Taakstraf geëist voor zware mishandeling en bedreiging 2 G Sportpark krijgt betere ontwatering Wïï Derde Eurokotter voor Texelse vloot op komst WO VfltlDUUR-ZflBMBELOVEN PLECHTIG,DAT ,WAT WO MU BELOVEN. DIT OVER A ORAR Ja/EERJULLEH BELOVEN DffT BLLOVEFI'wÈ"OÖLnVi De eeuwige belofte .TEXELSE COURANT EtS RRRS ZOEK 3'J, 0E L_ FORTU1N MRRRER&EN6) RRRSi C t r< - Schapenstamboek kiest ander aanpak Afscheid van dominee Vledder faDaalder laat nieuwe TX 45 bouwen Minder druk op noodcamping Y$edïiixigheid Fotozaak na bijna veertig jaar weg uit Binnenburg Koffieshop Mooie prestaties van jonge atleten VRIJDAG 1 MAART 2002 Officier van justitie R. Smits heeft jjoor de rechtbank van Alkmaar een Voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden plus een werk straf van honderd uur geëist tegen sen 35-jarige Rotterdammer. De rdachte is poging tot zware mis- ndeling en bedreiging ten laste ilegd. De verdachte zou op 4 juni van het ,ng |aar zijn toenmalige vriendin, lonachtig in Eierland, in haar huis hals hebben dichtgeknepen. Ook iu hy haar hebben geschopt en ge- gen. De verdachte kon zich niet rinneren hoe lang hij haar keel htkneep. 'Het is niet mi]n bedoe- ig geweest om haar van haar adem beroven', zei hij. Hij erkende wel it er drank in het spel was geweest. verdachte staakte zijn wurg- indeling vrijwillig. Het slachtoffer ld geen lichamelijk letsel aan de lishandeling over. officier achtte poging tot doodslag it bewezen en beperkte zich arom tot poging tot zware mishan- ling. Uit een rapport is gebleken dat verdachte verminderd toereke- igsvatbaar is. Hij zou moeite met ivoelens van boosheid hebben en ize te veel opkroppen. Ook heeft hij Igens de psycholoog last van een kelijke stoornis en een beperkt lestesvermogen. Hij voelt zich snel ;ort gedaan en wantrouwt andere insen. De officier hield bij zijn eis ;ening met al deze zaken, maar ind wel dat de verdachte zich moet :en behandelen voor zijn te pas en te onpas naar voren komende agres sie. De verdachte zelf was het daar volledig mee eens. Hij vertelde inmid dels contact te hebben gelegd met het RIAGG in Rotterdam. Relatie Na de mishandeling was de relatie, die ruim een jaar standhield, voorbij. Daarna vertrok de verdachte naar zijn geboorteplaats, Rotterdam. Toch leek het erop dat het tweetal met el kaar verder wilde, gezien de vele con tacten die ze na het beëindigen van de relatie hadden. Toen de verdachte op 10 |uli naar Texel vertrok om zijn ex op te zoeken, trof hij in haar wo ning een half ontklede man aan. Toen sloegen de stoppen door. Hij pakte een keukenmes en wees daarmee in de richting van de man. Hij zei tegen zijn ex-vriendin dat ze de man moest wegsturen. De man vluchtte de wo ning uit, hetgeen de vrouw luttele minuten later ook deed. De verdachte richtte daarna een enorme ravage in de woning aan. Voor de rechtbank verklaarde hij dat hij 'emotioneel in de war, bang en teleurgesteld' was, omdat hij de veronderstelling was dat 'alles' weer goed was. Advocaat J. Jorna die de belangen van de verdachte behartigde, achtte zowel bedreiging als poging tot zware mishandeling niet bewezen. Hoe noemde dit een zaak die thuishoort in de relationele sfeer. Volgens Jorna is niet wettig bewezen dat zijn cliënt diens ex met het mes heeft bedreigd. omdat zij dat nimmer heeft verklaard. Wat de mishandeling betreft, was de advocaat kort. 'Er is geen sprake van een voltooide poging geweest.' Daarom vroeg hij om ontslag van alle rechtsvervolging. De rechtbank moet volgens de advocaat rekening hou den met de achtergrond van de ver dachte, plus het feit dat het beter met hem gaat nu hij hulp en begeleiding krijgt. 'Het is de grootste wens van mijn client om geholpen te worden.' De werkstraf van honderd uur die de officier eiste, vond Jorna wat aan de hoge kant. Hij vond zestig gepaster in verband met de huidige werkzaam heden van de verdachte. Opvallend was dat Jorna in zijn pleidooi ver klaarde dat hij zijn cliënt 'volledig' ontoerekeningsvatbaar achtte, terwijl uit het rapport van de psycholoog naar voren kwam dat de man vermin derd toerekeningsvatbaar is. Eerder veroordeeld De officier sprak van een 'niet-soe- pele' relatie tussen de verdachte en zijn ex-vriendin. 'Wel is dit een dra matische ervaring voor het slachtof fer.' In de eis had de officier verzach tende omstandigheden laten meetellen. Het is niet de eerste keer dat de verdachte met justitie in aan raking komt. Eerder moest hij zich al verantwoorden voor rijden onder in vloed, diefstal en mishandeling. Hij heeft al enkele veroordelingen op zijn conto staan. De rechtbank in Alkmaar doet woensdag 13 maart uitspraak. 'ii Daalder wordt schipper op de nieuwe Eurokotter TX 45 Berend Co melis, die in juli voor het eerst de haven van Oudeschild moet De gemeente gaat wat doen aan de slechte ontwatering van het B- veld en het nieuwe trainingsveld in het sportpark Den Burg-Zuid. Daarbij zal ook de herinrichting van de vijver bij de Elemert worden betrokken. Eerdere maatregelen om de water huishouding van het sportpark te ver beteren hebben weinig resultaat op geleverd. De gegraven kolk en een greppel moesten zowel het opper vlaktewater als het uit de Hogeberg dringende grondwater opvangen en via een pijp afvoeren. In de afgelopen periode is duidelijk geworden dat deze slechts 12,5 centimeter dikke pijp veel te weinig capaciteit heeft. Er komt dus een grotere pijp. Door de huidige nattigheid ontstaan grote problemen. Het trainingsveld dat op het laagste deel van het park ligt, is al bij de eerste de beste bui onbespeelbaar, zodat de 40 trainin gen per week op het andere trainingsveld moeten worden gehou den. Dat wordt daardoor veel te zwaar belast, zodat het onbespeelbaar dreigt te worden. De grond is bovendien dichtgeslagen, waardoor regenwater veel te lang zaam wegzakt. Het terrein zal nu 40 centimeter worden opgehoogd. Als de aanleg van de kunststof atletiek baan doorgaat, kan gebruik worden gemaakt van grond die bij dit project vrij komt. Dat is overigens niet vol doende. zodat ook grond van elders moet worden aangevoerd. Ge noemde maatregelen zouden 26.300 euro kosten (als de atletiekbaan niet doorgaat 37.801 euro) maar b en w hebben zich inmiddels gerealiseerd dat ook de herinrichting van de vijver van de Elemert effect heeft op de waterhuishouding in deze omgeving. De betere ontwatering van het sport park en de inrichting van de vijver zullen daarom in één plan worden opgenomen. (Foto Jeroen van Hsttum) Om te voorkomen dat door ophef fing van organisaties het schapen stamboek verloren gaat, hebben de leden van het Texels Schapen stamboek in Noord-Holland inge stemd met een nieuwe aanpak. Tot dusver hield het Dienstencentrum Schapen en Geiten (DSG) in Lelystad de administratie bij van het stam boek. 'Toen in december bekend werd dat het DSG per 1 april aphoudt te bestaan, zijn we als de duvel aan het werk gegaan om het schapen administratiesysteem te redden', al dus Jan Zwagerman van het Texels Schapenstamboek in NH. Gekozen werd vodr het oprichten van een nieuwe organisatie, de Nederlandse Schapen Fokkers Organisatie (NSFO) die de schapenadministratie over neemt. Het Nederlands Texels Schapenstamboek, de Federatie van Buitenlandse Schapenrasvereniging en het Texels Schapenstamboek in Noord-Holland gaan op in deze nieuwe organisatie. Het Texels Schapenstamboek in NH blijft wel bestaan, en neemt diensten af van deze nieuwe organisatie. Deze neemt hiervoor inspecteurs en administra teurs in dienst. Zwagerman: 'Op deze manier blijft de administratie gewaar borgd.' Het administratiesysteem is onder andere onontbeerlijk voor de bestrijding van de hersenziekte scrapie. Omdat de nieuwe organisa tie pas met ingang van 2003 actief wordt, zal de administratie en inspec tie tot die tijd op een andere manier gebeuren. Dat geeft wat problemen, want oud-inspecteur Kistenmaker heeft beslag laten leggen op de gel den van de het Texels Schapenstam boek in NH, waardoor de vereniging in principe geen geld heeft om de ad ministratie en inspectie te bekosti gen. De samenwerkende organisa ties hebben daarom een plan opgesteld, waardoor de administra tie en inspectie toch doorgang kun nen vinden. De SOW-Waddengemeente Texel neemt zondag 24 maart in een spe ciale dienst afscheid van haar voor ganger. dominee Evert-Jan Vledder. De dienst wordt gehouden in de her vormde kerk in Oudeschild en begint om 14.30 uur. Na afloop wordt samen met de predikant en zijn familie kof fie en thee gedronken in dorpshuis 't Skiltje. Vledder wordt dominee in het Noordbrabantse Steenbergen. De derde nieuwe Eurokotter voor de Texelse kottervloot is in de maak. VOF Visserijbedrijf TX 45 van Ben Daalder en zijn zoon Cor irengen in juli de nieuwe TX 45 lerend Cornelis in de vaart. Het visserijbedrijf van Daalder kocht [orig jaar de in aanbouw zijnde VD 54 lellie van de Firma C.J. Kes Zonen uit Volendam. Het casco, gebouwd in "olen, stond te koop, omdat Kes had ftgezien van nieuwbouw. Vader en joon Daalder hebben machinefabriek 'admos onlangs opdracht gegeven het casco, dat in Bruinisse ligt, verder af te bouwen. Cor Daalder (34) wordt schipper op de nieuwe Eurokotter. 'Oktober vorig jaar kreeg ik de kans om voor mezelf aan de slag te gaan. Wat later heb ben we gekozen voor nieuwbouw.' Daalder is inmiddels zo'n zeventien jaar werkzaam in de visserij. De afge lopen tien jaar voer hij op de TX 68 van Pieter Aris van der Vis, waar hij ook ervaring opdeed als schipper. Daarvoor voer hij zeven jaar op de TX 48 van Jaap Vlaming. In Den Helder volgde Daalder een visserij-opleiding. De nieuwe Eurokotter wordt 24 me- pr lang, 6,85 meter breed, heeft een lolte van 3,65 meter en een diepgang van ongeveer 4,20 meter. Er komen een hoofdmotor van 300 pk en twee bulpmotoren van 225 pk in te staan. 'et schip wordt uitgerust voor boom- kor-, twinrig- en garnalenvisserij. 'Boomkorvissen wordt ons hoofd doel en daarna twinrig. Garnalen- vissen is een optie die we open hou den.' Er kunnen in het ruim zo'n 350 tot 400 kisten van 30 kilo per stuk worden opgeslagen. Daalder heeft de vangstrechten voor schol en tong overgenomen van een aantal Texelse collega's. De beman ning heeft Daalder nog met rond, hij is in gesprek met een aantal kandida ten. De nieuwe Eurokotter wordt ge financierd door VOF Visserijbedrijf TX 45. Daarin zitten Cor Daalder, Ben Daalder en een partner van de over kant. De kosten voor het schip en de aankoop van de visquota vergen een miljoeneninvestering. Voor Texel wordt het de derde nieuwe Eurokotter die binnen een jaar tijd zijn opwachting maakt. Vorig jaar novem ber deed de TX 48 Solea van Jac. Vlaming en Zdnen zijn intrede in de haven van Oudeschild. Komend voorjaar vaart de nieuwe TX 34 van Hans Daalder en Zonen (oom en neven van Cor) voor het eerst de ha ven binnen. In totaal komt het aantal Texelse Eurokotters daarmee op vier, omdat de Gebroeders de Vries al de TX 41 had. De TX 45 is de tweede Eurokotter die Padmos bouwt voor Texel. Bij dat bedrijf werd ook de TX 48 gebouwd. De TX 34 wordt afge bouwd bij machinefabriek Hoekman in Urk. Het aantal overnachtingen op de ge meentelijke noodcamping aan de Westerweg is danig afgenomen. De afgelopen zomer waren het er 1205, tegen 2167 in 2000, zo blijkt uit de evaluatie die aan b en w is voorge legd. Daarin wordt verder gemeld dat het seizoen probleemloos is verlo pen, maar dat het doorverwijzen van jongeren naar reguliere campings nog altijd erg moeilijk is. Dat was met name het geval bij RST-camping Kogerstrand. 'Vooral jongeren in groepjes waren daar regelmatig met welkom'. Het probleem staat daarom weer op de agenda van het jaarlijks overleg met de Recron. De exploitatie van de noodcamping is verliesgevend. De uitgaven waren 10.213 euro hoger dan de inkomsten, zodat het niet is uitgesloten dat in de toekomst de tarieven ter discussie worden gesteld. Nico Erwich was de afgelopen zomer beheerder van de noodcamping en werd daarbij geas sisteerd door Annemieke Erwich en Pieter Daalder. Erwich zal deze taak ook de komende zomer vervullen. Bijna veertig jaar lang was de foto zaak van Kees de Waal gevestigd op de hoek van de Binnenburg en de Stenenplaats in Den Burg. Ruim een week geleden is daar verande ring in gekomen. De fotozaak is verhuisd naar het pand in de Hogerstraat waar De Waal eerst een winkel in cadeau-artikelen had. Die accessoires zijnophun beurt ver plaatst naar het pand waar eerst de fotozaak zat. De Waal: 'Op de oude locatie hadden we boven de donkere kamer en beneden de chemicalièn. Daar hadden we maar eenderde van de ruimte die we hier hebben.' Voor deel van de nieuwe locatie is volgens hem dat mensen in een rolstoel er makkelijk naar binnen kunnen om bijvoorbeeld een pasfoto te laten maken. De fotozaak op de hoek Binnenburg/ Stenenplaats werd 38 jaar geleden geopend dodr Jan de Waal, vader van Kees. Hij was daarvoor al tien jaar gehuisvest in de Weverstraat. De wis seling van de winkels heeft wel als gevolg dat mensen soms het ver keerde pand binnen stappen. 'Vooral toeristen weten nog niet dat we ver huisd zijn. Dat is toch de macht van de gewoonte als je ergens veertig jaar zit. We moeten dat nog eens duide lijk aangeven met verwijsborden. VERVOLG VAN PAGINA 1 een koffieshop toonde, probeerde de nadruk meer op alcoholgebruik te legggen Ze zei dat ze daar met de jeugd graag eens over van gedach ten wil wisselen, omdat er op het ei land veel gedronken wordt. Jongerenwerkster Carla Schrama gaf haar daar gelijk in. Zij pleitte er ver der voor om het met over een koffie shop te hebben, maar over een win keltje waar jongeren boven de achttien softdrugs zouden kunnen kopen. Van der Spek probeerde de bal terug te leggen bij de jongeren. Ze wilde van hen wel eens weten waarom zij zo nodig willen blowen. Dit leverde wat rumoer uit de zaal op De jongeren gaven aan dat een blowtje onder meer goed is vdor de ontspanning. Weinig Tijdens de rest van de avond kwamen de lijsttrekkers weinig aan het woord. De nadruk lag op drie jongeren die voor het eerst gingen stemmen en er was een discussie tussen jongeren en ouderen over een aantal stellin gen. Het publiek kon daar ook aan meedoen. Met groene of gele kaart jes konden zij aangeven of zij voor of tegen waren. Het programma werd gepresenteerd door Pip Barnard en Janien de Bruijn die de avond deels voorzagen van cabaret over de poli tiek. Bedoeling was dat de aanwezi gen ook daadwerkelijk zouden kun nen stemmen, maar het stemhokje dat de gemeente had toegezegd, was niet gearriveerd. Mensen konden wel een stembiljet op de oude manier invullen met potlood en in een stem bus doen. Een uitslag levert dat ech ter niet op, liet Barnard later weten, omdat er te weinig stembiljetten zijn ingeleverd. 'Het opkomstpercentage is daardoor onder de vijftig procent gebleven, waardoor een prognose niet representatief zou zijn.' Zo'n honderdvijftig mensen bezochten de avond. Frans Visman wist twee keer applaus te ontlokken bij jongeren met uitspra ken over dorpswachten voor Den Burg en verandenngen in de 1-2-3- regeling. Hij liet weten graag met hen in gesprek te gaan over de onderwer pen. Bij de jongeren kon hij na afloop op de meeste sympathie rekenen. 'Hij luisterde naar wat wij zeiden', zegt Lotte Keijzer. 'De meeste anderen draaien meer hun eigen praatje af.' De PvdA deed het ook goed in de ogen van de jongeren. Dat komt ondermeer door een boekje dat het jeugd- en jongerenwerk heeft samen gesteld met standpunten van de par tijen over jongerenzaken, vertelt Marjan Duinker. Bij een aantal toe hoorders in de zaal heerste teleurstel ling dat ook veel problemen niet be sproken werden. Na afloop had nog een aantal discussies plaats in klei nere kring. Komende woensdag zijn de verkiezingen. Burgemeester Gel dorp maakt de uitslag 's avonds be kend op de Verkiezingsavond die vanaf 20.30 uur gehouden wordt in Question Plaza in Den Burg. ogal wat pupillen en junioren van tletiekveremging Texel die zaterdag in Hoogkarspel aan de meerkamp- edstrijden meededen, leverden raaie prestaties. Bij de tweedejaars unioren veroverde Floris van Schaik de eerste prijs in de meerkamp. Met iame zijn eerste plaats op de 40 eter sprint in 6,1 seconden stak er boven uit. B-pupil Arjan Polman be haalde een prima derde plaats met de combinatie, sprint, verspringen en kogelstoten. Jesse Schuijl reikte in de groep van de pupillen A tot een mooie achtste plaats. Gerben Pol man werd in dezelfde groep tiende. Joran Zwaan legde verrassend be slag op de vijfde plaats in de catego rie eerstejaars junioren. Leroy Vermeulen werd hier negende, Tho mas van der Sluis elfde. fe Sinds vorige week is de fotozaak van Kees de Waal gevestigd in de Hogerstraat in Den Burg. (Toto Joroen van Hattum) Met gele en groene kaartjes konden de toehoorders van de Avond van de Stellingname nun mening kenbaar maken.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5