Welvarend en herkenbaar eiland als thuis voor allen 'Ik praat veel liever met mensen dan met papier' Boei 'Hunte'legaal naar juttersmuseum Xw/eru Texels Belang: leefbaar in vele opzichten TEXELSE J C0URANT ONB! IN UW EIGEN BELftNG *-0Q- WELKE BELOFTES ZRL ~]IK &RRH DOEM!?'- :«?"j ws kOrrCXO». PfiRT'J BURO A Museum komt van de grond ]\Jieuw bloed v:~~~ Sportvissen Nieuwe gezichten, nieuwe beloftes Tweede periode Groot Slem WEET DE1. HOE WE 0N5 GRRN NOEMEN LöT, LEEF-BRRR-TEXEL f GOED HE!! f~7/ nOU flL6 DAT DOU 5TRNDRRRT WORDTKUn DE BETER DE FORTUIN ERGENS RRRS GRRN -i ZOEKENr WWW.TEXEICRRT00N.MYWEb.Nl VRIJDAG 18 JANUARI 2002 flCTÏ, Pao»'* De bouw van het nieuwe luchtvaartmuseum is nog maar net begonnen of het hoogste punt is al bereikt Woensdag.wer den de zeven stalen spanten ge plaatst die de ruggengraat vor men van het 30 meter lange en 17 meter brede gebouw, waarin straks het luchtvaartgedeelte van de collectie zal worden onderge bracht, zodat in het bestaande gebouw de permanente exposi tie 'Texel 1940-1945' verder kan worden uitgebouwd. Voor René Boon was het plaatsen van de spanten waarbij gebruik werd ge maakt van een enorme kraan, een hoogwerker en een schaar- lift, een routineklus. André Ran, Willem Mets. René Vis, Joop Schraag, Theo Witte en andere vrijwilligers hebben een werk zaam aandeel in de bouw, zodat de kosten worden gedrukt. De foto toont hoe zij toekijken bij het plaatsen van de eerste spanten. Sinds een jaar voert hij bijna dage lijks de schapen op boerderij de Hoge Kamp aan de Hoornderweg. Als raadslid hoopt hij straks voor schapen in het algemeen op te kunnen komen in de gemeente raad. Met een derde plaats op de lijst van de WD maakt Arjen Boer- horst (34) kans om op 6 maart in de raad gekozen te worden. Sommigen verklaarden hem voor gek. Hi] was opgeleid als bedrijfs kundig ingenieur aan de HBO in Delft, had zes jaar geleden een goede baan gekregen op het eiland als arbeids- consulent bij eerst het arbeidsbureau en later stichting Zorgcentrum Texel en toch besloot hij een jaar geleden schapenboer te worden. Hij kreeg de kans om de boerderij van zijn vader Aad Boerhorst over te ne men en greep die met twee handen aan. 'Noem het maar een stuk idea lisme', zegt Boerhorst, 'want ik ver dien er minder mee, maar het is een kans die je maar één keer krijgt.' De boerderij telt 25 hectare land en 150 schapen. Voorlopig is hij nog wel deeltijdboer. Naast het werk op de boerderij werkt Boerhorst nog vier dagen in de week voor de stichting Zorgcentrum Texel (de Gollards, het verpleeghuis en een verzorgingshuis in Den Helder). 'Maar het is de be doeling om dat af te bouwen en vol ledig als schapenboer verder te gaan.' Schapen Politiek gezien hebben schapen ook zijn belangstelling. 'Ik vind het van belang dat de stand van het Texels ras goed in de gaten gehouden wordt. We moeten ervoor zorgen dat ze hier blijven lopen. Die sector is met zo rendabel, maar hij hoort wel bij Texel.' Volgens Boerhorst zou het onverkoopbaar zijn als het eiland geen schapen meer zou hebben. Dat zou volledig indruisen tegen het beeld van Texel als schapeneiland. Hij pleit ervoor dat de problemen in de schapensector in breed verband bekeken worden. 'Je kunt er zelfs de horeca en recreatiesector bij betrek ken. Hoe breder, hoe beter.' Een an dere optie is volgens hem bekijken welke subsidiemogelijkheden noo aangeboord kunnen worden. Je zou ook kunnen denken aan een hectare toeslag Daarbij kijk je naar de hoe veelheid schapen en het percentage grasland. Je zou kunnen kijken of er bij de provincie, het rijk of in Brussel een potje aangeroerd zou kunnen worden. Maar we moeten ervoor waken dat de schapenstand nog ver der achteruit gaat.' Hij toont zich voorstander van het behoud van het landschap met zijn .kolken, tumwallen en schapen boeten. Aan de andere kant staat hij niet afwijzend tegenover schaalver groting. 'Je ziet dat er veel boeren zijn die stoppen met hun bedrijf. Er moet een goed evenwicht gevonden wor den tussen schaalvergroting en be houd van landschap.' Na het voltooiien van zijn studie kwam Boer- Texel kan na de verkiezingen een grotendeels vernieuwde gemeen teraad verwachten. De Texelse Courant portretteert mensen die kans maken om nieuw in de raad gekozen te worden. Vandaag: Arjen Boerhorst (WD). horst al enkele jaren in aanraking met de landbouw door zijn werk op het ministerie van Landbouw. Hij was voor Zuid-Holland de eind verantwoordelijke voor de subsidie aanvragen van boeren. Als kind groeide hij op in het bedrijf van zijn vader. 'Ik heb dus wel een agrarische achtergrond. Ik kan me wel inleven in de materie, de regels en de proble men waar boeren mee kunnen zitten.' Liberaal Zo'n twee jaar geleden sloot hij zich aan bij de plaatselijke WD, 'Ik ben thuis liberaal opgevoed. Ik ben des tijds een keer naar een vergadering van de WD gegaan en ik kwam daar een club heel gemotiveerde mensen tegen met dezelfde denknchting.' Boerhorst kwam al snel in het bestuur en in de steunfractie van de twee koppige raadsfractie. De sfeer in de partij bevalt hem goed. 'Het moet leuk zijn. Het is op zijn tijd goed om felle discussies te hebben, maar er moet ook tijd zijn om over hele andere dingen te kunnen praten. Dat heb ik gevonden bij de WD.' Hij is benieuwd naar de wijze waarop de nieuwe manier van politiek bedrij ven uitpakt na de verkiezingen. Raad en college komen, op advies van de commissie Elzinga, onafhankelijker ten opzichte van elkaar te staan. Boerhorst hoopt dat het dualisme leidt tot meer contact met de bevol king. 'Ik vind het prettiger om met mensen te praten, dan met papier. Als je ziet hoeveel stapels je soms krijgt in de steunfractie. Misschien moeten we als raad sraks ook contactavonden houden met de dorpscommissies, net zoals het col lege nu doet Raadhuis Hij toont zich voorstander van het verplaatsen van het raadhuis. 'Maar daar moeten we een brede discussie ••x'4 Arjen Boerhorst, te midden van zijn lammeren op boerderij de Hoge Kamp. over voeren. Het liefst op tijden waarop Texelaars ook kunnen.' Een discussie met de bevolking over het raadhuis waar partijen begin vorig jaar ook al voor pleitten, liep volgens hem spaak op de tijden waarop bij eenkomsten belegd werden. Een goede locatie voor een nieuw gemeentehuis zou volgens hem de huidige plek van de Thijsseschool aan de Keesomlaan kunnen zijn. 'De WD heeft al vaker gepleit voor de bouw van een nieuwe school in de Mars. De Thijsseschool zou dan die kant uit kunnen gaan, waardoor op de huidige locatie ruimte vnjkomt.' De Groeneplaats zou volgens hem her steld kunnen worden met de bouw van huizen en winkels. Hij toont zich voorstander van schone energie, maar niet van wind molens op het eiland. 'De schade voor het landschap staat met in ver houding met de energie die het op levert. Ik zie meer in energie van waterkracht. De WD is ook vanaf het begin af aan tegen windmolens ge weest, behalve in Oudeschild.' De bouw van de elf recreatiewoningen bij Bleekerscoogh kan bij hem geen goedkeuren vinden. 'We moeten her haling voorkomen. Het is jammer dat het zo gelopen is en het is jammer dat het niet teruggedraaid kan worden Wordt hij raadslid, dan krijgt Boer horst het druk de komende tijd. Sinds een paar weken is hij vader van een dochter en in maart beginnen de schapen met lammeren. 'Gelukkig helpt mijn vader nog mee op de boer derij Hij rekent erop dat de WD drie zetels in de wacht moet kunnen sle pen. 'Ik zou wel teleurgesteld zijn als we die met halen Vier jaar geleden kwamen we een handjevol stemmen tekort voor een derde zetel in de raad.' Vier vissers van Sportvissersclub Texel deden mee aan de eerste wed strijd van het nieuwe jaar. die bij de asfaltmolen in Oudeschiid werd ge houden. Als eerste eindigde Frans Bos met twee vissen met een totale lengte van 44 cm, tweede werd Nico Tessel met eén vis van 19 cm. De volgende wedstrijd wordt gehouden op 19 januari bij Paal 12, aanvang 18.00 uur. Geen Leefbaar Texel, maar wel een leefbaar eiland. Aldus kort samen gevat de essentie van het pro gramma waarmee Texels Belang de verkiezingen ingaat. Vóór alles vindt de kiesvereniging het van belang dat de Texelaars zelf zoveel mogelijk zeggenschap hebben over de ontwikkelingen op het ei land. Speerpunt voor de komende vier jaar: een herkenbaar Texel. Het landschap wordt gekoesterd. Daarin is geen plaats voor wind molens, wel moeten er meer hui zen komen, vooral voor jongeren en ouderen. 'Inbreiden' is het to verwoord. Kampeerboeren mogen er twee eenheden bij en inpandige appartementen in stolpen moet kunnen. Maar geen bungalowpar ken rond boerderijen. En: het raad huis mag verhuizen. De leidraad voor TB is dat Texel zich kan blijven ontwikkelen tot een wel- j varend eiland voor allen, met een ei- gen herkenbare structuur en uitstra- ling, waarbij zowel bewoners als toeristen zich thuis voelen. Niet de j minste ambitie. Wat lokaal kan, moet I lokaal gebeuren. Daarvoor moet er een sterk bestuur zijn, met een goede j huisvesting. Het liefst niet al te j hokkig, maar met grote 'open' werk- I ruimten. Binnen een jaar moet er een onderzoek worden gestart naar de gewenste verhuizing van het raad- huis, inclusief een plan van aanpak. I Echter wel op basis van no cure no pay. Het plantsoen aan de Elemert wordt als een goede locatie gezien. De vrijkomende ruimte is te gebrui ken als mbreidingsgebied voor wo ningbouw Ook in andere dorpen moet daar gepast gebruik van wor- den gemaakt. Maar dan wel voor betaalbare huizen. Een ondergrondse parkeergarage ziet TB wel zitten, mits de Texelaars dit willen Het mag de gemeente echter geen geld kosten. Wat er in Den Burg beslist moet ko men is extra stallingsruimte voor fiet sen, desnoods ondergronds. Over de lokale democratie: referenda i vindt TB niet het aangewezen middel om te besluiten, want met de vraag stelling kan de uitkomst worden bein- vloed. De partij voelt meer voor open- 1 bare debatten. De na de verkiezingen I te benoemen wethouders mogen met Ivan de overkant komen. J Terughoudendheid wordt bepleit bij het benoemen van één of meer raadsgriffiers. Burgers moeten hun verhaal kunnen doen in de raads commissies. Handhavingsbeleid dient rechtvaardig te worden uitge- jvoerd, op basis van gelijkheid. De partij wil een centrale post voor de hulpverleningsdiensten, maar met in een woonwijk zoals Den Burg-west. Een alternatieve locatie wordt met genoemd. De partij wil bevorderen dat er meer politie op straat komt, in het seizoen niet alleen in De Koog, ook in andere dorpen. En wel 24 uur per dag. Dorpswachten kunnen een bijdrage leveren om de overlast te verminderen Niet alleen nachtelijke herrie, autoslapers, ook minder zwerfvuil, hondenpoep (suggestie TB: het plaatsen en van afvalbakken met speciale poepzakjes en vol doende sanitaire voorzieningen). Bulten en hobbels als verkeersremmers moeten tot een minimum worden beperkt, de politie moet naleving van de verkeersregels handhaven. De veiligheid van de fiet ser moet omhoog, bijvoorbeeld door langs de Bernhardlaan een fietspad aan te leggen dat aansluit op de route naar de scholen. Parkeerheffing moet tot een minimum worden beperkt. De overname van de haven in Oude schild mag de gemeente geen geld kosten. Wat betreft de aankleding: het moet in hoofdzaak een vissers haven blijven, zonder veel toeters en bellen. TB oppert de afdeling consumptief van de OSG te promoveren tot ho gere beroepsopleiding, waarbij ge dacht wordt aan de realisatie van studentenhuisvesting die tijdens het seizoen (lees schoolvakantie) kan worden gebruikt door seizoen werkers. Koppeling van studie en een stageplaats op Texel is een optie. Ten aanzien van toeristische slaapplaat sen: 45.000 is het plafond. Maar kam peren bij de boer voorziet als aanvul ling van het kampeeraanbod volgens TB in een behoefte. Vraagje waar komen deze extra 'bedden' dan van daan? De partij becijfert dat er nog altijd 2500 slaapplaatsen niet zijn benut, bijvoorbeeld door RST-cam- ping Kogerstrand, die geen uitbreidingsmogelijkheden heeft. Het kamperen bij de boer moet voorbe houden zijn aan boeren die het hoofdinkomen uit de landbouw ha len. Verplaatsing van toeristische bedden mag in beperkte mate, mits sector gebonden. Bovendien: geen verdere ombouw van kampeerplaatsen. Het is bij TB niet alles toerisme wat de klok slaat. Texelse vissers (op mossels, kokkels, garnalen, oesters of andere schelp- en schaaldieren) verdienen steun bij de handhaving en verwerving van rechten. In dit ver band wordt 'historische mede gebruik' als een groot goed be schouwd. De bedrijvenpresentatie op de OSG ziet TB graag jaarlijks terug keren Over (financiële) steun door de gemeente wordt met gerept Schaal vergroting en vernieuwing en verbreding zijn kernwoorden die van toepassing zijn op de landbouw. Voor stolpen wordt een gemengde be stemming (tweede woning) voorge staan, met eventueel meerdere inpandige appartementen. Dit om in het onderhoud van de stolp te kun nen voorzien. Op welzijnsgebied een opmerkelijke suggestie: onderzoek de mogelijk heid van samenwerking tussen de Stichting Welzijn Ouderen en de Welzijnsstichting. TB besteedt in het programma ook aandacht aan cul tuur en recreatie, maar dit hoofdstuk bevat geen echte verrassingen. Of het moet de mogelijkheid zijn die de partij wil geven aan bedrijven die ge regeld publiek ontvangen, om koffie, thee en alcoholvrije dranken aan te bieden. Dat mag worden geschonken in een representatieve ruimte. Ten aanzien van de kinderopvang een vindingrijke stelling: het moet betaal baar blijven, zowel voor de ouders als voor de gemeente. Jeugd moet wor den gestimuleerd tot het zelfstandig ontplooien van activiteiten, bijvoor beeld ten dienste van de samenle ving. Onderzocht moet worden of jongeren kunnen helpen in kinder dagverblijven of buitenschoolse op vang. Terugdringing van alcohol-, drugs- en gokverslaving staat hoog op de agenda. Maar het verbieden van het roken van een joint op straat gaat TB te ver. Bebouwing in het buitengebied mag alleen worden toegestaan als dit no dig is voor de bedrijfsvoering. Over tollige bebouwing slopen. Over de ligging van het nieuwe bedrijven terrein in De Cocksdorp de mening van de bevolking dient zwaarwegend te zijn. In financieel opzicht pleit TB voor terughoudendheid bij het verhogen van belastingen en heffingen. Er wordt gepleit voor spreiding van kanjerprojecten, zodat Texelse bedrij ven meer gelegenheid hebben om het werk uit te voeren. Ten aanzien van het aanbestedingsbeleid advi seert TB rekening te houden met markt- en prijsontwikkelingen, zodat met te laag wordt begroot. Het complete verkiezingsprogramma is te lezen op de website www.Texelsbelang.nl. Woensdag startte de nieuwbouw van het Luchtvaartmuseum. (Foto Harry de Graaf) j Bridgeclub Groot Slem uit Den Burg speelt dit seizoen vier periodes van j elk zes wedstrijden. De tweede pe- riode werd in de A-lijn gewonnen j door het duo A. Dogger en L de Chavonnes, met een totaalscore van I 328,13. De B-lijn werd gewonnen J door R ten Hoeve en P. Ruigrok met I 326,02, de C-lijn door C van den Heuvel en H. van der Wetering (355,72). Iedere periode promoveren de als eerste geëindigde paren en degraderen de drie laatsten. Naar de A-lijn promoveren de koppels P. ten Hoeve/ P. Ruigrok; H den Brok/ D. Kuiper en P. Schuijl/ I. Schuijl. Naar de B-lijn promoveren C. van den Heu vel/ H. van der Wetering; D. Wande- maker/ S. Wandemaker en J. Berg man/ J. de By. OiloF7ê\ Jan Uitgeest van het Schipbreuk en Juttersmuseum Flora toont aan jeugdige bezoekers zijn jongste aanwinst: een reddingsboei van de onlangs op Texel gestrande 'HunteHij heeft het aandenken op legale wijze weten te verwer ven. Tijdens een bezoek aan boord onderhandelde hij erover met de daar aanwezige kapitein, bergers en de mensen van de verzekering. Men was welwillend, mede omdat de man van de verzekering wel eens een bezoek aan Flora had gebracht. Zolang de formaliteiten rond stranding en berging niet waren afgehandeld, kon echter mets worden weggegeven. Eind vorige week was het wél zover. In Rotterdam overhandigden de ei genaar en de kapitein de boei aan verzekeringsman Harry Sanders, die hem zaterdag persoonlijk in het museum kwam bezorgen. In de collectie van Flora bevinden zich nu in totaal 110 reddingsboeien. Omdat de naam en de thuishaven erop zijn vermeld, worden boeien beschouwd als de meest typische herinneringen aan een schip waar iets bijzonders mee is gebeurd. (Foto Harry do Graaf)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5