Geen 'gestuurde keus' voor patiënten na scheiding praktijken Waterglijbaan Molenkoog is 'hartstikke gaaf' (jroen "Zwarts jexeh 'm het harL, Oudeschild dreigt enige pinautomaat te verliezen Overeenstemming na 'kort' geding Rabobank Omwonende heeft moeite met locatie Laatste duinboer Windmolens De kranten in de Koger school TEXELSE^COURANT Qnder de pomp In korte tijd 14 gevallen van geweldpleging Extra houtje oorzaak schoorsteenbrand Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 'Hartstikke gaaf.' Woensdagavond klonk een geheel ander geluid in de raadszaal, waar vijf kinderen van het kinderprogramma Pietelepote van Radio Texel op het pluche van de gemeenteraad had plaatsgenomen. Ze gaven tijdens de raadscommissie Welzi|n hun mening over de nieuwe waterglijbaan voor zwembad Molenkoog. waarvan de aanschaf op de agenda stond. De politici waren maar wat blij met de belangstelling van de jeugd. De raadsleden haalden het dan ook niet in hun hoofd om 'nee' te zeggen tegen de aankoop van het ƒ134.670,0 (61.111,- euro) kostende speelwerktuig. Waarachtig geen kleingeld, maar 'Een zwembad zonder glijbaan kan ik me gewoon met voorstellen', aarzelde D66'er Frans Visman geen moment. Verte genwoordigers van de overige frac ties dachten er net zo over. 'Want het zwembad is voor de Texelse kinde ren nog altijd de grootste attractie. Het is gewoon gaafbediende Jaap Vlaming van GroenUnks zich van hetzelfde jargon. Op de foto staat gemeentebode Piet Roeper de kin deren terzijde. Hun ervaringen in de raadszaal komen hen wellicht goed van pas. Het kinderprogramma Pietelepote besteedt in februari aan dacht aan de politiek. (Foto Gtrvd Tmmormën) Oudeschild dreigt de enige pin automaat in het dorp kwijt te ra ken. De dorpscommissie heeft bij de gemeente aan de bel getrokken om te voorkomen dat de unit met de automaat aan de Heems- kerckstraat na 15 maart verdwijnt. Het steekt de dorpscommissie dat de automaat kan verdwijnen op grond van een klacht van één omwonende. 'Terwijl we juist heel blij zijn met de automaat', zegt voorzitter Koos Zegers van de dorpscommissie. 'Het is een service naar zowel de eigen bevolking als de toeristen.' De dorps commissie uitte haar zorgen onlangs brieven naar alle raadsleden en bur gemeester en wethouders. De Rabobank plaatste de geld automaat minder dan een jaar gele den. De bedoeling was dat de unit voor vijf jaar op proef zou staan. Jos Slikker van de Kringloopwinkel te kende daar destijds protest tegen aan bij de gemeente. Dat leidde er toe dat de gemeente met voor vijf jaar, maar voor één jaar een vergunning verleende. Die termi|n loopt af op 15 maart. Volgens Zegers is het niet te begrij pen dat de automaat verdwijnt, ter wijl de viering van 400 jaar VOC en Oudeschild voor de deur staat. 'Er zijn het komend jaar diverse festivi teiten, er komt veel publiek op af en dan hebben we geen pinautomaat. En hij staat hier perfect, vlakbij de winkels. Ouderen vinden het heerlijk. Ze lopen 's avonds even langs de automaat en ze kunnen geld pinnen.' Bij de supermarkt kunnen mensen ook geld opnemen, maar dan alleen kleinere bedragen en als de winkel geopend is. Proef De unit stond eerder twee keer vijf laar op proef in De Koog en De Cocksdorp om te zien of het haalbaar was een vaste automaat te bouwen. Dat bleek in beide gevallen zo te zijn. In Oudeschild wilde Rabobank het zelfde dóen. De bank heeft inmiddels een nieuwe vengunning aangevraagd, om de automaat na 15 maart toch te kunnen laten staan. Voor de bank is één seizoen te kort om de bouw van een vaste pinautomaat te verant woorden. 'Daar zijn de aantallen nu ook nog te laag voor', zegt directeur Leo Timmers van de Rabobank. 'We hebben minimaal twee seizoenen nodig om het een kans te geven. We hebben onder meer te maken met de bekendheid van zo'n apparaat.' Het bouwen van een vaste automaat kan, inclusief het treffen van veiligheids maatregelen, volgens Timmers op lopen naar twee ton. Wordt er niet opnieuw vergunning verleend, dan moet de automaat weg, erkent Tim mer. 'We willen geen ruzie met de gemeente.' Bezwaarmaker Slikker baalt er onder tussen van dat hij als de kwaaie pier wordt aangewezen. 'Dat ding is hier vong jaar in één dag neergezet. Ik ben toen meteen naar mijn buurman ge stapt met de vraag of hij met wat ver derop op zijn terrein kon staan, maar dat kon met vanwege de parkeer plaatsen. Hij zei dat ik maar naar de gemeente moest gaan. Ik heb niks tegen de pinautomaat, maar wel te gen de plaats waar hij staat.' Slikker zegt er achteraf spijt van te hebben dat hij er destijds mee in stemde om de unit in ieder geval voor één jaar te laten staan. 'We hadden dit misschien helemaal niet gehad, als ik toen meteen had gezegd dat ik hem hier niet wilde hebben.' Het stoort hem dat van de dorps commissie niemand bij hem langs geweest is om te praten over de au tomaat. Hij overweegt opnieuw be zwaar in te dienen tegen een nieuwe vergunning. Tijdens de commissie vergadering Ruimte, Wonen en Eco nomie afgelopen dinsdag liet wet houder Daan Schilling weten dat het college de klacht serieus te nemen 'Het maakt ons niet uit of het er hon derd zijn of één.' Verplaatsing Verplaatsing van de unit naar een andere plek is volgens Timmers met mogelijk. 'Daar is de apparatuur te oud voor. We hadden gedacht hem tot het eind van het jaar te kunnen laten staan.' Verplaatsen vergt ook een forse investering. Inwoners uit Oudeschild tonen zich ronduit boos over de mogelijke verdwijning. 'We krijgen vaak mensen bij ons die vragen of ze kunnen pin nen', zegt Emmie Boom van de TX10 bij de pinautomaat 'Die kunnen we nu vertellen dat ze alleen even de dijk over moeten. Ideaal.' Volgens Piet van der Star van het Vispaleis, op wiens grond de automaat staat, moet de klager nog maar eens goed naar zichzelf kijken. 'Ik was zelf in het be gin ook niet gek op die automaat. Maar als je ziet hoeveel mensen ko men vragen waar ze kunnen pinnen. Ik ben dolblij met het apparaat. Het is een stuk service voor Oudeschild.' Na bijna anderhalve eeuw is de laat ste duinboer met de naam Drijver uit de duinen bij Den Hoorn verdwenen. Dick, een telg van de vierde genera tie, bereikte de pensioengerechtigde leeftijd en volgens de regels van de overheid werd de pacht hem daarom opgezegd. Pagina 6 Dne grote windmolens op het bedrijventerrein in Oudeschild, die drie- tot vijfduizend huishoudens op het eiland van energie kunnen voor zien. Lucas Reijnders, hoogleraar Milieukunde én fervent bezoeker van het eiland, ziet veel in dit toekomst beeld, ondanks de mogelijke versto ring van het Texelse landschap. Pagina 7 Naar aanleiding van de foto die wij maakten in Capn in De Koog, waar bij sloopwerk oude kranten waren ont dekt die tegen het plafond waren geplakt, kregen we een opmerkelijke reactie. Het dichtplakken van het pla fond zou zijn gebeurd nadat een leer ling van de toenmalige school was overleden als gevolg van difterie. De school zou toen rondom zijn dicht geplakt, zodat het gebouw met gas kon worden ontsmet. Dat moet zijn gebeurd in 1946, maar de kranten op de foto dateren uit 1937. Mogelijk heeft dergelijke ontsmetting ook in dat jaar plaatsgevonden Wie weet daar meer van? (Advertentie) Cfrtit ^marL-Jinh Im bat ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Onder leiding van mr. A. Croes van de Alkmaarse rechtbank is dinsdagmiddag een eind gemaakt aan het geschil tus sen de artsen Jacquelien Dros en Jan Hoekstra enerzijds en Klaas Eissen en Henriëtte Eissen-Jansen anderzijds. Belangrijkste punt van overeenstemming is dat hun patiën ten in volledige vrijheid moeten kunnen bepalen of zij zich willen laten inschrijven bij Dros/Hoekstra (Molenstraat 87) dan wel bij Klaas Eissen, die per 1 februari een nieuwe prak tijk begint op het adres Maricoweg 5a in Den Burg. De 3150 patiënten ontvangen van daag of morgen een brief met een antwoordstrook waarop zij hun voorkeur kunnen aangeven. Ze worden opgeroepen zo snel moge lijk te reageren, wat in het bijzon der geldt voor ziekenfonds patiënten, in verband met administratieve voorwaarden die door de zorgverzekeraars zijn ge steld. De gegevens van de patiën ten die de strook niet inzenden, komen terecht in de praktijk van Dros/Hoekstra, maar de vrijheid om ook dan nog voor een andere praktijk te kiezen blijft bestaan. De telefoonnummers 312039 en 310113 van de 'oude' praktijk blij ven tot 1 augustus gehandhaafd. Wie één van deze nummers toetst, krijgt straks een bandje te horen waarop de nummers van de ge scheiden praktijken worden ge noemd, zodat ook dan een vrije keus kan worden gemaakt. Verder is het nodige overeengeko men wat betreft het overnemen van roerende zaken uit de praktijk, de ad ministratieve en boekhoudkundige afhandeling en de positie van het per soneel. Wat het laatste betreft: de twee oudste assistentes kunnen bij Dros/Hoekstra blijven; de jongste zal uiterlijk 15 februari vernemen of ook zij kan blijven. Mocht het uitdraaien op onvrijwillig ontslag, dan komen de kosten daarvan voor tweederde voor rekening van Dros/Hoekstra en voor de rest van Eissen. Lang geding De overeenkomst kwam dinsdag moeizaam tot stand tijdens een ge ding waarmee zes uren waren ge moeid, inclusief de schorsingen om de wederzijdse partijen met hun res pectievelijke advocaten op één lijn te brengen. Het geding tegen Eissen en zijn vrouw annex medewerkster Henriette was aangespannen door Hoekstra en Dros, met als belangrijkste eis dat zij bij het ontbinden van de maatschap tweederde van de patiënten zouden krijgen. In deze geadviseerd door hun organisatie DHV meenden zij dat dit mogelijk was door sturing. Aan elke patiënt zou worden voorgesteld om zich na ontbinding van de maatschap bij een bepaalde arts aan te sluiten. Daarmee zouden ze dan al of niet kunnen instemmen. Mr. Croes wekte aanvankelijk de indruk dat hij wel wat zag in deze gestuurde verdeling, maar maakte later duidelijk dat dit ongeoorloofde pressie zou zijn. Mo gelijk is deze opvatting doorslagge vend geweest toen Croes de partijen gelegenheid gaf om tot een deal te komen waarin van gestuurde verde ling geen sprake meer was. Ruzie De hoog opgelopen problemen tus sen de betrokken artsen begonnen kort nadat Eissen (toen nog geves tigd in de Julianastraat) in 1998 een maatschap aanging met Hoekstra en Dros zich daar in september van het jaar erop bij aansloot. Bij het toetre den van Dros bleek de winstverdeling een geschilpunt. Volgens het oor spronkelijke maatschapcontract zou Henriette Eissen 10% van de totale omzet krijgen, terwijl de resterende winst gelijkelijk over de maten zou worden verdeeld. Dros en Hoekstra vonden dat het bedrag van die 10% zou moeten worden gemaximeerd, zich beroepend op onvoorziene om standigheden (aanzienlijke verhoging van de tarieven en de door de over heid verstrekte vergoeding en sterke stijging van de praktijkkosten). Ze tekenden het contract niet. De par tijen kwamen er niet uit en de ver standhouding verslechterde vanaf eind 2000 zienderogen. De ruzie liep zo hoog op dat Dros en Hoekstra de maatschap per 1 februari 2002 op zegden en Eissen en zijn vrouw moesten vertrekken. Gestuurde vrijheid Vervolgens ontstonden problemen over de afwikkeling van de maat schap, met name over de verdeling van de patiënten. Eissen wilde de patiënten daarin vrij laten, terwijl Dros en Hoekstra enige sturing voorston den. Namens laatstgenoernden be toogde mr. W. Rensen dinsdag dat de wensen van Eissen in strijd zijn met wat gebruikelijk is in dergelijke situa ties; de patiënten zouden bij ontbin ding van de maatschap gelijkelijk over de partijen verdeeld moeten worden, dus éénderde naar Hoeks tra, éénderde naar Dros en éénderde naar Eisen. 'Dit alles uiteraard met inachtneming van het recht op een vrije artsenkeuze'. Eissen zou der halve moeten worden veroordeeld om aan een dergelijke verdeling mee te werken, op straffe van 22.689 euro voor iedere dag dat hij in gebreke blijft Lees verder pagina 5 'Een merkwaardig Texels winter- verschijnsel.' Aldus omschreef bur gemeester Joke Geldorp veertien ge vallen van geweldpleging die zich de afgelopen periode op Texel hebben afgespeeld. In vrijwel alle gevallen waren er Texelaars bij betrokken. De burgemeester omschreef het als 'een nieuwe hobby die volstrekt onacceptabel is'. De politie heeft van elk incident proces-verbaal opge maakt, bemiddeld en gezorgd dat de schade is geregeld. De politie kreeg de afgelopen tijd ook tien meldingen binnen over overlast door jeugdige personen. Zelfs de aanwezigheid van een groep jongeren die helemaal niets doet, wordt volgens de burge meester als bedreigend ervaren. 'Daar kan de politie niets aan doen. Want als er geen strafbare feiten wor den gepleegd, mag daar met tegen worden opgetreden.' De burgemees ter liet zich positief uit over de manier waarop de horeca tijdens de feestda gen is omgegaan met de brand preventie. De politie hield in decem ber dertien alcoholcontroles, en nam vijfendertig keer een blaasproef af. In vier gevallen bleek dat de bestuur ders teveel op hadden Voorzitter Koos Zegers van de dorps- commissie strijdt voorbehoud van de enige pinautomaat in Oudeschild. - Een ongezonde situatie bij die dokters. - Ja, maar Dros en Hoekstra stel len ook wel hoge Eissen. De familie Vlaming aan de Schou- dieck in Den Burg is gisteravond ge troffen door een schoorsteenbrand. De brand ontstond toen de heer des huizes aanstalten maakte om het avondeten te bereiden en de kachel, die tevens dienstdoet als fornuis, van een extra houtje voorzag. Toen de schoorsteen wel erg heet werd en zich een brandende geur begon te verspreiden, werd duidelijk dat er iets misging. Een blik vanaf de straat leerde dat de vlammen uit de schoor steen kwamen. Even probeerde Vla ming de brand zelf te bestrijden door de aanvoer van zuurstof te stoppen. Maar toen dat met hielp, besloot hij de brandweer te hulp te roepen. Die was snel ter plaatse en ging de vlam men voortvarend te lijf, waarna bin nen luttele ogenblikken het sein 'brand meester' klonk. Foto Joop Rommots) OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11648 VRIJDAG 25 JANUARI 2002 T E X E LS E^COU RANT

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1