<n§> 2 Welzijnsstichting wil jongeren eigen raad geven voor inspraak Agenda Texel terug naar de jaren vijftig Vergankelijkheid teso George Eelman gaf 60 keer bloec\ - 1 Eerste rock'n'rollweekend in Den Burg TEXELSE^COURANT jBlikvanger Soundmixshow in Oudeschild I Geslaagd Water Willi oud Papier Alphacursus u TEXELSE COURANT' 'Bestuurders gevraagd en ongevraagd advies geven' sen, die is verbonden aan natio naal natuurmuseum Naturalis Toegang 2,50 euro. In De Aleph (Weverstraat 54, Deifl Burg) wordt van 20.30 tot 21.15 uur gemediteerd en worden man-B tra's gezongen voor wereldvrede» Cinema Texel is wegens vakantie» gesloten. Vrijdag 25 januari: Bl Elkaar omhoog gooien en weer op vangen is er niet bij. De plannen om op Texel een rock'n'rollweekend te organiseren, onstonden op Ter schelling. 'Daar werd vorig jaar voor de dertiende keer een rock'n'rollfestival gehouden. Op de boot terug bedachten we dat we dat ook op Texel zouden kunnen doen. Het zou iets zijn om de saaie winter te doorbreken.' Terwindt hoopt dat deelnemers zich zo authentiek mogelijk kleden tijdens het weekend. Voor de mannen bete kent dat overhemden met roessels en de vrouwen worden in petticoats ver wacht. Bij De Lindeboom komen za terdagavond een paar oude wagens te staan om een sfeer uit de jaren vijf tig uit te stralen. Cocky Penha is aan wezig om kapsels aan te passen aan de toenmalige tijdgeest. Het optre den van The Cat Yanks kan yolgens Terwindt ook door mensen bezocht worden die niet aan de workshops hebben meegedaan. 'Bedoeling is dat er lekker geswingd kan worden.' Dinsdag 22 januari: Prof. dr. Lucas Rei|nders van de Stichting natuur en Milieu geeft in het auditorium van het NIOZ een lezing over duurzame energie. Na de lunchpauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen en dis cussie. Aanvang 18 00 uur; toe gang vrij voor ieder. In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een vergadering van de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie. De Historische Vereniging houdt een bibliotheekavond in Tusse de Banke aan de Groeneplaats in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Cinema Texel is wegens vakantie gesloten. Woensdag 23 januari: In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een vergadering van de raadscommissie Welzijn en Onder wijs. In De Witte Burcht in de Molen straat komt om 20.00 uur het Ka tholiek Vrouwengilde bijeen voor de jaarvergadering. De afdeling De Cocksdorp- Eierland van de NBvPA/rouwen van Nu komt om 20.00 uur in het Eierlandsche Huis bijeen voor de jaarvergadering. Cinema Texel is wegens vakantie gesloten. De organisatoren zijn er inmiddels klaar voor. Komend weekend houdt Hilbilly Dance Club Texel in samenwerking met rock'n'rollvereniging Gel uit Am sterdam voor het eerst een rock'n'rollweekend op Texel. in de jaren vijftig gebeurde. In Question Plaza worden drie work shops gegeven. Minimaal acht en maximaal dertig paren kunnen daar aan meedoen. Zaterdagavond en zondagmiddag kunnen de deelne mers de opgedane kennis ten uitvoer brengen als de band The Cat Yanks optreedt. Zaterdagavond gebeurt dat in De Lindeboom, zondagmiddag in Question Plaza. Volgens organisatrice Marleen Ter windt bestaat de klassieke manier van rock'n'rollen uit heen-en-weer kaatsen en swingen uit de heupen. Swingline Zondagmiddag wordt na de laatste workshop rock'n'rollen nog een workshop American swing linedance gegeven. Dat is linedance, maar dan gebaseerd op de klassieke rock'n'roll. Mensen die alleen daar aan mee willen doen, betalen €8,- (in clusief zondagmiddagoptreden The Cat Yanks). Deelnemers aan de work shops rock'n'rollen betalen €38,- Dat Twee ervaren paren van Gel geven zaterdag en zondag les in rock'n'rollen zoals dat oorspronkelijk Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Vërsohijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertenticcontracten en 3anbtedmgon daartoe zijn van toepassing de Regelen voor hel Advenentiswezon van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd b<i de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van do Regelen voor hel Advertentiowezen wordt op uw verzoek kooleloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29.80,- Per jaar 59,60,- Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode De sneeuwuil is dood. De enorme aandacht is de uil fataal geworden. Dit schijnt te maken te hebben met de hype rond de Harry Potter-film. Dit boekpersonage is onafscheide lijk van zijn sneeuwuil Hedwig. Uit eindelijk schuilde het dier in elkaar gedoken onder een vangrail, te moe en te verward om nog te vliegen. We zaten een beetje verslagen naast elkaar, mijn broer en ik. Na tuurlijk had ik hem het verhaal ver teld over onze Limburgs vriend en de merkwaardige kibbelpartij van enkele dagen geleden. Want niet alleen de sneeuwuil was dood, maar ook onze tante Julia, de laatste van onze familie, de allerlaatste oude tante, was gestorven, weliswaar vredig in haar slaap, veilig in de ge borgenheid van een of ander tehuis, zoals wij als enige neef en drie nich ten op de kaart schreven. Liefderijk verzorgd, met dank. Maar dood is dood. En met haar verschelden ver dwijnt een tijdperk van vossenbont, hoge hakken, opvallende hoeden, opgestoken vlechten gouden mon- tuurtjes en een met briljantjes ver sierde loupes. Onze mysterieuze tantes, onze slagschepen, zoals mijn vader zijn zusters benoemde. Ook tante Julia was oud, verward, in elkaar gedoken, te moe om te vliegen. Ze laat ons een flat na vol mysterieuze dozen, waarin ver geelde brieven, ansichtkaarten en krantenknipsels elkaar verdringen en schreeuwen om onze aandacht. Mijn broer en ik zijn de aangewezen personen om ons in het stof te be geven van elf jaar afwezigheid. Mijn zusjes hebben van enige actie afge zien en jubelen ons toe dat ze van alle bemoeienis afzien en ons alles, maar dan ook alles toevertrouwen. Zo'n opmerking is gevaarlijk en geeft neiging tot foute acties, zoals het achteroverdrukken van interes sante foto's. Niets is zo vreemd als familie. Het eerste wat we ons afvragen is of de sneeuwuil nog familie zou hebben. De kans is groot dat hij ontsnapt is uit de volière. De uil bleek niet in staat voor zichzelf te zorgen, ze was het jagen verleerd. De uil en de tante raakten steeds meer met elkaar ver bonden. Want tot onze grote verba zing vonden we dikke cahiers vol aantekeningen over gebeurtenissen van de dieren in Nederland. De sa menhang werd compleet toen bleek dat mijn tante enige jaren geleden had genoteerd dat er op Texel een sneeuwuil was gesignaleerd, zeld zaamheid stond er tussen haakjes achter en daar weer achter een groot uitroepteken. Het ontroerde ons diep. We kwamen niet uitgele zen over uit de auto gezette honden wier bazen waren achterhaald en beboet, over een huis met dertig zwaar verwaarloosde katten, over een paardenpension waar oude paarden met werden afgemaakt maar rustig hun oude dag konden beleven. We lazen over de vreselijke jachttaferelen in de kroondomeinen, over een overreden ree op de snel weg bij Arnhem die tot reerug was gemaakt, over alternatieve kerst diners zonder vlees en over een zieke duif, Boris geheten, die zij op de flat had verzorgd en helaas moest achterlaten toen ze naar het liefderijke huis moest verkassen waar helaas geen dieren werden toegelaten. We lazen over strenge winters waarin de zwakke vogels gevaar liepen en we vonden midde len voor schurftige katten die stie kem uit Griekenland werden mee genomen. Mi/n liefde voor het dier is groter dan mijn liefde voor de mens, was de aanhef van één van de brieven die ik terugvond. Ik herinnerde mij de reeks honden en katten die allemaal een plaats hadden gehad in het le ven van de tantes. Mormels, van een verjaagd en treurig soort die met een meewarige aanhankelijk heid opkeken naar hun weldoeners. We vonden postpapier met afbeel dingen van dieren, tafellakens waar katten er honden en vogels op wa ren geborduurd, servetten met schreeuwende papagaaien en zelfs serviezen, gemarkeerd met, jawel, uilen! Die serviezen prijken nu op Texel. De serviezen zijn sleets. Ik verbeeld mij dat het sneeuwuilen zijn die op het porselein zijn neerge streken. Dana Rover is inclusief de optredens op zaterdag en zondag en de workshop American swing. De drie workshops worden gehouden op zaterdag van 11.00 tot 13.00 en van 15.00 tot 17.00 uur. Op zondag is dat van 11.00 tot 13.00 uur. De workshop American Swing is zon dag van 13.30 tot 14.30 uur. Volgens Terwindt is het de bedoeling dat het festival uitgroeit tot een jaarlijks te rugkerend evenement. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild wordt op zaterdag 2 maart de jaar lijkse playback/ soundmixshow ge houden. Winnaars van deze avond verdienen een optreden tijdens het Broadwayfestival op Klif op 19 mei. De organisatie verwacht ongeveer dertig acts, die verdeeld worden over vier categorieën: jeugd tot 10 jaar, jeugd tot 17 jaar, senioren van 17 jaar en soundmix. In verband met de grote opkomst vanuit het eigen dorp, worden geen deelnemers van andere dorpen toegelaten. Inschrijf formulieren zijn verkrijgbaar bij de Bruinvisschool, café De Kombuis, café Het Vooronder en natuurlijk dorpshuis 't Skiltje. De avond begint om 19.30 uur. De 25-jarige Tamara den Brok uit Den Burg is aan de Hogeschool Am sterdam geslaagd voor de opleiding tot HBO-verpleegkundige. In dorpshuis De Hof aan de Nikadel in De Koog spreekt vrijdag 25 januari Jan Lagas uit Lemmer over 'Water en de spirituele kant daarvan'. Lagas studeerde scheepsbouwkunde en voer bij de koopvaardij. Later hield hij zich bezig met het ontwerpen en bouwen van zuiveringsinstallaties voor afvalwater en van transport leidingen voor de grote afstand. De lezing begint om 20.00 uur. Voor meer informatie: Antoinette Habraken, tel. 317896. Donderdagavond haalt Scouting Texei oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 4. Waalderstraat, Marelstraat, Burgerhoutstraat, Jan Reystraat, Wilhelminalaan. Donderdag 24 januari: Ouderen beschilderen porselein in De Buureton (Molenstraat 2, Den Burg), aanvang 9.30 uur. Deze 'crea-ochtend' is georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel, tel. 312696. In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een vergadering van de raadscommissie Financiën, Wer ken en Milieu. In de bibliotheek in de Drijverstraat begint om 20.00 uur de lezing 'Ex peditie op Ambon' van drs. Fran- Mensen die meer willen weten van het christelijk geloof, zijn van harte welkom op de te organiseren Alpha- cursus, die donderdag 24 januari van om 9.30 uur van start gaat in De Poort, het gebouwtje bij de gerefor meerde kerk in Den Burg. In ongeveer George Eelman werd tijdens de jong ste bloedafnameavond, donderdag in het schietsportcentrum, in het zon netje gezet. Daar was alle reden toe, want het was precies de zestigste keer dat de 45-jarige Texelaar bloed afstond. Steeds een halve liter, dus in totaal dertig liter. Geen hoeveelheid om aan voorbij te gaan, temeer Eelman beschikt over de bloedgroep O negatief, waarover maar vijftien procent van de mensen beschikt. 'De Bloedbank is altijd erg op mijn bloed gesteld. Het Gemini Ziekenhuis heeft me in het verleden al twee keer ge beld of ik wilde komen. Ze hadden toen acuut bloed nodig van mijn groep. Ze betaalden de overtocht en Professor Kees de Jager geeft eer® lezing met als titel 'Water en ocea-|k nen op Mars'. De bijeenkomsfl wordt gehouden in de Slinger bij EcoMare en begint om 20.00 uuiÜ Om 20.00 uur begint in de Wittep Burcht de vierde ronde van he:^ Texelse kampioenschap klaver-fl jassen. v Om 20.15 uur begint in QuestiorA Plaza het maandelijks Cabaret-s café, waarin het lokale nieuwsjp wordt besproken door Pip Barnarch en Jamen de Bruijn. z Cinema Texel is wegens vakantie!) gesloten. j Omdat ms. Schulpengat voor on-li derhoud uit de vaart is, vaart msj Molengat voorlopig als dienstboot.fi Daardoor kan TESO tot vrijdag 82 februari geen extra afvaarten ver-i zorgen. Overigens worden er dezec week geen wachttijden verwacht e Nadere informatie kan worden in-s gewonnen via tel. 0222-369600 otk e-mail info@teso.nl. De veerdienst! heeft ook een eigen website, k www.teso.nl. v c Hoogwater te Oudeschildr Dl. 22 0.45 en 12.17 u. Wo. 23 1.27 en 13.24 u. Do. 24 2.30 en 14.30 u. Vr. 25 4.00 en 16.30 u. Za. 26 5.30 en 18.05 u. Zo. 27 6.35 en 19.25 u. Ma. 28 7.44 en 20.26 u. Di. 29 8.50 en 21.16 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer c der hoogwater. De zon komt 31 januari opt om820uuren gaat onder om 17.24 uur. 2fi c januari volle maan. j tien lessen wordt ingegaan op vragen als: wie was Jezus, wat gelooft esp christen, welke zekerheden biedt he< geloof. Na een inleiding over dezn onderwerpen, wordt samen verdef gepraat. Deelname is gratis. Voo| meer informatie: tel. 319535,320114> of 314425. al. Ik mocht zelfs op kosten van he1 ziekenhuis eten, maar dat aanbot heb ik afgeslagen. Het is al mooi at ik iemand kan helpen. Want daar do ik het voor.' Ondanks dat Eelmai zóveel keer bloed heeft afgestaan zie hij allerminst bleek om de neus. 'Be je gek. Als ik bloed heb gegeven voe ik me juist beresterk. Dan kan ik dt hele wereld weer aan.' De laatste bloedafnameavond verlie Eelman met met lege handen. Nada hij ooit al een bronzen medaille va: het Rode Kruis ontving, kreeg hij m een zilveren plak. 'En ik ga voo goud.' Dat betekent voor Eelman da hij nog twintig keer bloed moet ge ven. George Eelman toont de zilveren medaille die hij kreeg omdat hij zestig keer bloed heek gegeven. (Foto Gerard Ttmmermeii l DINSDAG 22 JANUARI 2002 Milena Hilstra, sinds kort werkzaam bij de Welzijnsstichting, leidt samen met collega Carta Schrama het project dat jongeren meer inspraak moet gaan geven in de plaatselijke politiek. (Foto jood Rommets) Veel jongeren hebben al snel het gevoel dat wat zij graag willen toch niet kan worden uitgevoerd, ook als het om zaken gaat die helemaal niet zo onrealistisch zijn. Dat 'de politiek' niet altijd inspeelt op de behoeften van jongeren, komt doordat de bestuurders vaak niet weten wat deze groep wil. Om de politiek beter te kunnen informeren wil het Jongerenwerk van de Welzijnsstichting een nieuw pro ject beginnen, om jongeren struc tureel een stem te geven in het beleid dat over hen zelf gaat. Jongeren worden op Texel behoorlijk serieus genomen. Zo hebben ze in de afgelopen jaren jeugdhonken in dorpshuizen gekregen, is de gedoog- regeling voor jongerencaravans door de gemeente in het leven geroepen en hebben enkele honderden jonge ren deelgenomen aan de discussie over de sluitingstijden van cafes en discotheken. Om een beetje 'vastig heid' aan hun recht op inspraak te geven, bereiden jongerenwerker Carla Schrama en collega Milena Hilstra - die haar op parttimebasis bijstaat - een nieuw project voor, dat zich evenwel nog in het beginstadium bevindt. Uiteindelijk hopen ze een Jeugdraad te kunnen realiseren, een soort 'schaduwgemeenteraad' van jongeren, die burgemeester, wethou ders en raadsleden gevraagd en on gevraagd advies en opbouwende kri tiek geven op het gebied van jeugdbeleid. Om die raad succesvol haar werk te kunnen laten doen, moet deze inzage krijgen in beleids stukken, terwijl ze op haar beurt rea geert op vragen vanuit de 'echte' gemeenteraad. De Jeugdraad zou met op zichzelf moeten staan, maar bestaan uit jongeren die contact hou den met de 'achterban' en geregeld polsen wat speelt onder leeftijds genoten. Zij kunnen daarvoor gebruik maken van een enquête of bijvoor beeld aanwezig zijn bij overleg tussen de jeugdclub die gebruik maakt van een dorpshuis en de plaatselijke dorpscommissie. Incidenteel zou het orgaan betrokken kunnen worden bij de organisatie van activiteiten, zoals debatten, een 'wegwijsdag' op het gemeentehuis, uitwisselingen met andere jeugdraden en bijvoorbeeld een voetbalwedstrijd tussen jongeren en de politie. De jongeren worden - als de politiek akkoord gaat - in hun werk gesteund door iemand van het Jongerenwerk, die hen onder meer wegwijs maakt in het gemeentehuis, contacten onder houdt met de ambtenaar jeugdbeleid van de gemeente, verantwoordelijk is voor de beschikbaarheid van vergaderruimte, gebruik van de tele foon, een kopieerapparaat en andere zaken. In de beginperiode beheert deze 'coach' ook het budget van de Jeugdraad. Samenstelling Idee is om de Jeugdraad te laten bestaan uit twaalf a vijftien jongeren, die in eerste instantie worden gewor ven door de Jongerenwerkers zelf. 'Maar je zou je kunnen voorstellen dat als dit straks een paar jaar goed draait, dat er dan ook een soort ver kiezingen worden georganiseerd.' De groep zou ongeveer voor de helft uit jongens en de helft uit meisjes tot maximaal 22 jaar moeten bestaan en verspreid over het eiland wonen, zo dat alle dorpen vertegenwoordigd zijn. Bij de onlangs gehouden nieuwjaars receptie in jongerencentrum Time Out peilden Schrama en Hilstra door middel van een kleine enquête de mening van de aanwezigen over het jeugdbeleid op Texel. De resultaten liepen nogal uiteen. Op de vraag wat er voor hen te doen is, antwoordde de één: 'Weinig, behalve beetje han gen', terwijl de ander tevreden was en kortweg 'Genoeg' invulde. Dat gold ook voor de vraag wat jongeren zelf zouden kunnen doen Waar de één het hield op 'blowen, skaten, skateboarden' meldde een ander 'op kosten van de gemeente' een jeugd honk te willen bouwen. Hilstra: 'Jon geren hebben vaak het gevoel dat ze met erg veel invloed hebben op be leid. Maar wanneer je aangeeft dat wat zij zeggen wel degelijk belangrijk is voor de verbetering van voorzienin gen, dan blijkt dat er ideeen genoeg zijn.' Eerder al inventariseerden de jongerenwerkers suggesties als: gra tis openbaar vervoer voor jongeren op Texel, verbetering van sport accommodaties, korting op sport activiteiten, subsidie voor computer- aanschaf voor jongeren, meer goedkope woningen voor jongeren, een coffeeshop, gevarieerder eten op school, meer hangplekken en korting op culturele activiteiten. Verkiezingsdebat Of de Jeugdraad er daadwerkelijk komt, valt nog te bezien en hangt vooral ook af van de bereidheid van de 'echte' gemeenteraad om geld uit te trekken voor realisatie van de plan nen. Of zij dat al dan met met een gerust hart kunnen doen, kunnen de bestuurders ontdekken op woensdag 27 februari, wanneer vooruitblikkend naar de verkiezingen van een maand later een debat wordt gehouden in Question Plaza. Bedoeling is vier jon geren te laten discussiëren met vier ouderen over het beleid van de ge meente en andere zaken. Hilstra: 'Het moet eigenlijk een debat worden tus sen 25- en 65+. Wat precies de stel lingen zijn waarover gesproken gaat worden, is nog niet helemaal zeker. Maar één ervan zou kunnen zijn dat er een 25- kaart moet komen met dezelfde rechten als een 65+-kaart. Belangrijk is vooral dat raadsleden en kandidaat-raadsleden in de zaal zit ten, die zo kunnen ontdekken wat er leeft onder jongeren.' De organisatoren en sponsors zijn klaar voor het eerste rock'n'rollweekend op Texel. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2