Niet stemmen? Dan niet zeuren! Historisch overzicht Zorgt u weer voor een hoge opkomsjj Alles over het stembureau Stemmen bij volmacht Agenda Beëdiging nieuwe en afscheid oude raad Verkiezings programma's Aanmelden meierblis Werk aan de weg Buitendienst verhuist - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Verkiezingsfeest in Question Plaza Waar zijn ze gebleven? Vernieuwing in raad Verkiezingsweetje Informatierubriek van de gemeente Texel Openingstijden en bereikbaarhei gemeentehuis I EX HLS H COURANT email@texel.nl www.texel.nl VRIJDAG 1 MAART 2002 Alle raadscommissievergaderingen zijn openbaar toegankelijk en begin nen om 19 30 uur in het raadhuis. Maandag 18 maart commissie Be stuur Organisatie Dinsdag 19 maart commissie Ruimte, Wonen en Economie Woensdag 20 maart commissie Welzijn en Onderwijs Donderdag 21 maart commissie Fi nanciën, Werken en Milieu De 'oude' Texelse gemeenteraad vergadert voor de laatste keer op dinsdag 12 maart om 19.30 uur in het raadhuis. Na de reguliere agenda is het officiële afscheid. Donderdagavond 14 maart wordt de nieuwe raad beëdigd. Ook hier bij is publiek welkom. Vervolgens gaan de partijen onderhandelen over de vorming van het nieuwe college. Gedurende deze periode blijven de huidige wethouders in functie, dus ook Daan Schilling, die de politiek zal verlaten. De nieuwe wethouders zullen volgens het 'sys teem Elzinga' geen deel meer uit maken van de raad Dat betekent bijvoorbeeld dat zij over raads voorstellen met meestemmen. De agenda's voor beide raads vergaderingen waren bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet vastgesteld, publicatie volgt later. De gemeente heeft de verkiezings programma's van de Texelse poli tieke partijen gebundeld Belangstellenden kunnen bij de re ceptie van het gemeentehuis kos teloos een exemplaar ophalen, zo lang de voorraad strekt. Zo kunt u per onderwerp zelf een vergelijking maken tussen de zes partijen die deelnemen aan de gemeenteraads verkiezingen op 6 maart. Een over zicht is ook te downloaden vanaf de website van de gemeente, www.texel.nl en is te vinden op de website www.texelsnieuws.nl Spe ciaal voor jongeren is een samen vatting verkrijgbaar bij het jongeren werk in Time Out. Het lijkt nog ver weg, maar particu lieren die op 30 april een meierblis willen houden kunnen nu al een aanmeldingsformulier afhalen bij de gemeente, waarna ze met de op bouw mogen beginnen. Indienen moet vóór 25 april gebeuren. In af wijking met voorgaande jaren wordt geen ontheffing toegestuurd Geen bericht is goed bericht, als niet bin nen zeven dagen na indiening een brief van B W op de mat ligt mag worden geacht dat de melding is goedgekeurd. Overigens moeten de particuliere meierblissen wel voldoen aan strenge voorschriften. Er mag alleen schoon afvalhout, snoeihout en slootruigte worden verbrand. Als er andere soorten afval worden aan getroffen stelt de terreineigenaar zich bloot aan strafrechtelijke ver volging. En de brandstapel mag ui teraard alleen op 30 april worden ontstoken. Informatie over de gemeenschap pelijke meierblissen volgt later. Daarover krijgen alle dorps commissies een brief. De opbouw van deze blissen mag pas vanaf 2 april. In verband met werkzaamheden aan het fietspad langs de Wester- weg mag er langs deze weg met harder dan 50 km per uur worden gereden. De Wilhelmmalaan tussen Albert Heijn en de Aldi is afgesloten voor alle verkeer. Daardoor is ook het parkeerterrein van Albert Heijn on bereikbaar. Het eerste deel van de herinrichting is voor Pasen klaar, de rest duurt tot half mei. Per 18 maart aanstaande is de bui tendienst van de gemeente te vin den bij de firma Tatenhove aan de IJsdijk in Oudeschild, mits de tele foon- en datacommunicatie verbin dingen zijn geregeld. Bezoekers dienen zich vanaf die datum daar te vervoegen. Ongeveer anderhalf jaar zal de gemeentewerf bij Tatenhove onderdak zitten, opdat aan de Reijer Keijsterstraat een nieuw onderkomen kan verrijzen. De dienst krijgt op het terrein in Oudeschild een eigen plaats, die duidelijk wordt aangegeven De verhuizing is op 15 maart, waar voor de buitendienst mogelijkerwijs een dag dicht gaat voor publiek. Dit wordt nader aangekondigd. Dat geldt ook voor eventuele verande ringen ten aanzien van de dienst verlening van de buitendienst. Mel dingen voor de buitendienst dienen via de servicebalie te worden door gegeven, telefoon 36 21 11. Zes partijen doen dit jaar mee aan de gemeenteraadsverkiezingen. In het verleden waren het er wel eens meer. Om uw geheugen op te frissen hier een historisch overzicht. Partijen: Raad 1978 Raad 1982 Raad 1986 Raad 1990 Raad 1994 Raad 1998 CDA 30,1 26,17 24,01 25,98 17,74 20,98 PAKT 29,3 21,22 Texels Belang 12,9 27,2 29,02 28,03 36,46 24,53 WD 13,7 16,81 12,22 11,16% 8,94 17,03 D'66 5 3,15 3,07 7,93 7,07 Overig 9 PvdA 24,96 20.86 12,05 12,63 PSP 5,45 6,72 De Groenen 0,17 Groen Links 12,22 13,56 17,75% 'Lijst 7' 3,35 Opkomstpercentage: 80,7 74,9 75,1 73,29 Elke gemeente moet zorgen voor voldoende plaatsen voor kiezers om hun stem uit te brengen. Met 'vol doende' wordt bedoeld dat op elke 1500 tot 2000 kiezers een stem lokaal wordt ingericht. Een simpele rekensom leert ons dat wij zouden kunnen volstaan met ongeveer 5 tot 6 stembureaus (uitgaande van on geveer 10.000 stemgerechtigden). Maar dat vindt het gemeentebe stuur te weinig, dus kan op Texel in iedere dorpskern worden gestemd en in Den Burg zelfs op 4 plaatsen In totaal zijn er 11 stemlokalen waar de kiezers van Texel hun stem kun nen uitbrengen, te weten: I Gemeentehuis 2. D'Ouwe Ulo 3. De Gollards 4. Eierlandsche Huis 5. Vliegveldhotel/restaurant 6. Dorpshuis De Waldhoorn 7. Dorpshuis De Hof 8. Dorpshuis De Bijenkorf 9. Dorpshuis 't Skiltje 10. Dorpshuis De Wielewaal II Openbare Bibliotheek (voor heen: Starkenburgh) Op uw oproepkaart staat in welk stembureau u wordt verwacht. Inrichting Elk stembureau is op gelijke wijze ingericht. Er staat een stern- machine, waar u in alle rust en pri vacy uw stem kunt uitbrengen en er staat een zogeheten stemtafel, waarachter drie mensen zitten: een voorzitter en twee 'gewone' stem bureauleden Elk van deze mensen heeft een specifieke taak. De voor zitter is de persoon die uw oproep kaart inneemt en deze bewaart; het tweede lid beheert het zogenaamde kiezersregister, met daarin alle na men van de kiezers die voor dat stembureau een oproep hebben gekregen. Het derde stembureau lid beheert de stemmachine en helpt u indien u bij het stemproces zelf hulp nodig heeft Dat blijkt ove rigens zelden nodig: met de komst van de stemmachine is het uitbren gen van een stem zeer eenvoudig. Het grote voordeel van de stem machine wordt vooral aan het einde van de dag duidelijk. Waar voor heen alle stemmen handmatig ge teld (en soms: her-teld) moesten worden, kan datzelfde resultaat nu bereikt worden met één simpele druk op de knop. De zweetdruppel tjes die dan wel eens verschenen bij het uitblijven van een uitslag van een bepaald stembureau behoren nu tot het verleden. En hoewel het handmatig tellen met een groep en thousiaste vrijwilligers gezellig was, is de komst van de stemmachine - zeker nu, met de verruiming van de sluitingstijden van de stembureaus van 20.00 naar 21.00 uur - een ver ademing. Leden De stembureauleden zelf zijn inwo ners van Texel. Zij zijn meestal ac tief in de politiek, op de voor- dan wel achtergrond, en hebben der halve ook een meer dan gemid delde interesse voor het stem proces zelf. De voorzittersrol wordt sinds enige jaren ingevuld door zit tende raadsleden van de gemeente Texel. Indien de bezetting niet rond te krijgen is, vullen medewerkers van het gemeentehuis de open plaatsen in. Alle stembureauleden, ook de reserveleden, krijgen een korte cursus over de taak die zij uit te voeren hebben op verkiezings dagen. Onderdelen van deze cur sus zijn: de werking van de stem machine en procedures rond het stemmen met volmacht of de kiezerspas, allen streng gedirigeerd vanuit de Kieswet. Wild nieuwsgierig naar de uitslag van de gemeenteraadsverkiezing? Kom op woensdag 6 maart vanaf 20.30 uur naar Question Plaza voor het verkiezingsfeest. Hoogtepunt van de avond is de bekendmaking door burgemeester Geldorp om ongeveer 22.00 uur. Het avondvullende programma bevat cabaret, gesprekken met lo kale politici en stemmers en prijsvragen. Meteen na de bekendmaking van de uitslag zullen de lijsttrekkers van de partijen en andere aanwezigen om een reactie worden gevraagd. Scheidende raadsleden, die ongeacht de uitslag met meer in de raad terugkomen, vertellen over hun ervaringen. Met het publiek wordt een 'kennisbingo' gespeeld, waarbij het er om gaat wie het meeste weet van de verschillende partijstandpunten. De winnaar ontvangt een leuke prijs. Alle onderdelen worden door Pip Barnard en Janien de Bruijn op cabareteske wijze ingeleid en gepresenteerd, met 'muziekjes tussen door'. Onder de aanwezigen wordt een deurprijs verloot. Ook hoort u deze avond wie de prijsvraag 'Raad uw raad' van de Texelse Courant heeft gewonnen. En bent u tegen het einde van de avond de uitslag alweer vergeten? Geen nood, bij de uitgang ligt een gedrukte versie voor u klaar... Steeds meer burgers worden zich bewust van de invloed die het lo kaal bestuur heeft op het dage lijks leven. Toch lijkt dat geen hogere opkomstcijfers bij gemeenteraadsverkiezingen op te leveren. Texel mag dan met een gemiddelde van rond 73 procent een positieve uitschieter zijn, lan delijk onderzoek wijst ook hier op een dalende tendens. Een uitda ging voor Texelaars om het te gendeel te bewijzen! De dalende tendens in de opkomst bij de komende raadsverkiezingen zal vrijwel zeker niet worden ge stopt, zo wijst een onderzoek in opdracht van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten uit. Bur gers zijn kritischer geworden over het functioneren van hun gemeentebestuurders, maar dat uit zich niet in een gang naar de stem bureaus om een andere vertegen woordiger te kiezen. Zowel tevre denheid als ontevredenheid worden minder, lauwheid overheerst. ,,Er zal nog veel werk moeten worden ver zet om het vertrouwen van de bur gers terug te winnen", is dan ook Weet u het nog? Die mooie groene ijzeren stembussen, de deksel af gesloten met een hangslot? Met de komst van de stemcomputer waren ze niet meer nodig en verdwenen ze naar de schroothoop. Maar.niet allemaal. ,,We houden er een paar achter de hand", vertelt Piet Bolier, chef buitendienst. In zijn magazijn staan er nog een paar, die voor de dag komen voor het inleveren van enquêteformulieren of voor andere gelegenheden waarbij iets ingele verd dient te worden. Datzelfde geldt voor de houten stemhokjes. Een grote voorraad rode potloden in het gemeentelijke magazijn be hoort ook tot het verleden De stem computer maakt handwerk overbo dig. Met één druk op de knop wordt uw keuze vastgelegd en meteen centraal geregistreerd, zodat na sluiting van alle stembureaus om Iedere kiesgerechtigde krijgt een oproepkaart in de bus. Op deze kaart staat precies aangegeven in welk stembureau u wordt ver wacht om op 6 maart om uw stem uit te brengen. Maar stel nu dat u op die dag verhinderd bent. Wat dan? Onderhandse volmacht U kunt uw stem laten uitbrengen door een ander via een volmacht. We kennen twee soorten: de onder handse volmacht en de zoge naamde groene volmacht. De onderhandse volmacht werkt simpel en kunt u zelf regelen. Op de achterzijde van uw oproepkaart, op het onderste gedeelte met de titel 'volmachtbewijs', kunt u aan geven wie voor u mag stemmen. U vult de naam van die persoon in, het adres van die persoon en de woon plaats. Daarna ondertekent u bei den uw kaart. Simpel dus. Er zit echter één addertje onder het gras. Deze procedure mag alleen als u én de persoon die u machtigt voor hetzelfde stembureau een oproep hebben ontvangen. Dus als u een oproep heeft voor bijvoor beeld stembureau 11 De Openbare Bibliotheek, dan kunt u alleen van een conclusie in het onderzoeks rapport 'Burgers over lokaal bestuur'. Positief Texel is tot nu toe een positieve uit zondering. Het opkomstpercentage is met 73 gemiddeld relatief hoog. Het landelijk gemiddelde ligt rond 60 procent (in 1998: 58,9%). Texelaars zijn nauw betrokken bij wat er op hun eiland gebeurt en omdat bijna iedereen elkaar kent zijn de banden met mensen in de lokale politiek nauw. Bij landelijke verkiezingen is de op komst gemiddeld hoger in Neder land. Maar ook daarbij blijft Texel een koploper. Voor de laatste in 1998 was de opkomst op het eiland maar liefst 89,11 Maar dit beeld is gekleurd omdat op Texel aanwe zige toeristen ook meestemmen. Stemgedrag Uit het VNG-onderzoek blijkt dat plaatselijke gebeurtenissen en de reactie hierop van politici in een gemeente het stemgedrag van de kiezer bepalen. En dat is niet nieuw: in de jaren tachtig liet één op de vijf kiezers zich leiden door lokale c wegingen, gedurende de jaren gentig geldt dat voor één op de: De belangstelling voor lokale tiek blijft lager dan voor de lar lijke politiek, maar verschilt met bij eerdere metingen. De tevre< heid over het lokale bestuur is 't loop van de tijd iets afgenome: 1998 nam het aantal ontevrede toe, in 2002 zijn er meer mef matig tevreden. Meer dan de i van de ondervraagde burgers v dat men geen enkele invloed h op de gemeentepolitiek (een stij ten opzichte van de meting in 1! De burgers is ook gevraagd wa weten van de nieuwe wetga voor het functioneren van de lol politiek ('Elzinga'). Men blijkt slecht op de hoogte te zijn. D naast verwachten de ondervra den die wel wisten wat de vei deringen inhouden nauwelijks beteringen. Alleen van de invoe van de lokale rekenkamers w verwacht dat deze de lokale tiek aantrekkelijker zullen make de onderhandse machtigings mogelijkheid gebruik maken met iemand die ook naar datzelfde stembureau moet. Let u daar alstu blieft op zodat u op 6 maart niet voor een nare verrassing komt te staan! En o ja: niemand mag meer dan drie stemmen uitbrengen. De eigen stem, en maximaal 2 volmachten! Groene volmacht en kiezerspas De groene volmacht kunt u aanvra gen bij het bureau Burgerzaken en is bedoeld om iemand te machti gen die naar een ander stembureau moet dan uzelf. De wettelijke termijn hiervoor is echter inmiddels verstre ken (was 20 februari) Dus wie niet tijdig heeft gereageerd op onze eer dere oproep kan hiervan geen ge bruik meer maken. Ook de aanvraagtermijn voor een kiezers- pas, waarmee u in een ander stem bureau op Texel kunt stemmen, is verstreken. U kunt nog wel een groene vol macht of een kiezerspas regelen voor de Tweede Kamer verkiezin gen op 15 mei aanstaande. Een kiezerspas is in dat geval ook gel dig voor een stembureau elders in Nederland. Schriftelijke verzoeken voor een volmacht of kiezerspas kunt u indienen tot en met 1 mei 2002, mondelinge verzoeken tot en met 10 mei 2002. 21.00 uur de uitslag van de verkie zingen bekend is. Weet u niet meer hoe de stem computer werkt? Vraag de mensen van het stembureau om uitleg of kijk onder aan de kandidatenlijst die vorige week huis aan huis op Texel is bezorgd. Geen lijst ontvangen? U kunt een gratis exemplaar afha len bij de servicebalie van het raad huis. Het begrip 'nieuwe gemeenteraad' moet op Texel na 6 maart wel erg letterlijk worden genomen. Tenmin ste vijf vertrouwde gezichten verla ten de raad, terwijl enkele andere raadsleden een lagere positie op de kieslijst van hun partij innemen. Daan Schilling van Texels Belang is waarschijnlijk de bekendste ver- ledereen van 18 jaar en ouder r lid zijn van een politieke parti zich verkiesbaar stellen. Ambtenaren mogen ook lid van een partij en zelfs op een kiesbare plaats staan van de k lijst. Worden ze gekozen, dan ff ten ze echter een keuze maken: sen hun baan of het raadslidsd Op alle Texelse adressen is kandidatenlijst in de bus geds Onderaan staat een handleio hoe de stemcomputer ook alw moet worden gebruikt. Het stemlokaal bij Starkenbu is opgeheven Dit is nu in de op bare bibliotheek. De stembureaus zijn langer op van 07.30 tot 21.00 uur. Officieel moeten werkgevers! werknemers in de gelegenheids len te gaan stemmen. Op uw oproepkaart staat n welk stembureau u toe moet. Allt met een kiezerspas kunt u tere bij een ander stembureau op Te* trekker. Hij maakte 24 jaar deel van de gemeenteraad, waarvan jaar als wethouder, met ruimtel' ordening als specialiteit. In 1$ onderbrak hij zijn carrière als lok politicus, om in 1994 toch weer rug te keren op het pluche. Dep tij neemt tevens afscheid van fn tievoorzitter Dick Drijver, die hel 8 jaar welletjes vindt. De compl PvdA-fractie wordt vernieu* Fractievoorzitter Hans Roel houdt het na 12 jaar voor gezien had ook hij een onderbreking* vier jaar van 1990 tot 1994. 0 Klaas Modder verlaat zijn raadsi na vier jaar. evenals Anja van fl Heide van het CDA. Eiland I berichten werkt. Bent u slecht ter been? Vraag dan uw buurman of buurvrouw u even te brengen. De stemlokalen zijn speciaal langer geopend, opdat iedereen in de gelegenheid is een stem uit te brengen. Ik maak met u een afspraak: bij het bekendmaken van de verkiezings uitslag op 6 maart 's avonds in De Lindeboom (u komt toch ook?) zal ik als eerste het opkomst percentage noemen. En laten we met z'n allen proberen het record te breken en het op 80 procent te brengen. Het gaat me niet om het getal, of om landelijk de beste te zijn. Maar het zou betekenen dat acht van de tien stemmers voor de komende vier jaar hun vertrouwen uitspreken in de nieuwe gemeente raad. En déar gaat het mij om. Stemmen is uw democratisch recht, waarvoor in het verleden hard is gevochten. U mag zelf weten of u uw stem uitbrengt. Maar zo niet, dan wil ik ook de komende vier jaar geen kritiek op het beleid van de gemeente van u horen! De gemeenteraadsverkiezingen staan voor de deur en het begint bij mij overal te kriebelen! Ik herinner me de eerste keer dat ik werd ge kozen nog levendig. Op 7 septem ber 1982 ben ik in Meppel beëdigd als raadslid, die datum staat in m'n geheugen gegrift. En nu dus mijn eerste verkiezingen op Texel als burgemeester...geweldig. De aanloop er naar toe is erg leuk. Hoogtepunt vond ik de jeugdraad die onlangs is gehouden. Inspire rend om te zien hoe derdeklassers elkaar met argumenten om de oren slaan om hun voorstel erdoor te krij gen. En om te laten merken dat het met voor mets is, wordt het 'win nende' voorstel voor een basketbalplein naast de OSG op 12 maart in de gemeenteraad bekrach tigd. Ik hoop altijd dat iets van zo'n bij eenkomst bij de jeugd blijft hangen Dat ze merken dat het werkt als ze hun belangen bij de politiek onder de aandacht brengen. Dat is eerder ook al gebleken, bijvoorbeeld bij de discussie over de sluitingstijden. Ze hoeven heus niet meteen lid te wor den van een politieke partij, als ze de weg maar leren kennen Hoewel, Heiloo heeft een 18-jarige Havo- scholier als raadslid. En waarom ook niet? Vanaf die leeftijd mogen jongeren zich actief beschikbaar stellen voor de politiek. De verkiezingen zijn om meerdere redenen spannend. Zeven leden van de 'oude' raad, inclusief een wethouder, keren niet terug. De hele PvdA-fractie vernieuwt en een groot deel van Texels Belang. Maar on der invloed van de wet Elzinga krij gen we er niet 7 maar 10 nieuwe raadsleden bij. Dat komt omdat drie wethouders die uit de raad worden gekozen straks uit hun fractie zul len treden, dus los van hun partij gaan functioneren. Dit om achterkamertjespolitiek en handje klap te voorkomen. De verhouding tussen de wethouders en de raad wordt daardoor afstandelijker en het betekent ook dat de raad een wet houder makkelijker naar huis kan sturen als men niet tevreden is over zijn of haar optreden. Klein Den Haag in Den Burg, zeg maar. Overi gens is een kleine waarschuwing hierbij op z'n plaats: dat kost wél geld Zo iemand heeft recht op wachtgelc^, terwijl de opvolger dan ook moet worden betaald... Alle commissievergaderingen wor den na de verkiezingen voorgeze ten door een raadslid. Wie wat gaat doen wordt onderling bepaald aan de hand van de verkiezingsuitslag. Dit betekent dat de agenda door die voorzitter wordt vastgesteld en dat er dus politiek gekleurde onderwer pen op kunnen komen. Het verant woordelijke collegelid is aanwezig om toelichting te geven, maar alleen als daarom wordt gevraagd. Zelf een mening te berde brengen is er niet meer bij. Het zijn nogal wat veranderingen en omdat de vele nieuwkomers met kunnen terugvallen op hoe hun voorgangers het deden, zal het in het begin best lastig worden. Er wordt een zeer actieve rol van de raadsleden verwacht. Jaknikken op voorbijkomende ambtelijke voor stellen kan niet meer, men zal zelf met initiatieven dienen te komen en buiten het raadhuis de bevolking moeten raadplegen over wat er leeft. Dat zal, vooral in het begin, meer werk geven Maar ik ben er van overtuigd dat het lukt Het opkomstpercentage voor ver kiezingen op Texel is traditioneel hoog De inwoners zijn betrokken en zo hoort het ook. Het is alweer enige tijd geleden dat we met de stemcomputers hebben gewerkt en misschien zien sommigen van u daar tegenop. Laat het u niet weer houden om te komen. De mensen achter de tafel in het stemlokaal leg gen u graag uit hoe het ook alweer (Aan deze publicatie kunnen rechten worden on Het gemeentehuis is geopend: 's morgens van 8.30-12 30 uur 's Middags is het gemeentehuis (behoudens afspraak) gesloten. Het gemeentehuis is 's middi gesloten omdat de mensen dii het gemeentehuis werkzaam op deze manier de lopende ken efficiënt en adequaat kunnf" afhandelen. (advertentie) De burgemeester, C.J. Geldorp-Pantekoek. Tot op 6 maart!

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 14