WD pleit voor bouw meer vrijstaande huizen Liberalen presenteren partijprogramma Uitkering Noordijkfonds deze keer voor papoea's 'Je moest je mond houden als je niet ging stemmen' F amiliëberichten TEXELSE J couRANT Vogelmient Ambassadeur Mercedes-ster van ambulance gesloopt Esbjerg ter discussie Wat ik zeggen wou. Wind Maandwedstrijd golf Foto's gezocht van huisdieren Vergadering over Nationaal Park (Q) |Sfieuw bloed DINSDAG 5 FEBRUARI 2002 De kandidaten waarmee de WD de verkiezingen ingaat. Boven van links naar rechts: Mies Plaatsman (5), Roel Buijs (8), Maria van der Spek (1), Harry Schreur (7) en Marcel Uriot (6). Zittend van links naar rechts: Martin Trap (4), Annie Hin-Hin (2) en Arjen Boerhorst (3). (Foto Jeroen van Hottum) Meer huizenbouw in de vrije sec tor in plaats van sociale woning bouw. Betere parkeergelegenheid voor Texelaars in het centrum van Pen Burg. Binnen vijf jaar een nieuw of verbouwd gemeentehuis. Geen windmolens op Texel. Blij vende aandacht voor het voortbe staan van de visserij en de land bouw. En kritisch kijken naar het kamperen bij de boer. Dat zijn en kele punten uit het verkiezings programma dat de WD gepresen teerd heeft. De WD heeft moeite met het huidige beleid van de gemeente om de con tingenten voor nieuwe huizen zoveel mogelijk in te zetten voor sociale wo ningbouw. Volgens de partij is dat niet dé oplossing om de woningnood onder alle groepen woningzoeken den te verlichten. De WD ziet liever dat de beschikbare contingenten voor de vrije sector worden gebruikt. Ook zouden ruimere kavels uitgege ven moeten worden. Volgens de partij ontstaat door de -bouw van vrijstaande woningen door stroming in alle lagen van de woning markt. 'Mensen die een vrijstaande woning bouwen, laten vaak een koopwoning achter. Deze wordt weer doorverkocht aan een woning zoekende. Uiteindelijk zal de starter op de woningmarkt ook in staat zijn die "goedkopere" woning aan te ko pen.' De extra opbrengsten van de verkoop van ruimere kavels kunnen volgens de WD ten goede komen aan de verbetering van bestaande sociale woningbouw. De partij be roept zich erop dat de belangstelling voor koopwoningen groot is, ook on der mensen met een laag inkomen, omdat daarmee aan vermogens opbouw kan worden gewerkt. Parkeren Texelaars moeten van de WD beter de gelegenheid krijgen om te parke ren in Den Burg. Gepleit wordt voor een zone binnen de 'ring', waaralleen Texelaars mogen parkeren. Toeristen moeten de auto verderop neerzetten. Ook moet de huidige parkeerroute duideli|ker worden aangegeven. In Oudeschild zou op het punt IJsdijk/ Laagwaalderweg een nieuw parkeer terrein aangelegd mogen worden. Volgens de WD kan daar een over zichtelijke oversteekplaats gemaakt worden en zou een parkeerterrein er Diet storend zijn. Net als vier jaar ge leden pleit de partij voor het versie ren van de rotondes met kunstwer ken. Ook de aanleg van graskeien in de bermen wordt voorgestaan. Als het fietspad langs de Westerweg is afgerond, gaat de prioriteit van de partij uit naar aansluiting van de VERVOLG VAN PAGINA 1 zien dat bij stofoverlast de puinhoop wordt natgehouden. Naast de con trole op de aanwezigheid van asbest, zal een ambtenaar erop toezien of de geluidsproductie door omwonenden en eventuele gasten is te verdragen. Van het puin dat onder de grond ver dwijnt wordt de milieuhygiënische kwaliteit onderzocht. Buurtbewoners stellen teleurgesteld vast andere omwonenden niet te kunnen informe ren over de periode waarin het puin- breken van start gaat. Als reden voor het vergruizen stelt de gemeente dat hierdoor geen 250 vrachtwagenritten •nodig zijn om het puin naar Oude schild af te voeren. De buurtbewo ners: 'De door ons aangevoerde ar gumenten met betrekking tot het gezondheidsrisico voor omwonen den en schoolkinderen en andere hin- der wegen kennelijk minder zwaar. Dit lijkt te passen in het te pas en te on pas aangevoerde streven om het autoverkeer terug te dringen.' Boerenroute op de Heems- kerckstraat in Oudeschild en naar fietspaden langs de Grensweg en naar paal 17. Landbouw en visserij kunnen reke nen op steun van de liberalen. Het gemeentebestuur moet er volgens de partij voor zorgen dat de agrarische sector zijn werkzaamheden goed kan blijven uitoefenen. Voor de visserij mogen de vangstmogelijkheden van mossels en kokkels niet verder wor den beperkt. De overname van de haven in Oudeschild door de ge meente van het rijk, mag volgens de partij echter niet leiden tot financiële nadelen, omdat dat kan leiden tot het invoeren van havengelden. Raadhuis Binnen vijfjaar moet een nieuw of een verbouwd raadhuis gerealiseerd zijn. Welke optie de voorkeur heeft van de partij is niet helemaal duidelijk. De bevolking moet er ook nog haar zegje over kunnen doen. De WD zet vraag tekens bij het nut van de tijdelijke aanbouw. Volgens lijsttrekker Maria van der Spek zit het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) goed op haar huidige plek. Het CWI moet één van de bewoners worden van de aan bouw. Van der Spek wijst erop dat verhuizing van het CWI voorlopig gekenmerkt is als experiment voor twee jaar. 'Het kan dus zijn dat het daarna alsnog naar Den Helder ver huist. Dan is het zonde om daarvoor zoveel geld uit te trekken.' De bouw van windmolens, met uit zondering van het industrieterrein van Oudeschild, wordt van de hand ge wezen. De partij staat wel open voor andere vormen van duurzame ener gie. Biomassavergisting wordt met een kritisch oog bekeken. De uitgifte van vergunningen voor kampeerboeren moet strikter gaan verlopen. Alleen als het een aanvul ling is op het hoofdberoep van agrariër, mag een vergunning afgege ven worden. Is dat met meer het ge val, dan moet een vergunning inge trokken worden. Boeren die nu nog op de wachtlijst staan, kunnen dan sneller een vergunning krijgen. De grens moet tien kampeereenheden per bedrijf blijven. Programma Uit het programma blijkt verder ondermeer dat de WD tegen de bouw van een permanent asiel zoekerscentrum in Den Burg is. Statushouders kunnen, volgens richt lijnen van de overheid, in bestaande huizen onderdak worden geboden. In De Mars moet een basisschool ge bouwd worden De monumentenlijst moet geactualiseerd worden om cultuurschatten uit het verleden te behouden, monumentale panden zouden van muurbordjes voorzien moeten worden voor toeristen. Er moet meer aandacht komen voor de combinatie van wonen en zorg voor ouderen. Het industrieterrein in De Cocksdorp moet toch naar het noor den kunnen worden uitgebreid en het plan om de Rogsloot te verzilten moet worden teruggedraaid. De par tij is voor de bouw van maximaal twee appartementen in een stolp voor recreatieve of permanente be woning en tegen de mogelijkheid om inpandige appartementen uitpandig te bouwen. De huidige sluitingstijden van de cafés staan met meer ter dis cussie en er moet voorzichtig omge sprongen worden met verregaande samenwerking met de andere waddeneilanden, omdat anders de positie van Texel als Noord-Hollands waddeneiland in gevaar zou kunnen komen. De WD zet kanttekeningen bij het nut van onderzoeksrapporten van adviesbureaus en de daarmee samenhangende kosten. Ook wil ze nauwlettend het uitgavenpatroon van de gemeente in de gaten houden. De partij gaat voor drie zetels bij de verkiezingen. Ze streeft er ook naar een wethouder te leveren voor het college. Wie kandidaat-wethouder is, heeft de partij nog niet bekendge maakt. Oud-Texelaar Jan Edward Craanen is nog steeds Nederlands ambassa deur in Argentinië. Daarover rees het afgelopen weekend op Texel twijfel als gevolg van een tv-reportage over de viering van Het Huwelijk door in Argentinië woonachtige Nederlan ders op een door de ambassade ge organiseerde bijeenkomst in Buenos Aires. In de reportage werd de am bassadeur geïnterviewd, maar dat was met Craanen maar een 'ad inte rim' (waarnemer). Navraag leert dat Jan Edward Craanen de ambassadeurspost nog steeds be kleedt, maar dat hij in Nederland was, onder andere voor het bijwonen van de huwelijksplechtigheid in Amster dam. De ster op de motorkap van de zie kenauto van de Ambulancedienst Texel is weg. Volgens chauffeur Ben Jas is hij er in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks drie uur met het nodige geweld afgehaald. Dat moet zijn gebeurd in de Kantoorstraat of de Weverstraat. De wagen heeft op die plekken stil gestaan toen een meisje, dat in een disco onwel was geworden, naar huis werd vervoerd. De jaarlijkse uitkering van het Noordijkfonds is deze keer toege kend aan de Stichting Nieuw- Guinea uit De Koog. Het bedrag van 450 euro zal worden gebruikt voor het (gedeeltelijk) bekostigen van de opleiding van een of meer landbouwstudenten in de Indonesische provincie Papua. Voorzitter Klaas Eelman van het Noordijkfonds overhandigde het be drag donderdagavond aan Harry de Graaf, voorzitter van de Stichting Nieuw-Guinea. Dat gebeurde vol gens traditie tijdens een schorsing van de jaarvergadering van de afde ling Texel van de rundvee- verbeteringsorgamsatie C.R. Delta in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend. Het Noordijkfonds werd destijds ge vormd uit de geldmiddelen die over bleven bij de liquidatie van de TBC- vereniging, fokveremging en de KI. aangevuld met een bijdrage van de standsorganisaties. De bedoeling was om de rente van het kapitaal te gebruiken voor een jaarlijkse bijdrage van ƒ1.000,- voor een goed doel, liefst op lokaal en agrarisch gebied. De eerste uitkering ging in 1981 als ruggensteuntje voor de toen gestarte agrarische afdeling van het LBO. Andere doelen die in de loop der ja ren werden ondersteund waren onder meer de Vereniging voor Agrarisch Natuurbeheer, de kampeerboeren- vereniging, de website van de Texelse schapenfokkers, de Vereni ging van Oud-leerlingen van de La- De resultaten van de regerings conferentie in Esbjerg vormen woensdag één van de belangrijkste onderwerpen van een openbare bij eenkomst in het gemeentehuis in Den Burg. Het betreft er één uit de vijfde en afsluitende serie die de ministeries van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij en Verkeer en Waterstaat op alle Waddeneilanden en bij belangen organisaties houden. Het doel ervan is om gezamenlijk - bewoners, ge bruikers en overheid - het trilaterale beleid ten aanzien van de Wadden vorm te geven. Ondertussen heeft eind vorig jaar de conferentie tussen de regeringen van Denemarken, Duitsland en Nederland plaatsgevon den. De organisatoren willen de be zoekers van de bijeenkomst in het gemeentehuis informeren over wat daar is afgesproken en samen met hen nagaan hoe die afspraken zou den kunnen worden uitgevoerd. gere Landbouwschool en het Texelse boerderijenboek. In het Noordijk fonds zit op het ogenblik ongeveer 8.168 euro. Bij de huidige rentestand is het met mogelijk daar 450 euro uit te halen zonder dit kapitaal aan te tasten. De Rabobank keert daarom in dit speciale geval iets meer dan de marktrente uit, namelijk 6%. Bij de komst van de euro is door het fonds bestuur tevens besloten de uitkering naar beneden af te ronden. De dui zend gulden van vroeger wordt dus niet 453,78 maar 450 euro oftewel ruim ƒ991.- Eelman vertelde dat er dit jaar geen aanvragen uit de 'Texelse landbouw- sfeer' waren. Het bestuur had kunnen beslissen het geld uit te keren aan een 'overkants' agrarisch doel, maar vond het leuker om er een Texelse in stantie blij mee te maken. De keus viel toen op de actie 'Stuur een papoea naar school' van de stichting Nieuw-Guinea. In zijn dankwoord zei Harry de Graaf zich te kunnen voorstellen dat me nige boer zich met twijfel afvraagt of het Noordijkfonds is bedoeld om pro jecten in de derde wereld te steunen. Maar de statuten sluiten het niet uit, er is een Texelse connectie en in elk geval kan de garantie worden gege ven dat het een agrarisch doel dient, al is het dan aan de andere kant van de wereld. Brieven vu kun Builen vcnuwuonleUtVhod voi de redactie Daar is wind in die bome en wind om ons huis Hij waai in ons agtreplaats maar waar is hy tuis? Kom hy van die berge? Kom hij van die reen? Woon hy in die bosse? En waar gaan hy heen? Is daar iemand in die wêreld wat dit vir my kan sé? Want érens moet die wind tog 'n lêplekkie hê. Dit gedicht van Hester Heese lijkt me wan toepassing op de familie Vledder die naar Steenbergen gaat. Wind kan ook een figuurlijke betekenis hebben Aad Bakker, Den Burg. Arnold Wesselman won zondag op de Texelse golfbaan de maand wedstrijd van de golfclub. In drie ca tegorieën telden vijfentwintig deelne mers hun stablefordpunten over negen holes. Bij de spelers met een handicap van 0 tot 26,4 kwam Arnold Wesselman met 23 punten als eerste uit de bus, gevolgd door Peter Boorsma en Vernon Hughes, ieder met 20 punten. Bij de spelers met een handicap tussen 26,5 en 36 eindigde Cees Zwaan net voor Gert Rietveld en Hans Bakker, allemaal met 10 punten. In de categorie boven de 36 won Auke van der Werff met 11 pun ten. Longest drives werden geslagen door Vernon Hughes en Margreet de Graaff, Vemon Hughes sloeg ook een neary. De redactie van de Voorjaars- bijlageAfakantiekrant die op Goede Vrijdag 29 maart ver schijnt is op zoek naar foto's van Texelaars met hun huisdier(en). Honden, katten, konijnen, ca via's, het maakt niet uit wat, zo lang de eigenaar ook is afge beeld. De foto's kunnen worden ingeleverd bij de redactie van de Texelse Courant, Warmoesstraat 45,1791 CN in Den Burg. De mooiste foto's worden in de Voorjaarsbijlage afgedrukt. Alle foto's worden na gebruik terug bezorgd bij de eigenaars. Het Overlegorgaan van het Nationaal Park de Duinen van Texel komt don derdag 7 februari in het gemeente huis bijeen voor een vergadering Op de agenda staan onder meer de offi ciële opening van het park op 1 mei en het bezoekerscentrum. Dit cen trum is één van de belangrijkste pro jecten van het Nationaal Park. nu en in de komende jaren. Er zal intensief naar sponsors en medefinanciers ge zocht worden, omdat het reguliere budget vanuit het ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Vissenj niet toereikend is om een dergelijk centrum op te richten en te exploite ren. Tijdens de vergadenng, die openbaar isen om 13.15 uur begint, wordt uitgebreid de stand van zaken besproken. Ze zette zich jarenlang in voor Texels Belang. Mogelijk zit ze na de verkiezingen op 6 maart voor de WD in de raad. Met een tweede plaats op de WD-lijst is Annie Hin- Hin (52) uit De Waal één van de kanshebbers voor een zetel in de nieuwe gemeenteraad. Eigenlijk lag het niet in haar planning om weer politiek actief te worden. Eind 1999 had ze al afscheid geno men van Texels Belang, waarvoor ze zo'n negen jaar actief was geweest. Ze was een tijd vice-voorzitter en stond drie keer op de lijst bij voor gaande verkiezingen. 'Ik had het wel gezien. Mijn termijn als bestuurslid was voorbij en ik vond dat het tijd geworden was voor wat anders.' Het liep anders dan verwacht. Om medische redenen moesten Hin en haar man vorig jaar hun melkvee ver kopen, waardoor ze plotseling veel vrije tijd kreeg. De WD benaderde haar met de vraag of ze met het oog op de verkiezingen toch met weer politiek actief zou willen worden. Een bevestigend antwoord volgde snel. 'Ik had geen zin om thuis achter de geraniums te willen gaan zitten. Bo vendien sprak de partij me aan. Bij de WD heb je de nodige vrijheid. In Texels Belang zat ik ook al op de rechtervleugel.' De wisseling baarde opzien, maar leidde tot overwegend lovende reac ties, aldus Hin. 'Ik was wel benieuwd hoe mensen zouden reageren. Het werd gelukkig niet vreemd gevonden. Ik heb maar één negatieve reactie gehad. En mijn familie was er later op een verjaardagsfeestje ook positief over.' De contacten met de oud-col lega's zijn goed. 'Ik ben zonder toe standen weggegaan. Laatst bij een bijeenkomst op het gemeentehuis over het dualisme tussen raad en college heb ik ook gewoon naast de voorzitter van Texels Belang geze ten.' Hin zegt er weer met de volle honderd procent voor te willen gaan. 'Als ik iets doe, dan wil ik het ook goed doen.' lepere Ze is een geboren en getogen Texelse. Haar ouders, Kees en Barbara Hin, kwamen van lepere aan de Spangweg. De ouders van haar man Jaap waren Jacob Hin en Mane Kuip van Ongeren. Bij haar trouwen, 28 jaar geleden, trok ze in bij haar man, die toen met zijn ouders op Ongeren woonde. Haar schoonou ders verhuisden later naar de Bern- hardlaan in Den Burg. Negentien jaar geleden verhuisde ze met hem naar het iets verderop gelegen De Reiger. Van kinds af aan heeft ze in de agra rische wereld vertoefd. 'Was ik des tijds met bijvoorbeeld een garage houder getrouwd, dan zou ik waar schijnlijk in die wereld terechtgeko men zijn. Maar zo is het niet gelo pen.' Naast haar werk op de boerderij was Hin actief in diverse agrarische orga nisaties. Ze kwam door een toeval lige ontmoeting met wethouder Daan Schilling in aanraking met de politiek. 'Hij was hier een keer op het erf als bloembollencommissionair. Ik ver telde hem toen iets over het land schap dat waarschijnlijk is blijven hangen. Later kwamen ze me van Texels Belang polsen of ik iets voor ze zou willen doen. Daarvóór ben ik nooit politiek actief geweest. Ik ben wel altijd wezen stemmen. Dat had ik van huis uit meegekregen. Als je niet ging stemmen, moest je daarna ook je mond houden.' Jezelf kunnen redden en niet afhankelijk zijn van anderen waren andere lessen die ze van thuis meekreeg. 'En een brede belangstelling voor wat er om je heen gebeurt. Ik lees de krant en ik vind het belangrijk om te weten hoe za ken in elkaar steken. Ik heb gelukkig een brede interesse.' De bouw van een basisschool in De Mars is één van de punten waar Hin zich als raadslid sterk voor wil ma ken. 'Dat er in de Mars een school moet komen, lijkt me een uitge maakte zaak. Het is al een grote woonwijk en hij wordt nog groter. Door een school krijg je meer leven digheid in de wijk en minder verkeersbewegingen over de Bern- hardlaan. Nu moet iedereen uit de Mars nog over die straat om de kin deren naar één van de scholen te brengen.' Volgens Hin zou een school in De Mars ook De Waal ten goede komen. 'Nu is het nog in te passen in de plannen voor De Mars.' Bouwaanvragen beter toetsen aan het landschap noemt ze een andere belangrijk onderwerp. 'Volgens arti kel 2a moeten bouwplannen getoetst worden aan het landschap. Ik denk dat de criteria in dat artikel scherper gesteld moeten worden. Ze worden soms erg ruim geïnterpreteerd. Ik vind dat je moet zeggen dat wanneer de één iets met mag, de ander dat ook niet mag. Kijk naar Bleekerscoogh. Ik weet van een bun galowpark dat ondertussen de grootste moeite heeft om verou derde huisjes te vervangen. Ik vraag me af waarom die verschillen er moeten zijn.' Zorg en wonen voor ouderen hebben eveneens haar aandacht. 'Ik vind het belangrijk dat daarin een goede structuur is. De bouw van Sint Jan, waarbij wonen en zorg gecombi neerd worden, voldoet daar al zeer aardig aan.' In het partijprogramma van de WD heeft ze een paragraaf laten opnemen die verwijst naar een experiment in het Friese Oentsjerk, waar zorg en wonen voor ouderen nauw met elkaar gecombineerd wor den. Het uitgavenpatroon van de ge meente kan ook op haar belangstel ling rekenen. Net als de vele beroe pen die gedaan worden op adviesbureaus. 'Als je ziet wat daar soms uitkomt. De ambtenaren heb ben zelf toch ook de kennis om dat werk te doen.' Raadhuis Ze maakt zich boos over de extra kosten voor de tijdelijke aanbouw bij het gemeentehuis die twee weken geleden bekend werden. 'Ik snap daar niks van. Dat is gewoon broddelwerk. Ik heb er geen goed woord voor over dat het college en de ambtenaren dat zo hebben kunnen presteren.' Volgens Hin kan, conform het partijprogramma, beter bekeken worden wat financieel het beste is. Verbouw op de huidige locatie of nieuwbouw elders. 'Het geld voor de tijdelijke aanbouw kan anders be steed worden. Neem bijvoorbeeld de Dans- en Muziekschool.' Zou nieuwbouw een reële optie zijn, dan pleit Hin voor bouw op het oude veld van Texel'94 Daar is het par keerterrein van de Emmalaan in de buurt en je hebt er de ruimte om la ter eventueel nog verder uit te brei den.' Op de Groeneplaats zou in dat geval een mix van huizen, terrasjes en een hotel mogen ontstaan 'Maar niet op het hele plein. Den Burg moet wel een plein behouden.' Ze is tegen windmolens. 'Als die in Het Noorden worden geplaatst, wordt het eiland in tweeën opge splitst. Dan krijg je een visuele twee deling. Het lijkt me ook met goed als je weet dat windmolens met subsi dies aan elkaar hangen. Een getijden- centrale lijkt me wel wat. Eb en vloed is er altijd.' Met de bouw van de elf recreatie woningen bij Bleekerscoogh door ondernemer Gerard Zoetelief kan ze instemmen. 'Hij heeft de toestem ming ervoor verkregen van ge meente, provincie en de Raad van State. Dan moet je je daar bij neerleg gen. Maar ik ben er dus wel voor om artikel 2a nader te omschrijven.' De WD streeft ernaar drie zetels te behalen en een wethouder te kunnen leveren. Mocht Hin het met de tweede plaats met redden, dan wil ze zich blijven inzetten in de steun- fractie. Annie Hin-Hin: 'Mijn overstap naar de WD werd gelukkig niet vreemd gevonden. (Foto Jeroen van Hattum) IN MEMORIAM 5-2-2001 5-2-2002 DOUWE Een jaar ging voorbij, geen lach meer, geen blik. Mijn liefste wat mis ik je. ik hoor alleen m'n eigen snik. Car IN MEMORIAM 5-2-2001 5-2-2002 Lieve PAP Uw leven was krachtig en doorzettend uw geest. Steeds werkzaam en vol ijver, een sterke man bent u geweest. Heel bijzonder, heel gewoon, gewoon een hele bijzondere man. Pap, we houden van u! Erwin Esther - Remco Richard - Natasja Gaby - Ruben Danny Ramon Glenn en Jerney

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 3