Gemeente stelt zich garant voor toekomst van vliegveld Royaal wil verder als commerciële omroep Cjroen '^rnirL- Jexels m het harL, Hotel Elisabeth Hoeve is zeer diervriendelijk... Radiopiraten leggen zichzelf het zwijgen op - Teso genoemd als overname-kandidaat aandelen Piet Daalder hofleverancier Bedreiging blijkt kinderfantasie Bingomiddag AMSTE 'Bouwstop storm in een glas water' Val van steiger Hedendaagse kunst Succes turners TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Regenton nog afhalen? OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11653 DINSDAG 12 FEBRUARI 2002 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 De gemeente moet tijdelijk eige naar worden van de vrijkomende aandelen in de NV Luchtvaartterein als de onderhandelingen met ge gadigden niet voor 1 juli zijn afge rond. Met dat voorstel willen bur gemeester en wethouders voorkomen dat het vliegveld de ifkoopsom van het rijk voor onder- oud aan de banen zou kunnen mislopen. Daarnaast wil het col lege het belang van de gemeente in het vliegveld vergroten. Texel beschikt momenteel over 29 pro cent van de aandelen (153 stuks). Zeventig procent van de aandelen komt dit jaar op de markt, omdat rijk en provincie besloten hebben hun belang in het vliegveld af te stoten. Het rijk bezit 65 procent van de aan delen (343 stuks), de provincie 5 pro cent (27 aandelen). Tegeli|k met de vervreemding besloten beide overhe den eind vorig jaar afkoopsommen aan het vliegveld te verstrekken voor de renovatie van de grasbanen. De provincie zegde zo'n €102.100,- toe, het rijk stelde een bijdrage van bijna €944.000,- in het vooruitzicht. Daar aan werd wel een aantal voorwaar den verbonden. De 343 aandelen van het rijk moeten minimaal €294.957,- opleveren en de loverdracht moet voor 1 juli 2002 ge kegeld zijn. De gemeente houdt er echter sterk rekening mee dat de for- j%ialiteiten voor die datum nog met zijn afgerond. 'Door die aandelen dan Self te kopen, kunnen we voorkomen dat we de investeringssubsidie aan het rijk moeten terug geven', laat een jwoordvoerder van de gemeente we- jten. Uit een ambtelijk stuk van de ge meente blijkt dat NV voldoende mid delen heeft om de aandelen even tueel zelf te kopen, maar is het niet duidelijk welke regels dan in het spel komen. Om problemen te voorko men, wordt het verstandiger geacht dat de gemeente ze, als het nodig is, aankoopt en dat de financiële conse quenties daarvan voor rekening van de NV Luchthaventerrein komen. Volgens de woordvoerder wordt in eerste instantie alleen rekening ge houden met aankoop van de 343 aandelen van het rijk. 'Bij de provin cie is de hitte minder groot.' Bezig Het vliegveld en de gemeente zijn achter de schermen al enige tijd be zig om gegadigden te vinden voor de vrijkomende aandelen. De enige openlijk genoemde kandidaat is tot nu toe Teso Gesprekken over een eventuele overname zijn gepland in maart. Tot nu werden alleen oriënte rende gesprekken gevoerd. Volgens Teso-directeur Rob Wortel moet de veerdienst aankoop van luchthaven aandelen eerst intern nog eens goed bespreken. 'De gemeente ziet ons als potentiele kandidaat. Maar we moe ten er zelf nog over nadenken.' Het college stelt voor dat de ge meente zelf het aandelenkapitaal uit breidt van 29 procent tot 49,9 procent (de helft-min-één). Het college wil niet dat de gemeente meerderheids aandeelhouder wordt, maar wel dat ze invloed houdt op de exploitatie van het vliegveld. Met dat voorstel is een investering van ongeveer €100.000,- gemoeid. Het college spreekt ook nog van een 'tweede scenario' om alles bij het oude te laten, maar vol gens de woordvoerder gaat de voor keur uit naar uitbreiding van het ge meentelijk aandelenpakket. Luchthavendirecteur Ed de Bruijn kan zich vinden in de plannen van het college. De mogelijkheid dat de ge meente na 1 juli tijdelijk de rijks aandelen overneemt, geeft volgens hem wat lucht bij de onderhandelin gen. 'Het geeft een prettig gevoel. Maar het streven is wel om de over dracht toch voor 1 juli afgerond te hebben.' De NV streeft naar aandeel houders die betrokken zijn bij het vliegveld en de continuïteit daarvan hoog hebben staan. Volgens De Bruijn is daarvoor interesse vanuit het Texelse bedrijfsleven. Risico's Het vliegveld staat volgens de ge meente de komende jaren een aan tal risico's te wachten. De motie van de Tweede Kamer om vliegen boven stiltegebieden aan banden te leggen, hangt nog steeds boven het vlieg veld, uitbreiding van activiteiten is moeilijk omdat er geluidszones zijn vastgesteld (Besluit Geluidsbelasting Kleine Luchtvaart) en er wordt moge lijk vennootschapsbelasting inge voerd. Het vliegveld was daar tot nu toe vrij van omdat ze een overheids- NV was. Daarnaast wordt teruggang in de luchtvaart voorzien omdat de brand stof de laatste jaren fors is gestegen en omdat de kleine luchtvaart ont moedigd wordt door maatregelen van de overheid. De Planologische Kernbeslissing Waddenzee en het Structuurschema Regionale en Kleine Luchtvaart kunnen leiden tot nog meer maatregelen. Mocht de minister de vliegverbod-motie uitvoe ren, dan worden nieuwe aandeelhou ders overigens wel gecompenseerd. Dat hebben de NV en het rijk met el kaar afgesproken tijdens de onder handelingen over het afstoten van de aandelen. Volgens de gemeente zijn er aanwijzingen dat de minister de motie wil uitvoeren. Onduidelijk is nog de manier waarop. Het rijk sleutelt nog aan werkbaar compromis. Het feit dat Vliegveld Texel als één van de weinige vliegvelden in het land grasbanen heeft, een groot draagvlak onder de bevolking bezit en sinds 1989 als één van de zeer weinige vliegvelden in Nederland een slui tende exploitatie heeft, worden ge zien als belangrijke pluspunten. De plannen van het college worden maandag 18 februari besproken in de commissie Bestuur en Organisatie. Piet Daalder uit Eierland voelde zich ineens hofleverancier toen hij vorige week het blad 'In de strengen' open sloeg. Dit orgaan van het Koninklijk Warmbloed Paardenstamboek in Nederland (KWPN) bracht een op tuigpaardenliefhebbers afgestemde reportage van Het Huwelijk, waarbij de gouden koets met een aan spanning van zes geselecteerde zwarte paarden uitgebreid in beeld kwam. Eén van de paarden bleek het 14-jarige Gelderse tuigpaard Gigant te zijn, gefokt doorDaalder. Hij heeft het dier aanvankelijk als hengst ge bruikt en hem als 5-jarige verkocht naar Drenthe. De nieuwe eigenaar wilde hem met een ander paard tot span maken, maar dat voldeed niet en het dier werd toen doorverkocht aan de koninklijke stallen. Hij bleef zijn stamboeknaam Gigant houden, maar het is de gewoonte van de ko ningin om al haar paarden ook een door haar zelf bedachte naam te ge ven. In dit geval was dat Adam. Een twaalfjarig meisje dat vrijdag bij de politie aangifte deed dat ze op de rotonde Schilderend/Bernhardlaan was bedreigd door een man met een mes, blijkt het verhaal uit haar duim te hebben gezogen. Haar verhaal veroorzaakte op school veel commo tie en leidde tot ongerustheid bij ouders. Tijdens een gesprek tussen de politie en het meisje, dat in het bijzijn van haar moeder plaatsvond, vertelde ze dat ze het had verzonnen. De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt woensdag een bingomiddag voor Texelse 55-plussers. Daarbij zijn leuke prijzen te winnen, meldt de or ganisatie. Het spel wordt gespeeld in dienstencentrum De Buureton (Molenstraat 2 in Den Burg) en begint om 14.00 uur. Deelname kost 5 euro. Voor dat bedrag krijgen de deelne mers tevens een kop koffie. Maarten Hoogenbosch heeft zijn koeienhotel achter Elisabeth Hoeve aan de Westerweg in ge bruik genomen. De gasten zijn Charbolais-runderen, die in de loopstal van 1120 m2 volop de ruimte hebben en worden gevoerd met natuurhooi van eigen land. Na een of twee keer afkalven worden ze geslacht en merendeels gecon sumeerd door de gasten van res taurant Catharinahoeve. Daar naast komen ze terecht in vleespakketten die aan bedrijven en particulieren worden geleverd. Het bedrijf heeft inmiddels de er kenning als verwerker en produ cent van Texelse producten en zal te zijner tijd de eco-status krijgen. Maarten Hoogenbosch heeft geen tijd om elke dag lange tijd in zijn stal te werken. Automatisering is daarom ver doorgevoerd. De runderen lopen (Foto Ban da Vries) DJ Harry Smit presenteert in de studio van Radio Royaal één van de laatste uitzendingen van het Texelse piratenstation. op een hellende ondergrond, zodat de mest vanzelf naar beneden vloeit en daar mechanisch wordt wegge schoven om opgeslagen te worden. Ook het regelmatig aanbrengen vén vers loopstro gebeurt automatisch. Een op afstand bediende strostrooier, die is voorzien van een messen- trommel, laat regelmatig vanuit de nok van het gebouw fijngemaakt stro regenen. De atmosfeer is de stal is heerlijk fris. De wanden bestaan dan ook niet uit muren maar uit windbreekgaas, een weefsel dat maximale ventilatie geeft zonder dat het in de stal waait. Maar ten Hoogenbosch vindt dat je goed kunt zien dat de runderen zich onder deze omstandigheden lekker voelen. 'Vooral als het hooi gaat regenen, waarbij ze zelf ook worden bestrooid. Dat vinden ze leuk!' Dat de dieren een aangenaam leven hebben is niet al leen van belang uit humanitaire over- De Texelse radiopiraten Radio Royaal en Radio Favoriet staken komend weekend hun uitzendin gen. Directe aanleiding zijn waar schuwingen over een op handen zijnde inval door de Radiocontrole dienst (RCD). Radio Royaal heeft al een tijdje plannen om op legale wijze als commerciële zender ver der te gaan en heeft een zend machtiging aangevraagd. Tijdens een speciale live uitzending, vanaf 22.00 uur vanuit Question Plaza, neemt Radio Royaal komende vrij dag afscheid. Zondag wordt dat vanuit de studio dunnetjes over gedaan. De radiopiraten kennen een rumoe rige geschiedenis. DJ's van het hui dige Radio Royaal startten 17 jaar ge leden onder de naam Radio Action via 104 MHz vanaf Noord-Haffel met hun illegale uitzendingen. Aanvanke lijk alleen in het weekend en de schoolvakanties, maar toen veel luis teraars zich aangesproken voelde door het Texelse element in de uit zendingen, groeide de behoefte aan uitbreiding van de zendtijden. Taxi chauffeurs hielden een inzameling voor een bandrecorder, waarna het station 24 uur per dag de lucht in kon. In de daarop volgende jaren hielden de piraten hun illegale activiteiten kleinschalig. Toen de DJ's dankzij bij baantjes meer geld konden investe ren in hun hobby, steeg de techni sche kwaliteit van de uitzendingen, die voortaan in stereo waren te be luisteren. De geschiedenis van Radio Favoriet, dat uitzendt vanaf de Decibel en Roulette uit de lucht gin gen Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en na enkele maanden werden de uitzendingen alweer her vat. Radio Action werd Radio Royaal en zond uit via een nieuwe zender vanaf het erf van hoeve Akenbuurt, die minder kans op storing gaf. Strenge regels in de studio en inspan ningen om overlast te voorkomen. Nieuwlanderweg, gaat twaalf jaar te rug. Bij deze zender zijn zo'n tien DJ's betrokken. Onrust ontstond toen politie en justi tie in 1992 aankondigden dat het af gelopen moest zijn met 'storende FM-zenders in de Texelse ether'. Hierop volgde een actie onder de luisteraars, waarna een afvaardiging van de piratenzenders duizenden handtekeningen konden overhandi gen aan de toenmalige burgemees ter Schipper. Het kon niet verhinde ren dat de zenders van Radio Action, hadden het gewenste resultaat. Tien jaar verder, een schat aan ervaring en spraakmakende acties rijker, en met een herkenbaar geluid en een grote groep vaste luisteraars willen de vijf tien DJ's uit de illegaliteit treden. Al in 2000 werd het plan opgevat om het piratenbestaan in te ruilen voor een commerciële zendmachtiging. Dit bleek toen niet mogelijk vanwege een bij de Rijksdienst voor Radio communicatie (RDR) lopend onder zoek naar de beschikbare frequentie ruimte. Inmiddels is dat voltooid. Om wegingen, maar is ook een steeds belangrijker economisch gegeven. Steeds meer mensen verlangen dat het vlees dat zij eten afkomstig is van dieren die onder goede omstandig heden hebben geleefd en hebben daar ook meer voor over, vooral als het vlees ook nog 'biologisch' is. Dat is maar goed ook, want de extra Lees verder pagina 5 Gelukkige runderen op het hellend vlak in de nieuwe stal van Maarten Hoogenbosch. (Foto Harry do Graat) Bouwvakkers die werkzaamheden in De Lindeboom verrichten, trok ken zich gisteren weinig aan van een door de gemeente opgelegde bouwstop. Een ambtenaar van de afdeling bouw- en woningtoezicht greep 's tnorgens in, omdat voor bepaalde ingrepen de benodigde bouwvergunning niet zou zijn ver leend. Maar volgens Paul Krugers van opdrachtgever Partex BV be treft het een storm in een glas wa ter. Normaal gesproken is voor interne aanpassingen zoals bij De Linde boom geen bouwvergunning nodig. Maar zodra de constructie van het gebouw wijzigingen ondergaat, moet dat volgens de gemeente wél. Bij de verbouwing van De Lindeboom zag het er steeds naar uit dat de dra gende constructie van het gebouw op zijn plaats kon blijven. Maar tij dens de werkzaamheden bleek dat deze volgens een woordvoerder van de gemeente op enkele punten toch moest worden aangepast. Reden voor deze ambtenaar om na toetsing aan de voorschriften tot een bouw stop te gelasten. Probleem is dat met de aanvraag van de volgens hem benodigde bouwvergunning vele weken zijn gemoeid. Een vertraging die De Lindeboom zeer slecht uit komt. 'Dat begrijp ik en daarom leg gen we dit voor aan het gemeente bestuur. Dat moet dan maar beslissen of er, vooiuitlopend op de vergunning, verder mag worden ver bouwd.' Maar volgens Krugers ont breekt de noodzaak voor een bouw vergunning. Een 73-jarige Duitser is zaterdag naar het ziekenhuis overgebracht, nadat hij bij een val van een steiger op een vakantiepark nabij De Cocksdorp ernstig gewond was geraakt. De man was aan het klussen en had verzuimd zijn steiger vast te zetten. Toen die aan het rollen ging, maakte hij een smak van drie meter. Het slachtoffer raakte in coma. (Advertentie) een aanvraag voor een zend machtiging mogelijk te maken is de vereniging 'Commerciële Omroep Radio Royaal Texel' opgencht. Deze vereniging heeft bij de RDR een ver gunning aangevraagd voor een niet- landelijke commerciële omroep. De verwachting is dat de uitzendingen eind 2002, begin 2003 kunnen wor den hervat. Momenteel wordt onder zocht of het station in de tussenlig gende periode via het Texelse kabelnet kan uitzenden. Na het feestje vnjdagavond in Question Plaza houden de DJ's zondag een grote afscheidsuitzending in de stu dio van Radio Royaal. Vanaf 17.00 uur zijn non-stop oude fragmenten te horen en vanaf 20.00 uur neemt de voltallige groep medewerkers af scheid van de luisteraars. Om mid dernacht gaat de knop van de zen der definitief om. Over een afscheidsuitzending van Radio Favo riet, waar ook zondag de stekker er uit gaat, is nog mets bekend. Een museum met wisselende expo sities en werk dat misschien vong jaar is gemaakt, maar zeker niet ouder is. Kortom: een museum voor heden daagse kunst. Dat is een vurige wens van de kunstenaarsgroep Waantij, die voor dat doel een stichting in het le ven heeft geroepen. Pagina 2 Alle elf turners van Gymnastiek vereniging Texel die zaterdag in sporthal Ons Genoegen deelnamen aan het regiokampioenschap van Noord-Holland hebben zich in de eindrangschikking bij de eerste vier van hun categorie weten te plaatsen. Voor Sil Gaaff (niveau 'instap, los 6') en Edwin Zwaneveld (senior, los 1) was zelfs de hoogste eer weggelegd. Zij eindigden op de bovenste trede van het ereschavot. Pagina 3 (jrtu "Zwartujinth bet bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 IM-(Advertenie) GEMEENTE TEXEL Uw laatste kans: Vrijdag 15 februari van 10.00-12,00 uur. Buitendienst gemeente R. Keijserstraat, Den Burg

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1