo moeilijk. De twee zijn oud-collega's uit de bank wereld. De KNRM-voorzitter benadrukte in het boothuis de langdurige band die de KNRM en de beurs met elkaar hebben. Hij verwees naar een gift uit 1930, toen de beurs reddingboot Neeltje Jacoba aan de KNRM don eerde en een gift uit 1992, toen de beurs het geld bijeen bracht voor de Beursplein 5. 'Die gift bestond uit bij dragen van nieuwe beursfondsen.' De nieuwe trailer was nodig, volgens Van Till. 'De boot was eigenlijk te zwaar voor de bootwagen. En de pakken zijn onontbeerlijk.' Moller zei met de donatie het respect voor de redders te willen tonen. 'Zij gaan de zee op als het slecht weer is. De beurs staat achter u en als het nodig is, kunt u een beroep op ons doen.' Van Till laakte en passant de berichtgeving over de miljoenen die de KNRM in kas heeft. 'We worden genoemd als een van de rijkste fond sen in Nederland, maar dat is betrek kelijk. We moeten onder meer reke ning houden met onderhoud aan de schepen.' De KNRM is een onafhan kelijke organisatie die draait op donaties en schenkingen. Ze wil geen subsidie van de overheid krijgen. Aanwinst Volgens schipper Charles Douma Is de nieuwe trailer een aanwinst voor het station. 'Ook bij ijsgang op de Waddenzee kunnen we het schip nu lanceren. En we kunnen hem ook achteruit terug in de trailer varen. We kunnen het schip nu dus altijd te water laten.' De nieuwe trailer werd vrijdag 14 december afgeleverd bij het boothuis. Nadat hij de zaterdag erop volledig in elkaar was gezet, werd er meteen mee geoefend. Zo wel Douma als reserve-schipper Peter den Braven oefende met voor uit lanceren op de Noordzee. Afgelo pen zaterdag werd het schip ook meermalen gelanceerd om een gas ten een stukje met de Beursplein te laten varen. DAAR RED JE LEVENS MEE Slechts vier dagen functioneerde het zeer provisorische café 'Huntezicht' bij paal 22, maar in die korte tijd werden goede zaken gedaan. Van de duizenden Texelaars en toeristen die kwamen kijken naar het gestrande schip, kochten velen een consumptie. Volgens opgave van de exploitanten bedroeg de netto winst 6.956,- en daar kwam nog 25% 1.739,-) bij, beschikbaar gesteld door ex-horecatycoon Frits Langeveld. Dus kwam totaal ƒ8.695,- beschikbaar, dat werd bestemd voor het Tesselhuus. Het bedrag is ruimschoots toereikend voor een geheel verzorgde vakantie van één week voor vier zwaar- gehandicapte kinderen. De onfortuinlijke kustvaarder 'Hunte' zat vrijdagavond 28 december nog maar net aan de grond, of Henk-Jan Klok, Theun de Winter, Jelle van der Wal. Arnold Kaercher, Erwin Nouwen en Erik ('de Duitser') Scheidemann beraamden plannen om op de strandingplaats een horecapost in te richten, waar de ongetwijfeld vele belangstellenden wat zouden kunnen eten en drinken. De initiatiefnemers kennen elkaar goed: deels zijn het horecacollega's en de meesten zijn ook aangesloten bij de Ezel- veremging. Vooral dankzij Nouwen was het provisorische strandcafé spoedig een feit. Als strandexploitant had hij schotten, parasols, tafels en andere benodigdheden bij de hand en met zijn terreinbusje werden die naar de strandingplaats gebracht. Daar draaide het etablissement al direct op volle toeren. Door loodgie ter Dries Veltkamp uit zijn bed te bel len beschikte men over een grote gasbrander, bestemd voor de ketel waarin de worst warm werd gehou den. Ook leveranciers, zoals Erik Kossen, werkten soepel en snel mee. De initiatiefnemers brachten met veel humor en elan een beperkt assorti ment aan de man, afgestemd op de winterse omstandigheden. Des gevraagd vertelden zij ook allerlei bij zonderheden over schip, bemanning en bergingspogingen, daarbij niet gehinderd door al te veel kennis. Naast warme worst gingen vooral glühwein en chocolademelk met rum vlot van de hand. Aan deze producten ontstond op Texel dan ook problematische schaarste. TV-reclame Aan gratis publiciteit hadden de man nen geen gebrek. De bekendheid van het etablissement werd zelfs lande lijk nadat Henk Jan Klok tot twee keer toe in het tv-journaal zijn woordje had De overhandiging van de zak geld. Van links naar rechts staand: Theun de Winter, Ton Gieles, Jan Bloem, Leo Timmers, Erwin Nou wen en Erik Scheidemann. Zittend: Henk-Jan Klok en Arnold Kaercher. (Fato Harry de Graaft Grand café 'Huntezicht' nog in vol bedrijf. mogen doen. Persmensen werden in de juiste stemming gebracht door hen een beker chocolademelk met rum in de handen te drukken, nog voordat ze één vraag hadden kunnen stellen. Vooral door zijn tv-optreden werd Klok een nog bekendere Neder lander dan Theun de Winter, wat tot spanningen tussen de twee zou heb ben geleid. De Winter ontkent dat. Hij, die een groot deel van zijn leven als klant heeft doorgebracht in lokale en hoofdstedelijke horecabedrijven, stond voor het eerst van zijn leven aan de andere kant van de bar en maakte lange dagen. 'Een verrijkende ervaring, natuurlijk in geestelijke zin'. Het etablissement voldeed niet ge heel aan de voorschnften en bepalin gen die gelden voor de vestiging en uitoefening van een horecabedrijf Dat is zwak uitgedrukt, want er was geen enkele vergunning. Alleen Jan Hoek van het naburige echte horecabedrijf 'Beach Inn' had des gevraagd instemming betuigd, want als houder van een ventvergunning voor deze strandregio heeft hij zekere rechten. In bouwtechnisch opzicht en wat betreft Inrichting liet deze 'dependance van De Pollepel' ook te wensen over. Geen toiletten, geen blusmiddelen en geen deuren die de juiste kant opdraaiden Er was wel een kapstok en aan vluchtwegen was in elk geval geen gebrek. Gedoogd 'Wat zijn wij aan het doen?1' kreeg Klok te horen van een patrouillerende politieman toen hij juist bezig was op een bord de prijzen van Juttertje en andere aangeboden spiritualiën te vermelden. Ook andere gezagshand- havers fronsten de wenkbrauwen, maar het kwam niet tot optreden. Blijkbaar vond men dat het op Texel zo omstreden 'gedogen' in dit spe ciale geval op zijn plaats was. Voor die paar dagen wilde men een oogje dichtknijpen. Vrees voor precedent werking was er niet, omdat op Texel hooguit ééns per tien jaar een schip strandt Al vroeg werd besloten de nettowinst uit te keren aan het Tesselhuus. 'Dat lag een beetje voor de hand', aldus Erwin Nouwen, die zich beschouwt als buurman van dit vakantiehuis, omdat het pad naar zijn strandbedrijf daar begint. 'Die rolstoelers van het Tesselhuus zijn een vertrouwde ver schijning in het straatbeeld van De Koog. Bovendien is dat vakantiehuis een onbetwist goed doel. Drie jaar geleden hadden we in mijn bedrijf een horecafeest, waarvan de baten ook naar het Tesselhuus gingen. Dat was toen ƒ1500,-'. Mede door dat goede doel reageerde het publiek leuk. Henk Jan Klok noemt als voorbeeld een klant in zijn restaurant De Pollepel, die als fooi 100,- voor het Tesselhuus gaf, toen hij hoorde van de actie. In dezelfde Pollepel werd vrijdag avond de opbrengst feestelijk over gedragen aan de bestuurders Jan Bloem, Ton Gieles en Leo Timmers van het Tesselhuus. Maar die moes ten er wel wat voor doen: alle in zak ken aangevoerde guldens en euro's tellen. Dat had ook met de telmachine van de bank kunnen gebeuren, maar volgens Klok zat er zoveel zand tus sen de munten dat dit schadelijk was voor de apparatuur. Namens het Tesselhuus-bestuur sprak Jan Bloem een dankwoord. Hij noemde de geste een mooi verjaardagscadeau bij het 20-jarig bestaan van het Tesselhuus. Als oud-stuurman op de grote handelsvaart had Bloem zich bijzon der met de 'Hunte' betrokken ge voeld. Hij was regelmatig wezen kij ken. De foto's die hij daarbij maakte, had hij tot een fraaie collage in lijst gemaakt, die hij als tegenprestatie aan de exploitanten van 'Huntezicht' overhandigde. Die collage krijgt een plaatsje in de kleine expositie die inmiddels in De Pollepel is ingericht. Verder worden daar foto's, krantenknipsels, voor werpen en andere curiositeiten die betrekking hebben op de stranding en de Huntezicht-exploitatie ge toond. Wedstrijd De gestrande Hunte was ongetwijfeld het meest gefotografeerde object in de dagen rond de jaarwisseling. Res taurant De Pollepel heeft daarom een fotowedstrijd uitgeschreven. Vanaf heden kunnen daarvoor tot eind vol gende week opnamen worden inge leverd. Een jury, bestaande uit Jan Bloem, Harry de Graaf, Edo Kooiman en Theun de Winter, zal daaruit drie winnende platen kiezen. Daarbij zal niet alleen worden gelet op fotogra fische en esthetische kwaliteiten, maar vooral op originaliteit en drama tische zeggingskracht. Alle inzendin gen zullen in De Pollepel worden ten toongesteld. Bij hotel Bos en Duin (Bakkenweg 16) - en dus met op 't Turfveld - gaat zon dag een door wandelsportvereniging Het Gouden Boltje georganiseerde tocht van start. Deelnemers mogen starten tussen 13.00 en 14.00 uur en kunnen kiezen uit wandelingen van vijf en tien kilometer. De routes wor den uitgezet met rode en oranje paal tjes en lopen over gangbare wegen en paden in en rond de Dennen. Het is de tweede in een serie van vier winterse tochten. De volgende zijn op 27 januari en 10 februari. Het inschrijfgeld voor de hele serie be draagt ƒ9,- voor leden en ƒ11,- voor met-leden (of het equivalent in euro's), ledereen die tenminste drie wandelingen voltooit, krijgt een fraaie herinnering. Wie daar geen prijs op stelt, betaalt ƒ5,- respectievelijk ƒ7,- Inschrijven per tocht is ook moge lijk. Deelname kost in dat geval ƒ4,50 voor leden, ƒ6,- voor niet-leden en ƒ3,50 voor wie geen herinnering wil. Verdere informatie is verkrijgbaar via tel. 314451. In samenwerking met andere organi saties uit de gezondheidszorg, zoals Bureau Jeugdzorg, GGD, en ver- pleeg- en verzorgingstehuizen, orga niseert Thuiszorg Beheer jaarlijks een groot aantal cursussen en thema bijeenkomsten. Daarbij komen on derwerpen als zwangerschap, op voeding en chronische ziekten aan bod. Een compleet overzicht van de aangeboden cursussen is te vinden in een brochure die gratis is aan te vragen bij de Gezondheidswijzer, tel. 02223-650135. Zaterdag 12 januari Texel'94 A2-Opperdoes A1 13.30 Vrone C1-Texel'94 C1 12.30 Texel'94 C2-Duinrand S C1 13.30 Zondag 13 januari Geel Zwart 5-Oosterend 3 12.00 Texel'94 3-WGW 4 12.00 Texel'94 4-Petten 2 12.00 Alcmaria V. A1 -Texel'94 A1 12.00 Het lijkt nog ver weg, maar de orga nisatie van de ook dit jaar te houden manifestatie Meimaand Natuur maand is alweer volop in touw. Op het programma staan onder meer een doe- en kijkdag op 1 mei en de Texelfair, op 18 en 19 mei. Andere plannen voor activiteiten in en over de Texelse natuur in die maand kunnen nog tot 15 januari worden ingeleverd bij Tessa van Daalen, VW Texel of als e-mail op het adres mtvandaalen@bigfoot.com. Aan deze termijn wordt strikt de hand gehouden, aangezien het Natuur- maandmagazine al vroeg klaar moet zijn. Wie een idee heeft maar niet goed weet hoe het moet worden uit gewerkt of niet zeker is dat het in de Meimaand Natuurmaand past, wordt ook verzocht contact op te nemen. Deelname is met alleen voorbehou den aan organisaties, ook particulie ren en ondernemers met een leuk plan zijn welkom. Wie wil meedoen aan de Texelfair hoeft zich nog niet te melden; daar volgt nog een aparte oproep voor. Bij voldoende belangstelling organi seert Klaverjasclub De Cocksdorp het Texels kampioenschap met 'losse maat'. Bedoeling is deze wedstrijd te spreiden over drie woensdag avonden (op 16 januari, 20 februari en 13 maart). Vaste locatie is het Eierlandsche Huis. Op de eerste avond wordt geloot met welke part ner en tegen wie men speelt. Na twin tig spelletjes wordt van tegenstander gewisseld. De competitieleider stelt de indeling voor de tweede en derde avond vast. De kosten voor het hele kampioenschap bedragen €7,- Op gave is mogelijk via tel. 316702. Watersportvereniging Texel start maandagavond 28 januari een cursus theoretische kustnavigatie. Er wordt op nautisch gebied een breed scala aan onderwerpen behandeld, onder meer het interpreteren van weerbe richten. De kennis ligt in het ver lengde van het klein vaarbewijs, dat voor deelname aan deze cursus ove rigens met verplicht is, maar wel mee genomen. De lessen worden in prin cipe elke maandag gegeven, van 19.30 tot 22.30 uur, op een nog na der te bepalen locatie in Oudeschild. Het examen is eind april in Den Hel der en wordt gehouden onder auspi ciën van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond. De kosten be dragen (inclusief koffie en boeken) ongeveer €90. Het exacte bedrag is afhankelijk van de grootte van de groep. Opgave vóór 14 januari bij Klaas van der Duim, tel. 31 93 51 IJsclub Eierland kan met een gerust hart uitkijken naar een eventueel schaatsseizoen. De koek- en zopietent heeft sinds donderdag een vaste plaats op één van de oevers, waardoor met langer gespannen hoeft worden afgewacht tot het ijs dik genoeg is om er de kraam op te plaatsen. Bij het Eierlandse Kanaal, dat op gezette tijden wordt uit gebaggerd om de waterhuishouding in de Eierlandse polder onder con trole te houden, had zich op het punt waar Roggesloot en Eierlands Kanaal samenkomen en waar ook een toegangspad naar het water loopt een flinke landtong gevormd, be staand uit het in de loop der jaren uitgebaggerde zand. Afhankelijk van het waterpeil lag de oever gemiddeld een meter boven water. Geen ideale locatie voor een koek- en zopietent, waar de schaatsers immers zo in en uit moeten kunnen glijden. Rietsnijder Willem Reuvers, die het terrein pacht van Staatsbosbeheer en verantwoor delijk is voor het beheer, was deze situatie een doorn in het oog en be sloot de zaak - na overleg met de ei genaar - op eigen kosten aan te pak ken. Het mes snijdt aan twee kanten. Omdat de ijstent via een aflopend talud goed bereikbaar zal zijn, hoeft er ook niet meer door het kwetsbare riet 'gekneterd' te worden, iets wat in het verleden nog wel eens uit de hand liep. Donderdagmorgen, in de ijzige kou, kwam een kraan van Nico Roeper om de zaak te klaren. Gehuld in een dikke jas met grote bont capuchon zorgde Reuvers zelf voor de regie, zoals Corrie Timmer foto grafisch vastlegde. Afgelopen zaterdag werd de trailer officieel in gebruik genomen. De 8- jarige Anouk Nijman, dochter van het hoofd personeelszaken van de beurs, deed dat door de naam van de nieuwe trailer te onthullen. Nadat zij de vlag had weggetrokken, kwam de naam Euronext tevoorschijn. Naast de trailer doneerde de Euronext twaalf nieuwe overlevingspakken voor de bemanning van de Beurs plein. De trailer vervangt de oude, die nog van de Sigfrid Egmundis was. Met de nieuwe aanwinst kan de Beursplein voortaan ook in de Noordzee gelan ceerd worden, doordat de redding boot nu zowel voor- als achteruit te water gelaten kan worden. Met de oude trailer kon de boot alleen ach teruit te water worden gelaten, waar door alleen lancering in de Wadden zee mogelijk was. Gift In een vol boothuis met genodigden liet Möller weten dat het voor de beurs niet vanzelfsprekend is om er gens geld voor uit te trekken. 'Zo'n drie jaar geleden werd ons gevraagd een model van de Beursplein 5 voor De Beursplein 5 ivo (dl te water gelaten met behulp van de nieuwe trailer. Die werd zaterdag voor de lancering officieel in gebruik ge- nomen. (Toto Jeroen van Hattvm)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5