'Stap op mensen af om te luisteren 'vdA start campagne met roos voor zorg 'Fonds restauratie voor niet-monumentale boeten' éèl Raadslid weggepoetst op foto .TEXELSE COURANT burgerinitiatief lanceert voorstel lk HEB HIER DE LUST 1/flN D00RBE REKEN INGEN5 OPDRRCHTEN;\ BOUWLEGES, KOSTEN NIEUWE GRIFFIER,HERBEREKENIMG PRNB0UW, LINDEBOOM Ê.OUW&TOP, GRRR NESTEL LING VLIEGVELD KOSTEN PRRKEERGELD COLLEGE, EXTRR 0PEN5TEILING GEM.HUl6,i VERPLRRTSING STOEL WE'JERd, DUURZflTlEj■:y^WiïjL VERMINDERING RMBTENRREN REKEN KRMER oHi uier J <^lt/ wen?ft WWW.TEXtLCRRTOO N MVWEB.NL Nou, dat belooft wat! Tennisvereniging leent geld voor lichtinstallatie Afscheid Favoriet iemeentelijk tekort l l\[ieuw bloed VRIJDAG 15 FEBRUARI 2002 jeren die een schapenboet willen tknappen die niet op een rijks- of imeentelijke monumentenlijst jiorkomt, grijpen in principe naast *1» subsidie. Het zogeheten Bur- jrinitiatief, Texelaars die door de ad zijn gevraagd om met voor ellen te komen, lanceert het idee speciaal voor deze niet-monu- tale boeten een restauratie- Is in te stellen. Maandagavond it de raadscommissie Bestuur ^Organisatie zich over het voor- Rijksdienst Monumentenzorg en I gemeente Texel stellen jaarlijks pen beschikbaar voor restauratie monumentale boeten. De ge meente subsidieert maximaal 60 pro cent van de subsidiabele kosten, tot een maximum van €29.454,55. Maar 13 boeten op Texel staan op geen enkele lijst, omdat die bouwkundig niet aan de gestelde criteria voldoen. Desondanks zijn het in de meeste gevallen waardevolle elementen in het cultuurlandschap. In de door het college vastgestelde Toekomstvisie 2020 wordt gepleit voor het behoud van schapenboeten en ook de nota Natuur- en Landschapsbeleidsplan onderschrijft het belang van de boe ten. Desondanks worden er boeten gesloopt en staat een exemplaar aan de Maaikeduinweg op de nominatie om te worden gesloopt. De Stichting Dorpsherstel heeft bezwaar inge diend tegen de vergunning. Naast het voorstel voor het instellen van een fonds voor restauratie van met-monumentale boeten, waardoor de aanvraag voor een bijdrage wordt vereenvoudigd, stelt het Burger initiatief voor om ook deze boeten op de monumentenlijst te zetten, al dan niet via minnelijk overleg. Dorps herstel constateert dat een aantal ei genaren hardnekkig weigert boeten op te knappen. Deze stichting heeft een verzoek bij de gemeente inge diend om het maximaal te subsidië ren bedrag te verhogen. Gerard Timmerman, op persoonlijke titel woordvoerder van het Burger initiatief, benadrukt dat de voorstel len met afkomstig zijn van een poli tieke partij, maar zijn gebaseerd op signalen van bezorgde Texelaars die niet politiek actief zijn. Zodra de voor stellen aan de orde zijn geweest heft het experimentele burgerplatform zichzelf op. Het is aan de raad om te besluiten hoe de betrokkenheid van burgers bij de politiek na de verkie zingen vorm moet worden gegeven. 1 1 ii 1 1 ""I c tt-k/Si*... ///.-V-- L-^y v/ TOÊ ft/ff fW CW<S# H rt7t2D[ didaat-wethouder Henk Hilstra en kandidaat-raadslid Isabel Gonzalez van de PvdA deelden gisteren rozen uit aan personeel van De (Folo Jeroen van Hattum) De verhoudingen tussen Gerard Weijers en Texels Belang lijken gron dig verstoord. Op de website van de kiesvereniging is het naar het CDA overgestapte raadslid weggepoetst op een foto van de huidige fractie. Op Ie PvdA is gisteren als eerste po- tieke partij op Texel begonnen iet het voeren van campagne oor de gemeenteraadsverkiezin- Die worden, over ruim drie ren, gehouden op woensdag 6 iart. przien van 240 rozen trokken kan- aat-raadsleden en mensen uit de jnfractie gisteren door Den Burg i werknemers in de zorg en het on- vijs een roos te schenken. 'We jen de rozen aan omdat we ons pen maken over de grote werk- fck', zei Henk Hilstra, vierde op de en kandidaat-wethouder voor de jA. 'Bovendien is het Valen- sdag, dus wel aardig om iets aan jieden.' De PvdA bezocht zorg- Jitrum De Gollards, het kinderdag- [blijf, OSG De Hogeberg. het Re- Inaal Opleidingscentrum, d'Ouwe i en de ambulancedienst. Jgens Hilstra is de roos symbolisch 3r de aandacht die aan de zorg- trtor moet worden besteed. De leente kan dat volgens hem doen Por zorgvuldig om te gaan met on der meer de huisvesting. 'Er kan meer gekeken worden naar zorg op maat. Daar kan bij de bouw van voorzienin gen op ingesprongen worden. Het is goed als mensen in een verzorgings huis bijvoorbeeld zelf de koffie kun nen zetten. Ook goed is de combina tie van kinderopvang en ouderen- verzorging.' Op Texel is dat nu nog niet het geval. Belangrijk is het vol gens Hilstra ook ervoor te zorgen dat er voldoende personeel beschikbaar blijft voor de zorg. De rozen die werden uitgedeeld wa ren voorzien van kaartjes met foto's van de kandidaat-raadsleden en Valentijnteksten. Met het uitdelen wilde de PvdA ook duidelijk maken dat de politiek naar de mensen toe moet om te luisteren. Tijdens het be zoek aan het zorgcentrum maakten de kandidaat-raadsleden meteen een afspraak met locatiedirecteur Peter Veldhuis om op een later tijdstip met elkaar de problemen in de zorg te bespreken. Tennisvereniging Oosterend leent van de gemeente 6.800 euro. De lening (tegen een rente van 4,9% en een looptijd 10 jaar) wordt gebruikt bij het financieren van een lichtinstallatie, die totaal ongeveer 15.477 euro gaat kosten. De rest van het geld kan de vereniging zelf opbrengen. zijn plaats is een witte vlek afgebeeld met een vraagteken erop. Eronder wordt vermeld dat Weijers het vierde fractielid was, totdat hij op 7 januari zijn lidmaatschap opzegde. Elders op de website herinnert het bestuur van Texels Belang eraan dat Weijers des tijds een intentieverklaring tekende waarin de raadsleden zich bereid zouden tonen de zetel ter beschik king te stellen als zij met langer voor de fractie verder zouden gaan. Het bestuur zegt Weijers aan die afspraak te houden en gaat er officieel vanuit nog deze periode een opvolger voor hem te kunnen presenteren. Weijers is na zijn breuk met Texels Belang op persoonlijke titel verder gegaan als raadslid. Hij liet eerder weten dat Texels Belang bezig is met natrap pen, omdat hij september vorig jaar al gemeld had te gaan stoppen en sinds die tijd ook geen deel meer uit- Net als de collega's van Radio Roy aal neemt Radio Favoriet komend weekeind afscheid van de luiste raars. De twaalf jaar oude piraten zender, die eenmaal uit de lucht werd gehaald en in de loop der ja ren vanaf vier verschillende locaties uitzond, verdwijnt zondag rond middernacht voor het laatst uit de ether. Medewerkers en oud-medewerkers draaien zaterdag vanaf 8.00 uur bij toerbeurt de hele dag plaatjes. De bedoeling is om er een 24-uurs uit zending (via FM 105.4) van te maken, maar nog niet helemaal zeker is of genoeg DJ's ook 's nachts willen pre senteren. Het programma duurt in maakte van de fractie. Tijdens de raadsvergadering afgelopen dinsdag zat Weijers aan de andere kant van de raadzaal. Zo ver mogelijk bij zijn oud fractiegenoten vandaan. ieder geval tot middernacht. Zondag wordt de draad opgepakt om 14.00 uur en zal vanuit de studio waar schijnlijk live-muziek ten gehore wor den gebracht, afgewisseld door plaatjes. Tussen 18.00 en 20 00 uur trakteren de medewerkers zichzelf op een koud buffet. Dat gebeurt in hun studio, op het terrein aan de Nieuw- landerweg waar de piraat al vele ja ren gevestigd is. Al improviserend wordt in die periode wél gewoon uit gezonden. Daarna is er wederom veel muziek, alvorens de stekker er om middernacht definitief uitgaat. In tegenstelling tot Radio Royaal heeft Radio Favoriet geen plannen om als legale commerciële zender door te gaan. 'Daarvoor willen te weinig medewerkers doorgaan. Er zijn er vier of vijf die wél willen blijven uitzenden. Als we tot overeenstem ming kunnen komen, gaan zij waar schijnlijk naar Radio Royaal', laat woordvoerder Nanning Kikkert we ten. VERVOLG VAN PAGINA 1 let andere gemeenten te trekken. In rapport zijn wel globaal de leges een aantal andere Jland)gemeenten opgenomen. De wenkamer acht het wenselijk dat de ïmeente beter gaat communiceren st mensen die een bouwvergunning ibben aangevraagd. Aanleiding jarvoor is dat het voor veel mensen 5t duidelijk is wat het bouwtoezicht ïn de gemeente inhoudt. De Texelse fereniging van Ondernemers had dat jingekaart bij de rekenkamer. Mede i verzoek van TVO liet de gemeen- raad onderzoek doen naar de touwleges. jri het rapport wijst de rekenkamer er op dat het voor gemeenten oeilijk is om vantevoren precies vast te stellen hoeveel tijd en geld er moet worden gespendeerd aan de behandeling van bouwaanvragen, omdat het vantevoren nooit duidelijk is hoeveel aanvragen er jaarlijks wor den gedaan. Bovendien mogen ge meenten geen winst maken op de behandeling van bouwaanvragen De leden van de rekenkamer presen teerden het onderzoek dinsdag offi cieel aan het college van burgemees ter en wethouders. Volgens burgemeester Geldorp was het nog niet besproken in het college, 's Avonds werd het rapport overhan digd aan de gemeenteraadsleden. Het onderzoek is het eerste dat de rekenkamer heeft verricht voor Texel. De kamer werd in juni 2000 ingesteld. Texel liep daarmee vooruit op het dualisme dat na de verkiezingen op 6 maart wordt doorgevoerd in de lo kale politiek. De totale kosten van het onderzoek bedroegen €8592,54. -if'K+ïi'isC-*** *v «A 'Orzitter Tiny Schermerhom van de lokale rekencommlssie overhandigt de bevindingen iver de bouwleges aan burgemeester Joke Celdorp. (Toto jorocn van Hsttumi Al jaren bestuurt hij bijna dagelijks de boot naar de overkant. Over een kleine maand zet hij mogelijk ook de koers uit in de gemeenteraad. PvdA-lijsttrekker Alfred Schaat- senberg (52) uit Oudeschiid is één van de nieuwe kandidaten bij de gemeenteraadsverkiezingen die op woensdag 6 maart gehouden worden. Acht jaar lang reisde Schaatsenberg, geboren en getogen in Oudeschiid, dagelijks als tiener en als twintiger naar de overkant. Eerst drie jaar voor zijn opleiding aan de LTS in Den Hel der en daarna nog eens vijf jaar voor zijn werk bij scheepswerf Visser in Den Helder. Omdat hij het destijds 'wel gehad had' met het heen en weer reizen, ging hij aan de slag op het oliebootje in de haven van Oude schiid. Als 28-jarige was hij weer te rug op de boot, maar dan als werk nemer van Teso. Hij begon er als matroos, tegenwoordig is hij stuur man. Sinds november is hij ook re serve-kapitein. Daarnaast zit hij sinds elf jaar in de ondernemingsraad van Teso, waarvan een paar jaar als se cretaris. In het dorp is Schaatsenberg actief als penningmeester van de dorps commissie, hij is voorzitter van mo len De Traanroeier en hij zit in een stuurgroep van het Maritiem en Jutters Museum. Politieke ambities had hij niet, totdat oud-raadslid Gré Zegers, echtgenote van dorps commissievoorzitter Koos Zegers, hem polste. Met haar zat hij eerder in de feestcommissie in het dorp. 'Gré vroeg me of ik geen zin had om iets voor de PvdA te gaan doen Dat wilde ik wel, maar dan wilde ik op een onverkiesbare plaats staan. Totdat de commissie die de lijst samenstelde, zei dat ze mij graag als lijstrekker wilde hebben. Dat was wel even schrikken.' Voordat hij 'ja' zei, be sprak Schaatsenberg de plannen eerst met Teso-directeur Rob Wortel en met het thuisfront. Het leverde geen problemen op. 'Wortel zei dat hij trots op me was, zeker omdat ik gevraagd was.' Contact Komt hij in de raad, dan ziet Schaatsenberg contact zoeken met mensen als een belangrijk item 'Neem bijvoorbeeld het rondje dat burgemeester en wethouders elk jaar maken langs de dorps commissies. Bij zo'n avond zouden veel meer raadsleden kunnen zitten. Op zulke avonden hoor je wat er speelt in een dorp. Daar kun je als raadslid vervolgens op inspringen.' Daardoor kan volgens Schaatsen berg meteen voorkomen worden dat elk jaar opnieuw dezelfde problemen op de agenda staan. 'Bijvoorbeeld het groenbeheer. Bij elke vergade ring met b en w komt dat naar vo ren. Dat is treurig. Trek daar wat meer geld voor uit.' Zelf de boer op gaan, hoort volgens hem ook bij het werk van een raads lid. 'Je kunt ze bellen, maar je kan ook op mensen afstappen om eens te komen luisteren. Daarmee kan je brokken voorkomen Neem als voor beeld de haven, hier in Oudeschiid. Daar heeft de gemeente van geleerd. Er is nu een werkgroep ingesteld die zich bezighoudt met de tweede fase van de herinrichting. Dat werkt per fect.' In die werkgroep denken be woners mee over de verdere aankle ding van de haven. De gemeente nam vorig jaar aanvankelijk bureau Striking in de arm om plannen voor de haven te ontwikkelen. Die werden niet gesteund door het merendeel van de inwoners van Oudeschiid, omdat zij zich niet betrokken voel den. Burgemeester en wethouders besloten later de samenwerking met het bureau te verbreken en de her inrichting opnieuw aan te pakken. Schaatsenberg: 'Je kan het natuurlijk met iedereen naar de zin te maken, je hebt soms te maken met financiële kanten van een verhaal, maar ga in ieder geval luisteren. Bij de dorps commissie doen we dat ook als er bijvoorbeeld iets is bij verenigingen. Dan leg je ook je oor te luister.' De vergelijking tussen dorpscommissie en raad gaat volgens hem verder met op. 'Bij de dorpscommissie is het erg plaatselijk. Voor de gemeente ben je met het hele eiland bezig. Ook met de andere dorpen.' Woningbouw Woningbouw is een onderwerp waar hij zich onder meer op wil richten. 'Er Alfred Schaatsenberg: 'Als mensen het hier leuk hebben in hun jeugd, komen ze later terug als ze een gezinnetje hebben. (Foto Jeroen van Hattum) alleen nog maar duurder worden.' De manier waarop de recreatie woningen bij Bleekerscoogh ge bouwd konden worden, verdient vol gens hem geen navolging. In het verlengde daarvan pleit Schaatsen berg voor handhaving van de maxi maal 45.000 slaapplaatsen 'Dat moet toch echt de bovengrens blij ven. Als er sprake is van kwaliteits verbetering moet het aantal bedden Kunnen worden uitgebreid, maar we moeten niet boven de 45.000 gaan. Je ziet al op de boot dat het elk jaar drukker wordt Het moet een keer ophouden, het eiland moet wel leef baar blijven.' De jeugd moet volgens hem eerder gestimuleerd dan ontmoedigd wor den om vakantie te vieren op Texel. 'Als mensen het hier leuk hebben in hun jeugd, komen ze later ook eerder terug, als ze wat ouder zijn en een gezinnetje hebben. Er wordt hier vaak gedacht "ze komen later toch wel", maar ik denk dat dat te gemakkelijk gedacht is.' De vraag wat hij doet als hij niet ge kozen zou worden, wordt bedacht zaam ontvangen. Waarna hij moet lachen. 'Dat zou, denk ik, toch niet goed zijn, want dat zou betekenen dat de PvdA niet meer vertegenwoor digd is in de raad. We hebben nu twee zetels en we streven er toch naar om er drie te halen.' zijn te lange wachtlijsten voor een woning. Daar moet een oplossing voor gevonden worden. Zowel voor jongeren als voor senioren. We moe ten er ook voor zorgen dat met ieder een hier zomaar een woning kan ko pen. Vanwege de werkgelegenheid in de zomer is het belangrijk dat jonge ren hier kunnen wonen. We moeten er ook voor zorgen dat we de jeugd voor Texel behouden. We moeten strijden voor meer woningbouw- contingenten, omdat we anders eco nomisch in de problemen komen Een eerder genoemd voorstel om eventueel de boot 's nachts te laten varen, zodat werknemers in Den Hel der kunnen wonen, roept vraagte kens bij hem op. 'Nu is het na half tien niet meer mogelijk om op het eiland te komen en je kan er 's morgens vroeg pas weer af. Dat scheelt een hoop rottigheid. Als je ook 's nachts zou varen, weet je niet wat je allemaal in huis haalt Je ziet ze nu soms 's morgens al hangen bij de boot.' De toekomst van de haven in Oude schiid is voor hem een ander belang rijk onderwerp, 'We moeten voorzich tig zijn met de overdracht van Rijkswaterstaat naar de gemeente. We moeten goed letten op de onder houdskosten, bijvoorbeeld voor het uitbaggeren van de haven.' Volgens Schaatsenberg zou de omgeving bij de jachthaven wat meer verlevendigd mogen worden. 'Dat is nu nog niet aantrekkelijk. Daar zouden misschien wat kleine winkeltjes kunnen komen. Er zou ook een vaste kiosk gebouwd mogen worden van waaruit kaartjes voor rondvaarten verkocht worden.' Verder hoeft er van Schaatsenberg niet veel te veranderen aan de haven. 'Het moet geen kermis worden.' Meer parkeergelegenheid is volgens hem wel gewenst. Hij toont zich met echt tegenstander van windmolens als energievoor zieners, maar heeft wel moeite met plaatsing van molens op het eiland 'Ik ben erop tegen zoals ze hier bij Oudeschiid staan. Er moet wel wat gebeuren om duurzamere energie op te wekken, maar ik ben zelf nog niet overtuigd van het nut van windmo lens Er is nog te veel tegenspraak. Ik zie liever concreet wat het oplevert.' Het raadhuis kan volgens hem het beste aan de Groeneplaats blijven staan, ook al is het geen mooi ge bouw. 'Als je het zou weghalen, is er toch sprake van kapitaalvernietiging. Geef het een beter aanzicht, maar haal het niet weg Architecten moe ten er wel iets moois van kunnen maken.' De aanbouw van het tijdelijk gedeelte kan volgens hem ook maar het beste doorgaan, ook al zijn de kosten met een half miljoen euro op gelopen. 'We zijn er nu al te ver mee heen Als je daarmee stopt, kan het

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5