'Springlevend, vitaal en zelfstandig eiland' Werkdruk op Hogeberg door Tweede Fase fors omhoog Cjrotn 'wartsjexehin het harL, Texelse visie op 2020 nadert eindfase .mobiliste belandt op kop in sloot Het is feest! Aanpassingen moeten werkbaarheid verhogen Festiviteiten op 2 februari Mammoet coöperatie na fusie Agrifirm Isabel Gonzales Sportverkiezingen zie achterkant van deze krant - Storm blaast jonge zeehond van Razende Bol Amazone levert topprestatie Raadsels rond oude kranten JPGERICHT15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11649 I DINSDAG 29 JANUARI 2002 T E X E LS COU RANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0.85 Onder leiding van docent Frits Steenbruggen bulgen leerlingen van klas 3 Hb zich over de leerstof. Schapenfokkers en -houders kun nen gerust zijn. Ook in 2020 zal het specifieke Texelse schapenras nog bestaan. Als dit niet op economi sche basis kan, dan moet hiervoor een deel van de toeristenbelasting worden ingezet. Deze heffing kan ook worden gebruikt voor landschapsbehoud. Op het gebied van windmolens blijft Texel terug houdend. Aldus enkele passages uit het definitieve concept van de Structuurvisie 2020, gemaakt door bureau Arcadis in opdracht van de gemeente. 'Texel is ook dan een springlevend, vitaal eiland, waar eilandbewoners en toeristen graag verblijven en terugkeren.' De concept-structuurvisie heeft een lang traject doorlopen. Er is informa tie geput uit rapporten, visies en no ta's. Maar ook uit de toekomstvisie die Van de Bunt schreef in opdracht van de VW en toekomstvisies die werden aangeleverd door het be drijfsleven (de landbouw, horeca, kampeerboeren, etc.) en organisaties als Tien voor Texel ('De Leefbaarheidsnota'). Er volgden in terviews en workshops met sleutel figuren uit de Texelse bevolking, waarna een eerste concept ver scheen van de structuurvisie. Deze werd onder meer besproken tijdens openbare dorpsavonden en er kon schriftelijk op worden gereageerd. De opmerkingen zijn zoveel mogelijk verwerkt in het nu verschenen con cept, waarover het college van b en w zich vandaag buigt. Insprekers kunnen er vanavond vanaf 19.30 uur in De Lindeboom hun zegje over doen. B en w nemen op 4 februari een definitief standpunt in, waarna de besluitvorming door de gemeente raad spoedig volgt. Dit artikel is geen complete samenvatting van de 52 pagina's tellende toekomstvisie, Fanfareoptochten, spelletjes, puzzeltochten en gezamenlijke maaltijden, de redactie wil in de Texelse Courant van vrijdag a.s. graag een overzicht bieden van alle festiviteiten die zaterdag 2 februari op het eiland worden gehouden ter gelegenheid van het huwelijk van kroonprins Willem Alexander en Maxima. Dorpscommissies, feestcomités en andere organisaties die iets organiseren, kunnen hun festivi teiten tot woensdag 17.00 uur doorgeven aan de redactie, War moesstraat 45, Den Burg, tel. 362620. Faxen (323000) of e- mailen (redactie@texelse courant.nl) kan ook. maar biedt een overzicht van opmer kelijke onderdelen en aanpassingen. Texel moet in de toekomst 'inzetten' op de kracht van individuele onder nemers. Bij voorkeur Texelse, want dat is een nadrukkelijke wens van de Texelaars. Voorkomen moet worden dat kleinschalige bedrijven worden weggesaneerd of overgenomen door (inter)nationale ketens. Kleine bedrij ven moeten professioneel worden begeleid in de nchting van kwaliteits verbetering, differentiatie, hechte samenwerkingsvormen en dienstver lening. Ambachtelijke bedrijvigheid moet worden gestimuleerd. Stimule ring van andere bedrijfstakken dan het toerisme maakt Texel minder een zijdig van deze sector. Flet bedrijfs leven moet hierbij het voortouw ne men, de gemeente ondersteunt en zorgt voor de faciliteiten. Wel moet er voldoende ruimte overblijven voor de verdere ontwikkeling van grotere be drijven. Omstreden is de stelling dat soepel moet worden omgegaan met de be stemming van woonpanden als klein schalige bedrijvigheid bijdraagt aan het opzetten van kleinschalig ondernemerschap of aan de conti nuïteit daarvan. Landbouw De situatie van de Texelse landbouw wordt als zorgelijk omschreven. Ge steld wordt dat de landbouw in 2020 nog steeds een belangrijke beeldbepaler is van het Texelse land schap. De oppervlakte landbouw grond is door woningbouw, bedrijventerreinen en uitbreiding van natuur wel iets ingekrompen, maar niet veel. Flet aantal boerenbedrijven is met de helft afgenomen. De reste rende bedrijven zijn met in staat om de overblijvende grond aan te kopen. Flet valt volgens Arcadis daarom met langer overeind te houden dat natuur organisaties geen landbouwgrond mogen aankopen. Door de extra vraag behoudt agrarische grond z'n waarde en blijft het landschap be heerd. Terreinbeheerders en agrari sche instanties hebben samen een plan gemaakt om 4.000 hectare gras land te behouden. De overblijvende landbouwers hebben zich gespecia liseerd, dan wel de schaal vergroot. Anderen hebben inkomen uit toe risme, agrarisch natuurbeheer, streekproducten of een niet-agrari- sche bijbaan. Met name schapen- boeren zijn arrangementen aange gaan met toeristische bedrijven. Schapenboeren moeten worden vrij gesteld van de verplichte milieu vergunning. Nieuwe (verbrede) acti viteiten op het 'oude land' mogen alleen als ze passen bij het land schappelijke en cultuurhistorische karakter van het gebied. Spraak makend is de suggestie om, ter sti mulering van het afbreken van over bodig geworden agrarische schuren. boeren die hun productie staken te compenseren met geld uit een sloop fonds en/of een bouwkavel in of bij een dorp, mits dit past in de omge ving. De gemeente moet zich actief inzet ten voor versterking van de land schappelijke waarden van het Hoge- berggebied. Een op te richten Stichting Texels Landschap zet zich in voor behoud van stolpen, schapenboeten en tuinwallen. De natuurlijke rijkdom en het cultuurland vormen ook in 2020 een belangrijke aantrekkingskracht voor toeristen en dagjesmensen. Flet Nationaal Park de Duinen van Texel is een succes gebleken. De beleving van het cultuurlandschap wordt verhoogd door de aanleg van gras(wandel)paden en smalle fietspa den. Enkele plattelandswegen wor den fietsvriendelijker gemaakt door alleen bestemmingsverkeer toe te staan. Fletzelfde geldt voor rustieke dorpskernen. Toerisme De toeristische sector wordt om schreven als relatief kleinschalig en divers. 45.000 wordt als bovengrens voor toeristische slaapplaatsen ge noemd. Het concentratiebeleid voor grote verblijfcomplexen wordt ge handhaafd. De verwachting is dat het aantal natuurcampmgs in 2020 zal zijn toegenomen. Oosterender onder nemers die aan de oostkant van het eiland meer toeristische accommo datie willen, worden op hun wenken bediend. 'Kleinschalige logies- accommodaties in dorpen die nog (vrijwel) geen slaapplaatscapaciteit hebben.' De rapporteurs adviseren wel zuinig te zijn op de rust, ruimte en openheid van de oostkant van het eiland. Recreatiebedrijven die uitbrei den, moeten voldoen aan een omgevingsplan voor het bedrijf. De gemeente moet hiervoor richtlijnen opstellen. De inrichting van de haven van Oudeschild moet passen bij het karakter van het dorp. Om het land schap te behouden moet voorzichtig worden omgesprongen met nieuw bouw. Verdichting van de ruimte (inbreiding), restauraties, her bestemming en innovaties in woon vormen in de dorpen genieten de voorkeur boven het annexeren van buitengebied voor (standaard) nieuw bouw. Nieuwbouw moet een verster king opleveren van het historische dorpsbeeld. Ondergronds bouwen en parkeren is een mogelijkheid. Het rapport spreekt zich niet uit over een eventuele verhuizing van het raadhuis. Maar bij de heroverweging van het centrum wordt Den Burg ge noemd als centrum voor kunst- en cultuuruitingen. Dit in combinatie met andere suggesties om het dorp aan trekkelijker te maken. In 2020 wekt Texel een aanzienlijk deel van de benodigde energie zelf op. Maar voor de plaatsing van duur zame installaties gelden harde rand voorwaarden om aantasting van het landschap en monumentale gebou wen te voorkomen. Plaatsing van windmolens heeft vrijwel geen draag vlak. Terughoudendheid luidt het ad vies. Het jaarrond exploiteren van strandpaviljoens mag alleen als dat niet strijdig is met de Vogel- en Habitatrichtlijn. Het vliegveld blijft, maar de geluidsoverlast wordt be perkt. Stimulering van openbaar- en fietsvervoer moeten het autogebruik Lees verder pagina 5 Cavo Latuco/Agrifirm (de rechts opvolger van Aankoopcentrale Texel) en ACM zijn gefuseerd tot een nieuwe coöperatie, die onder de naam Agrifirm opereert. De organisatie heeft 20.000 leden in West-, Midden- en Noord-Nederland en bestaat uit 21 districten. De coöperatie heeft een omzet van ƒ1.6 miljard (bijna 750 miljoen euro) en er werken 1.500 per soneelsleden. Er komen drie divisies, veehouderij, akkerbouw en tuinbouw. De divisiekantoren voor veehouderij en akkerbouw en de ondersteunende afdelingen worden gehuisvest in Meppel. De tuinbouwdivisie wordt aangestuurd vanuit Bleiswijk. Voor de akkerbouw wordt Nederland ver deeld in vier stukken: Noord- en West-Nederland, de Flevopolders en de zand- en dalgronden. Texel valt onder de regio West en heeft Nico Kikkert als verkoopleider. Doel van de fusie is het ontstaan van een sterkere organisatie, die tegen scherpe pnjzen goederen en diensten kan aanbie den. Een paar jaar lang stond ze achter het fornuis van twee restaurants in Den Helder. Na de verkiezingen 6 maart roert ze mogelijk een partijtje mee in de gemeentelijke potten en pannen. Met een derde plaats op de lijst van de PvdA is Isabel Gonzales een van de kanshebbers voor een plaats in de nieuwe gemeenteraad. Pagina 5 Een topzeiler op leeftijd, een aanstor mend zwemtalent en vier jonge turners. Zeiler Dirk Pool en zwemster Simone de Wit zijn zaterdagavond in Question Plaza tot respectievelijk sportman en sportvrouw van 2001 gekroond. Beste sportploeg werd de jeugdturnploeg van Gymnastiek vereniging Texel. Pagina 7 (Advertentie) De werkdruk voor leerlingen en do- icenten van OSG De Hogeberg is sinds de invoering van de Tweede Fase en het Studiehuis in 1999 fors toegenomen. Maar het onderwijs is ook leefbaarder en beter organiseerbaar geworden. Leerlin gen moeten zelfstandiger leren werken, zodat het onderwijs op de middelbare school beter aansluit op een studie aan het HBO of de universiteit. Toch vraagt menigeen zich bezorgd af of elke leerling wel baat heeft bij deze aanpak. Con rector Henk van Atteveldt: 'Niet elke middelbare scholier is ge schikt om zelfstandig te leren, maar wij kunnen ze deze vaardig heid wel aanleren.' De staatssecre taris van Onderwijs heeft voorstel len gedaan die tot verbetering moeten leiden. Van de dertig verplichte lesuren moet de leerling er negen vullen met zelf- Istudie. 'Maar kunnen leerlingen wel met zoveel vrijheid omgaan?', luidde een vraag vanuit de raadscommissie Welzijn, die woensdag een presenta tie over de OSG kreeg. Van Atteveldt: 'Ze krijgen meer studievrijheid, maar dat betekent niet dat de scholieren ook makkelijker kunnen spijbelen. Er wordt gewerkt aan de hand van studiewijzers en door middel van een computerprogramma kan worden ingeschreven op de lessen. Een men tor houdt bij of de leerling ook daad werkelijk het verplichte aantal uren volgt. Dit zelfstandig leren vindt zo veel mogelijk plaatst tijdens de tussenuren. Leerlingen zijn zo in staat om hun rooster meer compact te houden.' Door de Tweede Fase is het onder wijs voor de leerling leefbaarder en beter organiseerbaar. Maar er kleven ook nadelen aan: 'De betaalbaarheid van het onderwijs geeft problemen. Over de hele linie zijn de groepen klein, er zijn veel vakken, dus er is meer versnippering van leerlingen.' Financieel gezien ging het tot voor kort dan ook met zo goed met de Texelse school. Maar nu het ministe rie van Onderwijs heeft ingestemd met een verhoging van het aantal vaste formatieplaatsen van docenten met tweeëneenhalf, ziet de schoollei ding de toekomst van De Hogeberg weer positief in. Van Atteveldt gaf aan dat de Tweede Fase dermate gecompliceerd is dat organisatorische kwesties veel aan dacht opeisen. 'De inhoud van de les sen en de rol van de leraar en de leer ling komen daardoor op de tweede plaats.' Maar de conrector gaf ook aan dat er inmiddels tijd vrijkomt om ook aan deze 'kerntaak' te werken. De hogere werkdruk als gevolg van de Tweede Fase baart de schoollei ding enige zorgen. 'Maar zolang hard werken in een goede sfeer gebeurt, leidt dit doorgaans niet tot een gro ter ziekteverzuim.' In de discussienota 'Hoofdlijnen Herijking Tweede Fase' heeft de staatssecretaris voorstellen gedaan om de studeerbaarheid, de werkbaarheid, de beheersbaarheid en de organiseerbaarheid te vergro ten, De voorgestelde aanpassingen hebben betrekking op de inrichting van het 'profielsysteem', de moge lijke samenstelling van de vakken pakketten. Het zogeheten profieldeel wordt beperkt tot drie vakken die re levant zijn voor de doorstroming. Hierdoor wordt het mogelijk de keuzevrijheid te vergroten. De huidige indeling in vier profielen blijft gehand haafd. Verder worden de voorschrif ten voor het schoolexamen sterk in geperkt. De examenprogramma's worden aangepast, met als doel het overvolle programma in te perken. De meeste schoolleiders, verenigd in de vereniging van VO-managers, kunnen zich vinden in de voostellen, al menen sommigen dat het uit gangspunt 'beheersbaarheid' met name gericht is op de overheid. De schoolleiders vinden dat de herijking van de Tweede Fase zich moet rich ten op de uitvoerproblemen, maar dat de oorspronkelijke uitgangspun ten (ander andere het zelfstandiger leren werken) overeind moeten blij ven. De scholen moeten de vrijheid hebben om naar eigen inzichten en opvattingen de Tweede Fase in te richten. Dat hierdoor kleine verschil len kunnen gaan optreden tussen scholen, is een consequentie waar de meeste schoolleiders met beducht voor zijn. 'Een dichtgetimmerde Tweede Fase belemmert de verantwoordelijkheidszin van de scholen', aldus een reactie. Medewerkers van EcoMare heb ben vrijdag bij paal 13 een jonge grijze zeehond gevangen. Het dier was in de nacht van donderdag op vrijdag door de noordwester storm van de Razende Bol geblazen. Medewerkers van Rijkswaterstaat troffen de zeehond in de ochtend aan op het strand. Het dier was zo'n drie weken oud en droeg nog een witte vacht. Hij woog 41 kilo. Uit onderzoek van de dierenarts bleek dat het dier gezond was, waardoor hij niet in de opvang gehouden hoefde te worden. Nadat hij was voorzien van een flip- permerk en een onderhuidse chip, besloot EcoMare hem op zijn geboor teplaats terug in de natuur te zetten. Dat gebeurde met de Phoca. Door het slechte weer en de hoeveelheid grijze zeehonden ter plekke, kon het dier niet aan land gebracht worden, maar moest het een stukje zwemmen voordat hij terug was bij zijn soortge noten. Volgens onderzoeksinstituut Alterra is het dier de allereerste grijze zee hond die op Texels grondgebied is geboren. De 17-jarige amazone Marjolijn Smidt uit Den Burg heeft afgelopen week end met haar pony Jamorkus in Anna Paulowna de winstpunten behaald die nodig waren om door te dringen naar de hoogst haalbare klasse, de Z2-dressuur. Zij is de eerste ruiter van ponyclub De Kleppertjes die zover is gekomen en er zijn in Noord-Holland maar weinig combinaties die in deze klasse mogen uitkomen. Smidt heeft haar pony zelf tot dit niveau opgeleid daarbij wordt ze getraind door in structeur Albert Ubels. Door dit succes mag ze op 9 februari in Wormerveer tijdens het Noord- Hollands kampioenschap starten in de klasse Z1waar zij zich zal probe ren te plaatsen voor de Nederlandse kampioenschappen in Ermelo. Het raadsel rond de oude kranten die bij sloopwerk in restaurant Capri in De Koog werden aangetroffen, is nog niet opgelost. Terwijl de kranten op de foto die we publiceerden dateren uit 1937, werden we vorige week getipt dat de toenmalige school in 1946 tijdelijk werd gesloten toen er difterie was geconstateerd en een leerling overleden. De school zou toen met gas zijn ontsmet, terwijl de kranten waren gebruikt om het ge bouw dicht te plakken. Naar aanlei ding van dat (tweede) bencht, meldde mevrouw Verijzer zich bij de redactie met de mededeling dat haar zusje, Dinie Bugel, op achtjarige leeftijd is overleden en dat bij die gelegenheid de woning van de familie is ontsmet. Het lijkt mevrouw Verijzer logisch dat dit ook op school moet zijn gebeurd. Bijzonder is echter dat Dinie is over leden in 1943 of 1944, maar in ieder geval niet in 1946. Dat werpt de vraag op of er misschien wel drie difterie- gevallen zijn geweest. Wie het weet, mag het zeggen. Een 22-jarige vrouw uit De Cocksdorp is vrijdag aan het begin van de avond met haar auto onder steboven in de sloot beland. Dat ge beurde langs de Muyweg, halver wege het stuk tussen de Postweg en de Hoofdweg. Volgens de vrouw had ze moeten uitwijken, mogelijk voor een vogel. Ze verloor de controle over het stuur toen de wielen van de auto de berm raakten. Omdat het er even op leek dat het slachtoffer niet uit haar auto kon komen, werd behalve de ambulance ook de brandweer gealarmeerd. Maar voordat die arri veerde, slaagde de vrouw er alsnog in zichzelf uit haar netelige situatie te bevrijden. Ze bleek ongedeerd, zodat ook de ambulance onverrichter zake huiswaarts kon keren. De auto moet als verloren worden beschouwd.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1