Kritiek op vader niet aardig tegenover zo 'n lief meisje Texelse dorpen vieren eigen feest Noorlander gooide rookbom bij huwelijk Claus en Beatrix Eilandnieuws gaat nu de hele wereld over Sjoerd-Jan Bosma hoopt op rimpelloos feest We waren geen diepgelovige republikeinen' Arjen Brouwer bouwt website Texelse Courant COURANT - TEXELSE Poll op website: 65 procent: géén aanbouw raadhuis Wat ik zeggen wou... Kotex Oosterend op schilderijen Alex Duinker monteur van motorcoureur Lezing Haker Reumapatiënten VRIJDAG 1 FEBRUARI 2002 I NVH vin k -TV jJL. De onvoorziene kostprijs verhoging van het bedrijfs verzamelgebouw met circa een half miljoen euro zit veel Texelaars niet lekker Dat blijkt uit de poll die vorige week op de website van de Texelse Courant werd gehouden. Van de bezoe kers die hun mening hebben uit gebracht vindt 65 procent dat de aanbouw aan het gemeentehuis er niet hoeft te komen. Op de vraag: moet het bedrijfs verzamelgebouw er ondanks de hogere kosten toch komen, ant woordde 23 procent van de deel nemers 'ja'. De overige deelne mers hadden geen mening toont. Het begint met een piano met een diaprojector in een zaaltje en loopt door tot moderne films met computeranimatie. Ik werk samen met Marco Zoetelief, Ben Schraag en Arnout Ernst. We hebben allemaal een eigen specialisme. Arnout schrijft de tekst. Ben is programmeur, Marco is vormgever en ik ontwikkel verder aan het content management sys teem Z3 en ik word hierin gecoacht door Rubin Ootes van een bekend Amsterdams Internet bedrijf.' Het viertal dingt mee naar een prijs van Think Quest, een website-ontwerp wedstrijd die gelieerd is aan Kennis net. Als dit project is voltooid, dan wil Arjen Brouwer met Ootes en een aan tal andere programmeurs op profes sionele wijze websites gaan bouwen voor bedrijven. 'We willen een heel gedegen stukje werk leveren. Voor grote, maar zeker ook voor kleine bedrijven. Echt maatwerk.' Hij zal dat doen naast zijn studie. Voorlopig nog aan de HAVO, om daarna aan de Technische Hogeschool in Rijswijk technische informatica te gaan stu deren en daarnaast 'iets in bedrijfs kunde'. 'En als ik dat achter de rug heb, wil ik misschien nog wel naar de universiteit.' Plannen in overvloed voor de informaticatechneut, die voor een bedrijf dat in huidverzorgings producten handelt al een website maakte waarmee via internet producten kunnen worden besteld. 'De verkoop verloopt prima. Ze zijn dik tevreden.' En nu dus ook de website van de Texelse Courant. Vooralsnog is de website eenvoudig van opzet. In elke editie verschijnen er vier nieuws- of achtergrondberichten, die desge wenst kunnen worden uitgeprint. Texelaars op vakantie en andere geïnteresseerden kunnen zo op de hoogte blijven van het belangrijkste eilandnieuws. De website omvat ook een poll, het colofon en, als service aan de abonnees, een bezorgerslijst voor het geval de Texelse Courant een keer met in de bus mocht liggen. De abonnee kan de bezorger in Bricvtn van Itzen Buiten vcranlwoonlehjUKid van d< redactie Misschien zouden de Texelaars een fonds kunnen oprichten voor de kin derboerderij bij kotex in Den Burg, nu die steeds weer het mikpunt is van een zekere vandaal die niet van weer loze dieren kan (of wil) afblijven. Eerst de konijnen, en nu weer de kipjes. Wat bezielt zo iemand toch? Zelf doe ik natuurlijk mee aan dat fonds, als op die manier de boerderij zijn beestjes weer terugkrijgt (ik kom al achttien jaar één of twee keer per jaar naar het eiland). Vreselijk is het van die persoon, ik zou hem (of haar) graag willen ontmoeten, om eens te vragen of ik een oor uit mag rukken of een poot afsnijden. Dat klinkt hard, maar hij doet het zelf De dorpscommissie van Oosterend wil een tentoonstelling inrichten van schilderijen die Oosterend als onder werp hebben. Deze tentoonstelling zal worden gehouden op zaterdag 20 april. De commissie vraagt mensen die een schilderij van Oosterend in huis hebben, dit voor die dag af te staan. Deelnemers die in Oosterend wonen, kunnen er ook voor kiezen het schilderij in de 'natuurlijke omge ving', dus in de kamer waar het altijd hangt, tentoon te stellen. De tentoon stelling gaat alleen door bij voldoende belangstelling en zal duren van'10.00 tot 17.00 uur. Bezoekers krijgen een lijst met de beschrijving van de schil derijen (en waar ze te bezichtigen zijn). Voor meer informatie en aan meldingen: Esther Hin, tel. 318783, of Henk Snijders, tel. 318874. kwestie dan zelf ter verantwoording roepen. Voor de toekomst ziet de ontwerper tal van mogelijkheden om de website verder uit te bouwen. bij dieren en dan kan hij eens ma maken hoeveel pijn dat doet. Mens kunnen een wrok tegen de were hebben, maar zoiets reageer je ré af op dieren. Beter is het te probers met mensen te praten. Als het font wordt opgericht, hoor ik het graa maar van hieruit kan ik weinig doe Trees Hoogelande Tilbui; Alex Duinker (30), medefirmant v! Duinker Motorservice in Oudeschi heeft voor één seizoen een contra bij Ten Kate Honda getekend, f werkt als monteur voor motorcoure Pere Riba, in de Supersport 6! klasse. In het weekend, als er ges races zijn, zal de Oudeschilder regf matig in het bedrijf in Oudeschildi vinden zijn. Dit wordt op de oude v« voortgezet, waarbij vader Js Duinker alle taken op zich neeir Marcel, de broer van Alex, is bij Te Kate Honda teamcoördinator g' weest, en werkt inmiddels in Belg bij een ander raceteam van Hond dat van Van Zon. Dick Haker is dinsdag gast bij o Texelse Reumavereniging, waarl een lezing verzorgt over zijn reis n# Canada. De bijeenkomst wotf gehouden in hotel De Lindeboom f begint om 14.30 uur. Partners e introducés zijn welkom. De koste bedragen 3 euro. Het blad Vorsten ontbreekt niet bij Oranje-liefhebber Sjoerd-Jan Bosma uit Den Burg. jorojrwr Honumi Zeven januari 1937. Vol belang stelling volgt de 8-jarige Sjoerd- Jan Bosma de bruiloft van prinses Juliana en prins Bernhard. 'We waren aan het eten bij mijn opa en oma. We moesten stil wezen aan tafel, zodat we goed naar de radio konden luisteren.' Het maakte zo'n indruk op de jonge Bosma dat hij sindsdien het koninklijk huis nauwgezet bleef volgen. Bij binnenkomst in de hal prijkt een groot blik met Willem-Alexander en Maxima boven de kapstok. Het is één van de zeer vele attributen die Bosma in de loop der jaren verza melde van het koninklijk huis. Tot vorig jaar stond hij jaarlijks met zijn spullen op de Groeneplaats tijdens Koninginnedag 'Daar was dan altijd veel belangstelling voor.' Het huwelijk volgt hij morgen samen met zijn vrouw via de televisie. Net als het feest dat vanavond in de Amsterdam Arena wordt gegeven. Hij behoorde, ondanks zijn Oranje- inzet, met tot de vijftig Texelaars die werden uitgenodigd het feest bij te wonen. Hij vindt het wel jammer, maar maalt er verder maar niet om. Maxima kan bij hem inmiddels met meer stuk. 'In het begin nam ik nog even afstand, omdat Alexander al vaker met vriendinnetjes aankwam die vervolgens niet de ware bleken te zijn.' Met de Argentijnse ging het anders. 'Niemand kan meer tussen hen komen. Zelfs zijn moeder niet en ook premier Kok niet. Ze wordt gelukkig goed begeleid. Het is niet niks waar ze aan begint. Dit is zo niet maar even verkering.' Hij hoopt dat de huwelijksplechtig heden en de feesten eromheen rim pelloos verlopen. 'Het is van groot landsbelang dat dit goed gaat. Het moet een feest worden. Ik vind het ook goed dat Kok de oproep deed om met over het verleden van Argentinië te blijven publiceren. Als je blijft graven, kan je van iedereen wel wat vinden. Ook van mij als het moet. Ik hoop met dat er mensen zijn die het feest willen verstoren. Maar er is genoeg beveiliging. Die zal de orde wel handhaven.' Kaart Bosma toont een kaart die hij een paar dagen geleden ophaalde bij het postkantoor. Bedoeld om gelukswensen te sturen aan het koninklijk paar. 'Ik heb er een paar gehaald. Heb ik meteen wat exem plaren voor mijn collectie. En mijn vrouw stuurt er waarschijnlijk nog eén naar het stel.' Hij pakt de laatste aanwinsten erbij. Twee blikken met afbeeldingen van de gulden en de euro met de koningin erop. Hij haalt ook een bord tevoorschijn, dat 64 jaar geleden werd uitgege ven bij de geboorte van prinses Beatrix Het wordt gekoesterd. 'Destijds bij de bruiloft van Juliana en Bernhard kregen alle kinderen op school een aandenken. Ik kreeg een bord waarop het stel geverfd was. Thuis had ik acht broers. De borden moesten gebruikt worden om van te eten, waardoor we op een gegeven moment alleen nog blikken borden overhielden.' Bij verzamelbeurzen kwam Bosma de herinneringsbor den later weer tegen. Hij verwacht dat het nog wel een tijdje zal duren, voordat Willem- Alexander de kroon bestijgt. 'Beatrix zal hen eerst een paar jaar voor zichzelf gunnen. Juliana gunde haar ook de tijd toen ze net met Claus getrouwd was.' Hij leeft mee met Beatrix. 'Want het zal voor haar geen makkelijke tijd worden. Zij heeft het zwaar, omdat Claus moei lijke periodes doormaakt. Het is voor haar echt niet makkelijk.' Van de hoge kosten die gemaakt wor den voor het huwelijk en de beveili ging eromheen maakt Bosma abso luut geen punt. In andere landen wordt volgens hem wel meer uitge geven. Bovendien komt het feest de uitstraling van het land ten goede. Schoonvader De aandacht voor de vader van Maxima moet volgens de Oranjeliefhebber maar eens ophou den. Zeker als de bal op Maxima zelf wordt gespeeld. 'Zij is niet ver antwoordelijk voor wat haar vader geweest is. Daar moet ze ook met mee geconfronteerd worden. Dat is niet aardig tegenover zo'n lief meis je.' Dat Jorge Zorreguita niet aan wezig is bij de bruiloft, daar kan hij zich wel in vinden. Maar daarna moet toch aangenomen worden dat de vader van Maxima zo nu en dan naar Nederland zal komen. 'Haar HAVO-scholier en informaticatechneut Arjen Brouwer ontwikkelde voor de Texelse Courant een website. (Foto Gtnrd Het huwelijk van prins Willem Alexander en Maxima is voor nogal wat feestcommissies en andere organisaties op het eiland reden geweest een eigen feestje te organiseren. Hierbij brengen we een overzicht van alle optochten, gezamenlijke maaltijden en dansavonden die bij de redactie zijn gemeld. In De Cockdorp wordt vanavond vrijdagal een maximaaltijd gehouden, georganiseerd door de buurt- annex feestcommissie Plaats van handeling is het Eierlandche Huis, aanvang 18 00 uur. 'De bedoeling is', schrijft de organisatie, 'dat we samen eten en praten over het huwelijk, uw huwe lijk of andere koninklijke en met- koninklijke zaken.' Voor elk ver kleed bruidspaar - van kinderen of volwassenen - is er een leuke ver rassing. Deelname is gratis voor donateurs, anderen betalen €1 In Den Hoorn begint zaterdag om 15.00 uur een rondgang door het dorp met het fanfarekorps en de tamboers en majoretten van muziekvereniging Door Eigen Kracht. De inwoners worden uitge nodigd om verkleed te gaan als Willem Alexander. Maxima of een aanverwante persoon. Onderweg wordt een herinneringsboom geplant. Om 16.00 uur begint een bijeenkomst in dorpshuis De Waldhoorn, met thee, koffie, fris en een stukje 'bruidstaart'. De aanwe zigen tekenen het receptieboek en van alle prinsen en prinsessen wordt vervolgens een statiefoto gemaakt. Van 20.00 tot 23.00 uur is er in het dorpshuis een Oran/e- disco voor de jeugd. Ook in De Koog wordt een versier de optocht gehouden waarbij het koninklijke huwelijk het thema vormt. Deze gaat om 15.30 uur van start bij dorpshuis De Hof Op deze locatie wordt later teruggekeerd om er koffie te drinken. Rond 18.00 uur gaan de aanwezigen aan tafel voor een gezamenlijke maal tijd. Wie verzuimd heeft zich op te geven (opgave was mogelijk tot woensdag jl.), moet thuis of ergens anders z'n maag zien te vullen, maar na het eten is iedereen weer welkom voor het avondprogram ma. Voor de kinderen zijn er activi teiten in de gymzaal, de volwasse nen kunnen kijken naar een film over De Koog. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal staat een toneelstuk op het programma, verzorgd door de Vereniging van Oud-leerlingen He betreft het blijspel "t Is maar f/yde-0 lijk'. De avond begint om 20.0ca uur. Na afloop wordt er gedanst Nadere bijzonderheden over hej toneelstuk en het reserveren var, kaarten staan op de pagina 'Uit j Actief', elders in deze krant. In discotheek Question Plaza t:j Den Burg is er 's avonds bal Di muziek wordt verzorgd dooi Respect, een achtmansformatie ui I Noord-Holland, die volgens orgs- nisator Eddy Stiekema een 'lekke]] vol geluid' ten gehore brengt. Oj het repertoire staan hits uit dfj jaren zeventig en tachtig en uiter aard een flinke hoeveelheid feest muziek, waar jong en oud plezie aan zullen beleven. Het optreden begint rond 22.30 uur. De foeganj is gratis. Met een zelfgemaakte rookbom onder zijn jas stond Henk Noorlander op 10 maart 1966 In de Raadhuisstraat in Amster dam. De 17-jarige leerling van de grafische school was één van de naar schatting veertig a zestig provo's die de huwe lijksdag van kroonprinses Beatrix en Claus von Amsberg had den uitgezocht om 'het gezag een beetje te tarten'. Dat lukte aardig, want de autoriteiten waren al wekenlang in rep en roer en in een poging om de orde te bewaren sloeg de politie hard om zich heen. Toch slaagde één van de oproerkraaiers erin zijn bommetje in de koninklijke stoet te gooien en de gouden koets in de rook te zetten. De voltreffer werd later vol trots door vele provo's opgeëist, maar niet door Noorlander. 'Ik zag zoveel politie om me heen, dat ik de beverd kreeg. Ik heb m'n bommetje laten vallen en 't op een lopen gezet. Ik had wel genoeg klappen gehad.' Tot de 'grote jongens' behoorde hij met. Daarvoor was hij te jong en bovendien niet fanatiek genoeg. ouders zullen toch graag bij haar op visite gaan. Dit is al moeilijk genoeg voor Maxima.' Hij is het met eens met mensen die liever een republiek dan een monar chie hebben. 'Waarom zou het koningshuis weg moeten? Het gaat toch prachtig zo. Als het land een republiek zou zijn, zou daar ook wel het nodige tegenin te brengen zijn. Nederland is een bevoorrecht land, echt een bevoorrecht land. Dankzij het koningshuis.' Toch was Henk Noorlander een enthousiast deelnemer van de roemruchte happenings bij het Amsterdamse Lieverdje op het Spui. 'Nee, ik was geen lid, dat is met de juiste term. Het was geen club en niet eens echt een bewe ging. Je hoefde geen eed af te leg gen of contributie te betalen. We waren eigenlijk allemaal enkelingen. Er was wel een soort verenigingsge bouw, maar daar kwam je maar af en toe. We kwamen vooral bij elkaar thuis, in kleine groepjes. We hadden geen hoogstaande idealen, maar we vonden allemaal wél dat het hoogtijd werd om de autoriteiten een beetje te pesten. Het was zo'n rare tijd, dat kun je je nu niet meer voorstellen Je ging naar het Spui, voor wat leuks, en dan kwam de politie eraan om te zeggen dat je weg moest. En als je dan met maak te dat je weg kwam, dan kreeg je zonder discussie een ram voor je kop, met de bullepees. Zomaar. Provo's vochten niet terug. Dat deed je niet, je wérd in elkaar gestampt Ik ging er zelf vanuit dat als je niks terugdeed de rechter je niks kon maken. Wist ik dat ze bij hun getuigenverklaring massaal gin gen liegen... Een paar jongens gin gen een keer de straat op met een wit laken, zonder tekst. Ze werden opgepakt en hebben dertig dagen vastgezeten. Een rare toestand. Je moet niet vergeten dat de oorlog nog maar kort voorbij was en dat het politieapparaat nooit was opge schoond. Maar drie agenten - ja drie! - hadden in de oorlog ontslag genomen omdat ze weigerden voor de Duitsers te werken.' De aanloop naar Het Huwelijk was erg amusant, vertelt Noorlander, die sinds ruim vijfentwintig jaar Texelaar is en een schildersatelier in de voor malige doopsgezinde kerk in Den Hoorn heeft. Om de autoriteiten op stang te jagen, verspreidden pro vo's de gekste geruchten. 'We zou den tijgerstront bij Artis vandaan halen en op de route strooien, zodat de paarden uit de koninklijke stoet op hol zouden slaan. Er werd ook gefluisterd dat we ze in LSD gedoopte suikerklontjes zouden voeren. We meenden er natuurlijk helemaal niks van, het was ons er alleen maar om te doen een beetje onrust te zaaien. De politie reageer de heel paniekerig. Ze luisterden telefoongesprekken af en stonden daarna 's nachts in Artis te posten om te voorkomen dat er tijgerstront zou worden gestolen. Dat vonden wij dan weer erg leuk, natuurlijk. Met het koningshuis zelf had dat allemaal weinig te maken. We waren geen diepgelovige republikeins We vonden het leuk om het ges tegen de haren in te striken.kit! een grijns: 'En ik moet zeggen: e bepaald talent in die richting kan» niet ontkennen.' In de pamfletten en vlugschrift, van provo werd ook opgeroepen hr. huwelijk te verstoren met rookbor- metjes. Het recept werd er mees-, bij geleverd. 'Je had verschillen^ manieren. Wij gebruikten een mer, sel van kaliumpermanganaat, suil en nog een middel, dat me even i ontschoten. Met een oude koffi- molen maakten we dat heel füj stopten het in een koffiepak :jj stampten het goed aan. Het mosi: zo compact mogelijk, want das door konden ze zo'n bommetje n zomaar uitstampen. Daarna ging een heel stevig soort bruin plakba omheen. Als laatste prikte je er s, gaatje in waar je luciferskopp, instak. Met zo'n ding onder je jl ging je de straat op. Je wachtte het goede moment, drukte e brandende sigaret tegen de luc - ferskoppen, liet het bommetje vs len en schopte het de straat op, I r. je het goed deed, kon je er aarej. wat rook mee maken. We hadé' bij een jongen in de schuur geo fend. Het effect was waanzinnig,! - hele straat stond blauw.' De 'grote dag' kan Noorlander zo niet meer tot in detail herinnert Wel weet hij nog dat hij behoort., zenuwachtig was en dat het e moeilijk was om een goed plekje j vinden. 'Het wemelde op straat v, de agenten en die hielden a natuurlijk goed in de gaten. Dat w niet zo moeilijk, want wij haddi ook een soort van uniform', la haar, spijkerbroek, Amerikaa:' legerjack en gympen. Ik heb a nog een leren jasje gedragen, in e tijd dat dat lang met zo gewoon w als nu. Je werd er snel uitgepiktJ ze zes of zeven verdacht uitzien! figuren bij elkaar zagen, dan de den ze klappen uit en probeerd! ze zo'n groepje uit elkaar te drijver 'Mooie websites bouwen', dat is wat studie vooraf. De basis voor de website is wat hij noemt het geavan ceerde content management sys teem Z3, waarmee makkelijk te be heren en te onderhouden websites kunnen worden ontwikkeld. 'Al met al heb ik een half jaar werk gehad om het systeem te ontwikkelen.' Het in elkaar 'sleutelen' van websites, vooral de technische kant daarvan, is zijn favoriete bezigheid. 'Ik zit elke dag wel een uurtje of drie, vier ach ter de PC. Ik werk thuis op twee com puters, eentje met Windows en een tje als server. Op die manier kan ik thuis websites ontwikkelen.' Momenteel werkt hij met enkele computervrienden aan een nieuw huzarenstukje. 'Een website over de geschiedenis van de film. 'Je ziet boven in het scherm een tijdbalk, die de verschillende ontwikkelingen De Texelse Courant werd al naar abonnees in de verste uithoeken van deze aardbol verstuurd en kan nu zelfs overal ter wereld worden gelezen. Het digitale zusje althans, dat door het aanklikken van www.texelsecourant.nl op het internet is te vinden. De website is ontworpen en gemaakt door de vijftienjarige webdesigner Arjen Brouwer uit Den Hoorn. Overeen komstig de verschijningsdata van de krant worden de nieuwsberich ten twee keer per week, op dins dag- en vrijdagmorgen, ververst. Via een poll kunnen de bezoekers hun mening geven over actuele Texelse zaken. de jonge Hoornder graag wil. Volgens de redactie is hij daar goed in ge slaagd. Brouwer: 'Ik heb veel websites van kranten bestudeerd. De meeste zijn ontzettend onoverzichte lijk. Je ziet door de bomen het bos met meer. Ik heb gekozen voor een voud. De digitale nieuwspagina heeft dezelfde uitstraling als de Texelse Courant. Dat oogt vertrouwd.' Bo vendien heeft hij de website zodanig ontworpen dat het voor de redactie een fluitje van een cent is om de nieuwspagina actueel te houden. Brouwer: 'Dat laatste is belangrijk, want ik zie nog teveel sites die ver ouderde informatie bevatten. Dat mag natuurlijk niet.' Wie denkt dat een eenvoudig ogende website ook simpel is te maken, heeft het mis. Aan het bouwen ging voor de scholier van 4 HAVO een tijdrovende

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6