Bsaaaaa ioniers van Sint Donatus verzetten hun bakens We hebben heel veel leuke dingen gedaan Opgraving Blekerij smaakt naar meer 7 .TEXELSE COURANT' Plan Vogelkijkhut naar provincie Gezondheidszorg beter bereikbaar [Wat ik zeggen wou... Maak stroom uit water, niet uit wind Raadscommissies samen bijeen voor dringende zaken Reumafonds zoekt collectanten Wandeltocht zijn dé gezichten van zuivel- perderij Sint Donatus, Marc van jsselberghe en Benno Bakker. eerste heeft in de 27 jaar dat hij het BD-bedrijf actief is nog nooit ■n koe gemolken, maar ontpopte ;h als een pionier, door wiens irnieuwingsdrang de boerderij e een kwart eeuw geleden nog in rode cijfers zat een gezonde ekomst kreeg. De landbouw- en ehouderij was lange tijd het erk van Bakker, die zich later toe- ide op productontwikkeling, rktverkenning, afzetverzorging, cursies, bedrijfs- en PR-zaken. iden zetten een punt achter het rk. 'Tijd voor wat anders.' smakkelijk hebben de pioniers het 5t altijd gehad. Toen de familie Van Jjsselberghe in 1975 de keus laakte om op de landerijen aan de jornderweg biologisch-dynamisch gaan boeren, ging dat aanvanke- |t niet over rozen. Van Rijsselberghe: de beginjaren hadden we veel fchapen. We werkten samen met een jntal boeren, maar we hadden de »ch dat er voor de biologisch-dyna- lische producten onvoldoende afzet as. Toen ik erin stapte, draaide het adrijf verlies. De schapen gingen jn de kant en ik ben begonnen met ontwikkelen van nieuwe loducten en het zoeken van afzet lervoor.' nno Bakker stapte na zijn oplei- ing op de Hogere Landbouwschool In 1979 bij Sint Donatus binnen. 'Ze ichten een melkveehouder en dat ik me wel wat. Bovendien wilde ik ■aag terug naar het eiland.' In de 23 |ar dat hij er werkt, maakte hij de ups de downs in het bedrijf mee. 'Het 'as pionieren. Mare bedacht wat en dan zeiden we tegen elkaar- "Dat laken we wel even in de verloren rtjes We hebben heel veel leuke Ingen gedaan. Joost mag weten eveel aardappelen we in doosjes bben gestopt. Je moet bedenken Jt het begin jaren negentig allemaal niet zo lekker ging in de zuivelsector. I De handel groeide explosief en de '(markt zocht een richting. Met als ge- 1'volg dat wij met onze producten bui- r ten de boot vielen en onze afzet in de knel kwam. De biologische aardap- pelen werden onze redding. Na een c' artikel in de Telegraaf was er vraag naar wel 100 ton. Alleen hadden we 0 daar maar een fractie van. De piepers Waren met aan te aanslepen. Maar het jaar erop konden we wel volop aan het inpakken 0 fekker en Van Rijsselbergen piomer- f tien in een tijd dat het merendeel van II de reguliere landbouw weinig of niets est hebben van de alternatieve moe sector. De tegenwind op Donatus manifesteerde zich ook in een moei zame verhouding met traditionele boeren, die de activiteiten aan de Hoornderweg wantrouwend gade sloegen en hun kritiek niet altijd on der stoelen of banken staken. Maar de individualistisch aangelegde Van Rijsselberghe koesterde zijn visie op de landbouw, alleen door het geven van een toegevoegde waarde aan producten en bij de ontwikkeling en afzet samen te werken, kunnen indi viduele bedrijven overleven. De productie in bulk rendeert slechts marginaal en vereist een dermate grootschalige aanpak, dat die voor velen niet is weggelegd. Het is een stelling waar veel collega's binnen de reguliere landbouw nog steeds met aan willen. Maar Van Rijsselberghe wordt dan ook niet gehinderd door een generaties lange agrarische tra ditie 'Je kunt van een gemiddelde boer niet verwachten dat ze nieuwe eigen producten in de markt zetten. Op Texel zijn best veel mogelijkhe den. Er is bijvoorbeeld meer vraag dan aanbod in biologische producten, bijvoorbeeld in melk. Ik denk dat er grote kansen liggen als we processen gaan structuren. Ik roep al zes jaar dat er een coördina tor moet komen, die regionaal, pro vinciaal en Europees beleid gaat ver talen naar lokale activiteiten. Ik denk dat zo'n coördinator zich heel snel terugbetaalt. Maar dat moet wel wor den gedragen door de landbouw sector zelf.' Waar de collectieve landbouw met plat ging voor de vooruitstrevende ideeën van Van Rijsselberghe, bracht hij die binnen Donatus wel in praktijk. Zijn creatieve geest leverde tal van nieuwe producten op en om hier be kendheid aan te geven meldde hij zich in het verleden meer dan eens bij de redactie van de Texelse Courant, waarbii uit zijn tas allerlei potjes en flesjes met nieuwe zuivel- en andere heerlijkheden tevoorschijn kwamen. Al die producten wisten de weg naar de klant steeds beter te vinden. Ze ker nadat Van Rijsselberghe en geestverwant en econoom Henk Pilat zes jaar geleden het initiatief namen tot de oprichting van de Wadden- groep, een stichting die zich in regio naal verband bezighoudt met afzet, promotie en ontwikkeling van biolo gische Waddenproducten. 'Het is ontstaan vanuit een toenemende vraag naar biologische streekproducten en de gedachte dat individuele landbouwbedrijven geen kans op overleven hebben als ze zelf standig blijven. We hebben een for mule ontwikkeld, waarbinnen we af spraken met elkaar hebben gemaakt. De bedrijven kunnen gebruik maken van eikaars kennis en elkaar aanvul len op markten.' De formule werkt goed. Van Rijsselberghe: 'Momenteel zijn er tussen de 23 en 25 bedrijven die eindproducten maken en ongeveer 70 die biologische grondstoffen leve ren. Alles bij elkaar verkopen die aan 600 winkels in Nederland, België en Duitsland. Een hele klus, want het zijn vaak relatief kleinschalige winkels nationaal, van Den Helder tot Esbjerg, bedrijven begeleiden. Na Nederland en Duitsland richt de Waddengroep zich nu op Denemarken. 'Dat wordt een hele klus. De contacten verlopen er moeilijk en traag en er moet veel worden gelobbyd. Bovendien moe ten we behoedzaam opereren. Want voor je het weet, loopt een ander met je goeie ideeën weg.' De vraag is waarom de Wadden- groep niet beperkt kan blijven tot Nederland en zo'n grootschalige vis. Er worden 140 verschillende producten gemaakt die allemaal gre tig aftrek vinden Zeer 'eigen' zijn brood- en zuivelproducten, kaas, kwark, yoghurt en boerderij-ijs. Door de samenwerking binnen de Waddengroep kunnen fruitsoorten als vlier-, aroma-, duindoorn- en vossebessen delicatessen als taart, jam, wijn en duindoornyoghurt wor den gemaakt. Bakker. 'Dankzij de Waddengroep beschikken we nu over een zeer stabiele afzet.' voor hele specifieke markten, die soms heel lastig zijn te ontwikkelen Daartegenover staat dat ze wel heel trouw zijn. Als je eenmaal een plek hebt in zo'n winkel word je er niet zomaar uitgeknikkerd omdat een regiomanager dat besluit.' De vooruitzichten voor de Wadden groep zijn goed. Het Europese ondersteuningsfonds Leader heeft toegezegd de regionale activiteiten de komende zes jaar te ondersteunen en uit te breiden. Dat betekent inter- omvang moet krijgen. Van Rijsselberghe: 'Omdat we op lande lijke schaal een hele kleine partij zijn. Je moet een grote markt hebben om de verschillende producten af te zet ten. Je hebt daar een hele specifieke klantenkring voor nodig. De duin doornjam die in de regio wordt gepro duceerd, proberen we ook in dat ge bied af te zetten, om zo de identiteit te handhaven Op het gebied van verse (zuilvel)producten is Donatus binnen de Waddengroep nog altijd een grote Aan de traditionele taakverdeling tus sen Van Rijsselberghe en Bakker kwam 4,5 jaar geleden abrupt een einde, toen de eerste enkele zware hartoperaties moest ondergaan. De dagelijkse leiding kwam volledig in handen van Bakker. 'Hoewel we hier met z'n allen een fantastische sa menwerking hebben, merk ik toch dat ik blijf zoeken naar de samenwer king zoals Mare en ik die hadden Ik ben hier tamelijk dominant aanwezig en merk dat ik de zaken op mijn ei gen manier blijf oplossen. Maar ik Marc van Rijsselberghe en Benno Bakker nemen na tientallen jaren aan het eind van dit jaar afscheid van Sint Donatus. De zuivelboerderij wordt onder een nieuwe leiding voortgezet. Foto Gerara Timmerman) denk dat het bedrijf toe is aan een andere aanpak. Het is tijd dat Donatus zich bezint op de omvang van de schaal waarop wordt gewerkt en de positie op het eiland. Als je er gens zolang werkt, is het tijd om eens in de spiegel te kijken. Dat heb ik gedaan en ik ben tot de conclusie gekomen dat het tijd is voor wat an ders. Wat, dat weet ik nog met. Ik heb in ieder geval een contract met Gradiënt BV dat ik vier uur per week op de Schotse Hooglanders in de duinen let. Ik heb grote affiniteit met de natuur en met water. We hebben hier bijvoorbeeld ons eigen water- beheerproject. Ik hoop in de toe komst iets in die richting te kunnen gaan doen.' Van Rijsselberghe zet binnen de Waddengroep het werk voort waarmee hij zich al enige jaren bezighoudt. Ook de echtgenotes van Bakker (Insabella) en Van Rijsselberghe (Geertje) treden terug uit de maatschap. Ze laten een goed renderend bedrijf achter met een gezonde afzet. Donatus omvat zestig hectare grond, waarvan er twintig worden gebruikt voor akkerbouw. Op jaarbasis wordt er 320.000 liter melk geproduceerd, een hoeveelheid die in z'n geheel op de boerderij wordt verwerkt. Verder worden excursies gehouden en wor den op de boerderij producten ver kocht. Bijzonder aan het bedrijf is ook dat een deel van de medewerkers wordt voorbereid op een volwaardige rol in de maatschappij. De aard van het bedrijf en de manier waarop wordt gewerkt op Sint Donatus heeft alles te maken met de drie doelstel lingen van de stichting: optimale bio logische dynamische landbouw, edu catie en voorlichting en opvang. Tot het eind van dit jaar blijven Bak ker en Van Rijsselberghe actief lid in de maatschap Sint Donatus, die be staat uit zeven maten. Aan het eind van dit jaar trekt het tweetal zich daar uit terug. 'We werken nu aan de op volging, zodat een nieuw team wordt gevormd dat samen met de Stichting verder gaat. Dat gaat in goede har monie. We werken in een gelijkwaar dige constructie. Het is een interes sant bedrijf, waarvoor zeker opvolgers te vinden moeten zijn.' Over de toekomstige werkwijze op het bedrijf maakt het tweetal zich geen zorgen. 'Het beleid is vastge legd in de doelstelling.' Als bestuurs lid van de stichting, die als een stille vennoot deel uitmaakt van de maat schap, zullen beiden op de achter grond betrokken blijven bij het bedrijf. Gerard Timmerman i Opvarenden van de schepen die in de zeventiende eeuw op 'de Rede van Texel lagen, zijn mogelijk de belangrijkste klan- 1 ten geweest van de blekerij die ruim een eeuw heeft gefunc tioneerd in de 'Negen Bunder' tussen de Rovershut en HWindy Ridge. Dat is een theorie van Irene Maas uit Alkmaar, rdie de afgelopen zomer het initiatief nam voor een S opgraving waarbij talloze interessante voorwerpen aan het 'licht kwamen: glaswerk, dakpannen, plavuizen, wandtegels, pijkers, munten, tabakspijpen, keramiek en zelfs voedsel- sten zoals de doppen van eieren van meeuwen en vis- iefjes. Maas vindt dat er alle reden is om dit archeologi- ;che onderzoek op uitgebreide schaal voort te zetten in ombinatie met archiefonderzoek. Zij zal de Rijksdienst oor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) om medewer ing vragen en hoopt ook op enige steun van de gemeente Texel, omdat op deze manier een nog onbekend stukje lo kale historie kan worden geschreven. melding gemaakt van werkzaamhe den 'aan de boe' en aan 'beide huijsen'. Wasserij Een zeventiende-eeuwse kleer- blekerij zouden we nu een wasserij noemen. Het wassen gebeurde met loog en houtas, het bleken met kar nemelk of wei en zonlicht. Voor het wassen, naspoelen en bleken in de zon was een vlak gebied en veel schoon water nodig, zoals blijkt uit het proefschrift 'De Haarlemmer Bleekerijen' van S.C. Regtdoorzee Greup-Roldanus uit 1936. In het mientgebied was dat volop beschik baar. Het grondwater van het binnen land van Texel was veel minder ge schikt, omdat het ijzerhoudend en bruin was. Een blekerij zou ook in de Hoornder duinen mogelijk zijn ge weest, maar dat gebied was eigen dom van boeren, terwijl Gerritsland vrij beschikbare domeingrond bood die kon worden gehuurd. De omge ving zag er toen totaal anders uit dan nu. Het was een open heideterrein zonder dennen. Irene Maas vindt het onwaarschijnlijk et onderzoeksterrein maakt deel uit 'an de zogeheten mientgronden, een :andig heidegebied dat de overgang 'ormde tussen de duinen en het die- ere binnenland van Texel. Irene laas is in deze omgeving geboren in kreeg al in haar jeugd belangstel ling voor het leven en werken van vroegere generaties boeren die op leze weinig vruchtbare grond het ïoofd boven water hielden. Intrige- end vond ze het bakstenen funda ment van tien bij twaalf meter dat tot 1950 in het weiland achter de Rovershut stond. Beweerd werd dat iet de overblijfselen van een kloos- ler waren en dat de monniken die er woonden er een blekersbedrijf had den. Maas wilde daar meer van we len. 3ogingen om de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek nervoor de interesseren haalden diets uit. De eerste brief die ze stuurde raakte in het instituut zoek en hop de tweede brief werd geantwoord ?dat er contact met haar zou worden opgenomen, wat nooit gebeurde, leien het gebied door Staatsbos beheer op de schop werd genomen in verband met de aanleg van natuur ontwikkelingsgebied De Ploeg- elanden, was dat voor Maas een goede gelegenheid zelf te gaan gra ven, samen met anderen die haar archeologische passie delen. Eigen lik mag een particulier geen archeo logisch onderzoek uitvoeren buiten de officiële wetenschappelijke instan ties om, maar Staatsbosbeheer had er geen bezwaar tegen dat leden van de Historische Vereniging Texel en kele proefsleuven en kuilen gingen delven. Al direct vonden de gravers twee paalgaten op twaalf meter van elkaar, zeventiende-eeuwse scher ven, roestige spijkers en gebroken bakstenen in allerlei soorten. Com plete bakstenen of muurresten wer den niet gevonden. Blijkbaar zijn alle nog bruikbare materialen die destijds bij de sloop vrijkwamen, afgevoerd en elders opnieuw gebruikt. Doorleefd Al gauw werd duidelijk dat het een intens doorleefd terrein is, met spo ren van verschillende bouwlagen boven elkaar. Bij het bepalen van de afmetingen van de bebouwing vond de groep aan de westkant van het terrein een drie meter brede sloot die met beer en zand was gedempt. Een enorme hoeveelheid scherven kwam tevoorschijn toen deze sloot over een lengte van tien meter werd door zocht. Door elkaar lagen schotels uit de eerste helft van de zeventiende eeuw maar ook een theeserviesje uit 1711. Mogelijk is de sloot die door de bleker voor het spoelen werd ge bruikt in 1730 met afval dichtgegooid toen het blekersbedrijf werd opgehe ven en de nieuwe eigenaar, Jan Cornelisz Bos, er een boerenbedrijf begon. Behalve bedrijfsgebouwen moeten er ook éen of meer woonhui zen hebben gestaan. Er zijn archief stukken gevonden waaruit blijkt dat timmerman Thijs Jansz Velthoen tus sen 1690 en 1720 regelmatig in het 'Gerslandt' heeft gewerkt voor bleker Jacob Wuijdts. Onder meer wordt De resultaten van de opgraving werden vrijdag getoond in 'Tusse de banke', het hoofd kwartier van de Historische Vereniging Texel. Vooral het gerestaureerde keramiek maakte indruk. Foto Harry do Graaf) dat de wasserij voor de eigen Texelse bevolking werkte. Ze neemt daarom aan dat de klantenkring voornamelijk bestond uit kapiteins en officieren van schepen die op de Rede lagen. In het verslag dat ze van haar naspeuringen maakte, staat: 'We stellen ons de bleker en zijn knecht voor die met een kar naar de sche pen gingen, de kisten en manden met wasgoed ophaalden en later weer keung gewassen, gebleekt en geste ven terugbrachten. Het echte was- en bleekwerk zal vooral zijn gedaan door wasvrouwen en blekersmeiden. In het winterseizoen werd niet gewas sen. Het succes van de Oude Bleekerij op Texel zal afhankelijk zijn geweest van het aantal schepen dat op de Rede lag te wachten op ver trek'. Monniken Van de monniken die volgens de overlevering in het gebied gewoond moeten hebben, is bij de opgraving geen spoor gevonden. Maar volgens Maas wil dat niet zeggen dat ze er in een veel verder verleden niet zijn ge weest. Bij bodemonderzoek achter het 'Hutje op de Hei' is veertiende- eeuwse landbouwgrond aangetrof fen Mogelijk hebben de monniken daar iets mee te maken gehad. De voorwerpen die in de spoelsloot zijn gegooid, dateren uit de laatste periode van het blekersbedrijf. Elders moeten uit eerdere perioden afval- kuilen met huis- en bedrijfsafval zo als asresten verborgen liggen. Maas zou graag zien dat de opgraving met medewerking van de ROB wordt voortgezet, dus onder leiding van een professionele archeoloog. Minstens zo belangrijk is archiefonderzoek. Uit notanële aktes, belastingaangiftes en andere stukken die betrekking heb ben op de bewoners van de blekerij zouden veel gegevens zijn te ontle nen over hoe daar werd geleefd en gewerkt en welke betekenis het be drijf had in de toenmalige eiland- economie. Bij de opgraving, waarbij zo'n 35 ku bieke meter grond werd verzet, werd Irene Maas onder meer ter zijde ge staan door Henk Brugge, Govert van Noort, Johan Reydon. Hans de Beurs en Maarten Brugge. Laatstgenoemde vond met zijn metaaldetector mun ten, een vingei hoedje musketkogels, een deurslot en andere metalen voor werpen. Ivo Mol van EcoMare knapte het metaal op en determineerde ook vele pijpenkoppen. Een dankbare taak hadden de dames van de 'plak- ploeg', die uit de ontelbare scherven weer prachtige potten en schalen samenstelden. Met alle andere ge vonden spullen lagen die vrijdag avond in 'Tusse de banke', waar Irene Maas voor een groep betrokkenen en geïnteresseerden verslag deed van haar onderzoek. Het college heeft besloten om de artikel 19-procedure die nodig is voor de bouw van een Vogelkijkhut en de aanleg van een wandelpad met brug nabij de Zaandammerdijk in Waalenburg voort te zetten. De provincie zal worden gevraagd een verklaring van geen bezwaar af te geven. Het betreft een plan van Natuur monumenten dat in januari vorig jaar een bezwaar van een omwonende uitlokte. Betrokkene verwachtte dat het aantal verkeersbewegingen op de Zaandammerdijk zou toenemen. Naar aanleiding daarvan werd geke ken naar een mogelijkheid om auto's en fietsen te parkeren. Een daarvoor geschikt perceeltje werd gevonden tegenover de Zaandammerdijk. Op 18 februari jongstleden werd op nieuw een hoorzitting gehouden, deze keer naar aanleiding van bezwa ren tegen de parkeerplaats. Er wordt nu naar alternatieven gezocht. Het ambtelijk advies aan b en w was om de procedure alleen voor de vogel kijkhut door te zetten omdat daar geen bezwaar tegen was en over de rest eerst overleg te voeren. Het col lege heeft echter besloten het hele plan in één procedure af te handelen. Thuiszorg Kop van Noord-Holland breidt met ingang van maandag de Jeugdgezondheidszorg aanzienlijk uit. De dienst is elke werkdag tussen 9.00 en 17.00 uur via telefoonnum mer 0900-4636549 bereikbaar voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging van baby's en jonge kinderen tot vier jaar. Tot voor kort hielden de consultatiebu reaus één keer per dag telefonisch spreekuur. De Jeugdgezond heidszorg is een vraagbaak voor ouders en verzorgers, medewerkers van peuterspeelzalen en kinderdag verblijven, huisartsen, verloskundi gen en anderen. VRIJDAG 1 MAART 2002 bnc.cc vae tczxT* huren >oevww<4ciijfcticid ><o dc rodjcui Windturbines houden de gemoede ren bezig Moeten ze op Texel wor den toegelaten of juist niet? Wat mij betreft kunnen de molens die al zijn gebouwd gewoon blijven staan, want ze zijn er tenslotte niet illegaal geko men, maar er moeten beslist geen nieuwe bijkomen. Ze passen hier niet, storen in het landschap, leveren risico op voor vogels, maken lawaai, geven alleen stroom als het waait en vragen veel onderhoud. Toch moet Texel iets doen op het gebied van duurzame energie. Getijdenenergie ligt dan het meest voor de hand. Een getijden- centrale werkt altijd omdat er altijd stroming is. maakt geen lawaai en je ziet en hoort er niets van omdat alles onder water zit. Natuurlijk zullen daar ook wel problemen aan vast zitten en zal het lang duren voordat zulke cen trales een belangrijke bijdrage leve ren aan de energievoorziening, maar het is wél de juiste weg, speciaal in de Texelse situatie. Maak hier geen stroom uit wind maar uit water. Ik roep alle plaatselijke politieke partijen op om daarover vóór de gemeenteraadsverkiezing een duide lijke uitspraak te doen. Velen zullen hun stem daarvan laten afhangen. Jan Zwan, Den Burg Mede in verband met de overgang naar het duale stelsel gaan de ver gaderingen van de raads commissies, die op 18,19,20 en 21 maart zouden worden gehouden niet door. In plaats daarvan is er maandag 18 maart één 'algemene' commissievergadering, waarop dnngende zaken worden behan deld. De dan demissionaire wet houders zullen daarbij ook aanwe zig zijn. De oude gemeenteraad komt dins dag 12 maart voor het laatst bijeen. De bijeenkomst staat in het teken van afscheid en begint reeds om 15.30 uur. Tussen 17.30 en 19.00 uur wordt gepauzeerd. Dan is er tot 19.30 uur een presentatie van de besluiten die onlangs door de jeugdgemeenteraad zijn genomen. Vervolgens wordt de rest van de agenda afgewerkt. Eén van de punten is het traditionele on derzoek naar de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden. De vergadering eindigt rond 21.00 uur. De nieuwe raad vergadert donderdag 14 maart voor het eerst. De agenda vermeldt de installatie van de nieuwe bestuurders en de samenstelling van de raadscommissies. Het Nationaal Reumafonds is op zoek naar mensen die in de week van 10 tot en met 16 maart willen collecteren. Het gaat om belangrijk werk, want het reumafonds krijgt geen overheidssubsidie en ongeveer 25 procent van alle inkomsten wordt in die ene week opgehaald. Reuma, een verzamelnaam voor meer dan 200 verschillende aandoeningen, is volksziekte nummer één. Liefst één op de tien Nederlanders heeft last van het 'bewegingsapparaat'. In bijna alle gevallen gaat het om ge wrichten die zijn aangetast, met alle (pijnlijke) gevolgen van dien. Reuma is een ziekte die iedereen kan over komen, jong en oud, man en vrouw. Het collectegeld wordt gebruikt voor de bestnjding van reuma: voor we tenschappelijk onderzoek, het geven van voorlichting, hulpmiddelen en voor aangepaste vakanties. Wie meer informatie wenst of zich wil aanmelden, kan contact opnemen met de rayonleider van Noord-Hol land: Gera Rodi, tel. 0226-313745. Rondom Oosterend wordt zondag 3 maart de propagandawandeltocht van wandelsportvereniging Het Gou den Boltje gehouden. Met deze tocht wordt het wandelsportseizoen geo pend. Er zijn routes uitgezet van vijf, tien en vijftien kilometer, de start vindt tussen 13.00 en 14.00 uur plaats vanaf Strends End aan de Achtertune. Kosten voor deelname bedragen €3,-, €2,30 voor leden. Zonder herinnering zijn de kosten €1,85 en €1,15. De volgende tocht van Het Gouden Boltje is de Lammetjeswandeltocht op 1 april (tweede Paasdag). Voorin- schrijven is tot 16 maart mogelijk bij Hennie van Heerwaarden, tel. 313087. De kinderen van Afghanistan vragen uw hulp

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7