1 Agrifirm wil kosten vuurwerkopslag op gemeente verhalen 'Mensen hebben wél interesse in politiek' VGE overweegt gemeente i voor rechtbank te dagen WtfiïmÈm j yyaar gebeurd Entree Waalder museum ondergaat verbouwing li ■■n -pó;- 111111 TEXELSE COURANT Geschil om kosten Eierlandsche Huis t» Eierlandsche Huis vanuit de hoogte laim na weigering milieuvergunning Wat ik zeggen wou... Nieuw hoofd burgerzaken Gerard Weijers Huusman O jSjieuw bloed' \Yat ik zeggen wou... Hondenpoep De Vereniging Gemeenschap Eierland (VGE) overweegt naar de bestuursrechter te stappen om alsnog geld van de gemeente te krijgen voor de renovatie van het Eierlandsche Huis. De renovatie kostte zo'n €37.000,- (ruim tachtigduizend gulden) extra door dat de renovatie een halfjaar later Startte dan gepland. De werkzaamheden aan het dorps huis konden pas begin 2001 starten, Boen de nieuwe school voor De fcocksdorp in gebruik werd geno- rlnen. Tot die tijd moesten de leerlm- en van Durperhonk in het üerlandsche Huis blijven om les te irijgen. Daardoor kon er nog niet ver- louwd worden, aldus de VGE. De 'eremging houdt de gemeente ver- intwoordelijk voor de vertraging bij Ie bouw van de school De renova- ie van het Eierlandsche Huis werd 'olgens de VGE €37.000 duurder loordat de BTW steeg van 17,5 naar jl 9 procent, bouwmaterialen duurder aren geworden en arbeidsloon ge legen was. De gemeenteraad had erder €417 000,- (F919.000,-) be- chikbaar gesteld voor de renovatie. Een werkgroep waarin de gemeente, de VGE en de dorpscommissie ver tegenwoordigd waren, stelde als op lossing voor de renovatie van het dak uit te stellen. Dat zou een besparing van €68.000 (1,5 ton) opleveren, waarmee het gat van €37.000 gedekt zou kunnen worden. De resterende €31.000 zou de vereniging alvast opzij kunnen zetten voor een latere renovatie. Dan zou ook opnieuw een investeringssubsidie aangevraagd kunnen worden. De VGE stemde met in met dat voorstel, omdat zij dan zelf alsnog een flink bedrag zou moeten vergaren voor het dak. Commissie Kortgeleden boog de beroeps- en bezwaarschriftencommissie zich over het bezwaar van de VGE. De commissie stelde dat het redelijk zou zijn als VGE en gemeente gezamen lijk het benodigde geld zouden ver garen, omdat ze eerder ook al geza menlijk waren opgetrokken. Het college verwierp dat advies. Zij hield vast aan het geboden alternatief. 'De enige mogelijkheid die we nu nog hebben, is naar de bestuursrechter „V DINSDAG 22 JANUARI 2002 stappen', zei bestuurslid Erwin van de Linde zaterdag bij de officiële her opening van het Eierlandsche Huis. 'We kunnen met anders.' Volgens hem wil de VGE latere bestuurders niet opzadelen met financiële proble men. Door opnieuw een investerings subsidie aan te vragen, zou de VGE een bedrag van maximaal €17.000 (een kwart van de investenng) kunnen krijgen. Dan zou nog een bedrag overblijven van €20.000,- Heropening Tijdens de heropening van het Eierlandsche Huis kwam het geschil meermalen naar voren. Nadat burge meester Geldorp officieel een lint had Het Eierlandsche Huis was zater dag na de heropening eventjes van bovenaf te bekijken. Bureau Zandbank had voor de gelegen heid een hijskraan voor de deur laten plaatsen, waarmee mensen in een bak zo'n dertig meter bo ven de grond werden gehezen. De grote truc zat hem in de terug tocht. Alleen begeleider Ruud Verstraaten maakte die staand in de bak. Bezoekers konden bo venin uitstappen en via een touw naar beneden abseilen. Het spannendste was het loslaten van de bak om vervolgens te bungelen in de lucht, terwijl het flink waaide. Door het touw rus tig te laten vieren, konden de waaghalzen rustig beneden ko men. Na een aarzelend begin, was er veel belangstelling voor het tochtje door de lucht. (Foto s Jeroen van Hettum) doorgeknipt, zeilde een zak met geld aan een lijn door de zaal. Eén van de bestuursleden liet hardop weten dat 'het geld van Den Burg nu naar De Cocksdorp kwam'. Geldorp liet ad rem weten het even makkelijk weer mee terug te nemen naar Den Burg. Zij constateerde dat in De Cocksdorp een mooie school is verrezen en een goed dorpshuis is heropend. Ze liet weten dat de gemeenteraad bij elkaar zo'n twee miljoen gulden heeft geïn vesteerd in de renovatie en de over dracht van het dorpshuis van de ge meente naar de VGE. Daarnaast werd ruim anderhalf miljoen gulden gestoken in de bouw van de nieuwe school. 'De gemeenteraad hecht dus heel veel waarde aan deze poot van het sociaal-cultureel werk en accom modaties.' Geldorp, die refereerde aan het verhaal van Rupsje Nooit- genoeg, toonde zich bereid alvast het adres van de Raad van State door te geven aan de VGE. 'Want of u of wij komen daar terecht na de uitslag van de rechter.' ijkhcid vut Jt rcdtclic Agrifirm (de voormalige Aankoop- centrale) in Den Burg heeft een schadeclaim ingediend bij de ge meente. Het bedrijf aan de Waal- derstraat wil een vergoeding voor de schade die is geleden als gevolg van de weigering van een milieu vergunning voor opslag- en ver koop van vuurwerk in de Welkoop- winkel. Het bedrijf heeft aanpassingen ver richt, met als doel de opslagruimte - die tot dan voor bestrijdingsmiddelen werd gebruikt - geschikt te maken voor de opslag en verkoop van vuur werk. Maar drie jaar later en de no dige investeringen verder heeft de Weikoop nog altijd geen milieu vergunning en ziet het er niet naar uit dat die spoedig zal worden verleend. Volgens verkoopleider Nico Kikkert is dat vooral het gevolg van traag han delen door de gemeente. 'Vóór we eraan begonnen hebben we de ge meente gevraagd: wat moeten we doen om het bedrijf geschikt te ma ken voor de opslag en verkoop van vuurwerk? Op basis van die adviezen zijn we aan de slag gegaan. Maar nu is gebleken dat de afdeling Milieu geen goed advies heeft gegeven. We zijn naar Defensie gestuurd, van het kastje naar de muur. Zonder resul taat. Terwijl we in Den Burg, op flinke afstand van de bewoning, voor de opslag van vuurwerk op een uitste kende locatie zitten. Een woordvoer der van de afdeling Milieu: 'Het ver lengen van zo'n milieuvergunning is een langdurig traject. Er moet een bepaalde procedure worden ge volgd, waardoor sommige beslissin gen lang op zich kunnen laten wach ten. Het is gebruikelijk dat we advies inwinnen bij een gespecialiseerd bu reau van het ministerie van Defensie. Het zag er naar uit dat de vergunning geruisloos zou passeren.' Maar de ramp in Enschede in 2000 gooide roet in het eten. Nederland was hevig geschrokken, met als ge volg dat Defensie de richtlijnen voor het afgeven van een milieu vergunning voor vuurwerkopslag in grijpend aanscherpte Kikkert: 'Het is doorgeslagen. Ik heb het idee dat er nu argumenten wor den gezocht. De ene keer mochten we niet vanwege de gewas beschermingsmiddelen, dan weer omdat de benzinepomp te dicht in de buurt lag en nu omdat we een graan- opslag hebben. Het stof zou explosiegevaar met zich meebren gen. Maar iedereen weet dat de graanopslag ver verwijderd is van de vuurwerkbunker. We worden gewoon tegengewerkt.' De gemeente heeft de kwestie in han den gegeven van een verzekerings maatschappij, die de zaak verder be oordeelt. Bij de gemeentelijke afdeling burger zaken, waar men zich bezig houdt met zaken als paspoorten, aangiften van geboorten, huwelijken, vreemdelingenwet en verkiezingen, is per 1 maart een nieuw hoofd be noemd. Het is de 37-jarige I. Scherpenisse-Jansens die de plaats inneemt van de vertrokken Audrey Fluks. Nadat vergeefs was getracht iemand van elders aan te trekken, benoemde b en w een medewerker uit eigen kring. Mevrouw Scherpenisse werkt sinds twee jaar als administratief-juridisch medewer ker op de afdeling 'ruimte'. Zij heeft aan de Bestuursacademie een ba sisopleiding gevolgd en gaat zich nu specialiseren in burgerzaken. Ik was even op Texel en las de krant van 11 januari. En wat zag ik? Gerard Weijers naar het CDA. Wat krijgen we nu, dacht ik, maar toen ik het stuk verder las, kwam er een eng gevoel van herkenning naar boven. Want wat het bestuur van Texels Belang (TB) nu doet, klonk mij bekend in de oren. Privé en politiek kunnen zij niet onderscheiden. Toen ik mij nog inzette voor TB en in een gespreksronde mijn standpunt over drugsbeleid bekend maakte, viel het hele bestuur over mij heen. Terwijl ik donders goed wist waar ik over praatte. Zeg mets over de oudere garde van TB, want dan krijg je problemen. Neem bijvoorbeeld de uitspraak van een wethouder die mij nog goed voor ogen staat over het illegaal bouwen. Hij antwoordde: 'Ja, als ik op een mooie zondag over het eiland fiets en ik zie dat, dan kijk ik maar de andere kant op Struisvogelpolitiek, omdat hij diegene goed kende. En als je een raadslid ergens over aansprak, dan werd je later op straat geen gedag meer gezegd, want je was tegen. Van de heren Agter en Weijers moet ik vermelden dat zij de enigen zijn geweest die mij netjes hebben be handeld en gesteund. Maar wat toen gebeurde met mij, is nu gebeurd met Gerard Weijers. Daarom zeg ik: TB blijf bij je les en bedrijf de politiek die nodig is voor het welzijn van de Texelse bevolking - die daarom op jullie gestemd heeft - en met voor je zelf. Dien de bevolking, want nu be smeur je de eigen naam van TB. En verder kan ik Gerard Weijers zeggen: Gerard, zet hem op. Blijf trouw aan je principes, want eerlijk duurt het langst. En eigenlijk moet TB wel een beetje blij zijn dat ze de kweekvijver waren voor de kennis die ze Gerard hebben doen toekomen, in plaats van hem - die zich altijd volledig heeft ingezet - te besmeuren. TB kijk eerst even naar je eigen reiien en zeilen en dan naar een ander. Dit moest me even van het hart. Piet Sloover, Midwolda. Als verpleegkundige zit ze al jaren in de zorg. Als raadslid hoopt ze straks ook voor de belangen van het eiland te kunnen zorgen. Met een vierde plaats op de lijst van GroenLinks maakt Henny Festen (40) uit Oudeschild kans om op 6 maart in de nieuwe gemeenteraad gekozen te worden. Roepen dat 'mensen toch niet in po litiek geïnteresseerd zijn' is aan haar niet besteed. Dat ze dat wel zijn, heeft Festen gemerkt sinds ze kandidaat- raadslid is voor GroenLinks. 'Ik word nu op straat al regelmatig aangespro ken op politiek. Mensen willen dan graag weten hoe iets zit.' Zelf toont ze sinds anderhalf jaar de nodige belangstelling voor het poli tieke werk. Raadslid Jaap Vlaming vroeg haar destijds of ze zich niet zou willen inzetten voor de partij. 'Ik heb me eerst afgevraagd of dat wel iets voor mij zou zijn. Ik ben eens naar een informatieavond geweest en ik kwam daarna tot de conclusie dat het me wel aansprak.Ze kreeg er ook de tijd voor, omdat ze stopte als bestuurs lid van de peutergroep 't Sterrekind van de Vrije School Ze houdt sinds dien de raadstukken bij en volgde ook al een paar keer vergaderingen in het gemeentehuis. 'Het lijkt soms saai, maar het is heel breed en ook wel uitdagend, omdat je met veel mensen gezamenlijk tot één, besluit moet komen.' Het viel haar ook op dat het college of de gemeenteraad absoluut met zo maar wat kan beslissen. 'Dat wist ik met, maar als gemeente zit je vaak vast aan besluiten van hogere over heden. Besluiten die soms niemand leuk vindt, maar waar je niet onder uit kunt.' Verpleging Festen, geboren en getogen op het eiland, werkt sinds vorig jaar als ver pleegkundige in het Gemim Zieken huis in Den Helder. Daarvoor reed ze acht jaar op de ambulance op Texel, In het Gemini is ze actief op de afde ling anesthesie. 'Ik werk er op de 1 1 i i 1 i i I—lest "7ilm rlri ii/1/o fn/Hon \ir\r\r rlo wriivx/il- uornioi nmri on Ho r-.\ Innn taIH/m» Isrwr* Hin kmnnn l/ntvinn imlnr Buurvrouw had zin om met vakantie te gaan en daarbij had ze aan Noor wegen gedacht maar buurman Piet zag dat niet zo zitten. Het was hem 'veuls te veert en je zal deer wel nerreges een knap tuuntje te zien krigge, niks voor mien'. Hij bracht als oplossing 'Je most maar met je zus ter gaan, ik pas wel op huus, tuun, puus en de plante.' Aldus ge schiedde, buurvrouw boekte een reis voor veertien dagen Noorwegen sa men met haar zus. Tevoren haalde ze alle benodigdheden voor veertien dagen in huis en maakte voor Piet veertien 'prakkies' en samen met een aantal broden gingen die in de vriezer. Zo kon ze met een gerust hart ver trekken, want vader had alle dagen te eten en zou niets te kort komen. Na een geslaagde reis had buurvrouw bij thuiskomst veel te vertellen maar buur Piet ook, want die liep op te scheppen dat hij zo'n geweldige huisman was want hij had 'twee we ken op huus, tuun, puus en planten past en alle dagen lekker geëten en dat al had hem gien cent kost want de knip was al die tied met open weest'. 'Wat zalle we toch een hoop geld over kenne houwe as ik huusman was.' Jan van Tunen Het zijn drukke tijden voor de vrijwil ligers van het Agrarisch- en Wagen museum. Het Waalder museum on dergaat een ingrijpende verbouwing, met als doel de entree van het mu seum aantrekkelijker te maken. Het bestaande interieur wordt volledig vernieuwd en de (te) lage zolder wordt verhoogd, zodat in het voorste deel ook hoge wagens kunnen wor den tentoongesteld. Verder wordt aan de voorzijde van het museum een ruimte gemaakt voor de dia presentatie, zodat er voor de bezoe kers die binnen komen direct volop vermaak wordt geboden. De werk zaamheden worden uitgevoerd in samenwerking met bouwbedrijf Vis ser. Het is de bedoeling dat de klus eind maart is geklaard. (Foto Gerard Timmerman uitslaapkamer voor mensen die te rugkomen van een operatie. We ver zorgen er ook pijnstilling voor opera ties of voor bevallingen en we leggen er soms infusen aan.' Zo'n twaalf jaar lang woonde ze bui ten het eiland Na het voltooien van de HAVO vertrok ze naar Amsterdam om in de verpleging te werken. Via Utrecht kwam ze uiteindelijk met haar partner Gerbrand Gaaff weer op gelegd. Dat was jarenlang een racebaan. Het is nu voor kinderen veel veiliger.' Ook vindt ze dat de werkgelegenheid diverser zou mogen worden. 'We moeten bij wijze van spreken niet alleen toerisme en vis serij hebben. Er zou ook een goede dienstverlening op het eiland moeten ontstaan.' Windmolens Ze laat zich behoedzaam uit over plaatsing van windmolens op het ei land. 'Het gaat GroenLinks er in eer ste instantie om dat de uitstoot van C02 wordt verminderd. Op welke manier maakt niet veel uit. als daar maar aan voldaan wordt.' Met plaat sing van molens in Het Noorden zou ze eventueel kunnen instemmen, met plaatsing van molens in de Prins Hendrikpolder niet. Met de molens in worden bekeken wat voor circulatie op gang wordt gebracht en of de centrale niet vastloopt met al het zand.' Het raadhuis heeft minder haar be langstelling. Na enig aarzelen zegt ze dat het wel verplaatst zou mogen worden naar de rand van Den Burg. 'Ik vind het niet mooi. Het is ook zonde van de Groeneplaats. Het zou er misschien mooier worden als er bijvoorbeeld net als in Maastricht ter rassen komen met verwarming voor als het kouder wordt. Een soort brink met behoud van de marktfunctie.' De bouw van de elf recreatie woningen bij Bleekerscoogh noemt ze een duidelijk voorbeeld van regel geving waar de gemeente weinig aan kon doen. 'Wat daar gebeurt, is he lemaal legaal volgens regelgeving - 'Z' b sag ""A. - Henny Festen: 'Geen windmolens in Prins Hendrikpolderi Texel. Twee jaar geleden startte ze op verzoek van het Rode Kruis met de opleiding van de eerste vrijwilligers voor een SIGMA-team (Snel Inzet bare Groep ter Medische Assistentie). Dat werk wil ze naast een mogelijk raadslidmaatschap graag voortzet ten. 'Dat is toch wel mijn club.' In de raad wil Festen zich onder meer bezighouden met gezondheidszorg. Ze wil zich hard maken voor behoud van de bestaande voorzieningen op het eiland. 'We moeten ervoor zorgen dat er niet teveel naar de overkant gaatBehoud van de schapenhouderij heeft haar aan dacht. Verkeersveiligheid roert ze eveneens aan. 'Soms moet je door de ogen van een kind naar verkeerssituaties kijken. Ik ben bij voorbeeld hartstikke blij met de ro tonde die op het Schilderend is aan- Oudeschild heeft ze geen moeite. 'Daar is ook toestemming voor ver leend.' Ze vindt het elegant dat de raad kort geleden een besluit over plaatsing van windmolens over de verkiezingen heen tilde 'Het voorstel had het mis schien net kunnen halen met één stem verschil, maar dan hadden wei nig mensen het gewild. Dan kan je het beter naar voren brengen als méér mensen het willen en anders moet je ermee wachten.' Intern is de partij er ook nog niet helemaal uit. 'Er wordt verschillend over gedacht, maar dan kan ook bij GroenLinks.' Een getijdencentrale ziet ze wel zitten, mits er voldoende onderzoek is ge daan. 'Je weet nu nog niet wat er gebeurt met een getijdencentrale die op zand gebouwd wordt. Daar is nog geen ervaring mee. Er moet eerst (Foto Jeroen van Hattum) van de provincie. Het voldoet aan de voorwaarden, waardoor de ge meente het niet kan tegenhouden.' Op zich vindt ze de huisjes niet mis staan. 'Ze hadden lelijker kunnen zijn. Het is wel zonde van de stolp. Het is ook beter als dit geen navolging krijgt.' Ze gaat er vanuit dat GroenLinks opnieuw drie zetels moet kunnen krij gen bij de verkiezingen. Wordt Peter Bakker opnieuw wethouder, dan kan Festen plaatsnemen in de raad. Ze toont zich wel beducht voor de effec ten die landelijk speelden bij GroenLinks. 'Er was onenigheid over Afghanistan en ze hadden de affaire met Tara Singh Varma. Ik hoop niet dat mensen zich daardoor laten lei den. Ik hoop dat ze hier kijken naar wat Peter, Jaap en Arthur gedaan hebben.' Vooropgesteld dat ik het ook met zo kan waarderen als een, meestal los lopende, hond midden in de Wever straat zijn behoefte gaat zitten doen. Of als op het fietspad of een wandel pad inde Dennen hele hoppers vijgen liggen van bepaald niet loslopende paarden. Is het toch voor Anneke Dijk te hopen dat haar nooit iets ernstigers overkomt dan het stappen in een hondenkeutel Geen beroving, geen verkrachting of getreiter op straat of in het openbaar vervoer, zoals die in grote delen van onze multiculturele samenleving al ge meengoed zijn geworden. Want als haar zoiets overkomt, dan zullen de maatregelen die zij wil treffen nog veel drastischer zijn dan hetgeen zij nu allemaal voorstelt met betrekking tot de hondenpoep. Ik kan haar maar één advies geven: stap in de ge meentelijke politiek. Want in die krin gen is doorgaans een grote deskun digheid aanwezig als het gaat over hondenpoep. En als zij dan eenmaal is opgenomen in het gilde der poep- experts en mee mag praten over de te nemen maatregelen, dan kan zij misschien ook antwoord geven op de prangende vraag waarom voor het bezit van een hond wel belasting wordt geheven. En voor elk ander huisdier, van paard tot postduif en van kat tot cavia, waaraan de bezit ter ook zijn genoegen beleeft, terwijl dit door anderen misschien niet altijd zo wordt ervaren géén belasting ver schuldigd is. Op die vraag heeft na melijk nog nooit een van die 'deskun digen' het antwoord kunnen geven. Ik wens haar veel wijsheid toe in haar toekomstige functie als hondenpoep- deskundige en wellicht kan een tik keltje tolerantie haar daarbij nog goed van pas komen. J.A. Does, Oosterend.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5