Snoeien langs wegen: een vak apart Noord -LiJolland de provincie Noord-Holland informeert Prijsvraag Hans Schipper, nieuwe gedeputeerde voor het CDA Kooybrug bedient één sluis en acht bruggen Een goed idee? Kom ermee! Provincies gaan digitaal Lid Provinciale Staten (D66) Joke Geldhof MEER PROVINCIËNIEUWS: KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL januari 2002 21* editie PROVINCIE Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie. Redactie en administratie: Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Eindredactie: Rienk van der Veen, tel. (023) 514 43 09, fax (023) 514 41 55, e-mail: veenrj@noord-holland nl In november vroegen wij op deze Pagina: "In welke vorm droeg prins Willem- Alexander, met Maxima op bezoek in IJmuiden, bij aan de viering van de 125ste verjaardag van het Noordzeekanaal?" Het goede antwoord: hij onthulde een gedenksteen. Onder de goede inzenders zijn tien uitnodigingen verloot voor een ontvangst in het bezoekerscentrum van Rijkswaterstaat Deze maand besteedt de Pagina o.m. aandacht aan de bediening van de sluizen en bruggen in het Noord- Hollands Kanaal en het Balgzandkanaal, beide druk bevaren waterwegen in de Kop van Noord-Holland. De vraag luidt: hoeveel schepen (beroeps en recreatie) voeren in totaal in 2001 door beide kanalen. Waren dat er: a) 17.601 b) 19.026 c) 24.233 Zes inzenders van het goede antwoord krijgen een uitnodiging voor een bezoek aan het centrale bedieningscentrum Kooybrug in Den Helder. Uw antwoord kunt u weer sturen naar: redactie Pagina Noord-HollandPostbus 123, 2000 MD Haarlem, fax (023) 514 41 55, e-mail: veenrj@noord-holland.nl Met bomen omzoomde wegen zijn karakteristiek voor het Noord-Hollands landschap. Kijk maar naar zeventiende-eeuwse schilderijen, kijk naar polders als de Beemster of Haarlemmermeer, kijk naar West-Friesland, Kennemerland of het Gooi. Maar wie is verantwoordelijk voor al die bomen? Wie houdt hun conditie in de gaten en zorgt voor onderhoudssnoei, kap en herplant? Met beeld- en geluidverbindingen worden vanaf de Kooybrug bij Den Helder acht burggen en een sluis bediend Fotop: Studio Honing 2 januari 2001: op het beeldscherm van de brug bij Stolpen, twaalf kilometer van de Kooybrug, nadert een jacht. Brugwachter Schoolderman schakelt camera's in om het verkeer in beeld te krijgen, laat de afsluitbomen zakken en opent de brug. Alsof hij de mensen aan een touwtje heeft, zo reageren ze. Automobilisten, fietsers en motorrijders wachten, de schipper passeert. "De eerste keer dat ik hier op de knoppen zat te drukken," zegt zijn collega Waiboer, "stond het zweet in mijn handen. Vroeger, op de brug, zat je er met je neus bovenop. Hier heb je alleen een beeldscherm om tegen te schreeuwen. Want wat dacht je, als die bomen zakken en je ziet zo'n gastje op een scootertje aan komen scheuren. Maar gelukkig we hebben nog geen ernstige ongelukken meegemaakt". De provinciale Kooybrug ligt iets ten zuiden van Den Helder, bij de aansluiting van het Balgzandkanaal en het Noordhollands kanaal. Om werk zitten ze niet verlegen, de mannen op het bedieningshuis. Vanaf de Kooybrug verlenen zij bij negen objecten -acht bruggen en een sluis- schepen de doorgang en zetten zij verkeersstromen stop: de Kooysluis, de daarover gelegen Oostoeverbrug en de Ewijksluisbrug in het Balgzand kanaal. Over het NH-Kanaal zijn het de Kooybrug de bruggen bij Schoorldam, Stolpen en 't Zand en de vlotbruggen bij Burgerbrug en Sint Maarten. Vlotbruggen zijn kwetsbaar, vooral bij vorst. Daarom moeten ijsmixers bij deze bruggen het omringende water in beweging houden. Maar één druk op de knop en ook dat is geregeld. Bij de provincie zijn bruggen en wegen en het verkeer er overheen in goede handen. Veel wegen buiten de bebouwde kom vallen onder provinciale verantwoordelijkheid. Inclusief de bomen die erlangs staan. Dus is het de provincie, als wegbeheerder, die het bomenbestand verzorgt. Op dit gebied is inmiddels flink wat kennis opgebouwd Welke bomen zijn het meest geschikt, bijvoorbeeld7 Populieren niet, dat blijkt steeds meer. Bij oudere populieren bestaat het risico van spontane takbreuk. Vooral op drukke wegen kan dit gevaar opleveren. Inspectie van bomen uit het midden van de vorige eeuw heeft aangetoond dat sommige inmiddels gekapt moeten worden. Daarom zal het komende jaar de oudere beplanting van met name wilgen en populieren langs alle provinciale wegen grondig worden gecontroleerd en waar nodig omgezaagd. Het is altijd jammer om oude bomen te zien sneuvelen, maar nieuwe aanplant vergoedt veel. Duurzame boomsoorten als essen en tegen iepziekte beschermde iepen zullen de voorkeur krijgen. Zij passen in ons landschap en zijn tegen de wind en vochtigheid van ons klimaat bestand. Dat zal de veiligheid van onze wegen ten goede komen. Meer informatie: André vd Leij, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 51 78, e-mail: leija@noord-holland.nl Rechtstreeks invloed hebben op het provinciaal bestuur: binnenkort valt dat te regelen als provinciale staten op 11 februari de nieuwe verordening Burgerinitiatief hebben aangenomen. Vijfduizend handtekeningen en je kunt ervan op aan dat je onderwerp of voorstel de agenda van de staten haalt en behandeld wordt. Mits het onder de provinciale bevoegdheden valt, natuurlijk. Of het nu gaat om leerlingen van de basisschool of het studiehuis: in de klas krijgen zij allemaal met de bestuurlijke indeling van ons land in provincies te maken. Toch blijken maar weinig jongeren te beseffen welke rol de provincie speelt in hun eigen woon- en leefomgeving. Een speciaal voor jongeren ontwikkeld lespakket moet hier verandering in brengen. "Wat zijn de taken van de Commissaris van de Koningin? "Hoe ziet de Noord- Hollandse vlag eruit?" en "Wat doet de provincie op het gebied van Verkeer en Vervoer?". De antwoorden op deze vragen zijn te vinden op www.12provincies.nl, de nieuwe jonge rensite over provincies. De website maakt deel uit van een interactief lespakket, waarmee de Nederlandse provincies jongeren (van 10 tot 18 jaar) inzicht willen verschaffen in de functies en taken van het provinciaal bestuur. Lesboekjes voor basisonderwijs, basis vorming en studiehuis completeren het pakket In het basisonderwijs gaat het vooral om elementaire kennis; korte teksten en illustraties brengen de provincies en hun geschiedenis tot leven. Bij de basisvorming en het studiehuis ligt het accent op de taken van het provinciebestuur en de hoofdlijnen van het beleid. De vragen uit de lesboekjes zijn alle maal terug te vinden op de website. Voor elk onderwijsniveau worden bovendien veel praktische tips gegeven voor het maken van een werkstuk; ook kunnen de scholieren op de website hun kennis testen. De lesboekjes worden verstrekt tegen een kleine vergoeding. Voor meer informatie of voor een gratis proefexemplaar: Jeannette Duin, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 46 24, e-mail: duinj@noord-holland.nl Zeker, de burgers hebben de statenleden als hun afgevaardigden gekozen. De statenleden vormen de provinciale volksvertegenwoordiging die weet wat er in de provincie leeft en die er voor is om zaken politiek aan de orde te stellen. Maar waarom altijd wachten op de volksvertegenwoordigers? Maximale betrokkenheid van de burger is m een democratie in ieders belang. Voortaan zijn daarom ook burgers gerechtigd politieke initiatieven te nemen. Een extra voordeel is de verwachte belangstelling van de media. Particuliere activiteiten om een onderwerp of voorstel op de politieke agenda te krijgen, zullen al gauw de krant, radio of tv halen. Kortom, er zal in brede kring over gepraat worden. En dat is nu juist wat de politiek graag wil: een debat, met zoveel mogelijk deelnemers, uit alle lagen van de bevolking. Naar verwachting zal deze verruiming van de politieke agenda de band tussen kiezers en gekozenen dus alleen maar sterker maken Burger initiatieven zijn niet bedoeld als bezwaar tegen eerder genomen besluiten of gedragingen van het provinciaal bestuur. Voor klachten en bezwaren bestaan andere procedures. Meer informatie: Bart van Rooijen, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 36 15, e-mail: rooijenb@noord-holland.nl .werken en recreëren dichtbij huis... Foto: Ella Tilgcnkamp Als opvolger van Aranka Goijert is, tijdens de statenvergadering van 14 januari jl., Hans Schipper (1947) tot gedeputeerde gekozen. Schipper, afkomstig uit Weesp en thans woon achtig in Hoom, neemt ook het takenpakket van Goijert over. De belangrijkste onderdelen zijn: openluchtrecreatie (incl. recreatieschappen en Waddenzee), arbeidsmarktbeleid, onderzoek, onderwijs en personeel en organisatie. Schipper begon zijn loopbaan als journalist bij de Gooi- en Eemlander, werkte in Dordrecht en Hoom als gemeentelijk voorlichter en was ge meentelijk stafmedewerker Externe Betrekkingen, eveneens in Hoorn. Voor het CDA is hij statenlid sinds 1995, en fractieleider sinds 1999. Ook is hij actief als voorzitter van de Commissie van Toe zicht van het Huis van Bewaring in Hoom, van de Hoomse Stichting Oosterkerk en van de Stichting Orgeltochten Noord-Holland. Over zijn nieuwe werkkring zegt hij: "Ik wil graag mijn steentje bijdragen aan een bredere bekendheid van alles waar het provinciaal bestuur voor staat. Heel belangrijk is ook de openluchtrecreatie. Allemaal hebben wij soms behoefte aan momenten van verstilling en ontspanning. Lekker buiten. Dat kan, want Noord-Holland heeft prachtige recreatie gebieden. Toch moet er in deze sector nog heel wat gedaan worden. Werken en recreëren, dichtbij huis: voor velen is dat ideaal. Aan de slag dus maar." .initiatief nu ook aan de burger... Foto: Ella Tilgcnkamp "Binnenkort hebben Noord-Hollanders een extra mogelijkheid om de democratie kracht bij te zetten Met 5.000 handtekeningen ter onder steuning van een zogeheten burgerinitiatief kunnen zij een onderwerp op de agenda van Provinciale Staten plaatsen. Deze verordening, waarvoor D66 heeft gepleit, houdt in dat staten leden voortaan rechtstreeks voor een keuze gesteld kunnen worden. Wel moet het een onderwerp zijn waarover de Provincie zeggen schap heeft. Een voorbeeld: de. Provincie gaat over de verde ling van de beschikbare ruimte voor wonen, werken, transport, natuur, water en recreatie. De groene en open ruimtes worden bedreigd door oprukkende bebouwing. Goede voorstellen en ideeën om groen te behouden zijn van harte welkom. Zo kun je denken aan meervoudig ruimtegebruik: parkeren onder de grond, winkels en kantoren beneden, wonen boven, thuiswerken met behulp van ICT, en tennissen, kinderopvang en zonnepanelen op het dak. Het initiatief is nu ook aan de burgers. Een terechte zaak, vindt D66." Joke Geldhof, Aristotelesstraat 819, 1064 LD Amsterdam, tel. (020) 611 67 43, e-mail: joke.geldhof@d66.nl Om gevaarlijke situaties voor het verkeer te voorkomen worden bomen gecontroleerd en waar nodig omgezaagd. Foto: Ella Tilgenkamp Meer informatie Artto Brakkee, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 32 14, e-mail: brakkeea@noord-holland.nl

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 12