emeenteraad maakt schuiver naar rechts Nieuwe herberg aan Haffelderweg Cjrocn ^warLv Jexeh het harL, Stijgen en landen blijft mogelijk op vliegveld Ssn ferlies GroenLinks, restzetel voor WD Eyercoogh maakt plaats voor centrale hulpverleningspost D66 (1) PvdA (2) WD (3) CDA (3) mm 1100'pegels' voor Papoea's Illegale dumping van bouwafval Brief minister aan Tweede Kamer Voorzitter TVO De Duyfken Troep in bermen nehii'1* 9 Q plO-dd 2002 „•V;-r"' v PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11660 VRIJDAG 8 MAART 2002 /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 ïxels Belang blijft de grootste po- tieke partij op het eiland. Bij de ■meenteraadverkiezingen van iroensdag behield de fractie vier jtels. Ook het CDA blijkt een sta ble factor in de Texelse samen- jving. GroenLinks kreeg een fikse sgenvaller te verwerken. De par- verloor ruim 300 stemmen en moet één zetel inleveren. Ten gun- .ste van de WD, die aanspraak pocht maken op de restzetel. rdA en D66 boekten wel bmmenwinst, maar kregen geen «tra zetels. oral voor GroenLinks waren de iiven zuur. Die partij duikelde in één lap van 1325 naar 1006 stemmen en loest één zetel inleveren. Lijsttrek ker Peter Bakker was zichtbaar aan- (gèslagen. 'We zijn afgerekend door de kiezer. Ik had op een stabilisatie [gerekend. In de twintig jaar dat we aan de verkiezingen meedoen, zijn we steeds gegroeid. Maar elke partij komt een keer aan de beurt om te verliezen. Nu wij dus. Het valt tegen, zeker omdat ik vind dat we aan de Texelse samenleving een behoorlijke bijdrage hebben geleverd.' Terwijl GL treurde, steeg gejuich op in het kamp van de WD, toen de irtij van lijsttrekker Maria van der ek de restzetel kreeg. Hoewel lartin Trap bij de liberalen op de irde plaats stond, trok de populaire ixelaar veel voorkeursstemmen: 264. Dat was weliswaar minder dan irj 1998 (301), maar aanzienlijk meer dan de boven hem genoteerde Annie Hin-Hin (195) en Arjen Boerhorst (130). En dat terwijl Trap tevoren dui- ilijk had aangegeven er liever geen eede periode aan vast te kopen, 'at moet ik er mee aan?, vroeg hij h hardop af, toen bleek dat hij vol- ende voorkeursstemmen had om irug te keren. 'Nu zit ik er toch weer IM', berustte hij. De liberalen vinden dat ze op basis van het kiezers- oordeel recht hebben op een plaats in het college. Maar over de vraag De zetelverdeling in één oogopslag. met welke wethouder de WD aan de slag wil, liet de partij de nieuwsgieri gen woensdagavond in het onge wisse. 'We willen eerst onderhande len en kijken welke wethoudersportefeuille we in de wacht kunnen slepen. Daarna schui ven we iemand naar voren. We heb ben meerdere kandidaten', verze kerde Maria van der Spek. De naam van nieuwkomer Annie Hin-Hin noemde ze niet hardop, maar ging wel rond. De politica uit De Waal toonde zich zeer verheugd over de door haar behaalde stemmen. 'Ik heb ze overal vandaan.' Van der Spek gaf aan geen samenwerking met de PvdA en D66 na te streven. 'De be langen liggen te ver uit elkaar.' Frans Visman toonde zich opgetogen over de 150 extra zetels die hij in de wacht sleepte. Van veel kanten werd hem lof toegezwaaid. Arthur Ooster- baan (GL): 'Frans heeft het helemaal op eigen kracht gedaan.' Corrie Heijne van Texels Belang gaf "•"'■■t-»'. ...ilili!.■■..rlf.-.A -AV>. Hef was woensdagavond feest in het kamp van de WD. Terwijl Martin Trap het zijne denkt van de verkiezingswinst feliciteert campagne leider Fred Winkel lijsttrekker Maria van der Spek. )nder motto 'Pegels voor Pa oea's hebben de 100 leerlingen van basisschool 'De Akker' uit Oosterend de afgelopen maanden ijverig binnen- en buitenlandse lunten ingezameld die wegens de omst de van de euro hun waarde erliezen. Door ze in te wisselen :wam een bedrag van bijna 1.100,- (4,2 miljoen roepia) be- chikbaar, dat zal worden gebruikt oor het bekostigen van onderwijs °or kinderen in Westelijk Nieuw- iuinea. Imsdagochtend werd de actie afge goten en overhandigden de leerlin- )on een reusachtige cheque aan 'oorzitter Harry de Graaf van de stichting Nieuw-Guinea, die ervoor tal zorgen dat het geld goed terecht- tomt. Dat gebeurde op de school- zolder tijdens een door De Graaf ver zorgde les voor alle groepen. Daarbij werden dia's vertoond over Nieuw- Guinea in het algemeen en het onderwijsproject in het bijzonder. Ook werd verteld aan de hand van een collectie foto's, kunstvoorwer pen, kledingstukken, gebruiksvoor werpen, schelpen en andere uit het land afkomstige curiositeiten. De ac tie 'Pegels voor Papoea's' was een initiatief van huisarts Hetty van Dijk. De inzameling stond los van de lan delijke inzameling 'Coins for care' waardoor de volledige opbrengst voor dit ene goede doel beschikbaar kwam, mede omdat de plaatselijke ABN/AMRO-bank bij het omwisselen geen kosten in rekening bracht. Een deel van de munten ter waarde van 30 euro bestond uit Belgische fran ken, die binnenkwamen op een mo ment dat omwisselen in Nederland al niet meer mogelijk was. Dat ge beurde daarom vorige week in België en werd verzorgd door rolstoeler Arco de Graaf, die dat kon combineren met een bezoek aan zijn daar wo nende vriendin. Eén van de havenmeesters in Oude- schild ontdekte woensdagochtend rond 7.45 uur dat een metalen groene container van Rijkswaterstaat vol zat met een grote hoeveelheid bouw- en sloopafval. De politie constateerde met hem dat de container is bestemd voor afval van de in de haven lig gende schepen en niet voor afval uit de bouw, dat dient te worden ingele verd bij De Hamster. De politie is op zoek naar getuigen, die hebben ge zien dat mensen het afval tussen dinsdagavond 18.30 uur en woensdagochtend 7.45 uur hebben gedumpt. Zij kunnen contact opne men met tel. 072-5498360. met opluchting uiting van de span ning waarin zij en veel van haar par tijgenoten hadden gezeten. 'Want met Daan Schilling en Dick Drijver verliezen we twee belangrijke coryfeeën. We hadden best naar drie zetels terug kunnen zakken. Maar de kiezers waarderen onze inzet van de afgelopen vier jaar en hebben ver trouwen in de nieuwe mensen op de lijst.' Het vërlies van GroenLinks Over viel ook TB. De beoogd wethouder sprak woensdag nog geen voorkeur uit over het te formeren college. 'De verkiezingen hebben verschuivingen opgeleverd. Wé moeten eerst kijken hoe we daarmee omgaan.' Het CDA, dat met 1555 stemmen er slechts elf moest prijs geven, had vooral in de van TB overgestapte Gerard Weijers een stemmentrekker. Van de 244 voorkeursstemmen die op hem werden uitgebracht, kwamen er 94 uit zijn woonplaats, Oudeschild. 'Het waren spannende verkiezingen'. Lees verder pagina 5 (foto Harry O© Graaf) Het sportterrein waar straks de herberg staat. Op de achtergrond het gebouw van het kinderdagverblijf en de buitenschoolse opvang. De nieuwe jeugdherberg komt op het terrein aan de Haffelderweg dat nu nog als B-veld van voetbalvereniging Texel 94 in gebruik is. De jeugdherberg Eyercoogh aan de Pontweg zal worden vervangen door de gezamenlijke be huizing voor politie, brandweer, ambulance en mogelijk me dische diensten. De gemeente neemt daartoe de Eyercoogh met bijbehorende grond over de van de Nederlandse Jeugd Herberg Centrale (NJHC) en de NJHC krijgt van de gemeente het B- veld.'Door deze ruil (waarbij de ge meente iets moet toebetalen) kunnen beide miljoenenplannen volledig vol gens de wensen van de betrokken instanties worden uitgevoerd. Zowel bij de gemeente als bij de NJHC be staat dan ook grote vreugde over de deal. Het terrein dat beschikbaar komt na de sloop van de Eyercoogh heeft een oppervlakte van 1,7 hectare. Dat is ruimschoots voldoende voor de combinatie politiebureau-brandweer- kazerne-ambulancedienst en medi sche hulpverlening. Achter dit com plex blijft zelfs zoveel ruimte over dat hier in de toekomst nog een woon- wijkje gepland kan worden. Belang rijker is echter de zeer strategische ligging aan de Pontweg ter hoogte van Den Burg. Wethouder Daan Schilling: 'Als we zonderte weten wat we nu weten zouden mogen aange ven welke plek op Texel het meest ideaal is als uitvalsbasis voor politie, brandweer en ambulance, dan zou den we onmiddellijk naar dat terrein wijzen. Het is dus fantastisch dat het daar nu ook zal gebeuren' Zelfs planologisch hoeft er weinig of mets te worden geregeld, want de Eyercoogh heeft de bestemming 'maatschappelijke doeleinden' en daaronder valt ook een politie- en hulpverleningscentrum. Begin deze week ontkende de wethouder nog dat voor het centrum het oog was gevallen op het Eyercooghterrein, maar dat had volgens hem te maken met het delicate stadium waarin de onderhandelingen toen nog verkeer den. In hoeverre naast brandweer, politie en ambulance aan andere medische activiteiten onderdak zal worden gegeven hangt mede af van de opvattingen die heersen binnen de Huisartsengroep Texel (Hagra), die daar woensdag over heeft vergaderd, dat eind maart opnieuw zal doen en dan met voorstellen zal komen. Er is eigenlijk maar één (verkeerstechnisch) nadeel verbon den aan de toekomstige gezamen lijke uitvalsbasis: voor de deur ligt een druk fietspad, dat bij elke uitruk ge kruist moet worden. Schilling sluit met uit dat dit probleem zal worden opgelost door de bouw van een tun nel. Paradepaardje Manager Anne van der Velde van de NJHC vindt het terrein aan de Haffelderweg voor de nieuwe 240 bedden tellende herberg ideaal. De realisering van dit project betekent dat de NJHC een prestigieuze ac commodatie krijgt, waarvan de ope ning samenvalt met het 75-jarig be staan van de organisatie. De NJHC krijgt dan een andere naam en een ander logo die recht doen aan het feit dat de 'trekker' van weleer nog maar enkele procenten uitmaakt van het gastenbestand. Aan het ontwerp wordt momenteel gewerkt door zo wel de huisarchitect van de NJHC als een Texelse architect. Het is de be doeling er een complex van te maken dat past in het Texelse landschap en een 'groene' uitstraling heeft, met toepassing van geavanceerde milieu vriendelijke technieken en matenalen. De ontwerpers hebben letterlijk alle ruimte en van hun creatie zal afhan gen hoeveel van het B-terrein in ge bruik zal worden genomen. De voet ballers hebben al te horen gehad dat zij hun trainingen voortaan op het A- veld mogen houden. Panorama Wie de Eyercoogh overneemt is nu dus bekend, maar wie de eigenaar wordt van Panorama op de Hogeberg kan nog met worden onthuld Er wordt momenteel onderhandeld met één serieuze gegadigde. Panorama werd gesticht in 1931 in de vorm van een aangepaste Texelse stolp, die eind jaren vijftig werd vervangen door het huidige gebouw, dat op een Limburgse boerderij lijkt. Panorama verwerkte in de loop der jaren meer dan êén miljoen overnachtingen. De Eyercoogh dateert van 1960 en werd gesticht door de Katholieke Jeugd herberg Centrale die later fuseerde met de NJHC. Vanaf dat moment werd het exploiteren van twee jeugd herbergen op Texel als onpraktisch gevoeld. Waarbij kwam dat vooral de Eyercoogh ongeschikt was als jeugd herberg nieuwe stijl. Het weinig mo numentale gebouw wordt deze zo mer nog geëxploiteerd: daarna kan de sloper zijn gang gaan. Iemand met veel bestuurservanng, die onafhankelijk is. geen zakelijke belangen heeft op Texel en daardoor makkelijk wordt geaccepteerd door leden én de gesprekspartners van buiten de organisatie. Dat zijn de belangrijkste eigenschappen van Ries Swamink (51) uit Eierland, de nieuwe voorzitter van het Texels Ver bond van Ondernemers (TVO). Pagina 2 Komt de bemanning van de Duyfken op 28 april uitgehongerd aan op Texel en moeten ze in de haven van Oude schild meteen van eten en drinken worden voorzien om weer een beetje op sterkte te komen? Die vraag rees de afgelopen dagen na berichten in de landelijke media dat het niet goed zou gaan aan boord van het VOC- schip dat onderweg is van Australië naar Nederland. Pagina 7 Troep in de bermen zegt een en an der over de mensen die er hun zooi achterlaten. De gemeente kan er mo menteel over meepraten. Pagina 7 (Advertentie) Het Texelse vliegveld blijft toegan kelijk voor de burgerluchtvaart, ook als het verboden wordt om boven stiltegebieden te vliegen. Dat schrijft minister Tineke Netelenbos (Verkeer en Water staat) in een brief aan de Tweede Kamer. Ze reageert op vragen die Tweede-Kamerlid René van Walsum (D66) gesteld had. Volgens de minister kunnen vliegtui gen in de toekomst blijven landen en opstijgen op het vliegveld. In het be sluit beperking burgerluchtverkeer Waddenzee is een bepaling opgeno men dat vliegtuigen zich met aan de minimumvlieghoogte hoeven te hou den als ze bezig zijn met landen of opstijgen. Luchthavendirecteur Ed de Bruijn noemt het positief dat de mi nister zich zo uitlaat over het vlieg verbod boven stiltegebieden. 'Hier kunnen we wel mee leven.' Kantteke ning is volgens De Bruijn wel dat vliegtuigen straks waarschijnlijk alle maal via een zogeheten routestruc tuur moeten vliegen. 'Dat betekent dat ze allemaal op dezelfde plek over de daken gaan.' Uit de brief blijkt dat het parachute springen ook mogelijk kan blijven, maar dan wel boven de gedeelten die niet als stiltegebied zijn aangewezen. De Bruijn heeft daar moeite mee, omdat vliegtuigen met parachutisten dan met meer boven zee naar de juiste hoogte kunnen klimmen. 'Je houdt maar een klein gedeelte over waar je kan klimmen.' De Tweede Kamer nam in 2000 een motie aan waarin werd gesteld dat vliegen boven stiltegebieden verbo den moeten worden. De minister werkt nog aan plannen voor uitvoe ring. Advertenties kunnen worden ingeleverd tlm maandag 18 maart bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6. Tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1