.eerlingen OSG doen mee aan zevende Theaterweek 'Dit is weer anders dan eens wat school' 'Erhoren schapen en koeien in heiland' 'Niet voor de muziek uitlopen 'Masterplan Water stond niet in collegeprogramma' ft .TEXELSE IJ COURANT' College ÏDA: Nel Eelman De lijsttrekker GroenLinks: Peter Bakker De lijsttrekker Klaverjassen voor goed doel D66: Frans Visman De lijsttrekker VRIJDAG 1 MAART 2002 VERVOLG VAN PAGINA 3 ~}e gebruikelijke vakken zijn even n paar dagen aan de kant ge- hoven. Een week lang houden leerlingen van De Hogeberg ;h bezig met drama, muziek, «Idende vormgeving en dans. ior de zevende keer wordt op de ageberg de Theaterweek gehou- n. it is een wat bijzondere en zeker merkelijke opstelling die een groep irlmgen in het gras voor de oude S heeft geplaatst. Het is een paar eter hoog en voorzien van slangen, nmers en visnetten. 'Dit is heel fi- ofisch en eigenlijk met te begnj- n', zegt Chris Vmke (17). Water jÖaat centraal in de zelfgebouwde Hstellmg. Met een pomp moet het venop de stellage worden ge- icht. Daarna volgt een ingewik- Ide weg terug naar beneden. Zo oomt er water door een slang die ior een pop heen gaat. 'Ons aam bestaat voor negentig pro nt uit water, dus vandaar dat we t zo door die pop laten stromen', lt Chris uit. Een eindje verderop rdt het water verdeeld over twee ites. Chris: 'Aan de ene kant valt el water dat wordt verkwist en aan andere kant valt weinig. Dat wordt izuiverd en komt uiteindelijk in een ian terecht. Het is symbolisch voor manier waarop wij met water om- jan opstelling is het resultaat van éen in de zestig workshops die deze ;ek gehouden worden in de school- bouwen aan de Haffelderweg en de Emmalaan en een aantal andere ruimten op het eiland. De school houdt voor de zevende keer de Theaterweek. Maandag kregen de leerlingen nog les, van dinsdag tot donderdag waren ze in de weer met dans, drama, muziek, fotografie, vi deo ot beeldende vormgeving Ze werden daarbij begeleid door studen ten van kunstacademies en conser vatoria en docenten van de school. Vanmorgen (vrijdag) lieten de leerlin gen tijdens een uitmarkt in de Burg. De Koninghal en de gymzaal zien wat de resultaten waren. Drama Voor één van de lokalen aan de Haffelderweg wacht een groepje leer lingen om één voor één naar binnen te gaan. Ze zijn van een workshop drama en oefenen op een toneelstuk. Met tussenpozen stappen ze achter elkaar naar binnen om op een stoel te gaan zitten. Het stuk gaat over wensen voor de toekomst. Ergens moet een eiland zijn waar alle onvervulde wensen moeten uitko men, zegt één van de spelers. In een rap tempo worden vervolgens alle stoelen achterin het lokaal tegen el kaar gezet. Een paar leerlingen trek ken er blauw plastic overheen, zodat de stoelen op golven gaan lijken en voor in de klas worden een paar em mers zand op de vloer geleegd, zo dat er een strand ontstaat. Het stuk gaat verder op het denkbeeldige ei land. Marianne Schoo (13) en Chiara Casciola (12) schatten na de repeti tie dat de vloer al zo'n tien keer ont daan is van zand. Net als de anderen in hun groep hebben ze schik in het toneelstuk. 'Onze begeleider kwam ermee aanzetten', vertelt Marianne. 'We hebben er daarna zelf nog wat in zitten rommelen totdat we het oké vonden.' Met diverse acteer oefeningen hebben ze zich voorbe reid. 'Je moest bijvoorbeeld een an dere persoon nadoen', vertelt Ivo Jager (13). 'Moest je achter iemand genheid voor de leerlingen om eens creatief bezig te zijn en om podium- ervaring op te doen. 'Ze moeten bij de uitmarkt allemaal wat laten zien. Daarnaast werken ze een weekje sa men met andere leerlingen bij wie ze niet in de klas zitten.' Olievaten, pallets, |errycans en piep schuim waren enkele van de materi alen die vergaard moesten worden voor de Theaterweek, vertelt mede organisator Marijke Bakker. 'Direct na stofzuigerslang met steentjes erin om geluid te maken. Op het bord staan shanty's (zeemansliederen) die ze zingen tijdens het muziek maken. Patrick: 'Ik snap niet het allemaal, maar ik vind het wel leuk Op tafel staat een stel lege flessen waarvan een waterorgel gebouwd moet wor den Een poging om een wmdorgel te bouwen, mislukte doordat het iets te hard waaide. De bouwers van de wateropstelling uitmarkt echter niet bij zijn. 'Het wordt hartstikke vals als ie acht zelf gemaakte panfluiten laat horen.' Linda Trap (13) veegt een stukje verf van haar lippen als ze even op een zelfgemaakte fluit gespeeld heeft De vraag wat ze allemaal gemaakt heeft, laat ze maar aan zich voorbij gaan, maar ze vond het wel leuk om te doen. In de kantine aan de Haffelderweg wordt aan het eind van de ochtend een panorama opge bouwd van grote beschilderde pane len. Op andere plaatsen in het ge bouw hangen her en der al beschil derde materialen. Vingers De djembé-groep in de Muziek- en Dansschool heeft een klein pro bleempje. De begeleider heeft met zijn vingers tussen de wc-deur geze ten en dat is niet zo handig. 'Je hebt toch twee handen nodig om te trom- gaan lopen en al zijn bewegingen kopiëren.' Van plankenkoorts heeft de groep niet echt last, wél van enige zenuwen. 'Maar dat komt omdat we als één-na-laatste moeten optreden tijdens de uitmarkt', zegt Marianne. De bibliotheek is ingericht als crisis centrum voor de organisatie, vertelt mede-organisator Frans Busch van achter de tafel van de bibliothecaris. Met de 'crises' valt het wel mee. Een groepje komt vragen om een nijp tang, een ander groepje moppert dat ze iets niet mogen doen wat eerder kennelijk wel mocht. Volgens Busch is de Theaterweek een mooie gele- djembé-groep oefent in i de Muziek- en Dansschool op gezamenlijk trommelen met ritmewisselingen. de kerstvakantie zijn we begonnen met verzamelen.' Jaap Dros, ook van de organisatie, komt net binnen van een rondje langs alle locaties buiten school. 'Dat is leuk joh', begint hij enthousiast tegen Busch. 'Moet je ook doen, dan neem ik het hier wel even van je over Er wordt overal hard en leuk gewerkt.' Piepschuim Aan Gerard Witte (15) lijkt de week wat minder besteed. Hij zit bij een workshop waarvan piepschuim beel den worden gemaakt. Met de begeleidster voert hij een welles- metesdiscussie over de vraag of de onderkant van zijn werkstuk nog be schilderd moet worden. De begeleid ster vindt van wel, Gerard duidelijk van met. 'Ik had liever film of fotogra fie gedaan', vertelt hij. 'Ik vind dit maar vervelend, dan heb ik nog lie ver les.' Bart-Jan Grisnigt (14), Barry Koning (14) en Pieter Cupido (12) werken ondertussen aan een ei van piepschuim. 'Een ei met vleugels', verduidelijkt Pieter. Kwestie van een paar verschillende ideeën gewoon bij elkaar te voegen. Met een stofzuiger wordt het lokaal een beetje ordelijk gehouden. Een paar lokalen verderop wordt muziek gemaakt met zelfgemaakte instrumenten. Patrick Witte (13) houdt een streng met een stel aaneengeregen melkdoppen in zijn hand. Zijn buurman heeft een stuk laarom de politiek ingegaan? 'Ik ben nieuwsgierig van aard en vind het leuk om bij zaken betrokken te zijn. Als raadslid sta je in het middel punt van het eiland. En ik vind het leuk om bestuurder te zijn.' |oem enkele belangrijke resulta- n die u als politicus de afgelopen vier jaar heeft bereikt. p het gebied van onderwijs: de leuwe school in De Cocksdorp heeft it onderwijs in de noordkop een lorme impuls gegeven. Verder zijn de meeste openbare basisscholen op ixel onder handen genomen. Met de Bruinvis zijn we bezig en naar de lijsseschool moet nog worden ge- iken. Verder is er een meerjaren- ileid voor onderwijs, waarin ieder- n op zijn tijd aan de beurt komt. SG De Hogeberg is uit de financiële rgen en heeft stevige contacten iet het Texelse bedrijfsleven. Op het lebied van cultuur heb ik het luseumbeleid op poten gezet. We ijn eindelijk van die ellendige discus sie over de jutters af. Dankzij het on derzoek hebben we een besluit ge nomen over de musea op Texel. We hebben aan Tusse de Banke een prachtige expositieruimte. Ten aan zien van sport lijkt het misschien dat we weinig doen, maar er is echt heel veel gebeurd. De ontwikkeling van Sportpark Zuid, een aanbouw aan Ons Genoegen, het zwembad, de Drijverschool, De Koog en het Eierlandsche Huis. We geven miljoe nen uit aan sport. En de kinderop vang op het eiland is weer gezond.' Zaken die de wethouder de afge lopen vier jaar niet voor elkaar heeft gekregen? 'Het is jammer dat de gemeenschap pelijke huisvesting van de biblio theek, de Muziek- en Dansschool, ROC, OSG De Hogeberg niet van de grond is gekomen. Heel kortzichtig van de bibliotheek om niet mee te willen doen. Ik denk dat hun vrees dat het mislukt niet terecht is. Ze laten een gouden kans lopen. Als je kijkt naar de mogelijkheden met compu ter, informaticatechmek en met boe ken denk ik dat ze hebben gekozen voor een sterfhuisconstructie. Lande- <nrv Nel Eelman: beurd... ..in vier jaar heel veel ge- (Folo Daan Koopman, gemeente Texet) lijk zie je dat onderwijs en bibliotheek elkaar kunnen versterken.' De PvdA verwijt u dat het jeugd- W; Ik 'aarom de politiek ingegaan? [Ik voelde me aangetrokken tot de ligen afdeling van de PSP die hier lestijds werd opgericht. Daarvoor ladden we het PAKT, waar de PSP rak bij zat, maar daar zijn we uitge kapt. Ik was destijds betrokken bij iet jeugdwerk, een project om werk- oze jongeren aan een baan te hei- Jen, het Asiel (de voorloper van ongerencentrum Time Out) en toen >ok al een project wonen voor jonge- en. Ik begin straks aan mijn zesde 'aadsperiode.' Wat zijn de drie belangrijke resul taten van de afgelopen vier jaar? Dat zijn de aanleg van het fietspad angs de Westerweg en de Boeren- oute, de revitalisering van de haven ran Oudeschild en de nieuwe school 'oor De Cocksdorp en de verbouwin- )en van de Stri|bosschool in Eierland, Ie Daalderschool in Oosterend en de Irijverschool in Den Hoorn. De haven «as een hectisch project. Van Bureau striking hebben we wel een les ge- eerd (de plannen die het bureau pre senteerden, werden door de bevol- nng van Oudeschild met geaccepteerd omdat zij zich met be- trokken voelde, red). Voor de tweede fase hebben we nu een klankbord groep opgericht. Alle betrokkenen zitten om tafel. De plannen van Striking zijn niet helemaal voor mets geweest. Je ziet nu dat er toch ideeën geïntegreerd worden Maar de bouw van woningen in de haven gaat met door.' Wat is er niet bereikt? 'We hebben het hele college programma afgewerkt. We hebben zelfs meer gedaan dan erin stond. Bijvoorbeeld het Masterplan Water. Dat stond met in het college programma. We zijn nu bezig om pro jecten uit dat plan voor te bereiden.' Wat zijn belangrijke punten voor de komende vier jaar? 'Dat het Masterplan Water verder wordt uitgevoerd. We moeten ook verder met het landschaps beleidsplan. We moeten kijken hoe je dat kunt financieren en we moeten kijken hoe we de tweede fase van de haven verder kunnen invullen En wat doen we met Brakenstein en de ma quette voor de haven? Dat zijn boeiende vraagstukken. En we moe ten verder met het uitvoeren van het verkeersveiligheidsplan.' Welke zetelverdeling verwacht u na de verkiezingen? 'Daar durf ik geen voorspelling over te doen. Een paar belangrijke kop stukken verlaten de zaal. Daan Schilling en Dick Drijver waren toch Met plastic en stoelen bootsen leerlingen van de workshop drama de golven na beleid nog steeds niet in de stei gers staat. 'We hebben een samenhangend aan bod aan jeugdbeleid gerealiseerd. Een steunpunt voor verslavingszorg, een eigen spreekuur voor het bureau Jeugdzorg, dat is echt heel bijzonder. Verder hebben we een prachtig ni veau aan sportvoorzieningen, een goed overleg tussen jeugdzorg instellingen en onderwijs, peuter- speelzaalwerk, goed onderwijs aanbod en noem maar op, in feite allemaal preventieve jeugdzorg. We zijn een voorbeeldgemeente voor Noord-Holland. Het moet allemaal inderdaad nog op papier, want ik ben meer een mens van de praktijk.' Verwachte zetelverdeling? Texels Belang 4, CDA 3. GroenLinks 3, PvdA 2, WD 2 en D66 1. Ideale coalitie? 'In ieder geval met het CDA.' Enkele ambities voor de komende vier jaar? 'Dit college laat voor de toekomst veel beleidsvisie na. Het komt er nu voor de oude LTS zeggen van de wind met al te veel last te hebben gehad. De stellage hield het en ze zijn zelf veel binnen geweest. Ze hebben wel een ander probleempje: de pomp doet het niet, waardoor er nog geen water naar boven gaat. In de oude LTS hangt één van de gangen vol zelfgemaakte plastic spullen. Het is regenkleding, vertellen twee leerlingen. Een passerende scholier meldt spottend dat het blauwe plastic dat omlaag hangt water moet voorstellen. Begeleidster Rebecca Bunmk heeft drie dagen lang diverse muziekinstrumenten gemaakt met een groep van acht meiden. Een concert zal er tijdens de op aan dat in praktijk te brengen. Bij voorbeeld het landschaps- beleldsplan. Ik zal vechten voor het behoud van agrarisch gebruik van landbouwgrond. Je moet er niet aan denken dat het buitengebied ver- rommelt door natuurbeheer. Er moe ten schapen en koeien in het land lopen, tuinwallen en boeten staan en we moeten vooral geen museum eiland worden. We moeten zuinig zijn op ons culturele erfgoed. Ik hoop dat het VOC-jaar uitmondt in een blij vende herinnering. Ook wil ik me sterk maken om alsnog de gemeen schappelijke huisvesting voor de welzijnsinstellingen te realiseren.' melen', vertelt Danny Hopman (15). Hij heeft het wel naar zijn zin. 'Dit is weer eens wat anders dan school. We hebben een gezellig groepje.' Dne dagen zijn volgens hem wel tekort om met negen man goed in één ritme te leren spelen. 'We moeten telkens wisselen van ritme. Dat is wel eens lastig.' In een ander lokaal oefent een zanggroep en in de popkelders gaat het er ook lekker aan toe. In één stu dio oefent negen man sterk op het nummer 'Eye of the Tiger' van Survivor. In de andere leggen vijf meiden de laatste hand aan een ei gen nummer dat ze de afgelopen drie dagen hebben gemaakt. 'Het heet Saturday Night', vertelt Maaike van der Knapen (14), die achter de drums zit. 'Ik vind dit echt heel leuk om te doen. Ik wil ook les gaan nemen in drummen. We willen ook verder gaan met dit groepje.' Tekst en foto's Jeroen van Hattum Voor de zesde maal wordt dinsdag in De Witte Burcht in Den Burg een open klaverjasdrive gehouden waar van de opbrengst ten goede komt van enkele goede doelen. Welke dat zijn, wordt na de laatste avond in mei vastgesteld door de deelnemers zelf. ledereen die van een avond onge dwongen klaverjassen houdt, is dins dag welkom. Inschrijven kan tussen 19.30 en 20.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt €3,35 per koppel- De in houd van de kas bedraagt nu €742,69. ligger omdat beiden dachten dat de ander wel even zou wachten. En ook ondergetekende, die weet dat die paaltjes daar staan en die ter plaatse nooit harder dan 50 kilome ter per uur rijdt, zat onderlaatst in dichte mist nog bijna op zo'n paaltje. Van verschillende kanten, o.a. door rijinstructeurs, is mij verzekerd dat dergelijke obstakels in een door gaande weg gewoon levensgevaar lijk zijn. Maar zowel bij het gemeen tebestuur als bij de aanwonende klagers leeft kennelijk de gedachte van 'eigen schuld, dikke bult en lek ker puh'. Om aan deze bepaald verkeersonveilige toestand een einde te maken, en daarbij toch tegemoet te komen aan de wellicht terechte bezorgdheid van de aanwonenden, heb ik het college van b en w al ge ruime tijd geleden voorgesteld om deze obstakels te verwijderen en in plaats daarvan een visuele wegversmalling aan te brengen door aan beide zijden op een deel van de rijbaan een rood gegravelde fietsers- strook aan te leggen. Daarbij heb ik het college er op gewezen dat dit in verschillende gemeenten, o.a. in Bussum, is toegepast en tot een eclatant succes heeft geleid wat be treft het matigen van de verkeerssnelheid. Na een oeverloze correspondentie, waarbij het college telkens negen weken nodig heeft om een antwoord te verzinnen, werd mij op 11 december 2001 te kennen ge geven dat men mijn voorstel minder sterk vond en dat naar het inzicht van het college de wegversmallingen functioneel zijn vanwege de snelheidsremmende werking ervan. Welnu, dit laatste is zeker waar, alleen remmen zij in sommige gevallen wat al te abrupt. Op mijn verzoek om daarover dan toch eens haar licht op te steken bij die gemeenten waar zulke fiets stroken met succes zijn toegepast, werd niet meer gereageerd. En in een persoonlijk gesprek met de burge meester en de verantwoordelijke wethouder werd mij te verstaan ge geven dat ik niet moest denken na mens de gehele Texelse bevolking te spreken en dat ik anders maar een eigen politieke partij moest opnchten. Dit komt dan uit de mond van die mensen die bij vergaderingen van dorpscommissies en dergelijke om het hardst kraaien dat opmerkingen en suggesties van de burgers door hen worden beschouwd als gratis informatie en dat zij hun oor te luis ter leggen bij die burger (alleen in de verkiezingstijd) en nog meer van dat soort fraaie kreten. Maar het mooiste moet nog komen. Nog geen veertien dagen later wordt door het college een hoorzitting be legd over de verkeersperikelen op het Schilderend waarbij aan de bewoners een drietal oplossingen worden voor gelegd. Bij één daarvan verklaarl wethouder Bakker dat elders in het land goede ervaringen zijn geboekt met rijbanen voor autoverkeer die worden gecombineerd met fietspa den. En dan denk ik: waar haalt zo'n man het vandaan? Op mijn vraag aan het college wie hier nou de boel in de maling staat te nemen heb ik nog steeds geen antwoord ontvangen. Maar dat hoeft ook met meer. want dat is inmiddels wel duidelijk. J.A. Does, Oosterend. een paar belangrijke stemmen- trekkers voor Texels Belang. Er zijn ook veel nieuwe gezichten, dus ik vind het moeilijk om in te schatten.' Wat is de ideale coalitie? 'Misschien zijn er andere combinaties mogelijk, maar het huidige college schrijf ik zeker niet af. Ik kan me nog goed herinneren dat in de vorige raad een nare sfeer hing. Met deze raad was het prettig werken. In een goede sfeer kun je ook meer betekenen voor het eiland.' Wat waren hoogte- en dieptepun ten in de afgelopen raadsperiode? 'Beide de revitalisering van de haven. We hebben daarvoor veel subsidie gekregen. Dat gaat met vanzelf, daar hebben ambtenaren achter de scher men hard aan gewerkt. Ik erger me er ook aan als mensen ambtenaren gaan aanvallen als ze geen andere punten hebben om mee te komen. Wat ik jammer vond bij de haven is dat je denkt dat iedereen wil en dan zijn er toch van die brommers die niet willen. Dat valt best tegen als je er hard aan gewerkt hebt.' Waarom de politiek ingegaan? 'Ik ben al vanaf mijn twintigste geïn teresseerd in politiek en wilde er graag zelf iets mee doen. Daarom ben ik bij D66 gaan. Omdat ze een sociaal beleid willen voeren en van wege het liberaal uitgangspunt. Vrij heid, jezelf kunnen ontwikkelen en voor jezelf opkomen. Dat spreekt me aan.' Welke bijdrage heeft u geleverd aan de lokale politiek? 'Ik heb nu ruim een jaar in de raad gezeten, met zó lang dus, maar ik heb het gedachtegoed van D66 toch kun nen inbrengen. Ik ben weliswaar het enige D66-raadslid, maar kan toch mijn invloed uitoefenen. Tijdens de begrotingsvergadenng deed wethou der Peter Bakker bijvoorbeeld het voorstel om de WOZ met acht pro cent te verhogen, in verband met de kanjerprojecten. Dat vond ik te veel van het goede. Ander partijen vonden het ook te hoog en toen heb ik zelf voorgesteld om op vijf procent te gaan zitten. Een compromis, dat de meerderheid van de raad aansprak Je kunt wel extreme wensen hebben, maar dan werkt niet. Ik ga een hef tige discussie niet uit de weg, maar je moet wel met goede argumenten komen. Want daar gaat het om. Er is tijdens deze raadsperiode, waarbij binnen het poldermodel goed is sa mengewerkt, veel gebeurd. Maar het is ook zaak niet teveel voor de mu ziek uit te lopen. Blijf bij de burger.' ..burger betrekken bij be- Frans Visman: stuur... Zijn er onderwerpen die de politiek heeft laten liggen? 'De raad had een besluit moeten ne men over het al dan niet verplaatsen van het gemeentehuis. Dat is achter wege gebleven. Daarover leven ge voelens van onvrede. Er zijn veel mensen die er veel tijd hebben inge sproken Dat gedoe over die aan bouw heeft er geen goed aangedaan Je moet natuurlijk wel de tijd nemen om goede afwegingen te maken en de zaak goed onderbouwen om zo veel mogelijk mensen achter het be sluit te krijgen. Het rioleringsplan buitengebied bijvoorbeeld. Een schit terend plan. maar wel eerst de kos ten afwegen.' Verwachte zetelverdeling? Texels Belang 4. CDA 2. GroenLinks 3, PvdA 2. WD 2 en D66 2. Ideale coalitie? Een college met GroenLinks, de PvdA en D66, met steun van één van de andere partijen. Enkele ambities voor de komende jaren? 'Ik wil de burger heel graag laten meedoen in de besluitvorming. Ik vond het de afgelopen periode heel prettig om te zien dat er veel mensen inspreken. En natuurlijk willen we het referendum invoeren. Maar je moet niet voor elk wissewasje de burger raadplegen. Want daarvoor wordt de raad niet gekozen. Maar bij belang rijke projecten moet je de Texelaars er bij betrekken. Dat zag je bijvoor beeld bij de discussie over de schuur van het museum in De Waal. Schit terend wat we met elkaar hebben kunnen bereiken. Of het parkeerter rein bij Albert Heijn. Daar toonden de mensen initiatief, waarmee de politiek iets heeft gedaan. Dat moet worden uitgebouwd. Je moet het met elkaar eens zien te worden. Laat de mensen maar komen.' 'Wat ik ook erg belangrijk vind is het uitbreiden van het kamperen bij de boer van acht naar twaalf eenheden. Dit kost natuurlijk duizend slaapplaat sen, maar dan heb je wel wat te bie den. Want het aanbod moet divers blijven. En zo zou ik nog wel een paar dingen uit ons verkiezings programma kunnen noemen. Het in stellen van een 2-4 uitgaansregeling in het seizoen moet je eerst met de horeca en de bevolking bespreken.'

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 11