Amazone doet gooi naar plaatsing voor NK T E X E LS E1^ COURANT Opmerkelijke aanpak zorgt voor ontspanning in Verpleeghuis Geknip%<f Van Asselt en Van Beek op dreef in kaartcompetitie TEXELSE y7 C0URANT Maatregelen nodig tegen zwerfvuil op Kogerstrand Werkplek BEZORGERS Nieuwe trainer en clinic bij Deuce Eilandcompetitie volleybal Voetbalpupillen actief in laatste zaaltoernooi Geen krant gekregen? Bel uw bezorger VRIJDAG 8 FEBRUARI 2002 'Het zat er wel aan te komen, maar toch had ik niet verwacht dat ik zo hoog zou komen', bekent Marjolijn Smidt. De 17-jarige amazone uit Den Burg doet zaterdag een gooi naar het Noordhollands kampioen schap in de Z1-klasse in Wormer- veer. Vorige week wist Smidt zich in Anna Paulowna voor het vol gende seizoen alvast van een plaatsje in de Z2-categorie te ver zekeren. Het is voor het eerst dat een lid van PC De Kleppertjes in deze dressuurklasse mag uitko men. Ook in Noord-Holland zijn weinig amazones die Z2 rijden, weet Smidt, die sinds juli vorig jaar in de Z-klasse uitkomt. 'Tijdens het kampioenschap doen twaalf combinaties mee. Bij wedstrijden kom je steeds dezelfde mensen tegen. Gemiddeld sta ik nu tweede of derde.' Smidt dicht zich een goede kans toe in Wormerveer. 'Ik denk wel dat ik eerste of tweede kan worden.' In beide gevallen zou zij zich plaatsen voor het Nederlands kampioenschap in Ermelo. Vorig weekend promoveerde Smidt naar de Z2-klasse. 'Als je dat wil ha len moet je bij vijf selectiewedstrijden een winstpunt halen. Dat doe je door in zo'n wedstrijd 180 of meer punten bij elkaar te rijden. Vooral de laatste paar weken ging het goed en vorige week was het de vijfde keer. Nu mag ik van de zomer naar de Z2 en dat ga ik ook doen. Het is het hoogste wat ik nu kan bereiken. Als ik volgende maand achttien word, móet ik bij de paarden rijden, in plaats van bij de pony's. Waarschijnlijk maak ik de overstap na volgend jaar. Behalve dat het erg duur is, moet ik weer helemaal onderaan beginnen.' Of Smidt met een paard in staat is op hetzelfde ni veau te rijden, kan ze nog niet te zeg gen. 'Ik ga sowieso door. Paardrijden doe ik al vanaf mijn zesde en ik kan echt met meer stoppen.' De 11-jarige pony, genaamd Jamorkus ('Ik weet ook met waarom hij zo heet'), heeft Smidt nu zeven jaar. 'Ik heb hem in Noord-Brabant gevonden via Annemarie van der Linde. Zij wist daar een goed bedrijf. Ik kon kiezen uit een aantal pony's. Je kan ze bekijken en je mag erop rijden Het van kampeerders afkomstige zwerfvuil op camping Kogerstrand is al geruime tijd een probleem. Omwonenden en de Verenigde Strandexploitanten hebben er over geklaagd en gemeentelijke milieu controleurs constateerden dat de klachten terecht waren. Op veel plaatsen ligt plastic en ander vuil en het ontbreekt aan voldoende containers om de gasten de gele genheid te bieden om op de juiste wijze van hun afval af te komen. Eén van de vuilconcentraties ont stond op het parkeerterrein bij paal 21Daar staat een afgesloten contai ner die gebruikt wordt door de strandexploitanten. Gasten die hier met hun rommel heengaan en mer ken dat de container op slot zit, laten hun rommel toch achter. Vergelijkbare situaties werden ook elders in deze Marjolijn Smidt en haar pony Jamorkus, die op Stoeterij Rozenburg staat gestald Jamorkus beviel me het best, ik vond alleen zijn witte hoofd met mooi, maar dat maakt niet uit.' Toen Smidt de pony kreeg, zat hij op het M2-mveau zonder winstpunten. Vervolgens heeft zij hem zelf opgeleid voor de vereiste oefeningen in de Z-klasse. Hulp krijgt ze daarbij van privé-trai- ner Tessa Blom en clubtrainer Albert Ubels. 'Ik train vijf dagen in de week een uur of een half uur. Mi|n pony zie ik eigenlijk elke dag.' Mocht Smidt na volgend seizoen in derdaad afscheid nemen van pony Jamorkus, dan zal dat met gemakke lijk zijn. 'Ik ben wel erg aan hem ge hecht geraakt. Wat er daarna met hem gebeurt, daar heb ik nog geen flauw idee van.' Eerst staat echter het (Foto Mïchtel DttkMtr) Noordhollands kampioenschap voor de deur. Smidt neemt zeker geen grote fanclub mee. 'Nee hoor, dan word ikveel te zenuwachtig. Lonneke Kikkert gaat mee. Die rijdt in de M2- klasse. En mijn trainster Tessa Blom. Verder weet ik het nog niet, maar niet te veel mensen hoor.' 'Een ruime werkplek zonder herrie', zo noemt Boerderij, onafhankelijk weekblad voor de landbouw, de nieuwe trekker van McCormick, de MC115, in het nummer van 22 ja nuari. Met als belangrijkste attractie een fijne cabine, komt de trekker er goed af. Ook de korte draaicirkel was voor Marcel Witte van De Nes een reden om op deze trekker over te stappen. 'Ik zocht een compacte trekker omdat ik er ook veel pruts werk mee moet doen', zegt Witte desgevraagd onder het kopje 'De gebruikers'. Walter van Asselt en Ineke van Beek hebben de zeventiende ronde in de competitie van Klaver- jasclub Den Burg op hun naam geschreven. Het duo heeft daar door weer de top twintig bereikt. Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp leiden in zowel het alge- Cjrocn '^warLr Jïxels in het harL, Naam Peter van Heerwaarden John v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Madeion Hin Erik van Es Petra van Es David van Es John van Heerwaarden Ada Huisman A. van Tongelen Mevrouw Barhorst Peter Bakker Mw. W. van Benthum Sacha van der Velden Marian Krotje Rob Kooiman Leo Witte Emmy Boerhorst Johnny Hin C. Broekman Jorieke Meijer Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Sandra Bremer Mw. S. Koopman-Grit Gijsbert Buijsman J. Hillen Patrick de Graaf Jorrit Koenen mw. T. Witte-de Vries Danny Goënga Tobias van der Zee Duco v.d. Kuijl Jorina Hooyschuur Route Q Den Burg A. 31 25 73 Den Burg A131 55 79 Den Burg B. 31 20 38 Den Burg C. 31 51 66 Den Burg D. 31 40 30 Den Burg E. 31 40 30 Den Burg F. 31 40 30 De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. 31 55 79 De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan 31 44 78 De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton 31 04 43 Oudeschild, Schilderweg 249-296 31 27 63 Den Hoorn 31 93 03 De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 31 79 36 De Cocksdorp 31 65 80 Oosterend 31 89 30 De Waal 31 39 56 Westerw., Akenbuurt, J Ayeweg, Hemmerkooi 31 40 03 Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterw., Driehuizen 31 55 17 Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg 31 79 08 Midden-Eierland, HoofdwSlufterw., Oorspr.w., Stengw., Limietw. 31 63 62 Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw., Hollandsew. 31 64 78 Vuurtorenweg/Krimweg 31 63 24 Het Noorden 31 83 07 Oost 31 88 37 Spangerw., Marsw., Kadijksw., Hallerweg, Ongeren, Meiertebos, (Waalen)burgerdijk, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen 32 29 76 Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 31 43 75 't Horntje, Pontweg 1-68. 31 39 95 Rozendijk, Smitsweg 31 42 16 Gasthuisstraat vanaf 82... Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 31 55 41 Californiëweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41 Bosrandw. v.a. 516 31 21 17 Kogerweg 31 53 65 De Kaai, Genteweg 1-6 even 31 89 15 Hoornderw., Hemmerw Emmaln 33, De Grie 32 04 40 Slufterweg/Zanddijk 3116 53 meen klassement als de derde pe riode. 'Dat wordt er weer één voor het plak boek', merkte een tevreden Ineke van Beek op, nadat ze had geconstateerd dat zij en haar maat Walter van Asselt de beste kaarters van de avond wa ren geweest. Het koppel debuteert dit jaar in de cpmpetitie. Dat gaat niet iedere week van een leien dakje, maar inmiddels hebben ze al twee keer de hoogste score van de avond behaald. Ook in de derde ronde van de competitie haalden zij dit huzaren stukje uit. Toen was hun score zelfs nóg hoger. Het puntenaantal van 7190 was goed voor twee plaatsen winst in het klassement. Zij staan nu negentiende. Fenny en Rob Caspers herstelden zich uitstekend van een kleine inzin king. Hun score van 7065 punten was goed voor de tweede plaats van de avond en leverde het duo zowaar nog een theoretische kans op de derde periodetitel op. Zij behouden de tweede plaats in het algemeen klassement. Voor Cees Vinke en Gerrit Smit duurt de derde periode nét even te kort. Het koppel is uitste kend op dreef, maar moest van te ver komen om nog een rol van betekenis te kunnen spelen. Zij behaalden met 6874 punten de derde plaats en stij gen naar de vijfde plaats in het alge meen klassement. Gerda en Freek Veeger spelen een wisselvallig seizoen. Deze week wilde het weer eens vlotten en dat leverde een vierde plaats op, met een score van 6750 punten. Zij hangen al we ken tussen de zestiende en de elfde plaats in het klassement. Deze week stijgen ze naar de veertiende plaats. Ook John Vlaming (deze week uitste kend vervangen door Rob Stapersma) en Erik Jan Geus hebben nog een kleine kans op de derde periodetitel. Zij behaalden met 6733 punten de vijfde plaats van de avond en behouden de vierde plaats in het algemeen klassement. Het gemid delde lag met 6265 punten wat lager dan vorige week. Het aantal marsen was met 40 stuks eveneens aan de magere kant. De winst in de derde periode gaat vrijwel zeker naar Lieuwe van der de automatiek en de grote dieseltank. Minpunten zijn volgens de gebruikers het hoge brandstofver bruik en de stug schakelde versnellingshendel Verder rijn de reparatiekosten bovengemiddeld Een kersverse gebruiker is veehouder Marcel Witte in Oosterend (Texel) Hij ruilde zijn oude Case IH International 745 XL vorig jaar november in voor een McCormick Mc115 als hoofdtrekker op zijn bednjf met 180 schapen, 110 koeien en 110 stuks jongvee De trekker haalt vnjwel dage lijks kuilvoer met een grote 1,9 meter brede U- snijder Inmiddels zijn 60 draaiuren gemaakt. Witte „Ik zocht een compacte trekker omdat ik er ook veel prutswerk mee moet doen Maar wel met veel motorvermogen zodat ik in de komen de jaren ook met bijvoorbeeld brede maaiers vooruit kan Mij trekt vooral de relaxte cabine en de onder last schakelbare voor- en achteruit omgeving gesignaleerd. De ge meente is er daardoor van overtuigd geraakt dat het tekort aan vuil containers op camping Kogerstrand de belangrijkste oorzaak is van de vervuiling van het duinterrein en het aangrenzende bos. Het college heeft nu besloten de RST te verplichten tot het opstellen van een afvalplan. Dat is mogelijk krach tens de bepalingen die zijn opgeno men in de oprichtingsvergunning die de RST in juli 2000 kreeg. Een derge lijk plan moet de mogelijkheden aan geven die tot verbetering zullen lei den, zoals het plaatsen van meer containers en het geven van voorlich ting. Ook de scheiding van afval zou in zo'n plan aan de orde kunnen wor den gesteld. Als het plan wordt ge maakt door een gespecialiseerd bu reau als Milcura Overheidsadvisering zal dat ongeveer 5.000 euro kosten. Tennisvereniging Deuce houdt zon dag een clinic voor haar jeugdleden. De trainingsmiddag, die wordt ge houden op het tennispark aan de Emmalaan in Den Burg, wordt geleid door de nieuwe trainer van de club, Tim Bootsman. Hij zal dit seizoen de Deuce-jeugd onder zijn hoede ne men. Bootsman is geen onbekende in de regio. Jarenlang trainde hij de jeugdtoppers van de Helderse tennisvereniging HTC en begeleidde hij diverse Texelse tennistalenten die aan de vastewal trainden. Sinds enige tijd runt Bootsman een eigen tennisschool in de Kop van Noord- Holland. Om het niveau van de jeug dige Texelse tennissers in te kunnen schatten, start de nieuwe leraar met een clinic. De sessies beginnen om 11.30 uur, wanneer de jongste jeugd (van 8 tot 10 jaar) op de baan komt. Zij krijgen Programma dinsdag 12 februari Veld A, heren 18.30 Kobeko-Super de Boer CVI 19.15 Tatenhove 1 -CVI Super de B. 20.00 Maarcob.-DGM Tatenhove 1 20.45 Sportshop 2-Slock DGM 21.30 Paal 28-Agrifirm Sportshop 2 22.15 Balcken-Teso Paal 28 Veld B, dames/heren 18.30 Piranha-Bar Sportief De Krim 19.15 Natuurwmkel-Krim Bar S. 20.00 Salon Martme-NBC Natuurw. 20.45 Rival-Milly's Salon Martine 21.30 B&Bv/dVis-Goënga Milly's 22.15 Cocky's K.-OSG Agrifirm Veld C, dames 18.30 Timmer-Sportsh. lepe de B. 19.15 lepe de B.-Jozefsch. Timmer 20.00 Durper D.-Westerl Wessels 20.45 Wessels-Eierl. Huis Westerl. 21.30 Dros Sl.-Klif 12 Eierl. Huis 22.15 Haarstudio-Nokanto Dros Wedstrijdleiding let en Willem (tel. 319436/ 315194) Uitslagen 5 februari Teso-CVI 0-3; Kobeko-Agrifirm 3-0; Tex. Auto- centrale-Super de Boer 0-3; Paal 28/De Krim- OSG 3-0; Sportshop 2-DGM 3-0; Cocky's Kap- salon-Grooten Slock 2-1, De Lindeboom-Zandbank 2-1LenR-Tatenhove 2 2-1Maarcobouw-Twaalf Balcken 1 -2; Natuur- wmkel-Milly's 3-0; Smash'68-NBC Eelman Partners 0-3; De Knm-Bar Sportief 3-0, B&B v/ d Vis den Boer-Piranha 3-0; Wiersma Meu belen-Spar Goënga 0-3; Salon Martine/De Oorzaak-De Rival 2-1 begeleiding tot 13.30 uur. Aanslui tend neemt Bootsman de oudere jeugd (vanaf 10 jaar) onder zijn hoede. Deze clinic duurt tot 15.30 uur. Deel name is gratis. Opgave is mogelijk in het clubgebouw of bij Bernadette Nouwen van de jeugdcommissie, tel. 314142. Veen en Hans Westdorp. Zij hebben met nog één spel van zestien beur ten te spelen ruim 600 punten voor sprong op Erik Jan Geus en John Vlaming en ruim 700 punten voor sprong op Fenny en Rob Caspers. In deze periode zijn de uitslagen tot nu toe opvallend gelijkmatig Er worden weinig écht hoge scores behaald, terwijl er ook met veel ongelukkigen beneden de 5000 punten blijven. Deze week bedroeg het laagste aan tal precies 5500 punten, een erg hoge score voor de drager van de rode lan taarn. In het algemeen klassement bleef de top vier ongewijzigd. In het laatste zaalvoetbaltoernooi voor de Texelse jeugd dat deze winterstop werd gespeeld - dat voor de oudere E-pupillen en de D- pupillen - hebben De Koog D1 en Texel'94 E3 de overwinning be haald. Vanaf komende zaterdag zijn alle pupillen weer actief op het veld. Bij de oudste pupillen voldeden de teams van De Koog aan de verwach tingen. De Koog D1 werd eerste, op de voet gevolgd door De Koog E1Ei genlijk was E1 beter, getuige de over winning op D1De jongens van E1 gooiden echter hun eigen glazen in door gelijkespelen tegen SVO E1 en SVC E1De Koog D1 maakte behalve de nederlaag tegen De Koog E1 geen fouten en won viermaal. Texel E2 kon lang bijblijven, maar de wedstrijden tegen de beide teams van De Koog gingen verloren, SVO E1 en ZDH D1 waren niet erg gelukkig. SVO boekte twee remises, ZDH haalde maar één puntje. In het middagtoernooi was het uiter mate spannend. Texel'94 E3 stak er bovenuit en werd onbedreigd win naar. maar de tweede plaats werd een nek-aan-nekrace tussen ZDH E1 en Texel'94 E6. Beide teams eindig den gelijk in punten en in doelsaldo. Omdat ook het onderlinge resultaat gelijk was. besloot de toernooileiding beide teams de tweede prijs toe te kennen. SVO E2 had net zoveel pun ten, maar een slechter doelsaldo en dat leverde slechts een vierde plaats op. SVC E1 kwam te laat op dreef en begon pas in de derde wedstrijd aar dig te voetballen. Een vijfde plaats was het resultaat. Texel'94 E4 haalde slechts twee punten en werd laatste. Komende zaterdag draaien alle pupillencompetities op het veld weer. Bij de F-pupillen is opnieuw begon nen met een hele competitie. De E2 klasse is vervangen door een E-F- klasse, die uit vijf teams bestaat. Nieuw in deze klasse is De Koog E2, dat in het najaar nog als De Koog F1 in de F-klasse speelde. Bij de D-E- en de E1-klasse wordt de najaars competitie afgemaakt, gevolgd door een extra competitieronde. Den Burg A: Gollards/Samen Eén, Beatrixlaan 1-39 oneverv'2-58 even, Binnenburg. Burgwal. P v. Cuyckstraat. Elemert, Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat, Groeneplaats. Hogerstraat. Ada van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39, Molenstraat. Molendwarsstraat. Parkstraat. Schilderend 6 en 10, Stenenplaats, Vismarkt. Vogelenzang. Warmoesstraat, West straat, Weverstraat, Pater Witteplein, Zwaanstraat Den Burg A1: Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven, Noordwester, Schoorwal, Vaargeul, Golfslag, Vloedlijn, Zeebries. Duinreep. Den Burg B: Achterom, Bernhardlaan 50-. even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat, Brouwer straat, Drijverstraat, Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, Wilhelmina- laan 37-... oneven 50-120 even, Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145- ..oneven en 60- even, W van Beierenstraat, Boogerd. Jan Dirkszoord. Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles. 48-76 Jonkerstraat. Kogerstraat 59- oneven en 76-even. Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan 1 -35 oneven 2-48 even, Julianastraat, Burdetstraat, Mr. Kraaistr Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr., LieuwstrHof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven, Maricoweg. Schoonoordsingel, Waalderstraat 2- 48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat. Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7, Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even, Slingerweg 21-27. Wie wel eens op bezoek gaat op de psycho-geriatrische afdeling van een verpleeghuis kent de proble matiek van het afscheid nemen van een verdrietige of wanhopige va der, moeder of ander familielid, dat niet begrijpt waarom hij of zij niet mee kan. Waarom die deur, waar achter ieder ander zich vrij schijnt te bewegen, voor hen niet open wil. 'Ik moet naar huis, mijn moeder wacht op me met het eten.' Met woorden is het probleem niet op te lossen, maar met de schilderkwast komt men een heel eind. In de maand januari is hard gewerkt op de psycho-geriatrische afdeling van Verpleeghuis Texel. De wanden en deuren, die in december al van een nieuw fris kleurtje werden voor zien, ondergingen onder de vaardige penseelstreken van Maria Keyser- Duinker uit Den Burg en Gerdie Grabowski-Lap uit Den Hoorn een grondige metamorfose. Kleurri|ke Texelse landschappen van plafond tot vloer wekken de indruk buiten te zijn. Prachtig is de schildering van het Hoornder kerkje in een fictief Texels landschap met tuinwallen en boeten. Doordat het licht er van beide zijden op valt, krijgt deze schildering een bijna glas-in-loodachtig effect. Bij zonder fraai is ook de zee- en strand- hoek in het langgerekte ontvangst gedeelte van de afdeling. Links op de muur de zee en rechts het strand met strandhuisjes en alles wat het strand aantrekkelijk maakt. Beide zijden lo pen uit op de deur naar de volgende afdeling, die als het ware is weg- geschilderd in een openstaand strandhuisje. Er wordt nog gezocht naar een paar mooie rieten strand stoelen, zodat bewoners en bezoe kers echt samen op het strand kun nen zitten. En er komen beweegbare vogels aan het plafond te hangen. De toegang tot de keuken moet ogen als een boerderij, geflankeerd door mooie bomen. Het ligt nog in de be doeling hier een 'echte' nepboom neer te zetten, met een bankje eron der. Een nieuwe lente, een nieuw be hang? Integendeel. De schilderingen maken deel uit van een uitgekiend plan, de PDL-theorie (Passiviteiten Dagelijks Leven). De theorie werd in 1992 geïntroduceerd door Wilma Rabe, ziekenverzorgster en team- leidster in Verpleeghuis De Lelanen te Sneek. In het kort komt het erop neer dat geaccepteerd moet worden dat dementerende mensen bepaalde dingen niet meer doen, maar dat door het creeren van randvoorwaarden ontspanning kan worden bereikt. Bij voorbeeld door het wegnemen van de onrust die de deur naar 'de vrij heid' veroorzaakt. Vooral in de na middag worden veel mensen ge jaagd; ze willen naar buiten, naar huis, er wordt op hen gewacht. Er wordt eindeloos voor de deur ge drenteld. De bewoners zien door het glas iedereen maar lopen, maar zelf kunnen ze met weg. Dat brengt ver driet en frustratie, boosheid en onbe grip. Ook voor vertrekkende bezoe kers is het soms moeilijk een dierbare handenwringend te moeten achterla ten. Door de deuren weg te schilde ren achter een (vertrouwd Texels) landschap, worden ze niet meer als deur herkend, bewoner en vertrek kende bezoeker zijn direct aan el- kaars gezicht onttrokken en het land schap leidt de aandacht bij de dementerende dusdanig af dat ver driet in de meeste gevallen snel wordt vergeten. Gerda van der Pijl, teamleidster van Verpleeghuis Texel, kwam met PDL in aanraking op een bijscholings symposium, waar de resultaten wer den besproken van proeven die in een verpleeghuis in Catzand (Zee land) waren gedaan. De uitkomsten waren dermate positief dat men op Texel direct aan de slag ging. Nadat alle plannen waren doorgesproken, was het zoeken naar een kunstschil der om dit gedeelte van het PDL-plan uit te voeren. Nadat de 'beroeps' wegens te hoge kosten waren afge vallen, werd omgezien naar een an dere oplossing. Marja Keyser zag het maken van een schilderij wel zitten. Maar 'Toen bleek dat het om een heel project ging, vond ik dat toch teveel voor mij alleen en heb ik Gerdie Grabowski gevraagd mee te doen Je kunt nog eens overleggen. Waar zul len we dit, waar zullen we dat. Uiter aard was het plan van het Verpleeg huis, het moest iets Texels worden, maar we waren vrij in de uitwerking en hebben bewust niet een locatie naar werkelijkheid geschilderd, maar juist allerlei Texelse aspecten geno men, zodat er voor iedereen wat herkenbaars is. Gerdie en ik zitten beiden op de TEEVA (Texels Eerste Echte Vrije Academie) en zijn vorig jaar een paar maal buiten wezen schilderen. Zodoende hadden we deze tekeningen al eens gemaakt Dat kwam nu goed van pas.' Beide dames zijn de hele maand januari bezig gewest. Hoewel het schilder werk dus nog maar kort de afdeling siert, is het effect ervan al duidelijk te merken. Leuk waren de reacties van de bewoners tijdens de werkzaamhe den. 'Soms zat er een heel rijtje op stoelen achter ons. "Wat gaan jullie doen?" en dan, als we de kwast op de muur of op het raam zetten: "Wat doen jullie nou? Je mag helemaal niet op de muur smeren." We waren stoute meiden', zegt Keyser lachend. 'Ook leuk was de opmerking van de nachtdienst in het schrift', vertelt Grabowski. 'We hebben zo lekker op het strand gezeten vannacht. En het was zo warm, dat de bikini uit kon.' Waarnemend teamleidster Marjan van der Geest vertelt desgevraagd nog iets meer over PDL. Over de spe ciale matrassen, die zorgen voor op timaal comfort als iemand er voor kiest niet meer op te staan. 'Ze zijn echt alleen voor mensen met een to tale passiviteit', voegt ze er nog aan toe. Ook het 'snoezelen' in de bad kamer (met speciale, bewegende lichteffecten op de muur en een mu ziekje erbij) kan zorgen voor ontspan ning in de belevingswereld van de dementerenden, zodat zij zich weer prettig voelen. 'We proberen zoveel mogelijk in te spelen op hun bele vingswereld. Voor de bruiloft van Willem-Alexander en Maxima heb ben we twee poppen van lingenezaak Zegel geleend en daar een koninklijk bruidspaar van gemaakt. We konden van iemand een bruidsjurk krijgen, uit de tijd van de bewoners hier en ver zamelaar Gerrit Gerrits had precies het juiste gala-uniform. Wat de men sen ervan mee knjgen weet je natuur lijk nooit precies, maar de sfeer was heel plezierig en daar doe je het voor.' Corrie Timmer

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7