'Het was helemaal niet zo bot als ons verteld was' Cabaret en quiz in jongerencentrum Time Out AgendaT Jury mild in oordeel voorronde Amsterdams Kleinkunst!estiva! Oordeel jury over optredens .TEXELSE TEXELSE^COURANT 2 COURANT Pax Christi zoekt gastgezinnen Vocaal ensemble van allure in De Kiekendief Vogelcursus teso Quartel draait oude films over De Cocksdorp Ernst Daniël Smid in Texelse natuur oud Papier Losse maat omwille, van het er willen zijn. Wat wil tijdse mens neerzette. Volgens de DINSDAG 15 JANUARI 2002 Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 82 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info6lenr.nl Op al onze Mvwt entree on tracteo en aanbiedingen daartoe zqn van toepassing de Regelen voor het Advertentiewezen van de Stichting ROTA gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd Dn de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29.80,- Per jaar 59.60.- Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Pax Christi Kinderhulp is op zoek naar gezinnen die in de paasvakan tie (van 23 maart tot en met 4 aprii) onderdak willen bieden aan kans arme kinderen uit Berlijnse kinderte huizen. Het gaat hierbij om meisjes en jongens van 6 tot 14 jaar, voor wie een paar weken in een gastgezin al een vakantie is. Pax Christi verzorgt inmiddels al veertig jaar vakanties voor deze kinderen en vele duizen den Nederlandse gezinnen hebben ondervonden wat het betekent een Berlijns kind onderdak te bieden. Ook voor de zomervakantie (7 tot en met 27 juli) worden nog gastouders ge zocht. Medewerkers van Pax Christi ver strekken graag alle informatie. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met actieleidster Tineke Tuk, tel. 072-5624733, of met mede werker Christina Fokkens. tel. 313808. De caravanjeugd van Oudeschild heeft vrijdag in Time Out de quiz van het Jongerenwerk gewonnen. De jongens en meiden, die hun on derkomen bij de IJsdijk hebben, mochten uit handen van gastvrouw Bibi 150 euro in ontvangst nemen. Het geld is bedoeld als financieel steuntje voor de huur en inrichting van hun verblijf. Ook voor de an dere deelnemers - jongeren uit andere dorpen - waren er geld prijzen. In totaal was 500 euro be schikbaar. De quiz bestond uit zes uiteenlo pende meerkeuzevragen. Zo moes ten de deelnemers van organisatrice en presentatrice Carla Schrama ant woord geven op de vraag in welke band de vader van het kind zit dat zangeres Anouk verwacht. Maar ook moesten ze weten welke wethouder verantwoordelijk is voor jongeren- zaken. Het juiste antwoord moest door middel van het opsteken van bordjes worden gegeven, waarbij de supporters in de zaal luidkeels hun suggestie konden doen Gevolg was dat iedereen alle vragen goed had, waarna een shoot-out volgde en de deelnemers de zin 'als ik de baas van Texel was moesten afmaken. De jeugd uit Oudeschild vervolgde met zou ik meer hangplekken willen voor jongeren, een coffeeshop bou wen en meer geld om dingen te on dernemen voor ons, de jongeren'. Hun boodschap was weinig poëtisch en zal waarschijnlijk de wereld met verbeteren, maar de jury - die onder voorzitterschap stond van raadslid Jaap Vlaming - vond hem de beste van allemaal en goed genoeg voor de hoofdprijs. De quiz was een groot succes, vooral in die zin dat het jongerencentrum volgelopen was met jongeren die er anders zelden of nooit komen. De sfeer was uitstekend en ondanks hun verschillende achtergronden viel er geen onvertogen woord, al viel op dat de nieuwjaarsreceptie direct voorbij was toen de quiz gespeeld was en iedereen die niet kind-aan-huis in Time Out is het pand verliet. worden afgewacht, want die maakt pas op 28 januari bekend welke kan didaten doorgaan naar de volgende ronde. De Leeuw koestert zelf niet al De kandidaten moesten zich voor het Leids Cabaret Festival aanmelden dooreen videoband in te zenden De Leeuw nam haar act op in Klif 12, nadat ze deze enkele malen van ei genaar Cor van Heerwaarden voor 'Een uniek ensemble van interna tionale allure, dat gerekend mag worden tot de allerbeste a capella- ensembles ter wereld'. Dat zegt de organisatie van de concertserie Muziek Complet over Quink, het uit vijf professionele zangers be staand gezelschap dat zondag 20 maart optreedt in theater De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim. Dit tweede concert in de se rie begint om 14.00 uur. Quink heeft met alleen kwaliteit, maar is ook een actief ensemble. Naast de vele concerten die het jaarlijks in ^ederianc^eef^werc^pgetredemn Cabaret De avond was geopend door de Judith de Leeuw, die afgelopen zon dag in Leiden meedeed aan de voor ronden van het Leids Cabaret Festi val en die in Time Out tien minuten uit haar programma bracht. De 20-jarige Texelse, die podiumervaring opdeed als medewerkster van theater Klif 12, bracht een vlotte act op de planken, die nog verre van perfect was, maar die op z'n minst veelbelovend was. Succes bij de toeschouwers had ze vooral met het leeghoofdige type dat er alles voor over heeft om op televi sie te komen en rijk te worden, zelfs een volkomen nutteloze activiteit als het leegzuigen van tien in rode wijn gedoopte tampons. Het nummer was een duidelijke parodie op wat er in sommige televisieprogramma's te zien is en daarmee gaf De Leeuw bovendien blijk van een sociale bevlogenheid. Haar optreden in Leiden, twee dagen later, verliep naar wens, al moest de tegenwoordig In Alkmaar wonende Texelse nogal wennen aan het 'stugge' publiek. Of de jury haar op- ^der^oe^enoe^ondmnoeUio^^erst^'ond^fgevaller^ Judith de Leeuw oefende in Time Out voor het Leids Cabaret Festival. (Foto joop te hoge verwachtingen en stelt zich bescheiden op. 'Ik wil graag naar de toneelschool of de klein kunstacademie, maar ik weet niet zeker of ik dat kan en of ik het leuk vind. Deze optredens doe ik om te kijken of het echt wat voor me is. Het stelt nog weinig voor en het kan mak kelijk nog misgaan. Bij het Amster dams Kleinkunst Festival ben ik in de publiek had mogen oefenen tijdens een dinercabaretvoorstelling. 'Dat is heel goed geweest, om het zo te doen. Maar het is me In Leiden wel opgevallen dat het publiek niet overal zo makkelijk lacht als bij Klif. Geluk kig zei iemand van de organisatie la ter dat hij het leuk had gevonden. Dat was wel fijn.' diverse landen in West-Europa en Azië. Iedere twee jaar wordt een tour nee gemaakt door de Verenigde Sta ten en Canada. Het repertoire omvat zowel werken uit de vroege Renais sance als hedendaagse muziek en muziek uit alle tussenliggende perio des. Voor het concert op Texel is ge kozen voor werken van Benjamin Britten (1913-1976), György Matyas Seiber (1905-1960) en William Byrd (1543-1623). Na het concert staat het 'complet'- gedeelte op het programma: een tra ditionele Engelse high tea. Onder het genot van een hapje en een drankje kan dan worden geluisterd naar en kele closeharmonynummers van de heren en dames van Quink, die dan niet meer op het podium staan, maar 'gewoon' tussen het publiek. Lekker nijen die worden geserveerd zijn scones, cranberrymuffins, carrot pie en toffeecake. De toegang kost €17,50; kinderen tot en met 12 jaar betalen €7,50. Voor dat bedrag mogen de bezoekers ook deelnemen aan het complet-ge- deelte. Kaarten zijn verkrijgbaar bij De Krim, Muziek- en Dansschool Texel, Nauta Boek en de VW. Het derde en laatste concert van dit seizoen wordt op 17 maart verzorgd door het Sint Peterburgs Pianotrio, dat bestaat uit Lidia Kovalenko (viool), Irina Molokina (cello) en Joeri Serov (piano). Het voorlopige pro gramma vermeldt werken van Alexander Glazoenov, Johannes Brahms en Dimitri Sjostakovitsj. De Vogelwerkgroep Texel start bin nenkort met een cursus vogels her kennen voor beginners, bestaande uit zes cursusavonden en vijf excur sies. De lessen worden gegeven in d'Ouwe Ulo in Den Burg, steeds op donderdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. De excursies vinden plaats op de zaterdag of zondag aansluitend. Deelname kost €10,-. leden van de werkgroep betalen €7,50. Voor inlich tingen en opgave: Andri Binsbergen, tol. 318470, e-mail a.binsbergen@hetnet.nl. Dinsdag 15 januari: De afdeling stambomen van de Historische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in Tusse de Banke aan de Groeneplaats in Den Burg. In Cinema Texel draaien Lord of the rings (aanvang 20.00 uur) en Serendipity (20.30 uur). Woensdag 16 januari: Cinema Texel is wegens vakantie gesloten. Donderdag 17 januari: In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. In De Aleph (Weverstraat 54, Den Burg) wordt tussen 20.30 en 2115 uur gemediteerd en worden man tra's gezongen voor de wereld vrede. Voor informatie: tel. 319449. Cinema Texel is wegens vakantie gesloten. Vrijdag 18 januari: In schouwburg De Kampanje i Den Helder begint om 20.15 uii,! het toneelstuk 'De huisbewaaij der'. Na afloop vaart een exti,( boot terug. Cinema Texel Is wegens vakante gesloten. Momenteel is de ms. 'Schulpen gat' voor onderhoud uit de vaan i Ms. 'Molengat' onderhoudt dil dienstregeling. Tot vrijdag 8 te. bruari zijn er geen extra afvaarten Wachttijden worden niet verwacht J Hoogwater te Oudeschilt; 21.45 u.B 22.30 u. i 23.06 u. j 23.26 u. Di. 15 9.30 en Wo. 16 9.24 en Do. 17 9.40 en Vr. 18 10.20 en Za. 19 10.40 en Zo. 20 10.57 en Ma. 21 0.25 en Di. 22 0.45 en Aan het strand is het ongeveer een uur ee^ der hoogwater De zon komt 21 januari oj. om 8 34 uur en gaat onder om 17 06 uur 2{ januari eerste kwartier. Daan Quartel luistert de openings manifestatie in het Eierlandsche Huis zaterdag op door oude films te draaien. Het gaat om drie films die hij zelf maakte in 1981 en 1982 en die beelden bevatten van onder meer schaatswedstrijden, damesvoetbal en handbal in De Cocksdorp. De ver toning begint om 15.00 uur. In het televisieprogramma 'Una voce particulare' dat zondag 20 januari van 21.00 tot 21.50 uur wordt uitgezon den via Nederland 3, zijn beelden te zien van de Texelse terreinen van Natuurmonumenten. Presentator Ernst Daniël Smid werd tegen de achtergrond van deze gebieden ge filmd en zal hierover ook informatie geven. Donderdagavond haalt Scoutt Texel oud papier op in Den Bui) Men wordt verzocht dit vóór 191; uur aan de straat te zetten, in nietj grote bundels of een kartonnen do, (geen plastic zak). Gelieve er op ttsj te zien dat het papier met gedurem,i lange tijd in de regen staat. De papis. wagen komt in de volgende strate. 3. Emmalaan, Pieter vt,- Cuijkstraat, Elemert, Haffelde weg, Schilderend in de richting va Oudeschild vanaf de rotonde, Ao van Hollandstraat. Opgeven voor het kampioenscha klaverjassen met losse maat, dat o drie woensdagen wordt gehoudem het Eierlandsche Huis in 0 Cocksdorp, kan via telefoonnummi 316507. In eerdere berichten wei een verkeerd telefoonnummer ve meld. De kosten voor deelname tx dragen €7,-. Zuig, bestaande uit Erik Willems, Vincent Geers en Victor Mentink. jury vertoonde hij te weinig wendin gen, waardoor de dynamiek wegviel. Voor Walkate was het de tweede keer dat hij meedeed aan de voorronde van het festival. Vorig jaar vormde hij tijdens de voorrondes van het Klein- Noem het maar een soort audities.' Of hij het volgend jaar nog een keer probeert bij het Amsterdams Klein- kunstfestival, weet Walkate nog niet. Wél staat over een week alweer een ander festival voor de deur waar hij platte humor overstegen. Cabaretière Martina Nauta was een van teleurgestelden. Zij toonde na afloop een verslagen en wat moede loze houding. 'Ik vind dit heel jammer. De jury heeft niet de juize keuze ge- Veertien spelers voerden tien acts op tijdens de voorronde van het Amsterdams Kleinkunst- festival in Klif 12. De jury was mild in haar oordeel. Een be knopt overzicht. Marcel Harmsen: Durfde maat schappelijke onderwerpen aan te snijden en had een oprechte me ning. De jury miste wel eenheid in zijn programma. Ook zat hij onno dig veel verscholen achter zijn piano. Durfde hard te zijn en lef te hebben. Door naar de volgende ronde. El (Eva Schuurman en Isaak Hof land): Bleven teveel hangen in de vorm en gingen voorbij aan wat ze wilden zeggen. De jury kon niet ontdekken welke persoonlijke ge voelens de basis waren voor de voorstelling. Niet door. Tom Slichting: Wist een goed ver haal te vertellen en had een duide lijke lijn in zijn voorstelling. Nadeel was dat hij de indruk wekte aardig gevonden te willen worden door het publiek. Volgens de jury moet hij leren zichzelf minder te relative ren en meer voor zichzelf staan. Door naar de volgende ronde en winnaar van de publieksprijs op donderdagavond. Gijs Nollen en Joris Erwich: Hun optreden deed aanvankelijk den ken aan middelbaar school- cabaret. Later bleek er een duo te staan dat bij vlagen absurdistische sketches had. Ze mochten meer persoonlijkheid naar voren bren gen. Door naar de volgende ronde. Martine Nauta: Haar contact met de zaal was goed, maar het totaal leek teveel op improvisatie waar door er weinig overbleef. De jury vermoedde wel dat er bij haar meer inzat, dan ze liet zien. Niet door. Leon van der Zanden: Ging goed om met publiek, was snel en ad rem en had een sympathieke uit straling. Wilde het publiek als standup-comedian echter teveel naar de zin maken. Zou volgens de jury grimmiger mogen zijn en zich zelf meer bloot mogen geven. Door naar de volgende ronde en winnaar publieksprijs vrijdag avond. Mannen op de Maan (Harold Schraven en Leslie Oostveen): Het thema 'keurig', dat als rode draad door de voorstelling liep, was niet overal te herkennen. De sketches zelf waren van wisselend niveau. Volgens de jury was er te weinig over de inhoud nagedacht. Niet door. Philip Walkate: Vertoonde te wei nig wendingen In zijn spel. Had volgens de jury wel degelijk wat te vertellen, maar zou scherper en meer 'to the point' mogen zijn. Niet door. Zuig (Victor Mentink, Vincent Geers en Erik Willems): Waren adrem en hadden goed contact met de zaal. Het was jammer dat ze hun persoonlijkheden niet ver der hadden opgebouwd. Door naar de volgende ronde. Gino Sanctie (Frank van Erum en Han Coucke): Was geen kleinkunst meer, maar kunst volgens de jury. Ze hadden lef en waren kwetsbaar, het programma was goed door- gecomponeerd met een grote rijk dom aan taal. Toonden zich ware kunstenaars van de verbeelding. Geluk en verslagenheid zaten za terdagavond een paar stoelen bij elkaar vandaan op de balustrade van Klif 12. Terwijl Vincent Geers en Victor Mentink van de groep Zuig elkaar omhelzen van blijdschap, staart Philip Walkate stil voor zich uit. Twee dames die naast hem zit ten, spreken bemoedigende woor den, een voorbijganger geeft hem een goedbedoelde aai over de bol. De jury heeft dan net haar beoorde ling uitgesproken over de tien acts die zij donderdag-, vrijdag- en zater dagavond heeft gezien in het theater in Den Hoorn. Veertien beginnende cabaretiers en andere kleinkunst- beoefenaars deden, voor een uitver kochte zaal, mee aan de voorrondes van het Amsterdams Kleinkunst- festival (AKF). Die werden voor de vijftiende keer op het eiland gehou den. Verzameld op de balustrade kregen de beginnende cabaretiers en kleln- kunstbeoefenaars zaterdagavond laat de uitslag te horen. Die bleek voor de meesten reuze mee te vallen. Juryvoorzitter Lars Boom toonde, voordat hij begon voor te lezen, voor de zekerheid kennis van het verleden waarin afgewezen kandidaten en publiek met een afwijkende mening soms woedend konden reageren. 'Ik kreeg twee adviezen mee. Denk erom dat je afgewezen kandidaten altijd weer kunt tegenkomen. En vergelijk jouw conditie met de zijne of hare Na het voorlezen van de jury beoordeling kon Boom echter onbedreigd en ongehavend een bier tje drinken aan de bar. De jury had wel de nodige kritieken, maar ze was met vernietigend. Alge mene kritiek was dat sommige spe lers te weinig van zichzelf lieten zien. Boom: 'Je moet het toneel opwillen, je vertellen?' Volgens de jury moeten de spelers zich niet verschuilen ach ter liedjes, typetjes of mooie praatjes. De jury stoorde zich ook aan zogehe ten excuusliedjes. 'Zo van: neemt het ons vooral niet kwalijk als we niet goed zijn. Daar moeten we vanaf. Het publiek op Texel is al lief genoeg en meer slijmen heeft geen zin.' De jury bestond naast tekstschrijver Boom uit regisseur Ton Offerman, compo nist Frank Deiman, cabaretière Manjke Boon en acteur Mike Ho Sam Sooi. 'Het was helemaal met zo bot als ons van te voren gezegd was', zegt een stralende Joris Erwich (26) van het duo Gijs&Jorls kort na de uitslag. 'Ik kan me wel vinden in wat ze over ons zeiden.' Om vervolgens uitgelaten tegen een voorbijganger te roepen: 'We krijgen nu een regisseur. Een echte regisseur. En dertien voorstel lingen in het land!' Volgens het juryrapport deed het optreden van Gijs&Jons aanvankelijk denken aan middelbaar school- cabaret, maar bleek er later een duo te staan dat bij vlagen een aantal prettig absurdistische sketches had met intrigerende momenten. 'Het was wel zwaar om te wachten op de beoordeling', erkent Gijs Nollen (23). 'Vooral omdat je de kritiek hoort, ter wijl het publiek erbij zit.' De twee be gonnen voor de zomervakantie aan hun show. Ze volgen een opleiding drama en zitten bij elkaar in de klas. De 27-jarige Philip Walkate kon zich niet vinden in het afwijzende oordeel van de jury. 'Ik vind dit heel jammer. Ze hebben niet op de inhoud gelet. Ze hebben ook niet naar de teksten gekeken, maar meer naar de manier waarop iets gebracht werd.' Walkate bracht een show waarin hij de eigen- Gijs Nollen en Joris Erwich als Gijs&Jorls kunstfestival een duo met Jan Hein Reeringh. Ze haalden toen de vol gende ronde met. 'Ik speel nog steeds met hem, maar ik doe ook voorstellingen op mezelf.' Walkate begon een paar jaar geleden met studentencabaret, terwijl hij geschie denis studeerde. Na zijn afstuderen wist hij nog niet goed welke kant hij uit wilde. Hij besloot zich, naast een baantje aan de telefoon, verder op het cabaret toe te leggen. 'Met Reeringh doe ik cabaret-op-maat. Dan spelen we op verzoek voorstel lingen bij bedrijven en organisaties. Ook speel Ik soms ober of ver strooide professor bij lezingen.' Mee doen aan festivals is voor hem een manier om ervaring op te bli|ven doen. 'Het voordeel is dat je niet zelf een hele zaal hoeft te regelen. Je kan spelen en je speelt voor een publiek. het opnieuw gaat proberen. Geluk Victor Mentink (22), Eric Willems (20) en Vincent Geers (23) van de groep Zuig blijven na de uitslag lange tijd in een hogere fase van geluk. De drie klasgenoten, tweedejaars van een theateropleiding in Amsterdam, be gonnen in september te werken aan de gespeelde voorstelling. 'Daarvoor waren we al bezig om iets met Shakespeare te doen, maar dat lukte met', vertelt Mentink. Schrijvend en improviserend kwamen ze tot hun nieuwe voorstelling van 25 minuten. 'We werken tijdens het oefenen veel met een camera, zodat we kunnen zien wat we gedaan hebben.' De jury vond dat de drie ad rem waren, goed contact hadden met de zaal en dat hun ogenschijnlijk flauwe grappen de maakt. Ze heeft te weinig naar het inhoudelijke gekeken.' Nauta legde zich een jaar geleden naast haar werk toe op cabaret. Het Amsterdams Klemkunstfestival was het derde fes tival waar ze aan meedeed. En de derde waarin ze strandde in de voor ronde. 'Ik weet nog niet wat ik nu gaan. Voorlopig neem ik even pauze.' De zes winnaars gaan door naar de halve finale in Amsterdam. Ook krij gen ze begeleiding van een regisseur en mogen ze dertien voorstellingen in het land geven. De presentatie van het AKF was drie avonden lang in handen van een goed voorbereide Janien de Bruijn. Tekst Jeroen van Hattum Foto s March Heijnen Phiiip Walkate.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2