Gemeente leidt verlies op afgifte bouwvergunningen Cjrocn L~/warL-Jexeh 'tn het harL, Kinderen hadden zwaar leven op VOC-schepen Asielzoekers krijgen steuntje gemeenteraad Uitbreiding Bruinvis van start Eenderde kosten niet gedekt door leges Kamervragen over vliegveld Qnder de pomp Man gewond bij klussen Douches sporthal aangepast wegens gevaar legionella Gemeente wil snel eind aan bouwstop voor Lindeboom Helders college bezoekt Texel Jan Wolkers met tuin op televisie Eigenzinnig hotelier m Alfred Schaatsenberg PvdA verscherpt haar standpunt over windmolens TEXELSE^COURANT DUINEN VAN TEXEL OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11654 VRIJDAG 15 FEBRUARI 2002 Maandag is de eerste aanzet gemaakt voor uitbreiding van openbare basisschool De Bruinvis in Oudeschiid. De gemeente leidt verlies op de kosten die zij maakt voor de afgifte van bouwvergunningen. In 1999 en 2000 werd bij elkaar een bedrag vanzo'n €520.213,-, eenderde van de totale kosten, niet gedekt uit de opbrengsten van de bouwleges. Dat blijkt uit onderzoek van de lo kale rekenkamer. De rekenkamer deed, in opdracht van de gemeenteraad, onderzoek naar de wijze waarop de gemeente bouwver gunningen afgeeft. De centrale vraag was of de kosten voor een bouwver gunning in verhouding staan met de kosten die de gemeente maakt. Voor een bouwvergunning moet op Texel een leges van 1,8 procent van de to tale bouwsom (inclusief BTW) be taald worden. Uit het onderzoek blijkt dat de ge meente in 1999 in totaal €503.125,63 aan leges inde. Daartegenover stond een kostenpost van €695.567,04. In 2000 spendeerde de gemeente €796.568,75 aan het verstrekken van vergunningen, terwijl er €468.799,66 aan leges in het laatje kwam. De ge meenteraad had eerder bepaald dat de opbrengsten van de leges kosten dekkend zouden moeten zijn. Volgens voorzitter Tiny Schermer- horn van de rekenkamer zijn de ver liezen voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het feit dat de ge meente geen vergoeding vraagt voor het behandelen van principe-verzoe ken. Daarmee laat iemand bekijken of het zin heeft een bouwaanvraag in te dienen. Daarnaast loopt de ge meente inkomsten mis doordat de Stichting Wonen Texel (SWT) geen leges hoeft te betalen voor de bouw van woningen. Dat is zo bepaald vol gens de landelijke Woningwet. De rekenkamer adviseert de raad om te overwegen voortaan ook principe verzoeken in rekening te brengen. Tweede-Kamerlid René van Walsum van D66 wil weten wat de gevolgen zijn van de schadeloos stelling die de minister van Verkeer en Waterstaat de toekomstige aan deelhouders van het vliegveld in het vooruitzicht stelt. Het Kamerlid heeft schriftelijk vragen gesteld aan minister Netelenbos. Van Walsum vraagt zich af of de schade loosstelling geen negatieve invloed heeft op het instellen van een vlieg verbod boven stiltegebieden. De Ka mer nam eerder een motie aan, waarin de minister werd opgeroepen het vliegen boven stiltegebieden aan banden te leggen. Het is nog niet duidelijk of de minister daaraan ge hoor geeft. Het Rijk beschikt over 65 procent van de aandelen in NV Luchthaventerrein. Die komen op de markt, omdat be sloten is de kleinere luchthavens te privatiseren. Bij de onderhandelingen over de privatisering hebben NV Luchthaventerrein en het ministerie afgesproken dat het Rijk nieuwe aan deelhouders een schadevergoeding betaalt als de motie toch wordt uit gevoerd. De aandelen zouden daar door een stuk minder waard worden. Van Walsum was één van de Kamer leden die destijds voor de motie stemden. - De PvdA deelt rozen uit. - Dat is nog eens een manier om mensen te prikkelen om te gaan stemmen. Daarnaast stelt zij voor nader onder zoek te doen naar het loslaten van het vaste tarief van 1,8 procent. Door dif ferentiaties aan te brengen in de ta rieven naar gelang de hoogte van de bouwsom, zou de gemeente het ei gen financiële nadeel beter kunnen beperken. Ook wordt de optie aan gekaart de SWT voortaan toch leges te laten betalen als zij koophuizen bouwt. Eigen Volgens Schermerhorn, oud-wethou der van Wiermgen, is Texel een ge meente waar bouwaanvragen geheel in eigen beheer worden behandeld. 'Ze besteden weinig uit. Dat heeft als voordeel dat aanvragen op tijd wor den behandeld en dat er nagenoeg geen klachten zijn over de afhandeling, maar het betekent veel werk voor de gemeente.Of dat werk ook efficiënt wordt uitgevoerd, heeft de rekenkamer niet kunnen vaststel len. Daarvoor waren te weinig gege vens aanwezig. Op advies van de re kenkamer is de sector Ruimte en Wonen op 10 september begonnen met tijdschrijven om beter inzicht te krijgen in de tijd die besteed wordt aan bouwaanvragen. Volgens Schermerhorn was het echter te vroeg om in het onderzoek al uitspra ken te doen over de efficiency. 'Als de raad het rapport behandelt, zijn er wel cijfers beschikbaar. Dan kan de raad bepalen wat zij verder wil.' In haar rapport stelt de rekenkamer dat diep gaand onderzoek naar de werkwijze nodig is om een goed oordeel te kun nen geven over de vraag hoe effec tief aanvragen behandeld worden. Volgens de rekenkamer berekent Texel op de juiste wijze kosten voor geleverde diensten. De gemeente mag leges vragen voor loonkosten, kapitaalslasten, materiële kosten en de kosten die gemaakt worden bij de eerste controle na het verlenen van de vergunning. Kosten voor inspraak, beroeps- en bezwaarprocedures, la tere controles, handhaving en het aanpassen van bestemmingsplannen moet de gemeente uit eigen zak be talen. De kosten van een artikel-19 procedure, regelmatig voorkomend op Texel, zijn volgens Schermerhorn voor rekening van de aanvrager. Hoge kant Met het tarief van 1,9 procent van de bouwsom is Texel aan de hoge kant, maar het is volgens de rekenkamer te ingewikkeld om goede vergelijkingen Lees verder pagina 5 Een man van onbekende leeftijd uit Purmerend is woensdagochtend tij dens het klussen in een woning aan de Strijbosstraat in De Koog gewond geraakt. Het slachtoffer was bezig met het doorzagen van een plank toen zijn hand in de zaagmachine kwam. De man is met een ambulance overgebracht naar het Gemini Zie kenhuis in Den Helder. Om de legionellabacterie niet de kans te geven zich te ontwikkelen, wordt het douchesysteem van sporthal Ons Genoegen komende week aange past. Nu nog moeten van overheids wege alle 26 douches één keer per week worden doorgespoeld. Maar omdat deze maatregel tijdrovend en energieverslindend is. heeft de ge meente ervoor gekozen het probleem door middel van een technische aan passing voorgoed uit de wereld te helpen. De werkzaamheden duren van maandag tot en met vrijdag. In deze week kunnen gebruikers van de sporthal er niet douchen. Scholieren die er gymnastiek hebben, ondervin den daar geen hinder van, aangezien de scholen volgende week vakantie hebben. Maar anderen - zoals de zaalvoetballers en de volleyballers - moeten er dus rekening mee houden dat ze de sporthal enigszins onfris zullen verlaten. Drie weken eerder dan gepland zijn maandag bij openbare basisschool De Bruinvis in Oudeschiid de werk zaamheden gestart voor de bouw van twee nieuwe lokalen. 'Volgens de aannemer is er volgende week een gaatje in de agenda van het bedrijf dat komt heien, waardoor ze nu alvast begonnen zijn', vertelt schooldirecteur Albert Hoven. Het komt hem wel zo goed uit als de heipalen volgende week al de grond ingaan. Dan hebben de kinderen va kantie, waardoor het heien de lessen niet stoort. De werkzaamheden wor den uitgevoerd door Bouwbedrijf Zegel uit Oudeschiid. De afgelopen dagen werd grond weggegraven op de plaatsen waar de twee nieuwe lo kalen komen. Een bedrijf van de over kant verzorgt het heien. De school krijgt twee nieuwe lokalen, omdat de huidige ruimte te klein is geworden. 'We hebben nu al een noodlokaal en er zit een groep in het speellokaal dat eigenlijk voor de kleuters bedoeld is.' Het ene nieuwe lokaal wordt een blij vend onderkomen. De ander heeft de status semi-permanent, omdat de bouw van twee blijvende lokalen vol gens de prognoses over het aantal leerlingen niet gerechtvaardigd was. Beide lokalen worden in dezelfde stijl als de rest van de zeven jaar oude school gebouwd. Met de nieuwe lo kalen speelt De Bruinvis in op de na derende verkleining van de groepen en de toename van het aantal leerlin gen. De school telt er momenteel 164. Volgens Hoven kan dat aantal nog wat verder toenemen. Geksche rend: 'Zeker met al die tweelingen en drielingen die momenteel geboren worden in het dorp.' De bouw gaat ten koste van een stukje speelplaats. 'Maar als de lokalen er staan, kan het noodlokaal weg, waardoor er weer een stukje terugkomt.' De bouw van de nieuwe lokalen kost €225.000,-. Hoven verwacht dat ze komend schooljaar in gebruik kunnen worden genomen. Over de in 1602 opgerichte Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) is al veel gezegd en geschreven, maar over de kinderen bij de VOC nog vrij wel niets. In het boek 'Zwarte peper, scheurbuik' staan zij voor het eerst centraal. Wat beleefden ze. wat de den ze ep hoe ging de Compagnie met hen om? Nederlandse en Aziatische kinderen, arme en rijke kinderen, jongens en meisjes, alle maal worden ze op hun reizen ge volgd. En al die kinderen hebben ook echt bestaan. De verhalen zijn alle maal anders, maar dat het leven aan boord verschrikkelijk zwaar moet zijn geweest, blijkt overal uit. Schipbreuk, muiterii, piraten, scheurbuik, execu ties en andere gruwelijkheden waren bijna aan de orde van de dag. Het boek, dat is geschreven door oud- Texelse Vibeke Roeper (1965), werd gisteren ten doop gehouden in de Openbare Bibliotheek in Den Burg. Dat gebeurde op uitgebreide en fees telijke wijze, in aanwezigheid van kin deren van groep 6, 7 en 8 van bijna alle Texelse basisscholen. De schrijf ster vertelde iets over de VOC-tijd en liet de jeugd zien waarin zoal handel werd gedreven (zie foto). Zo had ze niet alleen nootmuskaat en thee mee genomen, maar ook een echt struisvogelei. Dirk Haker las met wel luidende stem één van de verhalen uit het boek voor en Ruud Nooy oefende samen met de kinderen op een uit 1770 daterend lied, dat het zware le ven aan boord beschrijft. Wethouder Nel Eelman overhandigde namens de gemeente aan alle kinderen een boek, bestemd voor de bibliotheek van hun school, waarna de biblio theek ten slotte trakteerde op 'echte' VOC-thee Tijdens de presentatie werden opnamen gemaakt door me dewerkers van het Jeugdjournaal. Dat wordt vandaag vanaf 18.50 uur uitgezonden via Nederland 3. (Foto Joop Rommels) De leden van de gemeenteraad hebben dinsdag unaniem hun zorg uitgesproken over de trage afwik keling van de procedures voor asielzoekers. Vluchtelingen moe ten vaak onnodig lang wachten op de beslissing of ze mogen blijven dan wel het land moeten verlaten. Een brief met een dergelijke tekst gaat naar de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). Het besluit om deze brief te sturen was een compromis, dat werd geslo ten na een lange discussie. De afde ling Den Helder van de Stichting Vluchtelingenwerk pleit ervoor dat mensen uit 'moeilijke landen' (met een recente geschiedenis van burger oorlog en ernstige schendingen van mensenrechten) die al drie jaar of lan ger in een asielzoekerscentrum wachten een verblijfsvergunning krij gen. Om het verzoek kracht bij te zetten, had de organisatie het Texelse gemeentebestuur (en andere lokale besturen) gevraagd een petitie te ondertekenen waarin de regering wordt gevraagd die 'eenmalige bij zondere maatregel' te nemen. Het verzoek zorgde voor een lange dis cussie. GroenLinks en D66 wilden de (Foto Jomen van Hettum) brief zonder enig voorbehoud onder tekenen, maar net als het college stelden de andere partijen zich gere serveerder op. Klaas Modder (PvdA) vroeg zich af of er wel echt sprake zou zijn van een eenmalige maatre gel. 'Mensen blijven buiten regels vallen en daar kunnen wij als ge meente weinig aan veranderen.' Hij vond wel dat de gemeente 'genereus' zou moeten reageren op een even tueel verzoek van het COA (het Cen traal Orgaan opvang Asielzoekers) en zei wel iets te zien in een permanent asielzoekerscentrum op het eiland. Dick Drijver (Texels Belang) sprak van een 'ingewikkelde materie', die 'pijn lijk is voor de betrokkenen'. Maar 'zo maar' van gemeentewege bij de re gering aandringen op de bepleite maatregel vond hij te ver gaan. 'Een probleem van deze orde vraagt om een centrale regie, in dit geval van de rijksoverheid. Die kent alle afwegingen het beste en is daardoor in staat streng maar rechtvaardig te handelen.' Burgemeester Geldorp sloot zich aan bij het oordeel van Drijver en vroeg de raad de petitie niet te steunen. Ze wees er op dat problemen als met de De bouwstop die de gemeente aan De Lindeboom heeft opgelegd, bleek toch geen 'storm in een glas water', zoals Paul Krugers van Partex BV het uitdrukte. Deze week gaf hij onder druk van de gemeente de bouwers alsnog opdracht hun werkzaamhe den te staken. Maar zoals het er nu naar uitziet, zal de bouwstop met lang duren. Wethouder Schilling heeft ambtenaren opdracht gegeven de door de architect gemaakte bereke ningen over de aanpassingen van de constructie te controleren. Als blijkt dat die kloppen, kan de bouw wat Schilling betreft worden hervat, mits de gemeentelijke monumenten commissie die dinsdagavond bijeen komt ermee instemt. Want het is zo goed als zeker dat interne verbouwin gen in een monument aan een vergunningplicht onderhevig zijn. asielzoekersprocedures, die in veel meer gemeenten zorgen baren, be ter door de VNG bij de njksoverheid ter sprake kunnen worden gebracht. Toen Frans Visman (D66) opperde dat de gemeente Texel dan maar een brief naar de VNG zou moeten sturen, bleken meer fracties daar voor te voelen. Niet iedereen was het direct eens met de inhoud ervan, ook om dat diverse raadsleden meenden dat aan de procedure zelf niet mag wor den getornd. Die is weliswaar lang, maar garandeert ook dat asiel zoekers rechten hebben, bijvoor beeld om tegen een afwijzing te pro cederen. De burgemeester stelde daarom voor in de bnef slechts aan te dringen op meer medewerkers, zodat de afwikkeling van de procedu res sneller wordt. Jan Koolhof (CDA) bleef het langst twijfelen, omdat hij vond dat het een kleine gemeente als Texel niet aangaat om zich te be moeien met een zaak 'waar al aan alle kanten wordt geduwd en getrokken'. Maar uiteindelijk sloot ook zijn frac tie zich aan bij de andere. Daarop constateerde Drijver: 'Er wordt wel aan alle kanten geduwd en getrok ken, maar het kan geen kwaad er nog een duwtje bij te geven.' Burgemeester en wethouders van Den Helder komen dinsdag 19 fe bruari naar Texel voor een ontmoe ting met de Texelse collega's. Beide colleges zullen zowel apart als geza menlijk vergaderen in het Texelse raadhuis waarbij problemen aan de orde komen die beide gemeenten raken, zoals de bereikbaarheid van de Noordkop. De VPRO zendt vanaf zondag een 17-delige serie uit waarin Jan Wol kers vertelt over zijn achtertuin aan de Rozendijk. Wolkers laat de kijker op innemende en eigen wijze kennisma ken met de planten en dieren die er leven. De eerste aflevering begint zondag om 18.15 uur op Nederland 3. Hij geeft het zelf volmondig toe: 'Ik ben een gifkikker, altijd in de oppositie. Als ik zie dat er iets onrecht-vaardigs ge beurt of ze belazeren de kluit, dan trek ik mijn mond open' Mogelijk wordt het dus stiller in De Koog nu Theo van Hoorn (61) zijn hotel De Zwaluw heeft verkochtPagina 2 Al jaren bestuurt hij bijna dagelijks de boot naar de overkant. Over een kleine maand zet hij mogelijk ook de koers uit in de gemeenteraad. PvdA- lijsttrekker Alfred Schaatsenberg (52) is één van de nieuwe kandidaten bij de gemeenteraadsverkiezingen die op woensdag 6 maart gehouden worden. Pagina 5 De PvdA verscherpt haar standpunt over windmolens. In het verkiezings programma stond aanvankelijk dat de partij windenergie ziet als één van de mogelijkheden om schone energie op te wekken. In een aanvulling stelt de partij dat er op het eiland géén nieuwe windmolens moeten komen, maar dat er eerst naar de burgers geluisterd moet worden. Volgens de PvdA zou eventueel een referendum gehouden kunnen worden over schone energie. Het standpunt van de partij veranderde nadat het verkiezingsprogramma was gepre senteerd en de reacties loskwamen. (Advertentie) Qnn ia bë bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: Informatiekrant NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1