Elzinga's duale stelsel zet lokale politiek op z'n kopE Van volgzaam raadslid naar kritisch volksvertegenwoordiger Discussieavond TVO-sectie Is het unieke Texel wel aars genoeg? 'Tennissport mag geen tweede keuze meer zijn' Deuce in zee met professionele tennisschool .TEXELSE C0URANT MMtt Wilhelminalaan open voor werk aan riolering Media willen eind aan beslotenheid bezwaren- commissie Gemeente wint jaar gratis softwarehuur Eilandcompetitie volleybal Navigator verplaatst VRIJDAG 15 FEBRUARI 2002 Voor de nieuwe raadsleden is na de verkiezingen een ge heel nieuwe rol weggelegd. Niet langer wordt van hen ver langd dat ze de uitgebreide stukken die het college produ ceert uit hun hoofd kennen, om daarna 'ja' of 'nee' te zeggen tegen de voorstellen van b en w. Van de nieuwe politici wordt verwacht dat ze initiatief nemen, contact onderhou den met de burgers, het college aansturen en daarna con troleren en desnoods naar huis sturen. Een volledig nieuwe rol en waarachtig geen geringe opgave. Tijd voor een over zicht van wat er in de nieuwe lokale democratie allemaal gaat veranderen. Vernieuwing in de politiek, is dat ei genlijk wel een vooruitgang? Volgens sceptici kan het nieuwe democrati sche systeem voor kleine gemeentes wel eens minder voordeel brengen dan gehoopt Door de bedenkers wordt dan wel beweerd dat de bur gers zich niet interesseren voor de lokale politiek, op Texel valt dat vol gens velen nog wel mee. Wethouder Daan Schilling meldde bijvoorbeeld dat hij jaarlijks een enorme stroom burgers op het spreekuur knjgt. En als raadsleden niet op straat worden aangesproken, dan worden ze wel gebeld. Dat burgers de weg naar de gemeente goed weten te vinden, zul len ook de medewerksters aan de servicebalie bevestigen. En als een heikel politiek punt wordt aangesne den, bijvoorbeeld het raadhuis of de windmolens, dan roeren de Texelaars hun mondje wel. Is Elzinga dan een middel om het saaie imago van de lokale politiek op te poetsen? Want in de raadszaal gaat het er zeker tijdens deze raads periode, waarin het poldermodel Texel veroverde, vaak wel erg saai aan toe. Want hoe werkt de lokale politiek tegenwoordig? Als een agen dapunt ook maar even omstreden is, roept het college een besloten verga dering bijeen, waarin achter gesloten deuren de meningen van de fracties worden gepeild. Recent voorbeeld is de gemeenschappelijke huisvesting van de welzijnsinstellingen, waarbij wethouder Eelman er maar met in slaagt de neuzen in één richting te krijgen, omdat elke instelling z'n ei gen wensen heeft. Onlangs vroeg het college duidelijkheid aan de fracties over de te kiezen koers, maar dan wel in beslotenheid, zonder pottenkijkers. De pers heeft het nakijken, want sinds de raad vermanend is toege sproken over het lekken van informa tie, houden de lokale politici de ka ken stijf op elkaar. Na het aftastende overleg in de ach terkamer wordt het 'omstreden' on derwerp besproken in de raads commissie, die advies uitbrengt aan het college. Van enige spontaniteit is dan al geen sprake meer. Partijen hebben stelling genomen en draaien hun politiek onderbouwde verhaaltje af. Van enige emotie, laat staan com motie, is geen sprake. Daarna herha len de politici hun pleidooi nog eens fijntjes in de gemeenteraads vergaderingen. Dat is lokale politiek anno de 21ste eeuw. Geen wonder dat het voor uw hoofdredacteur niet meevalt om een journalist te motive ren naar de raadsvergadering te gaan. Veel eer valt er met aan te be halen 'Politiek hoeft ook met per se span nend te zijn, het gaat er vooral om dat er goede besluiten worden geno men', vindt wethooder Schilling, die met 24 jaar ervaring in de plaatselijke politiek recht van spreken heeft. Maar wat is goed en wat is verkeerd? De mocratische besluiten kunnen alleen worden genomen als die door de Texelse gemeenschap worden ge dragen En aan dat laatste lijkt het nog wel eens te mankeren. De kost bare aanbouw aan het gemeentehuis is een voorbeeld van een besluit waarmee veel Texelaars moeite heb ben. Burgers weten met hun persoonlijke wensen de raadsleden doorgaans wel te vinden, maar andersom ligt dat een stuk moeilijker. Het college be zoekt eens per jaar de dorpen, maar wanneer doet de raad dat? Elke vier jaar herhaalt zich hetzelfde ritueel. Vóór de verkiezingen gaan de politici de boer op, maar als de stemmen zijn verdeeld vervalt de raad langzaam weer in het oude ritme. Het college komt met voorstellen, de raad bestu deert de stukken, overlegt met de steunfractie en neemt besluiten. Doorgaans conform wat het college voorstelt. Een tijdrovend proces, waardoor de raadsleden weinig tijd overhouden om zich een avondje onder de Texelaars te begeven. Al leen: goede ideeën komen vaak uit de gemeenschap zelf. Daarom is het goed dat het politieke systeem op de schop gaat. Mits de raadsleden wer kelijk de rol vervullen die hen wordt toebedeeld. Eerste wapenfeit is dat de nieuwe raad zich voorgenomen heeft eens per jaar een rondje te maken langs de dorpen. Maar voor een goede wissel werking tussen politiek is méér nodig. Veel vaker zullen de raadsleden er op uit moeten om de meningen te pei len en ideeen op te doen. Zodat ze hun nieuw verworven recht in prak tijk kunnen brengen' het nemen van 8 h*' -Xr stelsel, wijzigt ook de rangschikkii van de bestuurders in de raadszj De burgemeester blijft voorzitti maar aan de collegetafel zal ze n« meer omringd zijn door wethoudei Die maken immers geen deel meer van de gemeenteraad. Naast de bi gemeester zitten voortaan de raads griffier, zoals het er nu naar uitzii voorlopig in de hoedanigheid van Pü Zoon. De wethouders zitten aan haa 1 andere zijde. In principe passief. voeren pas het woord als van he uitleg of een toelichting op bepaald besluitvorming wordt verlangd raadsleden moeten inschikken. Zittel ze nu met z'n twaalven aan tafe straks schuiven er vijftien politici aa' Doordat er minder onderwerpen o de agenda komen, hoeft de raad theorie minder te vergaderen. Mai vooralsnog houdt de raad vast aaj het oude tempo, dus eens p» 3 maand. Zowel de raad als het colli kan agendapunten inbrengen De raadscommissies, die nu het coji lege adviseren, verliezen in h«r nieuwe stelsel die functie. De raadscommissies nieuwe st hebben twee functies: voorbereidin besluitvorming raad en overleg ms het college en de burgemeester. De voorzittershamer van de commit sies wordt gehanteerd door raadsle den. Logisch is dat de commissie Bestuur en Organisatie. Ruimte, Wo nen en Economie, Welzijn en Finarj ciën, Verkeer en Milieu zullen verdwi nen en dat hiervoor in de plaats c c commissies Grondgebied, Middelt v ir Met de invoering van het duale stelsel zal het er in de raadszaal na de verkiezingen heel anders aan toe gaan. initiatief. Want het is nu de raad die het college moet voeden. Met plan nen, initiatieven en opdrachten. In ambtelijk jargon heet dat: het uitzet ten van kaders waarbinnen het col lege moet besturen. Bijvoorbeeld: de raad geeft wethouder Nel Eelman (Welzijn) opdracht om met een voor stel te komen voor een goede ge meenschappelijke huisvesting voor de Welzijnsinstellingen. En dat moet binnen een bepaald budget gebeu ren. Het college overlegt met de in stellingen en als het plan klaar is, legt het college dit plan voor aan de raad. Als het binnen de afgesproken kaders valt, kan de wethouder haar gang gaan. Maar als het wat duurder uit pakt, moet de wethouder eerst extra geld aan de raad vragen. Zo houdt de raad invloed op de besluitvorming. Door deze werkwijze komt de raads- agenda er volkomen anders uit te zien. Besluiten die een uitvoering zijn van het beleid waartoe de gemeen teraad heeft besloten, komen niet meer op de agenda. Bijvoorbeeld: de vergoedingsregeling voor de vrijwil lige brandweer, de vervanging van een chemische wasmachine voor De Bolder, uitvoering van de Wet Voor ziening Gehandicapten en maatrege len in het kader van de Tijdelijke Re geling Legionellapreventie. De raad bestuurt alleen op hoofdlijnen en heeft het college gemachtigd dit soort besluiten zelf uit te voeren. Maar hoe zit dat met verkeersin- voor de gemeentelijke Rekenkamer commissie en een aanpassing van de gronduitgifteverordening zijn zaken waarover de raad blijft besluiten Voorbereidingsbesluiten, nodig voor een tussentijdse wijziging van de (Foto Daan Koopman/gemeente Texel) onderzoek (enquête). Dit kan zich uit strekken over het gehele door het college of de burgemeester gevoerde bestuur. Elk raadslid kan een voorstel doen om een onderzoek in te stellen Maar de onderzoekscommissie, die Texel dankt zijn concurrentieposi tie op de toeristische markt voor een groot deel aan het 'eigen' eilandkarakter. Het natuur-, landschaps- en dorpsschoon is anders dan wat men elders kan vinden en er zijn weinig andere plaatsen waar men een zo bonte variatie op een betrekkelijk kleine oppervlakte grond kan aantreffen. Texel is nog steeds anders ('aars'). Dat eigene staat hier en daar ech ter behoorlijk onder druk. Vooral wat betreft de gebouwde omge ving is Texel steeds meer op 'ge woon' provinciaal platteland gaan lijken. Kan dit eigen gezicht wor den hersteld en versterkt? Hoe aars kan Texel zijn en in welke op zichten? Deze vraag is het thema van een discussieavond die woensdag 20 fe bruari wordt gehouden in hotel Den Burg, aanvang 19.45 uur. Het initia tief is genomen door de sectie toe risme van het Texels Verbond van Ondernemers en het is niet toevallig dat dit gebeurt kort voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het sectiebestuur(Bob Rienks, Wou tervan der Werf, Nico Ruis, Piet Evers en Hans Eshuys) dacht aanvankelijk aan een forumavond van het gebrui kelijke soort. Het voorspelbare rijtje mensen achter een tafel, die keurig en nuchter antwoord geven op vra gen uit de zaal. Ze zeggen weinig schokkends omdat ze denken aan hun kiezers, klantenkring of andere achterban. Meestal wordt het daar door saai. Uitdagend Daarom is besloten voor een wat uit dagender manier van doen. Als discussieleider werd Harry de Graaf gevraagd. Omdat die geen achter ban, klantenkring of kiezers heeft, hoeft die zich nergens wat van aan te trekken en kan verschillende aspec ten van het onderwerp op prikke lende wijze aan de orde stellen. Hij zal dat doen door enkele stellingen te poneren in de vorm van een mini- column. Dat is een kort verhaaltje over het bouwen op Texel, de open bare orde, de vermeende echtheid van sommige Texelse producten, de noodzaak om Den Burg weer een hart te geven, de Texelse nijging om met 'de grote hoop' te willen mee doen, etc. Enige overdrijving wordt niet ge schuwd. De verhaaltjes moeten met een korrel zout worden genomen, maar het is wel de bedoeling dat fantasievol wordt gereageerd op de wel degelijk serieuze boodschap die erin zit. Of de avond een succes wordt, hangt dus sterk af van de reacties van het publiek. De organi satoren hebben daarom mensen uit genodigd van wie ze verwachten dat ze moedig en/of deskundig genoeg zijn om leuk en constructief weer woord te leveren. Gehoopt wordt dat ideeën boven komen drijven waar mee de toekomstige gemeenteraad zijn voordeel kan doen. Hoewel het geen openbare avond is, zijn ook mensen welkom die niet zijn uitgenodigd maar zich wél betrokken voelen bij het onderwerp. Hen wordt verzocht zich tevoren aan te melden. Dat kan op kantooruren bij het secre tariaat: Joke de Boer, telefoon 317035. Aannemer Westerlaken vervangt in opdracht van de gemeente een deel van de riolering onder de Wilhelmina laan in Den Burg. Dit deel, dat in slechte staat verkeert, is gelegen tus sen de winkels van Albert Heijn en Aldi. De werkzaamheden gaan maan dag van start en duren, afhankelijk van de weersomstandigheden, onge veer vier weken. Uiteraard moet de weg worden opengebroken en dat zal overlast veroorzaken. Maar om deze tot een minimum te beperken, ge beurt dat in etappes. De aanliggende woningen zullen gedurende het grootste deel van de tijd via één kant bereikbaar zijn. De weg wordt afge sloten voor autoverkeer Texelse media hebben een verzoek ingediend om de zittingen van de Bezwaar- en Beroepschriften commissie een openbaar karakter te geven. Deze commissie, die is sa mengesteld uit raadsleden, buigt zich over geschillen tussen burgers en de gemeente. Tot dusver gebeurt dat achter gesloten deuren, maar de Texelse Courant, de Helderse Cou rant en de Kabelkrant pleiten voor openbaarheid. In veel andere ge meenten in Nederland, onder andere in Den Helder, zijn de zittingen al openbaar. Volgens de media past het een modern gemeentebestuur niet om de Texelse bevolking in het onge wisse te laten over gevoelige kwes ties op het eiland. Het verzoek wordt maandagavond besproken tijdens de wel openbare raadscommissie Be stuur en Organisatie. De gemeente Texel kocht onlangs een softwarepakket bij de VNG-uit- geverii en bleek de 175e klant te zijn. Als geste heeft VNG nu een jaar gra tis huur van de software aangeboden, wat een waarde heeft van 5.455 euro. WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG grepen? Kleine aanpassingen wor den als een uitvoering van het verkeersbeleid gezien, maar grotere, zoals de parkeersituatie bij Albert Heijn, legt het college voor aan het raad. Het college raadpleegt de raad ook als wordt overwogen om de groepsgrootte op de Jozefschool te verkleinen en als er nieuwbouw voor de buitendienst moet worden ge pleegd. Als hiervoor extra geld nodig is, moet de raad er een besluit over nemen. Besluiten over de kinderop vang en het peuterspeelzaalwerk in 2002, beleidsplannen, het jaarlijkse accountantsrapport van De Bolder en de OSG, een onderzoeksopdracht Programma dinsdag 19 februari Veld A, heren 19.15 Maarcob.-Agrifirm Kobeko 20.00 Kobeko-Teso Autocentrale 20.45 Autocentr.-Tatenh. 1 Teso 21.30 Paal 28-CVI Tatenhove 1 22.15 Sportshop 2-Super CVI Veld B, dames/heren 19.15 Natuurwinkel-Smash Krim 20.00 De Krim-B&B Milly's 20.45 Piranha-Milly's B&B 21.30 De Rival-Goënga Piranha 22.15 Gr. Slock-Balcken Paal 28 Veld C, dames 18.30 Durper D.-Jozefsch. Westerl. 19.15 Haarstud.-Westerl. lepe de B. 20.00 Timmer-lepe de B. Haarstud. 20.45 Dros-Sportshop Klif 12 21.30 Wessels-Klif 12 Sportshop 22.15 Nokanto-Eierl. H. Wessels Wedstrijdleiding let en Willem (tel. 319436/315194) Uitslagen 12 februari Kobeko-Super de Boer 2-1; Tatenhove 1-CVI 3-0, Maarcobouw-DGM 1 -2; Sportshop 2 - Grooten Slock 3-0. Paal 28/De Knm-Agnfirm 3- 0; Twaalf Balcken-Teso 3-0; Piranha-Bar Spor tief 3-0, Natuurwinkel-De Krim 2-1, Salon Martine-NBC Eelman&Partners 3-0. De Rival- Milly's 2-1 B&Bv/dVis&den Boer-Spar Goënga 3-0, Cocky's Kapsalon-OSG 3-0; Timmers Bakkerij-Sportshop Texel 2-1Slagerij lepe de Boer-Jozefschool 0-3; Durper Drup-Wester- laken niet gespeeld. Wessels Óntwerpt!- Eierlandsche Huis 2-1Dros Slagerij-Klif 12 0- 3; Haarstudio-Nokanto 3-0 De aan de ketting gelegde voorma lige ijsbreker Navigator is woensdag verplaatst naar het nieuwe gedeelte van de haven. De maatregel is geno men omdat het schip ten prooi is gevallen aan vandalisme. Touwen werden losgegooid en het vaartuig is bespoten met grafitti. De sleepboten Rekere en Alcmaria van de firma Daalder hebben de Navigator in over leg en met medewerking van haven meester Kees Graaf en diens collega naar de nieuwe haven gesleept. Het is de bedoeling dat de Navigator op korte termijn openbaar wordt ge veild. bestemming van een stuk grond, zijn op gezag van de minister van Binnen landse Zaken voortaan een verant woordelijkheid van het college. Maar bij omstreden situaties is het te ver wachten dat het college de raad om advies vraagt. Want het zou verve lend zijn als de raad achteraf moet constateren dat het college een ver keerd besluit heeft genomen. Het is daarom aan de raad om te controleren of het college het beleid van de raad volgens de afspraken heeft uitgevoerd. Als dat niet tot te vredenheid stemt, dan mag de raad terugvallen op een aantal nieuwe bevoegdheden. Zoals het recht van bestaat uit leden van de raad, gaat pas aan de slag als de meerderheid van de raad hiertoe besluit. De be voegdheden van de commissie gaan ver. Personen die van gemeentewege met het onderzoek te maken hebben, zijn verplicht mee te werken. Nieuw voor de raad zijn ook het recht van initiatief, het recht van amendement en het recht om mondeling en schrif telijk vragen te stellen. De raad kan ook een motie indienen waarin bij voorbeeld wordt gevraagd het beleid bij te sturen. De al ingestelde Rekenkamercommissie blijft in func tie. Met de invoering van het dualistische en Welzijn komen, gelieerd aan dj gelijknamige gemeentelijke afdelirt gen. Het is aan de raad om hierovi te besluiten. Leden van het colh zijn niet meer automatisch aanwe: op de bijeenkomsten van bestuurscommissies; ze verschijni alleen op uitnodiging van de voorn ter. Om de vergadering goed en vl te kunnen leiden, lijkt een cursus ei fectief leiding geven aan vergader»- gen voor de desbetreffende raadsli den geen overbodige luxe Bij een college dat vergaande be voegdheden heeft, bestaat het risp dat bepaalde zaken geheim worde gehouden. Het college van b en w daarom verplicht de gemeenteraa: de gevraagde informatie te verstrel ken. Hier tegenover staat dat het col lege de plicht heeft de raad uit ziet- zelf alle informatie te verstrekken d- i de raad voor zijn taak nodig heeft (at I tieve informatieplicht). Raad en co lege moeten afspraken maken ovt j de wijze en de regelmaat waarop o gebeurt. Om deze verantwoording» plicht kracht bij te zetten, kan de raa j een wethouder die met langer h1 vertrouwen geniet ontslaan. Gerard Timmermans Jeugdleden van tennisvereniging Deuce volgen met belangstelling de clinic van tennisprofs Tim Bootsman en Erik Groote. (Foto Gerard Timmert Tennis moet voor jeugdige beoefe naars geen tweede keus meer zijn, maar hun eerste sport worden. Die ambitie heeft tennisvereniging Deuce, die voor de trainingen Tennisschool Regio Noord heeft in geschakeld. Zondag verzorgden de nieuwe trainers Tim Bootsman en Erik Groote een clinic. Bootsman is geen onbekende in de regio. Hij trainde jarenlang jeugdtop- pers van de Helderse vereniging HTC en begeleidde ook diverse Texelse tennistalenten die aan de overkant trainden. Sinds enige tijd heeft Boots man een eigen tennisschool in de kop van Noord-Holland, reden voor Deuce hem te vragen ook de Texelse vereniging te trainen. Bootsman zei niet direct 'ja'. 'Trainen op het eiland sprak me eerst met zo aan. Steeds met die boot heen en weer En geen overdekte tenmshal.' Maar na enige gesprekken stelde hij zijn mening bij. De ambitie van de vereniging om het tennis op Texel op een hoger peil te brengen gaf voor de tennisprof uit de kop van Noord-Holland de doorslag om de veerboot voor lief te nemen en meerdere keren per week naar het eiland te komen. Bootsman: 'Onze doelstellingen raken elkaar. De vere niging wil graag dat het talent binnen de vereniging tot z'n recht komt en verder wordt geholpen.' Bernadette Nouwen van de jeugdcommissie: 'Tot nu toe was tennis voor veel jeugd leden, waarvan we er honderd heb ben, een tweede sport, die ze naast bijvoorbeeld het voetballen beoefe nen. Dat moet veranderen. En als sommigen tot toppers uitgroeien, dat is dat leuk meegenomen.' De komst van Boots en zijn collega betekent een andere aanpak van de trainingen. Waar voorganger Theo van Maanen trainde in blokken van vijf weken en de oefeningen in de winter werden gestaakt, wordt trai nen bij Deuce nu een doorlopend en jaarrond proces. Komend seizoen verzorgen de professionele trainers van de tennisschool twee tot drie vaste trainingsdagen. 'We hanteren een heel gestructureerde aanpak. Bij de jongste jeugd maken we gebruik van drills, waarbij de leraar aan de ene kant van het net staat en de jeug: aan de andere kant. We proberend) jongste jeugd vooral technisch i) I vormen. Op wat latere leeftijd gebnr; ken we andere oefenvormen, waan we het tennis verder ontwikkelen.' De komst van de tennisschool bete kent dat er in financieel opzicht bin nen de vereniging wat verschuivinge' gaan plaatsvinden en dat de conté buties voor de jeugdleden iets ore hoog gaan. 'Maar het blijft zeer be taalbaar', aldus Nouwen. Lid zijn va' de vereniging betekent volgens ha» dat elke jeugdige tennisser trainings krijgt. Haar commissies stellen zit ook ten doel om het tennis voord jeugd leuk te houden. 'Plezier in hf tennis krijg je door goede trainingen maar ook door lollige dingen te doet Tenminste één keer per maand niseren we daarom iets bijzonder voor de jeugd, een pannenkoeken middag of iets anders.' Ook de 30. senioren die lid zijn van de veremgitJ kunnen les nemen bij de tennis school.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6