'Ik stap nu op de trekker alsof het dagelijks werk is 'Stadse met fratsen' kan zichzelf zijn bij 'Boer Siem' gespoeld Km y* 7« Duurzaam stranden Eilandcompetitie volleybal SV De Koog Jiangs de weg .TEXELSE COuraNT' Het is dat ik er - min of meer - heen gestuurd werd, anders was ik waar schijnlijk nooit op Texel terechtgeko men. Het was 1995. Sinds enkele maanden werkte ik bij de vakbond voor de grafische sector. Niet echt mijn richting, maar wel een kans die ik met beide handen aangreep, ook al was ik nog met klaar met mijn stu die. Het haalde mij en m'n vier kinde ren in ieder geval uit de bijstand, waar ik noodgedwongen een tijdje in ver keerde, Die zomer, mijn studie net afgerond, besloot ik tot een korte, welverdiende vakantie. Maar waar heen? Mijn budget was nog niet erg groot. Dus raadpleegde ik mijn ken nissen. Texel, daar moet je heen. We hebben nog wel een adres voor je. Met als bijkomstige tip dat de boer, die het zaakie runde, alleen was. En die boer moest ik beslist eens zien, want dat was een bijzonder iemand. Let maar op. Een echte Texelse boer. Misschien is het wel wat voor je.Die laatste mededeling werd gevolgd door de nodige knipogen, die overi gens wijselijk negeerde. Vnjheid, blij heid was in die tijd mijn motto. En zo vertrok, ik vergezeld door mijn twee jongste kinderen, richting Texel. Op zoek naar een boerencampmg van een bijzondere boer. Het viel nog niet mee deze te vinden. Maar één keer naar de aardappelboer vragen bleek voldoende. Blijkbaar een be kend figuur op het eiland. Eenmaal op het erf aangekomen, zag ik niets wat op een camping leek. Wel zag ik ie mand op een stoel. Hangend met twee poten in de lucht tegen een schuur aan. Daarop balanceerde een grote man met een woeste bos haar dat over de schouders reikte. Zeker de knecht. De aanblik deed mij even twijfelen. Wegrijden of toch maar vra gen... Wat kom ye doen, was het eer telefoontje of een 'bloemerige' groet van Texel. De eropvolgende vakantie periodes brachten we door op Oost- zicht. Afhankelijk van het weer op de boerderij of gewoon in de tent. En hielpen daar waar nodig een handje mee. Ondertussen verdiepte ik me verder in de vakbond. Volgde meerdere cur sussen en had het daar toch wel naar mijn zin. Tot er sprake was van een reorganisatie. Wat voor mij een over plaatsing naar het hoofdkantoor in Amsterdam betekende. Niet zo'n groot probleem, want ik was wel va ker verkast. Uiteindelijk lag het ook dichter bij Texel De overplaatsing zou een jaar later, in 1997, plaatsvin den. Tijd genoeg om een woning te vinden. Op rommelmarkten verkocht ik alvast het overtollige huisraad. Hoe minder je meesleept, hoe makkelijker het is. Met één ding zat ik behoorlijk in de maag. Mijn zelfaangelegde tuin. Bomvol zwerfkeien. Daar kon ik maar moeilijk afscheid van nemen. Even brainstormen en een geweldig idee borrelde naar boven. Even Siem bel len. Joh, ik heb een goed idee. Ik ver huis mijn tuin naar jou Dan zie ik hem af en toe nog eens. En zo ge schiedde. Want Siem is wel in voor een geintje. Moet kunnen. Zo reed ik in mijn kleine autootje honderden ki lometers heen en weer. Laadde de auto per rit zó vol met planten dat ik er zelf nog net in paste. De keien liet ik over aan de sterke armen van Siem. Nimmer hoorde ik hem zuch ten maar inwendig zal hij de keien (en mij) menig keer vervloekt hebben. Het waren er vele, waaronder hele zware. Maar de tuin op Texel werd een plaatje. Zelfs het vijvertje, inclusief vissen, overleefde de tocht. Wat over- dien vond de bloemist, die regelma tig bloemen afleverde, dat het toch wel eens tijd werd dat ik op Texel ging wonen. En zo belandde ik in de zomer van 1998 op Texel. Natuurlijk was de meelevendheid van de bloemist niet de doorslaggevende reden. We had den het er zelf ook al eens over ge had. Oostzicht en Siem waren mijn thuishaven geworden. Het rustpunt in mijn woelige leven. Maar ik wist ook dat mijn ex-partner voor de nodige problemen zou zorgen. Hij wilde met dat de kinderen naar die rimboe gin gen. Aan de andere kant konden Siem en ik het samen goed vinden. We hadden zoveel gemeen dat het zonde was om nog een paar jaar te wachten Nu kun je alles nog berei ken en de krachten bundelen tot één doel: Oostzicht weer terugbrengen tot wat het was. Een hele klus, dat besefte ik maar al te goed. Want ik was niet blind voor het achterstallige onderhoud. Maar ik zag ook dat an dere plaatje. Een grote uitdaging, de moeite waard. Want de manier van leven, het buitenwerk, de kampeer ders in het zomerseizoen, pasten beter bij me dan de hele week opge sloten zitten tussen vier muren. Wel hield ik mijn werk in Amsterdam aan totdat ik iets geschikts op Texel vond. Dat bleek met zo simpel. Vakbonds werk was uitgesloten. Dus werd het solliciteren op alles wat ik naar mijn idee wel aankon. De reorganisatie regeling was inmiddels afgelopen. Dat betekende bootje zes uur weg en 's avonds negen uur thuis. Voor een tijdje hou je dit vol. Maar het duurde te lang. Er was nog zoveel ander werk te doen. De camping, die lekker aan trok. Het opruimen van het terrein, het ste wat de man zei. En ik vroeg me af waar ik in hemelsnaam beland was. Tegelijkertijd kwam er een reus achtige arm om mijn schouders heen. Kom maar eens mee meissie. Het werd een fantastische vakantie. De rust en de gemoedelijkheid op zo'n kleine camping waren een aan gename ervaring. En de boer, toege geven, het was een bijzonder exem plaar. Maar ik kwam niet voor De Boer. Dus negeerde ik deze en ge noot van het mooie eiland. De laat ste avond van mijn verblijf stond ik op de dijk achter de boerderij en bekeek het landschap. Een gevoel van vrij heid. Even flitste het door mij heen. Stel je voor... als je op zo'n plek woont. Wat een voorrecht. Een klein visioen, edoch de realiteit stond be neden. Een half ingepakte auto. Mor gen weer naar huis. We namen af scheid. Met de vage belofte in de herfst nog een keertje terug te ko men. De daaropvolgende weken waren even hectisch als vanouds. Maar de betrekkelijk korte rust op Texel had goed gedaan. Iets om over na te den ken. Voor mij het sein om er met de herfst toch weer een weekje op uit te trekken. Naar Texel. Even weer die sfeer proeven. De caravan bleek ech ter verhuurd. Maar geen nood. Boer Siem had wel een plekje op de boer derij. Mijn argwaan verdween snel. We waren er volkomen vrij en konden gaan en staan waar we wilden. Met als bijkomstig genoegen boeiende gesprekken 's avonds bij de loeiende houtkachel. En zo ontstond een vriendschap tussen twee mensen uit een totaal verschillende wereld. Vanaf die tijd bleef er contact. Af en toe een De tweede helft van de eiland competitie gaat dinsdag 22 januari van start. Deze zal duren tot en met dinsdag 14 mei. Aanstaande dinsdag kan bij de wedstrijdleiding worden geïnformeerd naar de promotie/ degradatieregelingen. Teams die zich nog willen opgeven voor de tweede ronde van de competitie kunnen zich tot dinsdag 15 januari melden bij Willem van de Kamer, tel. 315194. Programma dinsdag 15 januari Veld A, gemengd 18.30 Rabo-Lindeboom 19.15 Rabo-Tatenhove 2 Fitt 20.00 Fitt-Lindeboom Tatenhove 2 20.45 De Wit-LenR Lindeboom 21.30 Nioz-Zandbank De Wit bleef rond mijn huis was een keurige egaal bruine vlakte. Ziezo. Opge ruimd staat netjes en Siem had er een leuke hobby bij. Vond ik. Siem had ook zo zijn sores. De ge meente stelde eisen. Wilde je acht kampeereenheden behouden, dan was je verplicht een inpandige toilet ruimte aan te leggen. Een behoorlijke investering voor een kleine bóeren- camping. Siem zag dit niet zo zitten. Die investering was met het punt, maar hij had al werk genoeg. En die paar gasten konden ook wel in het buitengebouwtje op de pot gaan zit ten. Want dat is kamperen bij de boer. Aldus de logica van Siem. Op dat moment besloot ik hem wat werk uit de handen te nemen. Want om overal alleen voor te staan, valt ook niet al tijd mee. Als jij nu zorgt voor een inpandig toiletgebouw, dan zorg ik wel voor een foldertje voor de cam ping. Zodat er wat meer gasten ko men. En de aanmeldingen en de rest van de rompslomp laten we via mij lopen. Dan hoefje alleen maar om je piepers te denken. En aan mijn tuin. En zo startte onze samenwerking. En stonden we samen op de SVR- vakantiebeurs de camping te promoten. Na de zomer treinde ik vanuit mijn woonplaats naar mijn werk in Amster dam. Een woning lag nog met in het verschiet. Gelukkig bestond er een reorganisatieregeling, zodat je een deel van de reistijd, vijf uur, onder werktijd mocht doen. Maar die hield een keer op. Daarnaast waren de oudste kinderen inmiddels studerend en op kamers. Het idee om met twee jonge pubers in Amsterdam te zitten, stond mij steeds minder aan. Boven- 22.15 Cocky-Autocentrale Ernst Veld B, dames 18.30 Wiersma-Milly's Bar Sportief 19.15 Keursl. Dros-Bar Sp. Milly's 20.00 Salon Martine-Goenga Dros 20.45 Smash'68-Jozefschool Salon 21.30 De Krim-NBC Eelman Rival 22.15 Zeilmakerij-De Rival De Krim Veld C, dames 18.30 Nokanto-Timmer B&B vd Vis 19.15 Westerlaken-B&B Nokanto 20.00 Haarst.-Natuurw. Westerlaken 20.45 Sportsh.-Eierl. Huis Haarstudio 21 .io Wessels-Durper D. lepe de B. 22.15 Klif 12-lepe de B. DurperDrup Uitslagen 8 januari Agrifirm-Super de Boer 1 -2; Grooten Slock-CVI 3-0; DGM-Teso 1-2; Maarcobouw-Tatenhove 1 3-0; Sportshop 2-Tex. Autocentrale 3-0; opknappen van de boerderij. En ver geet met het rooien van de aardap pels. Het was even wennen, maar inmiddels stap ik op de trekker alsof het mijn dagelijkse werk is. Met de aardappelrooier erachter is het wat lastiger. Maar mocht ik met keren per ongeluk een paar ruggetjes nemen, dan brengen een serie krachttermen vanaf de bunker mij weer snel in het juiste spoor. Op de rechte stukken kijk je uit over het land en droom je weg. Je voelt je zo vrij als een vogeltje en beseft dat dit de juiste keuze is geweest. Het echte leven. Dichtbij de natuur. Alles wat ik ooit wenste, kwam hier op Texel uit. Zoals het schrijven van stukjes voor de rubriek Aangespoeld in de Texelse Courant. Hoewel ik wel eens afdwaalde, bleef de kern van alle verhalen hoe iemand op Texel was beland. Ze bevatten vaak ele menten die herkenbaar waren mezelf. Menig verhaal bereidde ik in gedach ten voor op de trekker. Of in de trein naar Amsterdam. Zo benutte ik iedere minuut. Het leven werd een stuk sim peler toen ik eindelijk een parttime- baan op Texel vond en daardoor een zee van tijd overhield om daadwer kelijk de plannen door te voeren die we al zo lang hadden maar waar te weinig energie voor overbleef. Texel, een verademing vergeleken met het cultuurtje waarin ik zo'n tien jaar verkeerde. Waar je voortdurend op je woorden moest letten. Waar humor niet begrepen werd, althans niet de westerse. En je vooral met te open moet zijn. Een cultuurtje waar ik me beslist niet thuis voelde. Waar ik feitelijk nooit echt geaccepteerd Twaalf Balcken-Paal 28/De Krim 1 -2; Rabo-Fitt 2-1; Kevermuseum De Bocksberg-LenR 0-3; Nioz-Lmde- boom 2-1De Wit Installatietechniek- TX Kossen Horeca 3-0; Slagerij Beverdam-Zandbank 3-0; Cocky's Kapsalon-Kobeko 3-0; Nokanto- Sportshop Texel 1-2; Natuurwinkel- Timmers Bakkerij 0-3; Wessels Ont- werptl-B&BvdVis&den Boer 3-0; Keurslager Dras-Zeilmakerij 3-0; Smash'68-Spar Goénga 1-2; Bar Sportief-Jozefschool 0-3. SV De Koog speelt zondag een oefenwedstrijd tegen Sint Boys. Het treffen op het terrein aan de Boodtlaan begint om 14.00 uur. Ze zijn niet op het eiland geboren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze niet meer van een echte Texelaar zijn te onderscheiden. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te vestigen? Dat zijn enkele van de vragen die de geïnterviewden in de rubriek Aangespoeld krijgen voor gelegd door Ingrid de Raad. In deze aflevering vertelt onze medewerkster wie zij zelf is. Of ik erbij was toen de Hunte dinsdag werd vlotgetrokken? Nee. Ik was nog wel naar de strandingplaats gelopen toen het ernaar uitzag dat het nu echt ging gebeuren, maar toen er beweging kwam in het schip werd ik door emotie overmand en kon het niet langer aanzien. Ik was blij dat ik op de terugweg geen mensen te genkwam, want ik hield het met droog en thuis in bed heb ik nog geruime tijd hartstochtelijk liggen janken.Wat een verlies! Het kan wel tien jaar duren voordat we weer zo'n stranding beleven, als we het ooit nog meemaken. Velen van jullie hebben de afgelo pen dagen dezelfde ontreddering gekend. Toch moeten we het hoofd niet in de schoot leggen. Voor ons eilandgevoel en als sti mulans voor toerisme en bedrijfs leven is het van eminent belang dat er méér gestrand wordt op Texel, minstens eens per drie jaar. Wat let ons om dat te stimuleren en organiseren? Het is niet moeilijk om in nautische kringen reders en kapi teins te vinden, die tegen een pas sende vergoeding het noodlot een beetje te helpen en bij nacht en ontij op onze verraderlijke kust willen lopen. Ze moeten natuurlijk wel doen alsof het per ongeluk is en het tijdstip en de duur van de stranding moeten goed worden doorgesproken met de VW. De gang van zaken bij de afgelopen spontane stranding moge daarbij als voorbeeld dienen, al was die niet in élle opzichten perfect. Hier volgt een recensie. Het moment, midden in de kerst vakantie, was zeer gelukkig geko zen, want hierdoor werd het een geweldige en onverwachte attrac tie voor veel toeristen. De plek, niet al te ver van een ruim par keerterrein, dat voor het eerst in de geschiedenis volledig werd be nut, was ook niet slecht. Maar voor rolstoelers en slecht ter been zijnden zou een halve kilometer zuidelijker beter zijn geweest. Het is stuitend dat bij deze stranding in het geheel met is gedacht aan onze oudere en minder-valide me demensen. Overigens was het op merkelijk dat bepaalde Texelaars die anders niet vooruit zijn te branden, nu razendsnel ter plekke waren. Bovendien gaven ze daar blijk van een verbluffende kennis inzake de oorzaak van de stranding en de manier waarop het schip er weer afgehaald moest worden. Na elke mislukte bergingspoging wisten zij precies hoe het anders had gemoeten. Als zij in dienst treden bij Smit Tak, kan dat bedrijf zich in de toekomst veel geld en materieel besparen. Het zelfde bedrijf zal dan bereid zijn de strandingen die wij gaan organiseren, te sponsoren. Nóg een aanmerking die de vol gende keer ter harte genomen dient te worden: de financiële ba ten van deze stranding hadden veel groter kunnen zijn. Het is pijnlijk maar het móet worden ge zegd: het is treurig dat voor dit evenement, waarvoor toeristen zelfs speciaal naar Texel waren af gereisd, géén entree werd gehe ven! De burgemeester had natuur lijk het strand moeten afzetten en van de bezoekers minstens ander halve euro vragen. Reken even mee wat dat zou hebben opge bracht. De stranding trok 8000 mensen die één keer kwamen, 6000 die twee keer belangstelling toonden en 3 a 4000 ramp- verslaafden die drie of meer keer kwamen. Dat is dus tenminste 32.000 bezoeken a 1.50 48.000 euro oftewel meer dan 105.000 ouderwetse guldens. Bij een en tree van 3 euro is dat het dubbele. Dat is nog eens wat anders dan die 8700 gulden die Klok en zijn trawanten aan het Tesselhuus hebben gegeven. Dit bedrag zou nog schameler zijn geweest als mijn vriend Frits Langeveld die 25% niet had gelapt. Zijn lokale populariteit herstelde zich daar door aanzienlijk, maar dat was een onbedoeld neveneffect want hij had natuurlijk alleen de belan gen van de gehandicapte mede mens op het oog. Overigens vind ik dat die koek en zopie de vol gende keer moet worden ver pacht. De hoogste inschrijver krijgt de gunst. Opnieuw: kassa! Nu ik toch in een kritische stem ming ben. wil ik ook wat aanmer ken op de bemanning van dat schip. Die deugde met. Ik bedoel, die Filippijnse mannen deugden wel, maar voor de sensatie zou een veel groter aantal opvarenden met vrouwen en kinderen specta culairder zijn geweest. Het met het wippertoestel aan land bren gen van die menigte zou veel jolijt hebben gegeven voor Texelaar en toerist en een nog aanmerkelijk hogere entreeprijs mogelijk heb ben gemaakt. De volgende keer dus graag een passagiersschip, ook in het belang van de opvaren den zelf. Voor de passagiers van de veerboot Rotterdam-Goten- burg moet het een bijzondere ver rassing zijn om op weg naar hun kerstvakantie met in Zweden maar op Texel terecht te komen. Als ze goed worden opgevangen komen ze zeker terug, want er is een grote markt voor avontuurlijke overlevingsvakanties. Verder moet erop worden gelet dat zo'n schip strandt bij springtij en noordwesterstorm. Zodat het met zijn neus tegen de duinen ligt. Het kan dan tot het eind van de zomer blijven zitten en worden in gericht als horecabedrijf, dat stel lig het meest winstgevende van Texel zal zijn, omdat letterlijk ie dereen daar tenminste één keer heen wil. Voor duurzaam toerisme heb je duurzame strandingen no dig. Het eind van het verhaal is dat het schip wordt vlotgetrokken. Of ge sloopt als dat voordeliger is. Of naar Flora wordt getransporteerd. Spontaan in brand vliegen is ook leuk. Kortom: mogelijkheden ge noeg voor echt-Texels juttersvermaak annex ramp toerisme en het is historisch en educatief verantwoord. Mocht de stroom bezoekers toch nog stag neren, dan zetten we in scène dat het gestrande schip wordt over vallen door agressieve Texelse jutters, die er alles afhalen wat van hun gading is. Van de Uitgeesten en de Bonen hoorde ik al dat ze willen meewerken, natuurlijk on der voorwaarde dat ze mogen houden wat ze te pakken krijgen. Hoe langer ik er over nadenk, hoe meer ik het zie zitten. Dit wordt héél leuk. Misschien nog leuker dan het VOC-feest dat we voor de komende zomer hebben gepland en het is in elk geval goedkoper. Organisatie en uitvoering van dat periodieke openluchtspektakel worden in handen gelegd van de Texelse Stichting tot Bevordering van Scheepsstrandingen, kortweg de TSBS. Ik ben daar de oprichter en voorzitter van. Met onbeperkt mandaat. En behoorlijk bezoldigd, want nu kan het lije. Harry. VRIJDAG 11 JANUARI 2002 Inmiddels is het ruim een jaar geleden dat ik de laatste aflevering in de rubriek Aangespoeld schreef. Regelmatig werd ik daarover aangesproken. Schrijf je niet meer? Het antwoord luidde steevast: overeen tijdje weer, even een rustpauze. Slechts een enkeling wist dat er iets anders aan de hand was. Het 'even' niet schrijven, werd een jaar niet schrijven. Een bewuste keuze. Een persoonlijk verlies lag hieraan ten grondslag. Het was even dubben of ik mijn eigen verhaal naar buiten wilde brengen, omdat ik normaliter de voorkeur geef aan anonimiteit. Niets zal mij ooit weerhouden te schrijven, al stort alles om mij heen in. Behalve... Ach, ik ben niet de eerste die dit overkomt en zeker ook met de laatste. Hoe een uitdaging op mijn levenspad kwam. Ingrid de Raad met partner Sleme Wuis, 'de altijd zo nadrukkelijk aanwezige natuurman'. ben. Want ik was een stadse. Een stadse met fratsen. Omdat je niet mee ging in het heersende levenspa troon. Er zat geen ruggengraat in mijn directe omgeving. En de maatschap pij kreeg de schuld van hun eigen falen. Een schop onder de kont moesten ze hebben. En die gaf ik uit eindelijk. Mijn ex-partner was de eer ste die dit genoegen mocht smaken. Maar dan wel gelijk de deur uit. En nee, ik ben geen bitch. Verre van dat. Ik had het veel eerder moeten doen. Texel, heel snel was ik hier gesetteld. Ik was thuis en bloeide helemaal op. Duidelijk verstaanbare mensen, een open mentaliteit. Geintje maken op zijn tijd. En niemand maakt ergens een probleem van. Komt wel goed... Heerlijk. En met alleen dat. Op Oost zicht ben ik volledig mezelf. Lekker rondbanjeren in een afgedragen broek op rubberen laarzen. Mijn lievelingsoutfit. Wat let je, niemand die zich er aan stoort. Mooi toch. Vooral veel buiten werken. In weer en wind. Zwaar werk, licht werk, het maakt niet uit. Buiten ben ik in mijn element. Of achter de computer, als ik een verhaal onder handen heb. Een perfecte combinatie. Het enige dat mij zorgen baarde, waren mijn kinderen. Zo enthousiast als ze eerst waren, toonden ze steeds minder animo voor het buitenleven Want aan de overkant was het toch wel makkelijker. Hoefden ze geen ki lometers te fietsen door weer en wind. En het moment waar ik voor vreesde, brak aan. De jongste van het tweetal stapte op. Juist het kind dat zo op zijn plek was in deze kleine gemeenschap. Laten gaan, was het advies. En ik liet het gaan. We werkten stug verder aan onze plannen. De aanleg van een grote tuin met wandelpaden. Waarin planten, bloemen, fruitbomen elkaar afwisse len. Ook verschillende groentesoor ten. Voor eigen gebruik en voor de gasten. Als je kampeert bij de boer, eet je van het land. Dat hoort er bij. Sla, boontjes, andijvie, het gaat grif van de hand. De gasten vinden het fantastisch. Geven goedbedoelde adviezen, die ik stevig in mijn oren knoop. Want ik doe maar wat. Op goed geluk. Stuk voor stuk zijn ze gek (Foto Gerard Timmerman) op Boer Siem, de altijd zo nadrukke lijk aanwezige natuurman. Als zijn fluitje klinkt, staat de koffie klaar. Gre tig luisteren ze naar zijn verhalen, geïllustreerd door geluiden die je in de beschaafde wereld niet tegen komt. Althans niet op dat geluids niveau, Met de etiquette houdt Boer Siem zich met op. Dat hoeft niet op Oostzicht. Hier leef je vrij en blij. Ver rukt over dit natuurgeweld kopen ze massaal ansichtkaarten van Boer Siem. Leuk voor het thuisfront. Met de groeten van boer Siem. Eéécht wel! De persoon in kwestie zelf kon er in eerste instantie de humor niet zo van inzien. Zijn beeltenis op een an sichtkaart, moet dat nou? Ja dat moet. Want jij bent Oostzicht. En het gaat om de achterliggende gedachte. Een kostelijke reclamecampagne. Boer Siem die in de postzakken van de PTT door heel Nederland reist. Sommige gasten helpen graag een handje mee. Vrijwillig. Want niets moet. Doen een klusje of helpen mee met aardappels rooien. En hopen stiekem op een plaatsje in de Oost- zichter Courant, waar belevenissen en hulpvaardigheid van gasten in opgenomen worden. Inclusief actie foto. Dat streelt. Menig klusje op de boerderij wordt op die manier ver sneld afgewerkt. En wie of wat ie ook bent, dat krantje raakt blijkbaar een snaar. Het maakt een soort competitiestrijd los. Wie komt er hel eerst in de krant. De directeur van een sportpark die een vloertje tegelt of de boekhouder die het houten speel- huisje repareert. De helden van de week. En 's avonds, bij het kampvuur tje en met een Juttertje, lopen ze ge regeld naar het melklokaal. Onder hel mom van plasje doen, om te zien of de nieuwste editie er al hangt. En zo rommelden we door. In Texels tempo. Doen wanneer het uitkomt. Zo gaat dat hier op het eiland. Geen gestress. Werk blijft er toch wel. Langzaam maar zeker kwam er weer lijn in het geheel. En daarmee ons doel binnen handbereik. De wintertijd gebruikten we voor andere klussen. Zoals het snoeien van de bomen. En als ik het even zat was. liet ik alles lig gen. En verdiepte ik me in de biolo gische groenteteelt. Het werd tijd voor een wat meer professionele aan pak. Wat de kampeerder lust, gaat bij de aardappelklant er ook wel in. En toen kwam het moment dat hel tweede kind vertrok. We hadden het al een tijdje zien aankomen, maar hoopten tegen beter weten in. Laten gaan... En je weet dat je met anders kan. Het verstand zegt ja, het gevoel nee. Het evenwicht tussen die twee was ver te zoeken. De klap kwam te hard aan. Dan is het een uitkomst dat er veel werk te doen is. Want het bio logische jaar breekt aan. Een arbeids intensieve klus. Maar ook de beste therapie die je maar kunt bedenken. Een vroege gast, een gepensio neerde lerares, liet dit berichtje na in het gastenboek: Ik hou zo van dit gastvrije plekje, waar liefde woont, waar je wordt geïnspireerd om niet voor minder dan liefde en zorgvuldig heid te gaan, ook als je daarbij jezelf tegenkomt. Ik heb nog nooit eerder twee mensen op jullie manier met een tuin bezig gezien. Maar dat het een lusthof is, is duidelijk. Een treffender omschrijving had zij niet kunnen geven. Ze had geen uit leg nodig. Voelde aan waarom ik ie der vrij uur aan de tuin besteedde. De reden dat ik een jaar niet schreef. Om mezelf de tijd te gunnen weer in ba lans te komen. En waar liggen nu mijn roots? Op het Noordereiland. Weliswaar in Rotter dam maar toch, een echt eiland. Waar ik tot mijn negende jaar woonde. Een omgeving die zeer in spirerend was. Eén en al avontuur. Tussen afgemeerde schepen. En als je zeurde, kreeg je een schop onder je kont en werd je naar buiten gebonjourd. Met een oude broek aan en een paar rubberen laarzen. Ingrid de Raad

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6