Dorpsstraat De Koog tijdelijk bouwstraat Nieuwe disco moet klaar zijn voor zomer Winkels en woningen op plaats Witte Huis Veertig kamers in nieuw hotel Tesselhof TEXELSE ^7 CouRANT DINSDAG 22 JANUARI 2002 Als alles een beetje meezit, kunnen mensen er van de zomer weer te recht om uit te gaan. Een disco theek, grandcafé en twee restau rants zijn de onderdelen van de Nieuwe Toekomst die de eerste prioriteit hebben bij de bouw. Een kuil van twaalf bi) twaalf meter in de betonnen vloer maakt al een klein beetje duidelijk wat er komen gaat. 'Dat wordt straks de dansvloer', ver telt Dirk Koster van architecten bureau Jan Visser in Den Burg. Het ureau ontwierp het complex, waar- 'an in september een begin met de iouw werd gemaakt. Projectontwik- ;elaar Tijs Blom uit Eemnes. op- Irachtgever, had aanvankelijk eerder illen beginnen, maar moest wach ten totdat bezwaren tegen de bouw oor de rechter behandeld waren. Jn december werd rondom de beton nen vloer het stalen karkas geplaatst daarbinnen de discotheek moet ko men. De lengte en breedte daarvan Tneten 26 en 26 meter. Wanden op de Jjegane grond zijn onlangs aange- fbracht, met het plaatsen van de vloer delen van de balustrade op de eerste verdieping is deze week een begin gemaakt. De discotheek biedt straks ruimte aan zeshonderd mensen. Temperatuur Volgens Koster wordt bij de bouw veel rekening gehouden met de tem peratuur. Hij wijst op uitsparingen in de zijkanten van de kuil. 'We gaan er vanuit dat de mensen die hier staan te dansen allemaal kacheltjes zijn. Met verdriivingstechmek laten we straks koude lucht hierlangs stromen, die boven weer opgevangen wordt.' In een technische ruimte achter de disco wordt de lucht behandeld en de ventilatie op gang gehouden. Koster: 'We zorgen ervoor dat het binnen niet bloedheet wordt.' Het dak wordt ge vormd door een grote koepel. 'Die wordt in februari geplaatst.' Met brandveiligheid wordt eveneens veel rekening gehouden. Beneden komen drie nooddeuren en boven ook. 'En mensen kunnen er, als het nodig is, ook nog uit door de entree.' Enkele dragende stalen buizen in het pand zijn volgestort met beton, zodat ze bij brand met snel kunnen instor ten. Tijdens het maken van de bouw tekeningen werd al contact opgeno men met de brandweer over het ontwerp. Vóór de disco wordt een twee verdie pingen hoog grandcafé gebouwd met daarbovenop een dienstwoning. Grandcafé en disco zijn onderling met elkaar verbonden zodat mensen heen en weer kunnen lopen. Door een zogeheten vide in het midden van het grandcafé kan al vanaf de Dorps straat naar de disco gekeken worden. Naast het café en vóór de disco komt een pleintje waaraan de ingang van de disco wordt gebouwd. 'Bij de in gang hebben we meteen de toilet groepen gebouwd', vertelt Koster, terwijl hij de nog lege ruimten toont. 'Boven komen ook van zulke groe pen, zodat er veel wc's zijn.' Aan het Hijskranen en bouwhekken domineren al geruime tijd het aanzicht van de Dorpsstraat in De Koog. Een aantal onder nemers heeft de rustige periode buiten het seizoen aange grepen voor verbouwingen en nieuwbouw. Er wordt hard ge werkt aan de bouw van de Nieuwe Toekomst. Waar tot vorig jaar het Witte Huis van Joke en BUI Visser stond, bouwt Cor van Zutphen Deelnemingen en Partners een nieuw woon- en winkelcomplex. En de firma Brons heeft achter La Casserole een nieuw hotel laten bouwen. ten nemen Pachters zijn er nog niet aangesteld, zegt Syp Eldering van Tijs Blom Vastgoed. 'Er zijn meerdere gegadigden voor de horecagelegen heden. We zijn ook in gesprek met een bierbrouwer om het geheel voor langere tijd aan hen te verhuren.' Dan gaat het om een termijn van tien jaar. Om welke bierbrouwer het gaat. wil gewoon door. Er worden onder meer nog zes horecagelegenheden en een low-bugethotel gebouwd. Eldering benadrukt dat de zes horecagelegenheden divers van op zet worden. 'Bijvoorbeeld een hamburgertent of een Mexicaan of een bruin café. Als er één hamburger tent is, komt er geen tweede meer pleintje komt een zogeheten snack- plek, waar mensen een frietje of iets anders uit het vet kunnen halen. 'Zo wel van buiten als van binnen kan je daar terecht. En naast het grandcafé komt nog een plaats waar je een broodje shoarma kan halen Aan de andere kant van de discotheek wor den twee restaurants gebouwd. Open De projectontwikkelaar hoopt in mei of juni de discotheken en de twee restaurants in gebruik te kunnen la- Eldering nog niet zeggen. De onder handelingen zijn volgens hem in een ver gevorderd stadium. Sluit Blom een contract met de bierbrouwer, dan regelt die vervolgens in samenspraak met Blom de pachters. Met de computer kan straks het aan tal van zeshonderd bezoekers in de gaten worden gehouden, aldus Eldering. 'We kunnen bijvoorbeeld met pasjes werken of met vingeraf drukken.' Tijdens de zomer, met uitzondering van de bouwvak, gaat de bouw van de overige delen van het complex Mari Brons. Fred Wiering en Willem Brons op de eerste verdieping van het nieuwe Tesseihoi. Vanaf 10 maart wil de firma Brons er ka mers gaan verhuren. 'F**0 nemen) Het stalen karkas van de discotheek van de Nieuwe Toekomst. In mei of juni moet de disco toegankelijk zijn voor bezoekers. (Foto Jeroen van Hattum) bij.' Volgens Koster komt tijdens de zomer een hek om de bouwplaats te staan, zodat mensen niet bij de ma terialen kunnen komen. De bouw van de Nieuwe Toekomst wordt verricht door voornamelijk be drijven van de overkant. 'De meeste Texelse bedrijven hadden het te druk met andere werkzaamheden. Alleen Tatenhove zorgt voor de bestrating en buitenriolering. Willem Bakker heeft het grondwerk verricht.' De radio schalt door de nog kale gangen en lege ruimten in het nieuwe Tesselhof achter La Casserole. Op de plaats achter het restaurant waar eerst een oude boerenschuur dienst deed als ver blijf voor toeristen, wordt sinds september gewerkt aan de bouw van een nieuw, vier lagen hoog hotel van de firma Brons. 'Het vorige pand hadden we aange kocht in 1990', vertelt Willem Brons. 'Er zaten acht appartementen in. Omdat het niet meer voldeed aan de eisen van de tijd, stonden we voor de keus om het grondig te renoveren of om nieuwbouw neer te zetten. Om dat bij het laatste sprake was van kwaliteitsverbetering konden we het aantal bedden met vijfentwintig pro cent uitbreiden, waardoor nieuw bouw interessant werd.' In het nieuwe hotel, dat in één lijn gebouwd is met de bestaande be bouwing, komen veertig kamers met elk twee bedden. Het totaal aantal bedden bedraagt 98. omdat boven het restaurant acht kamers verhuurd worden. Het nieuwe pand is 31 me ter lang, 17,5 meter breed en 11 me ter hoog. 'Je kan de zee hier net niet zien', vertelt Brons op de bovenste verdieping. 'Hotel Opduin staat er voor. Maar je hebt wel uitzicht op de duinen.' Sanitair In de kamers is veel rekening gehou den met het sanitair In enkele is een sauna of stoomcabine ingebouwd. Er zijn vijf types kamer. Type C is de eenvoudigste, met een oppervlak van 29 vierkante meter en voorzien van bad, douche en toilet. Type D is even groot, maar met sauna. Type F meet 40 vierkante meter en beschikt over een kleine keukenhoek en een stoomcabine. Type H is 35 vierkante meter en beschikt, onder meer over een complete keuken. Type E, de familiesuite, is 45 vierkante meter groot. Daar zijn twee aparte slaapka mers en een tweede toilet. Kamers kunnen ook aan elkaar gekoppeld worden. Vóór elke twee kamers is een klein halletje met één deur die als toegangsdeur gebruikt kan worden als mensen twee kamers tegelijk hu ren. Brons: 'Vooral Duitse gasten wil len hun ouders nog wel eens meene men.' Ook is er aandacht voor minder validen. 'Er zijn bijvoorbeeld ruime deuren en geen drempels. We heb ben ook een kwalificatie van de ITS.' Dat staat voor Internationaal Toegankelijkheidssymbool, een kwa lificatie die verleend wordt door het Landelijk Bureau Toegankelijkheid in Utrecht. In het hotel zit een lift waar een brancard in kan en er is een ruim trappenhuis De kamers krijgen een zogeheten maritieme inrichting. 'De muren wor den wit, er komen plavuizen op de vloer, er wordt met blauw gewerkt en er komen bijvoorbeeld gordijnen met schelpen erop.' Brons heeft goede verwachtingen van het aantal bezoe kers. 'Ik denk dat dit wel interessant is, omdat je in het centrum zit. leder een wil daar toch graag in de buurt zitten.' Met de bouw is een investering ge moeid die tussen de tweeënhalf mil joen en de drie miljoen euro (zo'n zes miljoen gulden) bedraagt. 'Het is zo'n honderdvijftigduizend gulden per ka mer.' Het levert extra werkgelegen heid op voor gemiddeld twintig men sen. 'Met de familie werken we hier al met een man of zeven, maar straks moet natuurlijk meer gedaan wor den.' Restaurant Naast de bouw van het hotel wordt tegelijkertijd restaurant La Casserole verbouwd. Alleen het voorste ge deelte is na de verbouwing nog be stemd voor mensen die een hapje willen eten, het gedeelte achterin en de serres langs de Kaapstraat wor den in gebruik genomen voor het hotel. 'We moeten alle gasten straks een eigen tafel kunnen aanbieden. Het was even passen en meten, maar we krijgen het enn.' Voor de gasten wordt een ontbijtbuffet ingericht met een zogeheten drankenuitgiftepunt. Buffet en uitgiftepunt komen in het verlengde van de open keuken voorin, die eveneens opgeknapt wordt. De ingang van het hotel komt aan de zijkant langs de Kaapstraat, zodat gasten met door het restaurant hoe ven te lopen. Tussen restaurant en hotel komt wel een doorgang voor de gasten. La Cassarole moet volgens planning over ongeveer twee weken weer opengaan. De oplevering van het hotel is gepland op 22 februan. Vanaf 10 maart wil de firma Brons de ka mers gaan verhuren. Brons gaat ervanuit dat die termijn haalbaar is. Het hotel is gebouwd door voorna melijk Texelse bedrijven. Hoofd aannemer is Meyert Boon uit De Cocksdorp. Overzichtstekening van de Nieuwe Toekomst zoals het hele complex eruit gaat zien. (Tekening xrcMektenbum Jan veseri Tekening van het complex van Cor van Zutphen Deelneming en Partners bekeken vanaf de Dorpsstraat. ireeenng loos unen (Foto Jeroon van Hattum) Drie winkels, een horecagele genheid en vier appartementen. Dat komt in het nieuwe complex dat Cor van Zutphen Deelnemin gen en Partners laat bouwen aan de Dorpsstraat en het Dorpsplein. Sinds september staan hekken en diverse bouwmaterialen op het plein- j tje halverwege de Dorpsstraat. Op de plaats waar eerst het Witte Huis van Joke en Bill Visser stond, verrijst ge- staag een nieuw complex van zo'n achtentwintig meter lang, zeventien meter breed en bijna elf meter hoog. Momenteel reikt de bouw tot de eer- I ste verdieping. Onder het gehele pand zit een kelder voor opslag, ver- I telt een woordvoerder van Cor van j Zutphen Deelnemingen en Partners. Die groep bestaat uit enkele bewo ners van De Koog. Op de hoek Dorpsstraat/Dorpsplein komt de horecagelegenheid. Daar naast worden op de begane grond de drie winkels gebouwd. Wat voor win kels er komen, is nog niet duidelijk. Ze moeten nog verkocht worden door makelaardij Eelman en Van Heerwaarden. Net als de vier appar tementen die op de tweede en derde verdieping worden gebouwd. Vol gens de woordvoerder is de verkoop nog niet begonnen, maar zijn er al wel diverse gegadigden. In de winkel ruimten kan van alles komen. 'Het kan variëren van juwelier tot potten bakker.' Onderling zijn de ruimten niet met elkaar verbonden. 'Je kunt straks dus niet van de ene in ue andere ko men. Datzelfde geldt ook voor de kelders.' De vier appartementen zijn bestemd voor permanente bewoning. De klein ste wordt 127 vierkante meter groot, de grootste meet 150 vierkante me ter. Ze worden verkocht voor een bedrag dat boven de vijf ton (mini maal 227.000 euro) ligt Hoeveel pre cies, is nog met duidelijk. Galerij Op de begane grond komt een zuilengalerij rond een deel van het gebouw. Daarin komt de toegang tot de winkels. De bovenliggende pan den kunnen ook via de galerij bereikt worden. Buiten, rond het horecage deelte, wordt een serre voor gasten aangebouwd. 'Het wordt een En gelse serre met glas-in-lood in de bovenlichten. De deuren kunnen he lemaal opengeschoven worden als het mooi weer is.' De gevel wordt opgebouwd uit een geel/koper/bronsachtige steensoort. De dakbedekking bestaat uit koper kleurige betondakpannen. Met de bouw is zo'n 1,3 tot 1,8 miljoen euro (tussen de drie- en vier miljoen gul den) gemoeid. Het plein wordt na de verbouwing weer in nette staat ge bracht. Het complex wordt gebouwd door Texelse bedrijven. Hoofdaannemer is Tebo. Het gebouw is ontworpen door architect Louis Uriot. Het nieuwe complex op de plaats waar eerst het Witte Huis stond.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7