of/and Gezamenlijke aanpak files rond Alkmaar Noord de provincie Noord-Holland informeert L Prijsvraag p De commissaris vertrekt... II Ruim 2,3 miljoen Euro voor sociale projecten Lid Provinciale Staten (PvdA) Bert Bruijn Wat is üw favoriete plek in Noord-Holland? Schoon schip geeft schoon water MEER PROVINGENIEUWS: KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL Wij Nederlanders zijn dijkenbouwers. Klompen, kaas en tulpen zijn ons handelsmerk. Ja, zo simpel is soms het beeld dat anderen van ons hebben. Jammer, want niet heel Nederland bestaat uit dijken en ieder van ons heeft juist een eigen verhaal. En dat verhaal, daarover gaat het hier. Individueel en met z'n allen bepalen wij heden, verleden en toekomst van onze woon omgeving. Om ons verleden vast te leggen en zo onze toekomst stevig te verankeren, maakt de provincie een Cultuurhistorische Waardenkaart. Wat erop staat? Archeologische vindplaatsen, historische landschappen en monumentale of anderszins belangrijke gebouwen, bijvoorbeeld. Plekken met een eigen verhaal. Nu is het plan, om bij deze waardenkaart een boek te maken. Dat boek wordt een bundeling van üw verhalen over üw persoonli|ke binding met een historische plek in Noord-Holland. Het wordt een boek over de geschiedenis van de provincie en hoe die voortleeft in de harten van de mensen. Een boek dat plannenmakers kan helpen om hun projecten zorgvuldig in te passen. Schrijf ons. En vertel in maximaal 200 woorden over uw beleving van uw favoriete plek. Inzending geeft de provincie het recht tot publicatie. Wordt uw verhaal geplaatst, dan ontvangt u gratis een exemplaar van het boek Het adres: provincie Noord-Holland, bureau Monumenten en Archeologie, kamer 1078, Antwoordnummer 25,2000 VC Haarlem. E-mailen kan ook: kruisbrinkm@noord-holland.nl Inzenden tot 2 april 2002. Meer informatie: Corrie ten Oever, provincie Noord-Holland, tel. 1023) 514 34 90, e-mailoeverdSnoord-holland.nl In onze prijsvraag van januari stelden wij de vraag: hoeveel schepen passeren jaarlijks het Noord-Hollands- en het Balgzandkanaal. Het antwoord is: 19.026. Vier goede inzenders hebben inmiddels een uitnodiging voor een bezoek aan de Kooybrug ontvangen. Deze pagina is o.a. gewijd aan het naderend vertrek van prof. dr. J. van Kemenade als commissaris van de Koningin van Noord-Holland. Deze functie is de laatste geweest uit zijn lange loopbaan in de Nederlandse politiek en het openbaar bestuur. Met het oog op zijn afscheid testen wij uw kennis van zijn rol in ons nabije politieke verleden. De vraag luidt: was de heer Van Kemenade in het kabinet Den Uyl, minister van a.binnenlandse zaken b onderwijs of c justitie Voor de inzenders van het juiste antwoord stellen wij een rondleiding door het provinciehuis met lunch in het vooruitzicht. Uw antwoord kunt u uiterlijk 22 maart sturen naarredactie Pagina Noord-Holland, postbus 123, 2000 MD Haarlem, fax (023) 514 41 55, e-mailveenrj@noord-holland.nl COtOfON De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de province Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie Redactie en administratie Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Eindredactie: Rienk van der Veen, tel. (023) 514 43 09, fax (023) 514 41 55, e-mail' veenrj@noord-holland.nl februari 2002 22- editie PROVINCIE ...laten zien hoe de politiek tot besluiten komt. De overheid is van en voor de burgers. Burgers kiezen hun vertegenwoordigers die voor nen besluiten nemen over zaken die iedereen aangaan. Maar altijd bestaat het gevaar dat kiezers vervreemden van het politieke bedrijf. Dat de overheid -bijvoorbeeld de provincie in Haarlem- voor de burger ondoorzichtig en onbegrijpelijk wordt. Jos van Kemenade kent dat gevaar. Zijn loopbaan, o.a. Tweede Kamerlid, minister, burgemeester en ten slotte commissaris van de Koningin, gaf hem de kans zich sterk te maken voor het betrekken van mensen bij politieke beslissingen. Burgers met de politiek in contact brengen om gezamenlijk plannen te ontwikkelen. Burgers inzicht geven in de problemen die aan de orde zijn en laten zien hoe de politiek tot besluiten komt. Zoals in Noord- Holland, door middel van deze pagina, de website en informatiebladen als N-H Magazine en N-H Weekbericht. Openheid naar de burger heeft zijn bijdrage aan het openbaar bestuur gekenmerkt. En nu gaat hij weg. Tijd dus voor een reactie. Was het éénrichtingsverkeer of een dialoog? U, als burger, mag het zeggen. Stuur een brief, een kaartje of een e-mail. Als u herinneringen heeft, haal ze op. Geef uw mening. Aan het woord hem bij zijn afscheid te wensen wat u wilt! e-mail: veenrj@tioord-holland.nl of: redactie Pagina, postbus 123, 2000 MD Haarlem. pol por ledereen moet kunnen deelnemen aan de samenleving. Zo luidt de doelstelling van het provinciale sociaal beleid. Zo nodig met ondersteuning. Want we zijn lang niet allemaal met een zilveren lepel in de mond geboren. En lang niet iedereen haalt zelfstandig of zonder strubbelingen de eindstreep. Terug kunnen vallen op een samenstel van netwerken, diensten en voorzieningen, dat is de beste garantie voor een actief en zelfredzaam bestaan. Met het oog hierop heeft de provincie in het kader van het Sociaal Jaarprogramma 2002 een aanzienlijke som geld vrij gemaakt. Emancipatie, integratie, sport en bewegen; dat zijn de voornaamste speerpunten. Sommige van de voor geld in aanmerking komende, ondersteunende activiteiten beslaan de hele provincie. Zoals de ontwikkeling van zorgboerderijen (het project Landbouw en Zorg), en van communicatiesystemen binnen kleine en middelgrote gemeen ten (het project Elektronische Burgerparticipatie). Ook regionale projecten worden gehono reerd. Zoals het project Kanjers en Kixx (regio Den Helder), dat erop uit is jongeren op een dynamische manier te betrekken bij het verbeteren van het woon- en leef klimaat in de wijk en ze meteen ook aan het werk te krijgen. Of het project Wij gaan ervoor (regio Alkmaar), dat zich ten doel stelt de wisselwerking tussen allochtone en autochtone zelforganisaties te versterken. Voor het tweede gedeelte van het Jaarprogramma kunnen nog tot 1 juli voorstellen worden ingediend. Meer informatie over de projectenHelène Steenhoff, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 40 79, e-mail: Steenhoffh@noord-holland.nl wie het kleine niet eert (Foto: Ella Tilgciikamp) De campagnes voor gemeenteraads- en Tweede Kamerverkiezingen zijn inmiddels weer in volle omvang losbarsten. Ongetwijfeld werpen zij hun schaduw vooruit naar de verkiezingen voor de Provinciale Staten, begin 2003. Zullen dat interessante verkiezingen worden? Zeker! Provincies zijn belangrijke investeerders geworden. Zij voeren steeds vaker de regie over grote bouwprojecten. En dat zal waarschijnlijk alleen nog maar méér worden. Bovendien, het dualisme komt eraan! Controle en sturen op hoofdlijnen, dat wordt meer nog dan nu de taak van statenleden. Gedeputeerde Staten gaan zich nadrukkelijker met uitvoering bezighouden. Dus: een duidelijker scheiding van bevoegd heden. Maar ook een (welkome?!) vermindering van het aantal statenzetels. Nu al zijn er staten leden die een tikkeltje nerveus worden. Grote plannen allemaal. Maar laten we vooral ook op het kleine letten, op dat wat de mensen rechtstreeks bezighoudt. Geld bestemmen voor ouderensteunpunten, voor regionale theaters, voor roerende monumenten zoals historische schepen en treinen, dat soort dingen. Want wie het kleine niet eert. Bert Bruijn, Van Moerkerkenstraat 1-1, 2025 MN Haarlem, tel (023) 539 08 59, e-mail: Bert.bruijn.scheepszaken@planet.nl De Leeghwaterbrug en de aansluiting met de weg naar West-Graftdijk vormen samen een berucht knelpunt m de N242 (Foto: Ella Tilgenkamp) De reconstructie van de N242 heeft, ook voor de provincie, een hoge prioriteit. Maar de beste oplossing -ongelijkvloerse kruisingen tussen het Kooimeerplein (Alkmaar) en het Nollencircuit (Heerhugowaard)- is tevens de duurste. Met inbegrip van een aquaduct onder het Noord-Hollands Kanaal waar nu de Leeghwaterbrug dagelijks veel oponthoud veroorzaakt, komen de kosten op een bedrag van zo'n 195 miljoen euro. De vraag is: wie zal dat betalen' Want zoveel geld heeft de provincie op korte termijn niet te vergeven. Een onderzoek -een zogenaamde Quick Scan- moet uitkomst brengen. Kan het soberder? Kan het gefaseerd? En zouden de betrokken gemeenten of het bedrijfsleven misschien bereid zijn mee te betalen? Zij staan niet te trappelen, zo hebben ze al laten weten. Binnenkort gaat de provincie met de verschillende partijen om de tafel zitten want allemaal hebben ze last van verkeersopstoppingen. Wellicht dat deze gemeenschappelijke problematiek partijen tot elkaar kan brengen. Meer informatie: joop Kilian, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 46 13, e-mail Kilianj@noord-holland.nl Een harde laag op het onderwatergedeelte in combinatie met borstelen beschermt de romp van jachten tegen aangroei van alg. (foto: Studio Honing) Wel eens van antifouling gehoord? Dat is een anti-aangroeimiddel voor het onderwater- gedeelte van schepen. Als middel koos men voorheen voor een laagje koperhoudende verf. Nu mag dit niet meer. Koper vervuilt het water. Gelukkig zijn er ook andere, eigenlijk voor de hand liggende middelen. Zoals borstels. Het Regatta Center Medemblik beschikt als eerste Nederlandse jachthaven over een borstelbaan voor boten tot 17 meter lang en 2,5 meter diep. Vrij toegankelijk, ook voor niet-ligplaatshouders. Met haar grote, op knikarmen geplaatste borstels en speciale voor zieningen voor kielreimging is deze baan geschikt voor het merendeel van de recreatie- vloot. Op zoet water volstaan ca. dne bezoekjes per vaarseizoen om het schip schoon te houden. De kosten vallen mee: ca. 5,50 per meter scheepslengte. Wel dient vooraf een harde laag die geborsteld kan worden te worden aangebracht. Een tegemoetkoming in de kosten hiervan wordt beschikbaar gesteld door de provincie, Rijkswaterstaat en de hoog heemraadschappen. Hun bijdrage is afhankelijk van de lengte van het schip en bedraagt maximaal 450,-. Meer weten? Ga dan op 8 maart naar Hoom (Clubgebouw WSV Karperskuyl, Kleine Oost 16, tegenover Hotel de Magneet). De lezing "Schoon schip" geeft antwoord op vragen als: Hoe werkt de borstelbaan? Hoe vaak moet je deze gebruiken? Hoe prepareer je je schip? Wat kost het? Wat levert het op? Aanvang 20.30 uur. Meer informatie. Marja van Hezewijk, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 36 35, e-mail: Hezeuhjkm@noord-holland.nl Sinds de |aren zeventig is er veel veranderd in het gebied ten noorden van Alkmaar. Veel meer huizen, veel meer bedrijvigheid en veel meer verkeer, om maar wat te noemen. De provinciale weg Alkmaar-Middenmeer (N242) lijkt het kind van de rekening, want wie kent niet de dagelijkse files tussen Alkmaar en Heerhugowaard.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 8