iemeente vraagt aandacht voor attenbestrijding Belangrijk om iets op anderen over te brengen TEXELSE COURANT PIET IE NIEUWE PET.' 006T,WESJ THUIS LIV-^ WWW.TEXB_CP)RTOÖN .MYWEfc-isu De pet(ten) passen ons allemaal Regentonnenactie levert veel geld op voor Novib Koger voetballer is weer thuis Turnkampioenschap Onderzoek te laat voor stervende vogels' Volgens beleid LNV mogen ïidereenden niet verhongeren dijde gebeurtenis op Noorderbuurt Nieuw bloed VRIJDAG 8 FEBRUARI 2002 i zijn momenteel vrij veel ratten Texel. Door allerlei omstandig- iden weten de bruine knagers (ter te overleven dan in vorige n, waardoor ze op diverse itsen op het eiland last en iade veroorzaken. De gemeen- ke 'plaagdierbestrijders' Piet nik en Wim Moor zijn dagelijks pad om de opmars van de die terug te dringen. Als het pu it meewerkt, zal dat zeker luk- et zachte en vochtige weer is één m de oorzaken dat ratten momen el goed gedijen en zich voortplan- ,n. Bovendien is er genoeg te eten tor ze. Als gevolg van de nattigheid het afgelopen jaar niet alle graan iogst en ook resten van bieten en lere oogstproducten zi|n meer dan Iers voorhanden. Ratten zijn Iral verzot op bieten. Bij de huidige iselmethoden blijven resten van aze knollen op het land achter, ter- j|j vroeger de volledige bieten wer- sn afgevoerd. Rond deze tijd van 9t jaar zijn deze resten zo'n beetje ifcgerot. De ratten gaan dan op jek naar ander voer en vinden dat percelen bolgewassen en bloem- >ol Een andere ongunstige factor is at de rattenbestrijders hun jaarlijkse 5tie vorig voorjaar niet hebben kun- an voltooien omdat ze in verband let de kans op MKZ-besmetting niet het ene perceel naar het andere hten lopen. Zo bouwden de rat- in een voorsprong op. Hulp fie ratten signaleert, kan de ge- ieente om hulp vragen bij de bestrij- ing. De gemeentelijke bestrijders éven adviezen en benodigdheden an mensen die in staat zijn de be- irijding zelf ter hand te nemen, maar in desgevraagd ook zelf op ratten- it. Door opleiding en ervaring heb- ze meer dan leken oog voor ver- jhijnselen die op de aanwezigheid an ratten wijzen. In de begroeiing van de slootkanten zien ze de holen en de looppaden die door herhaalde lijk passerende ratten zijn veroor zaakt. Ook de keutels en concentra ties daarvan vormen een belangrijke indicatie van de rattenstand. De be strijding bestaat meestal uit het plaat sen van kistjes en pvc-pijpen met aas dat gedrenkt is in bromadiolon, een langzaam werkend vergif waaraan de dieren pas bezwijken als ze het een paar dagen achter elkaar hebben gegeten. De kistjes en pijpen moeten dus telkens worden gecontroleerd. Het gif wordt aangevuld tot er niet meer van gegeten wordt Het doel is dan vrijwel zeker bereikt, al worden de gedode ratten meestal niet gevon den, omdat ze diep wegkruipen voor ze sterven. In sommige situaties wordt ook snelwerkend vergif toege past, maar het nadeel daarvan is dat ratten dan ontdekken dat er verband bestaat tussen het eten en het dood gaan. De overlevenden eten er dan niet meer van. Met Piet Bolier als coördinator is de rattenbestrijding dit seizoen nog wat schematischer aangepakt. Het eiland is in blokken ingedeeld en in elk blok wordt regelmatig gecontroleerd. De aandacht is in de eerste plagts ge richt op de bermen en slootkanten langs gemeentelijke wegen, maar als op particulier terrein iets wordt gesig naleerd, komt men ook in actie, uiter aard in overleg met de eigenaar Voorkomen is beter dan genezen. Mensen zijn zich er soms niet van bewust dat zij ratten een aangename leefomgeving bieden in de vorm van voedsel, schuilplaatsen en water op loopafstand. Een overvolle vuilnisbak waar etensresten naast liggen en za den en brood in de buurt van kippen hok, volière of vogelvoerplaats vor men 's nachts welgedekte tafels voor de ratten. Ratten zijn schuw en wil len bij onraad snel kunnen wegdui ken. Een erf waar allerlei rommel ligt is voor hen ideaal, evenals kapotte putten, rioolpijpen en gammele boe ten en schuurtjes waar ze in en uit kunnen lopen. Niet alleen de erven van veel woningen en boerderijen bieden een dergelijk ratvriendelijke omgeving, maar ook (oudere) recreatieterreinen. Afschuw De schade die ratten veroorzaken kan aanzienlijk zijn, niet alleen door het eten van voedsel dat met voor hen is bestemd, maar ook door de vernielingen die ze aanrichten in slootkanten, het doorknagen van ka bels en leidingen, het doodbijten van kuikens en volièrevogels en het ver spreiden van (vee)ziekten. Hun aan wezigheid alleen al kan een schade post betekenen. Ook toeristen die zeer geïnteresseerd zijn in alles wat leeft en bloeit, komen met graag te rug als ze in of bij hun tent of bunga low ratten ontmoeten. if> ook Hffel Hongerige ratten hebben er véél voor over om voedsel te bereiken. De foto toont een gat dat ratten hebben geknaagd in het deksel van een kunststof vuilniscontainer bij een Texels hotel. (Foto Horry de Graaf! Liefst 383 Texelaars hebben de af gelopen maanden een regenton besteld en daarmee de campagne 'Een ton voor water' tot een succes gemaakt. Niet alleen een succes voor Texel, maar ook voor Novib. Want deze hulporganisatie kan per verkochte ton rekenen op een flinke bijdrage. Voor het begin van de raadsvergadering op dinsdag 12 februari zal wethouder Peter Bakker Novib een cheque van €11.344,51 25.000,-) overhandi gen. Bij de start van de campagne, in no vember 2001, stelde de gemeente Texel per verkochte regenton 100 gulden beschikbaar, met een maxi mum van 250 tonnen. Dankzij de grote belangstelling van de Texelaars werd dit streven ruimschoots ge haald. De regentonnenactie is bedoeld als stimulans om bewuster om te sprin gen met water. Het meeste hemelwa ter wordt via de dakgoot en regenpijp afgevoerd, terwijl het ook nog nuttig kan worden gebruikt. Bijvoorbeeld door het eerst in een ton op te van gen en er later in de droge tijd de tuin mee te sproeien of de auto mee te wassen. Deze gedachte sluit aan bij het Masterplan Water, dat de gemeente in samenwerking met Uitwaterende Sluizen, waterschap Hollands Kroon en de provincie heeft ontwikkeld. Via diverse projecten willen deze partijen samen de waterhuishouding op Texel verbeteren. Weliswaar is het eiland omringd door zeewater, de beschik baarheid van voldoende zoet water vormt vaak een probleem. Maar dit probleem is natuurlijk lang niet zo groot vergeleken met de situa tie in sommige ontwikkelingslanden. Het gebrek aan water is daar vaak schrijnend. Om hierin verandering te brengen, heeft de Novib in landen in Afrika, Azië en Midden-Amerika pro jecten opgezet Schoon water is im mers van levensbelang; zonder wa ter is geen leven mogelijk. De overhandiging van de cheque vindt plaats om 19.00 uur in de raads zaal van het gemeentehuis aan de Groeneplaats in Den Burg. Ook krij gen de aanwezigen een tien minuten durende film over de regentonnen actie te zien, gemaakt door filmmaker Jaap Eelman. Verder is er de prijs uitreiking van een prijsvraag, waaraan bezoekers van de beurs 'Duurzaam Bouwen' (van 23 en 24 november vorig jaar) konden deelnemen. Heman Gojan is sinds dinsdag weer thuis. De voetballer van SV De Koog, die zondag na een ongelukkige bot sing in de wedstrijd tegen ZDH per ambulance naar het ziekenhuis werd gebracht, blijkt een beschadiging aan zijn nieren te hebben opgelopen. Gojan heeft een maand rust voorge schreven gekregen. In sporthal Ons Genoegen vinden zaterdag de kampioenschappen tur nen voor heren individueel plaats voor de regio Noord-Holland. Aan deze kampioenschappen nemen on geveer honderddertig gymnasten deel, waaronder twaalf Texelaars. In de eerste wedstrijd, die om 10.00 uur begint, zijn Ricardo de Wit, Lars Bosma, Marlon Steffens, Bas Bakker en Sil Gaaff te zien. In de tweede wedstrijd (om 12.30 uur) komt Marlon Marei aan de beurt. Hij hoopt deze wedstrijd een indicatie te krijgen van hoe zijn kansen liggen in niveau 6C. In de derde wedstrijd (15.00 uur) zijn de oudere turners te zien, waaronder Pieter Daalder, Edwin Zwaneveld, Alwin Bakker, Jonas Leenhouts, Mike Woerlee en Gian Battista Marei. De wedstrijden beginnen om 10.00 uur en duren tot ongeveer 18.00 uur, de toegang bedraagt €2,50 voor vol wassenen en €1,25 voor jeugd tot en met 14 jaar. latuurbeschermers en kokkel- en josselvisser zijn elkaar in de ha- in gevlogen. Aanleiding is de re- ente sterfte die zich onder Idereenden heeft voorgedaan, afschillende meldingen wijzen er at de dieren in het hele Wadden- ied het loodje leggen, maar ers spreken dit tegen. Vogel- chermers zeggen dat de die- massaal de hongerdood ster maar kokkelvissers sluiten at uit. Die houden het op een in- ictieziekte. ie sterfte is voor de Wadden- 'eniging en Vogelbescherming Ierland aanleiding er bij staatsse- Jtaris Geke Faber van Landbouw, ituurbeheer en Visserij op aan te Ingen dat kokkel- en mossel- sers voorlopig uit het Wadden- led moeten wegblijven. In een Sef vragen ze haar de schelpvissers p vergunning te onthouden. 'iar volgens Jaap Holstein, secre- Ss van de productenorganisatie p de kokkelvissers, zijn de vereni- jigen er op uit de publieke opinie j! beïnvloeden. 'Ik kan met getallen I makkelijk het tegendeel aanto- jn. Er lag dit seizoen 40 miljoen kilo kelvlees in de Waddenzee, in ihtheden die interessant zijn voor iels en vissers. Daarvan is 1,9 mil- m kilogram opgevist. Maar het is I zo dat van de aanwezige kokkels rlijks vijftig procent een natuurlijke rod sterft. Dat is dus van veel gro- 'e invloed dan die 3,5 procent die [Ij opvissen. Je moet wel lef hebben |h onze sector zo te beschuldigen, i sierfte moet wel het gevolg zijn n virussen of parasieten.' ch sterven de vogels wel degelijk de honger, verzekert Mardik Leopold, voorzitter van de zeevogel- groep en werkzaam bij onderzoeks instituut Alterra. 'Het probleem is dat we niet weten waarom ze van de hon ger sterven. Want volgens het beleid van het ministerie van LNV mogen ze dat niet doen. Kokkel- en mossel vissers vangen namelijk niet meer dan ze volgens het beleid van de overheid mogen. Er zou dus genoeg voedsel voor de vogels moeten zijn. Toch is dat niet zo. LNV moet zich dus afvragen of het beleid nog wel klopt. Daarvoor is onderzoek nodig. Dat loopt, maar is pas in 2003 afgerond. Pas op dat moment is de overheid bereid de vangstrichtlijnen opnieuw te bekijken. Probleem is dat LNV als uitgangspunt heeft dat pas als wordt aangetoond dat de schelpdieren- visserij schade toebrengt, de regels worden aangehaald Terwijl je vanuit het oogpunt van de natuur moet zeg gen- er mag pas worden gevist als wordt aangetoond dat dit geen schade veroorzaakt. We bevinden ons in een patstelling. Maar daar ko pen de eidereenden die nu verhonge ren niets voor.' Volgens Holstein valt het wel mee met die grote aantallen. 'Door de zuidenwind zijn inderdaad wat dode vogels op Texel en Vlieland aange spoeld. Maar als dat op een paar plekken gebeurt, wil dat niet zeggen dat ze overal het loodje leggen. Er is voedsel zat.' Ook dat laatste trekt Leopold in twijfel. 'Mossels zijn het hoofdvoedsel van de eidereenden. Maar aan de hoge prijzen kun je mer ken dat er niet zoveel worden gevan gen. Kokkels zijn er ook steeds min der. Daardoor zoeken de eidereenden het op de Noordzee, maar daar zit ten de schelpen in dieper water en zijn ze kleiner. Dat is hard werken.' lasielzoekersopvang Noorderbuurt ig woensdagavond de Texelse vlag top. Aanleiding was de geboorte in Jeri Amilton Miquel, het eerste id dat ter wereld kwam in deze invullende opvang (AVO) nabij isterend. Al eerder verbleven er rangere vrouwen in het centrum, maar doordat hun huisvesting op dat moment niet voldeed aan de medi sche voorwaarden van het Centraal Orgaan Asielzoekersopvang (COA), werden de aanstaande moeders naar een ander centrum overgebracht. Dit maal was alles in orde bevonden en kwam de kerngezonde zoon van Vemba Miquel en Maria de Fatima klokslag 22.19 uur ter wereld. Het is een kindje van iedereen', meldde Willemyne Keijzer van het COA. Als vaste gast was hij al maande lijks op de publieke tribune aanwe zig bij de raadsvergaderingen. Na 6 maart kan hij mogelijk een paar stoelen verderop gaan zitten. Met een tweede plaats op de lijst van Texels Belang is Piet Standaart (50) uit Den Burg een van de kans hebbers bij de gemeenteraads verkiezingen. Hij is een vechter. In 1996 werd bij hem een vorm van kanker geconsta teerd. Hij lag negen weken in het zie kenhuis en onderging een jaar lang behandelingen met chemotherapie en prednison. Zijn doel, terugkeer in de offshore, wist hij echter te berei ken. Nog twee jgar lang kon Standaart als hoofd mijnbouw- installatie op produktieplatformen werken. 'Totdat het niet meer ging. De prednison en de chemo hadden voor mij teveel gevolgen gehad. Als hoofd op een platform moet je alert zijn op het moment dat er een calamiteit uitbreekt. Dan kun je niet net even op bed liggen.' Drieëntwintig jaar lang werkte Standaart, geboren en getogen op Texel, in de offshore. Eén of twee we ken op, één of twee weken af. Wei nig tijd voor een sociaal leven. Aan politiek besteedde hij weinig tijd. Dat veranderde toen hij vanwege nieuwe complicaties voor zijn werk volledig werd afgekeurd. Nadat hij zich een jaar geleden in het openbaar kritisch had uitgelaten over de toekomst van het raadhuis, werd hij benaderd door oud-wethouder Cor Dros met de vraag of hij niets iets voor Texels Be lang zou willen doen. Standaart hapte toe. Dat zijn vader vroeger met Dros de partij had opgericht, speelde daar bij een rol. 'Je moet je roots niet gaan verloochenen.' Deelname aan de steunfractie volgde en Standaart werd een vast gezicht op de publieke tribune. Vliegtuig Hij studeerde werktuigbouwkunde in Alkmaar. Daarna kwam hij al snel in het vliegtuigonderhoud terecht. Hij werkte op vliegveld Teuge bij Apeldoorn en op Schiphol. Doordeweeks woonde Standaart op kamers, in de weekenden was hij op Texel. Na Schiphol startte hij een ei gen vliegtuigonderhoudsbedrijf op het eiland. Dat plan bleek iets te en thousiast te zijn geweest, waardoor hij op zoek ging naar werk in de offshore. Via opleidingen promo veerde hij elf jaar geleden tot leiding gevende. Het onderhoudsbedrijf werd in een paar jaar tijd weer afge bouwd. 'Ik ben nog wel bezig met vliegtuigen, maar dan meer in een adviserende rol. Daarnaast ben ik ook bevoegd om kompassen te compen seren en ik ben bevoegd als zweef- vlieginstructeur.' Een paar weken per jaar verzorgt hij zweefvlieglessen in Dalfsen. 'Door mijn ziekte is mijn kijk daarop veranderd. Ik vind het belang rijk om iets over te brengen op ande ren. Dat is stimulerend.' De ziekte is nog steeds aanwezig. 'Het is stabiel.' Dat hij zich nu met de politiek kan bezighouden, geeft hem naar eigen zeggen een voldaan gevoel. Tijd en energie worden er inmiddels volop in gestoken. 'Een tijd geleden zijn we in Utrecht geweest voor een bijeen komst over de veranderingen die de commissie-Elzinga heeft voorge steld. Daar hebben de besluitvorming in 2001 eens door een duale bril be keken. Dan zag je dat er veel gaat veranderen. Als raadslid zal je je meer in de stukken moeten gaan verdie pen. Je komt er nu met meer vanaf door de stukken van het college half te lezen. Je moet je veel meer gaan bezighouden met het stellen van ka ders. De steunfractie zal straks ook een belangrijkere taak krijgen.' Enige scepsis is voelbaar 'Het is de bedoe ling dat politiek en burger dichterbij elkaar komen, maar ik vraag me af of we de doelstelling niet voorbij schie ten.' Volgens Standaart is het goed dat er een overgangsjaar komt waarin raad en college kunnen wennen aan de nieuwe situatie. 'We moeten de veranderingen rustig bezien en er in vulling aan geven.' Zelf kan hij terugvallen op zijn orga nisatorische werkervaringen op de booreilanden. 'Een verschil is dat je op een platform geen tijd voor dis cussie hebt als er iets gebeurt. Bij een calamiteit heeft iedereen een taken pakket waaraan hij zich te houden heeft. Dan zijn de verantwoordelijk heden heel duidelijk verdeeld. Je kunt geen kant op.' Een calamiteit van dichtbij heeft hij nooit meegemaakt. Hij wel hielp mee andere platforms te evacueren. 'Een keer was het hier in de buurt. Toen konden ze hier landen en we konden de mannen onderbren gen op het eiland. Dat was wel mak kelijk omdat je de contacten hebt.' Raadhuis Zijn persoonlijke voorkeur gaat uit naar de bouw van een nieuw raad huis. 'Je zult die stap toch een keer moeten maken. Dan kan je beter een keer rigoureus zijn.' Een ooit ge noemde kostenpost van 14,5 miljoen euro (32 miljoen gulden) is volgens hem een hoge schatting. Hij berekent dat een nieuwe gebouw voor onge veer 120 mensen voor zo'n 7 miljoen euro (ongeveer vijftien miljoen gul den) te bouwen zou moeten zijn. Een andere optie is volgens hem ook om de interne bedrijfsvoering eens goed tegen het licht te houden. 'Je kunt je afvragen hoeveel ambtenaren er no dig zijn. Err je kunt de mogelijkheden van thuiswerken bezien. Misschien kun je dan volstaan met het huidige raadhuis. In het bedrijfsleven wordt de eigen organisatie ook geregeld bekeken.' Zou het raadhuis van de Groeneplaats verdwijnen, dan zou den daar volgens Standaart seniorenwoningen gebouwd mogen worden. 'Ik denk dat je daarmee een doorstroming creeert in de huizen markt.' Hij toont zich tegen windmolens.-'Ik denk dat het gebruik van duurzame materialen in huizen en het besparen van energie meer oplevert. Al zet je half Nederland vol met windmolens, dan levert het nog maar tien procent van de energiebehoefte op.' Standaart zet kanttekeningen bij de winst die ze opleveren. 'Je kunt ze goed met subsidie neerzetten, maar je hebt ook te maken met je onder houd op lange termijn. Kijk maar naar het NIOZ Daar kwamen ze er ook achter dat de windmolen geen winst maakte.' De bouw van de recreatiehuizen bij Bleekerscoogh beschouwt hij als een gebeurtenis die met meer moet voor komen 'Het is goed als er inpanding appartementen komen, maar het is met de bedoeling dat die vervolgens naar buiten gaan. Daarvoor moeten we de regels aanpassen. Er moet een partiële herziening van het bestem mingsplan komen.' Een 'opvolger' voor zijn plek op de publieke tribune is er nog niet. Als het aan Standaart ligt, komen er echter vele opvolgers. 'Je moet reëel zijn en weten dat mensen pas komen als ze ergens direct bij betrokken zijn. Ik vind dat we mensen persoonlijk moe ten benaderen als er iets aan de orde is. Wat dat betreft vind ik de avonden over Esbjerg van het ministerie van Landbouw een goed voorbeeld Mensen werden erbij betrokken en uitgenodigd mee te doen. In de offshore hadden we ook een vragen uurtje. Dan had ik liever dat er negen onzinnige vragen werden gesteld, dan dat ik één zinnige vraag mis.' Vorig jaar baarde Standaart nog op zien met een plan om een slakken- kwekerij op te richten bij het Eikebossie. Dat zet hij voorlopig op een laag pitje. 'Ik ga nog aan de slag om ervoor te zorgen dat er geen blok kades van het college zijn. Daarna is het raadzaam dat ik de plannen de komende vier jaar laat rusten.' De plannen dateren ook nog uit de tijd dat hij ernstig ziek was. 'Toen was ik aan het bekijken hoe mijn vrouw in de toekomst voldoende inkomsten zou kunnen blijven krijgen.' Piet Standaart: 'We moeten mensen persoonlijk gaan benaderen. (Foto Jeroen van Hattvm)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5