T I Twistende boeren en een strijd tegen oneindige dankbaarheid 2 Televisie dankzij Maxima teso Ezel opent peutermaand bibliotheek Waantij exposeert Jatwerk mzeggen wou AgendaT Buk vanger Meer samen, samen meer Vereniging van Oud-leerlingen speelt "'t Is maar tijdelijk" .TEXELSE COURANT Voorlichting over schapenhouderij Leve de tompouce Hulpgoederen voor Bosnië TEXELSE^COURANT ""n DINSDAG 5 FEBRUARI 2002 Verrassend goed kwam de Vereni ging van Oud-leerlingen zaterdag avond voor de dag in dorpshuis De Wielewaal in De Waal met het stuk "t Is maar tijdelijk". De vereniging had een goed stuk in studie geno men waarvan de rollen voor enkele spelers op het lijf geschreven le ken. Het verhaal speelt zich af in de huis kamer van de weduwe Anna Veld man. gespeeld door Nel van Slag eren. Terwijl virtueel de rookwolken nog wegtrekken van een brand die net gewoed heeft in het dorp, vertelt Anna aan haar buurmeisje Martha (Willemyne Keyzer) dat zij vijftien iaar geleden zelf ook door brand getrof fen is. De katholieke en de gerefor meerde kerk waren beiden echter 'zo goed' om haar destijds elk vier duizend gulden te geven. 'En daar moet ik ze nog steeds dankbaar voor zijn', klinkt het cynisch. Het stukje vormt de opmaat naar het thema 'oneindige dankbaarheid' dat als rode draad door het verhaal loopt. Bij de brand blijken de woningen van de katholieke Evert Veldman (Kees Zijm) en de gereformeerde Harm Driever (Teun Huisman) verwoest te zijn. Beiden zijn een oom van Veld man. Zowel mijnheer pastoor (Chiel Sanders) als de dominee (Rien van der Wilde) staan even later bij Veld man op de stoep om de ontredderden bij haar te parkeren. Zowel de pastoor als de dominee beroepen zich erop dat hun kerken haar destijds 'ook zo goed hebben geholpen, waardoor ze wel iets terug mag doen.' Dat zij al vijftien jaar lang gratis schoonmaakt bij beide heren doet er met toe. Met tegenzin nemen Veldman en haar zoon Jan (Henk Zoetelief) de beide mannen in huis. De heren, die al jarenlang niets an ders meer doen dan ruzie maken met elkaar, zetten hun 'werkzaamheden' vrolijk voort in de huiskamer van Anna Veldman. Vooral Kees Zijm leek zich goed thuis te voelen in de rol van de knomge en twistende Evert Veldman. Hij maakt ruzie om sigaren, hij ver deelt de huiskamer in 'zijn gedeelte en Harms gedeelte' en hij is niet te beroerd om Anna voor schut te zet- gels-vandaag-type' zou zijn als Evert Veldman. Pastoor Bij Chiel Sanders en Rien van der geschoren. In de zaal bestond even twijfel of het nu wel of niet nep was, maar navraag leerde dat daadwerke lijk de schaar erin gezet was. Het duurt waarschijnlijk anderhalve maand voordat zijn kapsel weer terug in model is, maar voor de rol mis stond het zeker niet. Een belangrijke rol in het stuk was ook weggelegd voor Nel van Slag eren. Zij zette duidelijk een zorgzame vrouw neer die weet dat ze eigenlijk voor zichzelf zou moeten kiezen, maar dat principe toch weer over boord zet als een ander een beroep Evert Veldman (Kees Zijm) en Harm Driever (Teun Huisman) komen erachter dat ze het ook eens kunnen zijn met elkaar. Op de ach tergrond weduwe Anna Veldman (Nel van Slageren). ten tegenover de pastoor. Met zo nu en dan een treiterig lachje en een af wachtende sarcastische blik gaf Zijm zijn karakter extra cachet. Bij Teun Huisman leek soms de rem er nog een beetje op te staan. Hij speelde ingetogener en bedachtzamer, terwijl dat eigenlijk met paste bij zijn rol. De verwachting was meer dat Harm Driever net zo'n 'bloed-onder-je-na- Wilde deed zich enigszins hetzelfde voor. Bij Sanders leek het of daad werkelijk een pastoor het podium opgestapt was, terwijl bij Van der Wilde meer het beeld bleef hangen dat er een dominee gespeeld werd. Sanders had wel als bijkomend voor deel dat hij met welluidende en ge dragen stem sprak en dat hij voor de gelegenheid zijn kruin had weg- op haar doet. Henk Zoetelief droeg in de persoon van Jan ook een deel van het stuk. Het leek aanvankelijk of hij zijn tekst opzegde, maar later kwam er meer spel in. Niettemin had hij meer uit zijn rol kunnen halen door bijvoorbeeld langzamer, maar ge- meender boos te worden op de do minee als die Harm Driever komt brengen. Danuta Eelman-Szule wist zich goed te vinden in de rol van een bemoeizuchtige buurvrouw Duidelijk aanwezig en uitbundig bewoog Eelman zich over het podium. De materiele inslag van de buurvrouw bracht ze goed naar voren, toen bleek dat Evert en Harm wel wat geld aan Jan zouden willen geven. Haar be zwaren tegen een relatie tussen Jan en haar dochter Martha, omdat Jan met meer naar de kerk ging, waren accuut van de baan. Willemyne Keyzer vertolkte met verve de rol van dochter Martha. Ogenschijnlijk ge dwee en gedienstig door haar aan wezig moeder, maar tegelijkertijd duidelijk wetend wat ze voor zichzelf wil. Een debuut was weggelegd voor Arriëtte van Heerwaarden die zuster Teresa speelde. Zij komt langs om Evert te wassen, want die verrekt het om onder zo'n nieuwerwets ding als een douche te gaan staan. Hoewel kort. speelde Van Heerwaarden een vooral niet luisterende non die Harm aanziet voor Evert en hem niet de kans geeft het misverstand recht te zetten. Op doortastende wijze meldt ze en passant dat ze hem 'een goede beurt komt geven'. Aansprekend Met "t Is maar tijdelijk" heeft de Ver eniging van Oud-leerlingen een goede keuze gemaakt. Op een paar vreemde wendingen na, zoals de plotseling opduikende relatie tussen Jan en Martha. was het stuk prettig om naar te kijken en het was geba seerd op een aansprekend thema. Als collectief zette de groep het stuk amuserend en onderhoudend neer. Of souffleuse Mariette Wonder nog veel te doen had, was niet duidelijk, maar waarschijnlijk had zij een rustige avond. De spelers hoefden met open lijk naar teksten te zoeken en speel den zonder haperen. Het decor zag er verzorgd uit en aan kap en grime was ook de nodige aandacht besteed door Danielle Kaczor en Petruska Timmer. De regie van het stuk was in handen van Henk Tjepkema. Twee maanden geleden begonnen de spe lers met repeteren. Het stuk wordt zaterdag nog een keer opgevoerd in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. Jeroen van Hattum i X. Met dank aan Willem Alexander en Maxima. Doordat zij trouwden, won Jolien van der Linde uit De Cocksdorp zaterdag een televisie. Door een pak chocolademelk te ko pen, had ze meegedaan aan een ac tie van de Plus-supermarkt in het dorp waarbij in veertien dagen tijd twaalf televisies werden verloot. 'Mensen kregen een kanskaartje als ze een bepaald product kochten vanwege het huwelijk', vertelt eige naar Kleis Hooyschuur. Met haar 5 jaar was Jolien de jongste van de prijswinnaars. (Foto Jeroen van Hattum) De kunstenaarsgroep Waantij be zet van 9 februari tot en met 26 fe bruari de expositieruimte Tusse de Banke. De tentoonstelling draagt de naam 'Jatwerk' en wordt zater dag om 16.00 uur door Frans en Lies Pieterse geopend met een lied. Door de eeuwen heen hebben kun stenaars zich in meer of mindere mate laten inspireren door collega's. 'Ook Waantij heeft voor deze expo sitie creativiteit van anderen gebruikt, geleend, gejat. Mede daarom de ti tel', bekent de groep, die bestaat uit Texelaars Caroline Serton, Dimitri Gazan, Eric Hercules, Ineke Kuiper en Patrick Tanghe. De titel verwijst vol gens hen ook naar de aard van de tentoongestelde kunst: het is alle maal 'handwerk, noeste handenar beid'. Tijdens de vernissage, zater dag, brengt het echtpaar Pieterse een lied dat is geïnspireerd op een werk van Leonardo da Vinei dat in het Louvres te Parijs hangt. Naast Jatwerk organiseert Waantij dit jaar 'Cabanes'. Deze expositie van strandhuisjes wordt in het laatste weekend van augustus gehouden. Hiervoor worden tien tot vijftien gastexposanten uit binnen- en bui tenland uitgenodigd. Bij de opening van de expositie, die om 16 00 uur begint, is iedereen wel kom. Tusse de Banke is daarna op vrijdag, zaterdag en zondag geopend van 12.00 tot 16.00 uur en 's zater dags van 10.00 tot 14.00 uur. In hotel De Pelikaan nabij De Koog begint woensdag om 20.00 uur een voorlichtingsavond over de schapen houderij. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het kader van het winter- programma van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel. De heer Vellema, werkzaam bij de gezondheidsdienst voor dieren, spreekt over actuele gezondheids zaken. Carlo Veeger, voorzitter van de Texelse schapencommissie, gaat eveneens in op ontwikkelingen in de schapenhouderij op Texel en in den lande. Buitra venjifwoordelijUwid Zaterdag 2 februari was voor mij een bijzondere dag en met alleen van wege het koninklijk huwelijk. Zoals bijna elke zaterdag begon mijn werk dag bij de HEMA met het het inpak ken van bet bestelde gebak. Veel klanten hadden oranje tompouces besteld. Zo zou het met alleen in Amsterdam feest zijn, ook de lange zit voor de buis zou een sfeervol en feestelijk tintje krijgen. Maar doordat zo'n overweldigende hoeveelheid mensen op bet laatste moment nog tompouces had besteld, hadden we er na het inpakken van alle bestellin gen nauwelijks over om die dag te verkopen. Wij kunnen op vrijdag middag namelijk geen gebak meer bestellen voor zaterdag. Om negen uur kwamen ontzettend veel klanten de winkel binnen die nog snel wat tompouces wilden halen voordat alle feestelijkheden op de televisie zou den beginnen. Dit betekende dat we al na een paar minuten klanten moes ten teleurstellen. Natuurlijk was ieder een teleurgesteld en dat kan ik best begrijpen Als de winkel pas tien mi- Dinsdag 5 februari: In De Witte Burcht in Den Burg wordt een open klavegasdrive ge houden. Inschrijven tussen 19.30 en 20.00 uur. Deelname kost 3,50 euro per koppel. Cinema Texel is wegens vakantie gesloten. Woensdag 6 februari: In het gemeentehuis in Den Burg begint om 20.00 uur een bijeen komst over het te voeren beleid ten aanzien van de Wadden eilanden. Deze openbare vergade ring is georganiseerd door de mi nisteries van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en Ver keer en Waterstaat. Belangrijkste onderwerp zijn de afspraken die gemaakt zijn op de regerings conferentie in Esbjerg. In hotel De Pelikaan nabij De Koog begint om 20.00 uur een voorlichtingsavond over de schapenhouderij, georganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting Texel. Op de Oude Rijkswerf Willemsoord in Den Helder begint om 20.00 uur een bijeenkomst om het regionaal bedrijfsleven te inte resseren voor behoud van de oude blazer TX33. Cinema Texel is wegens vakantie gesloten. Donderdag 7 februari: Het Overlegorgaan van het Natio naal Park de Duinen van Texel komt om 13.15 uur in het gemeen tehuis bijeen voor een vergade ring. Belangrijkste punten op de agenda zijn de opening van het park op 1 mei a.s. en de stand van zaken met betrekking tot het bezoekerscentrum. De vergade ring is openbaar. In Cinema Texel draaien Monsters co (aanvang 19.00 uur), Lord of the rings (19.30 uur) en Discovery of Heaven (21.00 uur). In centrum De Aleph in de Wever straat wordt van 20.30 tot 21.15 uur gemediteerd en mantra gezon gen voor de wereldvrede. Vrijdag 8 februari: De Jacob Daalderschool in Oosterend houdt van 17.30 tol 20.30 uur een fancyfair. Deze staal in het teken van de kermis. In De Poort, het gebouw van de| gereformeerde kerk in Den Burg, begint om 19.00 uur een bazaar De opbrengst is bestemd voor hel jeugdwerk van de kerk. In Cinema Texel draaien Monsters co (aanvang 19.00 uur), Lord ol the rings (19.30 uur) en Discovery of Heaven (21.00 uur). Als alles volgens planning ver loopt, komt ms. Schulpengat vrij dag weer in de vaart. Op die dag vaart TESO van 9.35 tot 16.05 uur volgens een halfuursregeling, wat betekent dat ieder half uur een boot vertrekt, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. De afvaar ten van 10.05 uur vanuit Den Hel der en van 13.35 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor hel vervoer van gevaarlijke stoffen Gezien de kleinere capaciteit van ms. Molengat, die deze week nog als dienstboot vaart, bestaat tol vrijdag tijdens drukkere perioden kans op wachttijden. Voor vracht verkeer is dat het geval bij de eer ste afvaarten 's morgens vanuit Den Helder. Nadere informatie kan worden ingewonnen via tel. 0222- 369600 of e-mail mfo@teso.nl. De veerdienst heeft ook een eigen website: www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschild Di. 5 1.24 en 12.50 u. Wo. 6 2.20 en 13.50 u. Do. 7 3.20 en 15.00 u. Vr. 8 4.40 en 16.40 u. Za. 9 6.07 en 18.27 u. Zo. 10 7.25 en 19.35 u. Ma. 11 8.15 en 20.25 u. Di. 12 9.05 en 21.05 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer- j der hoogwater De zon komt 10 februari op om 8.03 uur en gaat onder om 17.43 uur; 12 r, februari nieuwe maan; 6 februari doodtij. nuten geopend is, verwacht je als klant dat het gebak van je keuze nog te koop is. Ik begrijp dat veel klanten zaterdag teleurgesteld reageerden. Wat mij verbaasde was dat veel mensen méér dan teleurgesteld waren, dat mijn collega's en ik het ene verwijt na het andere te horen kregen, en regel matig werden afgesnauwd. Dat soort reacties ging m'n verstand werkelijk te boven. Ik vroeg me af of al die snauwende mensen niets beters hadden om zich druk over te maken. We hebben het hier tenslotte wel over een luxe probleem. Een tompouce is maar een gebakje en oranje is maar een kleur. Ik vind alleen het idee al belachelijk om over zoiets herrie te schoppen. Er was genoeg ander ge bak te koop. Daarbij hebben we al tijd nog koekjes voor bij de koffie waar ook helemaal niets mis mee is. Laten we ons bezig bouden met za ken die ons blij en gelukkig kunnen maken en laten we ons niet verlagen tot een niveau waar alleen een tompouce ons nog gelukkig lijkt te kunnen maken! Een tompouce smaakt lekker, maar meer waard ,- moeten we er niet aan geven. W c hebben op televisie het stralend bruidspaar Alex en Maxima kunne bewonderen. Als je ziet hoe gelukta zij samen zijn, word je toch vanze vrolijk en blij. Daar heb je toch gee tompouce bij nodig? Heieen van der Knaaj Den Burg Ook dit jaar gaat Marjolein Woerte naar Bosnië om hulp te bieden aa vrouwen en kinderen in opvangte huizen en vluchtelingenkampe: Hulpgoederen als (gebreide) ham schoenen, mutsen en sokken kunni bij haar worden ingeleverd. Zij zal er dan voor zorgen dat alles goed te recht komt. Ook een financiële bij drage is welkom. In verband met haa afwezigheid is het reikicentrum va 16 tot en met 24 februari gesloten Voor meer informatie: tel. 312965. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222- 31 41 11 E-mail info@lenrnl Op al onze advortenliecontracton en aan biedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Advertentiewezen van de Stichting ROTA, govostigd te Amsterdam. zoaJs gedeponeerd l>( do Kamer van Koophandel en Fabneken to Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewozon wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar €29,80.- Per jaar 59,60,- Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Jazeker, het werd een volksfeest met een boodschap. Meer samen en samen meer. Daar kunnen we al lemaal nog eens goed over naden ken. En een ieder past het toe op zijn eigen situatie. Zo ook Texel, met zijn Texelbelang. We gloeien nog wat na over het col lectieve sprookje. Maxima kan geen kwaad doen, een hartstochtelijke schoonheid die het wel en wee van Nederland stellig met een humoris tische en musische saus zal garneren. De prins die ooit koning zal worden, lijkt wel herboren, een metamorfose, zowel uiterlijk als in alles wat hij beweert. Amsterdam hield zich gedeisd, de burgervader was kloek en zeer sympathiek. De kerkdienst was sober edoch met di verse toefjes versierd, zodat het bijna met en bijna wel oecumenisch werd en wij als brave burgers altijd weer stof tot praten houden. Er waren schitterende bruidstranen en zelfs onze Bea was tijdelijk ontdooid en bijna vrolijk. Prins Bernhard huilde wat voor zich uit. Om veel, dachten wij als kijkers geroerd en we begrepen hem. En dan al die be wogen en trouwe oranjemensen, die stonden te juichen bij de lang verwachte publiekskus. De gewel dige balkonscène in zonlicht zelfs. Mijn God er kwam gewoon geen einde aan de feestvreugde. Zelfs de anti-oranjesprookjesmensen kwa men aan hun trekken. Ook zij vorm den een bescheiden spektakel. Roze rode rookbommen als kunst werk. zeer veel koningsvolk op de been en de gouden koets met slecht een mini-incidentje beklad. Ons Imago als vrij klein en dapper landje is weer gestegen. 2-2-2 was van een bijna ongekende volmaakt heid. En nu weer gewoon aan de slag. In de nacht zoemde alles nog na. Het was even wennen toen de helikop ters weer verdwenen en alle oranje- versiersels ook zomaar weg waren. En nu? Hoe vertalen wij dat meer samen, samen meer op ons geliefde eiland? Tenslotte moet je op je eigen terri torium beginnen. Als het daar goed is, is er veel goed. Van de huisart sen moeten we het op Texel niet ver wachten. Die verkondigen het te gendeel: hoe meer alleen, hoe beter. Maar ons aller Cruijff zou zeggen: elk nadeel heb zijn voordeel. Dus het is waar, je kunt echt heel veel kan ten op met dat meer samen, samen meer. Ik richt mij gewoon op de politiek, daar moet tenslotte alles van komen. Dan komt ooit dat cen trum voor de kunsten er ook nog wel, als we maar langdurig en met veel doorzettingskracht van ons la ten horen. De PvdA zegt: luisteren naar de burger staat voorop. Dat geeft te denken. Als het alleen bij luisteren blijft, dan heb je er niet veel aan. Maar als je leest dat kunst en cultuur moeten worden gekoesterd, dat juist een eiland zich perfect leent als broedplaats voor kunstenaars, dan denk je, waar leg ik mijn ei? Wie luistert naar mijn ei? En dan kan ik niet om de naam van Isabel Gonzalez heen. Wat een naam! Een kruidige naam, gepassioneerd, fel, vrolijk, gedreven. En dan nog dat belangrijke import-importe\ement. Zo iemand moet ogenblikkelijk wor den gekozen. Zo iemand is onont beerlijk voor de politiek op een ei land als Texel, waar alle dwazen en niet-dwazen het met elkaar moeten uitvinden. Zo'n naam en zo'n ach tergrond, daar kun je gewoon niet om heen, het is als fadomuziek. Isabel Gonzalez, Isabel Gonzalez, ik hoor bij deze naam zeker zeven gi taren tekeer gaan en ik vertrouw op de vleug hartstocht die zij kan bin nenbrengen, zelfs in dit gemeente huis, zelfs bij ons noordelingen die dit zo heel erg goed kunnen gebrui ken. Kijk wat er met onze kroonprins is gebeurd, hij is ondergedoken in nieuw bloed, import-importb\oed. Datzelfde kan ons ook gebeuren. Luister naar deze gewone burger, die absoluut zeker weet dat als je de weg van je hart volgt, la Gonzales, dat dan zelfs Amsterdam in be dwang is te houden. Dat moet in Den Burg dan toch ook lukken. En laat dan naast dat luisteren naar burgers, de schapen gewoon blijven lopen, overal. Dit in het Texelse Be lang. Dana Rover Als het ezels betreft, heeft Theun de Winter aan een half woord genoeg. Nu zijn geliefde dieren het thema zijn van de peutermaand, kostte het de Openbare Bibliotheek dan ook wei nig moeite om de dichtende Texelaar met zijn ezels voor de opening te strikken. Een buitenkansje voor kin deren, die maar wat graag op de rug van het muildier plaatsnamen. De stunt vestigde er de aandacht op dat de bibliotheek de hele maand februari activiteiten organiseert, met als doel het lezen met en door peuters te sti muleren. Op woensdag 20 februari begint om 9.30 uur een inloop ochtend, waarop peuters en hun ouders, verzorgers of oppassers wel kom zijn. Er wordt een collectie boe ken gepresenteerd en er staan lees activiteiten op het programma. De deelnemers worden wegwijs ge- in maakt in de bibliotheek. Op dinsda: 26 februari verzorgt het poppen theater van Geert van Diepen df voorstelling 'Alleen op stap zonde! moeder', die is gebaseerd op he'. grote ezelboek. Het is een speel: combinatie van toneel en poppen spel. De voorstellingen beginnen on 9.00, 10.00 en 11.00 uur. De entref bedraagt 3,40. (Foto March Hein» KlliPMB

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2