IPv%ê i Cjrotn c^wcirt7j~exeU in het harL Dobberen op tijdelijke waterplas Stichting VOC Texel: financiering bijna rond Lijsttrekkers zien weinig In koffieshop voor Texel Per 1 september nieuwe pinautomaat Oudeschild? Texelse Courant helpt bij keuze Verkiezings uitslagen? Bureau onderzoekt bodem meierblis T E X E LS E ^COU RAiNT Politieke avond in Question Plaza I Schapenfokdag kan in principe Iw/orden gehouden Mishandeling a Bloemenpracht m Opgravingen Marc van Rijsselberghe wint ondernemersprijs Verkiezingsgebed Aanrijding met letsel «GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11658 I VRIJDAG 1 MAART 2002 Ir E X E LS COU RANT 'erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 Cv'.. Woensdag is het zover, dan wor den de gemeenteraadsverkie zingen gehouden. Veel Texelaars dubben echter nog op welke par tij ze moeten stemmen. Hen biedt de Texelse Courant de hel pende hand. De redactie rang schikte de verkiezingsprogram ma's van de verschillende partijen op overzichtelijk wi|ze, zodat de kiezer in één oogopslag de standpunten per beleids onderdeel kan vergelijken. 'GEMEENTE TEXEL Kom op 6 maart 's avonds naar Question Plaza! Zie pagina 14 Ontstaat door de meierblis bodem vervuiling? Binnen enkele maan den weten we het, want het bureau T&A Survey BV zal na 1 mei de bo dem onderzoeken van de meierblis aan de Stuifweg in Het Noorden. Het college vindt het de moeite waard om hier 771 euro aan te besteden, omdat de eventuele vervuiling die meierblissen veroorzaken telkens aan de orde komt in het overleg met Jus titie, die vindt dat het vuur eigenlijk op een verharde ondergrond zou moe ten worden gestookt. Dat is echter nauwelijks te doen. Naast de dorpsblissen zijn er zo'n honderd particuliere meierblissen op eigen erf. Alvorens te praten over bepaalde vormen van bodembescherming, moet daarom eerst worden vastge steld of er écht iets aan de hand is. Overigens zou een meierblis ook zon der dat er sprake is van bodem vervuiling kunnen worden verboden, omdat het stoken van open vuren tegenwoordig strijdig is met de wet. Op Texel wordt de meierblis ge doogd, zolang er geen materialen op worden gegooid die bij verbranding schadelijke rookgassen veroorzaken. if rn$ imtrt- Jtrrii ia brt lurL. >e Stichting VOC Texel 2002, orga- lisator van de activiteiten omtrent iet 400-jarig jubileum van de ajreenigde Oostindische Com- lgnie en Oudeschild, zal voor ■bsidie niet aankloppen bij de Rmeente. Dat verzekert wethou- ler Nel Eelman, voorzitter van de Schting. 'De werving van ■onsorgelden voor de VOC-acti- /fteiten liggen goed op schema.' Jm de benodigde gelden bij elkaar e krijgen (het ging om vele ton- ten), is de wethouder zelf de boer ■gegaan. ft wethouder benadrukt dat het pro- ftamma van de stichting VOC Texel 2002 niet moet worden verward met de activiteiten rondom de komst van ft Duyfken, dat wegens het konmk- ijke bezoek onder verantwoordelijk lid van het college Is gekomen. De isten hiervan belopen 80.000 euro, aan/oor burgemeester Geldorp Sogstpersoonlijk op sponsorjacht is igaan. aheel los hiervan staat inmiddels de (noemde stichting, die bij de op- ihtmg in 1999 van de gemeente een inmalige bijdrage van ƒ180.000,- eeg, onder andere voor het bekos- |en van coördinator Vibeke Roeper, is volgens de wethouder een gbuden greep geweest. 'Ze is van Bischatbare waarde voor de organi satie van het VOC-jubileum geble ken Aan de financiering van de ac- (iteiten in het VOC-jaar wordt - in tivm natura of geld - een bijdrage geleverd door de provincie, de Texelse musea, de VW en andere geldschieters. Als hoofdsponsor staan genoteerd: Teso, de Rabobank en de firma's De Vries van de Wiel en Daalder. Daarnaast worden bijdragen geleverd door tal van andere Texelse bedrijven, die hiervoor, al naar gelang de grootte van het sponsorbedrag, de titel gou verneur-generaal, bewindhebber of aandeelhouder krijgen. 'Een teken dat het VOC-jubileum leeft bij de Texelaars', aldus wethouder Eelman, die sinds 1 februari op sponsorjacht Is gegaan. 'We kregen wel eens het verwijt waarom met eerder achter geld zijn aangegaan. Maar toen had den we nog geen exact beeld van de activiteiten de kosten daarvan. Dan zou je later misschien nóg eens bij sponsors moeten aankloppen. Dat wilden we niet.' Op de begroting is onder andere een flink bedrag gere serveerd voor de viering van 400 jaar Oudeschild (27-29 juni), waaraan in het dorp hard wordt gewerkt. De activiteitenagenda van de stich ting heeft een imposante lengte ge kregen. Op 16 maart staat een Texelse VOC-taxatiedag genoteerd in het Maritiem en Juttersmuseum. 23 maart worden nieuwe VOC fiets- en wandelroutes gepresenteerd en op 1 april wordt in het MJM een VOC-ten- toonstelling gehouden. De activitei ten lopen door tot in de herfst van dit jaar. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'1. Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. De meeste lijsttrekkers van de zes politieke partijen zijn niet echt te porren voor een koffieshop op het eiland. Dat bleek woensdag tijdens de Avond van de Stellingname die in Question Plaza in Den Burg werd gehouden. Het was de eerste keer in de aanloop naar de verkiezingen dat de lijsttrek kers van de zes politieke partijen Sast elkaar op een podium stonden. Een groepje jongeren kreeg de kans Bn ze aan de tand te voelen. De waag of Texel een koffieshop zou Bloeten krijgen, was het enige onder werp dat aan de orde kwam Peter Bakker (GroenLinks) zei tegen te zijn. 'We zijn een toeristisch eiland "en ik heb er moeite mee dat je dat .dan op een plek zou concentreren.' lilfred Schaatsenberg (PvdA) zei wel ftorstander te zijn van legale ver koop. Hij sprak zich met echt uit voor len koffieshop. 'Maar je moet het wel in de hand houden. Nu is het illegaal en als je soms ziet wat er al aan jeugd met de boot meegaat.' Frans Visman (D66) zei duidelijk voorstander te zijn van legalisatie. 'Daarmee kan je de verkoop van softdrugs goed in de hand houden en het aantal dealers terugdringen. Alleen heeft het woord koffieshop nogal een negatieve klank.' Maria van der Spek (WD) en Corrie Heijne (Texels Belang) waren beiden tegen. Van der Spek wees op de mogelijkheid dat onder de toon bank dan andere soorten drugs ver kocht zouden kunnen worden. 'Je moet ook goed nadenken over wat aantrekt met een koffieshop.' Heijne: 'Je trekt een bepaald publiek aan, ook uit het buitenland.' De jongeren op hun beurt hielden voet bij stuk. Lottte Keijzer en Evert Malschaert stelden dat mensen die drugs willen kopen echt niet verder gaan dan Den Helder. 'Daar zijn ook koffieshops, dus wie komt er dan nog naar Texel om drugs te halen?' Voor de Texelse jeugd zou een eigen koffieshop ook goedkoper zijn, be toogde Daraque Jongejan. 'Dan hoef je geen bootkosten meer te betalen.' Nel Eelman (CDA), die zich ook tegen Ihet sein definitief op groen kan zal |ken tijdens een gesprek dat het hapenstamboek op 10 april met t Texelse college heeft. Daarin zul- i onder de te nemen hygiënische tatregelen worden besproken. Die bben betrekking op de aan- en af- er van dieren, het ontsmetten van ïren en schoeisel, het gebruik van n vloeistofdichte ondergrond en de /oer van stro in dichte containers, hoeverre alle Texelse fokkers die- en zullen inzenden is onzeker. Voor- ifgaand aan de fokveedag mogen op Ie bedrijven van de inzenders 25 lagen lang geen dieren worden aan- levoerd en na de fokveedag mogen lertig dagen lang geen dieren het ledrijf verlaten. Een beperking waar nemg fokker grote moeite mee heeft, lierdoor kunnen ze met meedoen ran de fokdagen in Opmeer (eerste naandag in augustus) en Purmerend tweede donderdag in september). Officier van justitie R. Smits heeft voor de rechtbank van Alkmaar een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden plus een werkstraf van honderd uur geëist tegen een 35-ja- rige Rotterdammer. De verdachte is poging tot zware mishandeling en be dreiging ten laste gelegd Pagina 5 Tien samenwerkende bloembollen- bedrijven die zich de Combinatie Texelse Kwekers noemen, hebben bij 'Lentetuin 2002' in Breezand een eerste prijs in de wacht gesleept. De jury beloonde hun inzending met een 8,7. De manifestatie, die woensdag officieel werd geopend, is nog tot en met maandag te bezichtigen. Pagina 6 Opvarenden van de schepen die in de zeventiende eeuw op de Rede van Texel lagen, zijn mogelijk de belang rijkste klanten geweest van de bleke- rij die ruim een eeuw heeft gefunctio neerd in de 'Negen Bunder' tussen de Rovershut en Windy Ridge Dat is een theorie van Irene Maas uit Alkmaar, die de afgelopen zomer het initiatief nam voor een opgraving waarbij talloze interessante voorwer pen aan het licht kwamen. Pagina 7 Het college heeft besloten dat de omstreden pinautomaat van de Rabobank aan de Heems- kerckstraat in Oudeschild nog tot 1 september mag blijven staan, zodat de bank gelegenheid heeft een definitieve oplossing te rege len. Aanvankelijk had de automaat op 15 maart weg moeten zijn. De bank plaatste de automaat vorig jaar als proef. Gedurende enige jaren zou worden bekeken in hoeverre er gebruik van werd gemaakt. Bij ge noeg animo ('transacties') zou dan een definitieve automaat worden ge plaatst. Een aanwonende maakte bij de gemeente bezwaar tegen de plek waar de automaat was gezet en stond daarbij sterk, want er was geen bouwvergunning voor verleend. De gemeente besloot toen geen vergun ning voor vijf maar voor één jaar te geven, een termijn die 15 maart af loopt. Daar kwam toen de dorps commissie tegen in het geweer, want die vond de automaat een aanwinst voor het dorp. Het is een mooie ser vice dat inwoners en toeristen geld kunnen pinnen. Uitgerekend vlak voor het seizoen waarin de VOC-ac- tiviteiten extra drukte zullen veroorza ken, zou de automaat verdwijnen. Speling Door het collegebesluit om de auto maat tot september toe te laten lijkt de kou nu uit de lucht. Directeur Leo Timmers van de Rabobank zegt dat hij graag wat meer tijd had gehad om vast te stellen of het echt verant woord is een definitieve automaat te bouwen. 'Maar we zullen ons er bij neer moeten leggen. We hebben er nu één seizoen bij en krijgen dan een aardig beeld van de toeloop. In het eerste met helemaal volle jaar werd bij de automaat 17,000 keer geld ge pind. Ongeveer twee keer zoveel transacties zijn nodig om een defini tieve automaat verantwoord te ma ken, want zo'n installatie kost tonnen. Ik denk dat die groei er wel in zit. De praktijk leert dat het enige tijd duurt voordat iedereen weet dat zo'n auto maat er is en er regelmatig heengaat. We doen er alles aan om per 1 sep tember een nieuwe pinautomaat in Oudeschild te hebben. De huidige plek of vlak daarbij is gunstig, maar het is de vraag of dat haalbaar is. Misschien besluiten we om ergens een semi-permanente automaat te zetten, die zonder al te hoge kosten later verplaatst kan worden. Dat is ook wenselijk met het oog op allerlei op handen zijnde ontwikkelingen rond de haven van Oudeschild, waar door nieuwe interessante locaties voor een pinautomaat kunnen ont staan. De commotie rond deze zaak heeft in elk geval duidelijk gemaakt dat ze in Oudeschild heel graag een pinautomaat hebben. Dat weegt voor ons ook mee'. (Advertentie) e Schapenfokdag op de eerste taandag in september op de iroeneplaats in Den Burg kan in rincipe doorgaan. Dat zegt Jan wagerman, voorzitter van het èxels Schapenstamboek in loord-Holland, dat de fokveedag rganiseert. Hiervoor moet wel en flink aantal hygiënische maat- sgelen in acht worden genomen, lovendien gelden voor de deelne- tende fokkerijen beperkende maatregelen. Een wat bijzonder bouwwerk verrees afgelopen week voor de oude LTS aan de Emmalaan in Den Burg. Een groep leerlingen bouwde op het gras een bijzondere waterinstallatie waar mee zij het gebruik van water door de Lees verder pagina 5 Ook een bewoner van de eenden- de keus dan ook snel gemaakt, toen de stevige regenbuien van de afge- vijver aan de Element wil wel eens wat voor de ingang van het Skatepark lopen dagen. ifoio j,™ „r, anders. Voor sommige eenden was een flinke waterplas verscheen door sommige plaatsen zou helemaal geen water komen. 'Het is heel filo sofisch, aldus een van de leerlingen. Ook de visnetten hadden betrekking op het water. Het bouwwerk was een produkt van de Theaterweek die af- mens uitbeeldden. Met een pomp werd het water naar boven gepompt, waarna het op verschillende symbo lische wijzen naar beneden kon stro men. Daarbij werd het water gezui verd, er werd mee geknoeid en op gelopen week op de OSG werd ge houden. Meer daarover verderop in deze krant. Marc van Rijsselberghe van zuivel- boerderij Sint Donatus en de Waddengroep is door de provincie gisteren uitgeroepen tot 'Maat schappelijk Ondernemer van het MKB in Noord-Holland'. De prijs werd gisteren uitgereikt door ge deputeerde Bob Verburg (Land bouw, Economie en Europa), die aangaf dat het een bekroning is op de vasthoudendheid en het door zettingsvermogen van de Texelaar, die werd geprezen om zijn vernieuwingsdrang. Behalve de eer levert de prijs Van Rijsselberghe 15.000 euro op. Net als elders in Nederland kunnen ook Texelaars bidden voor een goed verloop van de gemeenteraads verkiezingen. Dat is maandag moge lijk bij Jan en Paula Brouwer, Haffelderweg 18 in Den Burg. De gebedsbijeenkomst duurt van 19.00 tot circa 20.00 uur. De prijs gaat uit naar de ondernemer die het best heeft laten zien dat ondernemerschap zowel is gericht op winst, als op zorg voor mens en duurzame leefomgeving Van Rijsselberghe behoorde tot drie genomineerden die waren geselec teerd uit een totaal van 18. 'Het leuke was dat het allemaal biologische be drijven waren. Daarmee had de jury de trend al gezet.' Verburg zat welis waar niet zelf in de jury, maar gaf aan dat hij het volmondig met de keus eens was. 'Hij omschreef het als een prijs voor het hele resultaat van 27 jaar knokken. Juryvoorzitter Arie Brands begreep de strijd die de bd- ondernemer had gevoerd: 'Je zult in het begin wel eenzaam zijn ge weest...' Van Rijsselberghe, die net als bedrijfsleider Benno Bakker aan het eind van dit jaar afscheid neemt van Sint Donatus, beschouwt de prijs als een erkenning voor zijn werk. Meer over Sint Donatus elders in deze krant. Een 55-jarige man uit De Cocksdorp is dinsdag op de Schilderweg gewond geraakt. Dat gebeurde toen zijn bestelauto in botsing kwam met een personen auto, bestuurd door een 21-jarige dorpsgenoot. Hij werd ter observa tie overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. De aanrijding ontstond omstreeks 16.20 uur. Rijdend in de richting van Oudeschild haalde de 21 -jarige auto mobilist een vrachtauto in. Toen hij te rugkeerde naar de rechterweghelft, schoot hij te ver door en kwam in de berm terecht. De man probeerde bij te sturen en belandde toen op de linkerweghelft, waar uit tegenge stelde richting zijn 55-jarige dorps genoot reed. Beide auto's raakten flink beschadigd. (Advertentie)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1