MAB werkt aan nieuw crossterrein Groen Twartsjexels het Aantal boeren durft omschakeling aan Nieuws van de provincie Bezwaarschriften geven handenvol werk Jeugdraad op 15 februari Provincie steunt project ecomelk Schending van de eerbaarheid Lichtmasten hinderen verkeer Dominee Vledder naar Steenbergen De Noordkroon in maart weer open Dader verdrinking hond heeft bekend TEXELS E^COU RANT Kijk in deze krant! Ontevredenheid over fietsverbod in centrum Bestuurder taxi zwaargewond bij ernstig ongeval m Krant op internet m Texelaars en Oranje VRIJDAG 1 FEBRUARI 2002 JPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11650 Losse nummers 0,85 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag MAB-voorzitter Jan Nico van der Ploeg bij het nieuwe crossterrein aan de Hoofdweg. Vorm en afmetingen zijn inmiddels duidelijk zichtbaar in het land schap. Begin januari is MAB (Mo tor-, Auto- en Bromfietsclub Texel) begonnen met de aanleg van de nieuwe autocrossbaan aan de Hoofdweg. Over de nieuwe milieu vergunning die de gemeente wil afgeven, zijn omwonenden en de vereniging het nog niet met elkaar eens. Bijna vierhonderd meter lang wordt de nieuwe crossbaan. Om precies te zijn, 375 meter, aldus MAB-voorzitter Jan Nico van der Ploeg. Rondom de gehele baan komt een sloot, waar door de kans groter wordt dat auto's tijden het racen in het water rijden. Rondom de baan komt een ongeveer twee meter hoge balustrade waarop de toeschouwers kunnen staan. Zit ten op de dijk, zoals dat jarenlang ge beurde op het crossterrein aan de Genteweg, is er dan niet meer bij. Zo'n 4000 tot 4500 toeschouwers kunnen straks terecht op het nieuwe terrein. Zorgen over slecht zicht hoe ven mensen zich niet te maken. 'Er komt een vlak van twee meter breed waarop mensen kunnen staan en daarachter, twintig centimeter hoger, komt nog een vlak van twee meter breed', vertelt Van der Ploeg. Voor een deel van de werkzaamhe den, die worden uitgevoerd door Nico Roeper, is het momenteel wach ten op droog weer. 'We willen klei leg gen op het crossgedeelte. Dat moet van het land komen van Joost de Wit dat achter het aardappelbedrijf van Wuis ligt. Maar het is nog te nat om het van het land te halen.' Naast de baan wordt een veld aangelegd waar de wagens kunnen staan als er niet mee geraced hoeft te worden. Ook komt er een parkeerterrein. De aanleg van de crossbaan heeft in middels een lange geschiedenis. Omwonenden hebben moeite met de baan, ondermeer vanwege de te ver wachten geluidsoverlast. Woensdag was op het gemeentehuis een hoor zitting waar bezwaren tegen de nieuw af te geven milieuvergunning werden behandeld. De vorige milieu vergunning die de gemeente ver strekte, werd een jaar geleden ge schorst door de Raad van State. De Raad oordeelde destijds dat niet de gemeente, maar de provincie de milieuvergunning had moeten afge ven. Uit die vergunning viel op te maken dat er meer dan acht uur per week gecrossd zou mogen worden, waardoor afgifte een zaak van de provincie geweest had moeten zijn. Volgens Tineke Jongeneel, woord voerster namens vier bezwaar- makende families in Zuid-Eierland, valt met twee dagen per jaar waarop de wedstrijden plaatshebben nog wel te leven. De omwonenden blijven meer moeite houden met de zes oefendagen per jaar. 'Dat is in de weekenden. Met het paracentrum, het vliegveld erbij betekent dat dat je hier straks in de zomer bijna elk weekeinde in de herrie zit, terwijl je hier woont voor je rust als je een week lang hard gewerkt hebt.' De zes trainingsdagen stonden overigens nog niet expliciet in de nieuwe milieu vergunning vermeld. Tijdens de hoor zitting werd verzocht dat alsnog te doen. Volgens Van der Ploeg moet het voor MAB geen probleem zijn om dat te laten toevoegen aan de nieuwe milieuvergunning. In de geschorste milieuvergunning waren de zes oefendagen ook opgenomen. Burgemeester en wethouders nemen binnenkort een besluit over de nieuw vergunning. Van der Ploeg zegt het met vertrouwen tegemoet te zien. Jongeneel sluit een eventuele gang naar de Raad van State niet uit. De bestemmingsplanwijziging van de grond onder het terrein werd vorig jaar geregeld De provincie verleende in mei een verklaring van 'geen be zwaar' om de agrarische bestem ming te veranderen. Certificaten De aanleg van de baan kost MAB €127.000,-. De club verkocht vong jaar honderd certificaten van ƒ250,- (€113,5) per stuk. Afgelopen week werden 165 middenstanders aange schreven om eveneens certificaten te kopen. 'Die kosten €100,- per stuk', vertelt Van der Ploeg. 'Het is de be doeling dat wij die later weer terug kopen.' Een certificaat levert geen gratis toegang tot de autocross op. Het is volgens Van der Ploeg puur bedoeld om de club een handje te helpen. 'Dat scheelt in het betalen van rente.' De vereniging heeft ook vierhonderd meter keerwand rond de baan in de aanbieding voor reclame borden. Aan de races doen jaarlijks zo'n 130 Texelaars mee. aldus MAB. Daar naast staan nog eens zo'n 130 mon teurs. MAB schat dat, samen met andere meewerkenden, daarmee zo'n twee procent van de bevolking betrokken is bij de races. Het is de bedoeling dat de baan in juli in ge bruik wordt genomen. Tegelijk met de eerste race moet de officiële opening plaatsvinden. Net als bij de vorige gemeenteraads verkiezingen zal op vrijdag 15 februari weer een jeugdraad worden gehou den in het gemeentehuis. Het doel is om op deze wijze de jeugd meer te betrekken bij de lokale politiek. Er wordt aan meegedaan door twee groepen (45 leerlingen van 14 of 15 jaar) van scholengemeenschap de Hogeberg. Het betreft de derde klas van de kaderberoepsgerichte leer weg. De bijeenkomst duurt van 8.00 tot 12.30 uur. Na een rondgang door het raadhuis krijgen de leerlingen het nodige te horen over het functione ren van de gemeente en de verkiezin gen en wordt er ook een daarop be trekking hebbende quiz gespeeld. Vervolgens vormen de leerlingen par tijen die voorstellen uitwerken met De provincie Noord-Holland stelt €20.973,- beschikbaar voor onder zoek naar de productie, verwer king en afzet van ecologisch ge produceerde melk op Texel. Het onderzoek is een initiatief van de Stichting Stimulering Texels Product (SSTP). Een aantal melkveehouder heeft serieuze plannen om over te schakelen op de productie van ecomelk. Maar vooralsnog kunnen ze niet de an derhalf miljoen liter per jaar leve ren die verwerker Campina Melk unie als voorwaarde stelt. 'De omschakeling van reguliere melkproductie naar een ecologische werkwijze, is niet zomaar wat. Je kunt niet zomaar even een knopje omzet ten', stelt Piet Hin van de SSTP. Maar de wil is volgens hem bij een aantal boeren overduidelijk aanwezig. Aan vankelijk was het streven om bij el kaar anderhalf milioen liter te produ in Mairum; ceren en dat in de fabriek van Campina in Limmen te laten verwer ken tot ecologische zuivelproducten. Maar het halen van die hoeveelheid lijkt, in ieder geval op korte termijn, een probleem. Oplossing zou kunnen zijn (een deel van) de melk op Texel te verwerken, een gedachte die aan Campina is voorgelegd en waarover wordt nagedacht. Het provinciebestuur laat zich bij monde van persvoorlichter Krijn van Rijn enthousiast uit over het project. 'Want ze op Texel willen, sluit naad loos aan op provinciaal beleid om duurzame biologische landbouw te stimuleren. Een uitstekend initiatief dat steun verdient.' Van Rijn rept ook over een tweede onderzoek, naar de afzet van biologisch geproduceerde kaas op Texel. Sinds 2000 heeft de provincie een speciaal fonds voor het stimuleren van biologische en duur zame landbouw. Gedeputeerde Sta ten kenden aan twaalf projecten in totaal €550.000,- toe. betrekking tot stellingen en projecten. De eindfase van de bijeenkomst is de eigenlijke jeugdraadsvergadering waarbij de voorstellen onder leiding van de burgemeester worden gepre senteerd en ter discussie gesteld, gevolgd door een stemming. De politie heeft, naar nu bekend is geworden, half januari een 20-jarige Texelaar aangehouden die zich had schuldig gemaakt aan schending van de eerbaarheid De man pleegde in een woning in Den Burg seksuele handelingen met zichzelf. Terwijl hij daar mee bezig was, passeerde een vrouw, die een etalage bekeek. Door op het raam te kloppen, trok hij haar aandacht. Ze was daar niet van ge diend was en deed aangifte bij de politie. De man heeft inmiddels spijt betuigd. De lichtmasten op de sportterreinen van Den Burg zijn 's avonds tot in de verre omtrek te zien. Gerhard Cadée die aan de Waterweg woont, vindt het blauw-witte schijnsel hinderlijk als hij in het relatief donkere Hogeberg- gebied fietst. Hij veronderstelt dat ook automobilisten er last van zullen hebben en heeft daarover een brief geschreven aan de gemeente. De Overleggroep Verkeerszaken, die college adviseert op het gebied van verkeersvraagstukken, tilde er met zo zwaar aan, maar het college wil toch kijken of er wat aan te doen is. Mo gelijk kunnen de lampen anders wor den gericht of op bepaalde wijze worden afgeschermd. Ds. Evert-Jan Vledder, dominee bij de Waddengemeente, heeft een beroep van de hervormde ge meente Steenbergen in Noord- Brabant aangenomen. Hij vertrekt eind maart van het eiland. De Waddengemeente was Vledders eerste gemeente. In de tijd dat hij predikant was op Texel, is er veel veranderd. De drie zelfstandige her vormde gemeenten Oosterend, Oudeschild en De Cocksdorp/ Eierland zijn gefuseerd tot de Her vormde Waddengemeente En on langs besloten de kerkenraden van de hervormden en van de gerefor meerde kerk van Oosterend om te federeren tot de SOW-Wadden- gemeente Texel. Dat gebeurde niet tot verdriet van Vledder, die vrolijk opmerkt: 'Er zijn maar weinig domi nees die kunnen zeggen dat zij in zes jaar vijf gemeenten hebben gediend zonder te hoeven verhuizen.' Schapenboerderij De Noordkroon gaat weer open. Eigenaar Renske van den Tempel laat weten 'na een moeilijk seizoen met de gevolgen van de mond- en klauwzeercnsis en pro blemen in de persoonlijke sfeer' half maart de deuren weer te openen voor bezoekers. 'Uitgangspunt blijft daar bij de veestapel van vleesschapen, melkschapen en melkgeiten.' Een 37-jange Texelaar heeft deze week bekend in november zijn hond in de zee bij Oudeschild te hebben verdronken. De man vertelde de po litie dat de hond een vervelend karak ter had. Ondanks een annonce in de supermarkt en een bezoek aan een dierenopvang, was het hem niet ge lukt om van het dier af te komen. Daarop bond hij het dier een touw om de nek, met daaraan een emmer Latex, om het daarna in zee te laten zakken. 'Pure dierenkwelling', aldus een woordvoerder van de politie, die proces verbaal heeft opgemaakt. De zaak is voorgelegd aan de officier van justitie. (Advertentie) (jrrcj Tw*t- Jnéi ra bd kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: drogisterij parfumerie Mets NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Kooybrug bedient bruggen NH-Kanaal Snoeien langs wegen vak apart Provincies gaan digitaal Hans Schipper nieuwe gedeputeerde Noord-Bolland De bezwaar- en beroepschriften commissie krijgt het steeds druk ker. In 1998 werden nog 49 be zwaarschriften behandeld, in 1990 waren dat er al 90, in 2000 105 en in het afgelopen jaar 131De tijdige afhandeling van bezwaren begint daardoor een probleem te worden. Daarom zal bij het aantreden van de nieuwe gemeenteraad worden bekeken of de organisatie, samen stelling en werkwijze van de com missie moeten worden veranderd. Een van de mogelijkheden is om de commissie uit twee kamers te la ten bestaan; ook zouden niet- raadsleden kunnen worden be noemd. Thans bestaat de commissie uit zes raadsleden, één van elke fractie. De commissie brengt advies uit over bezwaarschriften die door burgers zijn ingebracht tegen besluiten van b en w of de burgemeester alleen. Daartoe worden de op de kwestie betrekking hebben de stukken bestu deerd en worden de betrokkenen gehoord. In de meeste gevallen ge beurt dat door de voltallige commis sie, maar bezwaren tegen enkele ca tegorieën van besluiten (zoals met betrekking tot urgentie bij woning zoekenden) worden behandeld door een 'klein comité' van drie leden. In te genstelling tot de situatie in veel an dere gemeenten zijn de bijeenkom sten van de Texelse commissie niet openbaar. Als blijkt dat een bezwaarschrift ont vankelijk is en met bij voorbaat onge grond, wordt het door de commissie behandeld Vervolgens wordt aan het college, de burgemeester of de ge meenteraad geadviseerd over de te nemen beslissing. Niet altijd wordt het advies overgenomen. Zo werd in 2000 in negen gevallen door het be treffende bestuursorgaan anders be slist. Soms kan de kwestie al tijdens de zitting in overleg worden geregeld, zodat het betreffende bezwaarschrift kan worden ingetrokken. Opvallend in 2000 was een sterke stijging (van 7 naar 16) van het aantal bezwaar schriften tegen handhavingbesluiten op het gebied van ruimtelijke orde ning. Dat betreft optreden tegen over treding van de bouw- en aanlegregels door het heffen van een dwangsom of het uitoefenen van een andere vorm van bestuursdwang. De toename van het aantal te behan delen bezwaren hangt samen met de verdergaande juridisering van de sa menleving. Minder dan vroeger legt men zich neer bij een overheids besluit dat als ongunstig wordt erva ren. Door de drukte wordt de behan delingstermijn (tien weken met even tueel een verdaging tot veertien we ken) vaak niet meer gehaald, wat hem vooral zit in het secretariaat dat aan de commissie is verbonden. Dat se cretariaat berust bij de afdeling bestuursondersteuning, waar onvol doende menskracht is om alles vlot af te kunnen handelen. Het fietsverbod dat de afgelopen zo mer bij wijze van proef voor het cen trum van Den Burg gold, werkt maar half. De politie heeft geconstateerd dat veel fietsers zich er niets van aan trekken. Bovendien klopte de bebording niet overal en werd weinig aan handhaving gedaan. Het verbod was bedoeld om voet gangers meer veiligheid te bieden, maar daar is dus weinig van terecht gekomen, zo constateerde de Overleggroep Verkeerszaken, die te vens van mening is dat de geloof waardigheid van de maatregel verlo ren ging omdat het verbod ook geldt op tijden dat het helemaal niet druk is. Het college heeft nu besloten on der de ondernemersvereniging, de ouderenbond en de plaatselijke afde ling van 3VO (Veilig Verkeer) een en quête te houden over het fietsverbod. Het college gaat niet in op het ver zoek van de dorpscommissie van De Koog om éénrichtingsverkeer in te stellen voor de Brink. De commissie meldde dat veel sluipverkeer langs het politiebureau rijdt. De Overleg groep Verkeerszaken meent echter dat éénrichtingsverkeer geen verbe tering zal brengen. 'Want het gaat voornamelijk om bestemmings verkeer en een wijziging zal de verkeersstroom hinderlijk verleggen. De weg is relatief smal, maar het ver keer reguleert zichzelf. Er zijn geen aanwijzingen voor gevaarlijke situa ties'. Winkelerf Over de mogelijke aanwijzing van de Kikkertstraat in De Cocksdorp als zogeheten winkelerf (vergelijkbaar met woonerf) is het laatste woord nog niet gezegd. De dorpscommissie is tegen, maar de Overleggroep Verkeerszaken begrijpt niet waarom en wil eerst de argumenten horen. Een 33-jarige man uit De Koog is gisterochtend zwaargewond ge raakt bij een ongeval op de Post weg in de buurt van de kruising met de Oorsprongweg. De man botste met zijn taxi tegen een boom, nadat hij de macht over het stuur was kwijtgeraakt. Het slachtoffer werd bij het ongeluk uit de wagen geslingerd. In zorgwek kende toestand werd hij met een traumahelikopter naar een ziekenhuis in Groningen gevlogen. Hulpverle ners van de ambulances verzorgden, geassisteerd door bemanning van de helikopter, ter plaatse de eerste hulp. De taxi werd door de botsing volle dig vernield. De technische dienst van de afdeling verkeer van de politie doet onderzoek naar de oorzaak. De politie kon daar gisteren nog niks over zeggen. Nadat de man de macht over het stuur was kwijtgeraakt, was hij met de wagen in de linkerberm terechtgekomen. Door het ongeval was de Postweg enige tijd afgesloten. Verkeer moest omrij den via de Hoofdweg. BIJ het ongeval werd de wagen volledig vernield. De Texelse Courant werd al naar abonnees in de verste uithoeken van deze aardbol verstuurd en kan nu zelfs overal ter wereld worden gele zen. Het digitale zusje althans, dat door het aanklikken van www. texelsecourant .nl op het internet is te vinden. De website is ontworpen en gemaakt door de vijftienjange webdesigner Arjen Brouwer uit Den Hoorn. Pagina 6 Vijftig Texelaars wonen vanavond in de Amsterdam Arena het nationale feest ter gelegenheid van Het Huwe lijk bij. Drie Texelaars blikken alvast vooruit. Pagina 6 en 7

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1