Bomen moeten wijken voor parkeerplaatsen 'Vliegveld belangrijk voor toerisme en veiligheid' letsverhuurders krijgen Milieuprijs 2002 GL Sportraad bekijkt uitbreiding sportvelden richting VW Celstraf geëist voor slaan agent .TEXELSE J COURANT Partijen voor behoud Texel Airport tips over eilandbeleving' Afscheid kerk Kampeerboeren Wat ik zeggen wou. Riolering Duurzaam Texel verbaasd over kritiek raadsleden 'Geen plannen voor uitbreiding' DINSDAG 26 FEBRUARI 2002 irtietting van de plechtigheid in de Maartenskerk. (Foto Harry de Graaf) mg van Texelse Fietsverhuurders Vlaming overhandigt de Milleuprijs 2002 van GroenLinks, een kunstwerk gemaakt door Irene Maas, aan het bestuur van de Ver- (Folo Gerard Timmerman) rol van de fiets in het nieuwe Texelse mobiliteitsplan. Namens de fietsverhuurders sprak Jan Heijne zijn waardering uit voor de eer die hen ten deel viel. 'Een belang rijke erkenning voor ons werk. We moeten samen alles in het werk stel len om de drempel om te gaan fiet sen op Texel zo laag mogelijk te ma ken.' Het kunstwerk dat het bestuur van de vereniging kreeg is gemaakt door Irene Maas, voorstellende een doorkijkje door de duinen naar de zee, gemaakt in een lijst van juthout. ")p Texel zijn circa 10.000 huur- etsen, waarmee per jaar onge- eer 10 miljoen kilometer wordt «reden. Als die afstand per auto -Ou worden afgelegd, dan levert een C02-uitstoot op van >.000 kilogram. Aldus becijferde p Vlaming, die hiermee een langrijke reden noemde waarom partij GroenLinks de Milieuprijs 2 heeft toegekend aan de Ver liging van Texelse Fiets- huurders. laar onderscheidt GroenLinks kelse personen of instituten zijn die |h op milieugebied verdienstelijk bben gemaakt. De keuze voor de leniging van fietsverhuurders, larvan het overgrote deel van de fhuurders (vijftien) lid zijn, was una- 'Op hun eigen wijze dragen de jtsverhuurders al flinke tijd bij aan duurzaam leefmilieu op Texel', jrdeelde Vlaming. Hij roemde de jits als hét vervoermiddel bij uitstek i de Texelse kwaliteiten op intense |mer te beleven, zowel voor dag- nensen als voor de verblijfstoerist. 'De fietsverhuurder is door zijn di recte contact met de klant bij uitstek geschikt om een goed gastheer schap tentoon te spreiden. Vaak is hij een vraagbaak voor tips over de mooist denkbare eilandbelevmg.' Bovenal roemde Vlaming echter de indrukwekkende reductie van de uit stoot van C02, vanuit de redenatie dat de fietsers anders de auto had den gepakt. De theoretische bespa ring van 600.000 kg kooldioxide zou volgens Vlaming in de praktijk veel hoger uitpakken. In zijn berekeningen gaat hij namelijk uit van drie inzitten den per auto. 'Meestal zitten er min der in.' De GL Milieuprijs moet ook worden gezien als een aanmoedigingsprijs. 'Om de fiets tot essentieel element van een duurzame toeristische toe komst te zien.' Wat betreft GL mag aan de begrippen Texel vogeleiland, Texel schapeneiland de term Texel fietseiland worden toegevoegd.' Vla ming ziet in de verhuurders de sleu telfiguren voor een nog prominentere De politieke partijen hebben zich tijdens de raadscommissie Be stuur en Organisatie uitgesproken voor behoud van het vliegveld op Texel. Ze stemden in met het col lege-voorstel om de vrijkomende aandelen in de NV Luchtvaart terrein na 1 juli tijdelijk in het bezit van de gemeente te laten komen als ze tegen die tijd nog niet ver kocht zijn. De commissieleden hechten waarde aan het toeristisch belang van het vliegveld en de veiligheid voor het eiland. 'Met zijn rondvluchten, para centrum en museum heeft het vlieg veld duidelijke meerwaarde voor Texel', verwoordde Jan Koolhof (CDA). Corne Heijne (Texels Belang) wees erop dat het vliegveld nodig is als de bootverbinding zou uitvallen. Het vliegveld stond op de agenda, omdat het ministerie van Verkeer en Waterstaat haar belang van 65 pro cent in de NV Luchtvaartterein af stoot. Het ministerie heeft het vlieg veld een afkoopsom van €944.000,- toegezegd om de grasbanen op te knappen, maar dan moet de over dracht van de aandelen aan een nieuwe eigenaar wel vóór 1 juli gere geld zijn. Om in elk geval aan die vol waarde te voldoen, stelde het college voor de aandelen eventueel tijdelijk in gemeentelijk bezit te laten komen. Een aantal raadsleden vond dat de banen van het vliegveld van gras moeten blijven. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) had moeite met de term verhardingen in de renovatieplannen. Luchthavendirecteur Ed de Bruijn liet nog eens weten dat er een verharde onderlaag onder het gras komt, zo dat het water beter afgevoerd kan worden. De bovenlaag blijft van gras Koolhof gaf daarop een kort lesje drainage aan Oosterbaan. 'Boeren deden dat vroeger op hun land met schelpen. Dan liep het water beter weg.' Burgemeester Joke Geldorp zei blij te zijn met de steun voor het vliegveld. Ze vond wel dat te eenzijdig naar de veiligheid voor het eiland gekeken werd. De offshore heeft ook belang bij een vliegveld op het eiland. 'Het vliegveld is voor hen een buffer om snel mensen af te kunnen zetten.' Bij de brand aan boord van het schip bij Vlieland eind vorig jaar werd gebruik gemaakt van het vliegveld. Het plan van het college om het aandelenpakket van de gemeente te vergroten van 29 procent naar 49,9 procent (de helft-min-één) leidde tot weinig discussie. Frans Visman (D66) vond het verstandig wel een meer derheidsbelang te nemen, omdat de gemeente dan de meeste greep op het vliegveld zou kunnen behouden. Het college wil wel greep behouden, maar geen meerderheidsbelang heb ben. De Bruijn liet zich redelijk hoopvol uit Een aantal bomen en struiken langs huize Sonnevanck heeft plaats moeten maken voor het nieuwe parkeerterrein van Albert Heijn. Vorige week is een begin gemaakt met de werkzaamheden. Volgens een woordvoerder van de gemeente hoort de kap daarbij. 'Dat is opgenomen in het plan. Er is ook een kapvergunning voor af gegeven.' Het nieuwe parkeerterrein wordt on geveer vijftig bij vijftig meter groot. Er komt ruimte voor zo'n negentig au- VERVOLG VAN PAGINA 1 fegnatie ontstond toen de hervorm- van Oosterend met die van (deschild en De Cocksdorp een vormde Waddengemeente vorm- waar de gereformeerden dus let bij betrokken waren. Maar kort na 997 werd de draad weer opgeno- en in juni 1999 werd de nenwerkingsovereenkomst offici al ondertekend. Kort daarop was er Jrake van samengaan in haast alle izichten en was het verder een lestie van formaliteiten. De 'overgangsdienst' van zondag werd geleid door de predikanten Evert Jan Vledder en Caroline der Nederlanden. Beiden toonden zich verheugd, maar zeiden zich te reali seren dat het verlaten van de gerefor meerde kerk bij velen ook gevoelens van weemoed en verdriet oproept. De dienst had een afwisselend en hoog cultureel karakter, mede door het speelse aandeel dat de jeugd erin had, door het optreden van een groep blazers van Excelsior en door de perfect zingende cantorij. Brieven Ter gelegenheid van het historische moment hadden diverse oud-predi kanten brieven geschreven die na de dienst ter inzage lagen. Dominee Van Zijll Langhout: 'Ik had 17 jaar geleden met kunnen denken dat de zaken zo snel zouden gaan. Het was aftasten en afwachten. Het nestgevoel was nog erg sterk.' Dominee Van Leeuwen: 'Uw over gang naar duidelijk zichtbare eenheid was een opdracht, maar het lag ge voelig'. Dominee Han Wilmink ver wees in zijn brief naar Gezang 320: 'Dat Hij met ons samen wil wonen Geeft ons de moed voor dit gebouw Maar niet met steen en hout alleen Is het grote werk gedaan 't Zal om ons zelve gaan to's, een verdubbeling ten opzichte van het aantal plekken die de twee afzonderlijke parkeerplaatsen bij de AH voorheen boden. De Waalder- straat, de Burgerhoutstraat en de Wilhelminastraat monden straks alle drie uit op het nieuwe plein. Daardoor wordt het voor doorgaand verkeer moeilijker om van de Waalderstraat naar de Wilhelminalaan (en vice versa) te rijden. De doorgang tussen de Burgerhoutstraat en de Wilhel minalaan wordt afgesloten. Voordat het allemaal zover is, laat de ge meente eerst de riolering vervangen en licht verontreinigde grond afvoe ren. De grond wordt voorlopig opge slagen in Oudeschild. aldus de woordvoerder van de gemeente. Eind mei, begin juni moet de nieuwe parkeerplaats worden opgeleverd, een maand later dan aanvankelijk gepland. 'We proberen er wel in maart zoveel vaart achter te zetten dat we rond april al een deel van de nieuwe parkeerplaats kunnen open stellen.' De gemeente wacht nog even met de bestrating, totdat alle procedures zijn afgerond. Voor de bestrating wordt een artikel-19 pro cedure gevoerd die de gemeente in eigen beheer afhandelt Volgens de woordvoerder moet dat over twee weken klaar zijn. Op het nieuwe plein komen volgens de plannen zo'n twin tig platanen te staan. Het moet om geven worden door hagen. Ook tus sen Sonnevanck en het parkeerterrein komt een hek of een haag te staan. Vrachtverkeer dat straks bij Albert Heijn moet zijn, mag straks zowel via de Waalderstraat als de Wilhelmina laan rijden. In eerste instantie zou dat alleen via de Wilhelminalaan mogen, maar dat riep protest op in de buurt. De gemeente besloot daarop ook de Waalderstraat open te stellen voor vrachtverkeer. VERVOLG VAN PAGINA 1 n en dat bovendien een landeli|ke Jhtlijn is. De effecten van de verho- ng heeft de vereniging twee jaar leden al eens berekend. 'De resul- ten laten ondanks de hogere (extra) ivesteringen een positief beeld zien; het inkomen uit het kamperen bij de boer zal hierdoor verbeteren en po- tief zijn, waardoor ook (weer) geld eschikbaar komt voor verdere waliteitsverbetering.' De VTKB vindt Dk dat de bovengrens van 1600 aapplaatsen bij de boeren 'achter- aald' is en 'herijkt' dient te worden. Iet kamperen bij de boer voorziet indent in een algemene behoefte en aarmee ook in een algemeen be ing. Vanuit dat oogpunt en vanuit het elang van de Texelse kampeer boeren rust op uw gemeentebestuur een bestuurlijke zorgplicht om de huidige problematiek binnen het kader van de ruimtelijke ordening op te pakken en ook daadwerkelijk op te lossen.' Inspelend op de huidige discussie stipte Blom in zijn toespraak de rol van de boeren bij de 'invulling en stof fering van het landschap' aan. 'Boe ren zijn een onmisbare schakel die we nodig hebben om het Texelse land schap er uit te laten zien zoals het nu is, of om zelfs te versterken. Het hou den van schapen en koeien en het onderhouden van tuinwallen en boe ten is een onmiskenbare agrarische bezigheid, leder voogaar zorgen de bloembollenvelden en de akkerbouwgewassen voor rijke varia tie in het landschap. Dat waar we als toeristen, recreatieondernemers en burgers graag naar kijken en wat ons goed doet. Met verve wordt door de recreatiesector van deze typisch Texelse elementen gebruik gemaakt om het eiland te promoten.' Wethouder Schilling toonde zich bij het ontvangst nemen van de brief niet al te somber. Hij noemde de agrari sche sector 'vitaal' en 'inventief', ter wijl hij er bovendien op wees dat ie dere vierkante meter agrarische grond op Texel wordt gebruikt door boeren. Desondanks noemde hij het begrijpelijk dat de vereniging 'een graantje probeert mee te pikken' van de snelst groeiende sector, het toe risme. Tot slot constateerde Schilling dat de wensen van de VTKB aller minst een belangrijke rol spelen in de verkiezingsprogramma's, reden om de vereniging te adviseren haar zor gen nog eens goed onder de aan dacht van de fracties te brengen. 'Maar ik geef niet de hoop dat het snel geregeld zal zijn. Het zal een langdurig proces worden.' Officier van justitie M. ledema heeft maandag voor de rechtbank in Alkmaar een celstraf van 21 maanden, waarvan zeven maan den voorwaardelijk, geëist tegen een 36-jarige man uit Wieringer- werf. Hij sloeg op 22 juli vorig jaar in De Koog een hoofdagent in zijn gezicht. Het slachtoffer raakte hierbij lichtgewond, ledema vindt dat de verdachte voor deze rake klap 272 euro schadevergoeding aan de hoofdagent moet betalen. De verdachte was de gehele avond van het incident al vervelend en agressief, terwijl hij zich ophield in de Dorpsstraat. Agenten hadden hem hierop al een aantal malen aange sproken. Toen hij een vechtpartij be gon. greep de politie in. Na de woor den 'Stop, politie, geef u over' haalde de man uit naar de hoofdagent, die daarbij vol op het hoofd werd ge raakt. De politieman was voor een week op het eiland gestationeerd. De verdachte heeft dezelfde avond enkele andere politiemensen bele digd. Inhoudelijk kwamen deze zaken niet aan de orde, maar de officier heeft ze wel in de strafeis meegeno men. Justitie verdenkt de man te vens van het zwaar verwonden van een man uit Den Helder op 20 januari vorig jaar. Het slachtoffer brak daar bij een jukbeen, kaak en oogkas. In het medisch rapport van het Gemini Ziekenhuis staat vermeld dat de oog kas een centimeter naar binnen was geslagen. Justitie stelt voor om aan dit slachtoffer een schadevergoeding van ruim 9.000 euro toe te kennen. De rechtbank stelt in het vonnis het uiteindelijke bedrag vast. Daarnaast over de dreiging van een mogelijk vliegverbod boven stiltegebieden, waarvoor de Tweede Kamer zich in een motie heeft uitgesproken. 'Moge lijk komen er toch regels over routes en hoogtes, waardoor er, met beper kingen. wel gevlogen mag worden.' Dat zal volgens hem niet veel invloed hebben op de exploitatie van het vliegveld. Zou de motie worden uit gevoerd zoals aangenomen, dan is dat 'dodelijk' voor het vliegveld, aldus De Bruijn. De minister heeft nog geen concrete plannen gepresenteerd over het vliegverbod. De luchthavendirecteur zei ook dat het vliegveld er nog steeds streeft naar ultralightvliegen. 'Dat is nodig om het vliegveld exploitabel te hou den.' Volgens De Bruijn is de herrie van ultralight-vliegtuigen inmiddels flink verminderd. 'Mijn microfoon maakt meer lawaai', zei hij in de raad zaal door een brommende micro foon. Het ministerie van Verkeer en Water staat vraagt minimaal €294.957,- voor haar 343 aandelen. Neemt de gemeente ze tijdelijk over, dan komen de financiële consequenties daarvan voor rekening van de NV Luchthaven terrein. De meeste mensen kennen het tele visieprogramma 'Over de balk' wel, waarbij overheidsgeld nodeloos wordt gebruikt. Dit gebeurt op Texel ook. Neem nou de riolering in de Wil helminalaan die over een afstand van zo'n honderd meter geheel wordt vernieuw De oude betonbuizen ko men er gaaf uit, alleen aan de boven kant van de buis is een geringe slij tage te zien. De buizen worden met enige kracht door een machine stuk geslagen. Volgens de wethouder wa ren er klachten en was de riolering economisch afgeschreven. Nu is de technische levensduur van beton buizen ongeveer 100 jaar bij vol doende ventilatie en er zijn rioleringen die drieduizend jaar geleden zijn aan gelegd en nog steeds goed zijn. Je vraagt je dan af hoe zoiets tot stand komt. De ambtenaren op Texel werken met een zogeheten productbegroting, wat betekent dat alle werkzaamheden die zij uitvoeren van tevoren begroot wor den, dus het maken van tekeningen, het opstellen van begrotingen, het houden van toezicht op de werk zaamheden en nog veel meer. Er wordt vijftien procent van de kosten bij de aanneemsom geteld en een gelijk bedrag voor de door de ge meente geleverde materialen. De ar chitecten doen dat voor tien procent, maar dat is een detail. Er werkt een grote groep mensen op die afdeling van het raadhuis, dat betekent dus een forse salanspost. Om die allemaal te kunnen betalen dient er veel werk te worden verzet. De Stichting Duurzaam Texel is verbaasd over kritiek die raadsle den tijdens de commissie Finan ciën, Werken en Milieu uitten op de stichting. Een aantal partijen vond dat de activiteiten die de Duur zaam Texel organiseert net zo goed door het bedrijfsleven zelf gedaan kunnen worden. Daarbij werd onder meer gedoeld op de beurs Duurzaam Bouwen, die vo rig jaar in de Burg. De Koninghal in Den Burg werd gehouden. 'De horeca organiseert zelf een beurs, laat de bouwsector dat ook maar zelf doen', verwoordde Maria van der Spek (WD). 'We snappen die kritiek niet', zegt coördinatrice Nienke Bloksma van Duurzaam Texel. 'Wij zijn juist een platform van het bedrijfsleven. TVO, TVL en de Recron zijn bijvoorbeeld allemaal bij ons vertegenwoordigd De raadsleden kunnen een brief ver wachten van Duurzaam Texel waarin de positie van de stichting nog eens wordt uitgelegd. Tijdens de commissievergadering werd een subsidie-aanvraag van Duurzaam Texel besproken. De stich ting heeft die aangevraagd om na 1 maart te kunnen blijven bestaan. De provincie en het Texels bedrijfsleven zegden eerder hun steun toe aan de stichting, met het rijk wordt nog on derhandeld. De meningen van de partijen waren verdeeld. GroenLinks, PvdA en D66 waren vóór het subsi- die-verzoek. Texels Belang, CDA. WD en Gerard Weijers waren tegen. Met de steun van het college, komt de verhouding daarmee op acht voorstanders en zeven tegenstan ders. Op 12 maart wordt het, volgens de agenda, in de gemeenteraad be sproken. Duurzaam Texel verhuist ondertus sen van de Heemskerckstraat in Oudeschild naar de Warmoesstraat in Den Burg. De stichting, die een kantoor krijgt in het oude koetshuis, verhuist omdat het huurcontract voor het pand in Oudeschild op 1 maart afloopt. Als er onvoldoende werk is, zijn er teveel ambtenaren, dus zorgen de ambtenaren dat er voldoende werk is, daar is niets mis mee. Er worden grote werken gecreëerd (nuttig of nodig doet niet ter zake), zoals bijvoorbeeld bet rioleringsplan buitengebied, maar ook onderhoud aan andere objecten. De verantwoor delijke wethouder ziet daarop toe en beoordeelt de juistheid van de amb telijke adviezen. De wethouder kan ook niet alles weten en gaat op het advies af Zo gaat op Texel veel geld over de balk. Jan Hennink, De Koog. Gesnoeide bomen bij huize Sonnevanck. Ze moesten wijken voor het nieuwe parkeerter rein van Albert Heijn. (Foto Jeroen van Hattum) heeft de man onder meer een voor ruit van een auto in Purmerend ver nield, een auto beschadigd door deze op zijn kant te tillen en een fiet ser in Wieringerwerf mishandeld. Hierbij werd het slachtoffer met zijn eigen fiets bewerkt. De verdachte, die in Wieringermeer en Den Helder woonde en nu staat in geschreven in Den Haag, zit sinds september vast. Bij zijn aanhouding in zijn woning in Wieringerwerf werd een hennepkas met 230 wietplantjes ontdekt. Voor de plantage tapte de verdachte illegaal stroom af. NUON vordert daarom 4600 euro schade vergoeding. De officier van justitie omschreef de man als iemand die zijn agressie niet in bedwang kan houden en a-sociale trekjes vertoont. Zij eiste echter wel een lagere straf dan aanvankelijk de bedoeling was. omdat de man heeft aangekondigd in therapie te gaan. 'U bent gemotiveerd en dat wil ik belo nen. Normaal zou ik dertig maanden cel hebben geëist, waarvan eenderde voorwaardelijk. Maar omdat u zich vijf dagen in de week in Utrecht wilt mel den voor een agressiebehandeling (die de hele dag duurt, red verlaag ik de strafeis tot 21 maanden, waar van eenderde voorwaardelijk.' De advocaat van de verdachte, G. Lieffijn, vond deze strafeis nog veel te hoog. omdat hij van mening was dat in een aantal delicten sprake was van zelfverdediging of uitgelokt agressief gedrag. Officier van justitie M. ledema was het niet eens met de advocaat en hield haar strafeis staande. De rechtbank doet op 11 maart uitspraak. De Sportraad gaat bekijken in hoe verre uitbreiding van sportpark Den Burg-zuid richting de VW mogelijk is. Tijdens de verkiezings avond die de Sportraad hield, bleek dat de politieke partijen niet onwel willend tegenover dat initiatief stonden. De behoefte van sportverenigingen aan extra ruimte was een veelbespro ken onderwerp. De Sportraad had volgens voorzitter Albert Hoven zelf al eens gezinspeeld op uitbreiding richting de WV, maar daar was het bij gebleven. 'Tijdens de avond kregen we signalen dat we meer zouden moeten doen met die plannen.' Vol gens Hoven wordt er bekeken wat er 'achter de wielerbaan' voor mogelijk heden zouden kunnen liggen Een aantal verenigingen kampt met ruimtetekort en wil daarom graag uit breiden. Hoven: 'Texel'94 heeft soms tekort aan haar drie velden, de Sport- schutters willen graag een buitenaccomodatie, de wielervereniging heeft een baan die met meer voor honderd procent vei lig is, de tennisvereniging heeft uit breidingsplannen en dan zijn er nog de plannen voor de atletiekbaan rond het C-veld van Texel'94.' Volgens Hoven is daar ook het laatste woord nog niet over gezegd. Harde beloftes wilden de politieke partijen met doen tijdens de avond. Ze gaven aan dat ook de verenigingen creatief aan de slag zouden moeten gaan. Volgens Hoven zijn ze daar inmiddels mee bezig. Verzekering Volgens Hoven zijn veel vrijwilligers onvoldoende verzekerd. 'Denk bij voorbeeld aan iemand die met de auto jongetjes naar het voetballen brengt of iemand die mensen in kleedkamers begeleidt. Als er iets gebeurt, kan je toch hoofdelijk aan sprakelijk worden gesteld.' Volgens Hoven kost een collectieve verzeke ring 73 eurocent per persoon per jaar. 'Mensen die er later bijkomen, zijn ook meteen verzekerd.' Hij wees erop dat andere gemeenten in het land al collectieve verzekeringen kennen voor vrijwilligers, CDA, GroenLinks en D66 gaven aan dat ze een collectieve verzekering voor vrijwilligers wel zien zitten De Sportraad had de verkiezings avond belegd, omdat in de verkiezingsprogramma's weinig ge rept werd over sport. De Sportraad liet weten dat alle voornemens een voudig op een A-viertje verzameld konden worden. Volgens Hoven blijkt bij nader inzien dat de partijen wel degelijk oog hebben voor sport. 'Het is in een programma alleen moeilijker economisch uit te drukken dan bij voorbeeld akkerbouw, toerisme of vissenj. Dat kan in guldens. Maar sport is economisch gezien niet on belangrijk. Kijk maar eens hoeveel mensen je naar het eiland haalt met bijvoorbeeld de Zestig van Texel.' 'Een appartementenboerderij in het dorp heeft nauwelijks de kans om uit te breiden. De Ark mocht uitpandig bouwen, maar een bedrijf als De Gouden Reaal krijgt die toestemming waarschijnlijk niet. Wil zo'n onderne mer toch meegaan met de vraag van de klant om ruimere appartementen, om er zo een ster bij te krijgen, dan kan hij niet veel anders dan het aan tal appartementen verkleinen.' Deze uitspraak tekende de redactie in de krant van vrijdag op uit de mond Gerard Bakker van Ondernemers vereniging Den Hoorn. Bakker noemde De Gouden Reaal als voor beeld, om de beperkingen van de ondernemers in Den Hoorn te illustre ren. Maar volgens Kees en Emma de Wijn van De Gouden Reaal kan ge makkelijk de indruk zijn gewekt dat zij uitbreidingsplannen hadden maar geen toestemming hebben gekregen. Ten onrechte. 'Wij hebben de meest luxe appartementen in heel Den Hoorn. Waarom zouden wij willen uit breiden?', laten zij weten Overigens staat De Gouden Reaal te koop

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5