Duurzaam, sober en rem op aantal ambtenaren 'Behoud school belangrijk voor leefbaarheid' Jongerentoerisme baart CDA zorgen Strandvonder vindt dode witsnuitdolfijn .TEXELSE J CouRANT' Donatus in de race voor prijs provincie Laatste kans op regenton Elisabeth Hoeve Tesselhuus kan berging bouwen (o) ^[ieuw bloed Programma zaalvoetbal (Fofo Jeroen van Hattum) laten zien. DINSDAG 12 FEBRUARI 2002 Geen zondagopenstelling voor winkels, maar wel een gemeente lijke 'koopavond'. 'Openstelling van het gemeentehuis voor één avond per week kan bijdragen aan verdere kwaliteitsverbetering', vindt het CDA, dat zaterdag in De Lindeboom het partijprogramma presenteerde. De partij maakt zich grote zorgen over het jongeren toerisme op Texel en wil dat er vol doende overnachtingsmogelijk heden beschikbaar zijn voor deze groep. Jongeren die op de reguliere cam pings worden geweigerd, zoeken nu hun toevlucht op de noodcamping. Vervolgens gaat de beheerder hard aan de slag om een plekje voor deze categorie te vinden Vaak lukt dat, maar met altijd. Niet erg gastvrij, vindt het CDA, dat daarom bij de gemeente wil aandringen op een betere opvang voor jeugdige kampeerders. Daar mee snijdt de partij een schijnbaar onoplosbaar probleem aan, waarover al lang wordt geklaagd- Jongeren, zeker grote groepen, die na een avondje stappen luidruchtig over de camping trekken en kamperende gezinnen en ouderen uit hun slaap houden, zijn een schrikbeeld voor mening campingbeheerder. Het CDA wil in ieder geval vasthouden aan een minimumaantal slaapplaatsen, maar daarmee is het probleem niet opge lost. Met name kandidaat Cees Maas. jarenlang beheerder van de noodcamping, is vertrouwd met de problematiek. Hij signaleert een verscherping van het toelatingsbeleid bij de RST, maar ook bij andere cam pings. Probleem is echter dat de ge meente de campings niet kan ver plichten hun regels aan te passen ten voordele van de jeugd. Daarom pleit het CDA ervoor dat rugzaktoeristen wat langer op de noodcamping kun nen verblijven. Het wegsturen van jonge toeristen, kan daardoor tot het verleden behoren, aldus de partij. Raadhuis In het partijprogramma pleit het CDA voor een duurzaam, maar sober be leid. De partij wil de gemeentelijke belastingen alleen trendmatig ver hoogd zien. 'Alleen zeer zwaarwe gende redenen kunnen tot een ander besluit leiden.' De christen-democra ten maken zich grote zorgen over het toenemend aantal ambtenaren bin nen het gemeentehuis. Het CDA pleit voor een kleine, maar kwalitatief goede overheid met een 'voorwaardenscheppende taak', waarbij bedrijfsmatig handelen het uitgangspunt moet zijn. 'Waar moge lijk moeten taken worden uitbesteed aan derden.' Het CDA vindt nieuw bouw van het raadhuis alleen verant woord als daarvoor een planologi sche reden is. Of die er is, hangt af van de publieke discussie over het centrum van Den Burg, die de Texelaars is toegezegd. Behandeling van bezwaarschriften, dat nu achter gesloten deuren plaatsvindt, moet voortaan tijdens een openbare zitting gebeuren em onder leiding van een onafhankelijke voorzitter. Alleen als daarvoor zwaarwegende argumenten zijn, moet de hoorzitting achter geslo ten deuren plaatsvinden. Het CDA ziet lichtreclames en -snoe ren in de centra van Den Burg en De Koog als storende elementen. De partij wil een afweging tussen econo mische belangen en handhaving hier van. Het CDA bepleit een alternatief voor de gemeenschappelijke huis vesting van hulpdiensten. 'De brand weer heeft recht op een passende huisvesting, maar de gezamenlijke huisvesting lijkt ons risicovol en be perkt de eigen zeggenschap van de gemeente in deze organisatie.' Snelheidscontroles hebben de voor keur boven verkeersremmers, zegt het CDA. Ten aanzien van de fietspa den pleit de partij voor korte verbin dingen tussen de fietspaden. Zoals een schelpenpad tussen de wegen naar paal 9 en het Jan Ayeslag en van het doodlopende wegje vanaf de Pontweg naar hoeve Aurora en het Waalenburgerdijkje. Het CDA signaleert dat de visserij en de landbouw onder druk staan en pleit voor ondersteuning van deze bedrijfstakken. Bij het voorbereiden van gemeentelijk beleid moeten on dernemers en hun organisaties wor den betrokken, zeker als het om nieuwe initiatieven gaat. Duurzame ontwikkelingen willen en kunnen stimuleren en ook mogelijk maken. Een beleid dat daarnaast kwetsbare groepen ondersteuning biedt. 'Texels eigen schaal en her kenbaarheid moet hierbij geen ge weld worden aangedaan.' De partij is voor een gemeentelijke bijdrage van een gemeenschappelijk huisvesting van de welzijnsmstellingen bij de OSG, mits deze leidt tot schaal voordelen voor alle betrokken par tijen. Het bij de kanjerprojecten op genomen bedrag is voor het CDA het maximum. De partij steunt het opzet ten en onderhouden van de tuin bij hoeve Brakenstein, mogelijk als werkervaringsproject. Publieke toegankelijkheid is een voorwaarde voor subsidieverlening. De kandidaten van het CDA. op volgorde van René Boogaard, Simon Vlaming, Cees Maas, der. Het maken van goed jeugd- en jongerenbeleid moet in overleg met ouders, dorpscommissies, scholen, sportinstellingen en andere betrok ken organisaties. Het CDA bepleit een grotere steun voor uitkeringsgerechtigden die aan het werk willen. En een ruimhartiger minimabeleid mag met tot gevolg hebben dat aanvaarding van werk netto mets oplevert als gevolg van het wegvallen van kwijtschelding, huur subsidies en dergelijke. Ten aanzien van de Wet Voorzieningen Gehandi capten: het beheersen van kosten is noodzakelijk, maar mag niet ten koste gaan van een redelijk voorzieningenniveau. Particuliere ini tiatieven voor kinderopvang mogen wat betreft het CDA worden onder steund. De partij kijkt met enige zorg naar initiatieven op het gebied van milieu- en waterbeheer. 'Onderlinge afstemming is noodzakelijk.' De par tij bepleit verschillende maatregelen op gebied van volksgezondheid. Het woningtekort en de soms moei zame relatie tussen de Stichting Wo- plaatsing op de lijst: vlnr: Nel Eelman, Jan Koolhof, Marian Merkelbach, Gerard Weijers, Gerda Hin, Hank Witte, Axel Lap en Anja van der Heide. Op de foto ontbreekt Ben Daal- (Foto Gerard Timmerman) nen Texel (SWT) en de gemeente gaat de partij aan het hart. Met name op het gebied van jongeren- en seniorenhuisvesting wordt gepleit voor samenwerking. Ten aanzien van het landschap: ontsierende opslag in het buitengebied moet worden te gengegaan. Ter behoud van stolpen gaat het CDA onder strikte voorwaar den akkoord met twee inpandige appartementen. De mogelijkheden voor het bouwen van ontsierende schuren in het buitengebied moeten minimaal worden. Bespreekbaar is de vestiging van supermarkten op bedrijventerreinen, omdat daar vol doende parkeergelegenheid wordt geboden. Het CDA constateert dat er op het gebied van de winning van alternatieve energie nog teveel onduidelijkheden zijn. Daarom wordt nog geen standpunt ingenomen over windenergie. Draagvlak onder de Texelse bevolking en een technisch onderzoek zullen van invloed zijn op het in te nemen standpunt. Als er windmolens moeten komen, dan liefst geconcentreerd in één gebied. Als mogelijke locaties worden het NlOZ-poldertje en Oudeschild ge noemd. In hoeverre de mening van nieuwkomer Gerard Weijers - die als raadslid voor Texels Belang tegen windmolens was - aansluit bij de ove rige CDA'ers, die zich eerder pro windmolens uitlieten, zal blijken. 'Bin nen onze fractie was en is ruimte voor meningsverschillen, maar we probe ren wel eendrachtig naar buiten te komen', formuleert fractievoorzitter Jan Koolhof. Inzake de oplopende uitgaven van de gemeente, bepleit het CDA een dis cussie over de basistaken die de ge meente zou moeten vervullen. Een verbeterd budgetbeheer, uit besteding of privatisering van taken en het toepassen van marktpnncipes moeten bijdrage aan een solide finan cieel beleid. Dat betekent ook meer eigen verantwoordelijkheid voor bur gers: gebruikers draaien in principe zelf op voor de kosten van voorzie ningen en dienstverlening door de gemeente. Bij aanbesteding dient de procedure open en doorzichtig te zijn. Zuivelboerderij Sint Donatus bij Den Hoorn is genomineerd voor de prijs 'maatschappelijk ondernemer van het jaar 2002'. De prijs is een initiatief van de provincie Noord- Holland. Ook twee andere agrari sche bedrijven uit de provincie zijn genomineerd. De vraag of Donatus de prijs gaat winnen, beantwoordt gedeputeerde Economie, Land bouw en Europa Bob Verburg op donderdag 28 februari. De prijs gaat naar de ondernemer die er volgens de jury het beste in is ge slaagd om 'bewust en structureel in houd te geven aan haar maatschap pelijke rol, op een wijze die verder gaat dan de wet verplicht en die leidt tot toegevoegde waarde voor de on derneming en de maatschappij'. Op de biologisch-dynamische boerdenj, die in 1975 werd gestart, worden zo'n 140 verschillende producten voortge bracht en werken acht medewerkers. Het bedrijf kreeg van het ministerie van Financiën het predikaat 'Educa tief' en heeft in de doelstelling staan het verzorgen van opvang en zorg voor mensen en het produceren van biologisch-dynamische producten. Binnen die doelstelling worden tal van mensen begeleid naar de terug keer in het normale arbeidsproces en een plaats in de maatschappij. Wie bij de gemeente een regenton heeft besteld maar deze nog met heeft afgehaald, krijgt nog één kans. Vrijdag 15 februari kan men van 10.00 tot 12.00 uur terecht bij de buiten dienst van de gemeente aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg. Ondanks herhaalde oproepen staan 49 tonnen nog op hun toekomstige eigenaar te wachten. Niet afgehaalde regen tonnen gaan na vnjdag weer retour naar de leverancier Overigens is de actie 'Een ton voor water' met meer dan 300 reacties succesvol verlopen. VERVOLG VAN PAGINA 1 ruimte die per dier nodig is en het voer met het vereiste keurmerk, wer ken kostenverhogend. Rundvlees van Hoogenbosch moet ruim één euro per kilo meer opbrengen dan 'lees van traditionele bedrijven. De nieuwe stal kan 70 dieren huisvesten; momenteel zijn het er 45. Het slach ten gebeurt in Schagen. Het vlees komt vervolgens gesorteerd terug naar Texel, waar het voor het groot ste deel in Catharmahoeve wordt ver werkt en daar op een aparte menu kaart onder de aandacht wordt gebracht. Maarten Hoogenbosch (enig eige naar van de BV waarin Catharma hoeve, de rundveestal en boskiosk Het Turfveld zijn ondergebracht) houdt sinds 1987 slachtvee. Dat ge beurde in de open lucht op grasland van Staatsbosbeheer. De terrein omstandigheden werden minder ge schikt door vernatting, wat Hoogenbosch voor de keus stelde: stoppen of op een heel andere ma nier doorgaan. Hij koos voor het laat ste en maakte van zijn rundvleesproductiebedrijf een indoor aangelegenheid. Als grapje stond bij de bouwplaats een bord met de tekst: 'Hier wordt gebouwd hotel-res taurant Elisabeth Hoeve - 70 slaap plaatsen. Opdrachtgever Catharinahoeve BV.' Veel voorbijgan gers dachten dat Hoogenbosch echt een hotel bouwde in het agrarisch gebied en reageerden afwijzend. Sommigen zeiden zelfs tegen de serveersters van Catharinahoeve dat ze nooit meer zouden terugkomen als dat onzalige plan zou doorgaan. De bouw ging in mei vorig jaar van start en werd bijna helemaal eigen handig uitgevoerd, waarbij Hoogenbosch steun kreeg van zijn vader Ben, broer Dirk en Henk Witte. Het 'runderhotel' is in menig opzicht een experiment. Er bestaat veel be langstelling voor, maar in verband met de kans op overbrenging van ziekten is het niet gewenst dat ieder een maar in- en uitloopt. Daarom houdt Hoogenbosch één keer open huis waarbij iedereen welkom is: za terdag van 10.00 tot 16.30 uur. Het Tesselhuus in De Koog kan be ginnen met de bouw van een nieuwe berging. De termijn waar binnen bezwaren konden worden ingediend is verlopen en er zijn geen bezwaren meer ingediend, aldus Joke de Boer van het vakantiehuis voor mensen met een handicap. 'Het liefst proberen we de berging nu nog neer te zetten voor het seizoen begint. Lukt dat niet, dan tillen we de werkzaamheden over de zomer heen.' Het Tesselhuus wil een nieuwe schuur bouwen, omdat de huidige te klein is en in slechte staat verkeert. De bouw liet op zich wachten, omdat een achterbuurman bezwaar had in gediend. Eind vorig jaar verklaarden burgemeester en wethouders dat ongegrond. De man heeft daar geen verdere stappen meer tegen onder nomen. Als lid van de medezeggenschaps raad van de Jacob Daalderschool had ze soms al met de gemeente te maken. Na de verkiezingen op 6 maart hoopt ze 'aan de andere kant van de tafel te zitten'. Met een derde plaats op de lijst van het CDA is Marian Merkelbach (43) uit polder Het Noorden één van de kanshebbers voor een zetel in de gemeenteraad. Met korte tussenpozen rollen de aardappels voorbij op de band van de sorteermachine in de aardappel- schuur achter hoeve Avanti. Marian Merkelbach, echtgenote van akker bouwer Frits Bakker, geeft een korte rondleiding langs de werkzaamheden in de schuur. Zelf vertoeft ze er wei nig, haar taak bestaat uit het verzor gen van de administratie. Daarnaast hield ze zich de afgelopen jaren bezig met drie opgroeiende dochters. Doordat de dames inmid dels zeven, negen en twaalf zijn, ont stond de ruimte om nieuwe bezighe den te gaan zoeken, vertelt ze aan de ruime keukentafel in het woonhuis. Nog voordat ze zelf iets gevonden had. werd ze zo'n driekwart jaar ge leden benaderd door het CDA met de vraag of ze zich beschikbaar wilde stellen voor een verkiesbare plaats bij de raadsverkiezingen. 'Daar heb ik even over nagedacht en vervolgens "ia" gezegd. Het past ook wel in de lijn van bestuursfuncties die ik heb gehad. Ik zie het als een groei, je bent bezig op meerdere terreinen. Verder ben ik iemand die zelf ook geneigd is Hulpstrandvonder Klaas Uitgeest, broer Jan en walvissenkenner Adri Vonk buigen zich over het kadaver van de witsnuitdolfijn die Klaas Uit geest zondagmorgen aantrof op het strand tussen paal 22 en 23. Het exemplaar, een mannetje met een lengte van 2,90 meter, moet al enige weken geleden zijn gestorven. Na vraag bij EcoMare leert dat er elk jaar zo'n drie dode exemplaren aanspoe len. Niet zo veel als bruinvissen, waarvan er aanzienlijk meer in de Noordzee voorkomen. Maar ook de stand van de witsnuitdolfijn neemt toe. De vondst is geregistreerd en doorgegeven aan het natuur historisch museum Naturalis in Lei den. Doordat het geen gaaf exem plaar meer betreft, wordt het dier niet geconserveerd. (Foto Gerard Timmerman) om op verjaardagsfeestje kritiek te leveren op politiek, terwijl het beter is om jezelf dan aan de oren te trekken om zelf wat te ondernemen. Dat is voor mij wel een drijfveer om in de politiek te gaan.' Dat het CDA bij haar kwam, was met helemaal toeval. CDA-raadslid Jan Koolhof kwam als landbouwvoorlichter al jaren over de vloer. Toerisme Merkelbach, afkomstig uit Alkmaar, vestigde zich in 1983 op het eiland, nadat ze haar man had leren kennen. Daarvoor woonde ze in Breda, waar ze de opleiding toerisme voltooide. 'De directeur van die school had niet van mij verwacht dat ik het zou ha len. Hij hield zich nogal met statistie ken bezig en op basis daarvan had hij zijn voorspelling gedaan. Dat was voor mij een bijzonder goede stimu lans om er als een speer doorheen te gaan. Als ze mij zeggen dat ik het met kan, wil ik juist het tegendeel laten zien.' Na toerisme deed ze nog één jaar sociologie in Tilburg, voordat ze ver huisde naar Texel. 'Daarna heb ik nog geprobeerd om sociologie in Amster dam te doen, maar dat zou beteke nen dat ik zeven jaar lang op dins dag- en donderdagavond colleges zou moeten volgen. Daar heb ik maar vanaf gezien.' Voordat ze zich defini tief op Avanti vestigde, woonde ze twee jaar met Frits op Bargen. Dat was soms afzien. 'Het dak lekte er en in de winter kon de sneeuw in de slaapkamer liggen. En die bleef nog liggen ook!' Merkelbach werkte op diverse plek ken. Ze zat onder meer op de admi nistratie van accountantsbureau NBC en de Texelse Wol OndernemingOok verrichtte ze een tijdje secretariaats werk voor de vereniging van logies- verstrekkers, TVL. 'Daar maakte ik onder meer de notulen van vergade ringen en ik stuurde brieven rond.' Van 1983 tot vorig jaar zat ze in de medezeggenschapsraad van de Jacob Daalderschool in Oosterend en een tijdje in de gemeenschappe lijke medezeggenschapsraad van alle openbare basisscholen op het eiland. 'Ik heb ook nog een paar maanden bij de Stichting Kinderopvang Texel ge zeten, maar daar ben ik mee gestopt omdat ik voor hen de automatisering op orde zou gaan brengen. Ik kon niet aanblijven als bestuurslid, omdat ik dan opdrachtgever van mezelf zou zijn.' Leefbaarheid Landbouw en onderwijs zijn de twee punten waar ze zich als raadslid mee bezig wil houden. 'We moeten goed blijven letten op de leefbaarheid van het platteland. Dat mag geen mu seum worden met boerderijen die leeg staan.' Volgens Merkelbach moeten er voorwaarden worden ge schapen waardoor mensen die ge stopt zijn met boeren op hun boerde rij kunnen blijven wonen 'Ik ben IVItll HJII l«ci nsiwov". voorstander van de bouw van appar tementen in stolpen. We moeten er alleen wel voor zorgen dat die vervol gens niet buiten gezet kunnen wor den. Ik vind ook dat kamperen bij de boer mogelijk moet blijven als iemand is gestopt. Wat betekent overigens agransch als hoofdactiviteit? Mensen die gestopt zijn. kunnen nog wel land verhuren.' Volgens Merkelbach is het ook vanuit toeristisch oogpunt be langrijk dat het platteland leefbaar blijft. 'Toeristen komen lang niet alle maal voor het strand. Er zijn er ook veel die juist voor het platteland ko men.' Eveneens belangnjk voor de leefbaar heid is volgens Merkelbach het be houd van basisscholen in de buiten dorpen. Ze is voorstander van verregaande samenwerking tussen openbare scholen en scholen in het bijzonder onderwijs als dat nodig is voor het voortbestaan. In Den Haag riep dat onderwerp onlangs weer stand op bij de confessionele par tijen. waaronder het CDA, omdat zo genoemde combinatiescholen (openbaar en christelijk) de identiteit van het bijzonder onderwijs geweld zouden aandoen. Behoud van onder wijs in de dorpen gaat volgens Merkelbach echter boven het op rakelen van een aloude schoolstrijd. 'Een school is belangrijk voor je voorzieningenniveau. Je moet voor komen dat ie een verre buitenwijk van Den Burg wordt. Mijn dochters zitten op de openbare school, maar ik vind het goed als ze ook iets van het ge loof meekrijgen. Dat hoort erbij.' Windmolens Het onderwerp windmolens is een teer punt, omdat zij rechtstreeks be lang heeft bij plaatsing. Haar man is één van de initiatiefnemers van Texelwind BV, dat tien windmolens in Het Noorden wil neerzetten. Als gespreksonderwerp zijn de molens geen gevoelig onderwerp. 'Ik heb al de reactie gehad dat ik de politiek in zou gaan juist vanwege de windmo lens. Ik kan me voorstellen dat men sen dat denken, maar het zou wel erg beperkt zijn. En dan zou de partij ook wel ingrijpen.' Van tevoren is er volgens haar binnen het CDA goed gepraat over haar standpunt. Intern zijn de meningen verdeeld. Sommige CDA'er zijn tegen windmolens. Komt het onderwerp in de raad aan de orde, dan zal ze zich in eerste instantie niet onthouden van stemming 'Als het beleidsplan wind molens als geheel aan de orde komt, dan doe ik gewoon mee. Bij concrete plannen, zoals bijvoorbeeld plaatsing in de Prins Hendrikpolder of Het Noorden, dan lijkt het me verstandi ger dat ik me even in een hoekje te rugtrek.' Volgens Merkelbach levert windenergie rendement op. 'Dat blijkt bijvoorbeeld uit rapporten van NUON en Ecofys.' Andere vormen van duur zame energie moeten volgens haar ook nader onderzocht worden. Het raadhuis hoeft van haar met ver plaatst te worden als ruimtegebrek de enige oorzaak is. 'Dan is een stuk aanbouwen beter dan elders een nieuw raadhuis neerzetten. Ik vind het overigens met mooi, maar dat is een kwestie van smaak.' Ondanks de extra kosten van een half miljoen euro, wijst ze de komst van de aan bouw niet bij voorbaat van de hand. 'Er worden altijd fouten gemaakt. Maar er moet wel een hele goede verklaring zijn voor de opgelopen kosten. Als raadslid moet je er zeker van kunnen zijn dat een begroting klopt. Het moet niet zo zijn dat eerst een lagere begroting wordt ingediend in de gedachte dat die er wel door heen komt. Ik zeg niet dat het zo ge gaan is, maar je moet als raadslid wel zekerheid hebben.' Ze betreurt de bouw van de recreatie woningen bij Bleekerscoogh. 'Het is met de bedoeling dat het landschap vol komt te staan met kleine bunga lowparkjes.' Merkelbach pleit ervoor dat het bestemmingsplan gerepa reerd wordt, zodat herhaling voorko men wordt. De huisjes van Zoetelief kunnen wat haar betreft wel blijven staan. 'Het is volgens de regels ge beurd, dus hij staat in zijn recht.' Mocht ze bij de verkiezingen buiten de raad blijven, dan wil ze zich ver der blijven inzetten in de steunfractie. Woensdag 13 februari 17.45 De Krim D1-De Krim D2 Krim 18.30 Klif D1-Texel D2 Klif 19.20 KrimC2-KoogC1 Franchimon 20.10 Texel 5-De Krim 5 Texel 21.00 SVO 4-Klif 5 SVO Oosterend heeft zaaldienst. Donderdag 14 februari 18.30 Texel D1-De Koog D1 Texel 19.20 SVO 5-ZDH 3 SVO 20.10 De Krim 3-De Krim 4 De Krim 21.00 ZDH 2-Klif 4 ZDH De Krim heeft zaaldienst. Vrijdag 15 februari 16.55 SVO D1-Klif D2 SVO 17.40 SVO 3-Texel 4 Van Beek 18.30 ZDH 1-De Koog 3 Molanus 19.20 J'boog 1 -ODI (NH-beker) WNA 20.10 SVO 1-Klif 1 Kuipers 21.00 Texel-Texel 2 Sangers 21.50 J'boog 2-De Krim 2 Hoogend. Klif heeft zaaldienst.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5