Beroemde kunstenaars vormen inspiratiebron voor 'Jatwerk' teso t Waantij wil museum voor hedendaagse kunst Dieren als 'dwaze moeders' in bibliotheek 1-1-2 Agenda Blik vanger Bruid, koning, keizer, schuttermajoor Zwemdiploma's TEXELSE 2 COURANT |Wat ik zeggen wou.. Nogmaals Does Fred Bakker eigenaar hotel De Zwaluw Bingo in Bethel Cursussen bij De Witte Engel Niet Piet maar Jan oud Papier Dinsdag 12 februari: In het gemeentehuis in Den Burg begint om 19.30 uur een vergade ring van de gemeenteraad. Deze wordt rechtstreeks uitgezonden via Radio Texel (106.1 FM). De afdeling stambomen van de His torische Vereniging komt om 20.00 uur bi|een in Tusse de Banke aan de Groeneplaats in Den Burg. De Historische Vereniging houdt een bibliotheekavond in Tusse de Banke aan de Groeneplaats in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Monsters co (aanvang 19.00 uur). Lord of the rings (19.30 uur) en Discovery of Heaven (21.00 uur). Woensdag 13 februari: In De Buureton (Molenstraat 2, Den Burg) begint om 14.00 uur een bingomiddag voor 55-plussers, ge organiseerd door de Stichting Wel zijn Ouderen Texel. Deelname kost 5 euro. In Cinema Texel draaien Monsters co. (aanvang 14.00,16.00 en 19.00 uur), Minoes (14.30 uur), Lord of the rings (19.30 uur) en Discovery of heaven (21.00 uur). Donderdag 14 februari: In het gemeentehuis komt om 14.15 uur de commissie Geluidhinder Vliegveld Texel bijeen voor een openbare vergadering. In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. In de Aleph (Weverstraat 54 in Den Burg) is van 20.30 tot 21.15 uur me ditatie en mantra zingen voor de wereldvrede. Voor informatie: tel. 319449. De Muziek- en Dansschool Texel houdt vanaf 18.45 uur voorrondes van het Solistenfestival. Deze vin den plaats in de voorspeelruimte van dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den F" Burg. In Question Plaza begint om 20.30 I uur een folkconcert van de Tannahill I Weavers uit Schotland In Cinema Texel draaien Lord of the rings (aanvang 19.30 uur) en Discovery of heaven (20.00 uur). Vrijdag 15 februari: In theater Klif 12 in Den Hoorn brengt de cabaretgroep Vrouw Hol land het programma 'Vet' Aanvang 20.30 uur, toegang 11,35 euro. Piratenzender Radio Royaal (104 FM) verzorgt ter gelegenheid van j haar afscheid vanaf 22.00 uur een live-uitzending vanuit discotheek Question Plaza in Den Burg In Cinema Texel draaien Discovery J of heaven (aanvang 18.45 uur), c Ocean's eleven (19.00 en 21.45 uur| en Lord of the rings (21.30 uur). I TESO zet vri|dag van 9.35 tot 16.05 l uur twee boten in en verzorgt dan t ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Er a worden geen wachttijden verwacht, f Nadere informatie kan worden inge- t wonnen via tel. 0222-369600 of e- mail info@teso.nl. De veerdienst heeft ook een eigen website: www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschild r Di. 12 9.05 en 21.05 u. Wo. 13 9.17 en 21.25 u. Do. 14 9.20 en 21.55 u. Vr. 15 9.40 en 22.35 u. Za. 16 10.07 en 23.00 u. Zo. 17 10.27 en 23.36 u. Ma. 18 10.50 en 23.50 u. Di. 19 11.00 en - u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer- i der hoogwater. De zon komt 20 februari op ij om 7.44 uur en gaat onder om 18.01 uur; 12 i r februari nieuwe maan; 14 februari springtij I We zuchten nog wat na over de bruid, de bruidstranen, de al of niet verminkte bruid. De gelukkige prins en zijn keuzes. Het sprookje en de schaduwkanten. En ondertussen zijn de twee koningskinderen in de sneeuw aan het spelen en tellen de mensen om hen heen hun euro's. Er zijn winst- en verliesrekeningen. Amsterdam is er niet rijker op ge worden, wel populairder. Sommige weekbladen zijn er wel degelijk rij kervan geworden, maar die hebben dan ook nachten doorgehaald. Ne derland stond al hoog in de belang stelling en dat houden we er voor lopig in. Een land waar nu weer gedonderjaag losbreekt over het niet willen dragen van een vlag, over het afwezig zijn van een Neder landse ploeg bij een indrukwek kende openingsceremonie, zo'n land kan rekenen op veel belang stelling. En dat terwijl het om schaatsen gaat en zelfs Alexander op de schaats zijn Maxima ten hu welijk vroeg. We zijn met te peilen met onze vrije onvrijheid. Sommige bladen azen op 'de plaat jes in de sneeuw' en wij vertellen maar met wie van de Texelse Cou rant is afgereisd om 'de speciale foto van deze maand' te maken. Maar eigenlijk weten we allemaal wel wie dat is. Er is maar één Texelse journalist die Iets verder dan de grenzen van Den Helder kijkt. Het wordt vast een super foto, want het oranjebelang geldt toch ook voor Texel. Stel dat Maxima hier een leuk zomerhuisje gaat huren voor het hopelijk komend gezinnetje. Het zou kunnen. De Waddeneilanden behoren nog steeds tot een menge ling van doe-maar-gewoon en van een gezond snobisme. Zoiets als 'wij hebben de wadden, wie heeft dat'. Waarom zou je ver van huis gaan wanneer de parels voor het oprapen liggen? En gelukkig, zo horen wij, heeft het Texels dualisme wel zijn grenzen. Gemeentesecretaris en raadsgnffier samengeperst in één en dezelfde personage. Kan dat wel? Dat wordt wederom euro's tellen en die moe ten we toch al zo vaak tellen. Het kan niet, dat wil ik als simpele bur ger nu alvast zeggen. Zulke dingen kunnen met. Maar gelukkig dachten er adviseurs mee van een of ander indrukwekkend bureau en die heb ben beweerd, na mogelijk wat lu dieke trucs te hebben uitgepro beerd, dat het allemaal heel duidelijk moet zijn op welke ambte lijke steunpilaar, namelijk de griffier, de raadsleden kunnen terugvallen! Zoiets als Beatrix voor Méxima. Texel kan niet duidelijk genoeg zijn. Er warrelt al verwarring genoeg nu de WD pleit voor de bouw van meer vrijstaande huizen. Zijn die voor de zoekende jongeren bedoeld mis schien? Het golft van gevoelens over het raadhuis, waar natuurlijk ook die raadsgriffier zich beraden moet. Er dreinen licht verminkte en op de situatie aangepaste kinderversjes in mijn hoofd. Ik word edelman, bedel man, dokter, pastoor, koning, keizer schuttermajoor..Schermutselingen, het leven is vol van schermutselin gen. En juist nu krijg ik 'Het Beto verde Boek' in handen, voor het eerst uitgegeven in 1900. Het ver scheen ooit in Het Drakenboek van Edith Nesbit. Kleine Casper moet opeens koning worden, omdat hij de achter-achter-achter-achter- achterkleinzoon van de laatste ko ning blijkt te zijn. De nieuwe koning ontdekt de grote bibliotheek van zijn over-over-over-over-overgrootva- der. Maar omdat er gedacht wordt dat de oude koning wel eens een to venaar geweest zou kunnen zijn, mag Casper niet aan de boeken komen. Je weet nooit of er tover boeken tussen zitten. Natuurlijk kan hij het niet laten een boek te pakken: Het Betoverde Boek! Zoiets als die ene appel voor Eva en Adam was. Er is werkelijk niets nieuws onder de zon, de verboden vrucht is de meest aantrekkelijke, ook onze Alexander weet daar van. Ach Texel, als we nou eenmaal een ander raadhuis hebben, in de vuurtoren bijvoor beeld, en we maken iemand ge woon de baas. Dan zingen we in koor: Hij wordt edelman bedelman dokter pastoor, koning keizer raads griffier en schuttermajoor! Laat Sliedrecht de dingen zelf uitzoeken. Een eiland regeren is iets anders dan onder de rook van Rotterdam moeten redetwisten. Dana Rover Joop Rommets Leden van zwemclub TX'71 hebben zaterdag in Calluna afgezwommen voor de verschillende zwem- onderdelen. De geslaagden zijn: C-diploma: Myrthe de Haan. Joyce Zijm. Axel Gommans. Sacha Drijver, Sjoerd-Hessel Stapersma. Zwemvaardigheid 1: Mariëlle Blauw, Tamara Kuip, Vera Seegers, Bonnie de Boer. Balvaardigheid 1: Jeroen Stapersma, Elske van Raaphorst, Lies Lemstra, Gwen Gommans, Rick van der Wal. Kunstzwemmen 1: Maneke van der Vis, Ramon Reij, Marinka Diks, Yvonne Huisman, Joerie van Mierlo, Ruben Legierse, Nicole van Beek Nostal gische zwemslagen 1: Jasmijn Cécile van der Burg, Joene van Mierlo. Karlijn van der Burg. Snorkelen 1: Jasper Diks, Rianne van Uere, Rosa-Lynn de Boer, Sander Legierse. Sil Gaaff, Sverre Eschweiler, Evelien Dekker, Wiep Boer- sen, Yessica Haker, Rianne Elizabeth Hopman Springen van de plank 1: Marieke van der Vis, Mari|n Betsema, Morten Eschweiler, Jeneesiya Ponniah, Jeneesh Ponniah. Werner Kuip, Nicole van Beek Kunstzwemmen 2: Marinka Oskam, Patrick Hollenberg, Lucie Burgman Snorkelen 2: Kevin van der Burg, Marit Ver- kaart, Nadja Welmoet Pluylaar, Marit Rijk. Springen van de plank 2: Sander Diks, Patrick Hollenberg. Balvaardigheid 3: Ruda-Ann Vledder, Kim Vlaming, Yasmiin Moonen, Vin cent Brozius. Simon van der Zee. Maikel Pool, Renske van Raaphorst. Nostalgische zwem slagen 3: Leome Kiewiet. Springen van de plank 3: Daan Dekker, Kjm van Egmond. Snorkeldiploma A: Jasper van de Sande 'Dwaze moeders' is de titel van één van de twintig etsen waarmee kun stenares Leny van 't Noordende ex poseert in de Openbare Bibliotheek in Den Burg. Ze maakte het werk niet in het kader van Het Huwelijk, tussen Willem Alexander en Maxima, zoals menigeen wellicht zal denken, maar naar aanleiding van de mkz-crisis, toen veel dieren werden afgemaakt. De dieren die overbleven, de nabe staanden, staan op de ets afgebeeld met een witte hoofddoek om, net als de Argentijnse moeders die een kind of hun man verloren. 'Het zijn alle maal dieren die ten dienste staan van de mens. Daarom staat er bijvoor beeld ook een aap op. Die worden gebruikt als proefdier. Maar als de mens iets terug kan doen, geeft hij niet thuis. In die zin is het een aan klacht. Als ik zie dat honderden die ren op een boerderij worden geruime dan schaam ik me dood. Een beefjf betrokkenheid in de kunst, dat mas best.' De expositie in de bibliotheek is noc te zien tot 1 maart. DINSDAG 12 FEBRUARI 2002 Frans en ües Pieterse openden de tentoonstelling met een toepasselijk lied. Achter hen de deelnemende kunstenaarsCaroline Ser- ton. Ineke Kuiper. Patrick Tanghe, Dimitri Gazan en (met dochterEric Hercules. Op de voorgrond één van de kunstwerken van Her cules, getiteld 'Het Laatste Avondmaal'. Een museum met wisselende ex posities en werk dat misschien vorig jaar is gemaakt, maar zeker niet ouder is. Kortom: een museum voor hedendaagse kunst. Dat is een vurige wens van de kunstenaarsgroep Waantij, die voor dat doel een stichting in het leven heeft geroepen. De oprichtingsakte passeert waar schijnlijk deze week nog bij de no taris. De plannen zijn nog allerminst uitge werkt en het kan nog jaren duren voor het museum er staat. Maar als het aan Ineke Kuiper, Caroline Serton, Patrick Tanghe, Dimitri Gazan en Eric Hercules ligt. komt het er zeker. Dat er al meerdere galeries op het eiland zijn en er te zijner tijd ook nog een beeldentuin bijkomt, is geen bezwaar volgens hen 'Meer dan bijvoorbeeld Het Posthuys willen we Texelaars de kans geven te exposeren. We willen er sowieso veel mensen bij betrek ken, om het fris, jong en experimen teel te houden. Maar we zijn geen concurrenten van de bestaande ga leries. Als zij mee willen denken, zijn ze welkom', vertelt Gazan. De stichting stelt zich ook ten doel andere projecten te organiseren, zo als het vorig jaar gehouden 'In Situ', waarbij huiskamers en tuinen werden getransformeerd in kunstwerken. Komende zomer staat 'Cabanes' op het programma, waarin strandhuisjes een rol spelen. Gazan: 'Wil je in aan merking komen voor subsidie voor zulke projecten, dan is het noodza kelijk dat je een rechtsvorm hebt. Bovendien kan de stichting ons werk uit handen nemen. Wij vinden het al lemaal heel leuk om van alles te be denken, maar met de organisatie is een hoop werk gemoeid. Als we niet alles zelf hoeven te regelen, komen we meer aan ons eigen werk toe.' Om die reden nemen de leden van Waan tij zelf geen zitting in het stichtings bestuur, dat zal bestaan uit Tine Vis ser, Henk Noorlander, Nettie van de Brake, Dirk Breedveld en oud- Texelaar Stefan Boom 'Maar uiter aard zijn het allemaal mensen die ongeveer dezelfde ideeën hebben als wij, anders hadden we ze met ge vraagd om zitting te nemen.' Jatwerk De oprichting van de stichting werd zaterdag in Tusse de Banke bekend gemaakt, voorafgaand aan de ope ning van de tentoonstelling 'Jatwerk'. De vernissage trok een hoop belang stellenden, die 24 kunstwerken te zien kregen. Zoals de naam al doet vermoeden, heeft een deel van de kunstenaars zich flink laten inspireren door beroemde collega's. Dat geldt vooral voor Ineke Kuiper en Eric Her cules. Kuiper heeft leentjebuur ge speeld bij onder anderen Manet, van wie ze een schilderij in verschillende vormen heeft nagemaakt. Dat heeft ze echter nergens helemaal precies gedaan. In de meest gedetailleerde vorm zijn alleen de kleuren anders, omdat ze het tafereel niet overdag maar bij maanlicht heeft gesitueerd. En in de meest afwijkende vorm res teren alleen nog de meest cruciale (Foto Joop Rorrvrots) lijnen en zijn ook alle kleuren verdwe nen. In de 'tussenliggende' stadia wordt de vorm steeds abstracter. Of figuratiever, afhankelijk van de volg orde waarin de toeschouwer ze be kijkt. Grappig aan de serie is dat het schildenj ai eens voor een platenhoes was gebruikt door Bow Wow Wow, een punkgroep uit de jaren tachtig, en dat Kuiper eerder met deze versie van het werk kennismaakte dan met het schilderij van Manet zelf. 'Eigenlijk heb ik het dus twee keer gejat', aldus Kuiper. Ook Hercules heeft op een bijzondere wijze gebruik gemaakt van het werk van bekende kunstenaars. 'Auf wiedersehen Klimt', 'Arrividerci Botticelli' en 'Adieu Degas' zijn drie werken die min of meer een serie vormen en waarin Hercules de perso nages uit drie beroemde doeken van genoemde kunstenaars heeft 'ge licht' en ze in een andere achtergrond heeft geplaatst. Dat heeft hij zeer zorgvuldig gedaan, want niet alleen de houding van de figuren is dezelfde als op het origineel, maar zelfs de lichtval. Bij het bekijken bekruipt je een vreemd gevoelalsof je de schut terij uit Rembrandts Nachtwacht te rugziet in een discotheek of een par keergarage. Een vergelijkbaar gevoel had Hercules toen hij zijn schilderijen maakte. 'Het was best eng. Eigenlijk ben je aan het jatten en je vraagt je steeds af of dat wel mag. Als je dat heel exact doet in ieder geval niet. Dan ben je zelfs strafbaar. Het was in ieder geval heel spannend.' De anderen zijn over het algemeen minder direct geïnspireerd. Bij hen slaat de term 'jatwerk' vooral op het gegeven dat hun werk het resultaat is van noeste handen('jatten')arbeid. Interessant zijn de verhalen die de kunstenaars er zelf bij te vertellen hebben. Een bezwaar is wellicht dat de minder geoefende kunstkijkers die hun uitleg moeten missen veel min der van de schilderijen zullen begrij pen. Voor hen blijft echter genoeg te genieten over, want aan de tentoon stelling is in alle gevallen duidelijk af te lezen dat ze is gemaakt door vak mensen. Caroline Serton exposeert drie tekeningen, met de titels 'Kroos analyse', 'Slootplasma' en 'Bloed- analyse^ Ze zijn gemaakt nadat de kunstenares het ijzerhoudende en soms oranje gekleurde water in de sloot langs het Skillepaadje had ge zien. 'Het water had een beetje de kleur van bloed. En omdat de Skilsloot in de VOC-tijd ook een soort levensader vormde, zag ik wel over eenkomsten. In bloed én in slootwa ter zit veel onzichtbaar leven. Ook dat is een mooie overeenkomst.' Om het verhaal compleet te maken, stelt Ser ton binnenkort werk ten toon bij de Bloedbank in Amsterdam. Een hele eer. die ook de hoofdpersoon in de roman Turks Fruit van Jan Wolkers te beurt viel. 'Je zou het niet denken, maar de Bloedbank heeft een heel bijzondere kunstcollectie. Ze hebben er bijvoorbeeld heel veel van Corneille.' Ledematen en andere lichaamsdelen keren steeds weer bij Dimitri Gazan. Eén van zijn drie werken is driedimensionaal en bestaat uit voor werpen die als het ware uit het schil derij steken. De uitsteeksels, waarvan het de bedoeling is dat de kijker ze aanraakt, zijn gemaakt van vreemd aanvoelende materialen. Het werk vormt een voorstudie van de andere twee, die opvallen doordat er zo wei nig op staat. 'M'n eerste werk be stond soms uit wel tien lagen verf. Nu ben ik steeds meer op zoek naar de leegte. Het probleem bij deze expo sitie is dat de achtergrond van mijn werken maagdelijker wit zijn dan de muur waarop ze hangen. Daar had ik geen rekening mee gehouden.' Met een grijns: 'In mijn eigen museum zijn de muren straks spierwit.' Burka Eén van Patrick Tanghes werken is te zien in een donkere ruimte achter een gordijn, waar een vrouwenfiguur in burka zit en de kijker dient plaats te nemen op een bankje, van waaraf hij een diaprojector kan bedienen. Wie dat doet, ziet op een scherm de kunstwerken die elders in Tusse de Banke hangen. Deze zijn echter flink verminkt, doordat de kijker alleen een fragment ziet, waarover bovendien allemaal horizontale en verticale lijnen lopen. 'Dit is ongeveer wat een moslimvrouw met een burka ziet door het kleine vakje dat met een sluier is bedekt. Haar blikveld is danig ver kleind', licht de kunstenaar toe. Tanghe staat er om bekend graag een loopje met religie te nemen. Twee jaar geleden ontstond een rel toen hij ter gelegenheid' van de manifestatie Kunst in Zee een afbeelding van de gekruisigde stripfiguur Lambik in de hervormde kerk van Den Burg had gehangen en het kerkbestuur het werk liet verwijderen. 'Jatwerk' is nog te zien tot en met 26 februari. Tusse de Banke is in die periode op vrijdag, zaterdag en zon dag geopend van 12.00 tot 16.00 uur en 's zaterdags van 10.00 tot 14.00 uur. «erwnwuorvklijiVhJ tan Je m Ik vind uw gedachten over de gevol gen van een multiculturele samenle ving nog steeds niet fris. U stelt dat dit leidt tot geweld, verkrachting en inmiddels ook tot moord en dood slag, alsof dat niet zou plaatsvinden in een samenleving met uitsluitend één cultuur. Als wij uit humanitaire overwegingen mensen met een an dere achtergrond in ons land binnen laten, dan leidt dit met automatisch tot de door u genoemde gevolgen. Natuurlijk zitten er binnen deze groep helaas mensen die zich met volgens de wet gedragen, maar dit geldt ze ker ook voor de autochtone bevol king. Maar om alle geweld en derge lijke af te schuiven op ons toelatingsbeleid vind ik erg kortzich tig. We moeten er voor waken dat we in ons land niet de onfrisse ideeen van Pim Fortuyn gaan aanhangen, want waar dat toe kan leiden hebben we helaas in de vorige eeuw aan den lijve ondervonden. Dick Bakker, Alkmaar. Theo van Hoorn (62) uit De Koog heeft zijn hotel De Zwaluw aan de Kamperfoelieweg in De Koog ver kocht aan de 34-jarige Fred Bak ker, thans nog exploitant van Duin restaurant Juliana aan de Badweg. De nieuwe eigenaar zal het bedrijf voorlopig op de bestaande voet voortzetten. De in Appingedam geboren Bakker kan bogen op ruime en veelzijdige horeca-ervaring. Hij begon als kok in Luxemburg, was in militaire dienst vervolgens hofmeester en woonde en werkte jaren in Zwitserland, waar hij diverse cursussen volgde en de hotelschool doorliep. In Oberhofen was hij bedrijfsleider van een top restaurant, totdat dit werd verkocht en hij terugkwam naar Nederland, waar hij werkte in horecabedrijven in Assen, Aalsmeer en Amsterdam. In laatstgenoemde stad was hij chef van het chique restaurant Residence Fontaine Royale. In november 1999 kwam hij naar Texel om Duin restaurant Juliana te exploiteren. Tot dat hij in een horecavakblad de ad vertentie zag waarin De Zwaluw te koop werd aangeboden. Met bemid deling van Makelaardij Eelman Van Heerwaarden kwam hij snel tot zaken met Van Hoorn. Bakker wordt enig eigenaar van de holding en de beslo ten vennootschap waarin De Zwaluw is ondergebracht. Theo van Hoorn, die sinds 1970 eigenaar was van het 64 bedden tellende bedrijf, zet een punt achter zijn horecabestaan. Hij verhuist binnenkort naar een nieuw bouwwoning aan de Beatrixlaan in Den Burg. Buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland biedt woensdag 20 fe bruari onderdak aan een bingo en een verloting, georganiseerd door de hervormde vrouwengroep 'De Duin roos'. De opbrengst is bestemd voor Bethel. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Bloemen en Pasen vormen het thema van de nieuwe cursussen van De Witte Engel. Creatievelingen kunnen er terecht voor het maken van onder meer een bloemenkralenarmbandje, een voorjaarspannenlap en paastuultjes. In totaal worden tot en met 3 april zeventien cursussen aan geboden. De meeste duren zo'n twee uur, deelname kost bijna altijd 5 euro. De kosten voor het materiaal komen daar nog bovenop. Voor kinderen zijn er knipkaarten die korting bieden. Cursusprogramma zijn verkrijgbaar in de winkel (Bmnenburg 15 in Den Burg). Meer informatie kan ook wor den ingewonnen via tel. 310387. In het artikel over de rattenbestrijding op Texel noemden wij Piet Vennik als een der gemeentelijke plaagdier- bestrijders. Bedoeld was: Jan Vennik. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg Men wordt verzocht dit vóór 19.0Óf uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier- wagen komt in de volgende straten 2. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat De Zes, Schoonoordsingel Wagenmakerstraat, Witte Kruis- laan. DAAR RED JE LEVENS MEE

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2