fleinschalig historisch medegebruik nu op internationale agenda Beleid meierblis verandert weinig Cjroen ^wartsjexels in het hart 'Politie moet in dorpen controleren' Natuurmonumenten spreidt bedje voor vogels Stokpaardje Dick Drijver krijgt navolging Onder de pomp Craanen wordt ambassadeur in Polen Tijdelijk extra tenten bij Madura Gemeente steunt natuurpad voor gehandicapten Drugsdealer aangehouden Belastingservice voor FNV-leden Ratten m De Lindeboom TEXELSE^COURANT ^GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11652 VRIJDAG 8 FEBRUARI 2002 erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 sinschalig historisch mede- jruik. Dick Drijver introduceerde l begrip een kleine tien jaar ge- jen, toen de Natuurbescher- llrgswet van kracht werd op De jrs en de vrees bestond dat Keiaars bepaalde vrijheden zou- |n verliezen. In de jaren nadien hij zijn stokpaardje nog vaak ^rijden. Met succes, want op ini- itief van Texel is het begrip opge- Imen in de Waddenzeeverkla- ng, de ministeriële verklaring van negende trilaterale regerings- Inferentie over de bescherming in de Waddenzee. issage 101 in de verklaring waarin nemarken, Duitsland en Neder- id afspraken over de Waddenzee Ibben gemaakt, laat aan duidelijk- «d niets te wensen over: 'Erkennen it bewoners van het Waddengebied in belangrijk deel van hun identiteit, n manier van leven en hun wel- ivinden ontlenen aan hun directe ringende natuur. En onderzoeken, jor zover dit nog niet is gebeurd, of, hoe recht kan worden gedaan aan inschalig, historisch mede- Bbruik, waar dat bijdraagt aan het jiaagvlak voor natuurbeschermings- jfeatregelen in het algemeen en in ereenstemming met de ischermingsdoelen.' Ambtelijke plzinnen die aangeven dat niet al- n de natuur in het waddengebied ilig is, maar dat er ook rekening et worden gehouden met de be- igen van de bewoners, it is in zekere zin een trendbreuk, inaleerde Ruud Wiersmga, ambte- lar op het ministerie van Landbouw, ituurbeheer en Visserij tijdens al- er de vijfde consultatie- eenkomst over de Waddenzee- nferentie, woensdagavond in het meentehuis. Want waar maatrege- ter bescherming van de natuur in het verleden door de hogere overhe den werden gedicteerd, beloonden de ministers van de drie landen nu een initiatief van de bevolking zelf. 'Een tastbaar bewijs dat uw stem tot in de hoogste regionen heeft doorge klonken', stak hij zijn vreugde niet onder stoelen of banken. 'We zijn hier zeer gelukkig mee.' Tevredenheid ook bij initiatiefnemer Dick Drijver, in dit geval namens de stichting 'Natuur en Mens'. 'Als je te rugkijkt, dan zijn we in de loop der jaren heel wat kwijt geraakt. Vroeger was Texel ons hele werkgebied. De duinen, het strand en het wad. Er gebeurde van alles. Jagen, vissen, jutten, eieren rapen en noem maar op. Ik besef héél goed dat dit nu al lemaal met meer kan. Maar het is in doorgeslagen in de andere richting. Het is niet goed voor de leefbaarheid wanneer alle banden met het gebied waarin we leven worden doorgesne den. Daarom ben ik er op blijven ha meren. Soms tot vervelens toe. "Daar heb je hem weer", hoorde ik ze den ken.' Het laatste woord zal er voorlopig niet over gezegd zijn, nu kleinschalig his torisch medegebruik onderdeel is van de Waddenzeeverklaring. Sterker nog, Texel heeft het op zich genomen om voor Nederland de definitie van kleinschalig historisch medegebruik in te vullen. Want om te weten wat er wel en niet onder valt moet het ge bruik worden omschreven. Om te kij ken of dit al dan niet wordt of blijft toegestaan, moeten de effecten van dit gebruik op de natuur worden ge meten. Oesters Wie denkt dat nu ineens alles weer mag, heeft het mis. Oestervisser Lourens Westbroek moet bijvoor beeld nog maar afwachten of hij zijn plannen voor een kweekperceel na bij Texel mag uitvoeren. Voor hem komt de Waddenzeeverklaring wel licht te laat. Want de passage over het historisch medegebruik telt niet meer mee in de parlementaire be sluitvorming over de Planologische Kernbeslissing (PKB), waarin voorde komende tien jaar de regelgeving voor de Waddenzee is vastgelegd. En aangezien deze PKB op het gebied van natuurbescherming tamelijk 'recht in de leer' is, zal er vooralsnog een verbod gelden op tal van klein schalige activiteiten in de Wadden zee. Maar mocht in de nabije toe komst blijken dat het (commercieel) kweken van oesters of andere activi teiten onder verantwoord kleinscha lig historisch medegebruik vallen, dan wordt de PKB op dit onderdeel mogelijk tussentijds gewijzigd. Het historisch medegebruik zal wor den besproken in het te vormen Wad denzee Forum, waarin mensen en organisaties uit de regio om de tafel gaan en waarin scenario's voor duur zame ontwikkelingen in het gebied worden bediscussieerd. Uiteindelijk moet dit leiden tot een advies aan de volgende regeringsconferentie in 2005, die wat betreft burgemeester Geldorp op Texel wordt gehouden. Texel heeft het ook op zich genomen om een strategie te ontwikkelen voor Lancewad. Dat is een internationaal project van Nederland, Denemarken en Duitsland met als doel het land schap en cultureel erfgoed van de Wadden te behouden. Het onderzoek moet resulteren in aanbevelingen voor toekomstig gebruik. Texel trok dit thema op initiatief van raadslid Hans Roeper (PvdA) naar zich toe. Behoud van het cultureel erfgoed - zoals de vele scheepswrakken op de Texelse Rede - is volgens hem van groot belang voor het eiland. ethouder Peter Bakker helpt mee bij het plaatsen van één van de laatste 30-kmborden aan de Boodtlaan in De Koog. (Foto Jeroen van Ha tl om) -Leuk voor Dick Drijver, dat klein schalig historisch medegebruik wordt erkend. - Ja, alleen yammer dat hij nu geen duinboer meer is. De politie moet ook binnen de be bouwde kom op snelheid gaan controleren. Burgemeester Gel dorp gaat dat voorstel aankaarten in overleg met politie en justitie. Dat liet wethouder Peter Bakker dinsdag weten bij het plaatsen van de laatste 30-kilometerborden langs de Boodtweg in De Koog. Binnen de bebouwde kom van de dorpen wordt nog nauwelijks op snel heid gecontroleerd. Volgens de ge meente moet dat echter wel gaan gebeuren nu de 30-kmzones zijn in gevoerd. Wethouder Bakker hoopt dat automobilisten ook uit zichzelf kunnen bedenken dat de snelheids beperking niet voor niets is inge voerd. 'De maatregelen moeten er voor zorgen dat langzaam verkeer, bijvoorbeeld fietsers, een betere plaats krijgt in het verkeer.' Bakker hielp dinsdag een handje mee bij het plaatsen van één van de laat- Visdiefjes, kluten, scholeksters en sterns die komend voorjaar aan de oostkant van het eiland een broed plaats zoeken, komen in een ge spreid bedje. Vereniging Natuur- nomumenten heeft van waterschap Hollands Kroon drie gebiedjes over genomen die in aanmerking komen als broedgebied. Het betreft twee plasjes bij 't Wagejot, De Putten en een dijksloot nabij natuurgebied De Bol en een plas nabij hoeve Nieuw Buitenheim aan de IJsdijk. In het mid den hiervan lag een hoge bult grond, die met riet was overgroeid en waar tot dusver niet werd gebroed. Om het eilandje hiervoor geschikt te maken, schakelde Natuurmonumenten loon bedrijf De Tijd in, dat met een kraan het steile talud omvormde tot een eilandje met flauwe oevers. Om de omgeving aantrekkelijker te maken voor vogels brachten vogelwachters Gerrit en Eckard Boot er een laagje schelpen aan. Een kleine hoeveelheid werd aangevoerd met een onlangs aangeschafte miniatuur rupstrekker, waarmee ook werkzaamheden op het drassige wad kunnen worden ver- ncht. In totaal worden op het eilandje zo'n tien kuub schelpen verspreid, geleverd door loonwerker Fulps Duinker. Gezien de ligging van het eiland, aan de rand van de dijk, ver wacht Natuurmonumenten dat vo gels die op het wad fourageren de gebiedjes komend voorjaar goed weten te vinden. Ook dit jaar zullen de meierblissen op Texel weer worden 'gedoogd'. De opbouw van de negen gemeen schappelijke blissen mag vier we ken voor 30 april beginnen. Met de opbouw van blissen op particulier terrein mag nu al worden begon nen, maar deze blissen moeten wel bij de gemeente worden aange meld. Voldoen ze aan de voor schriften, dan wordt ontheffing ver leend van het verbod om in de open lucht een vuur te stoken. Die ontheffingsverlening wordt dit jaar iets vereenvoudigd. Wie een par ticuliere blis op het raadhuis aan meldt, krijgt een papier met voor waarden en tekent daarvoor. Als aan de richtlijnen wordt voldaan, wordt de ontheffing geacht te zijn verstrekt en krijgt de politie een afschrift. Als niet wordt voldaan aan de regels, dan krijgt de aanvrager binnen een week een afwijzing en ook daarvan krijgt de politie een afschrift. Op deze manier vermindert de papieren rompslomp aanzienlijk. Nog altijd is het een probleem dat op de meierblis brandstof wordt gegooid die er niet thuishoort. Vaak betreft het grofvuil, waar men vanafwil. Om dat verschijnsel tegen te gaan, wil het college dit jaar kort voor de meierblis gelegenheid bieden om gratis grof vuil te laten afvoeren naar De Ham ster. Bodembescherming De officier van justitie zou graag zien dat op plaatsen waar meierblissen worden aangelegd bodem- beschermende maatregelen worden genomen. Dat zou dan een vloeistof dichte of betonnen vloer moeten zijn. De mensen van de gemeentelijke af deling milieubeheer vinden dat prak tisch onmogelijk, zeker bij de particu liere blissen. Bovendien is het de vraag of dat van veel betekenis is voor het milieu. Voorlopig volstaat men daarom met het na afloop schoonmaken van de locaties van de Oud-Texelaar Jan Edward Craa nen, thans Nederlands ambassa deur in Argentinië, wordt benoemd tot ambassadeur in Polen. Over enkele maanden vertrekt hij naar Warschau. Craanen heeft de post in Buenos Aires vier jaar bekleed, de gebrui kelijke tijd. Een ambassadeur wordt door de ko ningin benoemd op voordracht van de departementsleiding van het Mi nisterie van Buitenlandse zaken en na goedkeuring door de ministerraad. De benoeming is definitief als ook het betreffende land heeft ingestemd. Dat laatste is in het geval van Craanen nog niet gebeurd, maar vol gens een woordvoerder van Buiten landse Zaken betreft het een forma liteit die praktisch nooit problemen oplevert. De ene ambassadeurspost heeft meer aanzien dan de andere, wat vooral afhankelijk is van de beteke nis van het betreffende land in de in ternationale politiek. Argentinië en Polen (dat op de nominatie staat om toe te treden tot de Europese Unie) zijn van ongeveer hetzelfde niveau. gemeenschappelijke blissen door gemeentewerken. Wél vindt het col lege dat de dorpscommissie meer dan vroeger moeten worden betrok ken bij het toezicht op de goede gang van zaken. ste borden waarop aangeven is dat mensen een 30-kmzone binnen rijden. Veel van die borden zijn beves tigd op nieuwe komborden. Lage drempels op de weg, zogeheten inrit constructies, geven eveneens aan dat automobilisten gas moeten te rugnemen. De maatregelen komen voort uit het verkeersveiligheidsplan dat in 1999 door de gemeenteraad werd aangenomen. De 30-kmzones lopen in de buiten dorpen over het algemeen gelijk met de komgrens. Op het Bolwerk in Oudeschild en de Pontweg in De Koog mag nog een stukje vijftig ge reden worden binnen de bebouwde kom. Op de Postweg door Zuid- Eierland blijft ook een maximumsnel heid van vijftig gelden. In Den Burg is de zone in sommige delen van het dorp van kracht. Op de Emmalaan, Bernhardlaan en Beatrixlaan blijft vijf tig kilometer per uur het maximum. Lees verder pagina 6 Het college is bereid toe te staan dattussen12junien8juli voor on geveer twintig personen tenten worden geplaatst op het erf van hoeve Madura in Eierland, zonder dat dit gevolgen heeft voor het aantal kampeerplaatsen waarop de eigenaar recht heeft volgens de regeling voor het 'kamperen bij de boer'. Ook mag in die periode een toiletwagen op het terrein staan en mag de loods worden gebruikt voor vergaderen en eten. Een en ander heeft te maken met het theaterstuk dat de stichting Aerotheater wil opvoeren op het ter rein van Vliegveld Texel. Deze stich ting wil de twintig theatermedewer kers goedkoop onderbrengen. Het college heeft daar in dit geval begrip voor en wil met toepassing van arti kel 17 van de wet Ruimtelijke Orde ning medewerking verlenen. Van be lang is dat het aparte terreintje waar de tenten moeten komen door bo men is omgeven, zodat er vanaf de weg weinig van te zien zal zijn. Als de raad ermee instemt, zal de gemeente 27.226 euro 60.000,-) steken in het natuurpad voor ge handicapten dat Staatsbosbeheer aanlegt in de buurt van EcoMare. Als voorwaarde is gesteld dat dit jaar met de werkzaamheden moet worden begonnen. De totale kosten van het natuurpad belopen meer dan 227.000 euro. Staatsbosbeheer draagt zelf 45.454 euro bij en verder is financiële steun toegezegd door het Nationaal Park, de provincie, het VSB-fonds. Teso en het Maartenhuis. Ook is een beroep gedaan op de Europese Unie. Staats bosbeheer had al eerder een beroep gedaan op de gemeente en toen aan merkelijk meer (ƒ100.000,-) ge vraagd. De gemeente had echter een probleem, want het geld moet komen uit het fonds Toeristische Investerin gen en daar zat te weinig in. Thans zit 68.181 euro in het fonds. De ver gunningen die voor het pad nodig zijn, zijn inmiddels verstrekt. De politie heeft maandag een 41-ja rige Texelaar aangehouden die wordt verdacht van handel in verdovende middelen. De man, zelf een gebruiker, zou het afgelopen jaar cocaïne op Texel hebben verkocht. Hij betrok de (hard)drugs het laatste half jaar bij kennissen in Den Helder. De man raakte verdacht nadat vorige week vier personen in Den Helder waren aangehouden en de recherche een onderzoek was gestart. De verdachte wordt deze week voorgeleid aan de officier van justitie in Alkmaar. FNV-leden kunnen zich ook dit jaar door speciaal opgeleide kaderleden laten helpen bij het invullen van hun belastingbiljet. Wie van deze service gebruik wil maken, kan een afspraak maken door op werkdagen tussen 19.00 en 20.00 uur contact op te ne men met A. Mosk, tel. 310446. Er zijn momenteel vrij veel ratten op Texel. De gemeentelijke 'plaagdier- bestrij-ders' Piet Venmk en Wim Moor zijn dagelijks op pad om de opmars van de dieren terug te dringen. Als het publiek meewerkt, zal dat zeker luk ken. Pagina 5 De Lindeboom in Den Burg onder gaat een ingnjpende verbouwing. Het complex wordt in drie fasen van voor naar achter en van boven tot onder handen genomen. Pagina 6 (Advertentie) CfTMM 2,'martsJmli la b* ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: drogisterij parfumerie Mets NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1