Bakker Gerbrand Dros na 50 jaar met pensioen straks in een kerk René en Bea wonen Bep Vonk gaat SV De Koog trainen 'Zóveel werk, dat we bijna geen rust hadden Sport uit het Cabaret-café Timmerman en Bakker winnen klaverjassen TEXELSEg COURANT Prima resultaat Leonie van Schaik School Eilandcompetitie volleybal Bowlen VRIJDAG 1 FEBRUARI 2002 Leome van Schalk behaalde met haar pony Echika zondag tweemaal een eerste prijs en twee winstpunten tij dens de indoorwedstrijd in manege Akenburg. Zij moest het tegen acht andere combinaties in de L1-dres suur opnemen en kwam daarbij tweemaal als beste uit de bus. Met dit resultaat mag zij nu starten in de ho gere L2-klasse. Ook Annemarie van der Linde, Maartie Meijer en Priscilla Noorlander behaalden twee winst punten Uitslagen: Blok 1 L1 paarden- 1e proef: 1e Dennis Kuiper met Lars 150 pnt., 2e proef-1 e Anouk Swanink met Jolie 157 pnt. L2 paarden: 1e proef 1e Laila Rempt met Iris 155 pnt2e Sabine van de Star met Kristofoor 151 pnt 2e proef 1e Petra Dijker met Nikita 159 pnt.2e Laila Rempt met Ins 157 pnt Winstpunt voor Sabine van de star 156 pnt. L2 Pony's cat. C. 1e proef: 1e Souwtje Witte met Bimob 146 pnt2e proef: 1 e Souwtje Witte 'Pip Barnard cn Janicn dc Bruijn bespreken het lokale nieuws' Er komt een gereformeerde school in Oosterend. Dat wil althans een - zij het klein - deel van de dorps gemeenschap. Een nieuwe school, een oase van rechtzinnig onder wijs in een steeds vrijzinniger maatschappij. In een wereld die zich steeds meer wentelt in mate rialisme, een wereld waarin de schone schijn steeds vaker het onderspit moet delven tegen de innerlijke vrede, groeit de vraag naar bevindelijke leraren die de jeugd onderrichten in het voor ouderlijk geloof. En hoe zwaarder de druk, hoe meer vrijheden de wereld zich permitteert, hoe groter de behoefte aan een zekerheid die voorheen zo vanzelfsprekend leek. En toch lijkt het geen goede ontwik keling Met de toenemende welvaart, de groeiende informatievoorziening en het zich steeds verdiepende in zicht in de oorsprong en de gevolgen van het leven, zouden de verschillen juist steeds kleiner moeten worden, tot zij zich uiteindelijk oplossen en de hele mensheid in wezen eén wordt. In plaats daarvan lijken de verschil len juist toe te nemen, lijken ogen schijnlijk kleine meningsverschillen zich op te blazen tot enorme propor ties, tot zij onoverkomelijk zijn gewor den. In plaats van dat beide partijen hun best doen de barrières zoveel mogelijk te verkleinen, bijten zij zich vast in hun eigen gelijk en trekken zij zich terug in ivoren torens van onbe grip. Doof voor argumenten, blind voor de gevolgen zetten zij zich af tegen de wereld om hen heen en schieten op alles wat beweegt. En naarmate de standpunten zich ver harden, wordt het steeds moeilijker vrij te blijven van fundamentalisme. Want niemand kan twee heren die nen. Hij zal de één haten en de an der liefhebben of zich aan dé één hechten en dé ander minachten. Twee bedrijven die samen een multi functioneel bedrijfsverzamelgebouw moeten delen, kunnen met allebei tot volle bloei en wasdom komen. De één zal altijd groeien ten koste van de ander. Maar bedrijven klagen met, zij verzetten zich met. Bedrijven kunnen jarenlang een noodlijdend bestaan lijden om dan ineens als een nacht kaars uit te gaan. Met mensen is dat anders. Mensen vechten voor hun bestaan en het liefst groeien ze tegen de verdrukking in. Isolement leidt tot fanatisme, hoe groter de druk van de buitenwereld, hoe hardnekkiger de tradities in ere worden gehouden. Niemand verwacht dat Oosterender extremisten zich - al dan met met medeweten van Paracentrum Texel - met een Dakota in het gemeentehuis boren. Wij hebben een traditie van geweldloze oplossingen hoog te hou den. Maar het gevaar voor harde ac ties is altijd aanwezig als de strij dende partijen de ogen sluiten voor eikaars argumenten. George Orwell heeft ons erop gewezen dat dissiden ten de neiging hebben martelaar te worden als we ze niet weten te be keren Als we de strijd voor of tegen windmolens niet met argumenten weten te winnen, zal een stemming de gemoederen met tot bedaren brengen. Zolang hondenhaters niet van de gezelschapswaarde van het dier kunnen worden overtuigd, zullen wij zich blijven ergeren aan hun aan wezigheid op straten en in parken. Het soms zelfs tegen beter weten in vasthouden aan fundamentele ver schillen en het niet luisteren naar an dermans argumenten, zal altijd tot extremen leiden. Over een geloof valt per definitie niet te twisten, of het nu windmolens be treft, de Groeneplaats, hondenpoep, of het onderwijs. Misschien is het daarom raadzaam dat juist de andere partij zich met een luisterend oor op stelt en - ook met de hand in eigen boezem - probeert te achterhalen waar en wanneer de wederzijdse standpunten zich hebben vastgezet. Alleen op die manier kan gezamen lijk naar een voor beide partijen aan vaardbare oplossing worden ge zocht. Want is het leven niet al kort genoeg zonder dat we het elkaar zuur te maken? met Bimob 152 pnt. Blok 2 M1 paarden 1 e proef. 1e Hansje v/d Kooi met Lobke 152 pnt.; 2e proef. 1e Marloes v/d Vis met Newton 153 pnt. M2 paarden 1e proef: 1e Eva v/d Linde met O Cocksboy T154+pnt., 2e proef. 1e Marleen Bakker met Nobility Z 161 pnt M1 Pony's cat. D 1e proef: 1e Maartje Meijer met Baileys 160 pnt., 2e proef 1e Maartje Meijer met Baileys 157 pnt. B Pony's cat D/E: 1e proef: 1e Layla Kuip met Macho 155 pnt2e Pauline v/d Star met Sportlight 153 pnt. Z1 paarden- 1e proef: 1e Annemane v/d Linde met O Partout Texel 181 pnt.; 2e proef: 1e Annemarie v/d Linde met O Partout Texel 182 pnt. Blok 3. B Pony's cat. D/E. 2e proef: 1 e Pauline v/d Star met Sportlight 166 pnt.. 2e Layla Kuip met Macho 161 pnt. Winstpunt voor Fnda Tuitman 157 pnt. L1 Pony's caL D/E: 1e proef- 1e Leome van Schaik met Echika 167 pnt.. 2e Priscilla Noorlander'met Pasqual l62 pnt.; 3e Laura Kager met Flower 157 pnt. 2e proef 1 e Leonie van Schaik met Echika 163 pnt.; 2e Uselotte Schoo met Roxanne 159 pnt., 3e Kim v/d Vliet met Nikita 158+ pnt. Winstpunt voor Priscilla Noorlander 158 pnt. Mariska Witte 157 pnt. Als jongen voelde hij er niets voor de bakkerij van zijn vader in Oosterend voort te zetten. 'Altijd werken op de meest onmogelijk tijden. Dat wilde ik niet.' Maar als gevolg van een ziekte op jeugdige leeftijd hield zijn vader hem thuis en belandde hij alsnog in het bakkersvak. Inmiddels heeft Gerbrand (Geb) Dros het ambacht een halve eeuw vervuld. 'En als ik terugkijk, dan was het flink aan pakken geblazen. Toch is het een mooie tijd geweest.' Deze week bakte hij in Bakkerij 't Gouwe Boltje zijn laatste appeltaart. Als dertienjarige werd hi| door zijn vader vroeg uit bed getrommeld om brood te bakken En als dat achter de rug was, dan mocht hij er met de fiets op uit om de bakkerswaren rond het dorp uit te venten. 'We zaten in die tijd met vijf bakkers in Oosterend en had den afspraken gemaakt over wie welke wijk had. Het was flink trap pen.' De wijk werd groter en de fiets maakte plaats voor de ventwagen. 'Bakker Siem Bremer zat naast ons en we gingen steeds meer samen doen. We hadden beiden een klein bedrijfje en besloten de handen meen te slaan. Bakker Buis in De Cocksdorp hield er op een gegeven moment mee op. Die had een grote zaak, die hij overdeed aan een touwe bakker. Die vroeg of bakker Freek Blom uit Oosterend voor hem wilde bakken. Freek had een kleine bakkerij en kon dat nooit waarmaken Blom stelde voor om dan met z'n drieën samen te gaan. Want het was zonde om het te laten lopen. Zo kregen we De Cocksdorp en omstreken erbij. We bakten en bezorgden. Waar an deren ermee stopten, groeiden wij. Het ging snel. Ik weet nog dat er een vertegenwoordiger kwam, die bij alle Texelse bakkers langsging Het ene jaar had hij nog 21 bakkerijen, het jaar erop maar een stuk of zeven. We kre gen zóveel werk dat we bijna geen rust meer hadden Een paar uur en dan moesten we er weer tegenaan. Gelukkig werd dat naderhand beter. Met z'n drieën hadden we het hart stikke leuk, een echt familiebedrijf. Ik bakte en bezorgde in die jaren. Met de ventwagen ging ik de deuren langs. We hadden drie winkel wagens. Toen ik trouwde, zijn m'n collega's met drie ventwagens ach ter de bruidswagen aangereden. Ik had nooit schade, maar zomaar in één week belandde ik twee keer in de sloot. Als ik stil ging staan, dan zette ik de wagen altijd in de versnelling. Maar in polder Het Noorden vergat ik dat een keer. Daar ging m'n wagen tje. Een paar dagen later rij ik bij een boerderij de dam uit, toen de auto deur zomaar open vloog. Het was net bij de dampaal en ik werd eruit ge trokken. M'n arm raakte uit de kom Gerbrand Dros van bakkerij 't Gouwe Boltje baan. en de auto hobbelde rechtdoor de sloot in.' Hij bleef al die jaren bakken, dag in dag uit. Ook toen de gebroeders Blom het bedrijf een jaar of dertien geleden overnamen. 'Ik raakte daar door de verantwoording kwijt, maar bakte ontelbare appeltaarten. Deze week zette hij een punt achter zijn vijftigjarige loop- (Foto Gerard Timmerman) niet m'n werk. Ik hoefde met meer 's Oosterend. Ik was gehecht aan dat nachts, maar werkte gewoon over- - plekkie. De bakkerij moest daar weg, maar toen dat was gebeurd, deed ik dag, in de koekbakkerij.' De verhui zing naar Oudeschild ging hem aan het hart. 'Ik kom uit een echt familie bedrijf. M'n voorouders starten het bedrijf in de Franse tijd. Midden in een deur achter me dicht. Wat daarna allemaal met de bakkerij is gebeurd, is een beetje aan me voorbij gegaan. Ik hield me gewoon bij het bakken.' Uitslagen: Cinema Texel - Swirl's IJssalon 3-2, Architectenbureau Honingh - Pnmera Mets 4- 1; Vliegveldrestaurant Texel - Dwnrestaurant Juliana 1-4, Op de Stenenplaats - Verhuur bedrijf H. Bruming 1-4; Loonbedrijf Plaatsman - Appartementenverhuur Land en Zeezicht 3- 2; Kraanverhuur Kager - TCA Oosterend 2-3 Jeugd: Het Speelkwartier - Hordifood 0-4; Steakhouse Eiland - Taxi Grootjen 2.5-1.5. De Ducky's - De Killers 1-3. Bep Vonk traint volgend seizoen de senioren van SV De Koog. Het be stuur van de vereniging en de 59- jarige oefenmeester zijn het eens geworden over een eenjarig con tract. Vonk volgt daarmee Cor Schattevoet uit Den Helder op, die aan zijn tweede seizoen in de bad plaats bezig is. 'Dennis (zijn jongste zoon, red.) speelt er en ik ga altijd kijken. En het blijft een leuk spelletje. Dus toen ze me vroegen of ik er niks voor voelde om te komen trainen, heb ik ja gezegd', vertelt Vonk, die als een echt 'voetbaldier' bekend staat. Hij bleef tot op relatief hoge leeftijd voetballen, waarbij hij zijn hobby jarenlang com bineerde met het trainerschap. Het langst deed hij dat bij SV Oosterend, waar hij in totaal achttien jaar actief was. Toen hij in mei 2000 afscheid nam van de Gortbuken was hij op Texel'94 en De Koog na bij alle clubs op het eiland trainer geweest. Lang duurde die situatie niet, want hoewel Vonk zijn vrouw had beloofd eens vaker met haar op familiebezoek te gaan, hoefde hij niet lang na te den ken toen Texel'94 hem benaderde om trainer van de A- en de B-junioren te worden. Hij bekleedde die functie een seizoen lang. De onderhandelingen over een tweede seizoen mislukten. Vonk heeft weinig zin daarover uit te weiden: 'Texel'94 is een grote club, waar niet iedereen hetzelfde wil. Had je net iets met de één besproken, dan vond een ander dat het toch anders moest. Maar dat hou je. Geen kwaad woord over die club.' In de afgelopen driekwart jaar verloor Vonk de voetballerij niet uit het oog. Hij werd een trouw supporter van De Koog en verstevigde zijn band met die club door in een team te gaan zaalvoetballen met zoon Dennis. Vin cent Kaspers en Roberto Casciola, alledrie ook actief op het veld bij De Koog. De club uit de badplaats maakte on dertussen moeilijke tijden door. Aan het eind van het afgelopen seizoen leek het doek te vallen voor het eer ste elftal, maar dankzij een handvol veteranen en asielzoekers lukte het toch weer een team op de been te brengen. Hoewel dit samenraapsel het nog verrassend goed doet, liet trainer Schattevoet in december we ten te willen stoppen. 'We zijn daarna naar een opvolger op zoek gegaan. Later begon Cor toch weer te twijfe- Antje Bakker en Marie Timmerman hebben dit seizoen nog niet veel geluk met de kaarten gehad. Maar in de zestiende ronde van Klaver- jasclub Den Burg konden zij alle ellende van de voorgaande avon den van zich afspelen en behaal den ze de hoogste score. Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp behouden de leiding, zowel in het algemeen klassement als in de derde periode. Antje Bakker en Marie Timmerman lijken dus het ergste achter de rug te hebben. Dit jaar wilde er nog niet veel lukken, maar in de zestiende ronde hadden de dames eindelijk eens de wind in de rug. Vooral dankzij twee sterke slotronden stopte de teller pas bij 7142 punten en dat was ruim vol doende voor de winst. Het koppel slaagde er nog niet in de laatste plaats aan de concurrentie over te doen, maar het begin is er. Dina van der Molen en Jan Middag zijn in deze periode goed op dreef. René den Nijs en Bea Timmer uit Alkmaar hebben de voormalige rooms katholieke kerk aan de Diek in Den Hoorn gekocht. Ze gaan er voor zichzelf een woonhuis van maken, waarbij het exterieur van het gebouw zoveel mogelijk in stand zal worden gehouden. Het stel hoorde tot de gegadigden die een bod uitbrachten toen de RK Pa rochie Texel het gebouw bij inschrij ving te koop aanbood. Timmer: 'We waren niet alleen blij maar vooral ver baasd toen we eind oktober van makelaar Jan Duin hoorden dat we het meest hadden geboden en dat het ons was gegund. We hadden geen hoge verwachtingen, omdat we ervan uitgingen dat het gebouw naar iemand zou gaan die het volgens de maatschappelijke bestemming zou gebruiken. Wij wilden er alleen maar in wonen, maar we dachten: niet ge- Weliswaar kennen zij af en toe een dipje, na de rondewinst van twee weken geleden was er deze week een uitstekende tweede plaats, met een score van 6959 punten. Het le verde het duo opnieuw een plaatsje winst op in het klassement. Zij staan nu vijftiende. Theo Witte en Rosa Harbers startten deze ronde met een bedenkelijk laag puntenaantal, maar sloegen in de tweede sessie onmid dellijk hard terug. Daarna werd de score uitstekend geconsolideerd en dat leverde een derde plaats op met 6834 punten. In het algemeen klasse ment werden zij er niet veel wijzer van. Zij blijven op een derde plaats staan. Bram van der Linde moest het deze week zonder zijn vaste partner Jan Schaap doen, maar trof in Roel de Zwart een uitstekende vervanger. Zij tekenden voor de vierde plaats met 6782 punten en stijgen (weer) naar de tiende plaats in het klassement. John Vlaming en Erik Jan Geus zorgden er bijna in hun eentje voor dat er einde- schoten is altijd mis'. Aan de verkoop werd niet direct ruchtbaarheid gegeven, omdat eerst zeker moest zijn dat de gemeente wilde meewerken aan de bestemmingsverandering. Timmer; 'Op een gegeven moment heb ik naar wethouder Daan Schilling gebeld om te vragen hoe het ermee stond. Toen hoorde ik dat het goed zat, maar pas zaterdag kregen we de officiële brief van het college'. Den Nijs en Timmer (dochter van bak ker Kees Timmer en Ria Hin) hebben nauwe banden met Texel. Sinds vier jaar exploiteren ze in De Koog het Amerikaanse eethuisje De Pickup. De in Alkmaar geboren René den Nijs (39) is twaalf jaar timmerman ge weest. Hij zal de verbouw van de kerk zoveel mogelijk eigenhandig uitvoe ren. De bouwtekening is inmiddels klaar. De uitvoering kan pas beginnen als de artikel 19-procedure die in ver- lijk weer eens een goede marsen score werd behaald. Zij speelden er zes en dat telt natuurlijk lekker aan Zij sprokkelden 6765 punten bij el kaar en behouden daarmee de vierde plaats in het klassement. Het avond gemiddelde was het op één na hoog ste van dit seizoen en bedroeg 6291 punten. Dat gold ook voor de mar sen. Er werden er 50 gespeeld. Het algemeen klassement is bijna in beton gegoten. Alleen tussen de achtste en de zestiende plaats waren er kiene verschuivingen. Voor de derde periode zijn er, met nog vijf spelletjes te gaan, nog drie kanshebbers. Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp leiden, met ruim 900 punten voorsprongop John Vla ming en Erik Jan Geus en het uitste kend op dreef zijnde koppel Truus Witte en Janny Wonder. Theo Stoel- mga en Frans Witte liggen op de vierde plaats op de loer om van even tuele misstappen te profiteren. Dina van der Molen en Jan Middag com pleteren de top vijf. band met de bestemmings verandering nodig is, achter de rug is. Mede daarom zal het nog wel een jaar duren voordat er verhuisd kan worden De RK Parochie Texel wilde van de in 1924 gebouwde kerk af omdat hij overtollig was geworden. Er was al twaalf jaar lang geen dienst meer in gehouden. In juni vorig jaar werd het gebouw door de bisschop formeel aan de eredienst onttrokken, waar door het feitelijk geen kerk meer was. In tegenstelling tot wat destijds in de krant werd gesuggereerd, bleek er voor het gebouw vrij veel animo te zijn. Tientallen mensen gaven blijk van belangstelling, maar uiteindelijk deden er slechts acht een bod. Het stond niet bij voorbaat vast dat de kerk het gebouw zou gunnen aan de hoogste inschrijver, maar uiteinde lijk is dat wel gebeurd. Parochie bestuurder Wieb van den Berg: 'Er waren ook inschrijvers die er iets maatschappelijks mee wilden (waar onder muziekkorps DEK en Harry Wuis - red.) maar hun bod was zóveel lager dat het niet verantwoord was om daar op in te gaan'. Programma dinsdag 5 februari Veld A, heren 18.30 Teso-CVI Agrifirm 19.15 Kobeko-Agrifirm CVI 20.00 Autoentrale-Super Kobeko 20.45 Paal 28-OSG Super de Boer 21.30 Sportshop 2-DGM Paal 28 22.15 Cocky's Kap-Slock DGM Veld B, gemengd/heren 18.30 Tevoko 19.15 Tevoko 20.00 Tevoko 20.45 Lindeboom-Zandbank LenR 21.30 LenR-Tatenhove 2 Lindeboom 22.15 Maarcob.-Balcken Tatenhove 2 Veld C, dames 18.30 Natuurwmkel-Milly's NBC 19.15 Smash'68-NBC Milly's 20.00 De Krim-Bar Sp Smash'68 20.45 B&B-Piranha Bar Sportief 21.30 Wiersma-Goënga B&B 22.15 Salon Martme-Rival Wiersma Wedstrijdleiding: Daan en Dick (tel. 320370/315096) Uitslagen 29 januari Kobeko-OSG 1 -2. Tex. Autocentrale-Agrifirm 3- 0; Tatenhove 1 -Super de Boer 0-3, Paal 28/De Krim-Grooten Slock 3-0; Sportshop 2- Maarcobouw 3-0, Twaalf Balcken-CVI 3-0; Wiersma Meubelen-De Krim 1-2, Salon Martme/De Oorzaak-Smash '683-0; Piranha- NBC Eelman Partners 2-1De Rival-Bar Spor tief 2-1Spar Goènga-Milly's 3-0, Cocky's Kap- salon-DGM 2-1Haarstudio-Wessels Ontwerpt! 2-1; Durper Drup-Klif 12 2-1; Eierlandsche Huis-Dros Slagerij 3-0; Slagerij lepe de Boer- Sportshop Texel 3-0; Timmers Bakkenj-Wester- laken 2-1Jozefschool-Nokanto 0-3 In de dinsdagavondleague van het bedrijvenbowlen is het dringen om een plaatsje in de top drie Het team van Kraanverhuur Kager staat op dit moment nog op de eerste plaats, maar deze week deed het team van Honingh goede zaken. Marcel Witte gooide een serie van 746 met een mooie game van 213 pins. Dit leverde vier punten op en zijn team klom daarmee naar de tweede plaats. Het team van Vliegveldrestaurant Texel, dat op de tweede plaats stond, had het zwaar tegen het team van Duin restaurant Juliana. Zowel Eddy Witte als Ronald van Benthum gooide hoge ogen, met games van 376, 416, 362 en 291. Op de derde plaats staat Loonbedrijf Plaatsman, waar Jan Plaatsman twee mooie games gooide: 200 en 214 pins en een serie van 745 pinval Bi| de jeugd gooide Annemiek Groot- jen een game van 146 pins. Ook Marinus Mets gooide uitstekende games, wat hem een serie van 382 pins opleverde. Bea, René en bun op oudejaarsdag geboren dochtertje Nette, poserend voor hun kerk. (Foto Harry do Graaf) DAAR RED JE LEVENS MEE len, maar toen hadden we Bep al benaderd', laat secretaris Jan van Beek weten 'Bovendien kunnen we een overkantse trainer eigenlijk niet meer betalen. Zo iemand moet hoge reiskosten maken en daarvoor zijn wij - en de andere Texelse clubs ook trouwens - te klem geworden.' Dat De Koog nog ontbrak in het rijtje waar hij trainer was geweest, noemt Vonk 'een aardige bijkomstigheid'. Bepalend voor zijn beslissing was die overweging niet. 'Als ik het niet leuk meer had gevonden, was ik er niet aan begonnen Wat me aanstaat is dat De Koog een kleine club is, maar een aardige organisatie heeft, met toch behoorlijk wat vrijwilligers. En dat ze hard hun best willen doen om een team op de been te houden. Gelukkig is er een leuk elftal B-jumo- ren. Sommige jongens doen af en toe al eens mee in het eerste.' Vonk heeft weinig pretenties. 'We zullen heus wel eens een wedstrijdje winnen, maar de meeste verlies je. Dat is niet anders, je weet hoe dat gaat. Iets anders moeten ze niet van me verwachten Ik wil gewoon probe ren er een gezellig team van te ma ken, dat het leuk vindt om te voetbal len. En als we aan het trainen zijn en het is negen uur en niemand heeft nog zin om te stoppen, dan gaan we wat mij betreft rustig door tot half tien Zo leuk vind ik het zelf ook nog wel.' Bep Vonk keert terug in de voetballerij: 'Het blijft een leuk spellet/e.' (Foto archief Texelse Courant)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 9