Daalderschool neemt Texels •computernetwerk in gebruik 'Macht van ambtenaren kan zeer behoorlijk zijn oh! ie ooet m\X- Digitaal rijbewijs voor leerlingen groep 5 Een nieuwe bedrijfstak? Vergeten op de rem te zetten. TEXELSE J~ CouRANT IHPRMDIG VERHUUR JSfieuw bloed Sieger vangt bot bij Raad van State Eerste lepelaar gesignaleerd Cursussen vaarbewijs /Of£-Ml^Ep-T3ETj£wEtR ZWANGER? NEE IK BEN DRRRGMOEDER] fpRZEKER^WRNT HET IS EEnTI \T W E EL INGDUS DDB8ÈL TQRIEFi) Actie DOS VRIJDAG 1 FEBRUARI 2002 school puter, Jaren geleden zeilde hij als één van de eersten in een catamaran rond Texel. Binnenkort laveert hij moge lijk in politieke wateren. Met de tweede plaats op de lijst van D66 is Jan Hennink (71) uit De Koog één van de kanshebbers bij de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 6 maart. Hij mag zich bijna een oudgediende in de partij noemen. In 1970 was hij al voor D66 beschikbaar als kandi daat-raadslid. In 1982 was hij zelfs lijsttrekker voor de partij. Een zetel in de raad behaalde hij echter nooit. Pieter de Groot was acht |aar geleden de eerste D66'er die in de raad werd gekozen. Frans Visman volgde hem anderhalf |aar geleden op. -Hennink herinnert zich nog goed hoe de partij in 1970 op een haar na de eerste zetel misliep. Jan Visser was daar kandidaat voor. 'We kwamen één stem tekort. We hebben toen een hertelling aangevraagd. Hebben we ide hele dag opnieuw de stemmen Jzitten tellen. Het gaf wel een kleine 'verschuiving, maar procentueel bleef alles hetzelfde. We moesten minimaal 75 procent van het aantal stemmen voor de kiesdeler hebben en dat red- .den we met.' Vorig jaar, 26 november, vierde hij zijn „•gouden jubileum als Texelaar. Hennink, geboren in Arnhem, werd in §1951 voor Defensie naar de Joost ••Dourleinkazerne gestuurd. Hij leerde een meisje kennen en bleef hangen op het eiland. 'Ik heb destijds nog mee geholpen bij de stormramp. Eerst werden we met mannen uit De Koog naar de Kaap gestuurd om zandzakken te vullen, 's Avonds moest ik me weer melden op de ka zerne, waar ik wéér op pad werd ge stuurd. We moesten er voor zorgen dat het zeil tegen de dijken bleef lig gen.' Van 1958 tot 1986 leidde Hennink een eigen aannemersbedrijf, dat hui zen en recreatiewoningen bouwde op het eiland. Van 1986 tot 1999 had hij een souvenirwinkel op de hoek van de Dorpsstraat en de Badweg. Sinds dien is hij met pensioen. Hij was on der meer actief in de ondernemings vereniging van De Koog, voorzitter van de stichting Sabena die zich met het beheer van natuurterreinen bezig hield, als bungalowexploitant be stuurslid bij de VW, cameraman van de TV Texel en één van de initiatief nemers van het Rondje Texel. 'Peter Spijker uit IJmuiden en ik waren in 1972 de eersten die met een catamaran rond het eiland zeilden. Daarna hebben we de Ronde van Texel opgezet. De eerste keer hadden we meteen 83 deelnemers, daar was ik wel trots op.' Politiek Individualiteit en de wetenschap dat politiek alom aanwezig is, zijn voor Hennink aanleidingen om zich voor D66 met politiek bezig te houden. Tegenhanger zijn van de macht die ambtenaren kunnen uitoefenen, is voor hem een andere belangrijke drijfveer. 'De macht van ambtenaren kan zeer behoorlijk zijn. Zeker als een onderwerp te technisch wordt. Het college volgt dan maar.' Raadsleden laten zich volgens hem soms te mak kelijk inpakken als de materie te in gewikkeld wordt. Bij de les blijven, aan de bel trekken als ambtelijke stukken te onduidelijk worden en goed onderbouwde vragen blijven stellen. Dat is volgens hem belangrijk voor een raadslid. Zeker met de ver anderingen van de commissie Elzinga op komst, waardoor raadsle den meer sturend kunnen werken naar het college. Hennink heeft al wel gen dat er goede kinderopvang op het eiland aanwezig blijft.' Volgens Hennink moet voorkomen worden dat ouders opvang niet meer kunnen betalen door hoge kosten. Door dat in de hand te houden, kan volgens hem worden voorkomen dat Catalpa, sinds 1 januari de aanbieder van kin deropvang op het eiland, zich zou kunnen terugtrekken door eventueel gebrek aan aanbod. Hij pleit voor meer bootdiensten van Teso, zodat seizoenarbeiders in on der meer de horeca makkelijker in Den Helder kunnen wonen en op Texel werken 'Aan de andere kant van het Marsdiep staan huizen leeg. De gemeente zou een wens kunnen uiten bij Teso om vaker te varen.' De vraag naar woningen kan zo afne men, aldus Hennink. Ook zou de hui zenbouw op het eiland ermee ingedamd kunnen worden. Ter illus tratie toont hij een boekje met gege vens over de populatie in 1942. 'Toen woonden er 8400 mensen op Texel. Onderwijswethouder Nel Eelman laat zich door leerlingen van groep 5 van de Jacob Daalderschool bijpraten over het internet. Jt (Folo Ge/ard Timmerman) een paar vragen klaarliggen voor het college. 'Toen ik laatst aan het collecteren was, werd ik erop gewe zen dat in De Koog twaalf huizen worden gebruikt voor verhuur aan toeristen, terwijl ze bedoeld zijn voor permanente bewoning. Als je dan vragen stelt aan de gemeente, krijg je te horen dat ze er mee bezig zijn. Wat betekent dat? Als raad moet je op zoiets blijven hameren. Of het onder houd van het riool. Ze hebben hier laatst een stukje schoongemaakt. Kwam er twintig kubieke meter zand naar boven. In de buis stak het grit twee centimeter uit en er werd verteld dat Texel jaren achterloopt met het onderhoud. Dat is ook iets om vragen over te stellen.' Zorg Wonen, verkeer en sociale zorg zijn punten waarvoor hij zich sterk wil maken. 'De aandacht voor de sociale zorg is gekomen na het overlijden van mijn dochter. We moeten ervoor zor- Jan Hennink: 'We moeten zorgen voor meer zelfzorgzaamheid. Het ongekend zachte winterweer is voor de natuur niet zonder gevolgen gebleven. Het gras lijkt alweer groe- Een schapenhouder uit Den Burg keek vreemd op toen hij woensdag in de namiddag op een stuk land langs de Hoornderweg zijn beesten te eten gaf en plotseling zijn auto aan de rij zag gaan. Op dat moment realiseerde de man zich dat hij het voertuig niet op de rem had gezet. Het korte ntje eindigde in de sloot, waar de auto even later door het takelbedrijf van Toon Schoenmaker kon worden uit gehaald. De schade bleef beperkt. [Toto Joop ftommetsj ner te worden, sneeuwklokjes schie ten omhoog en... de eerste lepelaar is gesignaleerd. Beheerder Enk Menkveld van Vereniging Natuur monumenten meldde dinsdag middag een exemplaar te hebben gezien. 'Hij zat op het plankier in De Geul. Prachtig en in zomerkleed.' Volgens Menkveld betreft het de vroegste signalering ooit en is het zelfs de eerste melding in Nederland. Maar een luisteraar van het radiopro gramma 'Vroege Vogels' vertelde dat daarin twee weken geleden al werd gerept over een lepelaar elders in Ne derland. Om te weten of het een his torische observatie betreft, sloegen we het boek 'Vogels op het Gouwe Boltje' van Adriaan Dijksen er op na. 'Winterwaarnemingen zijn bekend uit 1925-1926 en 1935-1936. In de jaren tachtig waren er jaarlijks bijna één of twee lepelaars aanwezig in december en januan.' Het betrof toen waar schijnlijk overwinteraars, wat nu niet het geval lijkt te zijn. Na het succes van de stoomcursus 'Vaarbewijs op het water' breidt Ca dans Charters het cursusaanbod uit met de cursus TKN en Marcom B De cursus TKN is een goede basis voor het varen op de Europese kust wateren. Met het concept van theo rie in de avonduren en overdag de praktijk ervaren, is deze vijfdaagse cursus volgens kenners een goede voorbereiding op een oversteek naar Engeland of het huren van een jacht. In de cursus wordt aandacht besteed aan navigeren met moderne en tra ditionele middelen, getijdeberekening, routeplanning, het aanlopen van havens en kusten, het interpreteren van weer en weer kaarten. Voor alle cursussen kan aan sluitend examen worden gedaan. De vaarcursussen vinden plaats aan boord van het zeilschip 'Pnde of mother sea' vanuit Harlingen, en worden begeleid door Eric Schepers die naast nautisch docent meer dan twintig jaar de Europese kustwateren bevaart. De groepsgrootte is maxi maal zes personen. Voor meer infor matie: Cadans Charters, postbus 98, 8860AB Harlingen, tel./ fax: 0517 413636, e-mailadres: info@cadans- charters.nl. scholing en werden door de techniek ingehaald. Nu krijgt de gemeente van het Rijk een aanzienlijk bedrag voor onderzoek en mag dat naar eigen inzicht besteden. De helft van het geld wordt bovenschools besteed, de rest mag de school zelf bepalen. Via het overkoepelende onderwijs- netwerk hebben we een werkgroep gevormd van ouders, leerkrachten en de netwerkdirecteur. Die stelden zichzelf eerste de vraag: wat willen we met ons onderwijs en welke rol speelt het ICT daarin? Verder is kri tisch gekeken naar de financiële mogelijkheden en wat er van de leer krachten kan worden gevraagd. We hebben ervoor gekozen om één stap tegelijk te doen. We zijn begonnen met de aanschaf van het reken programma 'Hoofdwerk', geschikt voor kinderen van groep drie tot en met acht. Het draait nu op alle scho len en het mooie is dat leerlingen hier mee in hun eigen tempo leren reke nen. Moeilijke rekenaars kunnen wat meer de tijd nemen en vlotte reken aars gaan sneller door de stof.' Eén van de volgende stappen was het invoeren van internet in het onder wijs. Speciaal voor scholen heeft de overheid Kennisnet ontwikkeld, dat allerlei wetenswaardigheden biedt voor leerlingen, maar ook voor leer krachten. Bijvoorbeeld over het om gaan met autistische kinderen. Voor aansluiting op het internet moeten de computers via een netwerk met el kaar in verbinding staan. Een hele investering, want het systeem moet ook worden beheerd. De oplossing werd geboden door Kantoorvak handel L&R, die op de Texelse scho len vijftig nieuwe computersystemen heeft geïnstalleerd. Nu bestaande machines al dan zijn waren vervan gen, draaien er in het Texelse open bare basisonderwijs zo'n 150 com puters. Marc Kievits, die ook op andere scholen ervaring heeft opge daan als systeembeheerder en vele opleidingen voltooide, krijgt namens L&R de zorg over de computers. Hij neemt zijn werk uiterst serieus, 'Ie dereen moet zonder zorgen achter z'n PC zitten. Pas als dat het geval is, ben ik tevreden.' Zelfs voor docenten met grote weer stand tegen computers is er nu geen argument meer om zich aan de mo derne techniek te onttrekken. Albers: 'Nu het netwerk draait, merken we dat ook docenten die het niet zagen zitten steeds vaker achter de compu ter kruipen. Want uiteindelijk staat of valt het succes met de bereidheid van de docent om er mee te werken. Leerlingen kunnen er alles mee doen. Werkstukken maken, leren klokkijken, aardrijkskunde, taal- en rekenles en noem maar op.' Albers zorgt er voor dat docenten via workshops ver trouwd raken met de computers. De vraag is nu of met het gevaar be staat dat leerlingen websites op het internet aanklikken die hun ouders liever voor hen verborgen houden, zoals bepaalde chatpagina's. Albers: 'Via internet sta je in verbinding met de hele wereld. En dan is er altijd een risico. Docenten houden daarom een oogje in het zeil. Maar de meeste kinderen hebben ook thuis vrije toe gang tot het internet. ICT in het on derwijs is ook leren omgaan met die verantwoordelijkheid.' De vijver was allang geleden dicht gegooid en de aangeklaagde buur man verhuisd, maar het geschil over het vermeende bederf van het uitzicht van J.G.W. Sieger bleef sle pen. Daaraan is ten slotte een einde gekomen, nu de Raad van State in navolging van de Alkmaarse rechtbank heeft be paald dat Sieger geen belang meer heeft bij de door hem aangespan nen procedure. Meestal wordt er bij de Raad van State in Den Haag gestreden over bouwwerken of andere 'bestaande' zaken. Ze verpesten het uitzicht of zitten klagers anderszins in de weg. Sieger procedeerde in Den Haag over iets dat zijn uitzicht vanuit zijn monu mentale pand aan de Hoofdweg ver ziekte, maar dat er inmiddels niet meer is. 'Het was 7000 vierkante meter Efteling. Ik heb geluk gehad dat mijn nieuwe buurman het net zo le lijk vond als ik', vertelde de Cocksdorper voor de Raad van State. Zijn inmiddels verhuisde buur man was een liefhebber van paarden, voor wie hij een drinkpoel aanlegde. Van de gemeente kreeg hij daarvoor toestemming in een vergunning. Sieger was het daarmee zeer oneens. Volgens hem kon de vergunning op grond van het bestemmingsplan he lemaal niet verleend worden. Het gemeentebestuur weigerde nog iets aan de situatie te veranderen, waarna Sieger naar de rechtbank in Alkmaar toog om zijn beklag te doen. Toen de zaak daar werd behandeld, waren de eigendommen van Siegers buurman inmiddels verkocht. De nieuwe eige naar vond de poel niet mooi en schoof deze dicht met het uitgegra ven zand dat er nog lag. Volgens de Alkmaarse rechtbank had Sieger geen belang meer bij de door hem aangespannen procedure. De klacht werd daarom niet-ontvankelijk ver klaard. Sieger was met tevreden. Hij vond de situatie in het verleden zo afschuwe lijk dat hij duidelijk in rechte uitge sproken wilde zien dat de poel in strijd was met het ter plaatse gel dende bestemmingsplan. Aldus zou voorkomen worden dat er wéér eens iets dergelijks achter zijn tuin kan ontstaan wanneer zijn 'nieuwe' buur man van gedachten verandert of een ander eigenaar wordt. In hoger be roep bij de Raad van State eiste Sieger vernietiging van het vonnis van de Alkmaarse rechtbank. Daar toe. zo werd deze week duidelijk, zag het Haags rechtscollege echter geen aanleiding. Het openbaar onderwijs op Texel vormt al enige tijd een netwerk. Sinds afgelopen woensdag zijn de banden verder aangehaald door de ■ingebruikname van een computer netwerk dat de openbare scholen met elkaar verbindt. Elke school beschikt over een hypermodern computersysteem, waarmee leer lingen en docenten kunnen e- mailen, internetten en les programma's kunnen volgen. Onderwijswethouder Nel Eelman reikte aan leerlingen van groep 5 van de Jacob Daalderschool in Oosterend de eerste digitale rijbe wijzen uit, een handleiding om ver trouwd te raken met de computer. De wethouder zag met eigen ogen hoe de Strender jeugd al aardig over weg kan met de computer. Jongetjes l'yan acht die hun eigen website bou- jyen en de meester ti|dens de (Computerlessen te hulp schieten zijn ■tegenwoordig geen uitzondering meer, weet Joost Albers, die voor de openbare scholen de functie van bovenschoolse ICT (Informatie Com puter Technologiej-coördinator ver vult. De onderwijzer van het Durperhonk besteedt sinds ruim een jaar één dag per week aan deze taak. Want het werd hoog tijd dat de open bare scholen de handen ineen sloegen om het computeronderwijs naar een verantwoord niveau te tillen. Dat werd mogelijk nadat het ministe rie van Onderwijs de scholen meer vrijheid gunde. 'Vroeger kreeg elke school per zestig leerlingen één com puter, Allemaal precies dezelfde. De vrijheid van de school was veel te klem. de docenten kregen geen na- Om de clubkas aan te vullen, houdt hondeNsportveremging DOS de ko mende weken een bloembollenactie De vereniging biedt een catalogus aan, waarin vele soorten bekende en exotische bloembollen, zowel voor kuipen en potten als voor de volle grond, worden aangeboden. Bestel len kan met een bestelformulier en de bollen worden geleverd met een dui delijke plantinstructie. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Hilary Harrison, tel (Foto Am, *an Hzitvm) 318342. In De Koog waren het er 120. Dat zijn er nu duizend. Je kan niet blijven bouwen Het eiland wordt niet groter. Je kan er geen grondgebied bij an nexeren.' Hij houdt de plannen voor de nieuwe riolering nauwgezet in de gaten. Vol gens Hennink is het zonde dat veel regenwater in de riolering verdwijnt. Volgens hem zou het gezuiverd ook voor andere doeleinden gebruikt kun nen worden. Raadhuis Het raadhuis kan. wat hem betreft, op de Groeneplaats blijven staan. Hij pleit er wel voor om bepaalde afde lingen naar elders te verhuizen om meer ruimte te scheppen in het ge bouw. 'Bevolking en kadaster zou je in ieder geval in het centrum moeten laten.' Bij de bouw van het nieuwe onderkomen van de buitendienst zou volgens hem meteen aanvullende ruimte voor ambtenaren van het ge meentehuis gebouwd kunnen wor den. Naar de bouw van het bedrijfs verzamelgebouw zou volgens hem nog eens goed gekeken moeten wor den. Hennink toont zich voorstander van windenergie. 'Vroeger was het eiland zelfvoorzienend. Nu komt bijna alles van de overkant. Als om wat voor reden de verbindingen uitvallen, is de ramp niet te overzien. Ik vind dat we voor meer zelfzorgzaamheid moeten zorgen.' Hij heeft wel eens bedacht om de wieken van windmolens niet verticaal, maar horizontaal te laten draaien. 'Dan heb je misschien nog maar een rendement van vijftig pro cent, maar je ziet dan alleen een streep aan de horizon.' De Prins Hendrikpolder zou volgens hem een goede plek zijn voor windmolens. 'Daar hebben mensen er weinig last van.' De waterkrachtcentrale mag er van hem ook komen. De nieuwe recreatiewoningen bij Bleekerscoogh zijn volgens hem een 'gotspe'. 'Ik snap niet dat ze dat op het gemeentehuis over het hoofd hebben gezien. Ze worden daar be taald om goed te lezen. Wat bij Bleekerscoogh gebeurd is, druist te gen het rechtsgevoel in. Het bestem mingsplan moet worden terugge draaid en dichtgetimmerd, zodat het met meer kan gebeuren.' Hij gaat er vanuit dat D66 twee zetels moeten kunnen halen. Frans Visman is kandidaat-wethouder. 'En anders blijf ik gewoon de fractieassistent van Frans Visman.'

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5