'Het is zó mooi, iedereen slaat er van achterover' 7 D66: kampeerboeren naar twaalf eenheden College maakt geld vrij voor Duurzaam Texel Professor Reijnders voorstander van windmolens bij Oudeschild 'Mooi Baarn' bekroont timmerwerk Pieter Dros Zelfs als ik ze afschuwelijk had gevonden' .TEXELSE COURANT Voortbestaan stichting lijkt verzekerd Crossloop AVT VRIJDAG 25 JANUARI 2002 Ook nlet-raadsleden moeten zit ting kunnen nemen in de raads commissies. Dat staat in het verkiezingsprogramma van D66, dat burgers oproept naar politieke bijeenkomsten te komen. De lo kale democraten vinden dat kampeerboeren mogen uitbreiden naar twaalf plaatsen. Bij wijze van proef wil de partij de 2-4 regeling voor uitgaansbedrijven jaarrond instellen. En tenslotte: de kermis moet weer naar Den Burg. Vooruitlopend op het duale stelstel kondigt D66 aan het college kritisch te zullen controleren en, waar dit ge wenst is, met initiatieven te komen. Goede ideeënvan burgers moeten in gemeentelijke plannen worden ver werkt. Als het op besluiten aankomt, dan moet dat met omdat de meerder heid van de raad dat wil, maar moe ten argumenten de doorslag geven. Een oud stokpaardje, het houden van referenda, ontbreekt niet. De her inrichting van het centrum van Den Burg vraagt bijvoorbeeld om een volksraadpleging. Om te voorkomen dat werkzoekenden en uitkenngsgerechtigden naar Den Hel der moeten, moet het bedrijfs verzamelgebouw er komen. Opge merkt moet overigens worden dat het verkiezingsprogramma werd ge schreven vóórdat bekend werd dat de kosten hiervan met ruim een half miljoen euro worden overschreden. Inzake de openbare orde pleit D66 er voor te onderzoeken of dorps wachten in Den Burg gewenst zijn. Het vliegveld is volgens D66 onmis baar, maar de geluidshinder moet omlaag. Dagjesmensen moeten al op de boot worden geïnformeerd over het openbaar vervoer op het eiland en worden gestimuleerd de fiets te pakken. Ten aanzien van de vissers haven pleit de partij voor goed over leg met de betrokkenen. D66 onder steunt een parkeerkaart voor Texelaars, mits voor de duur van maximaal één uur. Toeristische ac commodaties en agrarische bedrij ven die ophouden te bestaan, moe ten eventuele toeristische slaapplaatsen inleveren. De extra bedden voor kampeerboeren die nog in portefeuille zijn, mogen volgens lijsttrekker Frans Visman en de zijnen ten goede komen aan anderen. D66 staat een actief agrarisch natuur beheer voor. De partij wil zich sterk maken voor kleinschalige beroeps activiteiten in de Waddenzee, zoals oester- en kokkelvisserij, mits uit on derzoek blijkt dat dit met schadelijk is. Elk dorp heeft recht op een bedrijventerrein, al moet de bedrijvig heid zich vooral concentreren in Den Burg en Oudeschild. De maandag- markt mag van 1 april tot 1 novem ber worden verlengd tot 15.00 uur. D66 pleit voor behoud van het be staande openbare onderwijs, inclu sief de Kompasschool. De partij acht het van groot belang dat er vol doende goed personeel beschikbaar is, ook voor vervanging. Goede bij en nascholing is van belang, evenals de (financiële) mogelijkheden. Voor computerondersteuning moet op ie dere school iemand zijn die in het bezit is van een Digitaal Onderwijs Rijbewijs. De OSG moet, in zo breed mogelijke vorm, behouden blijven. Goede volwasseneneducatie is van belang. De kwaliteit van sport accommodaties moet omhoog, maar sport moet wel betaalbaar blijven voor iedereen. Speelwerktuigen moeten worden gecontroleerd. D66 is tegen het dichtslibben van het landschap met gebouwen. Oude schuren en andere bouwwerken zon derfunctie, moeten worden gesloopt. Voor stolpen moet een aparte rege ling komen. Er mag één recreatief appartement in worden gemaakt. De partij is bereid geld in het behoud van schapenboeten te steken. De welzijn- sinstellingen moeten beter worden gehuisvest. D66 pleit voor een goede jeugd opvang, maar kinderopvang moet betaalbaar zijn voor iedereen. Ver slaafden vormen een probleem. Goede begeleiding, voorlichting en opvang is nodig. De kosten van de gehandicaptenzorg moeten beheers baar worden. Het opvangen van asielzoekers beschouwt D66 als een plicht, maar opvang, onderwijs en gezondheidszorg moeten goed op elkaar worden afgestemd. Voor asiel zoekers (met status) die op Texel wil len blijven, moet woonruimte worden gezocht. De mobiele tandartswagen moet de basisscholen tweemaal per jaar blij ven bezoeken. D66 is voor schone energie, maar tegen windmolens in Eierland en polder Het Noorden. Oudeschild en de veerhaven komen wél in aanmerking. Rioolstelsels moeten waar mogelijk zo worden in gericht, dat het hemelwater apart wordt opgevangen en afgevoerd. Van al het water dat door de riolen stroomt, is ruim dnekwart vervuild regenwater. D66 pleit voor woning bouw in alle dorpen, waar mogelijk op 'inbreidingslocaties'. Om de kos ten te drukken kan de ondergrond van starterswoningen in erfpacht worden uitgegeven. Als een starter verkoopt, moet het anti-speculatle- beding van kracht zijn. Strijdig ge bruik van permanente woningen moet worden tegen gegaan. Huisves ting van personeel is een eigen ver antwoordelijkheid van de onderne mer. Burgemeester en wethouders wil len de Stichting Duurzaam Texel voor dit jaar een bijdrage van €23.000,- 50.000,-) verlenen. Voor 2003 en 2004 wil het college jaar lijks €88.500,- (ƒ195.000,-) uittrek ken. Het voortbestaan van de stichting lijkt daarmee nagenoeg zeker. Duurzaam Texel is de afgelopen maanden druk bezig geweest om van rijk, provincie en de gemeente bijdra gen te krijgen, zodat na 1 maart de activiteiten voortgezet kunnen wor den. Doordat er nog geen toezeggin gen van de overheid binnen waren, was het voortbestaan van de stich ting onzeker. Duurzaam Texel heeft voor de komende drie |aar €1.540.000,- (ƒ3,400 000,-) nodig. De gemeente is de tweede overheidsinstantie die met een toe zegging komt. Begin november be sloten Provinciale Staten €350.000,- J771.300,-) uit te trekken voor de komende drie jaar. De gemeenteraad moet nog een beslissing nemen over het voorstel. Het is niet duidelijk of het rijk een bijdrage levert. 'Dat is volko men ondoorzichtig', zegt Nienke Bloksma, coördinator van Duurzaam Texel. 'Er is sprake van gewijzigde regels. Er wordt nu weer bekeken of Texel wel binnen de doelstellingen valt, dus het kan tot de zomervakan tie duren totdat daar zekerheid over is.' Het Texels bedrijfsleven heeft bij el kaar voor €435.000,- (bijna één mil joen gulden) toegezegd onder de voorwaarde dat andere partijen ook meedoen. Van het provinciaal stimuleringsfonds Kop en Munt en de nieuwe provinciale subsidieregeling Gebiedgencht Beleid kan Duurzaam Texel €555.000,- (1,2 miljoen gulden) verwachten. Het college wil de gemeentelijke bij drage voor dit jaar betalen uit de post 'onvoorzien' op de begroting. Bij het vaststellen van de begroting voor 2002 was de subsidieaanvraag van Duurzaam Texel nog met binnen. Voor de stichting breekt nog een spannende tijd aan, omdat de com missie Financiën, Werken en Milieu zich pas eind februari buigt over het voorstel van het college. Het contract van Bloksma loopt tot 1 maart. Het contract voor de huisvesting van het kantoor aan de Heemskerckstraat in Oudeschild loopt tot dezelfde datum. Op 13 maart neemt de gemeenteraad een definitief besluit over de voorge stelde gemeentelijke bijdrage. Duurzaam Texel is betrokken bij veel duurzame projecten op het eiland Enkele daarvan waren Meimaand Natuurmaand. de organisatie van de beurs Duurzaam Bouwen, de afval scheiding op vakantiecentrum De Krim, de invoering van de milieu- barometer voor logiesverstrekkers en het bevorderen van doordeweeks reizen. Ook wordt gewerkt aan de oprichting van een centraal informatiepunt voor duurzaam bou wen, de stichting wil zich meer rich ten op de landbouw en er wordt on derzoek gedaan naar de haalbaarheid van een kenniscentrum dat opleidingen kan verzorgen in on der meer duurzaam ondernemen. Bij appartementenhotel Bos en Duin vindt zondag de zesde Bos en Duin cross van Atletiekvereniging Texel plaats. Het grootste deel van het par cours gaat over een onverhard pad, en ook moet een enkele heuvel wor den beklommen. De jeugd tot en met 12 jaar start om 11.00 uur en loopt 1300 meter, de oudere jeugd en de senioren lopen 2,9, 5,8 of 8,7 km. Deelname kost €2,- voor senioren en €1,25 voor jeugd. Leden van AVT hebben korting. Bij wijze van verenigingsuitje neemt atletiek vereniging NOVA uit Warmenhuizen deel aan de cross. Deze cross biedt dus een uitstekende kans voor Texelse atleten om zich te meten met een groep lopers van de overkant. Voor meer informatie: Rita Dogger, tel. 313387. 'rofessor Lucas Reijnders sprak een volle zaal toe: 'We hebben allemaal boter op ons hoofd, de één misschien wat meer dan de ander. eens erg veel tijd zou kunnen vragen 'Tot ver in de laren zeventig werd onder sociologen de visie verkondigd dat hoe meer energie een samenle ving verbruikt, des te beschaafder deze zou zijn Die opvatting is erg diep geworteld.' Dat de zware industrie in Nederland veel meer energie verbruikt (30 a 40 procent) dan alle huishoudens bij el kaar (nog geen 5 procent), is volgens Reijnders een feit. 'Maar dat is geen reden om met zelf verantwoordelijk heid te nemen in plaats van alle schuld af te schuiven', riep een me vrouw. Reijnders: 'Ik zou voor u klap pen als dat niet zo hard zou klinken door de microfoon. Als je niet begint, wordt het nooit wat. We hebben al lemaal boter op ons hoofd, de één misschien wat meer dan de ander.' Ook andere vormen van energie winning kwamen aan de orde tijdens de lezing, zij het veel korter, gezien ook het gebrek aan tijd, dat onder meer ontstond omdat maar liefst driekwartier werd gepauzeerd De bouw van een getijdencentrale is vol gens Reijnders erg interessant, terwijl voor problemen als zeehonden die het apparaat in zouden zwemmen oplossingen zijn te bedenkingen. 'El ders is al ervaring opgedaan.' Biovergassing kent nogal wat prak tische bezwaren, terwijl zonne-ener- gie relatief duur is. 'Enorm onder gewaardeerd' noemde hij het gebruik van aardwarmte, dat in maar liefst 48 landen over de hele wereld wordt toe gepast en 'buitengewoon geschikt is voor huishoudens en kassen', maar niet eens in het rapport van Ecofys (over alternatieve energievormen op Texel) wordt vermeld. Volgens de in de zaal zittende Nienke Bloksma van de Stichting Duurzaam Texel is dat te wijten aan het 'relatief geringe aantal mogelijkheden op Texel'. Ondanks de privatisering van de energiebedrijven, zag Reijnders in tegenstelling tot minister Jorritsma in alle gevallen een belangrijke rol weg gelegd voorde overheid. 'Overscha kelen op alternatieve energiebronnen is heel duur en geeft een enorme druk op de kapitaalmarkt. Je moet al vroeg investeren. Als je over 49 jaar zegt dat binnen een jaar later alles moet zijn geregeld, dan is het geld er gewoon niet. Je moet nu dus al beleid voor over 50 jaar gaan ontwikkelen. Dat kun je niet aan de markt overlaten.' tuurlijk altijd discussiëren over de hoogte.' Op een vraag uit de zaal of hij ook zo enthousiast over windmo lens zou zijn als hij ze niet mooi had gevonden, antwoordde hij zonder aarzelen: 'Zelfs als ik ze afschuwelijk had gevonden, had ik ze toch maar geplaatst.' De tegenwerping dat de molen bij het NIOZ niet wordt opgebouwd omdat mechanische defecten en slijtage te hoge kosten veroorzaken, was niet terecht, volgens Reijnders. 'De ont wikkeling is nog maar jong. Je hebt goede en slechte windmolens en vooral de oudere exemplaren vol doen niet altijd. Maar de molens die op het ogenblik worden gebouwd, zijn in het algemeen goed. Er is veel verbeterd in de loop der jaren.' Criticasters Niet iedereen was het direct met Reijnders eens. Onder zijn ongeveer honderd toehoorders bevonden zich ook enkele verklaarde tegenstanders van windenergie, onder wie dr. Fred Jansen, die in een vorige lezing (en eerder ook in deze krant) had probe ren aan te tonen dat de baten met opwegen tegen de hoge kosten en de verstoring van het landschap. Jansen poogde ook Reijnders te overtuigen en stelde hem enkele kritische vra gen, maar de geleerde toonde zich niet erg onder de indruk. Hij vertelde dat hij het boek Windenergie: feiten en fictie van Halkema viermaal had gelezen en er desondanks weinig van had begrepen. De cnticasters die zich op dit geschrift baseren, vergeleek hij met een sekte, die voor geen reden vatbaar zijn. Die vergelijking schoot bij sommige toehoorders in het ver keerde keelgat, waarna Reijnders op zijn beurt verweten werd dat hij zijn kritiek niet met cijfers kan staven. De meeste toehoorders hadden geen boodschap aan dit ruzieachtige twistgesprek, dat overigens een dis sonant was tijdens de avond. Velen grepen de gelegenheid aan om Reijnders naar zijn mening te vragen overéén of meerdere zaken. Eén van de vragen luidde of het niet zinvoller is om het terugdringen van het energieverbruik te stimuleren, zodat het minder nodig zou zijn om alterna tieve energiebronnen aan te boren. Volgens Reijnders heeft een goede voorlichting zeker baat, maar hij waarschuwde dat het doorvoeren van een mentaliteitsverandering wel Acht maanden lang reed Texelaar j Pieter Dros op en neer naar Baarn. In die tijd renoveerde de timmer man in opdracht van een echtpaar een oud huis, dat zo goed als van de grond werd opgebouwd. In oude stijl, met veel hout. En met succes, oordeelt de Stichting Mooi Baarn. De burgemeester uit die plaats overhandigde eigenaars Sander Haas en Corine Rosenthal vorige week de prijs voor het fraaist gerestaureerde huis in de gemeente. Een woning die nu als 'villa' wordt aangemerkt. De tim merman uit Den Burg was erbij en mocht zich in de warme belang stelling van de plaatselijk pers ver heugen. 'Ik ken Pieter al een jaar of tien en heb veel werk van hem gezien. Hij be heerst het vakmanschap van een echte klassieke timmerman, heeft ge- l voel voor het maken van mooie din gen en oog voor detail. Ik zei al lang geleden: als ik ooit eens een huis wil laten restaureren, dan is Pieter mijn timmerman', motiveert Sander Haas - zijn keus voor de Texelse timmerman. Die gelegenheid deed zich voor toen Haas en zijn partner een boerenland werkhuis uit 1860 kochten, aan de rand van Baarn. Dros (30): 'Dit was een prachtig project. Ik was er van het begin af aan bij betrokken. Ze sloopten het op éen muur na. Daarna lieten ze een aannemer het casco neerzetten en nadat de installateurs en stukadoors hun werk hadden ge daan hadden, mocht ik aan de slag. Je zag het langzaam worden zoals de eigenaars dat graag wilden. Elke vrij dag hadden we overleg, maar daar buiten lieten ze me gewoon mijn gang gaan. Want ze hadden vertrouwen in me. Ze kenden mijn werk bijvoor beeld van een woning aan de Krimweg. Ook daarvoor heb ik al het timmerwerk gedaan, geheel in oude 1 stijl. De keuken, de trap, de vloer, kozijnen en noem maar op. Alles van hout. Ze zeiden toen: 'Dat willen we r ook.' Van de kelderplank tot de zol der heb ik het voor hen verbouwd, geheel in oude stijl. Alles in eiken, want daar houden ze van. Oude bal ken erin, vensterbanken, een eiken vloer, een houten keuken en noem maar op. Niets is standaard. De convectors voor de verwarming zijn I bijvoorbeeld afgewerkt met een ma teriaal dat ik uiteindelijk bij De Bolder heb gevonden. Een prachtig gezicht. Het werkt zo: je ziet iets, vindt het I leuk en gaat het maken. Voor jezelf of voor de klant. Mensen weten tegen- woordig precies wat ze willen.' Haas: 'Prachtig gewoon. Een huis compleet met kmpvoegen, ouderwetse schuif ramen, kraaldelen (schrootjes, maar dan op een ouderwetse manier aan gebracht, red.) en om de deur sier lijsten (architraven, red.). Heel opval lend is de keuken die hij geheel naar onze wensen heeft ontworpen en ge maakt. Het past precies bij de tijd geest van onze woning. Zó mooi, ie dereen slaat er van achterover. Dat is voor tachtig procent aan Pieter te danken.' Het restaureren of opknappen in oude stijl heeft Dros' voorkeur. 'Ik doe dit werk nu een jaar of vier, vijf. Ik heb het langzaam kunnen opbouwen. Eerst stond ik nog op de loonlijst. Ik belandde gelijk in dit soort klussen.' Zo verbouwde hij ook hoeve De Kerckeplaats. 'Voor deze boerderij werkte ik voor 95 procent met ge bruikte materialen. Ik ging gewoon de sloperijen af en liep eens tegen hon derd balken aan, van tien meter lang. Allemaal grenen en Amerikaans gre nen. Waar vind je dat nog?' Hij werkte ook mee aan de renovatie van het huis van de Dames Dijt, ei gendom van zijn neef Kees Dros. 'Ook dat was een mooie klus. We hebben daar plafonds gegipst, oude panelen in de kamer vernieuwd en van alles en nog wat. Ik heb kasten voor ze getimmerd en van het hout uit de vloer - Amerikaans grenen - heb ik een keukentafel gemaakt.' Tafels timmert hij regelmatig. 'Laatst heb ik er eentje van notenhout gemaakt. De opdrachtgever had zelf de tekening gemaakt.' Een andere tafel van hem is te bezichtigen in de toonzaal van Oosterhof Meubelen. Het werken in Baarn betekende dat Dros veel aan de overkant vertoefde. 'De keuken maakte ik hier bijvoor beeld in de werkplaats. Die nam ik dan maandag mee in de bus. Door de week bivakkeerde ik in dat huis. Maandag, dinsdag, woensdag en donderdag maakte ik veel uren, zo dat ik donderdagavond weer thuis was. Het was een mooi project, maar het is ook lekker om op het eiland te werken. Want ik heb thuis een paar kleine kinderen, die je toch zo vaak mogelijk wilt zien.' Toch ziet het er naar uit dat hij nog wel eens aan de overkant zal zitten. De publiciteit rond het huis in Baarn le verde hem al de eerste vervolg opdracht op, namelijk om een eiken vloer van 150 vierkante meter aan te leggen. En een maand geleden plaatste hij nog een keuken in Hengelo. 'Oud-Texelaars vroegen me dat.' Sinds een half jaar beschikt Dros op het eiland wel over een eigen thuisbasis, een ruime timmer werkplaats in de schuur van Grismgt aan de Hallerweg. De prijs van de gemeente Baarn geeft de Texelaar veel voldoening. 'De bur gemeester was er, de lokale televisie en noem maar op. Al die aandacht is heel leuk. Maar het is vooral de er kenning. Als je door zo'n huis loopt, denk je toch: dat heb ik gemaakt.' Eigenaar Haas mocht van de stich ting een aquarel van zijn huis in ont vangst nemen, gemaakt door een plaatselijke schilder. 'Een mooie eer volle vermelding.' Als regelmatig Texelbezoeker, vindt hij dat Texel een voorbeeld mag nemen aan Baarn. 'Zo'n prijs zouden ze ook op Texel moeten instellen. Want het stimuleert om datgene wat karakteristiek is voor het eiland te behouden of in originele staat te laten terugkeren.' (Foto Pieter de Vnes) dat ook Texel eigenlijk niet ontkomt aan alternatieve methoden om elek triciteit op te wekken. 'Ik denk zelf dat het voornaamste trekpaard de zon wordt. Maar een belangrijke rol is ook weggelegd voor windenergie. Een groot deel van de windmolens kan offshore, enkele kilometer buiten de kust, worden geplaatst. Maar ze zul len ook op het land moeten komen en dan is Texel een voor de hand lig gende locatie.' Op termijn zouden zelfs 'drie a vier locaties' op het eiland in aanmerking komen, aldus Reijnders, al was hij een stuk terughoudender om die me ning te verkondigen. Veel hangt vol gens hem af van de draagkracht on der bevolking. Bang voor kritische geluiden toonde hij zich niet. Hij ver geleek de Texelse situatie met die in Friesland, waar een ruime meerder heid vóór windmolens zou zijn. 'Eerst vaak niet, omdat mensen allerlei be zwaren zien. Maar als ze er eenmaal (Foto Joop Rommets) staan, blijken die molens toch wel mee te vallen.' Gewenning en smaak spelen volgens hem de belangrijkste rol in de besluit vorming omtrent windenergie. 'De plannen voor een park in de Wadden zee vind ik ook niks. Maar ik fiets veel op Texel. En als ik dan bij Oudeschild kom, dan denk ik altijd: een paar windmolens zouden hier niet mis staan, zeker niet op het bedrijven terrein. Ik het begrepen dat de men sen van de jachthaven een andere mening zijn toegedaan. Dat kan, zelf vind ik zo'n jachthaven weer niet zo mooi.' Hij trok in dat verband de ver gelijking met kerktorens, die ook erg opvallen in het landschap, maar die zelfs door atheïsten worden geac cepteerd. 'En voor de bouw van een vuurtoren zou je nu ook niet zomaar een vergunning meer krijgen. Maar die zijn gewoon nodig en dan vinden mensen het wel goed. En je kunt na- Drie grote windmolens op het bedrijventerrein in Oudeschild, die drie- tot vijfduizend huishoudens op het eiland van energie kunnen voorzien. Lucas Reijnders, hoogle raar Milieukunde én fervent bezoe ker van het eiland, ziet veel in dit toekomstbeeld, ondanks de moge lijke verstoring van het Texelse landschap. 'Niks is de hemel op aarde. Maar je moet je zegeningen tellen en dan kun je niet anders dan concluderen dat windenergie een belangrijke bijdrage kan leveren om in onze behoefte te voorzien.' De Amsterdamse professor po neerde zijn stelling tijdens een druk •-bezochte openbare lezing, die werd gehouden in het auditorium van het NIOZ en was georganiseerd door de i Rotary Texel. Reijnders, een lande lijke autoriteit op het gebied van na tuur- en milieuvraagstukken, toonde begrip voor de bezwaren van tegen standers, maar liet duidelijk weten

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7