'Texel heeft zóveel moois te bieden Verlenging Dr. Wagemaker gedurfd experiment Teso 6 Groei veerdienst niet alleen van deze tijd Vlaming en Geus terug i top drie bij klaverjassen Bloembollentelers haler eerste prijs in 'Lentetuirf Afscheid van trekpaard wandelsportvereniging 1-1-2 ■TEXELSE COURANT1 Varende Klas zoekt leraren Wielertrainers zelf op cursus Ei la ndcom petitie volleybal n 'T Toch nog inspraa landschapsplan )e vernieuwde Dr. Wagemaker, tijdens ae proefvaart op 5 mei 1952, bij aankomst in Oude- SChlld. (Foto archiof Toso/D'rk Kultor) VRIJDAG 1 MAART 2002 De 'Varende Klas' van de Stichting Reinwater zoekt medewerkers die gedurende enkele weken in maart les willen geven over water en milieu in Noordholland. De Stichting Rein- water zet zich in voor schoon opper vlaktewater Hiertoe worden activitei ten ontwikkeld op het gebied van onderzoek, lobby, voorlichting en educatie. Aan boord van het binnenvaartschip ms Reinwater krij gen kinderen tussen de tien en de veertien jaar les over water en water vervuiling. Het schip wordt jaarlijks door zo'n zesduizend leerlingen van lagere en middelbare scholen be zocht. Voorafgaand aan het gebruikelijke vaarseizoen wordt dit jaar een extra tocht door Noordholland gevaren waasbij in Schagen, Hippolytushoef, Ben Roest stopte 22 jaar lang zijn hele ziel en zaligheid in wandelsportvereniging Het Gouden Boltje. Naast het bestuurs- en organisatiewerk, schoot hij menigmaal wandelaars te hulp. Zoals vorig jaar, tijdens de viering van het 40-jarige jubileum van de vere niging, toen hij een deelneemster de weg wees. foto ardvct Coumo Ben Roest is een man voor de lange afstand. Voor de wandel ronde om Texel draait de Texelaar zijn hand niet om. Al jaren niet meer als deelnemer, want als voorzitter van wandelsport vereniging Het Gouden Boltje heeft hij aan de organisatie van het Rondje en vele andere tochten die de vereniging uitzet zijn han den vol. Bijna 22 jaar stond Roest aan het roer van de wandelsport club, waarvan hij zich na zijn af scheid afgelopen zaterdag erelid mag noemen. Het voorzitterschap van de Texelse wandelsportvereniging, die vorig jaar. toen het 40-jarig jubileum werd gevierd, uitgroeide tot een club met 194 leden, behelst meer dan het lei den van de jaarvergadering en de maandelijkse bestuursbijeenkom- sten. Tochten uitstippelen, route paaltjes neerzetten, vrijwilligers en EHBO'ers regelen, inschrijfgelden innen, fanfarekorpsen uitnodigen en prijzen uitreiken, zijn zo wat activi teiten waarmee Roest (58) zich de afgelopen jaren bezighield. Elk jaar organiseert Het Gouden Boltje een stuk of tien wandeltochten, zoals de Ronde om Texel, de Lammetjes- tocht, de Vogelwandeltocht, de Herfstwandeltocht en Avondvier daagse. De laatste tocht wordt al vanaf 1963 gehouden en heeft in al die jaren 27.000 deelnemers getrok ken. Al met al een hele organisatie Veel tijd om zelf te wandelen bleef er voor de liefhebber van lange afstan den daarom niet over. Toen ik net in het bestuur zat, liep ik nog wel, tot dat er dingen misliepen. Toen heb ik gezegd: ik wandel niet meer. want je kunt met gemist worden achter de tafel. Als bestuur kun je het met ma ken om vrijwilligers met onze proble men op te zadelen.' Toen Het Gouden Boltje in 1961 werd opgericht, was Roest nog volop wan delaar en volbracht hij meerdere ke ren het Rondje. Omstreeks 1980 dreigde de wandelsportvereniging bij gebrek aan een bestuursopvolger ter ziele te gaan. Crisisberaad in de keu ken van vergaderlocatie De Schakel leidde ertoe dat Roest en Ina Gerritsen het bestuur voortzetten. Het werd het begin van een lange periode, waarin Roest zich intensief met de wandelsportvereniging zou bemoeien 'Want ik vond het zonde als het Rondje Texel en de Avondvier daagse zouden verdwijnen. Maar toen dat goed op de rails stond, ont dekte ik al snel dat we nog veel meer leuke dingen konden doen. Texel heeft zóveel moois te bieden. Het geeft mij een kick als er zeg maar honderd mensen aan een wandel tocht hebben deelgenomen en er geen enkele wanklank is te horen. Als ik mensen van 70 jaar hoor zeggen dat ze op plekken hebben gelopen waar ze nog nooit geweest zijn... Als wandelsportvereniging kun je ook eens bij instanties aankloppen. Zo mochten we de mensen bijvoorbeeld over de dijk van de PH-polder laten lopen Elk wandelsportevenement zou on mogelijk zijn zonder vrijwilligers, 'le der bestuurslid - en dat zijn er vijf - neemt z'n familie mee. Dan heb je toch een man of vijftien bij elkaar. Dan nog twee van de EHBO en dan kun je al een aardige tocht organiseren. Alleen het Rondje Texel is zó groot, daarvoor heb je veertig vrijwilligers nodig. Maar ook die krijgen we bij elkaar.' Het zijn vooral Texelaars die deelnemen aan de wandelrondes, maar ongeveer een kwart van de lo pers komt van de overkant. De acti viteiten van Het Gouden Boltje bleven daarom ook buiten Texel niet onop gemerkt. De vereniging werd vorige week onderscheiden met de JP Lubberspenning van de Noord hollandse Wandelsportbond (NHWB). Maar het bestuur van Het Gouden Boltje (uitgezonderd Roest) vond deze onderscheiding, die is vernoemd naar de oprichter van de NHWB, vooral een verdienste van de scheldende voorzitter. Zaterdag kreeg Roest het eremetaal alsnog in handen gedrukt. Dat gebeurde tij dens een geanimeerde jaarvergade ring in De Schakel, waar Roest vele geschenken in ontvangst mocht ne men. Als voorzitter wordt hij opge volgd door Rennie de Porto-Roeper. De vrijkomende vacature in het be stuur wordt vervuld door Gerrit Terps tra Om hun jeugdleden (nog) beter te kunnen instrueren, keren zes trai ners van Wielervereniging Texel morgen en overmorgen zélf terug naar de schoolbanken. Onder lei ding van drie instructeurs van de bond, onder wie oud-wereldkam pioen mountainbiken Patrick Tol- hoek, verdiepen ze zich in diverse trainingsvormen. Zaterdag is het onderricht theoretisch, zondag wordt het geleerde in praktijk ge bracht. De cursus is een initiatief van de Wielervereniging zelf, die bloeit als nooit tevoren. Drie jaar geleden telde de club slechts zes jeugdleden. Sinds die tijd is bewust gestreefd naar groei. Senioren uit eigen gelederen gingen trainingen verzorgen, terwijl toppers als Groenendaal en Nijs met enige regelmaat 'clinics' gaven. Te- Programma dinsdag 5 maart Veld A, heren 18.30 Tatenhove 1 -Teso Slock 19.15 Maarcob.-Slock Tatenhove 1 20.00 Tex.Autocentrale-CVI OSG 20.45 Sportshop 2-OSG Super de B. 21.30 Paal 28-Super de B. Cocky 22.15 Cocky-Agrifirm Paal 28 Veld B, gemengd/heren 19.15 Fitt-Zandbank Lindeboom 20 00 Lindeboom-Tatenh. 2 Zandb. 20.45 Nioz-Rabo Tatenhove 2 21.30 Slagerij Beverdam-LenR Rabo 22.15 DGM-Twaalf Balcken LenR Veld C, dames 18 30 NBC Eelman-B&B Bar Sportief 19.15 Smash'68-Bar S. Wiersma 20.00 Wiersma-De Rival Smash'68 20.45 Natuurwmkel-Goënga De Rival 21.30 Salon M.-Piranha Natuurw. 22.15 De Krim-Milly's Salon Martine Wedstrijdleiding: Daan en Dick (tel. 320370/315096) Uitslagen 26 februari Tex. Autocentrale-Teso 2-1Kobeko- CVI 3-0; Maarcobouw-OSG 3-0; DGM-Grooten Slock 3-0; Sportshop 2-Agrifirm 3-0; Cocky's Kapsalon- Super de Boer 3-0; Wiersma Meube- len-NBC Eelman Partners 1-2; Nioz-Kevermuseum De Bocksberg 3- 0; Rabo-Zandbank 3-0; Slagerij Beverdam-De Wit Installatietechniek 2-1Twaalf Balcken-Tatenhove 1 0- 3; Keurslager Dros-Westerlaken 0-3; Eierlandsche Huis-Slagerij lepe de Boer 0-3; Wessels Ontwerptl- Nokanto 2-1; Durper Drup-Sport- shop Texel 0-3; Timmers Bakkerij- Jozefschool 2-1; Haarstudio-Klif 12 3-0 DAAR RED JE LEVENS MEE Anno 2002 treft Teso voorbereidin gen voor een nieuwe veerboot, een stukje groter, mooier en beter dan de voorganger. Groei loopt als een rode draad door de 95-jarige ge schiedenis van de veerdienst. Op 20 oktober 1951 berichtte de Texelse Courant dat het toenma lige vlaggenschip Dokter Wagemaker zou worden verbouwd en verlengd met vijf meter. Een gewaagde operatie, in die tijd, maar de uitbreiding was nodig om de groeiende stroom auto's van en naar het eiland te kunnen vervoe ren. Teso-medewerker Dirk Kuiter dook voor ons in het archief. In die jaren kort na de oorlog kwam het toerisme weliswaar op gang, maar ruim bij kas zat Teso allerminst. Tijdens de oorlogsjaren had de veer dienst veel verlies geleden, geld om te investeren in een nieuwe veerboot ontbrak. Vandaar dat de directie be sloot de in 1934 gebouwde stoom boot Dr. Wagemaker te verlengen. Hierdoor zou het dek tweemaal zo groot worden en konden er in plaats van acht voortaan een kleine twintig auto's worden meegenomen. Scheepswerf Welgelegen in Harlingen, die de operatie zou uitvoe ren, kreeg ook opdracht om de 350 pk stoommachine te vervangen door een werkspoormotor van 450 paardenkrachten, wat een brandstof besparing van circa 30 procent zou opleveren. Bovendien zou de veer boot twee mijlen per uur sneller kun nen varen (11 mijl). De werf in Harlingen begon in februari 1952 aan De oude Dr. Wagemaker. hier nog als stoomboot met de karakteristieke rookpluim. (Foto orchiol Teso'D'rk Kuiter) een bijzonder project. Nog nooit was een schip zoals de Dr. Wagemaker doormidden gezaagd en voorzien van een tussenstuk van vijf meter. Het project was zó bijzonder, dat de werf er wereldwijd reclame mee maakte. Voor de operatie werd het schip gro tendeels ontmanteld. Nadat het door midden was gezaagd, werd in het voorste deel een waterdicht schot aangebracht, waarna het vijf meter verderop weer te water werd gelaten Een spannend moment, want tevoren was de balans van een half schip moeilijk te berekenen en was dus met bekend hoe het zich in het water zou gedragen. Uit voorzorg waren de ankerkettingen van het voorschip verwijderd, om het gewicht zoveel mogelijk omlaag te brengen. Het brede middenstuk was juist met ton- nen.ballast verzwaard. Waar een der gelijk experiment nu waarschijnlijk grote belangstelling zou trekken, was toen alleen het personeel van de werf er getuige van. Het verloop van de operatie werd ook gadegeslagen door de toenmalige Teso-directeur J.A. van der Vlies en hoofdmachinist C. Karsman, die de algemene leiding had over de verbouwing. Van de pers was alleen een verslaggever van de Harlmger Courant aanwezig, die het bericht doorgaf aan zijn Texelse col lega. De scheepsreparateurs verdien den een compliment, want het halve schip bleef in het water keurig over eind. Hierna werd het vijf meter lange tussenstuk op zijn plaats gehesen en vast gelast en geklonken. De 'Wagemaker' had voortaan een lengte van 52 meter. Toen de verbouwing was afgerond, was het voor de vele belangstellen- Voor het verlengen van de veerboot werd het schip op de werf Welgelegen in Harlingen doormidden gezaagd. (Foto archiot Horhnger Courant) den die het vernieuwde schip na de proefvaart op 5 mei 1952 in Oude- schild stonden op te wachten wel even wennen. Het schip was niet al leen een stuk langer geworden, ook de karakteristieke schoorsteen met zwarte rook ontbrak en was vervan gen door een gestroomlijnde en veel kortere schoorsteen. Teso was vanaf dat moment alleen nog in naam een stoombootonderneming. Het ontbreken van een grote schoor steen had als voordeel dat er veel ruimte was gewonnen, onder andere ten gunste van de tweede (klas) ka juit. Die bood onder meer plaats aan scholieren, die dankzij een geluid dempende wand geen stoorzender vormden voor de passagiers in de eerste kajuit. Het aantal opvarenden dat de Wagemaker kon vervoeren steeg van 1000 tot 1200. Het schip doorstond de proefvaart met glans. 'De 18-jarige conducteur Jurry Beumkes stond anno 1908 op De Dageraad te glunderen en thans, 45 jaar later, is de heer Beumkes nog steeds in dienst van Teso. Vandaag behoeft hij geen kaartjes aan te bie den, want hij behoorde tot de geno digden', schreef de Texelse Courant destijds. 'De boot liep prachtig en behaalde een gemiddelde snelheid van 10,5 mijl.' Door het plaatsen van een andere schroef zou de snelheid nog worden opgevoerd tot 11 mijl. Tijdens een plechtigheid in het Bad hotel in De Koog. hield president- Den Helder en op Texel leerlingen van het voortgezet onderwijs aan boord komen om te leren over water vervuiling. De organisatie zoekt voor deze tocht nog vrijwilligers die, sa men met de educatief medewerker, de lessen willen verzorgen. Het is mogelijk voor eén dag mee te wer ken, maar ook meerdere dagen of weken behoren tot de mogelijkhe den Een onkostenvergoeding, maal tijden en overnachtingen aan boord zijn daarbij mogelijk. Het schip meert van 4 tot en met 8 maart af in Schagen, van 11 tot en met 15 maart in Wiermgerwerf in van 18 tot en met 22 maart in Den Helder en op Texel. Geïnteresseerden kun nen zich aanmelden bij Reina Kuiper van de Stichting Reinwater, tel. 020- 6719322, of per e-mail r.kuiper@reinwater.nl. Meer infotma- tie is te vinden op website www.remwater.nl. genwoordig is de club ruim 25 jeugd leden rijk. Om 'nog een stapje hoger' te rijken, besloten de trainers een cursus te volgen. Normaal is dat met zo eenvoudig, omdat de lessen aan de overkant worden gegeven. Maar gezien het aantal gegadigden, bleek de Koninklijke Nederlandse Wieier Unie bereid instructeurs Patrick Tol- hoek, Peter Zijerveld en Hans Voge laar naar Texel te laten gaan. De zaterdag wordt besteed aan het theoretische gedeelte, zondag gaan de trainers vanaf 10.00 uur met de jeugd aan de slag op het ATB-par- cours in de Dennen, daarbij gadege slagen door de drie docenten. Tol- hoek verzorgt op zaterdag daarnaast twee clinics. De jongste jeugd (tot en met 12 jaar) verzamelt zich daartoe om 10.30 uur bij hotel Bos en Duin, de oudere jeugd en de senioren star ten om 13.30 uur. Het geheel wordt zondag afgesloten met een geza menlijke toertocht, die om 12.00 uur van start gaat. John Vlaming en Erik Jan Geus hebben zich bij Klaverjasclub Den Burg dankzij een hoogste score in de twintigste ronde terug gevochten in de top drie van het algemeen klassement. Het lei dende duo Van der Veen en West dorp zit in een kleine dip, maar hun koppositie wordt nog niet be dreigd. Erik Jan Geus en John Vlaming zijn over het algemeen sterke finishers. Zij hebben al verschillende keren een matige score in de laatste zestien beurten omgebogen. Deze week pakten zij de zaak anders aan. Met een uitstekende eerste ronde van ruim 2400 punten legden zij een so lide basis voor de eindzege, die met een drietal regelmatige scores verder gestalte kreeg. Zij speelden 7731 punten bij elkaar en stijgen in het al gemeen klassement van de vierde naar de derde plaats. In de strijd om de vierde periodetitel maakten zij helemaal een klapper: ze stegen van de vijftiende plaats naar de eerste plaats. Rosa Harbers en Theo Witte moes ten aan den lijve ondervinden dat een uitstekende score van 7349 punten en de tweede plaats in de ronde met altijd garant staat voor een stijging in het klassement. Veel clubgenoten lik ten hun vingers af bij de score van het tweetal, dat in het rangschikking ech ter een stapje terug moest doen. Zij staan nu vierde. Femmy Schuring en Frans Bosg gewoon door waar zij de laatste ken mee bezig zijn: sterk kaai Ook nu liepen de zaken met score van 7237 uitstekend wens. Zij werden derde in e ronde. In het klassement levi deze score geen winst op. Het houdt de tiende plaats vast. Ooki Arend Dijker en Piet Moree brak; delijk de zon weer eens door. Zij haalden 6921 punten en dat goed voor de vierde plaats. In he gemeen klassement stijgen zij plaatsje. Zij staan nu twaalfde houden een bescheiden uitzichl de zo door hen gewenste noterin de top tien Fenny en Rob Casj pakten de vijfde plaats met 6532 p ten. Ook deze week knabbelde weer een stuk van de achterstanr de leiders af, maar het gat blijft i ruim 3300 punten erg groot. Het middelde was deze week met fi punten aan de magere kant. Er den ook niet overdreven veel m; gespeeld De teller stopte bij vei In het algemeen klassement blei top vijf vrijwel gelijk. Alleen de di John Vlaming en Erik Jan Geusp Theo Witte en Rosa Harbers ruit van plaats. De vierde periode is zend spannend. John Vlaming eni Jan Geus leiden, voor Gerda en Fr Veeger. Femmy Schuring en Fr Bos bezetten de derde plaats. In periode is nog alles mogelijk, heti schil tussen nummers één en a bedraagt slechts vijfhonderd pun', aa ne pa .hit Be ]ii zo lei gr ja, er Tien samenwerkende bloem- bollenbedrijven die zich de Combi natie Texelse Kwekers noemen, hebben bij 'Lentetuin 2002' in Breezand een eerste prijs in de wacht gesleept. De jury beloonde hun inzending met een 8,7. De ma nifestatie, die woensdag officieel werd geopend, is nog tot en met maandag te bezichtigen. De Texelse bollentelers doen al ge ruime tijd ieder jaar mee aan de Lentetuin, maar niet eerder kregen ze zoveel complimenten voor hun inzen ding. De oorzaak is wellicht te herlei den tot het bredere assortiment dat ze dit keer hebben ingestuurd. Wer den de bollen in het verleden alleen geleverd door Tulpenstudieclub 1, ditmaal waren ook twee leden van de andere Texelse studieclub - Tulpen- studieclub 2 - gevraagd een bijdrage te leveren. Afgelopen voorjaar wer den de bollen geselecteerd, waarna ze werden afgeleverd bij Van den Hoek's Broeiproevenbedrijf in 't Veld. 'Door ze speciale temperatuur- behandelingen te geven, ze in potten te planten en dan in de kas te zetten, zorgt dat bedrijf ervoor dat ze alle maal tegelijk en op het juiste moment bloeien', vertelt Alfons Kuip, één van de Texelse telers. Drie leden van de Combinatie Texelse Kwekers richtten deze week de 'tuin' in. De organisa tie had hen een stuk van achttien vier kante meter toegewezen, goed voor 61 potten met bloemen, waarmee de Texelaars in de categorie van de grootste inzenders vielen. De Texelse creatie - die werd aange duid met door houtkunstenaar Han Bakker uit Den Hoorn gemaakte sier- bordjes - viel bij collega's en juryleden in goede aarde, zo werd al snel dui delijk. 'Er werd op verschillende fa cetten gelet. Op hoe de bollen wor den gepresenteerd, als geheel dus. Maar ook individueel, per pot. Hoe is de stand van de bladeren? En t UL ver steekt de bloem er bovenB Want een bloem die midden tus*. de bladeren zit, is niet mooi. Maar® is ook geen gezicht als de bloer^, vele centimeters bovenuit steeC aldus Kuip. Het toegekende punt aantal, 8,7, leverde uiteindelijk! eerste prijs op. 'Wij waren niet enige, want iedereen met 8,5 punj of meer krijgt automatisch een ste pnjs en dat waren er nog heel «JL We zaten ongeveer in de middm moot Maar vorig jaar vielen we M4 ten de prijzen, dus we hebben oJI zelf in ieder geval flink verbeterd.™ daar gaat het toch ook om', m- Kuip. a; Hij ziet de prijs vooral als een mo jg. promotie van de gehele Texts bloembollenbranche. 'Als individi kweker krijg je natuurlijk de kan: laten zien wat je kunt. Als je een zondere soort hebt, is het leuk handelaren naar je toekomen. M het gaat er vooral om dat mensei de gaten krijgen wat er op Texel a maal gebeurt. Wij vormen i tulpenstudieclub, maar om de I kendheid te vergroten hebben wei die reden bijvoorbeeld ook sneetj klokjes en krokussen gebruikt Combinatie Texelse Kwekers bestil naast Kuip uit Arie Lap, Johan Gebroeders Smit. Norbert Smit, fis Timmer-Prins, Piet van Groninj fa H.G. Timmer, Jaap Duinker VOF Terpstra-Brouwer. De manifestatie Lentetuin 2002, in het teken staat van de 'prehist sche lente' en is opgesierd sculpturen van dinosauriërs en dere voorwereldlijke monsters, is vinden in de sporthal in Breezand dagelijks te bezichtigen van 10.OO 22.00 uur. Op maandag, de laa^ dag, gaan de deuren om 20.00 dicht. De entree bedraagt 5 eti 65+-ers betalen 4 euro, kinder^ euro. 1 dt i: mi commissaris G.J.B. Mulder van Teso een toespraak. 'Teso, zo vervolgde de spreker, is zo dikwijls de wrijfpaal en ondergaat veel kritiek, maar alles blijft bij woorden en een feit is dat men Teso in grote kring toch wel mag.' Hij memoreerde dat de samen werking met de gemeente wel eens te wensen overliet, men elkaar wel eens niet begreep en er zelfs sprake was van een gespannen verhouding. 'Aan wie de schuld? Daar zullen wij niet over praten. Waar twee kijven. Maar Mulder repte ook over een in tensievere samenwerking, met als doel het verkeer tussen Texel en Den Helder te verbeteren. Al in 1952 gesproken over een eventuele plaatsing van de veerhaven Oudeschild naar 't Horntje, een tijds omstreden verhuizing. In gingen de werkzaamheden voor nieuwe haven van start, die een later in gebruik werd genomen. Del Wagemaker heeft gevaren tot zomer van 1963. Op 6 december dat jaar werd de veerboot verki aan Rederij Doeksen, waarvoor veerboot onder de naam Schelling land tot 1975 een dienst onderin™1 tussen Harlingen en Terschelljr Daarna werd het schip verkocht vt F de sloop. ms Er komt nog minstens één gelegi heid voor het publiek om comi taar te geven op het gemeentel: landschapsbeleidsplan. Bij de een inspraakmogelijkheid ging iets r omdat de gemeente bekend had? maakt dat de aangekondigde beh deling van het plan in een commiss vergadering niet doorging. Mens die iets over het plan wilden zeggi bleven daarom weg. Bij nader inz: besloot de wethouder het plan te op de agenda te houden, zodat SI weggebleven insprekers zich buit®< spel gezet voelden. Ze kunnen aW dus straks alsnog laten gelden

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6