'Het hokkerige eruit, een prachtbedrijf ervoor terug' Schilderend uitgekeke op hinderlijke iepen Kok vecht antennemast aan bij bestuursrechter 30-kmzone Meldkamer wordt duurder Toeristenbelasting voor instandhouden Texelse schapenraf TEXELSE COURANT' De (Nieuwe) Lindeboom krijgt compleet ander gezicht Herinrichting op z'n vroegst komend naja Schulpengat door foute aansluiting later in de vaart Texelaars enteren de Navigator Heerschap dient bezwaren in tegen antennes Oosterend last van een zoemend geluid dat tot ver van de mast te horen Is. De inwo ner van De Cocksdorp heeft ook een brief aan het Ministerie van VROM gestuurd. Daarin kaart hij ook de an tenne-installatie aan die Libertel vo rige maand plaatste op het dak van theater De Kiekendief bij vakantie centrum De Krim. Burgemeester en wethouders verzoekt hij per brief om handhavend op te treden tegen deze installatie, omdat er geen bouwver gunning is afgegeven. Volgens de gemeente was dat volgens het be stemmingsplan niet nodig. Volgens Kok blijkt uit jurisprudentie van de rechtbank in Haarlem dat wel een vergunning afgegeven had moeten worden. De bezwaren van Kok die tijdens een hoorzitting op 7 november werden behandeld, zijn ongegrond verklaard door burgemeester en wethouders. Dat blijkt uit een brief die het college op 16 januari stuurde aan Kok. Daarin wordt gemeld dat de bouwvergun ning voor de tijdelijke mast tot uiter lijk 1 januari 2003 geldig is. De ge meente verwacht dat de procedures voor het plaatsen van de C2000-mast bij de vuurtoren dit jaar doorlopen kunnen zijn. Het is de bedoeling dat de spullen van Telfort dan daar ko men te hangen. Die aanvulling op de bouwvergunning past het college toe op advies van de beroeps- en bezwaarschriftencommissie. In het schrijven wi|st Heerschap op de gevaren die straling van de anten nes voor de volksgezondheid kunnen hebben. 'Er is ook niks bekend over de veldsterkten.' Vorig jaar tekende een groep inwo ners van Oosterend, onder wie Heer schap, ook al bezwaar aan tegen de komst van de antennes. Burgemees ter en wethouders verklaarden die ongegrond. Heerschap stelde des tijds voor de antennes bij de riool waterzuivering te plaatsen. Dat standpunt handhaaft hij. 'Ik heb er niets op tegen dat SVO wat geld wil verdienen met de antennes, maar niet op deze manier.' Volgens Heerschap leidden de hogere masten bovendien tot meer verspreiding van het licht, waardoor het woongenot in de om geving wordt aangetast. vvoensuag o leuruari o.ov uur. VERVOLG VAN PAGINA 1 In totaal zijn er 43 nieuwe komborden geplaatst met 30km-borden erop. Er zijn ook nog 12 aparte 30km-zone- bordjes geplaatst, aldus een mede werker van de gemeente. De nieuwe komborden zijn voorzien van een plaat met een groen/zwarte golf die ontworpen werd door gemeente schilder Erwm Daalder. Aanvankelijk werden er nieuwe komborden ge plaatst die in gele portalen hingen. Die portalen leidden in De Waal ft zoveel ophef, dat de gemeente W sloot de nieuwe komborden meer Texels karakter te geven. Ei deze maand worden de gewraa' portalen in De Waal vervangen dn de nieuwe Texels komborden. Lar de Postweg door Zuid-Eierland b ven de gele portalen voorlopig sta f De werkzaamheden kostt I €267.730,-. Ze zijn binnen de pli ning uitgevoerd. De inritconstruct werden aangelegd door fin Westerlaken. Het bedrijf Vermo j Groep plaatste de nieuwe kofl borden. Donderdag 7 februari 8.30 uur De Meldkamer Noord-Holland Noord, die zich bezig houdt met de alarmering van brandweer en ambu lance in de 33 gemeenten van de Noordkop, zal vrij ingrijpend worden gereorganiseerd en uitgebreid. Dit naar aanleiding van ervaringen in de praktijk en nieuwe eisen. Er komt meer personeel en er komen ook meer opleidings- en trainingsmoge lijkheden. De extra kosten die daar uit voorvloeien, worden omgeslagen over de inwoners van de aangesloten gemeenten. Voor Texel komt dat neer op een verhoging van 7772 euro. In de gemeentebegroting is met deze verhoging geen rekening gehouden. De dekking die tegenover deze rjfj gave moet staan zal daarom wort#1 opgenomen in de voorjaarsnota j I De bezoekers van Texel mogen meebetalen aan de instandhoudt van het Texelse schapenras. Dat vtj den althans de deelnemers aan poll op de website van de Texe: Courant (www.texelsecourant.nl). 0 de vraag of een deel van de toeriste belasting moet worden gebruikt vo instandhouding van het Texel; schapenras, antwoordde 68 proce ja. 27 procent zei nee. De andefl hadden geen mening. VRIJDAG 8 FEBRUARI 2002 Veel denkwerk, overleg en dik een half jaar 'stoeien met tekeningen' gingen vooraf aan een ingrijpende verbouwing die De Lindeboom in Den Burg van buiten en van binnen een geheel ander aanzien moet geven. Een aanpassing waarbij het complex van voor tot achter en van onder tot boven onder handen wordt genomen en waarbij het be drijf in drie fases opnieuw wordt ingericht. 'De Nieuwe Lindeboom' is daarom de werktitel die de initia tiefnemers, verenigd in Partex BV (Participaties Texel), hebben be dacht voor deze operatie. Woordvoerder van de mensen achter 'De Nieuwe Lindeboom' is Paul Krugers. Deze Texelaar, in het dage lijks leven directeur van de RAB- groep, komt al vanaf zijn veertiende bij Ed Stiekema over de vloer. Des tijds in discotheek Casino, later om gedoopt tot Question, waar hij als DJ geregeld achter de draaitafel stond. 'Ik ben het bedrijf al die jaren blijven volgen, ook toen het verhuisde naar De Lindeboom. De laatste jaren zelfs met extra belangstelling, want een bedrijf zoals dit vind je nergens.' Krugers' inbreng bleef niet beperkt tot alleen het draaien van plaatjes. 'Ik adviseerde de familie Stiekema op een aantal punten, met name op fi nancieel gebied.' Zijn adviesrol groeide uit nadat Stiekema's dochter Cyntha en partner André Eelman zich hadden teruggetrokken uit De Linde boom. 'Toen ontstond er een soort vacuum. Ed had het gevoel dat er meer uit het bedrijf te halen was.' Stiekema: 'Het is een goedlopend bedrijf, waarbij we twee van de drie poten - Question Plaza en het hotel - op de rails hebben gezet. De formule in de voormalige schouwburgzaal werkt en de disco draaide deze zo mer als een tierelier. Alleen aan het middengedeelte, Het Schoutenhuys, waren we nog niet toegekomen. Als je die ook draaiend hebt, dan heb je een wereldbedrijf.' Maar de horecaondernemer wist in middels ook dat hij het omvangrijke complex nooit in z'n eentje kon run nen. 'Het is een seizoenbedrijf met een centrumfunctie én een hotel, bijna een 24-uurs bedrijf. Daarvoor heb je een meerhoofdige leiding no dig.' De oplossing leek te zijn gevon den in manager Jan Bakker, die te vens de scepter zwaaide in Hotel Greenside. 'Maar dat is uiteindelijk niet geworden wat we ervan hebben verwacht.' Hoe nu verder, was vervolgens de vraag waarover Stiekema en Krugers zich bogen. Krugers: 'Een aantal mensen in mijn directe omgeving zei het zonde te vinden als het bedrijf in handen van overkantse investeerders zou komen.' Het resulteerde in de oprichting van Partex BV, waarin een aantal Texelse aandeelhouders, on der wie Krugers zelf, participeren. Samen met een comité van wijze mannen (o.a. Ed Stiekema en Jaap Boon van Texgro) bogen de aandeel houders zich over de toekomst van De Lindeboom. Dit resulteerde in een herinrichting waarbij het complex in drie fases volledig wordt gemoderni seerd tot een bedrijf waarin meerdere horecaformules onderdak vinden Eerste fase Tijdens de inmiddels gestarte eerste fase wordt de keuken vergroot en gemoderniseerd, om een centrale rol in het bedrijf te vervullen. Het restau rant in de serre wordt vergroot en is straks een gescheiden onderdeel van het complex. Er is gekozen voor een eigentijdse inrichting. De ruimte biedt plaats aan maximaal tachtig perso nen. Het huidige café/brasserie wordt vergroot en moet een gezellige ont moetingsplaats aan het marktplein worden. De naam van dit etablisse ment wordt 'De Plaats'. De thans nog ongebruikte ruimte, in de volksmond de 'marmeren zaal' genoemd, wordt ingericht als grand café 'Het Schoutenhuys'. De Schoutenzaal wordt ingericht als vergaderruimte en krijgt een meer zakelijk karakter, zon der de historische elementen te ver liezen. Question Plaza krijgt een te gelvloer en de sfeer zal worden aangepast. Het hele gebouw wordt buitenom geschilderd en voorzien van zonneschermen en lampen. Om de toegang aan de Vismarkt en de Groeneplaats duidelijker te maken zullen bij het gebouw passende lui fels worden aangebracht. Aannemer Klaas Veenbaas en andere betrokken bedrijven moeten stevig doorwerken, want het is de bedoeling dat deze eerste fase op 23 maart is afgerond. Het is de bedoeling dat grand café Het Schoutenhuys op 21 juni de deu ren opent. Hotel Tijdens de tweede fase worden de huidige receptieruimte en de be staande hotelkamers onder handen genomen. De receptie en de foyer worden opnieuw ingericht en de hotelkamers gemoderniseerd. De planning is om deze werkzaamheden vanaf januari 2003 uit te voeren. De derde fase van 'De Nieuwe Linde boom' omvat de uitbreiding van het hotel, die op de planning staat voor het najaar van 2004 Architecten bureau Louis Uriot werkt hiervoor momenteel aan de eerste schetsen. Het huidige parkeerterrein, dat al een hotelbestemming heeft, is de be oogde locatie voor deze nieuwbouw. Tijdens de diverse verbouwingen blijft De Lindeboom geopend en wordt alles in het werk gesteld om de overlast voor de gasten zo beperkt mogelijk te houden. Prachtbedrijf Al met al een even ambitieuze als gedurfde onderneming, zeker omdat er flink moet worden geïnvesteerd in een complex dat een roerige ge schiedenis kent. Maar Krugers, die ook spreekt namens de overige par ticipanten, is vol vertrouwen. 'Hier is goed over nagedacht. We hebben een bedrijf in de arm genomen dat horecabedrijven in de hele wereld heeft gebouwd. We bouwen heel doortastend, want het moet in één keer goed. We hebben een half jaar zitten stoeien en schuiven met teke ningen. Dat kun je beter aan de te kentafel doen, dan dat je drie keer opnieuw moet verbouwen. Het hokkerige gaat eruit, er komt een prachtbedrijf voor terug. Echt, je kent het straks met meerterug. Alle formu les in het gebouw worden straks op timaal op elkaar afgestemd. Ook bankiers geloven in dit verhaal.' Een fraai en doelmatig bedrijf is één, maar het succes staat of valt met de mensen die werken in zo'n organisa tie. Daarin zal Ed Stiekema op de achtergrond de rol van adviseur spe len. De bedrijfsleiding is in handen van Heino Huizing en Marco Schip per. Laatstgenoemde heeft het bedrijf in de zeven jaar dat hij er werkt leren kennen als zijn broekzak. Hij is ver antwoordelijk voor de interne admi nistratie, het hotel en het restaurant, terwijl Huizing, inmiddels een jaar werkzaam in De Lindeboom, de horeca voor zijn rekening neemt. De twee bedrijfsleiders delen de verant woordelijkheden. Huizing: 'Want een bedrijf als dit is veel te groot om in je eentje te runnen. Ik neem m'n petje af voor wat Ed en z'n familie met zo weinig middelen tot stand hebben weten te brengen.' Filosofie Krugers heeft zich nadrukkelijk bezig gehouden met het opzetten van de organisatie binnen De Lindeboom. De ondernemer licht een tipje van de sluier op over zijn filosofie.over het runnen van bedrijven, een vak waarin hij inmiddels heel wat ervaring heeft opgedaan. 'Of je nu een zwem paradijs, een horecazaak of een uit geverij moet managen, het maakt echt niet uit: hou alle werkprocessen zo simpel mogelijk. Elke uitzondering op de regels geeft aanleiding tot dis cussie. Het moet voor medewerkers duidelijk zijn wat er van hen wordt verwacht. Er moet een marge zijn waarbinnen ze initiatieven kunnen ontplooien. Maar treden ze erbuiten, dan moet er worden ingegrepen.' Krugers benadrukt dat zijn aandeel en activiteiten in De Lindeboom ge heel los staan van zijn werkzaamhe den voor RAB. De karakteristieke iepen aan het Schilderend staan ter discussie. De meeste bewoners zijn er wel op uitgekeken. Vanuit hun huizen zien ze nauwelijks meer dan de stam men, terwijl de wortels het voet pad, hun tuinmuurtjes en zelfs sommige muren van hun huizen ondermijnen. Wat hen betreft mo gen de iepen worden gekapt, zodat er volop ruimte komt voor de op handen zijnde herinrichting van het Schilderend. Maar veel voorbijgan gers zijn gehecht aan de statige bomen aan weerskanten van de weg. Uiteindelijk zal de gemeenteraad moeten beslissen wat er met de ie pen moet gebeuren. Ziek zijn ze niet, dus dat excuus kan niet worden aan gevoerd. Nog niet zo lang geleden zijn ze zelfs nog geïnjecteerd, om ze gezond te houden. Maar het zit er dik in dat het uitgebreide wortelstelsel na verloop van tijd ook het vernieuwde plaveisel zal ondermijnen. En moch ten hierdoor ongevallen gebeuren, dan zal de gemeente hiervoor ter ver antwoording worden geroepen. Bo vendien: als de imposante iepen ver dwijnen, komt er aan de zuid-westkant van de weg ruimte vrij om een trottoir aan te leggen. En die wens zien de bewoners graag in ver vulling gaan. Maar ook als de raad besluit om de iepen te kappen, dan kunnen bezwaarmakers tegen de te verlenen kapvergunning in het minste geval voor vertraging zorgen. Een wens van de meeste bewoners die in ieder geval wordt gehonoreerd wordt is het verdwijnen van de gehate bulten in het wegdek. Ook het asfalt van het trace vanaf ongeveer de Reijer Keijserstraat-tot de grens van de herinrichting wordt verwijderd. Ten aanzien van de lengte van de aanpas sing heeft de gemeente twee opties. Een goedkope, waarbij de her inrichting zich uitstrekt over 250 me ter, en een dure, die een lengte heeft van 480 meter. Meest favoriet is de lange versie, waarbij bij de ingang van Den Burg een verkeersre komt. Geen verhoging, maar een leider in het midden van de weg voor zijn twee mogelijkheden. De vertoont veel overeenkomst mei geleider in Midden-Eierland, w het verkeer een bochtje moet ne Andere mogelijkheid is een soort vorm, zoals op de N9 bij Maartensvlotbrug. In de verkorte sie schuift de verkeersremmer de richting van het centrum, z een deel van het Schilderend opnieuw hoeft te worden mge Dit scheelt de gemeente aanzi in de kosten. De fietspaden die nog gescheiden zijn van de rij maken in het gepresenteerde onderdeel uit van de weg. Om stroken van anderhalve meter markeren, krijgt het straatwerk afwijkende kleur. (Vracht)verkeer elkaar passeert moet uitwijken en dus achter het fietsverkeer blijver den, net zoals nu op de Bernh laan. Het huidige brede fietsjj wordt trottoir. Om te hard rijdt voorkomen, kwamen de bewon met de suggestie om halverwegel 480 meter lange tracé ook verkeersremmer (geleider) aan tel gen. De gemeente geeft aan dat fietsverkeer een veilige overstJ wordt aangelegd. Aan de meest gewenste variant hi een prijskaartje van 705.000 ei terwijl de korte versie de helft go^ koper uitpakt. Ongeveer het bei dat de gemeenteraad ervoor h< gereserveerd. Voor de dure vi komt de gemeente dus 350.000 te kort. Om deze leemte op te vul doet de gemeente een beroep opl provinciale subsidiepot. Gedi teerde Staten nemen hierover op: vroegst in november een besluit. E der zal de herinrichting dus met start gaan. Mochten het karwei daarna nog vertraging oplopen, belooft verkeerswethouder Pp Bakker de gehate bulten tegen tijd weg te frezen. De Schulpengat onderhoudt sinds woensdag weer de dienst over het Marsdiep. Het vlaggenschip van Teso zou eigenlijk dinsdag alweer in de vaart zijn gekomen, ware het niet dat tijdens onderhoudswerk zaamheden enkele zogenoemde klemmenstroken verkeerd waren aangesloten, waardoor voortdu rend het alarm afging. 'Als je weet hoeveel draadjes er in het schip lopen, dan snap je dat het ver domd lastig zoeken was. Onze tech nische dienst is de hele dinsdag aan het werk geweest. Pas om half acht 's avonds werd ontdekt dat er alleen maar twee draadjes moesten worden verwisseld', laat woordvoerder Jan Bloem van de veerdienst weten. Het onderhoud, dat elk jaar wordt verricht, heeft viereneenhalve week geduurd. In de tussentijd werd de Molengat ingezet. Dat de reserve boot minder auto's kan vervoeren, bleek vorige week vrijdag, toen er tot verrassing van Teso wachttijden ont stonden. Te voorkomen waren die niet geweest, volgens Bloem, De Schulpengat moet voor onderhoud nu eenmaal ieder jaar voor ongeveer een maand langs de kant. Voor de maand januari is gekozen, omdat het vervoersaanbod in die maand relatief laag is. 'Als het dan plotseling toch druk wordt, kunnen we daar weinig aan doen. De Molengat is gewoon niet groter.' Vooruitlopend op de openbare verko ping van de Navigator, dat op 17 juli de kade van Oudeschild ramde, na men koopjesjagers deze week een kijkje aan boord van het schip. Pro bleem was dat de eigenaar in geen velden of wegen was te bekennen. Onder toezicht van een medewerk ster van de deurwaarder, mochten nieuwsgierigen toch aan boord. Maar niet alvorens het vaartuig met ver eende krachten dichter naar de wal was getrokken. De verkoop is ge pland op dinsdag 19 februari, aan vang 20.00 uur, in hotel De Branding in Den Helder. ifoio Komngi. Henny Kok uit De Cocksdorp is naar de bestuursrechter in Alkmaar gestapt om de antenne mast aan de Langeveldstraat in De Cocksdorp aan te vechten. Hij maakt bezwaar tegen de vergun ning die de gemeente vorig jaar verleende aan telefoonaanbieder Telfort voor het plaatsen van de mast met daarin antennes. Kok is zwaar verbolgen over de wijze waarop de gemeente bezwaren te gen de antennemast heeft afgehan deld. De gemeente heeft vragen over de mast veel te laat beantwoord en pas nadat de ombudsfunctionaris eraan te pas was gekomen, vindt hij. Kok hekelt ook de gemeentelijke af wijzing van een lijst met 87 bezwaar schriften tegen de mast. De ge meente verklaarde die lijst met handtekeningen in eerste instantie niet-ontvankelijk omdat hij te laat bin nen zou zijn. Later werd de lijst als één bezwaarschrift beschouwd. In het beroepschrift aan de rechtbank schrijft Kok dat Texel 'een zwalkend beleid voert, waarbij GSM-masten en antenne-installaties illegaal geplaatst kunnen worden zonder dat er opge treden wordt' Vorige maand stuurde Kok, die al maandenlang tegen de antennemast strijdt, een brief aan Provinciale Staten waarin hij even eens klaagt over het optreden van de gemeente. In het schrijven aan de rechtbank voert hij aan dat nog steeds niet dui delijk is welke veldsterkten en vermo gens van kracht zijn bij de antennes. Die onduidelijkheid wordt vergroot doordat Dutchtone en Ben zonder medeweten van de gemeente even eens antennes in de mast van Telfort hebben gehangen. 'Daardoor is het onduidelijk of een milieuvergunning nodig is.' Voor alleen de antenne van Telfort hoefde de gemeente geen milieuvergunning af te geven, omdat het vermogen van die antenne onder de vier kilowatt bleef. Voor Ben wil de gemeente binnenkort een vrijstelling verlenen. In het beroepsschrift wijst Kok verder op de gevaren voor de volksgezond heid door de straling, het storend karakter in het landschap en de over- Arie Heerschap uit Oosterend heeft bij de gemeente een be zwaarschrift ingediend tegen de mogelijke plaatsing van antennes bij het veld van SV Oosterend. De antennes moeten worden aange bracht in vier nieuw te plaatsen licht masten. De gemeente wil een artikel- 19 procedure starten om dat mogelijk te maken. Volgens Heerschap ne geert de gemeente daarmee het hui dig bestemmingsplan en de advies nota telecommunicatie en ruimte. 'De gemeente moet zich houden aan het beleid dat ze zelf heeft vastgesteld.'

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6