Geschiedenis Koger onderwijs in boek 02^02^2002 Vijftig Texelaars naar feest in Arena 'Prins Willem Alexander laat zich niet zomaar fotograferen' Hoornder Riet Witte is 'een echte Oranje-fan' TEXELSE ^7COURANT Frans Zegel bouwt lokalen Bruinvis Structuurvisie 2020 Vijftig met oranje sjerpen getooide Texelaars wonen vanavond in de Amsterdam Arena het nationaal feest bij dat gegeven wordt ter gelegenheid van Het Huwelijk. De gemeente benaderde diverse organisaties, van wie de volgende mensen werden geselecteerd. 4-5 mei comité: J.C. en F.A, Joustra; Scouting Texel: A.M. Wiering en A. Eelman. Brandweer Texel: W. Moor en P.S. Vlaming; Jeugdbrandweer P.P. Kooiman en S. Kossen: Radio Texel. R.N. Bakker en J.C. van der Vis; Comité Koninginnemarkt: M. Barnard en R.S. Barnard; Stichting Zorgcentrum Texel M.C. Veeger, J P. Kager, D. de Vries en H.J. Bruijn; Stichting Paardrijden Gehandicapten: J.G. Noom en J.G. Noom; De Zonnebloem: G.S. Buijsman en T. Witte; Rode Kruiscolonne: E.M.A. de Porto en M. Goeman; Welzijnsstichting Texel. C.S. Zoetelief en M.P. Zoetelief; Stichting Welzijn Ouderen Texel: P.W. Waaijer en M.A. Vos; OSG De Hogeberg: J. Pool en M.S. Pool; Budoveremging Shima: A.L. Zijm en J.C. Keesom; Stichting Tesselhuus: J.M. Bloem en G. Bloem; Agrarisch en Wagenmuseum: C.G. Schoenmaker en W.M. Schoenmaker; Luchtvaartmuseum Texel: A. Ran en H.J. Hilgers: Dorpscommissie Eierland: C.J. Hooijschuur en E.M.A. Hooijschuur; Dorpscommissie De Koog: J.C. van Beek en V.M. van Beek; Dorpscommissie Oosterend: G. Oosterhof en A.H. van Harten; Dorpscommissie Oudeschild: J. Zegers en D. Adema; Dorpscommissie De Waal: W P. Eelman en L. Eelman; Dorpscommissie Den Hoorn: P.G Schneider en M. Schneider; Strandvonderij Texel: M.J. Boon en M. Boon. De kosten, 45,- per persoon, worden betaald door de gemeente. Het vervoer heen en terug wordt verzorgd door het bedrijf Evenementen Vervoer Nederland. Dat bedrijf betaalt ook de extra boot die 's nachts wordt ingezet om de feestgangers terug naar Texel te brengen. Tijdens het feest hebben diverse optredens plaats. Prins Willem-Alexander en Maxima nemen er het Nationaal Geschenk in ontvangst. de indruk was ze van de expositie in paleis Het Loo in 1998, waar konin gin Wilhelmma centraal stond. 'Ze hadden er prachtige spullen. Ook jurken, van toen ze nog een meisjes was tot Op latere leeftijd. Daaraan kon je zien hoe ze veranderd was. Ze moet een sterke vrouw zijn geweest, een echte koningin.' Ook de huidige koningin mag op haar sympathie rekenen. 'Bij een koninklijk bezoek op Texel sta ik altijd te posten. Bij de opening van De Gollards kwam Beatrix. Ik ben midden op straat gaan staan om een foto te maken. Ze keek recht in de lens. lachend. Dat vond ik zo leuk. Ik heb ook foto's van haar toen ze die vakantiehuizen voor gehandi capten in Den Burg opende. Willem Alexander laat zich niet zomaar fotograferen. Bij de opening van de waterzaal in EcoMare stond ik heel lang langs de weg, maar hij kwam in een flits voorbij. Ik heb hem bijna met gezien. Gelukkig kreeg ik later foto's van Salko de Wolf, die daar werkt.' Het huwelijk van Willem Alexander VRIJDAG 1 FEBRUARI 2002 en Méxima heeft, uiteraard, haar volle aandacht. De problemen rond de afkomst van de bruid laten haar niet onberoerd, maar ze voelt er weinig voor om haar mening in de krant te uiten. 'Dat vind ik met zo nodig. Houd het er maar op dat ik vind dat premier Kok de zaak netjes heeft aangepakt. Je moet rekening houden met het verdriet van ande ren.' Ondanks alle gemengde gevoelens, verwacht Witte zeker dat Het Huwelijk een mooie gebeurtenis wordt, die ze dan ook op de voet zal volgen. Zelf naar Amsterdam afrei zen doet ze niet. 'Dan zie ie niks, tussen die menigte. Ik ga lekker voor de buis zitten. En 's middags loop ik mee als DEK een rondje maakt.' Riet Witte met de trots van haar collectie: een portret van koningin Emma, voorzien van een handgeschreven opdracht uit 1934 van minister van Defensie L.N. Deckers. (Foto Joop Rommets) De collectie Oranje-memorabilia van Riet Witte bevat niet-alledaag- se voorwerpen. Zoals een kopje uit 1923, gemaakt ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van koningin Wilhelmina. Ook enkele bordjes beginnen al aardig op leef tijd te raken, zoals dat uit 1937, dat een herinnering vormt aan het huwelijk tussen koningin Juliana en prins Bernhard. Het oudste dateert uit 1898, toen Wilhelmina haar troon besteeg. Maar het meest trots is de Hoornder op een portret van koningin Emma, met een handgeschreven opdracht van minister van Defensie L.N. Deckers. Het relikwie is afkomstig uit de nalatenschap van een oom van een buurman, die bij de begra fenis van de overgrootmoeder van Beatrix in 1934 lid was van de ere wacht. 'Daar ben ik echt heel blij mee.' Witte ('ik ben van dezelfde leeftijd als prinses Margriet') begon op 13- jarige leeftijd met haar verzameling. 'Ik knipte alles uit wat ik in de krant over het koninklijk huis tegenkwam. Er stond toen best veel in. Bij ver jaardagen, Koninginnedag. Prins jesdag, een koninklijk bezoek aan andere landen. Ik heb alles bewaard.' Waarom ze eraan begon, vindt ze moeilijk te zeggen. 'Ik vind het gewoon leuk. Dat heb ik altijd gevonden. Ik ben een echte Oranje fan.' Toch heeft ze ook duidelijk haar grenzen. 'In de roddelbladen staat natuurlijk geregeld wat over het koninklijk huis. Daar zou ik me op kunnen abonneren, maar dat doe ik niet. Dat wordt me te gek. Een enkele keer koop ik wel eens een los exemplaar om te bewaren.' Knippen in kranten doet ze niet meer. 'Die worden snel geel. En bovendien hebben bladen veel mooiere foto's. Vorsten is een mooi blad, maar wel erg duur. Dat koop ik alleen af en toe.' De collectie is behoorlijk groot en past bij lange na met in die ene kast, die als een soort vitrine op haar slaapkamer staat. De meeste waar de hecht Witte aan haar verzame ling boeken. Maar daarnaast is ze in het bezit van grote hoeveelheden tegeltjes, borden, kopjes, glazen, koekblikken en lepeltjes Allemaal - op het kopje met de beeltenis van de Engelse prins Charles en wijlen Diana na - gemaakt ter gelegenheid van een jubileum of andere bijzon dere gebeurtenis in het huis van de familie Oranje. Een groot deel heeft ze gekregen. Zelf koopt ze weinig, of het moeten de spullen zijn die ze op rommelmarkten tegenkomt. 'Ik hoef niet alles te hebben en ik ben ook met voortdurend aan het speu ren Als ik iets leuks tegenkom op een markt, dan wil ik het wel eens kopen. Voor het huwelijk van Willem Alexander en Maxima heb ik een paar bekers en een vlag gekocht.' Als het even kan, bezoekt Witte de tentoonstellingen die aan het koninklijk huis zijn gewijd. Erg onder S In de Raadhuisstraat begaf Noorlander zich tussen het massaal - opgekomen publiek. Helemaal pro bleemloos ging dat niet. want ook de Amsterdamse bevolking had natuurlijk gehoord van de plannen 5 van provo en iedereen met lang l| haar werd nauwlettend in de gaten 3 gehouden. 'Toch deden ze met veel. Je hoorde wel eens: viezerik, ga naar de kapper, maar verder bemoeiden ze zich eigenlijk niet met je. Mensen waren nog veel fatsoen lijker toen Bij een taptoe in Delft ben ik wel eens in de problemen geraakt. We strooiden daar knik kers, om die militairen het marche ren onmogelijk te maken. Dat viel niet zo goed bij de echte NAVO- fans Ik ben toen door het publiek - 'vastgehouden tot de politie kwam.' Het wachten in de Raadhuisstraat duurde lang, erg lang. 'Ik geloof ook met dat iemand van ons wist wan neer de koets zou langs rijden. Kun je nagaan hoe goed we waren voor bereid. In ieder geval is mijn rook- bommetje te vroeg of te laat afge- gaan. Ik denk te vroeg, als ik het zo weer voor me haal. Ik zag op een gegeven moment zóveel politie om me heen, dat ik de beverd kreeg. Ik heb m'n bommetje laten vallen en 't op een lopen gezet. Ik had wel genoeg klappen gehad.' Noorlander slaagde erin om weg te komen en rende naar huis, waar hij de rest van de dag bleef. Andere provo's hadden net zo weinig suc ces. Eén rookbom kwam wél op de juiste plek terecht: in de huwelijks stoet, vlak voor de gouden koets. 'Beatrix moet in de rook hebben gezeten, maar het is op televisie met in beeld gebracht door de NTS. Die bom is later door een hoop mensen geclaimd. Maar de mijne was het met, absoluut niet.' Toch was het een geslaagde dag, vindt Noorlander. 'We hebben voorname lijk gelachen. Het was een leuk feestje. Er is niet gevochten en met geroofd. En we hebben de boel lek ker ontregeld.' Erg lang is Noorlander geen 'lid' geweest van provo. 'Ik ben afge haakt toen ze in de politiek gingen en in de Amsterdamse gemeente raad terechtkwamen. Toen was het niet meer ludiek. Toen ik er nog inzat had je ook al twee stromingen: de politieke en de artistieke. Ik voelde me meer aangetrokken tot de artis tieke, waar ook mensen als Jasper Grootveld - de anti-rookmagiër -, Harry Mulisch, Johnny the Selfkicker en Peter Schat toe behoorden. De wereld verbeteren was niet direct ons streven. Wij deden leuke dingen, organiseerden happenings. Dat is nu een bekend woord, in onze tijd was het verbo den.' Hoewel er sindsdien meer dan vijf endertig jaar zijn verstreken, is Noorlander met echt veranderd. vindt hijzelf. 'Wat zo iemand als Pim Fortuyn doet, vind ik leuk. Dat gerenommeerde politici in hun broek schijten van hem, dat is prachtig. Ik zal niet op Fortuyn stemmen, maar als hij Ad Melkert een nacht wakker houdt, heeft hij zijn werk voor mij al gedaan.' Van het huwelijk tussen kroonprins Willem Alexander en Maxima ver wacht hij niet veel mee te krijgen, al zinspeelt hij gekscherend op een nieuwe poging om de koninklijke stoet met een rookbom te treffen. 'Ik ga in ieder geval niet naar de tv kij ken, ik denk niet eens naar het jour naal. Ik kijk liever naar een rood borstje, als ik in de keuken voor het aanrecht sta.' Thuis aan de keukentafel verdiept oud-provo Henk Noorlander zich in een artikel in De Volkskrant, waarin vrienden van toen herin neringen ophalen aan Het Huwelijk van 10 maart 1966. (Foto Joop potvtwsi Bouwtekening Jvoorgevelvan de in 1872 gebouwde school aan de Dorpsstraat (nu Ouwe Skool/Capri). De entree werd later gewij zigd. Het gebouw telde één lokaal voor 84 kinderen. Mevrouw B. Luberti-van Bergen bij de ope ning van de naar haar man genoemde school in 1984. Een van de vele schoolfoto's die in het boek zijn afgedrukt. Dit zijn de derde en vierde klas van 1970 met meester Drevel. blijkt ook uit een brief uit 1885 waarin het schoolhoofd F. Heeroma vraagt om naar De Waal overgeplaatst te worden omdat hij in onwerkbare omstandigheden verkeert. Sommige van zijn leerlingen waren zo arm dat iemand later in de Texelse Courant een ingezonden stuk schreef met de oproep om aan hen afgedankte kle ding af te staan Het grootste deel van het boek be staat echter uit materiaal van meer recente datum. Zo wordt uitvoerig ingegaan op de bouw van de huidige school en het besluit om die te ver noemen naar Jan Luberti. Dat laatste was een voorstel van de oudercom missie. Afgedrukt is de brief die Jan Zwan als secretaris van deze com missie aan het gemeentebestuur stuurde. Daarin wijst hij erop dat Jan Luberti (die in De Koog kinder vakantiehuis Het Mierennest exploi teerde en in maart 1945 bij het bom bardement op het Haagse Bezuidenhout om het leven kwam) grote verdiensten heeft gehad voor De Koog. In het boek Is veel plaats ingeruimd voor schoolfoto's, zoveel mogelijk met namen en data van geboorte en overlijden van de afgebeelde leerlin gen. Er zijn er maar liefst 110 afge drukt. Alleen foto's uit 1939. 1945, 1968,1973 en 1985 ontbreken, maar Hoogerheide hoopt dat er mensen zijn die hem daaraan alsnog kunnen helpen. Het boek, dat wordt uitgevoerd in A4- formaat, zal in de loop van dit jaar uitkomen. Wat het gaat kosten is nog niet bekend, omdat de schrijver be zig is sponsors te zoeken. Hoe meer geld er binnen komt, des te goedko per het wordt. Als er geld over blijft, vloeit dat in de schoolkas. De bouw van twee lokalen bij open bare basisschool De Bruinvis in Oudeschild is gegund aan bouwbe drijf Frans Zegel. De overeengeko men bouwsom is 222.530 euro. een bedrag waarvoor het bedrijf na on derhandeling inschreef en dat binnen de raming blijft die de gemeente had gemaakt. De bouw begint 4 maart en moet vóór het nieuwe schooljaar ge reed zijn. De structuurvisie voor Texel knjgt bin nenkort zijn definitieve vorm. Dinsdagavond 19 februan zal de raadscommissie voor Ruimte, Wonen en Economie er zich over uitspreken in aanwezigheid van de voltallige gemeenteraad. De raadscommissie komt diezelfde middag al bijeen voor de behandeling van andere agenda punten, zoals het landschaps beleidsplan en het volkshuisvestings plan. gevens echter aan de Texelse Cou rant worden ontleend. Eeg voorbeeld van een stukje oude geschiedenis betreft het inkwartieren van Franse militairen in De Koog in 1795 waartoe de school met bijbeho rende woning werd gevorderd. Dat leidde tot een ruzie met het school hoofd Hendrik Smit, die - gesteund door de bekende Leendert den Berger van 'Brakestein' - verzet pleegde Hij werd daarvoor gestraft en verloor zijn nevenbetrekkingen, o.a. die van belastingontvanger. Middeleeuws Interessant is ook het verslag van de hoofdinspecteur die in 1839 de school bezocht en sprak van een 'middeleeuws aanzien'. 'Het daglicht valt er aan de eene zijde in door drie gaten in de wand, aan de tegenover gestelde zijde door glasraampjes in lood. De leerlingen zitten aan dubbele tafels. De onderwijzer Hendrik Smit is zwaarmoedig van aard, gelijk zijn vader die zich van het leven be roofde'. Dat het schoolgebouw met deugde, Cees Hoogerheide uit Den Burg legt momenteel de laatste hand aan een omvangrijk boekwerk over het lager onderwijs in De Koog in de loop der jaren. Over enkele maanden zal 'School gaan in De Koog' verschijnen en tegen kostprijs te koop zijn. De samensteller heeft vele dagen doorgebracht in archieven en vond daarin talloze brieven, sollicitaties, aktes, beschikkingen, 'krantenartikelen, processen verbaal en andere geschriften die betrekking hebben op de Koger school vanaf ongeveer 1700 tot en met de huidige tijd. Ook kwam hij bouwtekeningen, pren ten en vooral veel foto's tegen waarmee het boek rijkelijk is geïllustreerd. Het idee om juist het onderwijs in de badplaats te kiezen als onderwerp voor een boek vloeit voort uit het feit dat Hoogerheides echtgenote Neeltje voorleesoma was op de Lubertischool. Toen schooldirecteur Theo Habraken bij haar informeerde waar de naam Lubertischool van daan kwam, kon Cees Hoogerheide het antwoord snel geven na een blik in het gemeentearchief en oude kran ten. Eenmaal daarmee bezig kwam hij veel meer gegevens tegen waar van hij dacht dat ze interessant zou den zijn voor inwoners van De Koog, maar ook voor anderen die belang stelling hebben voor de dorps geschiedenis of de geschiedenis van het Texelse onderwijs in het alge meen. Personalia Bij de speurtocht, die een paar jaar in beslag nam, werd al gauw duide lijk dat de Koger school een opval lend verloop van onderwijzers en leerlingen heeft gekend. Het was een uitdaging zoveel mogelijk namen en data te achterhalen. Dat was soms moeilijk, omdat recente geboorte- en overlijdensgegevens niet openbaar zijn. In veel gevallen konden de ge-

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7