Politiek bespreekt te vormen coalitie f Peter Bakker keert niet terug in gemeenteraad bruncj wetKoo\ Cjrocn r£warL-J~exels 'in het harL., TEXgr.SE H) COURANT Eerste onderdeel schaalmodel Rede van Texel nadert voltooiing 'Oordeel kiezer zwaar meewegen' Texel wil 370 asielzoekers opvangen Alice Blom volleybalster van het jaar Horecabeurs Amokmaker jaar achter de tralies Stichting Wonen zoekt verhuurders Wel beschikbaar als wethouder Drankrijder veroorzaakt aanrijding Excelsior Streekeigen OSG beklad TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER )PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11661 DINSDAG 12 MAART 2002 Verschijnt dinsdag en vri|dag Morgenavond (woensdag) komt er vellicht meer duidelijkheid over de e vormen coalitie. Texels Belang leeft alle Texelse politieke partijen itgenodigd voor een gesprek, dat ,m half acht in de bodewoning laast het raadhuis begint, en vaarin de politici hun voorkeur lunnen uitspreken. Ook TB heeft len favoriete optie, maar wil die 'ooruitlopend op het gesprek nog liet prijsgeven. 'Want als we dat loen, dan heeft zo'n gesprek op oorhand geen zin', aldus voorzit- :er Jos Timmer, die aangeeft dat de rerkiezingsuitslag voor zijn partij waar zal meewegen.' jestuur en de gekozen raadsleden ran Texelse Belang hebben ti|dens iet weekend besprekingen gevoerd iver de te vormen coalitie. Timmer: 'Als Texels Belang hebben we zelf en voorkeur, maar we hebben ook en tweede optie. Het zou niet fair zijn im die nu al prijs te geven. In theorie kunnen we met deze uitslag alle kan- :en op, daarom willen we eerst de nening en motivatie van alle fracties noren. We zullen de verkiezings uitslag nadrukkelijk bij de coalitie vorming betrekken. Het oordeel van de kiezer weegt heel zwaar, dat moet je respecteren, ook al ben je daar als politicus misschien niet blij mee.' Als er woensdagavond duidelijkheid komt en partijen het eens worden, dan kunnen wat betreft Timmer de onderhandelingen snel tot een einde worden gebracht. De WD gaf gister avond aan tijdens het gesprek op woensdagavond met de wethouderskandidaat naar voren komen. Vooruitlopend op de komende raad- periode geeft Timmer aan dat het zijn partij de uitgangspunten van 'Elzinga' (burgers en bestuur dichter bij elkaar) serieus neemt. 'We gaan de Texelse burgers nadrukkelijk opzoeken. 'We gaan fractievergaderingen beleggen in de dorpen en willen in ieder dorp een aanspreekpunt voor Texels Be lang. We willen op de hoogte blijven van alles dat leeft binnen de gemeen schap. Korte lijnen tussen burgers en bestuur. Maar ook nauwe contacten met vereniging en belangen organisaties. Daar hangt echter wel een financieel plaatje aan, dat we niet zonder meer uit eigen middelen kun nen bekostigen.' Timmer geeft aan dat zijn fractie hierover met voorstel len zal komen. 'Ideeën moeten wor den vertaald in beleid. Het gemeentebestuur heeft op nieuw laten weten een ruimhartig beleid te voeren wat betreft de huisvesting van asielzoekers. laast de 120 mensen die momen- :eel maximaal kunnen worden op gevangen op 'Noorderbuurt' bij Oosterend wil het college meewer ken aan de bouw van ongeveer 50 woningen in De Mars, waar 250 mensen kunnen worden onderge bracht. In totaal zijn op Texel dus 370 asielzoekers welkom. Gedeputeerde Staten zijn daarvan op de hoogte en hebben zelfs medewer king toegezegd bij de bouw van de vijftig woningen. Architecten van het Centraal Orgaan Opvang Asiel zoekers (COA) werken samen met de Stichting Wonen Texel zelfs al aan een schetsplan. Toch informeerden GS vorige maand bij het college hoe het staat met de voortgang van de plannen, waarbij eraan werd herin nerd dat Texel krachtens afspraken met onder andere het Rijk en de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten voor 73 asielzoekers permanente opvang moet bieden. Het college heeft GS dan ook geantwoord dat Texel met de voorgenomen opvang capaciteit van 370 personen ruim schoots aan die norm beantwoordt. Alice Blom is door de website volleybalkrant.nl verkozen tot speelster vanhet jaarinde Neder landse eredivisie. De bijna 22-ja- rige oud-Texelse verdiende 67 pun ten en had daarmee een flinke voorsprong op de concurrentie. De nummer twee, Ellen Luttikhuis, kreeg 54 punten. Hanneke van Leusden verzamelde er 45 en werd derde. De wedstrijd werd - net als elk jaar - georganiseerd door volleybalkrant.nl, in samenwerking met sportmerk Adidas en reisorganisatie OAD Rei- Voor de negende keer wordt dinsdag 19 maart in sporthal Ons Genoegen de Horecabeurs Texel gehouden. Ruim negentig bedrijven presenteren daar hun producten. Vrijdag ver schijnt de speciale beurskrant waarin alle informatie over het evenement staat te lezen. Deze informatie is ook te vinden op website www.horeca- beurs-texel.nl. De rechtbank in Alkmaar heeft een 36-jarige Wieringer die afgelopen zomer een politieagent sloeg, ver oordeeld tot achttien maanden celstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Hij moet de politie man een schadevergoeding van 272 betalen. De verdachte gedroeg zich op de zomerse avond in De Koog vervelend en agressief. Agenten hadden hem hier meerdere keren aangesproken. Toen hij een vechtpartij begon, gre pen ze in. Op dat moment haalde de Wieringer uit naar de agent, die hij vol °P het gezicht raakte. Tijdens de rechtszaak enkele weken geleden bleek dat de man meer op z'n kerf stok had, incidenten die aan de over kant plaatsvonden. Zo moet hij van Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 -ta ~<rT>- v- H- (t ?:-h zen. Deskundige rapporteurs woon den elke eredivisiewedstrijd bij en gaven punten volgend het principe van de Italiaanse sportkrant La Gazzetta dello Sport. De beste spe ler van een wedstrijd kreeg zes pun ten, de op één na beste vijf, teruglo pend naar één punt. Het seizoen verliep toch vrij voorspoedig voor Blom. Haar vereniging Arke/Pollux werd landskampioen, met een straat lengte voorsprong op de nummer twee. Een tegenvaller vormde alleen de vroege uitschakeling in de Europa Cup door een Portugese tegenstan der. Meer informatie is terug te vinden op de website www.volleybalkrant.nl. De Stichting Wonen Texel biedt par ticuliere verhuurders aan gratis te bemiddelen bij het zoeken naar een geschikte huurder. Ook wil de stich ting behulpzaam zijn bij het vaststel len van de huurprijs of het opstellen van een huurcontract. Verhuurders die op deze manier met de stichting willen samenwerken, kunnen contact opnemen met Christine Groen, tel. 314193 (van maandag tot en met donderdag van 8.30 tot 12.30 uur). Nog enkele scheepjes moeten nog op de goede plaats worden gezet en dan is het eerste deel van de ma quette van de Rede van Texel klaar. De tijd dringt. Volgende week woens dag wordt het VOC-jaar in de Haagse Ridderzaal officieel geopend en bij die gelegenheid wordt het eerste deel van het omvangrijke schaalmodel, waarvan hierboven een getekende plattegrond is afgebeeld, officieel ge presenteerd. Het diorama omvat een maquette van achttien bij vier meter, dat uiteindelijk een plaatsje moet krij gen ergens op de haven van Oude- schild. De gemeente Texel draagt €68.067,- (ƒ150.000,-) bij aan de to tale bouwkosten De bouw gebeurt in opdracht van de landelijke stichting Viering 400 jaar VOC, die de maquette beschouwt als één van de grotere onderdelen van 400 jaar VOC. Ongeveer een jaar lang werkten vier man van bureau Artitec uit Amsterdam aah de bouw van de imposante maquétte. Het toont de Rede van Texel, zoals die er rond 1665 moet hebben uitgezien. Een lig- verzamel- en innameplaats voor de handel op de Oost-lndië en de Oost zee en tevens een beschutte uitvals basis voor de oorlogsvloot. Honder den schepen, een woud van masten, zeilen en vlaggen, matrozen, officie ren, soldaten en burgers, een dorp en vesting De Schans. 'De tijd van De Ruyter en Tromp, een periode van diplomatie, avontuur en onder nemersschap, kortom de penode van de VOC'. aldus de makers van Artitec. Ze gaan er prat op dat de kopieën van de schepen volledig waarheidsgetrouw zijn. De model bouwers baseren zich op de werken van schilders Van de Velde, die de schepen met fotografische exactheid vastlegden, bestekken van schepen en handboeken. In eerste instantie zal het schaal model worden ondergebracht in het Martitiem en Juttersmuseum op Texel. Naar verwachting arriveert het schaalmodel komend najaar op het eiland. In z'n totale omvang zal de maquette echter te groot zijn om in het museum te worden onderge bracht. Vooralsnog denkt de ge meente aan een onderkomen ergens op de haven, maar in welke vorm is nog onduidelijk. voor een partij die verlies heeft ge boekt'. Te mooi Evengoed willen de mannen van Groen Links best inzien dat hun aan hang de afgelopen vier jaar wel heel erg groot was. De ervaring leert dat zoiets geen stand houdt, zeker met als de betrokken partij in de 'regering' zit. Landelijk scoort GroenLinks 7%. Op Texel was dat het drievoudige, thans het tweevoudige. Nóg lang niet slecht, vooral als in aanmerking wordt genomen dat GroenLinks in vergelijk bare agrarische en recreatie gemeenten, zoals de andere Waddeneilanden, geen rol speelt. Bakker en Vlaming zeggen los van elkaar en op hetzelfde moment - na één dag nadenken - de genoemde conclusies te hebben getrokken uit de verkiezingsnederlaag. Enigszins miskend voelen ze zich nog steeds, want ze menen een heel duidelijk en constructief stempel te hebben ge drukt op het beleid van de afgelopen vier jaar. Fietspadenaanleg. haven verbetering, het Masterplan Water, Duurzaam Texel. Allemaal zaken waarin Groenlinks als motor fun geerde die anders voor een deel mogelijk niet eens van de grond wa- Lees verder pagina 5 Vlaming en Bakker 'We blijven betrokken'. Peter Bakker van GroenLinks heeft besloten niet terug te keren in de gemeenteraad. Reden om er na precies 20 jaar een punt achter te zetten is het tegenvallende aantal stem men dat op zijn partij is uitgebracht, waardoor één zetel is verloren. Dat zou betekenen dat Jaap Vlaming, die als derde op de lijst stond, in de raad kan terugkeren, maar hij ziet daar om dezelfde reden van af. De nieuwe GroenLinks- fractie zal daarom bestaan uit Arthur Oosterbaan (voorzit ter) en Hennie Festen. Bakker is wel beschikbaar als wet houder. de rechter €3464,73 betalen aan een man die hij in Den Helder verwondde, €77,60 aan een man die hij met een fiets te lijf ging en 3000 euro aan een man wiens auto hij op z'n kant zette. Als hij deze bedragen niet betaalt, moet hij langer zitten. Geen schade vergoeding is er aan het NUON, waarvan de man illegaal stroom af tapte. Hij deed dit voor het kweken van 230 wietplantjes, waarvan hij overigens werd vrijgesproken. De rechter oordeelde dat de politie het bewijs onrechtmatig had verkregen. Dat de rechtbank niet de geèiste 21 maanden celstraf vonniste, kwam onder meer doordat de Wieringer zich zeer gemotiveerd toonde om zijn neiging tot agressie te beteugelen. Hij zal hiervoor gedurende zijn proeftijd van twee jaar een dagbehandeling volgen. De door hem geslagen poli tieman toonde zich tevreden over de uitspraak. Voor GroenLinks is het verlies hard aangekomen. 'Onze inzet was om tegenover de vele nieuwe kandi daat-raadsleden in de Texelse po litiek van onze kant een behoorlijk stuk ervaring te plaatsen om zo een evenwichtige nieuwe raad op te bouwen. Ook de bestuurlijke ervaring van Peter Bakker was in zet van onze campagne. Maar blijkbaar zijn we er onvoldoende in geslaagd om onze doelstellingen over te brengen. De Texelse kiezer heeft gekozen voor veel nieuwe kandidaten en heeft onze ideeën minder gewaardeerd. Deze inschattingsfouten hebben we ons als GroenLinks-fractie ook per soonlijk aangetrokken', aldus de fractie in een persbericht. De partij verwacht dat de nieuwe tweemansfractie het goed zal doen in het duale bestel dat nu in de gemeentepolitiek zijn intrede heeft gedaan. 'Van beiden weten we dat ze graag het politieke debat opzoeken'. Datzelfde bestel maakt het ook mo gelijk dat Bakker wethouder wordt, hoewel hij geen raadslid meer is. De partij laat er geen twijfel over bestaan dat hij dat ook graag wil en op steun van andere met-rechtse partijen hoopt. 'Ons bereiken signalen van de Partij van de Arbeid en D66 dat ook zij liever Peter Bakker in het college zien dan een kandidaat van WD- huize, temeer omdat nog steeds met bekend is wie deze WD-wethouder zou moeten zijn'. Wrevel Die uitlating gaf gistermiddag al wre vel bij de Partij van de Arbeid. Die wil ook graag dat 'links' in het college is vertegenwoordigd, maar het moet met bij voorbaat vast staan dat Bak ker die linkse wethouder wordt, al vindt men hem best sympathiek. De PvdA zegt zelf een geschikte wethouderskandidaat te hebben in de persoon van Henk Hilstra. Dat de WD nog steeds geen wethouderskandidaat heeft bekend gemaakt, zodat er niet kan worden afgewogen en vergeleken, noemt Bakker 'onwaardig voor een demo cratische partij'. De liberalen willen (Foto Harry de Graaf) het laten afhangen van de portefeuilleverdeling, maar volgens Bakker maakt dat voor het bestuur lijk management niets uit. 'Je moet elke portefeuille aankunnen'. Hij zegt geschrokken te zijn toen hij in de krant las dat burgemeester Geldorp iets heeft gezegd in de trant van: we krijgen een college met uitsluitend vrouwen. 'Nogal voorbarig en be vreemdend. Weet zij misschien wél wie de WD wethouderskandidaat is? Dan moet ze maar eens met het wa ter voor de dokter, want dat wil de burger ook weten. Los daarvan is zo'n opmerking ongepast. De burge meester gaét daar helemaal niet over'. Bakker voegt daar nog een cynische persoonlijke noot aan toe: 'We hebben drie WD-raadsleden, een WD-secretaris. een WD-burge- meester en straks ook nog een WD- wethouder? Dat lijkt me overbedeeld De politie heeft zaterdag rond 22.00 uur op de Beatnxlaan in Den Burg een 45-jarige man uit Oss aangehouden omdat hij had gedronken en een aan rijding veroorzaakt. Komend vanaf de Keesomlaan raakte hij een auto die over de Beatrixlaan richting Emma- laan reed vol in de flank. Deze auto werd bestuurd door een 44-jarige man uit Den Burg. Beide voertuigen moesten worden weggesleept. Bij een blaastest bleek de veroorzaker van het ongeluk bijna twee keer zo veel alcohol te hebben gedronken als toegestaan. Hij kreeg een bekeuring en een rijverbod van drie uur. Dirigente Betty Bakker van Excelsior heeft er flink de wind onder. Ze gaf de muzikanten uit Oosterend in de aan loop naar het winterconcert, dat za terdag in dorpshuis De Bijenkorf werd gehouden, geen kans om achterover te leunen. Om het vrijwel nieuwe re pertoire in te studeren moest er ste vig worden gerepeteerd. Het resul taat mocht er zijn. Pagina 2 De kloof tussen (lokale) overheid en bedrijfsleven moet de komende eeuw worden overbrugd. Samenwerking en coördinatie, met de WV als scha kel tussen overheid en ondernemers. Dat is volgens professor Go een basisvoorwaarde om Texel voor toe risme aantrekkelijker te maken en te houden. Pagina 5 De sporthal van de OSG in Den Burg is vorige week ontsierd met een groot hakenkruis en de tekst 'Pim Fortuyn for president'. Rector Henk de Vries houdt het op een 'stomme streek'. De school deed aangifte bij de politie. De dader is niet bekend. 'Als we merken wie het gedaan heeft, ondernemen we actie.' De bekladding is alweer verwijderd. (Advertentie) (jncM 2tnrt,-JnHi u hé ban_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: www bruna.nl altijd actueel DE GROEN EN DOEN Wto ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Hennie Fes ten, die de komende vier jaar met Arthur Oosterbaan de GroenLinks- fractie vormt. Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m maandag 18 maart bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6. Tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1