Opkomst voor Texel valt met 71,1 procent tegen 4 Modder wil niet in wrok omkijken Groen Zwart Burgemeester Geldorp presenteert uitslagen in Question Plaza .TEXELSE COURANT" Vlaming maalt niet om verlies plaats in raad Van der Heide uit raad door tekort aan tijd Poldermodel of rechtse coalitie? 'Waardebon van 250 euro' bij druk op stemknop Ook Daan Schilling en Anja van der Heide nemen afscheid van de politiek. VRIJDAG 8 MAART 2002 Gejuich stijgt op in de WD-gelede- ren als burgemeester Geldorp be kendmaakt dat de restzetel naar de liberalen gaat. Het is de ontla ding na de officiële presentatie van de verkiezingsuitslagen tijdens de Verkiezingsavond die woensdag avond in Question Plaza werd ge houden. Iets na tienen bestijgt burgemeester Joke Geldorp voor een volle zaal het podium. Een lovend woord volgt voor de vrijwilligers die de hele dag in de stembureaus hebben gezeten. Min der lovende woorden zijn er voor de opkomst Met 71,1 procent scoort Texel iets minder goed dan vier jaar geleden. Toen lag het opkomst percentage op 73.3 procent. In abso lute getallen; 7404 mensen brachten afgelopen woensdag een geldige stem uit. Dat waren er 65 minder dan vier jaar geleden. In vergelijking met vier jaar geleden werden 495 mensen meer opgeroepen. Er waren 10445 mensen stemgerechtigd, tegen 9950 vier jaar geleden. Geldorp had ge hoopt op een opkomst van tachtig procent. Vooral De Koog wil ze voor lopig niet meer horen klagen. Met een opkomst van 64,9 procent scoorde de badplaats het laagst van alle dor pen. Vier jaar geleden was dat ook het geval, toen met 69,2 procent. Den Hoorn scoort het hoogst met een percentage van 82,1 procent, precies evenveel als vier jaar geleden. De Waal. vier jaar geleden goed voor 82,2 procent had dit jaar met 80,8 procent de één-na-hoogste op komst. Beeldscherm Op een groot beeldscherm worden de resultaten van de elf stembureaus afzonderlijk vertoond. Daaruit blijkt dat GroenLinks als enige partij in alle stembureaus verlies lijdt. In Ooster end en verzorgingshuis Gollards is dat het grootst. Daar moet de partij respectievelijk 44 en 43 stemmen in leveren. Ook in Den Burg lopen de stemmen behoorlijk terug. D66 haalt als enige partij winst bij negen van de elf stembureaus. Alleen in d'Ouwe Ulo en het restaurant van het vlieg veld levert de partij van Frans Visman stemmen in. Vooral in Den Hoorn (van 20 naar 47) en op het gemeentehuis (van 67 naar 94) doet D66 het goed. Opmerkelijk is ook de uitslag van het CDA in Oudeschild. De partij behaalt daar 162 stemmen, tegen 93 in 1998. Gerard Weijers, begin dit jaar overge stapt van Texels Belang naar het CDA, is in zijn dorp goed voor 94 voorkeurstemmen. Texels Belang verliest 44 stemmen in Oudeschild. Het CDA komt naar voren als de meest constante partij. In d'Ouwe Ulo (207) en De Waal (41) is het aantal stemmen gelijk aan vier jaar geleden. Veel verlies boekt het CDA wel in De Gollards, waar veertig stemmen wor den ingeleverd. Texels Belang en D66 behalen er als enigen winst. De uitslagen komen in een vrij snel tempo voorbij, hetgeen een aantal mensen in de zaal achteraf doet op merken dat het wel erg snel ging. Voor mensen die de uitslag thuis via Radio Texel beluisteren, is de uitslag eveneens moeilijk te volgen. Reacties De Verkiezingsavond, gepresenteerd en georganiseerd door Pip Barnard en Janien de Bruijn, staat verder in het teken van de scheidende raads leden en de eerste reacties van de lijsttrekkers op de uitslagen. Peter Bakker (GroenLinks) reageert teleur gesteld. de overige vijf lijsttrekkers zijn tevreden. Corry Heijne (Texels Belang): 'Het was spannend voor ons, omdat we twee kanjers zouden missen, maar we zijn zeer tevreden met de uitslag De 'kanjers', Daan Schilling en Dick Drijver, zijn een uur tje eerder op het podium nog uitge breid aan het woord geweest als scheidende raadsleden. Een ontspannen Daan Schilling liet interviewster Janien de Bruijn weten inmiddels een nieuwe partij te heb ben opgericht, de VTP. 'De vrijetijd- spartij. Mijn vrouw en ik zijn er alle bei lid van geworden De bijna oud-wethouder maakte er voor zich zelf een makkelijk gesprek van 'Ach, ik heb wat rondgerommeld in de po litiek Er is geen leukere baan denk baar dan wethouder.' Problemen met loslaten van zijn werk zegt hij met te udi een oorpsnuis ais Slemlokaal in gebruik is, hoeft nog niet te betekenen dat de andere activiteiten waarvoor zo'n gebouw is bedoeld, eronder moeten lijden. In dorpshuis De Hof in De Koog ging het biljarten dus gewoon door, terwijl de kiesgerechtigden in- en uitliepen om gebruik te maken van hun stemrecht. Ons werd verzekerd dat de biljarters pas naar de groene tafels mochten nadat ze zelf hadden gestemd. Deze zorg beeft helaas niet kunnen voorkomen dat de badplaats ook deze keer het dorp was met de laagste opkomst. (Foto Harry de Graaf) genspel kunnen bieden aan het col lege. Daarvoor is het belangrijk dat je qua informatie goed op de hoogte bent.' Hij zei het op dat punt met eens te zijn met de burgemeester, die eer der aangaf dat raadsleden zich met als ambtenaar moeten opstellen en zich met volledig in de stukken moe ten vast te bijten. Pip Barnard had nog een boekje in de aanbieding voor de scheidend raads leden waarin alle raadsleden staan vermeld die van 1919 tot 2002 in de Texelse gemeenteraad hebben geze ten. Met de aanwezigen werd voor de uitslag een door de organisatoren samengestelde politieke bingo ge speeld. Burgemeester Celdorp presenteert de verkiezingsuitslag. Come Heijne spreekt Peter Bakker bemoedigende woorden toe. hebben. 'Op een gegeven moment stap ie in een traject en op een ge geven moment stap je daar ook weer uit. Nee hoor, ik heb daar absoluut geen moeite mee.' De politiek wil hij blijven volgen, maar op een afstand. 'Ze roepen me maar als ze me nodig hebben. Ik ben en blijf een Texels Belang-fan. Maar ik ga met adviseren. Er zijn nu nieuwe mensen, die mis schien ook een andere koers willen gaan varen.' Adviezen voor de nieuwe raadsleden legt hij niet aan de dag. 'Ze moeten gewoon lekker ver der gaan met Texel te besturen. Ver der heb ik geen oordeel over wat ze zouden moeten doen of laten. Ik wil geen kritiek leveren Dick Drijver, acht jaar raadslid ge weest, vertelt met tevredenheid terug te kijken. 'De eerste vier jaar waren minder leuk, de tweede periode wel. Ging je met plezier naar de raad en dan bereikte je ook meer.De oprich ting van de agrarische natuur- veremging en de stichting Natuur en Mens noemde hij twee belangrijke punten. 'Mensen hier moeten zelf het eiland kunnen ontwikkelen. Er was een tendens aan het ontstaan dat Texelaars uitgesloten raakten van hun eigen gebied.' Drijver zorgde er als raadslid voor dat internationaal aan dacht ontstond voor activiteiten die eilandbewoners van oudsher al uitoe fenden op hun eiland. Dat 'kleinscha lig historisch medegebruik' kreeg een plaats in de stukken tijdens het laat ste overleg over de Waddenzee tus sen Nederland, Duitsland en Dene marken in Esbjerg. Drijver attendeert de nieuwe raadsle den erop dat het raadswerk straks in het duale stelsel niet eenvoudiger wordt. Meer luisteren naar opmerkin gen en verlangens uit de samenleving is volgens hem met voldoende. 'In het duale stelsel moeten raadsleden te- Voor GroenLinks vond hij het niet leuk, voor zichzelf kon Jaap Vla ming er woensdagavond niet om malen dat hij niet werd herkozen in de raad. 'Voor mezelf zie ik het zelfs als een feestje. Ik ben nu zo'n vijfentwintig jaar actief geweest in maatschappelijke besturen en ik had voor mezelf al aangegeven dat ik daar mee wilde gaan stoppen.' Vlaming, sinds 1990 in de raad, wilde eigenlijk na de huidige raadsperiode al stoppen. Het bestuur haalde hem over om toch een verkiesbare plaats op de lijst in te nemen. Een verklaring voor het verlies had Vlaming woensdagavond niet meteen voor handen. 'Het zou kunnen dat het aan de windmolens heeft gelegen. Wij waren niet echt vóór, maar ook niet echt tegen. Maar ik vind wel dat an dere partijen hun verantwoordelijk heid ontlopen door geen echte keu zes te maken over het omgaan met duurzame energie. Ik moet de ko mende vier nog maar zien of de re ductie van C02 weer terugkomt in het collegeprogramma. Wij hadden dat als enige in ons verkiezings programma gezet.' Hij laat zich nog niet uit over de vraag of GroenLinks moet terugkeren in het nieuwe college. 'Ik weet het niet. Het is nu eerst aan andere partijen om ons te vragen. Wij zijn niet in de ge legenheid onze wensen op tafel te leggen. We moeten eerst maar eens zien wat de gevolgen zijn.' Zelf ver wacht hij binnen GroenLinks minder te gaan doen. 'Ik blijf wel bij de steun- fractie, maar dan meer op afstand.' Vlaming kreeg 39 voorkeurstemmen. Vier jaar vond ze eigenlijk tek om als raadslid goed te kunn opereren. Een tweede periode de raad wilde Anja van der Hei (CDA) er echter niet aan va plakken. Het viel niet te combii ren met haar andere werkzaaml den. 'Het was mijn eigen keus. Ik heb de tijd niet voor. Je bent een dagen in de week kwijt aan verga ren en zo nu en dan ook nog aam cursies. We hebben thuis twee kle kinderen, een agrarisch bedrijf, werk drie dagen in de week bij B en ik ben nog bezig met i accountancystudie. Het was nu dat ik mijn vrije dagen moest gebi ken om voldoende tijd aan l raadslidmaatschap te besteden.' Of ze zich kon terugtrekken, wasn afhankelijk van de gezondheid v fractievoorzitter Jan Koolhof. 'Diel het toe dat hij opnieuw aan de sl kon als raadslid, anders had de p tij waarschijnlijk een beroep op gedaan om toch te blijven en danb ik het nog met geweten.Op zich h ze nog wel vier jaar door willen ga 'In het begin ben je vooral bezig n beleid dat niet van jezelf is. Het is lemaal nieuw wat je op je bon krijgt. Nu komen er meer onde™ pen voorbij waar je zelf aan h meegewerkt. Bijvoorbeeld verant ringen in de Wet Voorzieningen handicapten. De uitwerking vani veranderingen in de praktijk, zie niet meer als raadslid. Dat is wi voor de volgende.' Van der Heide blijft als bestuuu betrokken bij het CDA. Het beho van de drie zetels ziet ze als ben dat de partij het de afgelopen vierj toch goed gedaan heeft. 'We hadd elf stemmen minder dan de voii keer. dus ik kan met opgehev hoofd over straat.' Zelf sleepte ze lijstduwer nog elf stemmen in wacht. Redactioneel commentaar Vreugde en verdriet lagen woensdagavond dicht bij elkaar. Vreugde b de WD, die er een zetel bij kreeg, terwijl GroenLinks een flinke tegen valler incasseerde. De vrees van Texels Belang, dat kiezers zich doo het vertrek van twee prominente raadsleden van de partij zouden afkeren werd niet bewaarheid. Ook het CDA bleek een stabiele factor in di Texelse samenleving. Het verlies van GL houdt de gemoederen bezig. Woensdagavond biet het gissen naar de oorzaak waarom veel kiezers overstapten naar Pvdl en D66, die beiden winst boekten. De reden daarvan? Aan de inzet va/ wethouder Peter Bakker kan het met hebben gelegen. Zelden zal er tij dens een bestuursperiode zóveel zijn gerealiseerd. In zijn enthousiasmi ging hij wel eens voorbij aan overleg met burgers en ondernemers (voor stellen voor gratis openbaar vervoer en inrichting haven), maar met di lering die hij er uit trok, oogstte Bakker waardering. Maar deelname aar het college vereist ook het sluiten van compromissen, waardoor d; scherpe progressieve kantjes er vanaf gingen. Ongetwijfeld zal hem di door een deel van de achterban niet in dank zijn afgenomen, wat oo1 geldt voor het ontbreken van een duidelijk 'ja' of 'nee' tegen windmo lens. Dat geldt ook voor het CDA, maar dat zag de aanhang niet terug lopen. Het lijkt er op dat het CDA een trouwe achterban heeft, terwijl Gl het kennelijk meer van de 'zwevers' moet hebben. Windmolens zijn eer onderwerp waarover de WD in ieder geval géén twijfel liet bestaan er deze verkiezingen hebben geleerd dat kiezers duidelijkheid waarderen I Betekent de uitslag nu dat GL is uitgeregeerd? Wat betreft de WD wel I Deze partij gaat voor een wethouderszetel. Met TB, dat toch al kiezen I uit de liberale hoek aantrekt, het CDA en de WD zou de coalitie flirt I naar rechts zwenken. Temeer omdat burgemeester Geldorp en gemeen-1 tesecretaris Piet Zoon (adviseur van het college en tevens gemeente- D griffier) beiden ook lid zijn van de WD. Bij de gedachte aan zoveel 'rechts'! binnen het dagelijks bestuur van de gemeente slaat bij veel gematigd;! en progressieve Texelaars de schrik om het hart. Vertegenwoordigen van TB en CDA - twee tamelijk logische kandidaten voor het wethouder-1 schap - spraken na de bekendmaking van de uitslag niet direct een S openlijke voorkeur uit. Maar toen later op de avond de tongen wat los-1 ser zaten, bleek de voorkeur toch naar GL uit te gaan, ondanks het ver-1 lies. Een rondje langs verschillende fracties leerde dat die met erg onder de indruk zijn van de prestaties van de WD in de afgelopen vier jaar Ook de inzet van Martin Trap, die de indruk wekte een punt achter del politiek te willen zetten, maar na de verkiezingen toch doorgaat, deedl critici zich afvragen of hij wel voldoende gemotiveerd is om de taak van kritisch volksvertegenwoordiger te vervullen. Want de dualisering maakt het werk van raadslid er met eenvoudiger op. TB, CDA en WD kunnen een ruime meerderheidscoalitie vormen, wal comfortabel regeren is. Maar zo'n college is geen afspiegeling van di gemeenteraad, zoals we de laatste vier jaar gewend waren. Dat zo'n meerderheidcollege tot grote frustratie van minderheidsfracties kan lei den, heeft de periode 1994-1998 bewezen, toen het geruzie met van di lucht was. Het aanbod van Peter Bakker om het progressieve blok - goed voor ruim eenderde van de stemmen - te vertegenwoordigen binnen di coalitie zal serieus worden overwogen. Binnen het CDA en TB heeft Bak ker krediet opgebouwd. Ook met GL blijft de coalitie van CDA en TB ove< een ruime meerderheid (9-6) in de raad beschikken. In dat geval is hel met waarschijnlijk dat Bakker de begeerde portefeuille van Ruimtelijke Ordening zal worden gegund. Daarvoor is het verlies te groot. Als voor man van een afgeslankte partij zal de politicus bij zichzelf te rade moe-I ten gaan of hij het kan verantwoorden om deel uit te maken van de coa-B litie. I De kinderen Ton en Jolien van Marcel Jansen kunnen later zeg gen dat ze op hun vierde en vijfde al gestemd hebben voor de ge meenteraad. Ze mochten woensdagmiddag op de knopjes drukken van de stemcomputer in De Cocksdorp, terwijl Jansen en Judith Woestenberg hun stem uit brachten. 'Het is zeker hun eerste keer dat ze gestemd hebben', zegt Woestenberg lachend. Jansen vertelt deze keer langer dan anders te hebben nage dacht over zijn keuze. Woestenberg heeft gekeken naar plaatselijke as pecten. 'Ik heb nu voor een andere partij gestemd dan ik straks landelijk doe.' Op het stembureau in het Eier- landsche Huis heeft de hele middag een continue doorstroom plaats, ver telt Paul Kikkert, die vanaf 's morgens vroeg de stand heeft bijgehouden. 'Rond een uur of tien lag de opkomst op tien procent, om kwart voor één was het vijfentwintig procent en om half twee dertig procent.' Samen met Olaf Storms en Tineke Jongeneel zit Kikkert 's middags achter de tafel naast de stemmachme. Storms ver telt dat 's morgens de kinderen van groep zeven en acht van de basis school nog zijn langs geweest om een kijkje te nemen in het stemlokaal. Jan Koolhof, 's morgens voorzitter van het stembureau, gaf daarbij tekst en uitleg. De stemming is ontspannen. Piet Stolk meldt droog vanachter de stemcomputer dat hij 'een waarde bon van 250 euro heeft gewonnen'. Storms laat weten dat hij die dan 'een eindje verderop meteen kan verzilve ren aan de bar.' Voor Stolk was het maken van een keuze geen pro bleem, vertelt hij. En stemmen doet hij altijd. 'Als je niet stemt, heb je ook niks te zeggen. Dat heb ik van huis uit meegekregen.' Datzelfde geldt voor Henk en Nel van Slageren. De eerste vindt het wel jammer dat de partijen weinig gedaan hebben in de aanloop naar de verkiezingen. 'Ze hadden meer mogen doen om me te overtuigen om op hen te stemmen.' Van Slageren heeft voor de verande ring niet op zijn gebruikelijke partij gestemd. Daar zat iemand in die hij vooral niet in de gemeenteraad wilde. 'Dus heb ik maar een redelijk alterna tief gezocht.' Den Burg Tegen zessen heeft zo'n 55 procent van de stemgerechtigden in de Openbare Bibliotheek in Den Burg zijn stem uitgebracht. 'Het loopt hier de hele dag door, maar wel in golfjes', zeggen Corry Heijne en Cees Maas van het stembureau. Ze vertellen dat het stemmen zo goed als vlekkeloos verloopt. 'Alleen leunen sommige mensen tegen de computer en daar kan het apparaat niet tegen.' 'Piet kiest voor kwaliteit', glundert Piet ('de Woeste') Witte als hij het stembureau in de Openbare Biblio theek binnenstapt. 'Ze hebben het me dit keer met makkelijk gemaakt. Op menig lijst zag ik kandidaten die ik niet capabel acht. Maar ia, demo cratie, daar is vroeger voor gevoch ten. Dus stem ik.' 'Niet echt makke lijk', vertelt Immetje Duin. Ze heeft de standpunten van de verschillende partijen goed bestudeerd. 'Eerst het overzicht in de Texelse Courant en vervolgens in het gele boek van de gemeente. Ik twijfelde tussen twee partijen. Op basis van een aantal onderwerpen heb ik hun program ma's zorgvuldig bestudeerd. Wind molens en huisvesting vind ik belang rijke onderwerpen.' 'Niet moeilijk', vindt Marcel Brozius. 'De laatste tijd stem ik dezelfde par tij. Ik bekijk ook de standpunten, maar de persoon is voor mij het be langrijkste.' Bert Keijser vindt het niet makkelijk. 'Ik stemde altijd op de zelfde politicus, maar die stopt er mee. Ik heb de standpunten van de partijen wel bekeken, maar de men sen moeten het doen.' Om 21.00 uur heeft uiteindelijk 69,7 procent van de stemgerechtigden zijn stem uitge bracht in de bieb. In De Cocksdorp ligt het percentage op 73,5 procent. De burgemeester heeft tegen die tijd ook alle stembureaus bezocht. Zij maakt woensdag nog een rondje langs de elf locaties waar mensen konden stemmen. Stemmen in De Cocksdorp. Met gemengde gevoelens kijkt scheidend raadslid Klaas Modder terug op de afgelopen vier jaar. Zelf had hij nog vier jaar door willen gaan, maar de kiescommissie van de PvdA gaf in november de voor keur aan nieuwe gezichten op de lijst. Voor Modder lag een zesde plaats in het verschiet. Hij stelde toen óf tweede op de lijst te willen staan óf helemaal niet. Het werd het laatste. 'Tegen de nieuw aangetreden men sen koester ik geen rancune', zegt Modder. 'Maar ik heb nog wel bezwa ren tegen de manier waarop de selectiecommissie gehandeld heeft en die zal ik te zijner tijd een keer in brengen. Ik ben blij dat dit conflict geen invloed heeft gehad op de uit slag.' Dat hij Alfred Schaatsenberg en Eric Hercules, de twee nieuwe raads leden voor de PvdA, vorig jaar nog niet kende, vindt hij achteraf bezien jammer. 'Had ik ze eerder meege maakt, dan hadden we misschien nog kunnen onderhandelen over de plaatsen op de lijst. Misschien had den we dan die restzetel van de WD kunnen pakken.' Welzijn was de sector die Modder de afgelopen vier jaar kritisch volgde. Wethouder Eelman en de afdeling Welzijn hadden in zijn ogen meer voor elkaar mogen boksen. Dat liet hij meermalen blijken. 'Veel is er niet gelukt. Bijvoorbeeld de gezamenlijke huisvesting voor de welzijnsin- stellingen. Wij vonden dat de koppies nu toch in één zak hadden moeten zitten. Tussen het laatste rapport dat over de gezamenlijke huisvesting Presentator Janien de Bruijn interviewt de vertrekkende raadsleden Dick Drijver en Klaas Modder. werd gepresenteerd en nu is er toch te weinig zinvol overleg geweest met elkaar. Het viel me nog mee dat alleen de bibliotheek zich niet kon vinden in de plannen.' Bij het ontwikkelen van de plannen voor het bedrijfsverzamelgebouw had de afdeling Welzijn volgens Mod der ook eerder moeten inzien dat de kosten uit de hand begonnen te lo pen. 'Zij waren toch de grote stimu lator achter het project.' Met het Ar beidsbureau hadden in zijn ogen hardere afspraken gemaakt moeten worden voor het toekomstig Centrum voor Werk en Inkomen. 'Uit de stuk ken bleek de laatste keer dat de par ticipanten met mee investeren in het gebouw, maar alleen willen betalen voor het gedeelte dat zij gebruiken. Er was ook geen intentie over hoe lang ze in het gebouw willen zitten. Zulke voorwaarden hadden toch eer der op papier kunnen staan.' Het jeugdbeleid had volgens hem ook verder mogen zijn. 'Er gebeuren echt wel dingen, maar er zit nog geen lijn in. Het is nog niet één geheel.' De voormalige Stichting Kinderopvang Texel (SKT) had volgens Modder eer der begeleid moeten worden. SKT raakte de afgelopen jaren in financiële problemen, die door de gemeente werden gesaneerd. Daarna werd het kinderdagverblijf overgenomen door het landelijk opererende Catalpa. Modder zegt blij te zijn dat het inmid dels weer goed gaat. 'Maar ik heb wel het gevoel dat het ze min of meer overkomen is, in plaats van dat er sturing aan gegeven werd.' Het scheldend raadslid zegt de stuk ken van de commissie Welzijn te blij ven volgen. Vergaderingen van de partij woont hij met meer bij. 'Dat moet |e ook met meer doen, want dan ga je de nieuwen misschien voor de voeten lopen.' Maar mocht de PvdA een beroep op hem willen doen, dan kan de partij altijd bellen.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 4