Inhoud structuurvisie stemt VW tevreden 'Andere instelling politic 'Met elkaar voor zorgen dat het goed gaat' VW behoudt zelfstandigheid fTexelproduct moeten we behouden en ontwikkelen' Toeristen geven Texel gemiddeld dikke 8 m r TEXELSE jf courant- Texels Belang: Corry Heijne Lijsttrekker J>vdA: Henk Hilstra Wethouders kandidaat WD: Maria van der Spek Lijsttrekker Laatste kans: Raad uw raad Raad uw raad... i i i L- Texelse lijsttrekker voor D66 Nijmegen Reumafonds Wel samenwerking tussen Waddeneilanden GEMEENTE TEXEL Gemeenteraadsverkiezingen, u komt toch ook! Zitting centraal stembureau bekendmaking uitslag verkiezing dinsdag 5 MAART 2002 jarom de politiek ingegaan? et leefde vroeger bij ons thuis. Mi|n der was wethouder en mijn moe- r was ook maatschappelijk betrok- Zij deed veel bestuurswerk. Ik jet nog dat ik vroeger eens met jn vader meeging naar een avond er het bestemmingsplan buiten- bied in De Koog. Dat maakte in- jk op me. Op een gegeven mo- ,nt ben ik benaderd door Dick ijver om op de lijst te staan. Acht ir geleden kwam ik in de raad. Ik id toen overigens niet verwacht dat lt zo snel zou gaan.' st zijn de drie belangrijke resul- Jen van de afgelopen vier jaar? eerste fase van de haven van [ideschild. Dat was een heel groot iject voor Texel. De nieuwbouw i de school in De Cocksdorp is ook st niks. En de start van een 'We hadden gehoopt dat plannen voor een eventuele verplaatsing van het gemeentehuis verder zouden zijn. En daarmee de herinrichting van de Groeneplaats en woningbouw op de huidige plaats van het raadhuis.' vinden. Verder zou ik het niet kunnen zeggen. Wat is de ideale coalitie? 'Dat is afhankelijk van de zetel verdeling. Alle opties zijn open.' landschapsbeleidsplan. Dat is al ja renlang een belangrijk onderwerp van Texels Belang. Wat is er niet bereikt? Wat zijn belangrijke punten voor de komende vier jaar? 'We moeten het Texelproduct behou den en waar mogelijk ontwikkelen. Onder Texelproduct valt voor ons het totaal van wat Texel is en te bieden heeft op sociaal, cultureel, econo misch, cultuurhistorisch en natuurlijk gebied. Leefbaarheid en her kenbaarheid dus. Goede huisvesting voor minder draagkrachtigen vinden we ook belangrijk. Het splitsen van woningen, zoals de Stichting Wonen Texel pas gedaan heeft, vinden wij een goed initiatief. We hebben daar ook al vaker voor gepleit. Welke zetelverdeling verwacht u na de verkiezingen? Er kunnen wat verschuivingen plaats- Wat waren hoogte- en dieptepun ten in de afgelopen raadsperiode? 'Het instellen van de servicebalie voor Texelaars was een hoogtepunt. Het blijkt dat het werkt. De aanleg van het fietspad langs de Westerweg en de internationale erkenning in Esbjerg van het kleinschalig medegebruik waren ook niet gering. Een diepte punt was voor ons dat een meerder heid van de raad onze alternatieven voor de tijdelijke aanbouw bij het gemeentehuis met wilde bekijken en 1,6 miljoen gulden besloot uit te trek ken voor de aanbouw. Hopelijk komt er uiteindelijk een veel goedkoper al ternatief, want het instellen van een centrale publieksbalie is een goede zaak.' .jarom de politiek ingegaan? 'IR woon nu vier jaar op Texel en in die ijd ben ik zelf een aantal keren tegen de dingen aangelopen die te maken üdden met het functioneren van de lemeente. Zelf heb ik als bestuurder, ander andere projectleider ruimtelijke jfdening, de nodige ervaring opge daan. Ik heb meegewerkt aan sjedenbouw volkshuisvesting. Juist ap dat gebied heerst er op het eiland Sistratie. Mensen begrijpen het vaak liet. Ik weet dat het ook anders kan. jat kun je wel roepen, maar ik laat het iever zien. Dat is mijn drijfveer om me kèndidaat te stellen.' Heeft u in de politiek van de afge lopen vier jaar positieve ontwikke lingen gezien? 'De gemeente treedt wat meer naar buiten en luistert naar bewoners en ^OTidernemers, Bijvoorbeeld bij de haven van Oudeschild en Albert Hei|n. Niet alles wordt van tevoren dichtgetimmerd. Ik denk dat er zo meer draagvlak ontstaat. De burgers ieten vaker bij het beleid worden itrokken. Daarnaast moet je ook iders stellen. Je kunt niet alles doen wat iedereen roept.' Wat heeft de politiek de laatste vier jaar laten liggen? In de serie gesprekken met de lijsttrekkers komt PvdA-lijsttrek- ker Alfred Schaatsenberg hier met aan het woord, omdat hij twee weken geleden als kandi daat-raadslid al geïntroduceerd is in deze krant. In plaats daarvan Henk Hilstra, nummer vier op de lijst en kandidaat-wethouder voor de PvdA. - N.% 'De vraag naar huisvesting, vooral voor jongeren en ouderen, is enorm toegenomen. Het aanbod loopt sterk achter. Ik denk dat de politiek de laat ste vier jaar meer aan de bel had moeten trekken. Er zijn nog geen prestatieafspraken met de Stichting Wonen Texel gemaakt en het Volkshuisvestingsplan had er, zeker gezien de problemen, veel eerder moeten liggen.' Enkele ambities voor de komende vier jaar? 'Er is nog veel te doen op Texel. Dat betekent dat er niet rigoureus in het ambtenarenapparaat moet worden geknipt. Als je dat doet, word je veel te afhankelijk van dure externe bu reaus. Investeer in mensen, kijk hoe ze hun werk beter kunnen doen en zorg dat er voldoende basiskennis in huis is. Dat verdient zichzelf snel te rug. Je kunt ermee voorkomen dat kostenoverschrijdingen, zoals bij het bedrijfsverzamelgebouw, zich herha len. Als ik wethouder word, dan zal ik besturen op basis van goede plannen en goed management, om zo veel mogelijk voor Texel te betekenen. Ik heb weliswaar een rood hart, maar zou als bestuurder best wel eens kunnen botsen met de raad, zelfs met de eigen fractie. Maar dat is juist wat het stelsel van duale politiek beoogt. Kritisch, ook jegens partijgenoten. Het vergt een andere instelling van de politici en de ambtelijke organisatie. En ik zal proberen duidelijk te zijn naar de bevolking en het bedrijfsle ven. Waarom doen we dit wel en dat met. Waarom mag het ene wel en het andere met. Weten waar men aan toe is. Texel moet nog een flinke inhaal slag maken.' Is een verblijf van vier jaar op Texel voldoende om als wethouder te functioneren? 'Ik zie het als een voordeel. Er zit bij mij geen oud zeer, ik sta tamelijk on bevangen tegenover de zaken en hoef in discussies met terug te grij pen naar zaken uit het verleden Ik hoef ook geen politiek oordeel over zaken te geven. Het is een kwestie van goed luisteren en vervolgens tot het juiste besluit komen, zoals de raad dat wil.' Verwachte zetelverdeling? Texels Belang 3, CDA 3, Groen Links 3, PvdA 3, WD 2 en D66 1 Ideale coalitie? PvdA, GroenLinks, D66 en één van de andere partijen. Waarom de politiek ingegaan? 'Om zelf wat te zeggen te hebben. De plannen om een windmolenpark aan Ie leggervin polder Het Noorden wa ren de aanleiding. Ik was lid van de ireniging tegen windturbines op ixel. Zo kwam ik ook met de lokale ilitiekin aanraking. Vier jaar geleden iram ik in de raad.' Wat zijn de drie belangrijke resul taten van de afgelopen vier jaar? Er is een handhavingsbeleid geko men waardoor er ook rechtsgelijkheid is ontstaan. Er zijn nog geen windmo lens bij gekomen. Iedere keer dat die aan de orde kwamen, hebben we de boel opgeschud en de ogen van an deren geopend. Verder bezie ik het inder vanuit bereikte resultaten. Ik Ind het belangrijk dat je met elkaar leid maakt en er met elkaar voor rgt dat het goed gaat op het eiland. Jelangrijk is ook dat je ervoor zorgt dat we eerst aan onszelf denken en niet alleen aan de toerist.' Wat is er niet bereikt? 'Er is van ons een aantal moties aan genomen die niet zijn uitgevoerd. Er zou een inventarisatie van het aantal stolpen komen, de herinrichting van de Dorpsstraat zou naar voren wor den geschoven, net als de her inrichting van de Oorsprongweg. Dat is allemaal niet gerealiseerd. De ver harding van de berm met graskeien is wel uitgevoerd.' Wat zijn belangrijke punten voor de komende vier jaar? Goede huisvesting voor jongeren en anderen. We pleiten voor de uitgifte van ruimere kavels voor koop woningen, zodat er meer opschuiving komt in het woningenbestand. Er moet een goede balans komen tus sen natuurbehoud en economische belangen in de landbouw. We moe ten zuiniger worden met uitgaven aan adviesbureaus voor onderzoeken en er moet een parkeerplan komen voor Den Burg. Welke zetelverdeling verwacht u na de verkiezingen? Drie voor de WD en verder is het moeilijk te zeggen. Mensen kijken hier meer naar poppetjes dan naar de inhoud van partijen. Een aantal van de nieuwelingen ken ik met, ik weet ook niet hoe ze liggen. Wat is de ideale coalitie? Texels Belang, het CDA en de WD zouden wel bij elkaar passen. We hebben wel vaker consensus weten te bereiken over onderwerpen. Texels Belang, WD en GroenLinks zou ook wel kunnen. Met de PvdA en D66 zou ik niet kunnen samenwerken. Daar voor liggen de belangen te ver uiteen. Wat waren hoogte- en dieptepun ten in de afgelopen raadsperiode? Hoogtepunten waren de haven van Oudeschild en de aanleg van het fietspad langs de Westerweg. Dat zijn grote projecten die we met elkaar voor elkaar hebben gekregen. Echte dieptepunten waren er niet. Ik vond het wel zeer triest dat het landschapsbeleidsplan er toch door- gedramd werd in de laatste commissievergadering, terwijl het nog met af was. Ik ben er ook boos om dat stukken soms pas twee da gen voor een vergadering alleen naar de fracties worden opgestuurd en niet aan de steunfractie. Daardoor is te weinig tijd voor goed overleg. Alleen vandaag kunnen nog oplossin gen voor de prijsvraag 'Raad uw raad' worden ingeleverd. Oplossin gen die vóór woensdag 8.00 uur in ons bezit zijn, dingen nog mee naar een reischeque van €225,-. ieedoen is simpel: raad hoeveel ze tels de verschillende partijen morgen bij de verkiezingen behalen en geef deze aantallen door aan de redactie van de Texelse Courant, Warmoes straat 45, Den Burg. Dat kan met gebruikmaking van bijgaand formu lier, maar ook gewoon op een brief kaart of per e-mail. Het adres is dan redactie@texelsecourant.nl. Winnaar is degene die het dichtst bij de wer kelijke uitslag zit Bij gelijkluidende uitslag telt het opkomstpercentage, ledereen van achttien jaar en ouder kan meedoen, de prijswinnaar wordt bekend gemaakt tijdens de Verkiezingsavond die woensdag vanaf 20.30 uur in Question Plaza wordt gehouden. Deze prijsvraag wordt mede mogelijk gemaakt door Reisburo Texel Holland International. Deze informatie is ook na te lezen op de website www.texelsnieuws.nl. Texels Belang CDA Groen Links PvdA WD D66 Opkomst Uitslag 1 1998 4 3 3 2 2 1 73,30 Prognose Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon Leeftijd: Anne-Margreet van Putten is lijsttrek ker voor D66 in haar woonplaats Nijmegen. De 31-jarige oud-Texelse spreekt in een artikel in 'De Gelder lander' zelf haar verbazing uit over haar plaats op de lijst, maar verklaart ook dat het wel past in de lijn van haar Maar liefst 140 vrijwilligers gaan in de week van 10 tot en met 16 maart op pad om op Texel te collecteren voor het Nationaal Reumafonds. De op brengst is bestemd voor de financie ring van wetenschappelijk onderzoek en steun van de ruim honderd patiëntenverenigingen. Bovendien biedt het fonds individuele financiële hulp, voorlichting en aangepaste va kanties voor mensen met reuma. Meer informatie is verkrijgbaar bij Marianne van der Vis, tel. 312459. leven: 'Heel veel dingen overkomen me gewoon, zonder dat ik daar een vastgesteld doel voor heb uitgestip peld.' Van Putten doceerde planolo gie aan de Universiteit van Nijmegen en koos voor D66 omdat ze de be sluitvorming te vaak langs te ingewik kelde lijnen zag lopen: 'Een master- plan? Wat zegt dat mensen nou? Bied ze een helder geluid, dat is noodzakelijk om ze controle te geven over hun eigen leven.' Het hele artikel over Anne-Margreet van Putten is te lezen in de rubriek 'Lijsttrekkersportretten' op de website van De Gelderlander (www.gelderlander.nl). 2001 is vanuit toeristisch oogpunt een redelijk goed jaar geweest. Die conclusie trekt VW-directeur Veronica Bos op basis van eigen bevindingen, cijfers van Teso en gegevens uit de enquête die in sa menwerking met de veerdienst wordt gehouden. De gasten waar deerden het weer op Texel bijvoor beeld beter dan het jaar ervoor. Toch was het weerbeeld in 2001 niet bepaald geweldig. Het was relatief warm, maar ook erg nat, vooral in september. Over het weer gesproken: het Waddenweercongres dat de VW in juni vorig jaar organiseerde en waarvoor weermannen en -vrouwen en journalisten naar Texel kwamen, heeft resultaat gehad: het gehate wolkje hangt niet altijd meer boven Texel. 'Ze schuiven er nu mee', con stateerde de VW-directeur tevreden. Behalve het wolkje had het toeris tisch jaar 2001 nog enkele schaduw kanten. Door de mkz-crisis zagen veel Duitsers af van een bezoek aan Texel, met name door de verkeerde berichtgeving. Bos: 'Onze telefoon stond roodgloeiend, gelukkig hebben we veel ongerustheid kunnen wegne men. Het heeft ons wel wakker ge schud. Zo'n gebeurtenis toont weer eens hoe kwetsbaar we zijn als toe ristische sector.' Het toerisme naar Nederland liep door de aanslag van 11 september weliswaar terug, voor Texel was het effect omgekeerd: de VW boekte in het najaar juist méér vakanties. Van de 20.000 boekingen via de VW in 2001 kwamen er 3.000 binnen via een voordelige aanbieding in het tijdschrift Libelle. Tweederde daarvan had betrekking op het najaar, de overigen op het voorjaar. De daluurtarieven die Teso heeft in gesteld voor dinsdag, woensdag en donderdag blijken te werken, maar Bos signaleerde ook dat veel vakan tiegangers er niet van kunnen profi teren, doordat de meest bungalow parken niet op die dagen wisselen. 'Maar hotelgasten en kampeerders kunnen er wel gebruik van maken en ook voor bussen en vrachtauto's kan de korting aantrekkelijk zijn.' Uit een telefonische enquête met gasten door de VW blijkt dat toeris ten in 2001 gemiddeld ƒ40.- per per soon per dag uitgaven. Duitsers ga ven gemiddeld iets meer uit aan eten dan Nederlanders. De VW-directeur benadrukte dat het een steekproef betreft. Uit landelijke cijfers blijkt dat Nederlanders voor een lange vakan tie (vier dagen of méér) in eigen land gemiddeld ƒ441,- per persoon uitge ven. Dat is wel inclusief reis- en verblijfkosten. Er vanuit gaand dat een overnachting ƒ50,- per persoon per nacht kost en de overtocht ge middeld 20,- per persoon, dan VW-directeur Veronica Bos: ...succes is niet vanzelfsprekend... wordt een vakantie op Texel al snel duurder dan gemiddeldToch blijkt uit de enquête dat slechts 16 procent van de Nederlandse en 14 procent van de Duitse toeristen Texel een duur eiland vindt. Uit de antwoorden blijkt dat er nog het nodige is te ver beteren, maar 85 procent van de gas ten had niets gemist. Een enkeling noemde in dat verband mooi weer en zon, het openbaar vervoer - met name de aansluitingen - en openingstijden van voorzieningen. De ondervraagden gaven Texel gemid deld een dikke acht als rapportcijfer. Geruststellend voor de toeristische sector is dat 87 procent van de Ne derlanders en 93 procent van de Duiters zegt tijdens een volgende vakantie zeker terug te komen. 'Bijna eng, het lijkt allemaal wel erg goed te gaan Maar pas op! Succes is niet vanzelfsprekend', waarschuwde Bos, die een paar punten van belang noemde. 'Rust en ruimte moeten bewaard blijven, want dat is voor de meeste toeristen de belangrijkste re den om naar Texel te komen, ook al gaan ze maandag massaal naar de markt.' Ook bepalend voor de keus is het gevoel van veilig- en geborgen heid, waaraan het Marsdiep een grote bijdrage levert. De WV bena drukt het gewenst imago in haar pro motie. De nadruk wgrdt gelegd op natuur, cultuur en sportieve mogelijk heden Evenementen worden ge bruikt om deze boodschap in te vul len. Hieraan wordt jaarlijks 2 miljoen aan promotiegeld besteed. De laat ste tijd verstuurt de WV nogal wat huis-aan-huis folders. Een respons van 5.000 tot 10.000 op één adver tentie was geen uitzondering. Verder zoekt de WV met succes publiciteit voor Texel en stimuleert lezers aanbiedingen. En dan is er nog de website (www.texel.net). De nieuwe site draait inmiddels een jaar en trekt duizend bezoekers per dag. In 2001 kwamen er via e-mail ongeveer 36.000 vragen binnen. Tien procent van de boekingsaanvragen gaat via internet. Bos hield een pleidooi voor het hebben van één toenstische inter net ingang voor Texel, met daarop de complete toeristische informatie 'Er zijn nog steeds mensen die denken door het maken van een Texelsite en het verkopen van links snel rijk te kunnen worden. Dat gebeurt met en het wordt er voor onze gasten met overzichtelijker op. Wie nu het woord Texel intikt in de zoekmachine krijgt soms 2500 vermeldingen. Het leidt tot versnippering. Aan de andere kant prikkelt concurrentie ons ervoor te zorgen dat we er kwalitatief uit springen, De VW-site staat bijvoor beeld overal vrijwel bovenaan. Bo vendien zijn op onze website naast alle logiesverstrekkers ook andere bedrijven te vinden.' Het ontwikkelen van de website gebeurt in overieg met een klankbordgroep van logies verstrekkers. De WV-directeur constateerde met genoegen dat veel van de punten die door de logiesverstrekkers zijn aan gedragen zijn overgenomen in de gemeentelijke structuurvisie voor 2020. Ze citeerde: 'Behoud en ver sterking van de kernkwaliteiten, Texel moet mooi en rijk aan natuur, ruimte, stilte en cultuurhistorie zijn en worden en er moeten fundamentele beleids keuzes worden gemaakt.' Vooral dat laatste is volgens Bos van belang. 'Geen ad-hoc beleid, maar een hel dere structuur. Dat lijkt me pnma voor de toekomst van Texel.' Inzake de toekomst van de WV, sprak ze een verwachting uit dat de korte vakanties in Nederland in voor- en naseizoen van grote invloed zul len zijn. Dat geldt ook voor de wijze van boeken, via de VW, intermediars of internet. Ze ging uit van vier sce nario's groei van het aantal boekin gen via de VW en het aantal korte vakanties, een ontwikkeling die aan sluit bij de laatste jaren. Als het aan tal boekingen via de VW stabiliseert, zou de VW zich meer als kennis centrum kunnen ontwikkelen Andere mogelijkheid is groei van het aantal boekingen, maar afname van vakan ties. De VW zou zich dan moeten specialiseren en proberen bepaalde doelgroepen aan te trekken. Doem scenario is dat waarbij het aantal boekingen zodanig terugloopt, dat de boekingscentrale moet worden op gegeven. De VW kan zich dan uitslui tend op de promotie werpen, met waarschijnlijk een lager budget. Ter wijl er dan juist meer om de gunsten van de toerist moet worden gestre den. Ze stelde wel vast dat in alle scenario's een plaats voor de VW is weggelegd. Er is geen sprake van dat de WV Texel opgaat in een regionale orga nisatie, bijvoorbeeld één WV voor de Waddeneilanden. Dat verze kerde voorzitter Leo Timmers gis teravond tijdens de promotieavond in Question Plaza. Timmers rea geerde op een landelijke fusiegolf van kleinere WV's die zelfstandig het hoofd niet boven water kunnen houden. De landelijke VW-wereld is in bewe ging. De overkoepelende ANW stuurt aan op het fuseren van lokale WV's tot regionale organisaties. 'Door hun slechte financiële posities hebben plaatselijke WV's vaak geen andere keuze', aldus Timmers, die aangaf dat deze situatie zeker niet van toepassing is op Texel. 'Op dat gebied is er tussen de VW Texel en de ANW geen sprake van menings verschillen.' Timmers benadrukte de unieke con structie van de Texelse VW, waarbij het promotiebudget door verschil lende organisaties (Teso, logies verstrekkers, ondernemers en ge meente) bijeen wordt gebracht. 'De Texelse WV is kerngezond en goed georganiseerd.' Timmers gaf aan geen voordelen in een regionale fu sie te zien, wel nadelen. 'Het zou zelfs heel onpraktisch zijn. Stel je voor: één directeur die de VW's op de vijf ei landen moet aansturen en de mede werkers coachen. Dat is onwerkbaar.' Geen fusie dus tussen de VW's op de vijf eilanden, maar wel het streven naar een optimale samenwerking. 'Alle eilanden beschikken over een gezonde VW, stuk voor stuk hechten ze aan hun zelfstandigheid. Al deze VW's zijn al dertig jaar deelnemer in de Stichting Waddenfederatie, Daarin hebben we onze sterke punten vere nigd. De directeuren van de verschil lende eiland-VW's komen elke maand bij elkaar. De stichting doet aan promotie voor de Wadden in het algemeen. Als mensen dan een keus hebben gemaakt voor een specifiek eiland, kunnen ze terecht bij de indi viduele eiland-VW's.' VW-directeur Veronica Bos be schouwt het als haar missie van Texel een echt merk te maken en om van de VW hét boekingskantoor en dé internetportal te maken 'Een sterke VW is de enige optie om ervoor te zorgen dat Texel niet wordt overge nomen door overkantse ketens. Pro motie van Texel blijft de pnmaire doel stelling. maar daarnaast biedt de promotor ook diensten en producten. De VW werkt daarbij op een onder nemende manier, niet als een amb telijke organisatie. De samenwerking met het bedrijfsleven is essentieel Ze gaf aan de promotieafdeling te gaan versterken en de reserverings capaciteit uit te breiden 'We hebben de provisie al twee procent verlaagd voor accommodaties die bij ons in allotment zijn. Dat heeft goed ge werkt, want steeds meer kleine logiesverstrekkers maken hier ge bruik van.' De VW versterkt ook de mogelijkheden met internet en e- commerce Dankzij steun van de pro vincie en het 'Leader+project' kon de VW een systeem aanschaffen waar mee automatisch e-mail kan worden beantwoord. Dat kan de VW ook voor Texelse ondernemers doen. Klassieke informatie, via de balie en de telefoon, wordt in verband met de kosten teruggebracht. De gemeente betaalt de VW voor deze informa tieve taak. maar de gemeentelijke heeft de bijdrage de laatste 16 jaar niet verhoogd. Bos benadrukte dat er geen betaald informatienummer komt. (Advertentie) De voorzitter van het centraal stembureau voor de op woensdag 6 maart 2002 te houden verkiezing van de leden van de raad van de gemeente maakt bekend, dat op vrijdag 8 maart 2002 om 10'00 uur. een openbare zitting van het centraal stembureau plaatsvindt, waarin de uitslag van de verkiezing wordt bekendgemaakt Den Burg, maandag 4 maart 2002 De voorzitter voornoemd, mevrouw mr. C.J. Geldorp-Pantekoek

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5